شناسه خبر: 23123 منتشر شده در مورخ: 1399/12/10 ساعت: 09:15 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه یکشنبه 10 اسفند ۱۳۹۹

روزنامه یکشنبه 10 اسفند ۱۳۹۹

عناوین امروز: مهلت ارسال ایده به رویداد استارتاپی "نیازهای فناورانه ویژه افراد دارای معلولیت" اعلام شد- روحانی: عید ۱۴۰۰ چیزی شبیه به ۹۹ است- برای اولین بار بخش ویژه کودکان دارای معلولیت در ششمین جشنواره ملی اسباب بازی- روند کاهشی رعایت پروتکل های بهداشتی- مروری بر همزاد سایه- تداوم اردوها در صورت لغو پارالمپیک توکیو- مرگ دلخراش زن جوان به خاطر سقوط از کوه.

روزنامه «ایران سپید»

یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

۱۶ رجب ۱۴۴۲

۲۸ فوریه ۲۰۲۱

سال بیست و پنجم شماره ۶۶۴۸

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وب سایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

........عناوین این شماره......

*مهلت ارسال ایده به رویداد استارتاپی "نیازهای فناورانه ویژه افراد دارای معلولیت" اعلام شد

*روحانی: عید ۱۴۰۰ چیزی شبیه به ۹۹ است

*برای اولین بار بخش ویژه کودکان دارای معلولیت در ششمین جشنواره ملی اسباب بازی

*روند کاهشی رعایت پروتکل های بهداشتی

*مروری بر همزاد سایه

*تداوم اردوها در صورت لغو پارالمپیک توکیو

*مرگ دلخراش زن جوان به خاطر سقوط از کوه

 

.......اخبار ویژه

*مهلت ارسال ایده به رویداد استارتاپی "نیازهای فناورانه ویژه افراد دارای معلولیت"

نخستین رویداد شتاب (استارت اپی) "نیاز های فناورانه ویژه افراد دارای معلولیت جسمی- حرکتی"، از سوی مرکز نوآوری توانبخشی دانشگاه علمی -کاربردی رعد و با همکاری دفتر توسعه فناوری سلامت دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار می شود.

این رویداد شتاب (استارت اپی) که در تاریخ 27 اردیبهشت ماه سال 1400 برگزار می شود، دارای محورهای « استقلال فردی (توانایی انجام امور شخصی و...)، آموزشی (وسایل کمک آموزشی ، اپلیکیشنها و...)، حضور در جامعه (مناسب سازی فضاهای شهری، فرهنگ سازی حضور افراد معلول در جامعه و...)، اشتغال (خود اشتغالی، اشتغال در جامعه و...)، فناوری های نوین در وسایل و تجهیزات کمک حرکتی، فناوری های نوین در تجهیزات ورزشی، تفریحی- سرگرمی » است.

آخرین مهلت ثبت نیاز 14 اسفند 1399، مهلت ارسال ایده 25 اسفند 1399 تا 10 اردیبهشت 1400 و زمان برگزاری رویداد، 27 اردیبهشت ساعت  9 تا 12 اعلام شده است.

بر اساس اعلام دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند با شماره تلفن 88371101 داخلی 11 تماس بگیرند.

*کارگاه تولید و ساخت عروسک توسط معلولان مورد بازید معاون بهزیستی کل کشور قرار گرفت

کارگاه تولید و ساخت عروسک توسط معلولان مورد بازید معاون سازمان بهزیستی کشور قرار گرفت.

کارگاه ساخت عروسک "نوژین" ، در سنندج مورد بازدید مهندس ذوالفقار یزدان مهر معاون مشارکت های بهزیستی کل کشور قرار گرفت. 

وی در این بازدید با یادآوری مقوله مهم اشتغال افراد جامعه هدف بهزیستی، از آمادگی این سازمان جهت پرداخت تسهیلات کارفرمایی و خوداشتغالی  خبرداد و افزود:در بودجه سال آینده مبلغ وام های قرض الحسنه و کم بهره با پیشنهاد وهمت نمایندگان مجلش شورای اسلامی  به ۱۰۰ میلیون تومان بافزایش یافته است .

*واکنش پلیس به «افزایش سرقت وسایل معلولان»

رییس پلیس پایتخت افزایش سرقت وسایل معلولان را تکذیب کرد.

اوایل اسفندماه بود که گزارشی از افزایش سرقت وسایل معلولان نظیر ویلچر و ... در فضای رسانه‌ای منتشر شد، گزارشی که در آن از قول یکی از فروشنده‌های کالا و تجهیزات پزشکی در خیابان جمهوری تهران ادعا شده بود که سرقت وسایل معلولان به دلیل افزایش چندبرابری قیمتشان در چندسال اخیر، زیاد شده است. این فروشنده گفته بود: « وقتی ویلچر، عصا، واکر و مانند آن را از معلول می‌دزدند و می‌آورند برای فروش، یعنی اینکه وضع خیلی خراب است. عطشی که سارقان برای سرقت وسایل توانبخشی معلولان پیدا کرده‌اند خیلی سال نیست که ایجاد شده است. همان زمان که قیمت ارز تب کرد و به تبع آن نرخ مواداولیه مورد نیاز برای ساخت وسایل توانبخشی چند برابر شد، نرخ دزدی از معلولان هم بالا رفت».

در میان بخش‌های مختلف این گزارش که با هدف افزایش قیمت اقلام و تجهیزات مربوط به معلولان تهیه شده بود، موضوع سرقت بسیار مورد توجه قرار گرفته و حتی چند روز بعد واکنش وحیدقبادی دانا، رییس سازمان بهزیستی کشور را نیز به دنبال داشت. او در نشستی خبری بدون آنکه اشاره‌ای مستند به این موضوع کند، گفته بود: «با وضعیت تورم و رکود و تحریم‌های آمریکا و گران شدن دلار، قیمت وسایل توانبخشی خیلی بالا رفته و متناسب با آن بودجه سازمان بهزیستی افزایش نیافته است. برخی از اقلام مانند سمعک و سایر اقلام کمک توانبخشی افزایش بسیار زیادی یافته و بودجه ناچیز درنظر گرفته شده در سازمان بهزیستی برای تامین این وسائل به هیچ وجه جوابگوی این میزان از رشد قیمت‌ها نیست».

قبادی دانا گرچه به پرسشی پیرامون افزایش سرقت اقلام و تجهیزات معلولان پاسخ داده بود، اما محتوای آن بیشتر حول موضوع نیازهای بودجه‌ای و افزایش قیمت‌ها بود و اظهارنظری در رد یا تایید مساله سرقت بیان نکرده بود.

در همین راستا موضوع را از فرمانده انتظامی تهران بزرگ پیگیری کردیم تا با استناد به پرونده‌ها و گزارش‌های اعلام سرقت به این پرسش پاسخ دهد.

سردار حسین رحیمی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره اینکه آیا در سرقت اقلامی نظیر ویلچر، واکر و ... از معلولان افزایشی رخ داده یا خیر؟ گفت: در مورد سرقت این اقلام از معلولان ما بسیار حساس هستیم و اگر موردی باشد حتما به طور جد آن را بررسی خواهیم کرد. این موضوع را نیز بررسی کردیم و هیچ گزارشی مبنی بر افزایش سرقت این تجهیزات از معلولان نداشتیم.

رحیمی با بیان اینکه این موارد به طور مستند در پلیس وجود داشته و قابل بررسی است،گفت: با استناد به گزارش‌ها و پرونده‌های ثبت شده می‌گویم که چنین مساله‌ای در تهران درست نیست.

رییس پلیس پایتخت ادامه داد: در برخی موارد ممکن است فردی با یک یا دو مورد سرقت چنین وسایلی روبه‌رو شود و بعد تصور کند که حتما آمار بالا رفته است در حالی که هیچ گزارش و هیچ موردی از افزایش سرقت این وسایل نداشتیم.

*20 هزار سالمند و معلول از فردا واکسن کرونا را دریافت می‌کنند

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از آغاز فاز دوم واکسیناسیون در کشور خبر داد و گفت: ۲۰ هزار سالمند و معلول از فردا واکسن کرونا را دریافت می‌کنند؛ امیدواریم تا پایان شهریورماه ۱۴۰۰، اکثر گروه‌های هدف واکسینه شوند.

"سعید نمکی" وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به همراه "وحید قبادی‌دانا" رئیس سازمان بهزیستی کشور از آسایشگاه معلولین و سالمندان کهریزک بازدید کردند.

"سعید نمکی" وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از آغاز فاز دوم واکسیناسیون در کشور خبر داد و گفت: در اجرای این فرآیند علاوه بر همکاران ما در نظام سلامت و بخش‌های ICU و گروه‌های پرخطر در بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی و درمانی، گروه سالمندان نیز با عنوان گروه آسیب‌پذیر واکسیناسیون شدند که به شکل نمادین از آسایشگاه سالمندان کهریزک آغاز کردیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، افزود: از فردا در اکثر آسایشگاه‌های معلولین و سرای سالمندان کشور این مهم ادامه پیدا خواهد کرد و حدود ۲۰ هزار نفر در این فاز از گروه‌های پرخطر سالمندان و معلولین واکسینه می‌شوند.

وی در پایان یادآور شد: بر حسب سند ملی واکسیناسیون کووید ابتدا کادر بهداشت و درمان، گروه‌های آسیب‌پذیر و گروه‌های پرخطر و سپس افراد عادی واکسن را دریافت می‌کنند و امیدواریم تا پایان شهریورماه ۱۴۰۰ اکثر گروه‌های هدف واکسینه شوند. 

 

......اخبار روز

*روحانی: عید ۱۴۰۰ چیزی شبیه به ۹۹ است

رییس جمهور:

همه ما دلمان می‌خواهد شب عید شب آرامی برایمان باشد.

*رییس جمهوری در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا: واکسن امروز مشابه ماسک در روزهای اول شیوع بیماری کروناست

اگر کشوری صد‌در‌صد هم واکسیناسیون را اجرا کند باز مصون نمی‌ماند مگر اینکه همه کشورها واکسینه شوند.

*نوبخت: دولت بعد در پرداخت یارانه به مشکل می‌خورد

رییس سازمان برنامه و بودجه: دولت تا روز آخر یارانه‌ها را سر وقت پرداخت خواهد کرد اما دولت بعدی بداند در این زمینه مشکل خواهد داشت.

* بانک مرکزی موظف به پرداخت تنخواه به سازمان هدفمندی برای پرداخت یارانه شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی بانک مرکزی را موظف کردند که برای پرداخت به موقع یارانه، تنخواه در اختیار سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها قرار دهد.

* امروز آغاز مهلت مجدد ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۰

 زرین آمیزی، سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور:

مهلت مجدد برای ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۰ از امروز (یک‌شنبه، ۱۰ اسفند) آغاز شده و تا روز چهارشنبه، ۱۳ اسفند ادامه خواهد داشت. همچنین متقاضیانی که قبلاً در این آزمون ثبت نام کرده اند، درصورت تمایل می توانند در مهلت در نظر گرفته شده نسبت به ویرایش اطلاعات ثبت نامی خود اقدام کنند. داوطلبان در مهلت مجدد ثبت ‌نام کنکور سراسری مشمول جریمه ۱۲۰ هزار تومانی نمی‌شوند و همان هزینه  ۵۴ هزار تومانی را پرداخت می کنند.

*برق کدام مشترکان طبق مصوبه جدید مجلس رایگان محاسبه می‌شود؟

رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق کشور:

در تبصره ۸ الحاقی میزان افزایش تعرفه مشترکان پر مصرف بالاتر از الگوی مصرف باید حداقل به اندازه‌ای تعیین شود که بارمالی رایگان کردن تعرفه مشترکان کم مصرف را جبران کند تا نیاز به تامین منابع جدید نداشته باشد.

گفتنی است؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز چهارشنبه (۶ اسفند) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه ۱۴۰۰، با بند الحاقی ۳، ۵ و ۶ از تبصره ۸ ماده واحده لایحه بودجه موافقت کردند.

 

.......گزارش ویژه

*برای اولین بار بخش ویژه کودکان دارای معلولیت در ششمین جشنواره ملی اسباب بازی: ششمین جشنواره ملی اسباب بازی از 28  بهمن تا 11 اسفند در فضای مجازی برپاست. محسن حموله مدیر کل سرگرمیهای سازنده و بازیهای رایانه ای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در باره این جشنواره و بخش فراگیر ویژه کودکان استثنایی در آن می گوید: این جشنواره به دلیل بیماری کرونا به صورت مجازی از 28 بهمن تا 11 اسفند ماه برگزار می شود.

البته امسال جشنواره از اول زمستان با فراخوان بخش رقابتی شروع به کار کرد. در بخش رقابتی یا داوری 440 اثر به دبیرخانه رسید که در دو بخش اسباب بازی و عروسکهای ایرانی دو سری داوری مجزا داشتیم و برگزیدگان این دو بخش در 28 بهمن معرفی شدند. بعد از آن نوبت به فراخوان نشستهای علمی رسید که این بخش امسال به صورت وبینار برگزار شد.

و فرصت برای همه هموطنان داخل و خارج از کشور فراهم شد تا از این نشستها آگاه شوند. در هر نشست تعدادی از اساتید از کشورهای آلمان، فرانسه، ژاپن، سوئد، سوئیس، هندوستان و آمریکا را داشتیم که در مجموع شش نشست با موضوعات مرتبط با حوزه اسباب بازی برگزار و تجربه بین المللی ششمین جشنواره به دوره های قبلی جشنواره اضافه شد. در ضمن تمام بخشهایی که در جشنواره های قبلی به صورت حضوری برگزار می شد امسال به صورت مجازی برای همه هموطنان برپا شد.

سایت جشنواره نیز به نشانی: iran toy festival.ir نیز به عنوان یک مرجع برای همه قابل دسترس است. و به روز رسانی خواهد شد. در بخش تخصصی صنعت اسباب بازی هم 140 تولید کننده شرکت کردند که 112 تولید کننده اسباب بازی و 28 تولید کننده عروسکهای ایرانی بودند .

و بیش از 1250 عروسک و اسباب بازی ایرانی در سایت معرفی شده و مردم می توانند به بازار اسباب بازی مراجعه کنند و خرید داشته باشند. ارسال از بازار اسباب بازی به هر نقطه کشور هم رایگان خواهد بود. و خانواده ها می توانند با توجه به گروههای سنی به سایت مراجعه و از اسباب بازیها دیدار و خرید داشته باشند.

در جشنواره به بخش کودکان با نیازهای ویژه هم توجه خاص داشته ایم. کانون پرورشی مراکزی به نام فراگیر دارد که در آن مربیان ویژه با این کودکان کار می کنند. در جشنواره هم بخش فراگیر برای معرفی اسباب بازیهای مناسب این کودکان برقرار است. به عنوان نمونه کانون اسباب بازی با نام معمای جورچین را تولید کرده است که برای کودکان نابینا و کم بینا هم قابل استفاده است و دو هزار مسئله و راه حل دارد که بچه ها را به تفکر وا می دارد. 

.......سلامت و بهداشت

*روند کاهشی رعایت پروتکل های بهداشتی

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به روند کاهشی رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور هشدار داد که مطمئنا در صورت تداوم روند کاهش عمل به پروتکل‌های بهداشتی، کشور مجددا با خیز سهمگین و شدید بیماری مواجه می‌شود.

دکتر سیما سادات لاری، گفت: نمودار موارد بستری روزانه در برخی استان‌های کشور، همچنان دارای روند صعودی است و متاسفانه در هفته گذشته، شاهد افزایش نسبی در میانگین بروز موارد مثبت بستری و افزایش در میانگین بروز موارد مرگ و میر ناشی از بیماری نسبت به هفته ماقبل هستیم.

وی افزود: ۱۱ شهرستان کشور همگی از استان خوزستان، همچنان در وضعیت قرمز بیماری قرار دارند. ۳۲ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۲۵۱ شهرستان در وضعیت زرد و ۱۵۴ شهرستان در وضعیت آبی بیماری هستند.

لاری ادامه داد: در هفته گذشته بیشترین میزان بروز موارد مثبت بستری به ترتیب در استان‌های خوزستان، مازندران و سمنان و بیشترین میزان بروز موارد مرگ و میر ناشی از کرونا به ترتیب در استان‌های خوزستان، مازندران، گلستان و سمنان گزارش شده است.

وی تاکید کرد: متاسفانه به دنبال عادی انگاری شرایط بیماری در کشور، میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی طی روزهای اخیر با کاهش مواجه بوده است و استان های کردستان، آذربایجان غربی، سیستان و بلوچستان، گلستان، خوزستان و ایلام دارای پایین‌ترین میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور بوده‌اند.

لاری گفت: با توجه به رابطه مستقیم و معنی دار میان کاهش عمل به توصیه های بهداشتی و افزایش موارد بستری و به  دنبال آن افزایش در موارد مرگ و میر ناشی از کرونا، مطمئنا در صورت تداوم روند کاهش عمل به پروتکل‌های بهداشتی، کشور مجددا با خیز سهمگین و شدید بیماری مواجه می‌شود.

خط تولید واکسن «اسپوتنیک وی» در ایران راه‌اندازی می‌شود: سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: علاوه بر واردات حدود دو میلیون واکسن «اسپوتنیک وی» که به تدریج صورت می‌گیرد، خط تولید این واکسن نیز بزودی در بخش خصوصی در کشور ایجاد می‌شود و امیدواریم تا قبل از شروع سال ۱۴۰۰ انجام شود.

کیانوش جهانپور درباره اثربخشی و ایمنی زایی واکسن «اسپوتنیک وی» افزود: واکسن «اسپوتنیک وی» یکی از بهترین واکسن های کرونا در دنیاست و میزان اثربخشی و ایمنی زایی آن برای افراد بالای ۶۵ سال حدود ۹۲ درصد برآورد شده و درصد ایمنی زایی آن در افراد بالای ۷۰ سال نیز بالاست و  کمتر واکسنی این شرایط را دارد.

وی ادامه داد: دو دوز واکسن اسپوتنیک وی با فاصله ۲۱ روز تزریق می شود و با توجه به نوع آدونوویروس آن، آنتی بادی ایجاد شده بعد از دوز اول تزریق این واکسن و دوز یادآور به گونه ای است که سیستم بدن نمی تواند آن را حذف کند و اتفاقی که در مورد واکسن های مشابه محتمل است در مورد این واکسن رخ نمی دهد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: خرید مستقیم واکسن «اسپوتنیک وی» از روسیه دو میلیون دوز است و توافق های لازم برای ایجاد خط تولید این واکسن در ایران انجام شده است. امیدواریم با تولید مشترک این واکسن در ایران دهها میلیون دوز از این واکسن را در کشور تولید و در سال ۱۴۰۰ به بازار عرضه کنیم.

وی ادامه داد: ظرف هفته های آینده استقرار خط تولید این واکسن در کشور در یکی از شرکتهای خصوصی کامل می شود و شاید حتی قبل از آغاز سال ۱۴۰۰ بتوانیم واکسن «اسپوتنیک وی» را در کشور تولید کنیم.

 واکسن اسپوتنیک وی، تولید شرکت گامالیای روسیه است که سازمان غذا و دارو بعد از سفر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه به مسکو مجوز استفاده اضطراری آن را صادر کرد و به دنبال این مجوز اولین محموله این واکسن به میزان ۲۰ هزار دوز که برای ۱۰ هزار نفر کفایت می کند در روز پنجشنبه ۱۶ بهمن وارد کشور شد و پنج روز بعد واکسیناسیون با این واکسن با اولویت کارکنان بخش های آی سی یو طی مراسمی در روز ۲۱ بهمن با حضور وزیر بهداشت و با فرمان رئیس جمهوری آغاز شد.

حدود یک هفته بعد در تاریخ ۲۴ بهمن نیز دومین محموله واکسن اسپوتنیک وی به تعداد ۱۰۰ هزار دوز وارد کشور شد تا واکسیناسیون ۵۰ هزار نفر دیگر از کادر درمان و گروه های آسیب پذیر با این واکسن انجام شود.

همزمان با شروع واکسیناسیون کرونا در ایران با واکسن اسپوتنیک وی، وزیر بهداشت اعلام کرد: علاوه بر فرآیند تولید واکسن در ایران و خرید واکسن از سبد کوواکس ایران از ۵ منبع خارجی نیز واکسن کرونا وارد می کند که شامل واکسن اسپوتنیک وی و چهار واکسن دیگر است.

همان روز کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت به خبرنگار ایرنا گفت: دو واکسن سینوفارم چین و واکسن شرکت باهارات بیوتک هند نیز مدارک خود را برای گرفتن مجوز در ایران ارائه کرده اند و فرآیند بررسی مدارک این واکسن ها در حال انجام است.

او یک هفته بعد به ایرنا خبر داد: مجوز مصرف اضطراری برای سه واکسن کرونای دیگر در سازمان غذا و دارو صادر شده است و افزود: مجوز مصرف اضطراری برای واکسن‌های کوواکسین ساخت موسسه باهارات بیوتک هند، واکسن آسترازنکا - آکسفورد تولیدی R-pharm روسیه و واکسن آسترازنکا - آکسفورد ساخت شرکت SKBio کره جنوبی توسط کمیسیون قانونی تشخیص صلاحیت ساخت و ورود دارو و مواد بیولوژیک سازمان غذا و دارو صادر شده است.

علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت پنجشنبه ۳۰ بهمن از واردات واکسن سینوفارم چین به ایران خبر داد و گفت: هفته آینده ۲۵۰ هزار دوز واکسن سینوفارم چین به دست ما می رسد. همچنین قرار است ۴.۲ میلیون دوز واکسن آسترازنکا نیز در اسفند ماه برسد. با این حساب می توانیم یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفری را که در سال جاری جزو اولویت است، واکسینه کنیم.

.......دریافت

*مروری بر همزاد سایه

چهارشنبه ی گذشته، ششم اسفند، مصادف بود با تولد هوشنگ ابتهاج (ه.الف.سایه)، شاعر شهیر معاصر.

امسال سایه وارد نود و چهارمین سال زندگی اش شده و همچنان مشغول مطالعه و سرودن شعر است.

به مناسبت تولد این شاعر مهم و تأثیر گذار، یکی از تازه ترین اشعار او با نام «همزاد» را در ادامه می خوانیم:

همزاد

هزار سال پیش،

شبی که ابر اختران از دوردست،

می‌گذشت از فراز بام من،

صدام کرد.

چه آشناست این صدا!

همان که از زمان گاهواره می‌شنیدمش،

همان که از درون من صدام می‌کند،

هزار سال میان جنگل ستاره‌ها!

پی تو گشته‌ام.

ستاره‌ای نگفت کز این سرای بی کسی، کسی صدات می‌کند؟

هنوز دیر نیست.

هنوز صبر من به قامت بلند آرزوست.

عزیز هم‌زبان!

تو در کدام کهکشان نشسته‌ای؟

سایه در آغاز، همچون شهریار، مدتی کوشید تا به راه نیما یوشیج برود. اما، نگرش مدرن و اجتماعی شعر نیما، به‌ ویژه پس از سرودن ققنوس، با طبع او که شاعری غزل‌سرا بود همخوانی نداشت. پس راه خود را که همان غزل‌سرایی بود دنبال کرد. شاید عنایت ابتهاج به غزل و قصیده، به علت ارادت وی به حافظ است. گرچه شور مولانا در میان اغلب غزل‌هایش موج مى‌زند. ارادت و جان‌نثارى ابتهاج به حافظ، به وضوح در کتاب ژرف و ارزشمندش «حافظ به سعی سایه» قابل درک است.

نمونه غزل از سایه:

«مست آمد و دستی به دل ما زد و رفت،

در این خانه ندانم به چه سودا زد و رفت؛

خواست تنهایی ما را به رخ ما بکشد،

تنه ای بر در این خانه ی تنها زد و رفت…»

«عاشق آن نیست که هر دم طلب یار کند،،

عاشق آن است که دل را حرم یار کند…»

غلامحسین یوسفی درباره شعر ابتهاج چنین می‌گوید: «در غزل فارسی معاصر، شعرهای سایه در شمار آثار خوب و خواندنی هستند. مضامین گیرا و دلکش، تشبیهات و استعارات و صور خیال بدیع، زبان روان و موزون و خوش‌ترکیب و هماهنگ با غزل، از ویژگی‌های شعر وی هستند. رنگ اجتماعی ظریف آن نیز یادآور شیوه دل‌پذیر حافظ است. از جمله غزل‌های برجسته او می‌توان «دوزخ روح»، «شبیخون»، «خون‌بها»، «گریه لیلی»، «چشمی کنار پنجره انتظار» و «نقش دیگر» را نام برد.»

اشعار نو سایه درون ‌مایه‌ای تازه و ابتکاری دارد. چون فصاحت زبان و قوت بیان سایه با این درون‌مایه ابتکاری همگام شده، نتیجه مطلوبی به ‌بار آورده‌ است.

شعر نو از سایه:

«آفتابا چه خبر؟

این همه راه آمده‌ای

که به این خاک غریبی برسی؟

ارغوانم را دیدی سر راه؟

مثل من پیر شده ست؟

چه به او گفتی؟ او با تو چه گفت؟

نه، چرا می‌پرسم

ارغوان خاموش است

دیرگاهی‌ست که او خاموش است

آشنایان زبانش همه رفته‌ند

ارغوان ویران است

هر دومان ویرانیم»

اشعار ابتهاج مانند آینه‌ای است که شاید تا نسل‌ها بعد بشود خود را در قاب کلماتش دید. شـعر سایه دارای گستردگی و ابعاد بسیاری است. ابتهاج شعر را به اشکال گوناگون به چالش می‌کشد. گاهی شعر او داراى پیچیدگى‌هاى زبانى و هنرى است. گاهی نیز وسیله‌ایست برای بیان افکارش. گاهى شعر براى ابتهاج نقش یک رسانه را دارد که آگاهى مى‌دهـد. گاهى هم تصویر ذهن خلاق و بسیط اوست. به یک معنا، امیر هوشنگ ابتهاج یا همان سایه، تمام عمر با شعر زندگى کرده است. شعر هم هنر اوست و هم ابزار او به عنوان یک روشنفکر، که در اجتماع اثر می‌گذارد. بنابراین می‌توان گفت، هوشنگ ابتهاج شعر را از زوایاى متعدد مى‌بیند. از هر زاویه نیز با آن متفاوت برخورد مى‌کند.

......ورزشی

*تداوم اردوها در صورت لغو پارالمپیک توکیو

سی امین جلسه ستاد بازی های پارالمپیک و مسابقات پارا آسیایی برگزار شد.

سی امین جلسه ستاد پارالمپیک توکیو و پارا آسیایی هانگژو ۲۰۲۲ و پاراآسیایی جوانان بحرین ۲۰۲۱ با حضور رئیس، دبیر اجرایی، مدیران فرهنگی، آکادمی و روابط عمومی و کارشناسان فنی پارالمپیک، رؤسای فدراسیون های جانبازان و معلولین، نابینایان و کم بینایان، تیر اندازی با کمان، نماینده فدراسیون قایقرانی برگزار شد.

در این نشست، ضمن ارائه آخرین وضعیت اردو ها، نسبت به مسائل مختلف اعم از اسکان، غذا، پزشکی، روانشناسی، فرهنگی، فنی و ... تبادل نظر شد.

در این جلسه مقرر شد حتی در صورت لغو بازی های پارالمپیک توکیو ۲۰۲1 اردوها به منظور آمادگی لازم برای حضور در بازی های پارا آسیایی هانگژو ۲۰۲۱ تداوم یابد.

اردوهای جوانان نیز از ابتدای ۱۴۰۰ برای کسب آمادگی در بازی های جوانان بحرین ۲۰۲۱ آغاز خواهد شد.

از گزارش های دیگر این جلسه می توان به پرداخت حقوق اشاره کرد که کمیته ملی پارالمپیک تا پایان بهمن ماه هیچگونه بدهی به ورزشکاران و کادر فنی ندارد.

* زهرا نعمتی و بتول مشرف جوادی نامزد دریافت جایزه کمیته بین المللی پارالمپیک شدند

کمیته بین المللی پارالمپیک فهرست نامزدهای تقدیر بخش بانوان برای روز جهانی زن در سال ۲۰۲۱ را اعلام کرد.

این کاندیداها در سه گروه مؤسسین، بخش نسل جوان و گروه کمیته های ملی پارالمپیک و فدراسیون های جهانی اعلام شده اند و منتخبین نهایی توسط کمیته ورزش بانوان IPC، همزمان با ۱۸ اسفند روز جهانی زن معرفی می شوند.

در بخش مؤسسین، دکتر بتول مشرف جوادی که سالهای متمادی به عنوان معاون ورزش دانشجویی، عضو هیئت اجرایی کمیته ملی پارالمپیک و نیز نایب رئیس بانوان فدراسیون ورزش های جانبازان و معلولین فعالیت کرده، در کنار نمایندگانی از اسکاتلند، آمریکا، چین تایپه و فیجی نامزد دریافت این جایزه اعلام شده است.

همچنین در بخش نسل جوان نیز نام زهرا نعمتی، کماندار پر افتخار کشورمان و دارنده اولین نشان طلای بانوان در بخش المپیک و پارالمپیک اعلام شده است.

وی به عنوان یک بانوی پارالمپین موفق در سازمان ملل و پیرامون حقوق افراد دارای معلولیت سخنرانی نموده و در سال ۲۰۱۸ نیز به عنوان فردی که در اهداف توسعه ورزش بانوان فعالیت داشته به عنوان سفیر انتخاب شده است.

در کنار زهرا نعمتی، نام نمایندگانی از کشور های سنگاپور، مالدیو، کلمبیا و نیز نماینده مهاجران نیز به چشم می خورد که برای دریافت این عنوان رقابت می کنند.

این برنامه از سال ۲۰۱۳ و با هدف تقدیر از بانوانی که نقش مؤثر در جنبش پارالمپیک و الهام بخشی داشته و در راستای آرمان های این جنبش قدم برداشته و الگو بوده اند، آغاز شده است.

.....حوادث

*مرگ دلخراش زن جوان به خاطر سقوط از کوه

فرمانده انتظامی شهرستان مهران از جان باختن زن ۳۵ ساله در این شهرستان به دلیل سقوط از ارتفاع خبر داد.قدرت الله شهبازبیگی اظهار داشت: در پی اعلام سقوط یک زن ۳۵ ساله از کوه، بلافاصله موضوع به صورت ویژه در دستور کار این انتظامی قرار گرفت.وی افزود: بلافاصله اکیپی از مأموران انتظامی شهرستان به محل حادثه واقع در ارتفاعات کوه کولگ منطقه صالح آباد اعزام شدند.فرمانده انتظامی شهرستان با اشاره به گزارش مأموران تاکید کرد: این زن ۳۵ ساله به همراه خانواده برای تفریح به ارتفاعات کوه کولگ رفته بود که در ارتفاعات برای پیاده روی جدا شده که در این حین و دور از خانواده از ارتفاع سقوط کرده و در دم فوت می‌کند.سرهنگ شهبازبیگی اضافه کرد: جسد این زن توسط مأموران انتظامی و با کمک نیروهای هلال احمر برای اقدامات قانونی و علت تامه مرگ با هماهنگی مقام قضایی تحویل پزشکی قانونی شد.

*بازداشت سارقان لوازم داخل خودرو با ۱۰۰ فقره سرقت

رئیس پلیس پیشگیری تهران بزرگ با اشاره به دستگیری ۳ سارق لوازم داخل خودرو، گفت: این متهمان به ۱۰۰ فقره سرقت با همکاری یکدیگر اعتراف کردند. سرهنگ "جلیل موقوفه ای"  بیان داشت: با شکایت های ارائه شده از سوی شهروندان محدوده جنت آباد، مبنی بر سرقت لوازم داخلی خودروهایشان، تیمی از ماموران کلانتری ۱۳۸ جنت آباد تحقیقات خود را آغاز کردند. وی عنوان کرد: در بررسی های انجام شده توسط تیم عملیات کلانتری ۱۳۸ جنت آباد  مشخص شد که ۳ سارق با همدستی هم دیگر،  ضمن پرسه زنی با یک دستگاه خودرو سواری مزدا ۳ در این محدوده خودروهای با ضریب ایمنی کمتر شهروندان را شناسایی و  لوازم داخل خودروی آنان را که خودروشان در کنار خیابان پارک شده بود سرقت می کردند. رئیس پلیس پیشگیری تهران  ابراز داشت:  با به دست آمدن سرنخ های موجود و همچنین بررسی محل های سرقت، شیوه کار و مخفیگاه آنها شناسایی شد و طی یک عملیات ضربتی، هر ۳سارق در مخفیگاهشان بازداشت شدند. این مقام انتظامی افزود: این در حالی بود که طی بازرسی های انجام شده از مخفیگاه، تعدادی لوازم داخل خودرو مسروقه کشف و همچنین متهمان در بازجویی های انجام شده به ۱۰۰ فقره سرقت اعتراف کردند.وی خاطر نشان کرد: با تلاش ماموران این کلانتری تاکنون ۳۰ تن از مال باختگان شناسایی و ضمن حضور در کلانتری ۱۳۸  از متهمان شکایت کرده اند. سرهنگ موقوفه ای گفت: شناسایی سایر مال باختگان در دستور کار ماموران کلانتری قرار دارد و متهمان برای اخذ دستور قضائی در اختیار مرجع قضائی قرار گرفتند.

*فروش نوزاد برای هزینه بیمارستان

پزشک پاکستانی که یک نوزاد را به جای هزینه بیمارستان تصاحب کرده و فروخته بود، دستگیر شد. وقتی مادر این نوزاد وضع حمل کرد پدر خانواده نتوانست هزینه‌های بیمارستان را پرداخت کند ،به همین خاطر یکی از پزشکان بیمارستان به زوج جوان پیشنهاد کرد برای پرداخت هزینه بیمارستان فرزند خود را بفروشند، اما والدین حاضر به انجام این کار نشدند، بنابراین مادر ترخیص، اما نوزاد در بیمارستان نگهداری شد تا زمینه برای فروش این نوزاد توسط پزشک آن هم بدون اجازه والدینش فراهم شود. مادر و پدر این نوزاد بعد از آنکه متوجه این کار شدند به پلیس شکایت کردند، پزشک هم بعد از دستگیری اعتراف کرد کودک را به مردی به نام فیصل فروخته است. بنابراین گزارش ،بیمارستان والدین نوزاد را مجبور کرده  تا از شکایت خود از این پزشک صرف نظر کنند.

 

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *