شناسه خبر: 22872 منتشر شده در مورخ: 1399/11/12 ساعت: 09:37 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه یکشنبه 12 بهمن ۱۳۹۹

روزنامه یکشنبه 12 بهمن ۱۳۹۹

عناوین امروز:خوش آمدی روح الله- سایت دانشجویان بهزیستی بازگشایی شد- واکسن ایرانی کرونا از واکسن خارجی ارزان تر است- اقدامات سازمان بهزیستی کشور برای افزایش بهره وری «مرکز امور توانبخشی نابینایان و کم بینایان رودکی-خمینی ای امام- تست کرونا در همه مبادی ورودی کشور انجام ‌شود- جشنواره فجر انقلاب با برگزاری ۵ رویداد فرهنگی و ورزشی- قتل مرد متاهل38ساله ای که عاشق دختر18ساله شد/ پدر می خواست دخترش را هم اعدام کند.

به گزارش ایران سپید  روزنامه «ایران سپید»

یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۹

1۷ جمادی الثانی ۱۴۴۲

۳۱ ژانویه 2021

سال بیست و پنجم شماره 6626

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وب سایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

آغاز ایام الله دهه فجر را گرامی می داریم

........عناوین این شماره......

*خوش آمدی روح الله

*سایت دانشجویان بهزیستی بازگشایی شد

*واکسن ایرانی کرونا از واکسن خارجی ارزان تر است

*اقدامات سازمان بهزیستی کشور برای افزایش بهره وری «مرکز امور توانبخشی نابینایان و کم بینایان رودکی

*خمینی ای امام

*تست کرونا در همه مبادی ورودی کشور انجام ‌شود

*جشنواره فجر انقلاب با برگزاری ۵ رویداد فرهنگی و ورزشی

*قتل مرد متاهل38ساله ای که عاشق دختر18ساله شد/ پدر می خواست دخترش را هم اعدام کند.

 

......یادداشت

*خوش آمدی روح الله
مى‌آید؛ بر بام بلند آرزو و به جست‌وجوى شهیدانى که مسیرش را با خون خویش مطهر کردند.
خانه‌هاى قلبمان، شانه‌هاى مهربان او را مى‌جویند تا در سایه خورشیدى‌اش، طعم خوش آزادى را بچشند.
اگرچه سیه مستان شب، با خنجر ظلم، سپیداران باغ را سر بریده‌اند، دست نوازش باغبانى چون روح خدا، نگاهى سبز را به درختان آرزوهاى‌مان باز مى‌گرداند.
خوش آمدى به وطن؛ پرسوختگان منتظرت، چشم‌انتظار دست نوازش تواند که از بام بلند دیدار، بر خاطر مجروحشان بکشى، اى روح خدا

.......اخبار ویژه

*سایت دانشجویان بهزیستی بازگشایی شد

رئیس سازمان بهزیستی کشور از واریز شهریه نیمسال اول سال تحصیلی دانشجویان خبر داد و گفت: بخشی از دانشجویان مدارک را به طور کامل روی سامانه ثبت نکرده‌اند که مجددا سامانه دانشجویان سازمان بهزیستی کشور از شنبه ۱۱ بهمن‌ماه برای ویرایش و تکمیل اطلاعات باز می‌شود.

«وحید قبادی‌دانا» رئیس سازمان بهزیستی کشور از واریز شهریه نیمسال اول سال تحصیلی ۱۳۹۹_۱۴۰۰ دانشجویان تحت پوشش بهزیستی خبر داد و گفت: مبلغ ۱۷۰ میلیارد ریال در مجموعبه به حساب بانکی ۱۰ هزار دانشجو شاغل در دانشگاه آزاد، غیرانتفاهی، علمی کاربردی، دولتی شبانه، آموزشکده فنی و حرفه‌ای، مجازی، پردیس بین‌الملل و حوزوی واریز شد.

 رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه نیمی از این تعداد دانشجویان، دارای معلولیت یا فرزند بهزیستی هستند، ادامه داد: نیمی دیگر را زنان سرپرست خانوار و فرزندان آنها تشکیل می‌دهند؛ وجه تمایز پرداخت این دوره الکترونیکی پرداخت شهریه به طور کامل بر روی کارت دانشجویان است و با توجه به تشکیل سامانه دانشجویان سازمان بهزیستی کشور در شرایط کرونایی این امکان فراهم شد که شهریه این افراد سریعتر و دقیق‌تر به دست آنها برسد و شان و منزلت آنها بیش از پیش حفظ و صیانت خواهد شد. 

وی، ادامه داد: در گذشته شهریه دانشجویان به استان‌ها پرداخت می‌شد که ضمن نبود شفافیت سرعت‌بخشی و دقت را کاهش می‌داد لذا برای شفافیت بیشتر و تسریع در این فرآیند و صیانت از جایگاه اجتماعی و شان افراد تحت پوشش پرداخت الکترونیکی در دستور کار قرار گرفت و سامانه دانشجویان سازمان بهزیستی کشور رونمایی شد؛ یکی از خصوصیت‌های این دوره، شهریه دانشجویی برای فرزندان افراد دارای معلولیت شدید و خیلی شدید لحاظ شده است و همچنین پرداخت شهریه فارغ از دهک‌های درآمدی خانواده دانشجویان و فارغ از شدت معلولیت صورت پذیرفته است. 

قبادی‌دانا با بیان اینکه موظف به پرداخت شهریه دانشجویان با معلولیت متوسط، شدید و خیلی شدید در دهک‌های درآمدی ۱ تا ۷ به صورت کامل هستیم، گفت: شهریه مابقی افراد دارای معلولیت در دهک‌های درآمدی ۸ تا ۹ پس از تامین اعتبار بخشی از شهریه‌ها قابل پرداخت است که در این دوره با حمایت دولت و سازمان برنامه و بودجه توانستیم برای سایر جامعه هدف نیز این شهریه بطور کامل پرداخت کنیم. البته بخشی از دانشجویان مدارک را به طور کامل روی سامانه ثبت نکرده‌اند و یا ایراداتی داشته که مجددا سامانه دانشجویان سازمان بهزیستی کشور از شنبه ۱۱ بهمن‌ماه به مدت ۲ هفته برای ویرایش و تکمیل اطلاعات باز می‌شود. 

رئیس سازمان بهزیستی کشور در پایان از واریز کمک هزینه تشویقی برای دانشجویان دانشگاه‌های دولتی تحت پوشش در آینده‌ای نزدیک خبر داد. 

*آخرین وضعیت ساخت مسکن برای خانواده‌های دو معلول

رییس سازمان بهزیستی از واگذاری ۱۰ هزار واحد مسکونی در دهه فجر به خانواده‌های دارای دو معلول خبر داد و گفت: ۴ هزار مسکن دیگر نیز در حال ساخت است.

وحید قبادی دانا رئیس سازمان بهزیستی کشور درباره پرداخت مستمری به خانواده چند قلوها، اظهار کرد: هر خانواده‌ای که دارای فرزند سه قلو و یا بیشتر باشد، بدون در نظر گرفتن دهک درآمدی خانوار، مستمری ماهانه هر چند ناچیز پرداخت می‌شود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه مبلغ مستمری بر اساس بعد خانوار مشخص می‌شود، گفت: مبلغ مستمری بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ تومان است، همچنین هر خانواده‌ای که دارای فرزند دوقلو است و در دهک درآمدی یک تا سه قرار دارد، مشمول دریافت مستمری ماهانه است.

قبادی دانا درباره آخرین جزئیات از ساخت مسکن برای خانواده‌های دو معلول، گفت: از سال ۹۴، پروژه ساخت مسکن برای خانواده‌های دارای دو معلول آغاز شده است و از ۱۴ هزار خانواده‌ای که شناسایی شده اند ۱۰ هزار واحد واگذار شده است و در روزهای آینده در دهه فجر ۱۰ هزار واحد دیگر به خانواده‌های دارای دو معلول واگذار خواهد شد و ۴ هزار مسکن دیگر نیز در حال ساخت است و ۴ هزار خانوار دیگر علاوه بر آن ۱۴ هزار مورد شناسایی شده اند که در سال ۱۴۰۰ برای مسکن آن‌ها اقدام خواهد شد.

وی درباره مسکن خانواده‌های تک معلول، بیان کرد: خانواده‌هایی که دارای یک معلول هستند تسهیلگری در حوزه مسکن برای آن‌ها انجام می‌شود، اما ساخت مسکن نداریم و فقط تسهیلات ساخت به این خانواده‌ها داده می‌شود که این تسهیلات رقم کمی است، چرا که بودجه سازمان بهزیستی در حوزه مسکن در سال ۹۹، فقط ۶۵ میلیارد تومان بوده است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: ۵۰ میلیارد تومان از ستاد اجرایی فرمان امام و ۳۶۰ میلیارد تومان کمک از بنیاد مستضعفان برای ساخت مسکن معلولان دریافت کرده ایم، از بنیاد مسکن و خیرین نیز کمک‌هایی دریافت شده است.

 

......اخبار روز

*واکسن ایرانی کرونا از واکسن خارجی ارزان‌تر است

سخنگوی وزارت بهداشت:

سازمان غذا و دارو نیز برای تمام شرکت‌های خصوصی فراخوان برای واردات واکسن داده است.

قیمت واکسن کرونای داخلی بستگی به پلتفرم‌های مورد استفاده دارد، ولی در مجموع قیمت آن از واکسن خارجی ارزان‌تر خواهد بود.

*فروش بلیت فیلم‌های سی و نهمین جشنواره فجر از ساعت 14 فردا

قیمت بلیت هر فیلم 30 هزار تومان است اما در برخی از سینماها 20 هزار تومان تعیین شده است.

در تهران 40 سینما (69 سالن نمایش) در سه سانس 14، 16 و 18 با ظرفیت 30 درصدی هر سالن فیلم‌ها را نمایش می‌دهند.

در شهرستان‌ها هم از 15 بهمن در 30 استان نیمی از فیلم‌ها به نمایش درخواهد آمد.

سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر از فردا با حضور 107 گروه نمایشی آغاز به کار می‌کند.

*معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش: از این پس متولی و مسئول درباره  مهد کودک ها و پیش دبستانی ها،«سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک خواهد بود.»

* برجام حاصل شرایط اضطراری بود 

حمید ابوطالبی مشاور رئیس جمهوری در رشته توییتی نوشت:

 برجام حاصل شرایطی اضطراری بود، و نه تنها ایران بلکه آمریکا هم آمادگی رسیدن به توافقی قطعی و جامع و تصویب آن در کنگره را نداشت، لذا طرفین به برنامه جامع قدام مشترک رسیدند؛ برنامه‌ای وابسته به شرائط داخلی دو کشور، و حاصل تمایل ایران و آمریکا در برابر‌ کارشکنی برخی کشورهای ۵+۱ در مذاکره!

 اینک‌ نیز همان برخی دنبال خودمختاری استراتژیک خود هستند، و آمریکا هم باز نشان داده تمایل رسیدن به تفاهمی جامع با ایران را دارد؛ لذا زمان تغییرات اساسی و حرکت از ۵+۱ به دوجانبه فرا رسیده است؛ این می تواند به مذاکره دوجانبه، گام برداشتن مرحله‌ای دو کشور، و حل جامع ‌و دوجانبه مشکلات تبدیل شود./ رصد

*مصرف جهانی نفت ۹ درصد کمتر شد

اداره اطلاعات انرژی آمریکا برآورد کرد مصرف جهانی نفت و سایر سوختهای مایع در سال ۲۰۲۰ به دلیل محدودیتهای تعیین شده برای مقابله با ویروس کرونا و قرنطینه، به میزان ۹ درصد سقوط کرد و به ۹۲.۲ میلیون بشکه در روز رسید.

* آژیر شنبه شب ارتباطی به فرودگاه امام نداشت/برقراری جریان عادی پروازها

شهرام آدم نژاد جانشین وزیر راه و شهرسازی در حوزه مدیریت بحران:

صدای آژیر شنبه شب ارتباطی به مجموعه وزارت راه و شهرسازی  و البته ارتباطی به فرودگاه امام خمینی هم نداشته است.

پرواز ترکیش ایر از استانبول به مقصد تهران تنها به دلیل بدی آب و هوا و شرایط جوی نامساعد، به تشخیص خلبان از فرود در فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) خودداری کرده و تا فراهم شدن امکان فرود، به فرودگاه باکو به عنوان فرودگاه جایگزین مراجعه کرده است. 

خلبان ‌بر اساس مقررات و الزامات ایمنی پرواز و به دلیل شرایط جوی نامساعد و وجود ابرهای خطرناک CB این تصمیم را اتخاذ کرده است.

این پرواز ساعاتی پس از مهیا شدن استانداردهای لازم برای فرود در تهران، به تهران بازگشته و در فرودگاه امام خمینی به زمین نشسته است./ ایرنا

 

......گزارش ویژه

اقدامات سازمان بهزیستی کشور برای افزایش بهره وری «مرکز امور توانبخشی نابینایان و کم بینایان رودکی»

معاون امورتوانبخشی سازمان بهزیستی کشور در خصوص اقدامات صورت گرفته به منظور بهره وری بیشتر «مرکز امور توانبخشی نابینایان و کم بینایان رودکی»توضیحاتی را ارائه کرد.

دکتر محمد نفریه معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به تاریخچه فعالیت مرکز رودکی برای افراد دارای معلولیت نابینایی، گفت:مرکز رودکی در دهه ۴۰شمسی و با هدف چاپ کتاب به خط بریل برای استفاده افراد دارای اختلالات بینایی تاسیس شد و با خریداری شدن دستگاه های بیشتر، گسترش کار وتجمیع آثار بریل،کتابخانه ای نیز جنب مرکز ایجاد شد که به کتابخانه رودکی معروف شده است.

وی افزود:تولید کتاب های گویا و همچنین آموزش کار با کامپیوتر، اینترنت و زبان انگلیسی برای نابینایان نیز از  دیگر فعالیت های انجام شده در این مرکز بودند.

نفریه گفت:در اواسط دهه ۸۰، بنا به تکلیف دولت برخی چارت های سازمانی از دستگاهها خارج شدند و مرکز رودکی نیز مشمول این طرح شد و در حال حاضر در چارت سازمانی بهزیستی مرکزی به نام رودکی وجود ندارد بلکه یک ساختمان ضمیمه ستاد مرکزی به نام ساختمان ظهیرالاسلام داریم.

وی افزود:با توجه به اینکه این مرکز در چارت وجود ندارد، ردیف ها برای پرسنل مرکز با نام یا به قول معروف خاکستری هستند و هر فرد که بازنشسته شود ردیفش نیز حذف می شود و اجازه استخدام مجدد یا به کارگیری نیروی جدید نیز وجود ندارد.

نفریه ادامه داد:به همین دلیل این مرکز در دهه ۸۰ به بخش غیردولتی و موسسه خیریه ای به نام «ریحانه» واگذار شد. که طلایی ترین دوران این‌ مرکز و پرکارترین زمان از نظر تولید محتوا، چاپ آثار بریل، ضبط کتاب گویا و...  در این دوران بود.

وی افزود:در این دوران بسیاری از مشکلات مرکز برطرف شد. نیروهای زیادی از میان نابینایان به کار گرفته شد و با خرید تجهیزات جدید، استودیو ها ضبط صدا به چهار استودیو افزایش یافت.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور گفت:به دلیل جوسازی ها و مداخله های بی مورد عده ای، مرکز دوباره باز پس گرفته شد و به دلیل اینکه اکثر نیروهای دولتی بازنشسته شده بودند، تعداد پرسنل کاهش یافت و  در حال حاضر این مرکز با ۲۰نیرو اداره می شود و کمترین بهره وری را دارد.

وی افزود:با توجه به قدیمی بودن ساختمان مرکز و واقع شدن آن در بافت فرسوده و همچنین دسترسی سخت نابینایان به این مرکز، به دنبال مناسب سازی و تعمیر مرکز بودیم که پس از مراجعه و پیگیری کارشناسان، مشخص شد که ساختمان قابل تعمیر نیست و لازم است صد در صد تخریب و بازسازی شود و با توجه به اینکه به عقب نشینی ۵تا ۶متری هم  نیاز است، تقریبا بسیاری از قسمت های مرکز از جمله مخزن کتاب ها نیز متاثر از این عقب نشینی خواهد شد.

نفریه افزود:همچنین ساختمان مرکز، نا ایمن و از نظر امکانات اطفای حریق نیز محدود است و با توجه به اینکه اکثر پرسنل مرکز را نابینایان تشکیل داده اند در صورت بروز حادثه جان پرسنل و همچنین مخزن کتاب ها در خطر نابودی است و به این ترتیب مرکز به سوی تعطیلی کامل کشیده می شود.

بهره گیری از امکانات کتابخانه ملی برای ارائه خدمات بهتر به نابینایان

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور به پیشنهاد مطرح شده از سوی افراد دارای معلولیت نابینایی اشاره کرد و گفت: پیشنهادی مبنی بر همکاری با کتابخانه ملی داشتیم که بر اساس تحقیقات نابینایان عزیز، در سایر کشورها هم نسخه هایی از منابع که به خط بریل چاپ می شوند در اختیار کتابخانه ملی کشورها قرار می گیرند.

وی افزود:در روز جهانی نابینایان و با حضور دکتر قبادی دانا، بازدیدی از کتابخانه ملی به عمل آمد و سالن رودکی  با امکانات مخصوص نابینایان همچون برجسته نگار، بهدید و... پیش بینی شده است و همچنین مخزن مناسب و استاندارد با ایمنی زیاد برای نگهداری از آثار چاپ بریل و... نیز به این امر اختصاص داده می شود.

نفریه به دغدغه برخی کارشناسان در خصوص عدم مناسب سازی مسیر تردد نابینایان در دسترسی به سالن رودکی و از ایستگاه حقانی مترو تا کتابخانه ملی نیز اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه هدف ما افزایش خدمات و امکانات برای نابینایان عزیز است، قطعا تا پیش از مناسب سازی مسیر و محیط و تسهیل تردد افراد دارای معلولیت به کتابخانه ملی و همچنین فراهم شدن  امکان ارسال پستی و امانت سپردن کتاب ها توسط کتابخانه ملی به نابینایان،این جابجایی انجام نمی شود.

تشکیل ۶قطب تولید محتوا در کشور

وی افزود:برای باقی فعالیت های مرکز رودکی نیز برنامه ای ترکیبی در نظر گرفته شده است که قسمت اول آن در حال اجراست. به این شکل که از استان های مختلف استعلام شده است تا در سال آینده علاوه بر تهران، از ۵ استان دیگر نیز به صورت خرید خدمت از بخش غیر دولتی و یا تشکل های نابینایان برای تولید محتوا به شکل نسخ بریل و فایل های صوتی، با ما همکاری کنند و بودجه آن نیز پیش بینی شده است.

نفریه همچنین به امکان بازسازی مجدد مرکز رودکی نیز اشاره کرد و گفت:با توجه به اینکه پس از جابجایی مخزن، بار سبک خواهد شد می توان قسمت چاپ کتاب ها را به ساختمان دیگری در همان محدوده منتقل کرد و پروانه ساخت مجدد برای مرکز گرفت و پس از ساخت یک مرکز استاندارد و مجهز، فعالیت اصلی را که چاپ و تولید محتواست در آن ادامه داد و البته ادامه فعالیت به شکل دولتی غیر ممکن است بلکه لازم است با کمک بخش غیردولتی، خرید خدمت از تشکل های نابینایان و... فعالیت ها را ادامه دهیم.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور ضمن تشکر از همکاری مسئولان کتابخانه ملی به ویژه خانم دکتر بروجردی رییس کتابخانه ملی، گفت:مدیران کل، کارشناسان و مجموعه کتابخانه ملی همکاری لازم را با ما داشتند و تمامی کارهایی که برای استفاده بهینه جامعه دارای معلولیت از امکانات کتابخانه ملی لازم است در حال انجام است. همچنین همکاران ما در شهرداری و شورای شهر نیز  برای همکاری در مناسب سازی این فضا قول مساعد داده اند.

وی از جامعه نابینایان کشور خواست تا بدون دغدغه به خادمین خود در سازمان بهزیستی اطمینان کنند و مطمئن باشند که بهزیستی به دنبال استفاده هر چه بیشتر و مفیدتر نابینایان از امکانات و ارائه خدمات با کیفیت و در شرایط بهتر به این عزیزان است.

نفریه در پایان به برخی از مراکز نابینایان که مورد غفلت واقع شده و به طور کامل تعطیل شده اند اشاره کرد و گفت:اگر در مورد مرکز رودکی، کاری انجام نشود،به تعطیلی کامل کشیده خواهد شد.پس از نابینایان عزیز می خواهم که در این خصوص مطالبه گر باشند. 

.....دریافت

*خمینی! ای امام!

۱۲ بهمن ۵۷، یادآور خاطره ی بازگشت امام خمینی (ره) به میهن و نوید بخش پیروزی شکوه مند انقلاب اسلامیست.

خاطره ی این روز تاریخی در شعر شاعران معاصر هم تجلی پیدا کرده است؛ از متن سرود های انقلابی گرفته تا اشعار حماسی.

به مناسبت فرا رسیدن ایام دهه ی فجر، نگاهی مجمل به برخی اشعار پیرامون ۱۲ بهمن و بازگشت امام (ره) می اندازیم. با این توضیح که مطالب مذکور از خبرگزاری مهر استخراج شده است.

می آید از دور، با یک بغل گُل، می آورد او، یک باغ سنبل؛ بر چهره او لبخند پیداست، یعنی که امروز، یک روز زیباست، وقتی که آمد، لبها شکفتند، با رهبر خود، صد نکته گفتند؛ آن روز رهبر، مثل نگین بود، در حلقه ما، او بهترین بود.

یکی از شاعرانی که درباره این مناسبت خجسته شعر دارد، فیض الله خدایی با این شعر است؛ شعری که در آن به آیه شریفه «جاء الحق و زهق الباطل؛ حق آمد و باطل رفت» اشاره شده است:

شب تاریک رفت و فجر گردید از افق پیدا،

شد ایران چون گلستان از قدوم رهبر دانا؛

خمینی آمد و طاغوتیان رفتند از کشور،

بلی! چون نور آمد رفت ظلمت از شب یلدا؛

فتاده لرزه بر اندام هر طاغوت و طاغوتی،

چو سحر سامری در پیش پای معجز موسی؛

به بهمن ماه در ایران هزاران گل شکوفا شد،

ولی خون شهیدان آبیاری کرده این گلها؛

تحقق یافت «جاءَ الحَقُّ» باطل مضمحل گردید،

به سعی و اتّحاد مسلمین از پیر و از برنا؛

به سهم خود کند هرکس کمک در راه آزادی،

«خدایی» هم بود یک قطره کوچک از این دریا.

شعر دیگر، شعر ماندگار محمدعلی ابرآویز، شاعر برجسته انقلاب است که سرود آن نیز اجرا شده است:

بوی گل سوسن و یاسمن آید،

عطر بهاران کنون از سفر آید،

جان ز تن رفتگان سوی تن آید،

رهبر محبوب خلق از سفر آید،

دیو چو بیرون رود فرشته در آید،

دیو چو بیرون رود فرشته در آید.

بگذرد این روزگار تلخ تر از زهر،

بار دگر روزگار چون شکر آید.

هرچه مجاهد ز بند و حبس در آید،

عمر زوال و ستم دگر به سر آید،

چشم یزید زمان ز حدقه در آید،

رهبر محبوب خلق از سفر آید،

دیو چو بیرون رود فرشته در آید،

دیو چو بیرون رود فرشته در آید.

بگذرد این روزگار تلخ تر از زهر،

بار دگر روزگار چون شکر آید.

و اینک شعری از رضا اسماعیلی را درباره ۱۲ بهمن به نظاره می نشینیم:

امام ،آن که دلش چشمه سار معنا بود،

تمام زندگی اش یک قیام زیبا بود؛

نگاه شرقی او چلچراغی از رؤیا،

به سقف شب زده ی مشرق معما بود؛

دلش مترجم آواز روشن خورشید،

لبش مُفسر لبخند صبح فردا بود؛

دو چشم روشن او یک دوبیتی زیبا ،

درون دفتر احساس سرخ گلها بود؛

دلش انار َترَک خورده ی پر از آتش ،

گدازه های دلش دانه دانه پیدا بود؛

تمام زندگی اش بوی سادگی می داد،

کسی به سادگی او نبود، آیا بود؟

دوباره آمد و آئینه را تبسم کرد،

امام آینه های بهارسیما بود؛

کسی به پینه ی دستان ما نمی خندید،

امام، حامی ما پابرهنگان، تا بود؛

قسم به چشمه ز چشمان او نشد سیراب،

دلم که عاشق آن بیکرانه دریا بود؛

شبی تمام دلش جذب نور مطلق شد،

غروب او چو طلوعش قشنگ و زیبا بود.

شبنم فرضی زاده هم در بخشی از شعر خود درباره این مناسبت چنین سروده است:

تو آمدی که نور بپاشی به شهر من،

تو آمدی که باز جهان تازه تر شود؛

تهدیدها به دست تو تهدید می‌شدند،

تو آمدی که وسوسه ‌ها بی اثر شود؛

تقویمها به خاطر چشمت عوض شدند،

بهمن درون صفحه اول بهار شد.

باران به عشق آمدنت سبز شد؛ رسید،

تا آسمان به خاطر تو بیقرار شد ؛

حتی زمین جسارت محض است پیش تو،

آتش همیشه بنده‌ ی موی تو بوده است.

دریا حساب می ‌برد از آبروی تو،

شب تابع ستاره روی تو بوده است.

روی مدار فرضی از هم گسیخته،

آغوش باش و تنگ بغل کن سقوط را،

لبهات را که باز کنی کار حل شده ست.

لبهات را؛ نه، باغ درختان توت را،

ما نسل سومیم و شما را ندیده‌ایم.

ما را بخوان به مستی باران چشمهات،

این پرسه ‌ها به داد دل ما نمی ‌رسد.

دعوت بکن شبی به جمارانِ چشمهات.

و این هم بخشی از شعر سعد الله زارعی به پاسداشت سالروز بازگشت نورانی امام انقلاب به جمع مردمان انقلابی:

روزی که او آمد، جهان رسم دگر یافت،

آفاق نو شد، عاشقی سامان و سر یافت؛

روزی که او آمد، به خوبان وعده دادند،

پایان رسید ایام غم، امت گهر یافت؛

روزی که او آمد، همه یک «روح» بودند،

چون چوب نی کز ابر دل برگ و ثمر یافت؛

روزی که او آمد، ستم از نیمه تا شد،

فرعون پا در گِل؛ ستم پیشه، شرر یافت؛

روزی که او آمد، وطن هرم ولا شد،

آتشفشان هر گلبنی کز او خبر یافت؛

روزی که او آمد شهیدستان زهرا،

روئید در هر ذره جان و ز او هنر یافت؛

روزی که او آمد، هزاران موج تابید،

دریا به گل خندید و طعمی چون شکر یافت؛

روزی که او آمد، وطن یکباره جوشید،

چون رود کز یک چشمه عمر معتبر یافت؛

روزی که او آمد، آفتاب فتح تابید،

آرام شد دل، زانکه موسی را به بر یافت.

و حُسن ختام این گفتار هم شعری است از پدر شعر انقلاب اسلامی، حمید سبزواری که در روز ورود امام به میهن و توسط جمعی از دانش آموزان، در فرودگاه مهرآباد اجرا شد:

خمینی ای امام! خمینی ای امام!

ای مجاهد، ای مظهر شرف!

ای گذشته ز جان در ره هدف !

هر زمان می رسد از تو این ندا:

ای اسیران و مستضعفان به پا!

زیر بار ستم زندگی بس است،

نزد طاغوتیان، بندگی بس است؛

بود شعار تو، به راه حق قیام!

ز ما تو را درود،ز ما تو را سلام؛

خمینی ای امام! خمینی ای امام!

ای مجاهد!ای مظهر شرف!

ای گذشته ز جان در ره هدف!

چون نجات انسان شعار توست،

مرگ در راه حق افتخار توست؛

این توئی، این توئی پاسدار حق،

خصم اهریمنان، دوستدار حق؛

بود شعار تو، به راه حق قیام!

ز ما تو را درود ز ما تو را سلام؛

خمینی ای امام! خمینی ای امام!

ای مجاهد! ای مظهر شرف!

ای گذشته ز جان در ره هدف!

چون تو عزم صف دشمنان کنی،

ترک سر، ترک تن، ترک جان کنی؛

نازم آن عزمِ دشمن شکار تو،

خشم تو قهر تو اقتدار تو؛

بود شعار تو، به راه حق قیام!

ز ما تو را درود ز ما تو را سلام.

خمینی ای امام! خمینی ای امام!

ای مجاهد! ای مظهر شرف!

ای گذشته ز جان در ره هدف!

لرزد از نام تو پایه ستم،

پشت اهریمنان گشته از تو خم؛

مرز توحید را همچو سنگری،

حافظ ملت و دین و دفتری .

بود شعار تو! به راه حق قیام!

ز ما تو را درود ز ما تو را سلام.

خمینی ای امام! خمینی ای امام!

 

.......سلامت و بهداشت

*تست کرونا در همه مبادی ورودی کشور انجام ‌شود: وزیر بهداشت در نامه‌ای به علیرضا رئیسی معاون بهداشت این وزارتخانه، بر ضرورت افزایش و تقویت واحدهای نمونه گیری تست کرونا در همه مبادی ورودی به کشور تاکید کرد.

به نقل از ایرنا، سعید نمکی در این نامه تصریح کرد:‌ با توجه به اینکه ویروس جهش یافته کرونا در اغلب کشورها به سرعت در حال گسترش است. لازم است تا نسبت به افزایش و تقویت واحدهای نمونه گیری تست کرونا در همه مبادی ورودی هوایی، زمینی و دریایی اقدام عاجل صورت گیرد.

به نقل از ایرنا، شیوع ویروس جهش یافته کرونا در برخی کشورها و مشاهده چند مورد آن در ایران، به نگرانی ها نسبت به اپیدمی گسترده آن دامن زده و به تایید کارشناسان در صورت افزایش بی‌توجهی مردم به رعایت پروتکل‌های بهداشتی، خیز جدید و موج چهارم انتشار کرونا در ایران در اسفند ماه محتمل است.

* موفقیت واکسن کرونای تولیدی ستاد اجرایی فرمان امام، بر روی ویروس انگلیسی کرونا: مدیر گروه تحقیقات تولید واکسن ستاد اجرایی فرمان امام با اعلام این خبر افزود: پس از شیوع ویروس جهش یافته کرونا موسوم به کرونای انگلیسی، از طریق وزارت بهداشت نمونه‌ای از این ویروس جهش‌یافته که قدرت سرایت آن ۷۰ درصد بالاتر از کرونای معمولی است را دریافت کردیم و در اختیار محققان دارویی ستاد اجرایی  قراردادیم.

وی افزود: از آنجا که یکی از قابلیت‌های هر واکسن اثرگذاری باید این باشد که بتواند در برابر جهش‌های انجام گرفته برروی ویروس بدن افراد را ایمن کند، پلاسمای خون ۳ داوطلب اولی  که واکسن "کوو ایران برکت" را دریافت کرده بودند را با این ویروس مورد امتحان و آزمایش قرار دادیم.

مسئول تیم تولید واکسن افزود: این سه داوطلب در دو مقطع واکسن را دریافت کرده‌اند و لذا انتظار می رود که پلاسمای خون آنها ایمنی کافی را برای مقابله با ویروس پیدا کرده باشد.

جلیلی خاطرنشان کرد: آزمایش‌های انجام گرفته نشان داد که واکسن ایرانی با موفقیت ، توانسته ویروس جهش‌یافته را به طور کامل خنثی کند.

مینو محرز، مسئول تیم نظارت بر فاز مطالعات بالینی این واکسن نیز گفت: محرز افزود: ویروس انگلیسی برای همه ما تبدیل به یک دغدغه جدی شده بود که آیا واکسن تولیدشده فقط قدرت خنثی کردن کرونای معمولی را دارد یا قادر خواهد بود که این ویروس خطرناک راهم از پا درآورد؟ که خداراشکر امروز این خبر خوب اعلام شد و خستگی را از تن‌ ما و همه تیم اجرایی واکسن و تیم درمان و سلامت کشور درآورد.

* تایید واکسن کرونا روسی در ایران آغازی بر همکاری مشترک است: سخنگوی سازمان غذا و دارو  در توییتی نوشت: ورود واکسن کرونای روسی با نام اسپوتنیک V به عنوان اولین واکسن موفق ثبت شده کرونا در جهان و اولین واکسن کرونا دارای مجوز مصرف در ایران، با توجه به زیرساخت کم نظیر این صنعت در روسیه و هدفگذاری ایران می تواند آغازی بر همکاری مشترک دو کشور و کسب جایگاه درخور در حوزه بیوتکنولوژی و صنعت واکسن سازی در جهان باشد.

در پی سفر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان به روسیه و عقد قرارداد برای واردات واکسن روسی اسپوتیک V به ایران، کیانوش جهانپور از صدور مجوز مصرف اضطراری واکسن اسپوتنیک وی روسیه در ایران خبر داد و اعلام کرد: در بیست و چهارمین جلسه کمیسیون قانونی تشخیص(صلاحیت ساخت و ورود دارو و مواد بیولوژیک) سازمان غذا و دارو، مجوز مصرف اضطراری واکسن Sputnik V محصول شرکت گامالیا کشور روسیه در فرم محلول فریزشده و ویال های تک دوز/۵ دوز در ایران صادر شد.

وی گفت: روند بررسی واکسن های دیگر از مبدا هند، چین، روسیه و... کماکان ادامه دارد.

 

.......ورزشی

*جشنواره فجر انقلاب با برگزاری ۵ رویداد فرهنگی و ورزشی

به مناسبت دهه فجر و چهل و دومین سالروز پیروزی انقلاب، هیأت ورزش نابینایان استان تهران در نظر دارد جشنواره فرهنگی ورزشی دهه فجر انقلاب اسلامی را در قالب ۵ مسابقه فرهنگی و ورزشی برگزار کند.

از این رو، مسابقات فرهنگی تاریخ انقلاب، مسابقات آنلاین شطرنج، مسابقات کتابخوانی، مسابقات ورزش همگانی به صورت آنلاین در چندین رده سنی و برگزاری یک صعود کوهنوردی، از جمله اقداماتی است که قرار است به مناسبت دهه فجر برگزار شود.

مسابقات  ورزش همگانی در بخش های آقایان و بانوان در گروه های سنی نونهالان (تا ۱۲ سال)نوجوانان و جوانان (۱۳ تا ۱۸سال)بزرگسالان (تا ۴۰ سال)و پیشکسوتان (۴۰ به بالا) به شرح زیر برگزار می شود:

 شرایط مسابقه :

۱. حرکت پای تعادلی و شنا روی دیوار برای  رده سنی نونهالان

 ۲.حرکت برپی در زمان ۳۰ ثانیه برای رده سنی نوجوانان و جوانان

 ۳.حرکت شنا سوئدی  در زمان ۶۰ ثانیه برای رده سنی بزرگسالان و پیشکسوتان

 ۴.  مسابقات در دو  گروه ب۱ و ب۲-ب۳ برگزار می شود

 به نفرات   اول تا سوم به ترتیب ۲۵۰ هزار، ۲۰۰ هزار و ۱۵۰ هزار تومان جایزه نقدی اهداء می گردد .

لازم به ذکر است به ورزشکار برتر نیز مبلغ ۱۰۰ هزار تومان جایزه نقدی تعلق خواهد گرفت.

جهت  ارسال ویدئو برای شرکت در این مسابقه تا پایان روز چهارشنبه ۲۲ بهمن فرصت دارید.

یکی دیگر از همایش هایی که توسط هیئت ورزش نابینایان و کم بینایان استان تهران به مناسبت جشنواره فجر انقلاب برگزار می شود، صعود به قله ۲۸۲۰ متری چین کلاغ است.

این صعود قرار است روز جمعه ۲۴ بهمن انجام شود.

برای اطلاع از جزئیات بیشتر و مسابقات فرهنگی، با هیأت نابینایان استان تهران به شماره 55۱۵۵۵۵۵ تماس بگیرید.

تنها ورزشکارانی که در استان تهران زندگی می کنند حتی اگر عضو هیأت ورزش نابینایان تهران نباشند، می توانند در این مسابقات شرکت کرده و برنده جوایز ارزنده این رقابت ها شوند.

* برگزاری مسابقات پاراکراسفیت توسط هیأت نابینایان گیلان

هیأت ورزش نابینایان و کم بینایان استان گیلان، در نظر دارد دومین دوره مسابقات آنلاین پاراکراسفیت قهرمانی استان گیلان را برگزار کند.

ورزشکاران کم بینا کلاس B2,B3 در دو بخش آقایان و بانوان می توانند در این مسابقات شرکت کنند.

به نفرات برتر، جوایز و حکم قهرمانی اهدا خواهد شد.

طناب زنی و اسکات تک پا تناوبی از آیتم های این مسابقات است.

اجرای درست حرکات در کمترین زمان باید صورت گیرد.

ویدیو های خود را به شماره ٠٩٣٦٥٦١١٣٧0 ارسال کنید.

مسئول برگزاری: سورن داس نورد

 

.....حوادث

*قتل مرد متاهل38ساله ای که عاشق دختر18ساله شد/ پدر می خواست دخترش را هم اعدام کند

نیمه شب اول بهمن جاری، راننده ای که از جاده فرعی در زمین های کشاورزی اطراف روستای عباس آباد مشهد، انتهای بولوار شاهنامه 80 عبور می کرد ،با دیدن پیکر مردی که کنار جاده خاکی افتاده بود، بی درنگ توقف کرد اما آن مرد جانی در بدن نداشت و خشک شده بود!مرد راننده بلافاصله موضوع را به پلیس گزارش داد و بدین ترتیب با حضور شبانه کارآگاهان اداره جنایی پلیس آگاهی خراسان رضوی در کنار قاضی ویژه قتل عمد مشهد تحقیقات در این باره آغاز شد.جسد مربوط به مردی حدود 38 ساله بود که آثار درگیری روی پیکرش حکایت از وقوع جنایتی هولناک داشت.

در همین حال پزشکی قانونی زمان مرگ وی را چندین ساعت قبل از کشف جسد تشخیص داد.دو روز بعد از کشف جسد خانواده مقتول نیز ماجرای گم شدن رسول را به پلیس گزارش دادند.تحقیقات میدانی نشان دادکه رسول از مدتی قبل به طور پنهانی با دختر 18 ساله ای ازدواج کرده است و با یکدیگر زندگی مخفیانه داشتند تا از تهدیدهای پدر دختر دور بمانند زیرا خانواده «ف» (دختر 18 ساله) کاملا مخالف ازدواج او با مردی متاهل بودند که چند فرزند نیز داشت.با به دست آمدن این سرنخ مهم، کارآگاهان خانواده «ف» را شناسایی کردند اما آن ها از روز گم شدن رسول به «زابل» گریخته بودند.

به همین دلیل کارآگاهان با کسب نیابت قضایی، عازم زابل شدند، این درحالی بود که تحقیقات  بیانگر آن بود که رسول در زمین های کشاورزی کارگری می کرد که در همان جا عاشق «ف» شد و از او خواستگاری کرد اما با آن که «ف» نیز دل باخته رسول شده بود، از او خواست به طور رسمی به خواستگاری اش بیاید. این گونه بود که رسول چند بار ماجرای وابستگی عاطفی و عشق و علاقه اش را برای خانواده «ف» بازگو کرد تا دخترشان را خواستگاری کند اما پدر «ف» و دیگر اعضای خانواده با این ازدواج مخالفت کردند و حال احتمال وقوع جنایت توسط پدر «ف» فرضیه اصلی قاضی ویژه قتل عمد و کارآگاهان بود.وقتی کارآگاهان محل اختفای یکی از متهمان مرتبط با این پرونده را در زابل شناسایی کردند، او در یک لحظه پا به فرار گذاشت و حدود 300 متر گریخت ولی با شلیک چند تیر هوایی توسط کارآگاهان اعزامی، میخکوب شد .

در همین حال کارآگاهان به سراغ پدر «ف» در شهرستان نیمروز رفتند و او را به دام انداختند ، اما این مرد 50 ساله به طور کلی نقش خود را در ارتکاب این جنایت انکار کرد تا این که بالاخره در بازجویی های تخصصی لب به اعتراف گشود و راز این جنایت وحشتناک را فاش کرد."هلیم-ل" در بازجویی ها گفت: او دخترم را اغفال کرده بود و در حالی که چند فرزند داشت و 20 سال از دخترم بزرگ تر بود، قصد ازدواج با او را داشت به همین دلیل من دخترم را از مشهد به زابل فرستادم تا از آن مرد دور باشد ولی بعد از یک هفته دوباره دخترم را به مشهد کشانده بود . وقتی تحقیق کردم فهمیدم که او دخترم را عقد کرده و در خانه ای واقع در روستای خلق آباد زندگی می کنند. به همین دلیل به همراه چند نفر دیگر به محل سکونت مخفیانه آن ها رفتم و او را داخل خودرو انداختم که قصد داشت به همراه دخترم وارد خانه شود.

دخترم را نیز با یک خودروی دیگر از آن جا انتقال دادم. سپس رسول را داخل خودرو کتک زدیم و پیکر بی جانش را زمانی در زمین های کشاورزی اطراف روستای عباس آباد انداختیم که او را خفه کرده بودیم. بعد از آن هم به اتفاق همه اعضای خانواده ام به زابل گریختیم تا آب ها از آسیاب بیفتد و ...ماجرای این جنایت هولناک هنگامی پیچیده تر شد که «هلیم» (متهم به قتل 50 ساله) در پاسخ به سوال کارآگاهان مبنی بر این که دخترت اکنون کجاست؟ به صراحت از کشتن او خبر داد و گفت: بعد از این ماجرا دخترم را نیز سوار پژو 405 خودم کردم و به همسرم گفتم او را نزد خاله اش می برم تا مدتی را آن جا بگذراند و عشق این پسر (رسول) از خاطرش بیرون برود! ولی در واقع من نقشه قتل او را کشیده بودم به همین دلیل دخترم را از شهرستان نیمروز به منطقه مرزی بردم که دریاچه ای نیز دارد.

طنابی را به درخت گز بستم ولی دخترم خودش طناب دار را دور گردنش انداخت و من هم او را کشیدم! زمانی که دیگر نفس نمی کشید، پیکرش را از روی درخت پایین آوردم و با ریختن ظرف 4 لیتری حاوی بنزین، جسدش را به آتش کشیدم!کارآگاهان  عازم محل قتل دختر شدند ولی در تاریکی شب محل سوزاندن جسد پیدا نشد.

به همین دلیل ادامه تحقیقات در حالی به روز بعد موکول شد که ناگهان هنگام برگشت به زابل، متهم 50 ساله از دفن جسد دخترش خبر داد و مدعی شد جسد او را دفن کرده است .همین موضوع موجب شد نور امیدی در دل های کارآگاهان جلوه گر شود چرا که «هلیم» به تناقض گویی پرداخت و روز بعد نیز نتوانست محل دفن جسد را نشان دهد!کارآگاهان به ردیابی دختر مذکور پرداختند و با هماهنگی های قضایی او را در یک خانه روستایی در اطراف شهرستان نیمروز در حالی پیدا کردند که چند نفر از او مراقبت می کردند تا از آن جا فرار نکند. این دختر وقتی از آن مکان رهایی یافت و خود را در «امنیت» دید به کارآگاهان گفت: من و رسول در زمین های کشاورزی عاشق هم شدیم ولی خانواده ام مخالف ازدواج ما بودند.

روز حادثه هم پدر و برادرم به همراه چند نفر دیگر ما را از خانه ای ربودند که به طور مخفیانه در آن جا زندگی می کردیم! در بررسی های بیشتر پلیس مشخص شد که پدر دختر با همین نقشه ای که برای پلیس بازگو کرد ،قصد داشت دخترش را نیز به قتل برساند که با حضور به موقع کارآگاهان در زابل، این جنایت وحشتناک نافرجام ماند و دختر 18 ساله از مرگ حتمی نجات یافت.

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *