شناسه خبر: 23027 منتشر شده در مورخ: 1399/11/29 ساعت: 08:27 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه چهارشنبه 29 بهمن ۱۳۹۹

روزنامه چهارشنبه 29 بهمن ۱۳۹۹

عناوین امروز:ابلاغ بودجه 9 خدمت ستاره دار توانبخشی به مددجویان بهزیستی- یارانه کمک معیشتی کرونا امشب واریز می‌شود- خورشید موسسات آموزشی نابینایان در اصفهان غروب کرده/ لج و لجبازی مدیریتی سبب تعطیلی بخش آموزشی ابابصیر شد- 17 مبتلای قطعی به ویروس کرونای جهش یافته شناسایی شدند- کاهش ظرفیت فعالیت خبرنگاران در پارالمپیک توکیو- قاتل بعد از قتل فامیل دور، سیانور خورد و خودش را از طبقه سیزدهم پرت کرد.

روزنامه «ایران سپید»

چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۹

۵ رجب ۱۴۴۲

۱۷ فوریه ۲۰۲۱

سال بیست و پنجم شماره ۶۶۴۰

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وب سایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

........عناوین این شماره......

*ابلاغ بودجه 9 خدمت ستاره دار توانبخشی به مددجویان بهزیستی

*یارانه کمک معیشتی کرونا امشب واریز می‌شود

*خورشید موسسات آموزشی نابینایان در اصفهان غروب کرده/ لج و لجبازی مدیریتی سبب تعطیلی بخش آموزشی ابابصیر شد

*17 مبتلای قطعی به ویروس کرونای جهش یافته شناسایی شدند

*کاهش ظرفیت فعالیت خبرنگاران در پارالمپیک توکیو

*قاتل بعد از قتل فامیل دور، سیانور خورد و خودش را از طبقه سیزدهم پرت کرد

 

.........اخبار ویژه

*ابلاغ بودجه 9 خدمت ستاره دار توانبخشی به مددجویان بهزیستی

رئیس سازمان بهزیستی کشور از ابلاغ بودجه ارائه ۹ خدمت ستاره‌دار توانبخشی مددجویان بهزیستی دارای دفترچه بیمه سلامت از سوی سازمان برنامه و بودجه به سازمان بیمه سلامت ایران خبر داد و گفت: موسسات گفتار درمانی، کار درمانی و شنوایی‌سنجی واجد شرایط اعم از موسسات خیریه و خصوصی برای انعقاد قرارداد به ادارات کل بیمه سلامت است

 وحید قبادی‌دانا رئیس سازمان بهزیستی کشور، با بیان این مطلب، گفت: در راستای تحقق تفاهمنامه سازمان بهزیستی کشور فی‌ما بین بیمه سلامت ایران مبنی بر امکان بهره‌مندی مددجویان بهزیستی دارای دفترچه بیمه سلامت از خدمات توانبخشی با توجه به ابلاغ بودجه به سازمان بیمه سلامت از موسسات گفتاردرمانی، کاردرمانی و شنوایی‌سنجی واجد شرایط عقد قرارداد با بیمه سلامت اعم از موسسات خیریه و خصوصی درخواست داریم برای انعقاد قرارداد با بیمه سلامت به ادارات کل بیمه سلامت استان‌های سراسر کشور مراجعه کنند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور افزود: ۹ خدمت کاردرمانی، ارزیابی جامع کاردرمانی و شغلی، توانبخشی آسیب شنیداری پیش زبانی، مشاوره تجویز سمعک یا ارزیابی و کنترل دوره‌ای، درمان اختلالات گفتار، زبان، تکلم و ارتباط کلامی و یا پردازش شنوایی، خدمات ارزیابی گفتار و زبان، صدا، بلع و پردازش شنیداری مشمول بیمه پایه سلامت ایران قرار می‌گیرد.

وی، در پایان یادآور شد: براین اساس تمامی موسسات که خدمات مذکور را به جامعه هدف ارائه می‌دهند پس از عقد قرارداد نسبت به استعلام بیمه‌شدگان و استحقاق‌سنجی دریافت خدمات از سامانه‌های بیمه سلامت اقدام خواهد کرد.

 

تذکر عضو شورای شهر:

*استفاده از مسیر ویژه نابینایان برای دوچرخه سواری

عضو شورای شهر تهران با اشاره به استفاده از مسیر پیاده رو برای مسیر دوچرخه سورای گفت: مسیرهایی که برای نابینایان مناسب سازی شده بود برای دوچرخه استفاده میشود و این شرایط در مناطق مرکزی شهر بیشتر به چشم می‌خورد.

حجت نظری در تذکر پیش از دستور خود خطاب به شهردار دو تذکر داشت.

وی در تذکر اول افزود: موضوع مناسب سازی و احداث مسیرهای دوچرخه در معابر که متاسفانه علی رغم اینکه یکی از اتفاقات خوبی در مدیریت شهری پنجم بوده اما به دلیل

ناهماهنگی بین ستاد و مناطق مشکلاتی برای مردم پیش می‌آید و موانعی را برای تردد ایجاد می‌کند.

نظری ادامه داد: استفاده از مسیر پیاده رو برای مسیر دوچرخه در راستای شعار انسان محوری خواسته‌ایم تردد خودرو را محدود کنیم اما عملاً مسیر پیاده رو کوچک‌تر کرده‌ایم هرچند این اتفاق در همه شهر تهران نیست اما در بسیاری از مسیرها اتفاق افتاده است.

وی با اشاره به اینکه مسیرهایی که برای نابینایان هم مناسب سازی شده بود برای دوچرخه استفاده شده است، اظهار داشت: این شرایط در مناطق مرکزی شهر بیشتر به چشم می‌خورد.

وی افزود: در حال حاضر اصلاً شاهد فاصله گذاری اجتماعی در مترو و اتوبوس نیستم و به همین دلیل به معاونت حمل و نقل، شرکت مترو و سازمان اتوبوسرانی تذکر می‌دهم.

 

*افزایش ۴ تا ۸ برابری مستمری مددجویان در دولت تدبیر و امید

بر اساس گزارش سازمان برنامه و بودجه با عنوان دستاوردهای انقلاب اسلامی از سال ۵۷ تا سال ۹۸، میزان سرانه مستمری پرداخت شده به مددجویان سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) از سال ۹۲ تا سال ۹۸ به طور میانگین بین ۴ تا ۸ برابر افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش میزان سرانه مستمری پرداخت شده به مددجویان سازمان بهزیستی و کمیته امدادامام خمینی(ره) برای خانوارهای تک نفره  در سال ۹۲؛ مبلغ ۴۰۰ هزار ریال بوده است که در سال ۹۸ این مبلغ به ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار ریال افزایش یافته است. همچنین این مبلغ برای خانوارهای پنج نفره و بیشتر از مبلغ ۷۵۰ هزار ریال به ۵ میلیون و ۳۶۵ هزار ریال افزایش یافته است.

نتایج این بررسی گزارش نشان داده است؛ نسبت میزان مستمری پرداختی به مددجویان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) به حداقل حقوق در سال های ۹۲ تا ۹۹ از ۱۱.۲۹ درصد به ۲۷.۶ رسیده است و افزایشی در حدود ۲.۵ برابر داشته است.

 

......اخبار روز

*یارانه کمک معیشتی کرونا امشب واریز می‌شود

«سومین مرحله یارانه حمایت معیشتی ویژه اقشار کم درآمد» بر اساس لیست افراد مشمول اعلام شده توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ساعت ۲۴:۰۰ روز چهارشنبه مورخ ۱۳۹۹/۱۱/۲۹ به حساب ذینفعان واریز و قابل برداشت خواهد بود.

*برگزاری همه کنسرت‌‌ها مجازی می‌‌شود

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت: برگزاری هرگونه همایش، کنسرت و مراسم مذهبی باید به تصویب ستاد ملی مقابله با کرونا برسد؛ دیروز ما در وزارت کشور جلسه‌‌ای داشتیم که قرار شد تمامی کنسرت‌‌ها به‌صورت مجازی برگزار شوند.

درباره برگزاری کنسرت در کیش نیز مصوبه مجزایی نداشته‌‌ایم و فکر می‌‌کنم این مصوبه از امروز یا فردا اجرا شود.

*درمانِ بیمه‎شدگان بالای ۶۵ سال رایگان شد

مدیرعامل تامین اجتماعی: در تمامی شهرها بیمه‎شدگان بالای ۶۵ سال در تمامی مراکز طرف قرارداد خدمات بستری را به صورت رایگان و فرانشیز صفر دریافت خواهند کرد.

* دو خبر خوش وزیر آموزش و پرورش به فرهنگیان

حاجی میرزایی: قسط اول طلب معلمان حق التدریس پرداخت شده است و قسط دوم تا پایان سال پرداخت می شود.

معلمانی که به دریافتی حق التدریس سال تحصیلی گذشته خود معترض هستند، به ادارات آموزش و پرورش مراجعه کنند تا رسیدگی شود.

*مردم نمی‌پذیرند یک فساد چند بار در جامعه تکرار شود

رییسی: برای نظام اسلامی ما که بیش از ۴۰ سال از آن می‌گذرد و هم در نگاه جهانیان توفیقات بسیاری داشته و هم افق روشنی را پیش روی خود می‎بیند، زیبنده نیست که نرخ جرایم در آن بالا داشته باشد.

برای مردم قابل قبول نیست که یک تخلف یکسان برای دو، سه یا چهار مرتبه تکرار شود./ ایسنا

*توطئه‌هایی که علیه ایران  شد، علیه هر کشور دیگری بود از پای در می‌آمد

اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری، در همایش تجلیل از خیرین عرصه روستا:

بسیاری از شخصیت‌های ملی، فرهنگی و مذهبی کشور از عشایر و روستاییان هستند

 توجه به روستا‌ها از مهمترین نماد‌های عدالت است

راهبرد مقاومت مهمترین علت شکست فشار حداکثری آمریکا علیه ملت ایران بود

باتوسعه روستا‌ها مسأله حاشیه نشینی شهر‌ها مرتفع می‌شود

ایران از خیلی از بحران‌ها سربلند بیرون آمده است. برخی طراحی‌ها و توطئه‌ها که علیه ایران انجام شد اگر علیه هر کشور دیگری بود، می‌توانست آن کشور را از پای در آورد و علت اینکه ایران توانست از این بحران‌ها عبور کند، انسجام و همبستگی ملی در میان مردم است که در مواقع لازم به نمایش گذاشته می‌شود.

 

......‌‌‌...گزارش ویژه

*خورشید موسسات آموزشی نابینایان در اصفهان غروب کرده/ لج و لجبازی مدیریتی سبب تعطیلی بخش آموزشی ابابصیر شد

با توجه به تماس های مکرر مخاطبان نابینا و کم بینا در مورد سرنوشت مراکز آموزشی نابینایان در اصفهان دوباره سری به این شهر زدیم و پیگیر وضعیت یکی از مراکز مهم آموزشی نابینایان شدیم.

موسسه ای که در گذشته برای خوش برو بیایی داشت و اکنون از آن همه خدمات آموزشی به نابینایان و کم بینایان فقط یک  NGOباقی مانده است.

موسسه آموزشی نابینایان ابابصیر سالها مرکز تعلیم و آموزش نابینایان در استان اصفهان و حتی شهرهای اطراف بوده است اما چه چیزی سبب شد تا شاهد غروب خدمات آموزشی این موسسه باشیم.

در ادامه این گزارش صحبت های سید محمد نیکزاد مدیرعامل جامعه نابینایان استان اصفهان و محمد حسین بصیری مدیرعامل موسسه آموزشی ابابصیر را در مورد این مرکز آموزشی می خوانید.

محمد نیکزارد در خصوص موسسه آموزشی ابابصیر می گوید: «حدود سال 1385 و 1386 اختلافی میان هیئت مدیره ابابصیر و اداره آموزش و پرورش استثنایی بر سر مدیریت این مجموعه ایجاد شد. در آن زمان آموزش و پرورش استثنایی می گفت ما معلم به این مجموعه اعزام می کنیم پس باید مدیرت آن در دست ما باشد اما هیئت مدیره ابابصیر می گفت ما تمام هزینه ها و خرج و مخارج را تامین می کنیم پس مدیریت این موسسه را ما باید تایید کنیم. همین امر اختلافی میان این دو گروه راه انداخت و سبب تعطیلی بخش های آموزشی این موسسه شد.»

وی ادامه می دهد: «ساختمان بزرگ ابابصیر با آن قدمت طولانی و خدماتی که به جامعه نابینایان و کم بینایان در اصفهان و شهرهای اطراف می داد بسته شد و مکانش را به یک دانشگاه اجاره دادند. مدیران ابابصیر هم در مکانی دیگر موسسه را برپا کردند اما دیگر از خدمات آموزشی همچون گذشته  خبری نبود، ابابصیر به یک انجمن مردم نهاد ساده که نمونه آن در اصفهان زیاد یافت می شود، تبدیل شد.»

نیکزاد با اشاره به خدماتی که اکنون موسسه آموزشی ابابصیر به نابینایان و کم بینایان می دهد، بیان می کند: «ایجاد کتابخانه، برگزاری کلاس های آموزش بافتی، کلاس های روانشناسی و مشاروه، دایره مددکاری و تهیه بسته های معیشتی برای زیرمجموعه شان از جمله کارهایی است که در این موسسه انجام می شود که البته این خدمات موازی کارهایی است که در دیگر انجمن های نیز صورت می گیرد.»

وی با اشاره به مشکلاتی که با تعطیلی بخش آموزشی ابابصیر گریبان جامعه نابینایان را گرفته است، می گوید: «دانش آموزان نابینایی که در روستاها و شهرستان های اطراف اصفهان هستند از بسیاری از خدمات آموزشی محروم شدند و این امر ضربه سختی را به جامعه نابینایان وارد کرده است. ما به عنوان تشکل های فعال این استان مکاتبات بسیاری با آموزش و پرورش انجام دادیم تا بخش های آموزشی را از سر بگیرند اما تمام مکاتبات ما در اداره آموزش و پرورش استثنایی بایگانی شد و هیچ وقت جوابی را دریافت نکردیم.»

نیکزاد ادامه می دهد: «در اوایل انقلاب اسلامی سه مرکز آموزشی ویژه نابینایان و کم بینابان در اصفهان فعالیت می کردند. مرکز فاطمه زهرا و هفتم تیر برای بزرگسال نابینا و موسسه ابابصیر هم ویژه دانش آموزان نابینا بود. متاسفانه حدود 10 الی 15 سال است که دیگر هیچ خدمتی از این سه مرکز به نابینایان و کم بینایان ارائه نمی شود.»

این کارشناس بازنشسته بهزیستی در خصوص از سرگیری برخی از خدمات این مراکز می گوید: «مدیریت جدید بهزیستی تصمیم گرفته است برخی از بخش های آموزشی که در مرکز "هفتم تیر" به نابینایان ارائه می شد را مجدداً راه اندازی کنند. البته ناگفته نماند از این خدمات فقط افرادی می توانند بهره مند شوند که در شهر اصفهان زندگی می کنند و مثل همیشه نابینایان در شهرستان ها و روستاها از این خدمات آموزشی بی بهره خواهند ماند و هیچ صحبتی هم از سرویس و ایاب و ذهاب و... در کار نیست.»

بعد از صحبت های مدیرعامل جامعه نابینایان اصفهان به سراغ مدیر عامل موسسه ابابصیر رفتیم تا چرایی تعطیلی ابابصیر را از دیدگاه او نیز مورد بررسی قرار دهیم.

محمد حسین بصیری که از سال 1390 مدیریت این موسسه را بر عهده دارد در گفتگو با ایران سپید می گوید: «موسسه ابابصیر در سال 1348 بنا به نیاز آن زمان تاسیس شد چرا که مدرسه مناسبی که تحت پوشش آموزش وپرورش استثنایی باشد نبود یا هنوز واحد استثنایی به آن صورت شکل نگرفته بود تا اینکه موسسه آموزشی ابابصیر با همت جمعی از خیرین، علما و روحانیون اصفهان تاسیس شد تا آسیبی به اعتقادات دینی و مذهبی نابینایان و کم بینایان وارد نشود چرا که دیگر مراکز آموزشی نابینایان در اصفهان زیر نظر آلمانی ها و انگلیس ها اداره می شدند.»

وی با اشاره به نحوی شکل گیری ابابصیر می افزاید: «مقرر شد که کادر آموزشی و نوشت ابزارهای مخصوص آموزش نابینایان توسط آموزش و پرورش استثنایی تامین شود و جا و مکان و ایاب و ذهاب و خوراک و پوشاک نابینایان با موسسه خیریه ابابصیر باشد.»

بصیری با اشاره به دو موضوعی که سبب تعطیلی موسسه آموزشی ابابصیر شد، می گوید: «اول آنکه در جامعه آموزشی معلولان، تحولی ایجاد شد و گفتند نباید معلولان و نابینایان از دیگر دانش آموزان جدا تعلیم ببیند بحث به سمت آموزش تلفیقی سوق پیدا کرد. موضوع دوم اختلاف بین آموزش و پرورش استثنایی و هیئت مدیره آن زمان ابابصیر بود که با حل نشدن این اختلاف نظر زمینه تعطیلی بخش آموزشی این مرکز ایجاد شد و دانش آموزان این موسسه هم میان مدارس شهید عابدی و شهید سامانی تقسیم شدند از سرنوشت دانش آموزانی هم که از روستا در این مرکز آموزشی تحصیل می کردند هم خبری نداریم.»

 وی می افزاید: «با برداشتند بخش آموزشی از دوش ابابصیر هیئت مدیره تصمیم گرفت که بخشهای جانبی موسسه را کماکان نگه دارد و پوشش دهد. نگهداری مکان آموزشی ابابصیر هم کار دشوار و هزینه بری بود به همین خاطر مکان را به دانشگاه راغب اصفهانی اجاره دادیم تا از اصالت آموزشی این مرکز هم دور نباشیم و از منبع درآمدی که برای ابابصیر ایجاد شده بود به حمایت از دانش آموزان نابینا و کم بینای موسسه پرداختیم تا بتوانیم کمی مشکلاتشان را مرتفع سازیم. افرادی که در ابابصیر تحت پوشش هستند در مقطع ابتدایی112 نفر، راهنمایی 93، دبیرستان 39، پیش دانشگاهی 9 دیپلم 191 نفر، فوق دیپلم 14، دانشجو 46 نفر، کارشناسی104 ، ارشد 23 و دکتری 3  نفر اند که از این تعداد 404  نفر نیمه بینای شدید و 286 نفر نابینای مطلق هستند.»

بصیری در پاسخ به این سوال که با تعطیل شدن بخش آموزشی ابابصیر نابینایانی که در اطراف اصفهان و روستاها زندگی می کنند از آموزش های لازم محروم شدند، چرا دوباره این موسسه به روال گذشته باز نمی گردد و آموزش هایش را از سر نمی گیرد؟ می گوید: «تعطیلی موسسه آموزشی به خواست ما نبوده و بنا به دلایلی بود که در آن سالها رخ داد و آب ریخته شده را دیگر نمی شود جمع کرد. تمام اتفاقاتی که برای ابابصیر روی داده است از گذشته تاکنون در یک عنوان کتاب  نوشته شده است. ابابصیر را ما تعطیل نکردیم که بخواهیم دوباره راه اندازی کنیم. ابابصیر با زحمت فراوان به اوج رسید اما اکنون اتفاقی است که روی داده و  دیگر نمی توانیم به گذشته برگردیم و همه چیز را از نو شروع کنیم.

 این واقعیتی است که اتفاق افتاده و ما مسئول آموزش کل جامعه نیستم. ابابصیر مثل تحت جمشیدی است که به آتش کشیده شده چطور میتوانیم دوباره درستش کنیم.»

 

.........سلامت و بهداشت

*17 مبتلای قطعی به ویروس کرونای جهش یافته شناسایی شدند: رئیس مرکز اطلاع‌رسانی گفت: ۱۷ بیمار قطعی مبتلا به ویروس جهش یافته انگلیسی تاکنون در ایران شناسایی شدند و خطر گسترش سریع این ویروس جدی است.

کیانوش جهانپور افزود: هفت نفر از این افراد در استان قزوین هستند به همین علت مقررات ویژه ای برای شناسایی و کنترل شیوع این بیماری در استان قزوین اجرا می شود.ویروس جهش یافته انگلیسی سرعت انتقال بیشتری نسبت به ویروس قبلی کرونا دارد به همین علت رعایت فاصله گذاری فیزیکی، استفاده از ماسک در اماکن عمومی و پرهیز از هر گونه دورهمی و تجمع بسیار ضروری است زیرا نشانه هایی از خطر خیز چهارم کرونا در برخی استانها مشاهده شده که بسیار خطرناک تر از خیزهای قبلی کرونا است.

سخنگوی وزارت بهداشت نیز اعلام کرد: خطر ورود به خیز چهارم کرونا جدی است و همه باید برای جلوگیری از آن دست در دست هم دهیم و از انتشار ویروس کرونا به خصوص ویروس جهش یافته انگلیسی جلوگیری کنیم. از ترددهای غیرضروری خودداری کنیم و از هرگونه دورهمی و مهمانی های خانوادگی بپرهیزیم.

سیما سادات لاری گفت: افزایش موارد ابتلا و بستری به بیماری کووید۱۹ در استان خوزستان بسیار نگران کننده است همچنین در استانهای ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، اصفهان، فارس و سمنان نیز شاهد ایجاد روند ملایم صعودی در موارد بستری روزانه کرونا هستیم.

وی گفت: ابتلا به بیماری کووید۱۹ در بین جوانان در هفته های اخیر افزایش یافته است و این مساله واقعا نگران کننده است و لزوم همزیستی هوشمندانه با بیماری را بیش از گذشته نشان می دهد زیرا افزایش بیماری در گروههای سنی پایین تر هشداری برای افزایش بیماری در بین سالمندان است.

سعید نمکی وزیر بهداشت نیز روز گذشته در قزوین با هشدار نسبت به خیز جدید کرونا و خطرات نگران کننده ویروس جهش یافته انگلیسی گفت: اعتقاد ندارم که فقط همین چند مورد از ویروس جهش یافته در قزوین وجود دارد. حتما باید جلسات مشترک بین استانهای  زنجان، قزوین، البرز و تهران تشکیل شود و کل این منطقه باید تحت نظارت مستمر باشد و اولین پیک بیماری از هر کجا پیدا شد باید بلافاصله خاموش شود.

وی گفت: اولین کاری که برای مقابله با کرونا و ویروس جهش یافته در استان قزوین باید انجام شود ، اطلاع رسانی گسترده و صحیح به مردم، افزایش تست های آزمایشگاهی و ارسال نمونه های تست ها به تهران برای بررسی جهش یافته بودن ویروس است. همه اطرافیان بیماران مبتلا به ویروس جهش یافته را بیمار مبتلا، فرض کنید و تخت های بیمارستانی را آماده تر کنید.

نمکی هشدار داد: راهی که دو هفته با ویروس قبلی می رفتید، با این ویروس، ۷۲ ساعته می روید. اگر از زمان افزایش موارد سرپایی تا بستری، دو هفته وقت داشتید، در این ویروس ۷۲ ساعت وقت دارید به همین دلیل بیمارستان ها باید کاملا برای هجمه احتمالی ویروس آماده شوند.

 باید کانون های بیماری را زودتر شناسایی و شعله های بیماری را در نطفه خفه کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اسفند ماه سختی در پیش خواهیم داشت اگر سخت نگیریم و محکم نایستیم.

پایه های دستاوردهای به دست آمده به شدت لرزان خواهد شد اگر این ستون های سختگیرانه رعایت پروتکل ها را محکم نگیریم. اعلام خطر می کنم.

 

*تاثیر واکسن "کوو برکت" بر ویروس جهش‌یافته کرونا: محقق اصلی پروژه تولید واکسن ایرانی کووبرکت گفت: فکر می‌کنیم می‌توانیم در اواخر خرداد ماه این واکسن را به تولید انبوه برسانیم.

دکتر مینو محرز افزود: در اواخر فرآیند فاز یک کارآزمایی بالینی قرار داریم. به طوری که در حال حاضر تمام ۵۶ داوطلب دوز اول واکسن را دریافت کرده‌اند و ۳۰ نفر هم دوز دوم واکسن را دریافت کرده‌اند که به تدریج سایر داوطلبان هم دوز دوم را دریافت کرده و سپس نتایج برای بررسی و اخذ مجوز آغاز فاز دوم به سازمان غذا و دارو ارسال می‌شود. به این ترتیب فاز دوم کارآزمایی بالینی این واکسن با ۳۰۰ تا ۵۰۰ نفر آغاز می‌شود.

محرز افزود: در صورتیکه سازمان غذا و دارو مجوزهای لازم را صادر کند، می‌توان فاز دو و سه را به صورت ادغام شده پیش برد..

محرز درباره شرایط احراز مجوز مصرف اورژانسی برای یک واکسن، گفت: اول باید میزان احتیاج جامعه را بررسی کنیم. تا قبل از اینکه جهش‌های بیشتری از سوی ویروس رخ دهد که ممکن است این جهش‌ها به گونه‌ای باشند که واکسن بر روی ویروس موثر نباشد، باید اقداماتی انجام شود. البته واکسن کووبرکت را بر روی ویروس جهش‌یافته انگلیسی هم آزمایش کردیم که خوشبختانه روی این ویروس جهش یافته هم موثر است. بنابراین اگر بخواهیم در همین شرایط تعداد بیشتری را واکسینه کرده و مصونیت دهیم، می‌توان این مجوز را با بررسی همه مستندات صادر کرد. همانطور که واکسن فایزر مجوز مصرف اورژانسی گرفت، ممکن است ما هم بتوانیم مجوز مصرف اورژانسی را برای واکسن‌مان دریافت کنیم.

وی اظهار کرد: یک واکسن چینی که هنوز مجوز نهایی را دریافت نکرده بود در ترکیه و دبی در مرحله فاز سوم همه وارد پروژه آن‌ها شدند و واکسن را دریافت کردند.

محرز درباره عوارض و نتایج فاز اول مطالعه بالینی واکسن ایرانی کرونای کووبرکت، گفت: به طور کلی واکسن عارضه‌ای نداشته است. البته تاثیرگذاری آن بیشتر در فاز دوم مطالعه مشخص می‌شود.

 

.......ورزشی

*کاهش ظرفیت فعالیت خبرنگاران در پارالمپیک توکیو

ظرفیت مناطق اختصاصی خبرنگاران حاضر در المپیک و پارالمپیک توکیو ۲۰۲1 کاهش یافت.

ظرفیت منطقه خبرنگاران و عکاسان پوشش دهنده بازی‌های المپیک و پارالمپیک توکیو به عنوان بخشی از اقدامات تضمین محیط امن، به نصف کاهش یافته، همچنین سیستم رزرو روزانه برای حضور در ورزشگاه مسابقه پیشنهاد شده است.

البته این پروسه برای مرکز اصلی رسانه (MPC) نخواهد بود. مطابق پروتکل‌های بهداشتی که توسط توکیو ۲۰۲1 منتشر شده، الزامات مربوط به فاصله فیزیکی در MPC، میکسدزون مطبوعاتی، اتاق‌های کنفرانس، موقعیت عکس و سالن رسانه باعث کاهش قابل توجه ظرفیت‌ها شده است.

با توجه به این پروتکل‌ها، در کل مطبوعات و عکاسی در این بازی ها به طور متوسط ۵۰ درصد ضرر کرده است.

کمیته برگزاری بازی‌ها اعلام کرده است با وجود کاهش فضای رسانه‌ای، تعداد رسانه‌ها را در توکیو کاهش نخواهد داد.

خبرنگاران در زمان حضور در بازی‌های توکیو باید مرتب از جمله در زمان سفر به ژاپن، در زمان اقامت و همین طور قبل از خروج مورد آزمایش قرار بگیرند.

* برگزاری اردوی ملی پوشان اسکی جانبازان و معلولین

تیم ملی اسکی جانبازان و معلولین تمرینات خود را در دومین اردوی آمادگی و ماده های آلپاین، اسنوبرد و صحرانوردی دنبال می کند. ملی پوشان اسکی کشورمان به سرپرستی عیسی ساوه شمشکی، از ۱۵ بهمن تا ۱۵ اسفند، در اردوی آمادگی حضور دارند.

اردوی آمادگی اسنوبرد:

پوریا خلیل تاش، فرهاد الوندی، مهرداد مهدی زاده دهکردی، محمد جزمحمدپور، نسیم حسنوند (تهران)، حسین سولقانی، صدیقه روزبه (البرز) ملی پوشان اسنوبرد جانبازان و معلولین مدعو هستند که زیر نظر سیدمصیب صید به عنوان سرمربی و سید الهه حسینی و مهدی سولقانی مربیان این اردو، در پیست اسکی دیزین به تمرین می پردازند.

اردوی آمادگی آلپاین:

سید احمد جعفری، جواد سولقانی از البرز، غلامرضا پناهی و مریم حاجی لو از زنجان، مریم قاسمی از تهران، ۵ ورزشکاری هستند که در اردوی آمادگی تیم ملی آلپاین تمرینات خود را در پیست اسکی دیزین و به سرمربیگری صادق کلهر و مربیگری امید تیر و آرزو کلهر پیگیری می کنند.

اردوی آمادگی صحرانوردی:

ابوالفضل خطیبی از مازندران، امیر سهرابی و پیمان صالحی زنجان، مرجان فیاضی از تهران ملی پوشان صحرانوردی جانباز و معلول دعوت شده به این اردو هستند. احمد کاویان و فرزانه رضاسلطانی به عنوان سرمربی و مربی هدایت این اردو را در پیست امام زاده هاشم بر عهده دارند.

گفتنی است این اردو با رعایت کلیه پروتکل های بهداشتی و ارائه تست PCR ملی پوشان در حال برگزاری است.

 

.....‌حوادث

*قاتل بعد از قتل فامیل دور، سیانور خورد و خودش را از طبقه سیزدهم پرت کرد

ساعت یک بامداد جمعه 24 بهمن، صدای برخورد جسمی سنگین با زمین ساکنان یک کوچه در منطقه عوارضی کرج را هراسان به خیابان کشاند.

با حضور در محل آنها با جسد خونین مرد جوانی رو به رو شدند که مقابل یک ساختمان 18 طبقه افتاده بود.

 وی که آرش نام داشت ساکن طبقه 13 همان ساختمان بود. وقتی مأموران وارد خانه شدند، دریافتند مرد جوانی نیز در خانه  به قتل رسیده است.

 گزارش این دو مرگ به بازپرس ساسان غلامی اعلام شد و بازپرس کشیک قتل پایتخت به همراه کارآگاهان اداره دهم پلیس آگاهی پایتخت و تیم بررسی صحنه جرم راهی محل شدند.

خودکشی پس از قتل

در ادامه بررسی‌ها همسر آرش که در زمان جنایت حضور داشت، مدعی شد شوهرش با مقتول به‌نام یاشار درگیر شده و بعد از به قتل رساندن یاشار، خود را از پنجره به بیرون انداخته است.اجساد به دستور بازپرس شعبه سوم دادسرای امور جنایی تهران به پزشکی قانونی منتقل شد و تحقیقات تکمیلی از همسر و پسر متهم در این باره ادامه دارد.

گفت‌وگو با شاهد جنایت

چرا شوهرت دست به قتل زد؟ یاشار فامیل دور ما بود حدود 5 ماه قبل آرش در دو نوبت به یاشار پول قرض داد.

 یکبار 50 میلیون تومان و یکبار 150 میلیون تومان، قرار بود یاشار با این پول کار کند و بعد از مدتی پول را برگرداند اما این اتفاق نیفتاد.

از طرفی به‌خاطر کرونا، شوهرم که بنکدار بود با مشکل مالی روبه‌رو شد و چندین بار از یاشار خواست تا بدهی اش را تسویه کند.

 شب حادثه چه اتفاقی افتاد؟ یاشار حدود ساعت 9 شب بود که به خانه‌مان آمد.

من در اتاق پسر 13 ساله‌ام بودم که ناگهان صدای دعوای شوهرم و یاشار را شنیدم. وقتی بیرون آمدم متوجه شدم شوهرم گوشی یاشار را شکسته، سعی کردم آنها را آرام کنم اما ناگهان همسرم به آشپزخانه رفت و چاقویی از آنجا برداشت و به یاشار حمله کرد. آنقدر این اتفاق سریع رخ داد که فرصت عکس‌العمل نداشتم و یاشار خونین روی زمین افتاده بود. همسرت چرا خودش را از پنجره پرت کرد؟آرش یک قرص سیانور خورد و بعد با چاقو به سمت ما آمد. ترسیده بودم، با پسرم به اتاق رفتیم و در را قفل کردم، بعد از لحظاتی هم صدای مهیبی به گوش رسید، از اتاق که بیرون آمدم متوجه باز بودن در بالکن شدم و دیدم آرش خودش را به پایین انداخته است.

سیانور برای چی داخل خانه‌تان بود؟شوهرم بنکدار بود و برای موش‌های انبار محل کارش سیانور تهیه کرده بود. از طرفی آرش ترس از زلزله داشت و مدام می‌ترسید که زلزله بیاید و زیر آوار حبس شویم.

 به همین دلیل مقداری سیانور به خانه آورده بود که اگر زلزله آمد و زیر آوار ماندیم سیانور بخوریم که مرگ سختی نداشته باشیم.

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *