شناسه خبر: 22966 منتشر شده در مورخ: 1399/11/20 ساعت: 15:07 گروه: اجتماعی  
پرداخت حق پرستاری بدون در نظر گفتن دهک درآمدی به معلولان ضایعه نخاعی
معاون وزیر رفاه:

پرداخت حق پرستاری بدون در نظر گفتن دهک درآمدی به معلولان ضایعه نخاعی

رئیس سازمان بهزیستی کشور از پرداخت حق پرستاری به معلولان ضایعه نخاعی بدون در نظر گرفتن دهک درآمدی خبر داد و گفت: این افراد مبلغ ۶۱۰ هزار تومان را به عنوان حق پرستاری به صورت ماهانه دریافت می کند.

به گزارش ایران سپید  وحید قبادی دانا در گفتگو با خبرنگاران به صورت مجازی در مورد در پرداخت حق پرستاری به افراد دارای معلولیت ضایعه نخاعی گفت: باتوجه به اینکه یکی از برنامه‌های سازمان بهزیستی کشور در دوره اخیر تاکید بر نقش محوری خانواده در توانمندسازی خانواده‌های تحت پوشش سازمان بهزیستی است، تاکید ما بر این بوده که افراد دارای معلولیت به عنوان یکی از اصلی‌ترین گروه‌های جامعه هدف سازمان بهزیستی، توانمندسازی و مراقبت از آنها و فعالیت‌های مختلف خدماتی که به آنها ارائه می‌کنیم در منزل و توسط خانواده و با اولویت خانواده صورت گیرد. 

وی ادامه داد: بر این اساس، در دو سال اخیر سعی شد فعالیت‌هایی برای حمایت از خانواده‌هایی که افراد دارای معلولیت‌شان را در منزل نگهداری می‌کنند را انجام دهیم. براین اساس حق پرستاری برای افرادی که دارای معلولیت ضایعه نخاعی هستند در نظر گرفته شده است. در دو سال گذشته به ۲۱ هزار نفر از این افراد این خدمت ارائه می‌شد که به صورت ابلاغ ماهانه ۲۰۰ هزار تومان که از طریق ستاد مرکزی به استان‌ها و از استانها به شهرستانها و از شهرستانها به دست افراد می‌رسید، پرداخت می‌شد. از دی ماه سال ۹۷ این پرداخت به صورت الکترونیکی انجام شده است. 

به گفته رئیس سازمان بهزیستی کشور، در بهمن ماه سال ۹۹، این مبلغ حدود سه برابر افزایش یافته و به ۶۱۰ هزار تومان برای هر معلول ضایعه نخاعی است که بر روی کارت بانکی آن‌ها شارژ می‌شود. 

وی با بیان اینکه جمعیت هدف ما برای این افراد از ۲۱ هزار فرد دارای ضایعه نخاعی به ۲۷ هزار نفر افزایش یافته است، اعلام آمادگی کرد که هر فردی که دچار ضایعه نخاعی است، بدون در نظر گرفتن دهک درآمدی خانواده او، مبلغ ۶۱۰ هزار تومان را به عنوان حق پرستاری به صورت ماهانه برایشان پرداخت شود. در این زمینه نیز پشت نوبتی نداریم و هر فردی که در کشور دچار ضایعه نخاعی است می‌تواند از این خدمت استفاده کند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور یادآور شد: علاوه بر بحث حق پرستاری، مبلغ ۲۰۰ هزار تومان نیز بابت تهیه وسایل بهداشتی برای معلولان ضایعه نخاعی به صورت ماهانه و الکترونیک پرداخت می‌شود. 

وی ادامه داد: در ارتباط با سایر افراد دارای معلولیت نیز، با حمایت دولت و سازمان برنامه و بودجه امکانی فراهم شد که بتوانیم علاوه بر افراد دارای ضایعه نخاعی، سایر افرادی که دارای معلولیت شدید و خیلی شدید هستند یا معلولیت‌های توام دارند را برای این کار در اولویت قرار دهیم و حق پرستاری را برای آنها نیز برقرار کنیم. 

قبادی دانا افزود: خدا را شاکریم که در دهه فجر انقلاب اسلامی، در گرامیداشت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۹۹، برای ۲۸ هزار خانوار دیگر که از معلول‌شان در منزل نگهداری می‌کنند این امکان فراهم شود. این ۲۸ هزار خانوار، خانواده‌هایی هستند که معلولین جسمی شدید و خیلی شدیدی که توامان دچار معلولیت ذهنی هستند و افرادی که دارای بیماری روانی مزمن خیلی شدید هستند و در کمیسیون پزشکی سازمان بهزیستی براساس درجه‌بندی ICF با این مشخصات تشخیص داده شده‌اند در اولویت قرار گیرند. با مصوبه دولت، از ماه جاری تا آخر هفته، ۶۱۰ هزار تومان برای این ۲۸ هزار خانوار با عنوان حق پرستاری واریز می‌شود که مراحل اجرایی آن در حال انجام است و امید است تا پیش از پایان دهه فجر، این مبلغ بر روی کارت بانکی افراد شارژ شود. 

رئیس سازمان بهزیستی تصریح کرد: با انجام این کار بیش از ۵۵ هزار خانوار دارای فرد معلول (اعم از معلول دارای ضایعه نخاعی و معلولین شدید و خیلی شدید جسمی، حرکتی و ذهنی) که در خانواده نگهداری می‌شوند، مشمول این طرح خانواده محور برای حمایت از خانواده‌ها که معلول خود را در خانواده نگهداری می‌کنند، قرار می‌گیرند. 

البته قبادی دانا این را هم گفت که سازمان بهزیستی برای افراد دارای معلولیت شدید و خیلی شدیدی که در مراکز نگهداری شبانه‌روزی معلولین، سالمندان و بیماران روانی مزمن نگهداری می‌شوند نیز ماهانه یارانه پرداخت می‌کند که مبلغ یک میلیون و ۱۱۰ هزار تومان برای هر فرد به طور ماهانه به خیریه‌ای که این افراد را نگهداری می‌کنند پرداخت می‌شود. همچنین یک میلیون و ۳۳۵ هزار تومان برای افراد مجهول‌الهویه‌ای که در مراکز نگهداری شبانه‌روزی معلولان، سالمندان و بیماران روانی مزمن نگهداری می‌شوند بر روی کارت بانکی خیریه به صورت ماهانه شارژ می‌شود. 

وی در پایان گفت: تعداد کسانی که در مراکز شبانه‌روزی نگهداری مشمول این یارانه می‌شوند، حدود ۴۸ هزار نفر است. 

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *