شناسه خبر: 2703 منتشر شده در مورخ: 1392/11/30 ساعت: 14:40 گروه: اقتصادی  
افزایش قیمت بنزین ، شایعه ای که تکذیب شد

افزایش قیمت بنزین ، شایعه ای که تکذیب شد

وضعیت افزایش قیمت بنزین از ابتدای اسفندماه در هاله ای از ابهام قرار دارد؛ در حالی که جایگاهداران از ضرورت آمادگی برای عرضه بنزین با قیمت های جدید از شامگاه پنجشنبه تاکید دارند و مسوولان وزارت نفت این ادعا را تکذیب می کنند، اما هنوز تکلیف مجوز دولت برای افزایش 38 درصد قیمت بنزین در سال 92 روشن نشده است.

سرنوشت فاز دوم هدفمندی یارانه ها و افزایش نرخ بنزین و سایر حامل های انرژی از موضوعات مهمی است که افکار عمومی نسبت به آن بسیار حساس بوده و اخبار مرتبط با آن را به دقت رصد می کند.

در روزهای اخیر انتشار شایعه افزایش یکباره قیمت بنزین از ابتدای اسفندماه و همزمانی انتشار آن با بازدید سرزده رییس جمهوری از وزارت نفت با واکنش های گسترده ای مواجه شده و در صدر اخبار اقتصادی کشور قرار گرفته است.

هرچند این ادعا به سرعت تکذیب شده، اما سرعت انتشار آن نشان دهنده حساسیت افکار عمومی نسبت به افزایش نرخ حامل های انرژی است.


** ادعای جایگاهداران بر افزایش قیمت بنزین از اول اسفندماه

اولین بار اتحادیه های جایگاهداران بنزین، ادعای افزایش قیمت بنزین از اول اسفندماه را مطرح کردند به طوری که ناصر رئیسی فرد رئیس کانون کارفرمایی جایگاهداران سوخت سراسر کشور اظهار داشت: گمانه زنی ها حاکی از عرضه بنزین با دو نرخ جدید 700 و 1050 تومانی است، ضمن آنکه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران از تمام جایگاهداران درخواست کرده که خود را برای عرضه بنزین با دو نرخ جدید آماده کنند.

رئیس کانون کارفرمایی جایگاهداران سوخت سراسر کشور با تاکید بر اینکه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی هنوز نرخ جدید بنزین را برای اعمال از روز اول اسفند به جایگاهداران اعلام نکرده است، تصریح کرد: اما گمانه زنی ها حاکی از عرضه بنزین با دو نرخ جدید 700 و 1050 تومانی است.

بیژن حاج محمدرضا رئیس انجمن جایگاهداران سوخت کشور نیز گفت: در نشست سندیکا با مسئولان شرکت پخش فرآورده های نفتی تهران، شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی از جایگاهداران خواست تا خود را برای افزایش قیمت بنزین از ابتدای اسفند ماه سال جاری آماده کنند.

وی خاطرنشان کرد: شنیده های جایگاهداران هم از افزایش قیمت بنزین به 700 و 1050 تومان حکایت دارد اما این سناریو ها رسما توسط شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی اعلام نشده است.

وی اضافه کرد: تاکنون سناریوهای قیمتی و ساز و کار عرضه بنزین به جایگاهداران اعلام نشده است.

به جز مدیران دو انجمن جایگاهداران عرضه بنزین، تاکنون هیچ مقام رسمی و یا غیردولتی این خبر را تایید نکرده و حتی نمایندگان مجلس نیز افزایش قیمت بنزین در سال 92 را منتفی می دانند.

ایرج ندیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در واکنش به این خبر می گوید: هرگونه اخباری در زمینه افزایش قیمت بنزین در سال جاری صحت ندارد و دولت قصد ندارد تا قبل از پایان سال هیچ گونه افزایش قیمتی را در بنزین اعمال کند.

** تکذیب وزارت نفت

اکبر نعمت اللهی رییس روابط عمومی وزارت نفت نیز در واکنش به این خبر به ایرنا، گفت: چنین ادعایی، واقعیت ندارد.

وی تصریح کرد: وزارت نفت برنامه ای برای افزایش قیمت حامل های انرژی از اول اسفندماه نداشته و تاکنون هیچ دستور و ابلاغی نیز از طرف این وزارتخانه برای آمادگی جایگاه های عرضه سوخت برای افزایش حامل های انرژی صادر نکرده است.

عباس کاظمی مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران گفت: تاکنون هیچ صحبتی در مورد نهایی شدن زمان افزایش قیمت بنزین نشنیده ام و اینکه عنوان شده از اول اسفند بنزین گران می شود، شایعه است.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، اظهار داشت: بازدید رئیس جمهور از وزارت نفت فقط یک بازدید کلی بود.

** تکذیب معاون اول رییس جمهوری، پایان بخش شایعات

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری نیز در واکنش به این ادعاها، تصریح کرد: دولت برنامه ای برای افزایش قیمت بنزین در سال 92 ندارد و این بحث ها شایعه است.

وی با بیان اینکه تلاش کرده ایم تا آسیب های فاز اول هدفمندی یارانه ها در اجرای فاز دوم سال آینده تکرار نشود، افزود: دولت مصمم است در مورد فاز دوم هدفمندی یارانه ها به نحوی تصمیم گیری کند که اقشار آسیب پذیر مورد حمایت قرار گیرند.

معاون اول رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: مردم از دولت انتظار دارند تا برای اجرای این فاز هدفمندی یارانه ها برنامه ریزی دقیق انجام داده و از بحران عبور کند.

با توجه به مشی دولت تدبیر و امید در پرهیز از انجام اقدامات شتابزده و تلاش برای حفظ ثبات و آرامش اقتصادی در کشور، بعید به نظر می رسد که دولت تصمیمی برای افزایش نرخ بنزین تا پایان سال جاری داشته باشد.

البته باید توجه داشت که اقدام احتمالی دولت در افزایش قیمت بنزین و سایر حامل های انرژی تا سقف 38 درصد با هیچ محدودیت قانونی مواجه نیست و دولت براساس قانون بودجه سال 92 می تواند در هر زمانی که خواست نرخ بنزین را تا 38 درصد افزایش دهد.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *