شناسه خبر: 3248 منتشر شده در مورخ: 1393/1/19 ساعت: 11:14 گروه: حوادث  
از به دام انداختن ۹ مار پیتون آماده به فروش تا شکار مارهایی که تهرانی‌ها را ترساندند

از به دام انداختن ۹ مار پیتون آماده به فروش تا شکار مارهایی که تهرانی‌ها را ترساندند

روز 18 فروردین یک مار یک متری در خیابان مطهری تهران اسباب وحشت شهروندان را مهیا کرد، ماری که بلافاصله توسط آتش نشانان گرفته شد. اما این تنها ماری نبوده که طی این چند سال مردم پایتخت را وحشت زده کرده است.

مارها خیلی وقت است که از تهران رخت بر بسته‌اند و دیگر در شهر این حیوانات رؤیت نمی‌شوند. اما هر از چندگاهی یکی از این حیوانات ترسناک ترک عادت کرده و از راه‌هایی نامعلوم خود را به مرکز شهر می‌رسانند.

مار حیوانی است که اکثر مردم را به وحشت انداخته و موجبات فراری شدن آنها را فراهم می‌کند، هر زمان که این موجود در شهری مانند تهران رؤیت می‌شود، بلافاصله حضورش تبدیل به خبر شده و در رسانه‌ها منعکس می‌شود. درست مانند ماری که روز گذشته در خیابان مطهری مشاهده و به دام افتاد.

مشاهده 2 مار در منازل مسکونی تهران

دوم تیرماه 1387، ایستگاه آتش نشانی تهران، دو گزارش مشابه در فواصل مکانی و زمانی مختلف از شهروندان دریافت کرد که هر دوی آنها حاکی از حضور یک حلقه مار در منازل مسکونی داشت.

در این شب یک حلقه مار 40 سانتی‌متری در داخل خانه‌ای واقع در امامزاده قاسم دیده و توسط مأموران آتش نشانی به دام افتاد.

در مورد دیگر نیز یک حلقه مار در راه‌پله‌های ساختمانی در خیابان شهید مدنی مشاهده شده و به دام افتاد.

مار سمی بازار میوه تهران را به هم ریخت

شانزدهم فروردین 89 عملیات آتش نشانان ایستگاه 6 در کوتاه ترین زمان ممکن با موفقیت انجام و مهمان ناخوانده‌ای که به دور نرده‌های خیابان پیچیده و حالت تهاجمی به خود گرفته بود زنده شکار شد.

در این روز یک حلقه مار خوش خط و خال، بی سر و صدا در بخش خروجی شرقی بازار مرکزی میوه و تره بار تهران آفتابی شد و وحشت به پا کرد.

شاهدان با دیدن خزنده سمی، بی درنگ از آتش نشانی کمک خواستند و بدین ترتیب شکار مار خبرساز در دستور کار آتش نشانان قرار گرفت.

کارشناسان آتش نشانی در آن زمان در مورد چگونگی حضور این جانوران خزنده در شهر گفتند که برخی از جانوران و خزندگان از جمله مارها در لا به لای میوه و سبزی کامیونها و وانت بارها پنهان می‌شوند و به میدان تره بار مرکزی می رسند.

مار یک متری در سنگ بری

بیست و سوم آذر 89 نیز یک حلقه مار جعفری یک متری در دفتر یک سنگ‌بری باعث ترس و نگرانی شهروندان شد.

در پی گزارش شهروندان به سامانه 125، مبنی بر وجود یک مار جعفری یک متری در دفتر یک سنگبری واقع در خیابان فداییان اسلام آتش‌نشانان ایستگاه 21 روزگذشته عازم محل موردنظر شدند.

آتش‌نشانان با استفاده از کپسول خاموش کننده CO2 مار جعفری عصبانی را بی حس کردند و با رعایت کامل موارد ایمنی با استفاده ازمیله مارگیر، مار را گرفتند.

مار جعفری از خطرناک‌ترین مارهای ایران است و گزش آن در برخی مواقع منجر به مرگ انسان می‌شود. سم این مار بیشتر بر دستگاه گردش خون اثر می‌گذارد و موجب پارگی رگ‌ها و خونریزی داخلی و حتی خونریزی مغزی می‌شود.

مار یک متری مهمان ناخوانده یکی از شهروندان

هجدهم فروردین 92 در پی تماس شهروندان با سامانه 125 مبنی بر مشاهده یک حلقه مار درمنزلی مسکونی ستاد فرماندهی آتش نشانی تهران، بلافاصله آتش نشانان ایستگاه 65 به محل حادثه در خیابان ابوذر، خیابان برزو، کوچه سبوحی اعزام شدند.

در این عملیات، آتش نشانان مار را با استفاده از تجهیزات مار گیری صید کرده و به نگرانی ساکنین خاتمه داده و آرامش را به آنان باز گرداندند.

مار سمی مشتری بازار بزرگ تهران

دوازدهم مرداد سال 92 یک حلقه مار سمی در یک کارگاه تولید کیف در خیابان 15 خرداد شرقی، روبروی بازارآهنگران خود را در میان کیف ها مشاهده شد.

کارکنان کارگاه با دیدن این جانور بلافاصله در تماس با سامانه 125 درخواست کمک کردند و گروه نجات یک آتش نشانی به محل اعزام شد.

در این عملیات و در پی تخلیه کیف ها از درون کارگاه و نمایان شدن این مار یکی از نجاتگران با استفاده از ابزار مخصوص آن را شکار کرد ودرون کیسه مخصوص انداخت که به ایستگاه یک منتقل شد.

به دام افتادن مار در بلوار کشاورز

دوازدهم اردیبهشت 92، ستاد فرماندهی آتش‌نشانی تهران‌بزرگ با دریافت خبر رویت یک حلقه مار یک متری در حیاط یک منزل مسکونی در بلوار کشاورز، آتش‌نشانان ایستگاه 40 را راهی محل حادثه کرد.

آتش‌نشانان پس از حضور در محل با بکارگیری دستگاه مارگیر، این خزنده را که باعث ترس و وحشت ساکنان خانه شده بود، از محل اختفای خود بیرون کشیده و به نگرانی ساکنان ساختمان پایان دادند.

مارها در شهر چه می‌کنند؟

رؤیت شدن این جانوران خزنده در سطح شهر این سوال را در ذهن مردم ایجاد می‌کند که این مارها از کجا آمده‌اند؟

در جواب این سوال آنطور که کارشناسان آتش نشانی می‌گویند: این مارها در میان میوه و سبزیجات پنهان شده و توسط کامیون‌ها و وانت‌ها به شهر‌ها راه پیدا می‌کنند.

اما دلیل اصلی و دیگری که شهروندان را نگران کرده است، خرید و فروش انواع مار توسط قاچاقچیان و دلالان حیوانات است. این افراد انواع مارها را به قیمت‌های مختلف در اختیار خریداران قرار می‌دهند.

خرید و فروش مار پیتون هم که به تجارت اصلی این افراد تبدیل شده و همین فروردین سال گذشته بود که 9 مار پیتون در حین انتقال به شهر تهران و در جاده کرج تهران توسط مسئولان محیط زیست کشف و ضبط شدند. متاسفانه این روزها مار تبدیل به حیوان خانگی در منزل برخی افراد شده است.

مسئولان آتش نشانی از شهروندان تقاضا دارند که در هنگام مواجه شدن با مارها در منازل و دیگر اماکن از تحریک آن خودداری کنند و به سرعت با سازمان آتش‌نشانی تماس بگیرند و تا رسیدن آتش‌نشانان خون سردی خود را حفظ کنند.

انتهای پیام

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *