شناسه خبر: 22929 منتشر شده در مورخ: 1399/11/18 ساعت: 07:05 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه شنبه 18 بهمن ۱۳۹۹

روزنامه شنبه 18 بهمن ۱۳۹۹

عناوین امروز: شهریه دانشگاه ها و استخدام معلولان در دستگاه های دولتی- خاطرات یک جانباز از روزهای پیروزی انقلاب- معرفی ابزار تسهیل کننده خانه داری- کنترل گوشی‌های هوشمند سامسونگ در ویندوز ۱۰ به کمک اپلیکیشن your phone

به گزارش ایران سپید  روزنامه «ایران سپید»

شنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۹

23 جمادی الثانی ۱۴۴۲

۶ فوریه ۲۰۲۱

سال بیست و پنجم شماره 6631

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وب سایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

........عناوین این شماره......

*شهریه دانشگاه ها و استخدام معلولان در دستگاه های دولتی

*خاطرات یک جانباز از روزهای پیروزی انقلاب

*معرفی ابزار تسهیل کننده خانه داری

*کنترل گوشی‌های هوشمند سامسونگ در ویندوز ۱۰ به کمک اپلیکیشن your phone

 

......سخن هفته

* شهریه دانشگاه ها و استخدام معلولان در دستگاه های دولتی

این هفته متناسب با وضعیت مطرح در جامعه نابینایان سخن هفته را به طرح دو مسئله اختصاص دادم.

 یکی پاسخ به وضعیت شهریه دوستان که اهمیت بسیاری دارد و از زوایای مختلف پرسش می شود و دوم بحث شرکت دوستان در مصاحبه های آزمون استخدانی.

 در مورد اول ضمن اطلاع رسانی های موازی در ایران سپید و سایر کانال ها پیرو گزارش معاونت ذیربط سازمان بهزیستی در جلسه شورای سیاست گذاری دبیرخانه کمیته نظارت بر قانون و تاکید صریح ریاست سازمان بهزیستی به اطلاع می رسانم برخلاف تمام گزارش های مربوط به رد بسیاری از دوستان ناشی از آزمون وسع و قطع شهریه آن ها شهریه کلیه دوستان هفت دهک پایین و همینطور سه دهک هشت، نه و ده جامعه می رسانم که شهریه کامل آن ها پرداخت خواهد شد و هیچ فردی به خاطر آزمون وسع از شهریه محروم نخواهد شد.

 این تاکید صریح  سازمان بهزیستی است پس شهریه همه به طور کامل پرداخت می شود.

مسئله دوم بدهی های دانشگاه آزاد تا ترم جاری به طور کامل پرداخت شده  است و هیچ واحدی ازدانشگاه آزاد حق عدم ثبت نام دوستان دانشجوی معلول از جمله نابینا را به خاطر بدهی های قبلی ندارد زیرا کلیه بدهی دانشگاه آزاد تا ترم جاری پرداخت شده است.

مسئله سوم این است که سامانه ثبت نام دانشجویی به مدت دوهفته باز شده  است و تا 26 بهمن باز خواهد بود و دوستان می توانند  در این سامانه ثبت نام و اطلاعات تکمیلیشان را بگذارند و اطلاعاتی را که ناقص بوده است تکمیل یا اصلاح کنند و در واقع بدینوسیله شهریه خودشان را دریافت کنند حتی در ترم جاری دانشجویانی که دارای معلولیت خفیف هستند و طبق قانون و آیین نامه اجرایی ماده 9 مشمول شهریه نیستند باز هم شهریه دریافت خواهند کرد و مسئله بعدی این است که فرزندان معلولین شدید و خیلی شدید هم مشمول دریافت شهریه هستند فرزندان غیر معلول معلولان شدید و خیلی شدید آن ها هم مشمول پرداخت شهریه هستند و مسئله آخر اینکه از ترم بعد یعنی ترم بهمن به بعد در واقع دوستان پس از بارگذاری اطلاعات اولیه در سامانه بلافاصله شهریه ثابت و یک مبلغ مشخصی به کارتشان شارژ خواهد شد جهت ثبت نام و در پایان ترم با بارگذاری اطلاعات تکمیلی واحدهای کاملی که اخذ و انتخاب کرده اند ما به التفاوت شهریه پرداختی در اختیارشان قرار می گیرد و در واقع شهریه شان به طور کامل پوشش داده خواهد شد.

 در این مورد اگر سوالاتی مطرح است به طورعموم نه اینکه یک فردی اطلاعات خاصش ناقص است می تواند با ایران سپید تماس بگیرد یا با دفتر انجمن باور به شماره    66487300 و سوالات خودشان را مطرح کنند.

 تاکید می کنم این سوالات نباید شامل مسائلی مثل نقص اطلاعات باشد که عملاً ما اطلاع رسانی می کنیم و کاری هم از دست ما بر  نمی آید مگر اینکه دوستان اطلاعاتشان را کامل کنند. اما درباره مسئله دوم که بحث شرکت دوستان در مصاحبه های آزمون است از کلیه دوستانی که در آزمون کتبی قبول شده اند و برای مصاحبه دعوت شده اند می خواهیم که حتما حضور کارشناس بهزیستی را در جلسه مصاحبه  از مرجع مربوطه درخواست کنند و اینکه حتما باید کارشناس بهزیستی در مصاحبه آنها حضور داشته باشد این اقدام   به جلوگیری از تضیع حقوق دوستان کمک می کند در مراحل بعد به امید خدا ما تصمیم داریم  که به خیل  بسیاری از دوستانی که به علت تضیع در مصاحبه رد صلاحیت می شدند پایان دهیم حدالامکان بتوانیم از حقوق دوستان دفاع کنیم منتهی منوط به اطلاعات دقیق شما و اینکه کد محل شغل ها را درست انتخاب کرده باشید و در واقع نقص اطلاعاتی و ثبت نام نداشته باشید و با تاکید بر اینکه دوستان حتما حضور کارشناس بهزیستی را در روز مصاحبه درخواست کنند.

 من در این هفته طی هماهنگی که سعی می کنم با سازمان بهزیستی دفتر ذیربط استخدام ها انجام دهم اطلاعات تکمیلی را قطعا منتشر می کنم که دوستان به چه شکل می توانند در واقع اطلاعات خودشان را در اختیار سازمان بهزیستی قرار دهند که به نوعی تضمین شود که کارشناسان سازمان در شهرستان های مختلف در مصاحبه دوستان حضور داشته باشند و بتوانیم کنترل کنیم در واقع این روند تضیع حق دوستان را در روند های مصاحبه ای.

به امید موفقیت های دوستان نابینایمان در آزمون های استخدامی.

 

......گزارش ویژه

*خاطرات یک جانباز از روزهای پیروزی انقلاب:

دهه فجر امسال را از لابه لای خاطرات امیر عقیقی به تماشا می نشینیم کسی که در روز پیروزی انقلاب به درجه جانبازی نائل می شود. عقیقی از روز ورود امام می گوید: گفته بودند که مراسم استقبال از امام از تلویزیون پخش می شود. عده ای در خانه پای تلویزیون نشسته بودند تا مراسم استقبال از امام را از تلویزیون ببینند. مسیر استقبال از فرودگاه مهرآباد تا میدان آزادی یا شهیاد آن روزها  تا میدان 24 اسفند که میدان انقلاب  امروز است بود و به سمت دانشگاه تهران ادامه می یافت.

 در دانشگاه قرار بود مراسمی اجرا شود و امام صحبت کند. شهید مطهری و شهید مفتح و شهید بهشتی هم در مراسم استقبال بودند.

اما به محض اینکه تصویر امام در جلوی پله های هواپیما ظاهر شد تصویر تلویزیون قطع شد و تصویر شاه را پخش کردند و اینجا بود که و مکروا و مکر الله و اللاه خیر الماکرین تفسیر شد اینها می خواستند مردم از امام استقبال نکنند کار برعکس شد و به محض اینکه تصویر امام از تلویزیون قطع شد مردم به خیابانها ریختند و با ماشین، موتور، پیاده و به هر وسیله ای خود را به مسیر استقبال رساندند.

یکی خانه اش نزدیک میدان آزادی بود آنجا در مسیر قرار گرفت. یکی نزدیک دانشگاه تهران بود در آن قسمت در مسیر قرار گرفت.

 و بالاخره مردم در منیریه و خیابان ولی عصر  تا بهشت زهرا، خود را به مسیر استقبال کنندگان رساندند.

از این جانباز نابینا می پرسم: آیا در آن ده روز از نزدیک امام را دیده بودید؟ امیر عقیقی می گوید: بله مردم در آن روزها امام را در  مدرسه رفاه که در خیابان ایران بود ، ملاقات می کردند.

 آن روزها من با چشمان خودم و از نزدیک امام را می دیدم. امام جلوی پنجره یکی از کلاسهای طبقه اول می ایستاد و برای مردم دست تکان می داد. مردم شادی می کردند، تکبیر می گفتند و صلوات می فرستادند.

 اینقدر در چهره امام نورانیت بود که در نگاه اول کسی نمی توانست مستقیم به امام نگاه کند. و باید نگاهش را می دزدید. چشمش را می بست یا سرش را پایین می انداخت.

جمعیت زیادی از شهرستانها به آنجا می آمدند به طوریکه صفی که چهار نفره تشکیل می شد پیچ می خورد و تا خیابانهای فرعی پشت مدرسه رفاه می رفت. در همان ده روزی که مردم با امام ملاقات داشتند نظامیان صف جدایی داشتند.

 ولی اسمهایشان را از روی سینه هایشان کنده بودند درجه ها را هم کنده بودند. اوج ملاقات نظامیان روز پنجشنبه 19 بهمن بود که همافرهای نیروی هوایی به مدرسه رفاه آمدند و دیگر مردم را داخل مدرسه راه ندادند. آنها در حیاط مدرسه رفاه با امام ملاقات کردند.

روزنامه کیهان و اطلاعات آن موقع عکسی از آن روز منتشر کردند که از پشت سر آنها گرفته شده بود .

همان روز از ساعت 4 بعد اظ ظهر حکومت نظامی برقرار شد چون دیگر رژیم می دید که دارد سقوط می کند. وظیفه گارد حفاظت از شاه و کاخهایش بود اما آن شب به پادگان نیروی هوایی در خیابان پیروزی حمله کردند و تعدادی از همافرها را به شهادت رساندند و تانکها را در میدان امام حسین که آن روزها میدان فوزیه بود آتش زدند.

 نیروی هوایی اولین نیروی نظامی بود که به انقلاب ملحق شد روز 21 و 22 بهمن در اسلحه خانه ها باز شد و اسلحه ها به دست مردم افتاد.

اما داستان جانبازی عقیقی در 22 بهمن 57 چه بود؟ او می گوید: اعلام کرده بودند که هر کس اسلحه می خواهد به نیروی هوایی بیاید خانه ما به آنجا نزدیک بود من هم کارت پایان خدمت داشتم.

آنجا رفتیم ولی اسلحه به من نرسید از آنجا به سمت پادگان عشرت آباد آمدیم در آنجا درگیری تازه شروع شده بود سربازان آن پادگان پرچم سفید بالا بردند و تسلیم شدند.

 چند نفری هم کشته دادیم ولی اسلحه ها را گرفتیم و با چند ماشین به مدرسه رفاه تحویل دادیم که گیر منافقین نیفتد و به سرعت به پادگان باغ شاه رفتیم.که دیدیم سقوط کرده و برای همین به سمت پادگان دژبان مرکز آمدیم که در انتهای خیابان جمالزاده شمالی بود.

دولت بختیار اعلام کرده بود که می خواهد عوامل کشتار هفده شهریور را اعدام کند و یک سری از افراد نظامی را دستگیر کرده بودند از جمله سپهبد رحیمی که فرماندار نظامی تهران بود. سرلشکر ناجی که فرماندار نظامی اصفهان بود و ارتشبد نصیری رئیس ساواک، محل زندان نظامیان دژبان مرکز بود.

 برای اینکه اینها فرار نکنند به سرعت به آن سمت رفتیم.

آنجا در پادگان پشت حوضی سنگر گرفته بودیم جوانی که در کنار من بود مورد اصابت گلوله قرار گرفت و بلافاصله به شهادت رسید من به سمت در پادگان برگشتم که بگویم بیایید این را ببرید گلوله به شقیقه راستم خورد که از روی ابروی سمت چپ بیرون زد.

درست نمی دانم 24 تا 48 ساعت در بیمارستان امام خمینی بیهوش بودم و بعضی ها روایت می کنند که مرا با شهدا به سردخانه برده بودند که می بینند بدن من گرم است و متوجه می شوند که زنده ام و نجاتم می دهند.

این روزها این جانباز نابینا به عنوان یکی از مسئولین خانه نور جانبازان در این تشکل به فعالیت مشغول است.

 

.....خانه داری به سبک نابینایی

*معرفی ابزار تسهیل کننده خانه داری

 در این قسمت به بخش سوم  از ابزار تسهیل گر زندگی نابینایان می پردازیم. ما در قسمت های قبل به معرفی یکسری از وسایل تسهیل گر خانه داری پرداختیم در این قسمت به معرفی دیگر وسایل می پردازیم.

 یکی از این وسیله ها نوعی از سبدها هستند که برای آب کش کردن برنج به کار می رود. به این شکل که ما برنج را داخل سبد میریزیم که آبکش کنیم بعد از آماده کردن ته دیگ در قابلمه باید دوباره برنج را داخل قابلمه برگردانیم.

این سبدها به این منظور است که از دور ریز شدن برنج از اینکه برنج دور قابلمه بریزد جلوگیری می کند زیرا وقتی با کفگیر برنج را از سبد می خواهیم به داخل قابلمه منتقل کنیم ممکن است برنج دور ریز داشته باشد و برای جلوگیری از این کار یک نوع از سبدهایی طراحی شده است که وقتی دو طرف سبد را از قسمت دسته یعنی دو طرف دسته  را که می گیریم در قسمت پایین یک اهرمی وجود دارد که این اهرم را با دسته با هم می کشیم از قسمت وسط سبد باز می شود و با دو ضربه روی قابلمه تمام برنج داخل سبد داخل قابلمه ریخته می شود و این باعث می شود که از  اسراف جلوگیری کنیم و همچنین باعث می شود دور قابلمه  برنج کثیف نشود.

وسیله دیگری که خیلی مناسب است و کار را آسان می کند نوعی الک است که برای الک کردن آرد، بکینگ پودر برای داخل کیک و حلوا طوری طراحی شده است که وقتی می خواهیم آرد را الک کنیم  الک به صورت استوانه ای شکل است دسته الک را در دست می گیریم مثل یک لیوان بزرگ دسته دار که آرد را داخل الک استوانه می ریزیم و دیگر آرد در اطراف الک یا ظرفی که آرد را الک می کنیم نمی ریزد و فقط یک ظرف زیر الک است که آرد از الک به داخل آن ظرف منتقل می شود.

زمانی که دسته الک را  وقتی در دستمان می گیریم و چند بار دستمان را مشت کنیم و باز کنیم در قسمت زیر الک یک اهرمی هست که می چرخد و آن آرد را الک می کند و به  داخل ظرف زیرین ریخته می شود و  باعث می شود اطراف ظرفمان کثیف نشود و آرد به قسمت های دیگر پاشیده نشود.

 وسیله دیگر که  به قیچی مرغ و ماهی معروف است. ممکن است بعضی از نابینایان که مبتدی هستند قطعه قطعه کردن مرغ یا ماهی برایشان دشوار باشد با این قیچی میتوانید بال را به راحتی از مرغ جدا کنید و همچنین ماهی را به راحتی قطعه قطعه کنید.

 این نوع قیچی مانند قیچی معمولی است البته تیزتر و یک شیاری در وسط آن قرار دارد که به عنوان مثال در مرغ روی بال قرار می گیرد و ما قیچی را که ببندیم آن بال بریده می شود.

 وسیله دیگر نوعی سبد است که به سبد چرخشی معروف است این نوع سبد در قسمت زیر کاسه ای دارد که وقتی می خواهیم سبزی یا هر گیاهی را داخلش بشوریم و این کاسه در زیر این سبد چسبیده و جدا نمی شود و فقط به قسمت جلو یا عقب حرکت می کند  و حالت چرخشی دارد با اهرمی که در دو طرف سبد متصل شده است وقتی کاسه را به سمت بالا بکشیم مانند توپ می شود و برای شست و شوی سبزی به راحتی میتوان از آن استفاده کرد و نیازی به انتقال از سبد به کاسه  نیست و به راحتی می توانیم از آن استفاده کنیم و وسایل ریز مانند لوبیا سبز و نخود سبز هنگام شست و شو ممکن است داخل سینک ریخته شود و شست و شو و جا به جایی نخواهیم داشت از کاسه به سبد و برعکس.

 

.....فناوریهای امیدبخش

*کنترل گوشی‌های هوشمند سامسونگ در ویندوز ۱۰ به کمک اپلیکیشن your phone

برنامه Your Phone مایکروسافت در گذشته قابلیت اجرای یک اپلیکیشن روی ویندوز ۱۰ را فراهم می‌کرد و در کنار آن می‌توانستید اعلان‌های گوشی را روی پی‌سی یا لپ‌تاپ ببینید و جواب بدهید.

حالا، مایکروسافت قابلیتی به طور رسمی به این برنامه اضافه کرده است که اجازه می‌دهد چندین اپلیکیشن اندرویدی را به طور همزمان روی سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ اجرا کنید.

با این قابلیت جدید می‌توانید چندین برنامه را از روی گوشی به روی پی‌سی استریم کنید یا اپلیکیشن‌هایی را در برنامه Your Phone باز کرده و بعد به نوار وظیفه ویندوز پین کنید. در این وضعیت، بیش از یک پنجره باز شده برای برنامه‌های اندرویدی خواهید داشت و خواهید توانست همزمان با آن‌ها کار کنید.

البته، این قابلیت فعلا چند محدودیت بزرگ دارد و فقط روی گوشی‌های سامسونگ؛ آن هم برخی از گوشی‌های رده بالای این شرکت قابل استفاده است.

برای استفاده از این قابلیت باید یک گوشی مجهز به اندروید ۱۱ داشته باشید. گوشی‌های گلکسی فولد، گلکسی نوت ۲۰، سری گلکسی اس ۲۰، گلکسی زد فلیپ و گلکسی نوت ۱۰ امکان اجرای همزمان چندین اپلیکیشن روی ویندوز ۱۰ را دارند.

از سوی دیگر، روی پی‌سی یا لپ‌تاپ ویندوزی هم باید نسخه آپدیت می ۲۰۲۰ به بعد ویندوز ۱۰ نصب شده باشد و از اپلیکیشن «Link to Windows» نسخه ۱.۲۰۱۰۲.۱۳۳.۰ یا جدیدتر استفاده شود. کاربران باید جدیدترین نسخه اپلیکیشن Your Phone را هم از فروشگاه مایکروسافت دانلود و نصب کرده باشند.

الزامات رسیدن به این آرزو همچنان ادامه دارند. مثلا باید اپلیکیشن «Link to Windows Service» نسخه  ۲.۱.۰۵.۲ یا جدیدتر را روی گوشی نصب کرده باشید. همچنین، باید پی‌سی ویندوز ۱۰ و گوشی هر دو به یک شبکه وای‌فای وصل شده باشند و وای‌فای شما یک سرعت مناسب برای استریم دیتاها بین دو دستگاه داشته باشد.

این محدودیت‌ها باعث می‌شوند فقط طیف خاصی از کاربران بتوانند تجربه اجرای همزمان چندین اپلیکیشن اندرویدی روی ویندوز ۱۰ را داشته باشند. آنطور که مایکروسافت در وبلاگش ادعا کرده، این اپلیکیشن از نظر دسترسی‌پذیری هم استاندارد‌ها را رعایت کرده و کاربران آسیب دیده بینایی می‌توانند در صورت فعال بودن تاکبک بر روی گوشی اندرویدی، از صفحه کلید رایانه‌شان برای کنترل گوشی استفاده کنند. قطعا مایکروسافت دنبال توسعه اپلیکیشن Your Phone برای سایر گوشی‌های هوشمند بازار است ولی هنوز مشخص نیست چه زمانی کاربران دیگر گوشی‌ها هم می‌توانند از این قابلیت بهره ببرند.

گفته می‌شود مایکروسافت در حال آزمایش قابلیت‌های بررسی قدرت آنتن‌دهی، میزان باتری و ارزیابی وضعیت وای‌فای گوشی در دسکتاپ است.

 

..........جدول

جدول کلاسیک: برای پیدا کردن رمز 24 حرفی ما باید به 24 سؤال پاسخ دهید و حروف اول پاسخها را پشت هم بچینید تا رمز جدول، که سخنی از آرنت بدست آید. سؤالات:1 .از قله های ایران (سه) 2. چشم دوختن (سه) 3. گرسنگی (سه) 4. از ادات تشبیه (دو) 5. سخن گفتن (چهار) 6. پدربزرگ(دو) 7. مدیون و بدهکار (شش) 8. حرف ندا(دو) 9. بیزاری (چهار) 10.خراب(پنج) 11. پوسیده (چهار) 12. ماده ضدعفونی(شش) 13. شهر فارس (پنج) 14.جگر سفید (دو) 15.لوس(سه) 16.حرف پیروزی (دو) 17. سنت(سه) 18. اثر خیام (هفت) 19. دارویی که به عقیده قدما هر مرضی را علاج می کرد (پنج) 20. زیبا و خوشگل(پنج)21. صرف دهن کجی(دو) 22.مقابل کاتد(سه)23.قایق و زورق کوچک تخته ای(سه)24. روز(سه). پاسخ سؤالات جدول هفته گذشته:1.اسرار 2.زاورا 3.دون 4.یاوند 5.راز6.ور 7.زل 8.بی 9.یاوه 10.استیلن 11.منتشر 12.وصایت 13.زهم 14. باکو 15. ریا 16.اتمسفر 17.یوسه 18.آت 19.متال 20.رام 21.وام 22. زا 23.زادبوم 24.نیرم 25.درو 26.گردباد27.یا 28.کا29.نادر30. وارنا31. آبگینه32 . ماورا33 . نیگ34. داد35. بروز36. هبوب.

۳۷ . فاجر 38. راد39. دیو40. آلو41. دف42. آک43. شیم 44. تهمت45. هومر46. شبم47. ارلن48. شب بو. رمزجدول هفته گذشته: از دیروز بیاموز برای امروز زندگی کن و امید به فردا داشته باش.

 

 

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *