شناسه خبر: 23064 منتشر شده در مورخ: 1399/12/3 ساعت: 10:48 گروه: اجتماعی  
۹ هزار سازمان مردم‌نهاد فقط در حوزه بهزیستی فعالیت می‌کنند
بازدید سخنگوی دولت از مرکز اشتغال و کارآفرینی سرای حافظ

۹ هزار سازمان مردم‌نهاد فقط در حوزه بهزیستی فعالیت می‌کنند

سخنگوی دولت در بازدید از مرکز اشتغال و کارآفرینی سرای حافظ(جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها) با اشاره به تمرکز دولت به اشتغال توانیابان، گفت: در حال حاضر ۹ هزار سازمان مردم‌نهاد فقط در حوزه بهزیستی فعالیت می‌کنند که از این تعداد ۵ هزار و ۵۰۰ NGO در دولت یازدهم و دوازدهم مجوز گرفتند و تقویت سازمان‌های مردم‌نهاد استراتژیی بود که به واسطه این نهادهای میانجی گروه‌های هدف بتوانند تحت حمایت قرار گیرند.

به گزارش ایران سپید روابط عمومی و امور بین‌الملل، «علی ربیعی» سخنگوی دولت در بازدید از مرکز اشتغال و کارآفرینی سرای حافظ(جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها) با بیان اینکه یکی از استراتژی‌های دولت معطوف به سیاست‌گذاری در رابطه با اشتغال حمایتی و همچنین حمایت از گروه‌های اجتماعی خاص است که به چرخه زندگی برگردنند، گفت: در دولت دو سیاست در حوزه اقتصاد و تولید اشتغال دنبال کردیم که یکی بحث زیرساخت‌هاست که معمولا در سرمایه‌گذاری‌های مختلف صورت می‌گیرد اما این برای اشتغال خرد معیشت گروهی از افراد در چرخه اقتصاد صنعتی کفایت نمی‌کند.

سخنگوی دولت با اشاره به آغاز سیاست اشتغال حمایتی، تصریح کرد: این اقدام ضمن کمک به رشد ملی، از هدررفت پول جلوگیری می‌کند؛ لذا این سیاستگذاری چند شاخه پیدا کرد که در بخشی از آن گروه‌های آسیب‌پذیر شناسایی و تفکیک شدند و با برنامه‌ریزی آموزشی، اعتبار ۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومانی به صورت قرض‌الحسنه به گروه‌های مددجو و آسیب‌دیده تخصیص یافت.

وی، افزود: در این سیاست به جای واریز حقوق ماهیانه مستقیم در یک بازده زمانی، این افراد صاحب شغل می‌شوند و هم از نظر اقتصادی و هم از نظر منزلتی جامعه و افراد سود خواهند برد.

ربیعی، با بیان اینکه از پاندمی کرونا، ۱۵ هزار میلیارد تومان اعتبار برای اشتغال به بانک تخصیص یافت که تاکنون ۹ هزار میلیارد تومان اعتبار را به صورت وام دریافت کردند که علاوه بر این مبلغ ۵ هزار میلیارد تومان دیگر ظرفیت موجود است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه در راستای مهاجرت معکوس در قالب اشتغال حمایتی اقدامی صورت پذیرفته که سهم اشتغال روستاییان از ۳ درصد به ۲۹ درصد رسیده است، گفت: حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان وام ارزان قیمت ۴، ۶ و ۱۰ درصد برای روستاییان درنظر گرفته شد که امسال برگشت منابع ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بوده است که به چرخه اشتغال روستاییان بازگردانده می‌شود. 

وی با اشاره به تمرکز دولت به اشتغال توانیابان، در پایان یادآور شد: امسال ۱۳۵۰ میلیارد تومان برای توسعه گیاهان دارویی در مناطق محروم درنظر گرفتیم؛ همچنین برای اشتغال در حد توانمند کردن اجتماعی کار را به گروهی از سازمان‌های مردم‌نهاد واگذار کردیم بطوری که در حال حاضر ۹ هزار سازمان مردم‌نهاد فقط در حوزه بهزیستی فعالیت می‌کنند که از این تعداد ۵ هزار و ۵۰۰ NGO در دولت یازدهم و دوازدهم مجوز گرفتند و تقویت سازمان‌های مردم‌نهاد استراتژی بود که به واسطه این نهادهای میانجی گروه‌های هدف بتوانند تحت حمایت قرار گیرند.

گفتنی است؛ در این بازدید که رییس سازمان بهزیستی کشور و رییس صندوق کارآفرینی امید نیز حضور داشتند از طرح های اشتغالزایی در حال اجرای این موسسه توسط افراد بهبود یافته اعتیاد و آسیب دیدگان اجتماعی مثل تولید ماسک، طرح آباجی( تولید خشکبار و ادویه)، طرح آنتیک( تولیدات صنایع دستی)، طرح مهرچی( اهدای پسماند خشک توسط شهروندان) بازدید و پویش آئین مهرورزی نیز به منظور تهیه بسته های معیشتی برای نیازمندان آغاز بکار کرد.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *