شناسه خبر: 23152 منتشر شده در مورخ: 1399/12/12 ساعت: 09:31 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه سه شنبه 12 اسفند ۱۳۹۹

روزنامه سه شنبه 12 اسفند ۱۳۹۹

عناوین امروز: توسعه بوستان‌های ویژه معلولان در پایتخت-هشدار «ظریف» به اروپا و آمریکا-برنامه‌های سرای محله ساعی برای نابینایان و کم‌بینایان/ بازیگری با چشمان بسته-شرط تردد هوایی مسافران از خوزستان-به یاد گلنوش خالقی پیانیست و رهبر تازه در گذشته ارکستر-دونده نابینای همدانی شانس حضور در پارالمپیک را دارد-ســـرقت فرش های نفیس از خانه پدری-

روزنامه «ایران سپید»

سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

۱۸ رجب ۱۴۴۱

 ۲ مارس ۲۰۲۱

سال بیست و پنجم شماره ۶۶۵۰

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وب سایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

........عناوین این شماره......

*توسعه بوستان‌های ویژه معلولان در پایتخت

*هشدار «ظریف» به اروپا و آمریکا

*برنامه‌های سرای محله ساعی برای نابینایان و کم‌بینایان/ بازیگری با چشمان بسته

*شرط تردد هوایی مسافران از خوزستان

*به یاد گلنوش خالقی پیانیست و رهبر تازه در گذشته ارکستر

*دونده نابینای همدانی شانس حضور در پارالمپیک را دارد

*ســـرقت فرش های نفیس از خانه پدری

 

.........اخبار ویژه

*توسعه بوستان‌های ویژه معلولان در پایتخت

معاون شهردار منطقه ۳ تهران گفت: مناسب سازی پارک محصل در منطقه ۳ به عنوان بوستان دوستدار معلولان و نابینایان به پیشرفت فیزیکی ۹۵ درصد رسید.

مهدی هوشیار معاون خدمات شهری و محیط زیست درباره مناسب سازی پارک محصل در منطقه ۳ به عنوان بوستان دوستدار معلولان و نابینایان اظهارداشت: فعالیت‌های مناسب سازی بوستان محصل در خیابان ناطق نوری به عنوان پارک ویژه معلولان و نابینایان در قالب اجرای فعالیت‌هایی همچون نصب نیکت ویژه معلولین، تعویض کف پوش زمین بازی، یک دستگاه آبخوری ویژه معلولین، مناسب سازی پله‌ها و رمپ دسترسی معلولین، اصلاح ورودی پارک برای دسترسی مناسب و عبور ویلچر و سایر اقدامات به اتمام رسیده است.

به گفته وی اقدامات ویژه ای همچون ست وسایل بازی کودکان ویژه معلولین، ست وسایل بدنسازی معلولین، سرویس بهداشتی ویژه معلولین، کف سازی معابر برای کم بینایان و نابینایان با کف پوش‌های ویژه در بوستان محصل صورت گرفته است تا تردد و استفاده از امکانات بوستان برای معلولان، جانبازان و نابینایان عزیز با سهولت بیشتری در این پارک انجام شود.

معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری منطقه ۳ بیان کرد: به منظور کمک به برقراری حس تطابق و سازگاری با محیط اطراف و ایجاد تحرک، نشاط و تقویت استقلال فردی عملیات احداث پارک ویژه معلولان و نابینایان در منطقه ۳ در دستور کار این منطقه قرار دارد.

هوشیار ابراز کرد: در طراحی و ساخت فضاهای سبز عمومی نظیر بوستان‌ها، توجه به نیازهای تمام شهروندان با هرگونه توانایی جسمی و حرکتی الزامی است، بنابراین لزوم توجه به نیازهای افرادی که دارای محدودیت بینایی هستند مانند افراد کم بینا، نابینا و یا سالمندان مانند سایر اقشار جامعه باید در فضاهای عمومی، به ویژه فضاهای سبز شهری مدنظر قرار گیرد.

وی گفت: جهت تحقق شعار شهرداری تهران، خدمات رسانی به توان یابان و احترام به حقوق معلولین به عنوان شهروند، دو بوستان محصل و آفتاب در این منطقه برای این استفاده این قشر از جامعه در حال مناسب سازی است.

 

* جریمه 100 هزار تومانی خودروهایی که در محل ویژه پارک می کنند 

رئیس اداره مهندسی ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ از جریمه ۱۰۰ هزارتومانی خودروهایی که در محل ویژه جانبازان و معلولان پارک می‌کنند، خبر داد و گفت: ۱۲۰۰ جای پارک ویژه جانبازان و معلولین در سطح تهران وجود دارد.

سرهنگ "مصطفی زینی وند" در خصوص  محل پارک ویژه جانبازان و معلولین گفت: با جمع بندی های صورت گرفته تعداد ۱۲۰۰ تابلوی ویژه جانبازان و معلولین در سطح پایتخت و مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران  نصب شده است.

وی ادامه داد: این تابلوها بر اساس نیاز سنجی‌ها در محل‌های مشخص نصب گردیده است و این آدرس ها در اختیار عوامل اخطاریه نویس ما قرار دارند و روزانه ضمن مراجعه به این محل‌ها و کنترل آن خوردوهایی که به صورت غیر مجاز در این محل‌ها پارک کرده‌اند مورد اعمال قانون قرار می‌دهند.

سرهنگ زینی وند  افزود: بیشترین نصب این تابلوها در مناطق مرکزی و تمرکز ما بر این مناطق بوده است و محدوده کاربری این تابلوها بیشتر در مناطق تجاری  و اداری و تردد بیشتر جانبازان و معلولین بوده است و جاهایی که بیشتر این عزیزان تردد می نمایند و محل هایی که پارک برای این افراد مشکل می باشد مد نظر بوده است.

وی ادامه داد: قبل از دوم فروردین ماه امسال قانون گذار مبلغ ۴۰ هزار تومان جریمه برای متخلفین و خودروهایی  که در این محل ها به صورت غیر مجاز پارک می کردند در نظر گرفته بود و همکاران بنده با همین مبلغ این خودروها را مورد اعمال قانون قرار می دادند.

رئیس اداره مهندسی ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ همچنین افزود: بر اساس مصوبه هئیت محترم دولت  و تصویب آن در اسفند ماه و ابلاغ جریمه جدید در فروردین ماه امسال این ابلاغیه به پلیس راهور داده شد و آنهم این بود که مبلغ جریمه به صد هزار تومن افزایش پیدا کرد و اجرایی شد و هر خودرویی که در این محل ها پارک نماید مورد اعمال قانون صد هزار تومانی قرار خواهد گرفت.

زینی وند بیان داشت: پلیس راهور علاوه بر این جریمه ، حمل با جرثقیل هم برای این متخلفین در نظر گرفته است و اگر خودرویی در این محل ها پارک کرده باشد و همکاران بنده این تخلف را مشاهده نمایند و راننده خودرو چنانچه در محل حضور نداشته باشد حتما ضمن اعمال جریمه صد هزار تومانی این خودرو با جرثقیل به پارکینگ منتقل خواهد شد.

وی گفت: عوامل اخطاریه نویس پلیس راهور تهران بزرگ در همه ساعات به این محدوده ها مراجعه می نمایند و ضمن گشت زنی در این معابر به اعمال قانون خودروهای متخلف اقدام می نمایند و علاوه بر آن از ظرفیت دوربین های نظارتی نیز استفاده نموده و این محل ها را کنترل می نماییم.

زینی وند گفت: بر اساس پیگیرهایی که اداره حقوقی پلیس راهور ناجا در سال ۹۶ انجام داده است یک بسته حمایتی برای قشر معلولین عزیز برای دولت ارسال کرد و بر اساس مصوبه ای که هئیت دولت داشت ویلچر به عنوان عابر پیاده محسوب می شود و رانندگان موظف و مکلفند هستند  در مواجه با این عزیزان و ویلچر سواران حتما از سرعت خود کاسته و ضمن توقف کامل اجازه تردد به این عزیزان را بدهند.

*جشنواره فیلم کوتاه معلولان در کرمان به کار خود پایان داد

نخستین جشنواره عکس و فیلم‌های ۱۰۰ ثانیه ای افراد دارای معلولیت با معرفی برگزیدگان در کرمان به کار خود پایان داد.

آثار ارسالی معلولان به این جشنواره در موضوع های بیان مسائل و مشکلات معلولان در حوزه های مناسب سازی، اشتغال، آموزش، پیشگیری از آسیب های اجتماعی و آموزش مهارت های زندگی، استفاده بهینه از توانمندی و اوقات فراغت، استفاده حداکثری از امکانات موجود، انتظارات معقول معلولین از جامعه، ترغیب جامعه برای ورود به شناخت توانمندی های معلولین و تلاش در ارتقا و استفاده مناسب از این توانمندی ها و در سه حوزه فرهنگی، هنری، ورزشی بوده است.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان شامگاه یکشنبه در این آیین با قدردانی از مشارکت افراد دارای معلولیت در این جشنواره افزود: ایجاد ارتباط موثر افراد دارای معلولیت با جامعه از اصول اصلی و ابتدایی توانمند سازی معلولان است و به همین دلیل استفاده از ابزار هنر با بهره گیری از امکانات وسیع فضای مجازی از موثر ترین شیوه های بیان مشکلات و نقطه نظرات آنان پیرامون مسائل مختلف مرتبط با خویش است.

عباس صادق زاده با بیان اینکه جای خالی برگزاری این قبیل جشنواره ها برای افراد دارای معلولیت در میان برنامه های مختلف بهزیستی بسیار خالی بود گفت: این جشنواره به‌ شکل استانی در کرمان و برای اولین بار در کشور برگزار شد.

وی پیوند پایدار و موثر جامعه هدف بهزیستی به ویژه افراد دارای معلولیت با جامعه از طریق توانمند سازی آنان با استفاده از ابزار هنر را از ارزشمند ترین شیوه های بازتوانی وتوانمند سازی دانست وافزود: حمایت فعال و مسئولانه هنرمندان و همه کسانی که به نوعی در تحقق ورود موفق افراد دارای معلولیت به این حوزه دخیل بوده اند، بسیار  ارزشمند و ماندگار است و به دنبال رفع نواقص این جشنواره هستیم تا در سال های آینده در قالب جشنواره ملی برگزار شود.

صادق زاده با قدردانی از ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرداری کرمان با اشاره به کیفیت مطلوب آثار منتخب بیان داشت : با نگاهی به آثار برگزیده شده درمی یابیم که استعداد های بالقوه ای در میان معلولان وجود دارد که اگر مدیران ارشد استان زمینه شکوفایی این استعداد ها را فراهم کنند می‌توان شاهد تولید آثار فاخری توسط این عزیزان باشیم.

معاون توانبخشی بهزیستی استان کرمان نیز در این آیین با اشاره به شرایط به وجود آمده به واسطه شیوع بیماری کرونا برای افراد جامعه به ویژه افراد دارای معلولیت افزود:  بدلیل لزوم ایجاد روحیه نشاط  و شادابی در بین این قشر و به منظور شکوفایی استعداد آنان در عرصه های هنری و رقابت سالم آنان با استفاده گسترده از امکانات فضای مجازی برگزاری جشنواره فوق در دستور کار قرار گرفت. 

علیرضا احمدی پور با اشاره به استقبال گسترده معلولان از این جشنواره گفت: تعدد آثار ارسالی و راه یافته به بخش مسابقه این جشنواره ما را بر آن داشت تا در فکر برگزاری آن در قالب جشنواره منطقه ای وحتی کشوری باشیم.

در ادامه این مراسم بیانیه هیات داوران قرائت شد.

در بخش عکس مهدیه کاظمی با اهدای تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به عنوان برگزیده اول شد و هیات داوران دراین بخش هیچ اثری را شایسته رتبه دوم تشخیص ندادند و یاسین فلاحی از رودبار جنوب به عنوان برگزیده سوم با اهدای تندیس جشنواره ،تقدیر نامه و جایزه نقدی انتخاب شد و  هیات داوران جشنواره هیچ عکسی را به عنوان برگزیده بخش ویژه شایسته تقدیر ندانستند.

در بخش فیلم های صد ثانیه ای فیلم مهدیه کاظمی از رفسنجان با عنوان (ما میتوانیم )، فیلم یزدان شهنوازی و امیرعباس کرمعلی زاده از بم با عنوان (دوستی نیز گلی است...)، فیلم پریسا نیرومندی از کرمان با عنوان ( در آرزوی بهار )، فیلم پونه لنگری زاده از کرمان با عنوان (ماجراهای من و قندی) و فیلم سعید سلطانی از کرمان با عنوان (زندگی جاری است) به عنوان برگزیدگان اول تا پنجم این جشنواره معرفی شدند. 

هیات داوران جشنواره در این بخش به علت تداخل فیلم‌های برگزیده بخش مسابقه و بخش ویژه (کرونا) با ادغام این ۲ بخش پنج نفر را به عنوان برگزیدگان بخش فیلم‌های صد ثانیه ای معرفی کردند.

 

...‌‌.....اخبار روز

*هشدار «ظریف» به اروپا و آمریکا

وزیر امورخارجه: حرکت غلطی را اروپایی‌ها با حمایت از آمریکا در شورای حکام شروع کرده‌اند، فکر می‌کنیم این حرکت باعث بهم ریخته شدن شرایط خواهد شد

بهم ریختگی شرایط کنونی را از طریق سفیر ایران در وین به همه اعضای شورای حکام شرایط توضیح داده‌ایم، امیدواریم عقل غلبه کند و اگر چنین نشود راهکار‌هایی داریم.

* خطیب‌زاده: اتهام نتانیاهو علیه ایران را قویاً رد می‌کنیم

سخنگوی وزارت خارجه ایران درباره ادعای نتانیاهو که ایران را پشت ماجرای انفجار کشتی باری رژیم صهیونیستی در دریای عمان خوانده، گفت: رژیم اشغالگر مبنای تمامی ناامنی‌ها و بی ثباتی‌هاست و این فرافکنی‌ها کاملا خط روشنی دارد.

خلیج فارس و دریای عمان حوزه امنیتی بلافصل ماست و اجازه نخواهیم داد با این اظهارات هراس‌افکنی کنند. نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به یک بیماری ذهنی مبتلاست. این رژیم می‌داند در حوزه امنیتی ما پاسخ ما دقیق و محکم بوده است.

این اتهام‌زنی توسط رژیم اشغالگر قدس صورت می‌گیرد و نه تنها قویاً رد می‌کنیم بلکه تمامی اقداماتی که چند ماه اخیر این رژیم در حوزه امنیتی ایران است رصد می‌کنیم و پاسخ خود را در جای خودش اگر رخ دهد خواهیم داد.

*ممنوعیت سفرها در تعطیلات نوروزی اعلام شد/ سفر با خودروی شخصی به کدام شهرها ممنوع است؟

حریرچی، معاون وزیر بهداشت:

مشخص شدن شرایط سفرها  برعهده ستاد ملی مبارزه با کروناست و وزارت بهداشت مستقلا تصمیم گیری نمی‌کند.

در ایام نوروز سفر به شهر‌های قرمز و نارنجی که حدود ۵۰ شهر است با خودروی شخصی ممنوع است.

مردمی که در پارک چادر می‌زنند و یا در مدارس اسکان داده می‌شوند که این نوع چهارم امسال به کلی ممنوع است.

*روحانی: آمریکا ناچار به برداشتن تحریم‌هاست

رئیس جمهوری در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت نفت:

امسال با کمترین اتکای بودجه‌ای به نفت، کشور را اداره کردیم

برخی فکر می‌کنند دولت یازدهم و دوازدهم برای احقاق حقوق مردم فقط متکی به برجام‌ بود

برجام آنقدر بزرگ بود که همه دنیا تلاش کردند کمر آن را بشکنند و ترامپ هم در این قضیه مجری سیاست‌های صهیونیست‌ها و حکومت‌های مرتجع منطقه شد

تولید پتروشیمی ایران در سال آینده به ۱۰۰ میلیون تن می‌رسد که دو برابر میزان فعلی است

در سال جاری تا کنون ۳۱ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشته‌ایم

در سال جاری یک پیروزی بزرگ بدست آوردیم که شکست آن قصاب و قاتل (ترامپ) بود

پیروزی دیگر ما این است که دولت فعلی آمریکا چهار بار اعتراف کرده فشار حداکثری علیه ایران غلط و بی‌نتیجه بوده است

آمریکا در مقابل ملت ایران زانو خواهد زد و ناچار به برداشتن تحریم‌های ظالمانه خواهد بود.

*پورابراهیمی: FAFT هم مثل برجام خیری برایمان ندارد

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: هیچ تضمینی برای گشایش‌های اقتصادی در ایران،‌ در FATF وجود ندارد و مجموع این کنوانسیون‌ها همانند برجام برای ما خیری نخواهد داشت.

‌غربی‌ها نشان دادند که به تعهداتشان پایبند نیستند و هیچ تضمینی برای انجام تعهداتشان وجود ندارد. در شرایط تحریم به سر می‌بریم و شفافیت اقتصادی در این وضعیت به معنای دادن اطلاعات اقتصادی کشور به دشمن است.

*توزیع میوه‌های نوروزی از ۲۲ اسفند

دبیر ستاد تنظیم بازار:

با انباشت میوه در کشور مواجهیم؛ نزدیک به ۵۰۰ هزار تن پرتقال در شمال کشور و بیش از این مقدار نیز سیب داریم که به نوبت عرضه خواهد شد.

قیمت میوه در همان ایام نیز تعیین خواهد شد که یقیناً کمتر از قیمت فعلی بازار خواهد بود.

مقداری افزایش قیمت موز را در هفته گذشته شاهد بودیم که با واردات این تغییر قیمتی را جبران می‌کنیم و قیمت موز در هفته‌های آتی به تعادل می‌رسد.

اظهارات دبیر ستاد تنظیم بازار درباره قیمت موز و ذکر عبارت "مقداری افزایش قیمت موز را در هفته گذشته شاهد بودیم" در حالی است که قیمت موز به کیلویی ۶۰ هزار تومان رسیده است. 

بر این اساس یا باید تعریف «مقداری» عوض شده باشد یا اینکه واقعا شرایط از نگاه ستاد تنظیم بازار با وجود قیمت‌های وحشتناک انواع میوه‌های تولید داخل خیلی هم حاد نیست.

 

.........‌گزارش ویژه

*برنامه‌های سرای محله ساعی برای نابینایان و کم‌بینایان

بازیگری با چشمان بسته

سرای محله ساعی با همکاری مرکز سلامت معاونت اجتماعی ‌ـ فرهنگی شهرداری منطقه ۶ از ابتدای ماه گذشته کلاس داستان‌نویسی و بازیگری با تدریس پدر و پسر فعال محله برای نابینایان و کم‌بینایان برگزار کرده است.

«نامدار پهلوان» و پسرش امیر که کارگردان و مدرس کلاس بازیگری‌اند، این روزها که خانه‌نشینی اجباری همچنان ادامه‌دار است، سعی می‌کنند در این کلاس‌ها بستر مناسبی برای شکوفایی استعدادهای روشندلان و کم‌بینایان فراهم کنند.  «نامدار پهلوان» مدرس کلاس داستان‌نویسی که دستی در شعر و شاعری دارد، بازنشسته است و لیسانس زبان و ادبیات فارسی دارد. او معتقد است این قشر از جامعه توانایی‌ها و استعدادهای زیادی دارند که اغلب فرصتی برای ظهور نداشته‌اند: «کار من در این ۶ سال در کنار روشندلان فقط با انگیزه و علاقه شخصی بوده است. چون باور دارم این قشر توانایی‌های زیادی دارند. آنها به‌رغم محدودیت‌شان هوش فراوان و پشتکار خوبی دارند، حتی گاهی بسیار بیشتر از دیگر افراد جامعه»

به گفته پهلوان، این کلاس‌ها ۶ سال قبل در مؤسسه «عصای سفید» با ۵ نفر برگزار می‌شد: «در حال حاضر ۱۷ نفر سرکلاس حضور دارند و تاکنون ۲ جلد کتاب داستان از آنها منتشر شده و جلد سوم به علت کمبود بودجه هنوز به مرحله انتشار نرسیده است»
مدرس کلاس داستان‌نویسی ضرورت مناسب‌سازی‌ سراهای محله را برای‌ تردد نابینایان ضروری می‌داند: «کاش شهرداری همه معابر و حتی فرهنگسراها را برای‌ تردد معلولان مناسب‌سازی می‌کرد یا حداقل سامانه حمل‌ونقل اختصاصی برای این افراد در نظر می‌گرفت تا شاهد حضور پررنگ‌ترشان در جامعه و فعالیت‌های فرهنگی باشیم»

*تعداد سرویس‌های ‌سامانه حمل‌ونقل معلولان کافی نیست

یکی از افرادی که پای ثابت کلاس‌های داستان‌نویسی سرای محله است، «ندا امیری» است. او با اینکه مدرک کارشناسی رشته حقوق دارد، با نوازندگی پیانو هم آشناست. این بانوی توانمند ۳ سال است که در کلاس داستان‌نویسی آقای پهلوان شرکت دارد: «۳ سال قبل شهرداری منطقه ۴ این کلاس‌ها را برگزار می‌کرد. بعد از مدتی تعمیرات ساختمان مؤسسه باعث تعطیلی کلاس‌ها شد، البته آموزش به‌صورت آنلاین ادامه داشت و مقرر شد مکان دیگری برای برگزاری کلاس در نظر گرفته شود. خوشبختانه طی مکاتباتی، کلاس در سرای محله ساعی دوباره تشکیل شد.»
امیری به دلیل علاقه به نویسندگی و شعر و شاعری قبل از برگزاری این کلاس‌ها هم داستان و شعر می‌نوشته است: «برگزاری این کلاس‌ها اقدام بسیار خوبی بود. از آنجا که با قواعد این کار آشنا نبودم ورود به این کلاس‌ها باعث شد مشکلاتم در نوشتن رفع شود. در حال حاضر یک رمان بلند که کامل شده و یک رمان ناتمام هم دارم. تعدادی داستان کوتاه و شعرهایی هم در قالب‌های مختلف مانند مثنوی و غزل سروده‌ام»
او معتقد است برگزاری چنین کلاس‌هایی برای روشندلان و کم‌بینایان باعث برقراری عدالت آموزشی در استفاده از امکانات‌ سراهای محله‌ می‌شود: «این کلاس‌ها باعث شکوفایی استعدادهای زیادی می‌شوند. از بین همین استعدادها می‌توان برای برخی شغل‌ها و مکان‌هایی که ظرفیت لازم وجود دارد، بهره‌گرفت»
«تهران یک کلانشهر است و معلولان برای‌ تردد مجبورند از سرویس‌های اینترنتی یا سامانه حمل‌ونقل جانبازان و معلولان استفاده کنند». امیری با این توضیح ادامه می‌دهد: «با اینکه به این کلاس خیلی علاقه دارم اما برخی جلسه‌ها را از دست می‌دهم. چون‌ تردد برای ما سخت است و امکانات کافی فراهم نیست. متأسفانه سامانه حمل‌ونقل جانبازان و معلولان، سرویس‌های کمی در اختیار افراد کم‌بینا و نابینا قرار می‌دهد. کاش شهرداری کلاس‌ها را در همه مناطق برگزار کند، چون با توجه به یکسری محدودیت‌هایی که برای‌ تردد ما وجود دارد، گاهی دوری راه مانع حضورمان می‌شود.

باید هزینه‌ سنگینی را متحمل بشویم یا از رفتن صرف‌نظر کنیم یا برای استفاده از این سامانه‌ها از ۲ روز قبل سرویس رزرو کنیم. این در حالی است که شاید بیشتر از یکی، ۲ بار نتوانیم این سرویس را دریافت کنیم. اگر شهرداری یا هر ارگان دیگری وسایل حمل‌ونقل با هزینه کمتر یا به رایگان در اختیار ما قرار می‌دادند، مسلماً شرایط بهتری برای حضور ما در جامعه فراهم می‌شد»
«مصطفی اسکندرزاده» جوان با ذوق و کم‌بینای کلاس است که قبلاً هم در کلاس‌هایی مانند تئاتر، زبان، مهارت‌های زندگی و... شرکت کرده و معتقد است شهرداری می‌تواند با بهزیستی مکاتبه کند تا کم‌بینایان و نابینایان در کلاس‌هایی که در فرهنگسراها و ‌سراهای محله‌ برگزار می‌شود مانند بقیه افراد عادی شرکت کنند. او هم خواستار مناسب‌سازی‌سراهای محله برای معلولان است و این کار را 
ضروری می‌داند.  

*محدودیتی برای‌ بازیگری وجود ندارد

«امیر پهلوان» دانش‌آموخته رشته بازیگری و مدرس کلاس‌ است که بازیگری را برای این قشر جزو محدودیت‌ها نمی‌داند: «مشکل نابینایان یا کم‌بینایان تأثیری در بازی آنها نمی‌گذارد. تنها محدودیت در زمینه میزانسن و حرکت بازیگر است که با مشخص کردن نقاط برای آنها، این مسأله حل‌شدنی است. بازیگران بینایی هم داریم که نمی‌توانند به‌صورت نقطه‌ای در یک مسیر حرکت کنند، ولی هنرجویان من بسیار در این زمینه توانمندند. آنها درک‌ مطلب بهتری در مقایسه با بینایان دارند. اگر فضا برای آنها تعریف بشود، به علت ذهن قوی‌ای که دارند، بر مشکلات کار فائق می‌آیند و خروجی بهتری دارند نسبت به هنرجویان بازیگری که بینا هستند»
او تدریس به هنرجویان این کلاس را با هنرجویان بینا متفاوت نمی‌داند: «برای هنرجویان این کلاس فقط از توصیف‌های بیشتری در مقایسه با افراد بینا استفاده می‌کنم. در واقع معلولیت برای هنرجویانم باعث ایجاد محدودیت نبوده است»
پهلوان معتقد است شهرداری باید از افراد کم‌بینا و نابینا حمایت فرهنگی کند: «بودجه‌ها و تخفیف‌هایی برای برای شرکت آنها در کلاس‌های‌سراهای محله‌ یا فرهنگسراها در نظر گرفته شود یا هزینه سالنی که برای اجرا در اختیارشان گذاشته می‌شود کمتر باشد»

 

........سلامت و بهداشت

*شرط تردد هوایی مسافران از خوزستان: رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: شرط تردد هوایی مسافران از خوزستان انجام تست سریع تشخیص کروناست که انجام آن هم کاملا رایگان است‌.

 دکتر فرهاد ابول نژادیان افزود: برای اینکه ویروس به سایر نقاط کشور منتشر نشود مصوب شده افرادی که از طریق پرواز ، قصد خروج از استان را دارند باید ۲۴ تا ۴۸ ساعت قبل از سفر به مراکز بهداشتی ما مراجعه کرده و تست سریع انجام دهند و هیچ الزامی به انجام تست pcr  نیست.

وی افزود: اگر فردی علائم بیماری را داشت یا همکاران ما در فرودگاه تشخیص دادند که او حتما باید تست pcr انجام دهد، هیچ الزامی به پرداخت هزینه سه میلیون ریالی نخواهد داشت، این افراد می توانند به مراکز بهداشتی مراجعه کرده و با ارائه نسخه پزشک تست pcr انجام دهند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت:  ۶۲ مرکز منتخب بهداشتی در استان تست سریع انجام می دهند همچنین ۱۱ مرکز منتخب در اهواز به مردم خدمات ارائه می دهند.

وی افزود: بار مراجعه به بیمارستان های استان مخصوصا در شهرهای اهواز، ماهشهر،  دشت آزادگان، شوشتر و دزفول در روزهای اخیر زیادتر شده تا حدی که بیمارستان‌های ما تحت فشار هستند.

ابول نژادیان گفت: خوشبختانه پروتکل های بهداشتی در یک هفته اخیر از سوی مردم، سازمان‌ها و ادارات بیشتر و بهتر رعایت می شود اما برای کنترل این بیماری نیاز به همراهی و همکاری بیشتری از سوی مردم داریم.

وی با بیان اینکه ۲۵ درصد موارد ابتلا به بیماری در خانواده ها اتفاق می‌افتد افزود: خیلی از مردم تصور می‌کنند ضعف یا بی‌حالی صرفا  یک سرماخوردگی ساده است لذا از مردم خواهش می کنیم که در این شرایط هر نوع علائمی را کرونا بدانند مگر خلاف آن ثابت شود.

*ویروس انگلیسی علت تاخیر تصمیم‌گیری درباره سفرهای نوروزی:سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا علت تاخیر در تصمیم گیری این ستاد برای سفرهای نوروزی را چرخیدن ویروس انگلیسی کرونا در تمام استان‌های کشور اعلام کرد و گفت که تاکنون تصمیمی در ستاد برای این موضوع اتخاذ نشده است.

به نقل از ایرنا ، دکتر علیرضا رئیسی رعایت پروتکل های بهداشتی در تمامی نقاط کشور توسط مردم و تداوم ثبات در روند کاهشی شیوع کرونا را لازمه تصمیم گیری در باره سفرهای نوروزی دانست و تاکید کرد : اگر مردم و کسبه پروتکل های بهداشتی را بدرستی رعایت کنند ، می توانیم شب عید و ایام نوروز آرامی داشته باشیم و بر اساس آن طبق شرایط سفر نوروزی هم داشته باشیم.البته طبق مصوبه ستاد ملی کرونا در حال حاضر سفر به شهرهای گردشگر پذیر دارای وضعیت زرد کرونایی از جمله شهرهای استان های مازندران ، گیلان ، گلستان ، اصفهان ، فارس ، بوشهر و خوزستان و همچنین مشهد مقدس ممنوع است.

رییسی از شهروندان خواست تا مدیریت شده خرید نوروزی را انجام دهند و گفت : اگر پروتکل های بهداشتی همزمان با خرید شب عید رعایت نشود ، حرکت شیوع کرونا تند می شود و با تغییر رنگ بندی و وضعیت کرونایی کشور ، مسافرت های نوروزی هم به طور کلی ممنوع خواهد شد.تمامی محدودیت های مسافرت در قالب تورهای گردشگری هم بشدت اجرا می شود.

وی در باره سفر به جزایر قشم و کیش هم گفت که در حال حاضر سفر به این مناطق هم در صورت منفی بودن تست کرونای مسافران و گردشگران قابل انجام است.

وی ادامه داد: به عنوان یک کارشناس بهداشتی به مردم عزیز توصیه می کنم عید نوروز امسال هم در خانه ماندن را تحمل کنند تا بتوانیم با انجام واکسناسیون ، سال های آینده با خیال آسوده به هر کجا که خواستند سفر کنند.

معاون وزیر بهداشت همچنین از واکسناسیون هشت میلیون نفر جمعیت بالای ۶۵ سال و افراد ۱۶ تا ۶۵ ساله دارای بیماری های زمینه ای در کشور تا پایان خرداد ماه سال ۱۴۰۰ خبر داد و گفت که واکسن این بخش از جمعیت کشور پس از کادر درمانی و جانبازان و معلولان مهم ترین اولویت است.

وی هدف از واکسناسیون در جهان را کاهش مرگ و میر در درجه نخست و قط زنجیره شیوع ویروس کرونا برشمرد و توضیح داد : طبق بررسی های صورت گرفته به ازای هر هفت نفر جمعیت گروه های آسیب پذیر که واکسن کرونا دریافت می کنند ، از مرگ یک نفر جلوگیری می شود در حالی که در سایر گروه‌های جمعیتی بویژه جوانان با واکسن ۱۲ هزار نفر جلوی یک مرگ گرفته می شود.امیدواریم از تیر ماه سال آینده به طور متوسط میزان انجام واکسناسیون در ماه به بالای ۲۰ میلیون دوز برسد که در این صورت در آذر ماه سال ۱۴۰۰ همه گروه ها در کشور واکسن دریافت خواهند کرد.

*افزایش شمار مبتلایان کرونا در تهران: معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: فعلا افزایش جدی و ناگهانی کرونا ویروس انگلیسی به طوری که بیماری یک پیک جدی در تهران بزند، نداشتیم، اما به هر حال مراجعات و بستری بیماران همچنان وجود دارد. به عنوان مثال شب گذشته در یکی از بیمارستان‌ها بحران افزایش بیماران بستری را داشتیم و مجبور شدیم تعدادی از بیماران را جابجا کنیم. بنابراین تعداد بیماران بستری مقداری افزایش یافته است، اما شدت این افزایش آنقدر که در خوزستان یا استان‌های با شیوع بالا دیده می‌شود، نیست.

به نقل از ایسنا، دکتر فرشاد علامه افزود: در حال حاضر در دانشگاه علوم پزشکی تهران در بیمارستان‌های دولتی و غیر دولتی وابسته به ما نزدیک به ۳۱۹ بیمار بستری داریم. به طور کلی ما ظرفیت بستری برای کرونا را بالا برده بودیم. منتها با توجه به روند نزولی بیماری در چند هفته اخیر، بخش‌های دیگر را باز کرده‌ایم. اگر بیماری مجددا زیاد شود، بخش‌ها را تغییر کاربری داده و به کرونا اختصاص می‌دهیم.

وی افزود: درمان بیماران مبتلا به ویروس جهش یافته تفاوتی با نوع قبلی ویروس ندارد و فقط مقداری پیگیری تماس این افراد با سایرین و ایزوله کردن آنها جدی‌تر است تا اگر افراد دیگری هم با این بیماران در ارتباط بودند، سریع‌تر شناسایی شوند.

وی با تاکید بر لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی گفت: مردم باید همچنان پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند و مراقب باشند. ماسک بزنند، فاصله  را رعایت کنند. در عین اینکه مردم به کار و زندگی‌شان می‌رسند، اما پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند تا در شهرهای دیگر از جمله تهران وارد پیک جدید نشویم. برخی پیش‌بینی می‌کنند که شاید در فروردین ماه یک پیک جدید از بیماری را در کشور داشته باشیم، اما همه چیز به میزان و وضعیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی بستگی دارد.

 

......آهنگ و درنگ

*به یاد گلنوش خالقی پیانیست و رهبر تازه در گذشته ارکستر

گلنوش خالقی، پیانیست، آهنگساز، رهبر گروه کر و ارکستر، متولد ۱۳۱۹ بود که چند روز پیش در سن هشتاد سالگی، دور از وطن دیده را بر دنیا بست. او آخرین یادگارِ روح الله خالقی، از بنیانگذاران موسیقی کلاسیک ایران بود که علی‌رغم همه فعالیت‌هایش، به دلیل دوری از وطن، کمتر در میان مخاطب عام موسیقی ایرانی شناخته شده بود. آنچه از پیش روی شما می‌گذرد، یادداشتی است که «شهلا رستمی»، خواننده گروه کر سازمان رادیو تلویزیون ملی ایران و دوست صمیمی و قدیمی گلنوش خالقی در سوگ دوست خود نوشته است.

واژه ها برای باز گو کردن غم بزرگ از دست دادن دوستی که از هر انگشتش هنری می ریخت و هنر از او می تراوید، ناتوان هستند. آنچه را که می توان با دیگران سهیم شد، دلتنگی از فقدان هنرمندی است که گر چه فرزند یک چهره ویژه ی دیگر در دنیای موسیقی ایران، روح اله خالقی، بود اما، خود نیز به نو آوری و غنی کردن این دنیا کمک شایانی کرد.

او با برپا کردن گروه کر هم آوازان درسال ۱۹۷۵ در ایران، برای اجرای موسیقی کرال غربی به شکل «آکاپلا» (بدون ساز و ارکستر) و نیز قطعات همراه با ارکستر، به کاری کم نظیر دست زد. این گروه کر، سپس به اجرای آثار فولکلوریک ایران، که با تلاش گلنوش خالقی و به سفارش او تنظیم شده بودند نیز پرداخت. پرورش صدا ها و آموزش قطعات برای کسانی که شماری از آنها از دانش موسیقیائی بالائی برخوردار بودند و شماری دیگر چندان از آن بهره نبرده بودند، از آن ابتکارهائی بود که شاید دیگر نتوانیم شاهد آنها باشیم. جالب اینجا بود که این اعضا از طبقات گوناگون اجتماع می آمدند و شماری در مبارزه با بافت سنتی خانواده شان بودند و شماری به رویاهای خویش جامه عمل می پوشاندند.

در کنار تلاش های گسترده وی برای به دست آوردن بودجه، استخدام معلمان آواز غربی، برگزاری کلاس های تئوری و فرم موسیقی با استادان مهم ایرانی، او به کار کشف قطعات هم می پرداخت. مسئولیتی که ۲۴ ساعته بود و خستگی ناپذیری این زن آن را ممکن می ساخت.

گفتنی است که گلنوش خالقی به هر کاری که دست می زد آن را تا پایان به شکل جدی هدایت می کرد. او افزون بر هنر موسیقی ، آشپز، باغبان و حتا نجار خوبی بود…

آن چه من را بیشتر امروز غمگین می کند، گسستگی کار خلاقه او، علیرغم ادامه شماری فعالیت در آمریکا، قربانی شدن این همه استعداد به سبب دوری از میهن و بی تفاوتی بسیاری در ثبت و نگهداری کارنامه وی، است. دیگر این که تمام ویدئو های بر جا مانده از کنسرت های گروه هم آوازان که در یوتیوب دیده می شد، یک روز ناگهان ناپدید شدند. امیدوارم یک روز ناگهان پدیدار شوند و دوستان بتوانند از گستره هنر و کار بزرگ گلنوش خالقی آگاه شوند.

 

........ورزشی

*دونده نابینای همدانی شانس حضور در پارالمپیک را دارد

رئیس هیئت ورزش نابینایان و کم بینایان همدان گفت: ورزشکار همدانی هنوز هم شانس کسب سهمیه حضور در پارالمپیک توکیو در رشته دو و میدانی را دارد.

سمیه سهیلی گفت: وحید علی نجیمی شانس حضور در این مسابقات را دارد و فدراسیون در حال پیگیری این موضوع با مقامات فدراسیون جهانی است.

وی افزود: در ماده‌ای که نجیمی در آن فعالیت دارد، کشورمان سهمیه را اخذ کرده اما رئیس فدراسیون نابینایان به دنبال رایزنی برای حضور وی در پارالمپیک است. سهیلی خاطرنشان کرد: نجیمی پیش از برگزاری رقابت‌های بین المللی امارات توانست این سهمیه ورودی را کسب کند و امیدواریم مسؤولان فدراسیون جهانی، همان رکورد را جواز حضور دونده همدان در پارالمپیک قرار دهند.

وی یادآور شد: نجیمی در مسابقات بین المللی دو و میدانی نابینایان به میزبانی کشور امارات که حکم ورودی پارالمپیک را داشت، ۲ نشان برنز کسب کرد اما ملاک سهمیه طلا بود.

سهیلی افزود: با این حال معتقدیم که نجیمی قبل از این مسابقات موفق به کسب سهمیه شده و نباید رکورد این رقابت‌ها را ملاک قرار دهند.

رئیس هیئت نابینایان همدان اظهار داشت: ما تمام تلاش خود را بکار بسته‌ایم تا نجیمی با همان رکورد قبلی راهی پارالمپیک شود و امیدوارم مشکلی به وجود نیاید.

وحید علی نجیمی دارنده چندین مدال ملی و بین المللی است و هم اکنون در ترکیب تیم ملی دو و میدانی نابینایان کشور حضور دارد.

* برگزاری مسابقات جایزه بزرگ سیامند رحمان

محمود خسروی وفا، رئیس کمیته ملی پارالمپیک از برگزاری رقابت های جایزه بزرگ پارا وزنه برداری به نام مسابقات " جایزه بزرگ سیامند رحمان" خبر داد.

وی در این خصوص گفت: در نظر داریم مسابقات " جایزه بزرگ سیامند رحمان" را در تقویم جهانی ثبت و برگزار کنیم، لذا با توجه به شرایط همه گیری بیماری کرونا، امسال و همزمان با اولین سالگرد درگذشت قهرمان ارزنده جهان، سیامند رحمان، این مسابقات به صورت داخلی برگزار خواهد شد.

خسروی وفا افزود: این رقابت ها در محل فدراسیون جانبازان و معلولین و با حضور مهمانان خارجی برگزار و فینال آن عصر روز سه شنبه از طریق شبکه ورزش به صورت زنده پخش خواهد شد.

 

........حوادث

*ســـرقت فرش های نفیس از خانه پدری

زن مطلقه که از بدرفتاری‌های پدر ثروتمندش ناراحت بود در اقدامی کینه جویانه فرش‌های گرانقیمت او را از انباری سرقت کرد. 30 بهمن مرد جوانی به اداره پلیس رفت و از سرقت فرش و تابلوفرش‌های نفیس از انباری خانه پدری اش شکایت کرد و گفت: پدرم فروشنده تابلو فرش و فرش‌های نفیس است اما به خاطر شیوع کرونا، مدتی مغازه‌اش را تعطیل کرد و بعد هم برای امنیت بیشتر تعدادی از فرش‌ها را به خانه بردیم و در انباری نگهداری می‌کردیم.

پدرم خانه‌ای چهار طبقه در شمال تهران دارد که خودش ساکن یکی از طبقات است و من و دو برادر دیگرم نیز در سه طبقه از همان خانه زندگی می‌کنیم.او ادامه داد: چند وقتی است که متوجه سرقت تابلو فرش‌ها و فرش‌های نفیس از انباری خانه پدری شده‌ایم. چون من و برادرانم نیز داخل مغازه کار می‌کنیم؛ بعد از ناپدید شدن فرش‌ها و تابلوها ابتدا به برادران دیگرم ظنین بودم اما وقتی متوجه شدیم هیچ کدام از ما در این کار دخالت ندارد احتمال سرقت مطرح شد. با این حال سرقت هم باید کار یک آشنا باشد چرا که در انباری سالم است و هر که بوده کلید داشته است و چون غیر از ما سه برادر و پدرمان خواهرم سوسن هم کلید انباری را دارد به او ظنین هستیم. ضمن اینکه سوسن مدت هاست با پدرم اختلاف دارد.

ازدواج ناموفق

با شکایت مرد جوان، تحقیقات به دستور بازپرس دادسرای ویژه سرقت آغاز شد و در بررسی‌های صورت گرفته، مدارکی به‌دست آمد که نشان می‌داد، سوسن در این سرقت سریالی دست دارد. بدین ترتیب زن جوان بازداشت شد و در تحقیقات اولیه به سرقت از خانه پدری اعتراف کرد.او گفت: دو سال قبل بعد از اینکه در فضای مجازی با پسری به‌نام پیمان آشنا شدم به خواستگاری‌ام آمد. فکر می‌کردم او پسری تحصیلکرده و ثروتمند است چون همیشه عکس‌هایی از خودش در اینستاگرام می‌گذاشت که سرو وضعی شیک داشت و کنار خودروهای مدل بالا بود.

اما پدرم از همان روز اولی که پیمان را دید از او خوشش نیامد و به من گفت این پسر لیاقت تو را که دختری تحصیلکرده و زیبا و ثروتمند هستی، ندارد.سوسن ادامه داد: با وجود مخالفت‌های پدرم با اصرار خودم ازدواج کردیم اما بعد از مدتی متوجه شدم پیمان یک کلاهبردار حرفه‌ای است که با زنان و دختران زیادی ارتباط داشته و به بهانه ازدواج پول و طلاهایشان را گرفته و کلاهبرداری می‌کند. وقتی به او اعتراض کردم گفت که قصد داشته از من هم کلاهبرداری کند اما زمانی که متوجه وضع مالی خوب پدرم شده، برای تصاحب پول بیشتر با من ازدواج کرده است.

وقتی این حقیقت برایم فاش شد تصمیم به طلاق گرفتم. بعد هم قبل از اینکه طلاق بگیرم یک روز که به خانه رفتم متوجه سرقت پول و طلا و جواهرات و اموال با ارزش خانه شدم. هرچند که مطمئنم کار پیمان بوده اما منکر شد و گفت دزد به خانه مان زده است.سوسن در ادامه گفت: وقتی از پیمان جدا شدم به خانه پدرم برگشتم اما او رفتار سردی داشت و با من برخورد خوبی نکرد. پدرم گفت چون قبل از ازدواج به تو هشدار داده بودم حالا نمی‌توانم تو را ببخشم. بعد هم مرا از خانه‌اش بیرون کرد. هر چه اصرار کردم که برادرهایم هر کدام در یک واحد از این ساختمان زندگی می‌کنند و یک واحد هم برای زندگی به من بدهد، او قبول نکرد. می‌گفت جهیزیه و طلاهایی که به تو دادم ارزشش کمتر از یک خانه نبوده و تو همه را ازدست دادی.

زن جوان ادامه داد: من که کینه پدرم را به دل گرفته بودم تصمیم به انتقام گرفتم. از قبل کلید انباری خانه و مغازه‌ها را داشتم. با کلیدی که پدرم به من داده بود، در زمانی که می‌دانستم کسی داخل خانه نیست، به انباری می‌رفتم و تابلو فرش و فرش‌های نفیس را سرقت می‌کردم. بعضی از تابلو فرش‌ها را فروختم، گرچه نیاز به پول نداشتم اما چون جایی برای نگهداری نداشتم آنها را فروختم. چند تخته از فرش‌ها نیز در خانه‌ام بود که هنگام دستگیری پیدا شدند. با اعتراف زن جوان به سرقت او روانه بازداشتگاه شد و تحقیقات در این خصوص ادامه دارد.

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *