شناسه خبر: 22789 منتشر شده در مورخ: 1399/11/1 ساعت: 23:53 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه پنجشنبه 2 بهمن ۱۳۹۹

روزنامه پنجشنبه 2 بهمن ۱۳۹۹

عناوین امروز: شناسایی اختلالات ژنتیکی در خانواده‌های دارای معلول تحت پوشش بهزیستی تا سال ۱۴۰۰ - روحانی: بودجه را نهایی کنیم - غربالگری پیش از تولد - یک گروه کُر برای نابینایان به وسعت جهان - اعزام به تورنمنت های بین المللی برای ما ضروری است - متلاشی شدن شبکه گسترده جعل مدارک تحصیلی رشته پزشکی - چاردیواری

روزنامه «ایران سپید»

پنجشنبه 2 بهمن ۱۳۹۹

7 جمادی الثانی ۱۴۴۲

21 ژانویه 2021

سال بیست و پنجم شماره 6618

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وب سایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

........عناوین این شماره......

شناسایی اختلالات ژنتیکی در خانواده‌های دارای معلول تحت پوشش بهزیستی تا سال ۱۴۰۰

روحانی: بودجه را نهایی کنیم

غربالگری پیش از تولد

یک گروه کُر برای نابینایان به وسعت جهان

اعزام به تورنمنت های بین المللی برای ما ضروری است

متلاشی شدن شبکه گسترده جعل مدارک تحصیلی رشته پزشکی

چاردیواری

........ویژه

* شناسایی اختلالات ژنتیکی در خانواده‌های دارای معلول تحت پوشش بهزیستی تا سال ۱۴۰۰

سخنگوی دولت، گفت: از سال قبل پروژه شناسایی اختلالات ژنتیکی در خانواده‌های دارای معلول تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور تا سال ۱۴۰۰ با هدف پیشگیری از تکرار معلولیت‌های ناشی از اختلالات ژنتیک در خانواده‌های دارای معلول تحت پوشش سازمان در دست اقدام است.

«علی ربیعی» سخنگوی دولت در نشست خبری هفتگی خود که در راستای رعایت پروتکل‌های بهداشتی، به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، در پاسخ به سوال درباره موضع دولت نسبت به حذف بودجه غربالگری از سوی مجلس، گفت: دیدگاه‌های مطرح شده در خصوص غربالگری ژنتیکی ناشی از عدم اطلاع و تحلیل‌های غلط بی‌مبنا صورت می‌گیرد. غربالگری یک استراتژی برای پیشگیری از بروز چالش‌های پزشکی و زیستی برای خانواده‌ها و جامعه است. یکی از شاخص‌های نظام سلامت پویا و متعهد به مردم توجه به غربالگری است. یکی از افتخارات این دولت توجه به غربالگری شنوایی و بینایی در میان کودکان است.

 سخنگوی دولت، یادآور شد: من در دوران وزارت رفاه، حتی دنبال انجام غربالگری آلزایمر از طریق صندوق‌های بازنشستگی بودم؛ چرا که هدف همه انواع غربالگری، برای پیشگیری و زندگی بهتر انسانها در آینده است و هدف اول و آخر غربالگری، ایجاد جامعه‌ای با افراد سالم است. غربالگری ژنتیکی که اخیرا درباره آن مباحث بعضا عجیبی هم در یک برنامه تلویزیونی مطرح شده، یک راهکار برای عدم تحمیل هزینه های روحی، روانی، اقتصادی و اجتماعی است و کاربردهای چندگانه دارد.به نظرم این افراد برداشت‌های نادرستی از مفهوم غربالگری دارند. چون غربالگری به عنوان یک وظیفه اخلاقی و انسانی برای دولت‌ها درنظر گرفته شده است.

 دستیار اجتماعی رئیس جمهور، گفت: تصویب برنامه غربالگری ژنتیکی نیز با هدف پیشگیری از معلولیت‌های ناشی از اختلالات ژنتیک در کشور ما به سال ۷۶ باز می‌گردد. از سال ۹۴ هم دولت، مشاوره ژنتیک برای افراد معلول تحت پوشش توانبخشی را اجرا کرد. در مجموع از سال ۹۴ تا ۹۸ برای تعداد ۷۱ هزار و ۵۹۲ فرد دارای معلولیت تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور، مشاوره ژنتیک انجام شده است. در راستای همین برنامه، از سال قبل پروژه شناسایی اختلالات ژنتیکی در خانواده‌های دارای معلول تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور تا سال ۱۴۰۰ با هدف پیشگیری از تکرار معلولیت‌های ناشی از اختلالات ژنتیک در خانواده‌های دارای معلول تحت پوشش سازمان در دست اقدام است.

 وی همچنین خاطرنشان کرد: با اجرای این پروژه تاکنون، ۲۲۲ خانواده دارای ۵ معلول و بیشتر، مشاوره ژنتیک شده‌اند و برای ۱۸۴ مورد هم آزمایشات ژنتیکی درخواست شده است؛ همچنین ۹۵۶ خانواده دارای ۴ معلول، مشاوره ژنتیک شده‌اند. در حال حاضر ۲۸۴ مرکز دولتی و غیردولتی داریم. اتفافا ما نیازمند منابع مالی بیشتری برای این غربالگری هستیم و قطعاً باید از خانواده های کم درآمد و دارای معلولیت حمایت کنیم.

* ۱۷۸ هزار فرد دارای معلولیت را با بعد خانوار تحت پوشش توانبخشی قرار دارند

شورای اداری بهزیستی استان اصفهان با حضور دکتر محمد نفریه معاون امور توانبخشی و مهندس مصطفی سراج مدیر کل مراکز توانبخشی و مراقبتی سازمان بهزیستی کشور برگزار شد.

محمد نفریه معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور در جلسه شورای اداری بهزیستی استان، با اشاره به راه‌اندازی ۲۴۰۰ مرکز مثبت زندگی در کشور، گفت: با راه‌اندازی این مراکز بالغ بر ۱۰ هزار مددکار با تحصیلات مرتبط به ارائه خدمات مددکاری تخصصی خواهند پرداخت.
وی افزود: ایجاد مراکز مثبت زندگی در واقع مردمی کردن ارائه خدمات محسوب می‌شود. با این طرح خدمات محله محور و دسترس پذیر می‌شود. در واقع بهزیستی با ایجاد و گسترش مراکز مثبت زندگی، بهزیستی کوچک و تخصصی در محلات راه‌اندازی می کند و به جای رجوع جامعه هدف به بهزیستی، کارشناسان مراکز مثبت زندگی به آنها مراجعه می‌کنند.
نفریه گفت: مراکز مثبت زندگی، شناسنامه اجتماعی خدمات بهزیستی بر اساس نگاه خانواده‌محوری است و در حوزه افراد دارای معلولیت که تا کنون بر فرد معلول تمرکز داشت، نیازمندی‌های کل خانواده لحاظ می‌شود و از همین رو ایجاد این مراکز  بیشترین بازدهی را برای حوزه توانبخشی سازمان به همراه خواهد داشت.
رویکرد خانواده‌محوری اساس فعالیت‌های بهزیستی 
نفریه با تأکید بر رویکرد خانوداه محوری بهزیستی در تمامی فعالیت‌های اجرایی، تصریح کرد: در گذشته خدمات بهزیستی بویژه مستمری ماهانه مختص خود فرد دارای معلولیت بود و خانواده فرد معلول یا معلول سرپرست خانوار از کار افتاده مغفول واقع می‌شد. اما در نگاه خانواده محور، کل خانواده از خدمات سازمان استفاده می‌کنند و بر همین اساس ۱۷۸ هزار فرد دارای معلولیت را با بعد خانوار تحت پوشش حمایتی حوزه توانبخشی قرار دادیم و بر اساس همین رویکرد حتی فرزندان دانشجوی افراد دارای معلولیت سرپرست خانوار از کمک هزینه دانشجویی برخوردار شدند.
وی گفت: ۱۲هزار نفری که حق پرستاری دریافت می‌کردند، امسال به ۳۲ هزار نفر افزایش پیدا کرده‌ است و  میزان حق پرستاری همانند یا حداقل دوم سوم هزینه دریافت حق پرستاری افراد دارای ضایعه نخاعی می‌شود.
نقش بی بدیل مشاوران در مطالبه‌گری حقوق افراد دارای معلولیت
معاون توانبخشی بهزیستی کشور با تبریک به دکتر ولی اله نصر مدیر کل بهزیستی استان اصفهان در انتصاب مشاوران معلول در حوزه افراد دارای معلولیت بینایی، شنوایی، جسمی حرکتی، کم توان ذهنی و اتیسم؛ گفت:  حضور فعال افراد دارای معلولیت در کسوت مشاور رئیس سازمان بهزیستی کشور، نقش مهم و تعیین کننده در مطالبه‌گری و احقاق حقوق افراد دارای معلولیت به همراه داشته ‌است و گسترش این حرکت در سطح استان‌ها و شهرستان‌های کشور، قطعاً مصدر خیری برای حضور پر رنگ افراد دارای معلولیت در سطح جامعه و  در نتیجه توانمندسازی آنها خواهد بود.
وی افزود: ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور با برگزاری جلسات منظم و استفاده از نقطه نظرات همین مشاورین با حضور عالی‌ترین مقام وزراتخانه‌های مختلف روند بسیار خوبی را طی نموده‌ است و برای اولین بار این ستاد با حضور معاونین وزرای برخی از وزراتخانه‌ها در استان یزد برگزار شد و امیدواریم اردیبهشت‌ماه سال آینده این کمیته را در استان اصفهان تشکیل دهیم.
۸ خدمت ستاره دار بیمه، بی ستاره شد 
معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به ۸۶ خدمت توانبخشی که ۵۶  خدمت از این تعداد جزء خدمات ستاره دار بیمه است؛ ابراز داشت: در تفاهم‌نامه‌ی منعقده بین سازمان بهزیستی کشور و بیمه سلامت که در راستای اجرای ماده ۶ قانون حمایت از افراد دارای معلولیت منعقد شد؛ وزارت بهداشت مکلف است پوشش بیمه سلامت افراد دارای معلولیت تحت پوشش سازمان بهزیستی را به‌گونه‌ای تأمین کند که علاوه بر ارائه خدمات درمانی، خدمات توانبخشی جسمی و روانی نیز ارائه دهد.
وی تأکید کرد: برای اجرای این ماده مبلغ ۳۰۰ میلیارد تومان از سوی سازمان برنامه و بودجه و با مصوبه مجلس در ردیف ۲۴ تبصره ۱۴ قانون بودجه گنجانده شده است. مطابق این تفاهم نامه، یک میلیون و ۱۶ هزار نفر از افراد دارای معلولیت تحت پوشش سازمان بهزیستی که دارای دفترچه معتبر از بیمه سلامت هستند، می‌توانند از ۸ خدمت ستاره داری که قبلاً تحت پوشش بیمه پایه سلامت نبود، برخوردار شوند و تحت پوشش بیمه قرار گیرند.

زبان اشاره ملی در حال تدوین است
معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به نیازهای اجتماعی افراد دارای معلولیت شنوایی، گفت: سامانه مترجمی زبان اشاره به صورت پایلوت در استان خراستان رضوی شروع به فعالیت کرده است که امیدواریم بتوانیم با آموزش افراد علاقه‌مند در حوزه مترجمی زبان اشاره، این طرح را در سطح کشور گسترش دهیم.
وی گفت: در همین خصوص با دستگاه قضا و کانون وکلای کشور رایزنی‌هایی کرده‌ایم که در پرونده‌های قضایی افراد دارای معلولیت شنوایی، مترجم زبان اشاره وجود داشته باشد تا حقی از این عزیزان ضایع نشود.
نفریه افزود: در تفاهمی که با وزیر کار تعاون و رفاه اجتماعی انجام شده است، به دنبال ثبت زبان اشاره ملی هستیم و در حال حاضر با استفاده از انجمن‌های ناشنوایان مختلف کشور در حال تدوین این زبان ملی هستیم.
نمایشگاه دائمی کشوری وسایل توانبخشی در اصفهان تاسیس می شود
نفریه با اشاره به دغدغه های افراد دارای معلولیت در حوزه تهیه وسایل کمک توانبخشی، تصریح کرد: بهزیستی کشور برای دسترسی افراد دارای معلولیت به وسایل کمک توانبخشی مناسب، مرغوب و مقرون به صرفه به دنبال راه‌اندازی نمایشگاهی در تهران بود که شرایط این امر محقق نشد و به همین خاطر با توجه به اعلام آمادگی بهزیستی استان اصفهان و پتانسیل بسیار خوب این استان، امیدواریم در آینده‌ای نزدیک این نمایشگاه کشوری را در اصفهان بر پا کنیم.

.........اخبار روز

* روحانی: بودجه را نهایی کنیم

رئیس جمهور:

۲۷ سال است در بودجه هستم و برای اولین بار امسال ادبیاتی را می بینم که ناپسند است.

نمایندگان محترم مجلس باید بدانند ما باید با هم همکاری کنیم؛ باید در کنار هم باشیم.

فروش ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه‌ای نفت در بودجه ۱۴۰۰ به این معناست که فشار حداکثری پایان یافته است.

از نمایندگان مجلس، کمیسیون تلفیق و رئیس مجلس خواهش می‌کنم دست در دست هم دهیم و بودجه را نهایی کنیم.

* دفاع روحانی از آمار و ارقام بودجه ۱۴۰۰

در لایحه بودجه جای ادبیات غیر اقتصادی و غیر کارشناسی نیست. ۲۷ سال است در بودجه هستم و برای اولین بار امسال ادبیاتی را می بینم که ناپسند است.

 نمایندگان محترم مجلس باید بدانند ما باید با هم همکاری کنیم. باید در کنار هم باشیم.

 مردم بودجه خوب، زندگی بهتر و معیشت مناسب می خواهند.

 فروش ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه ای نفت در بودجه ۱۴۰۰ به این معناست که فشار حداکثری پایان یافته است.

 آقایان آمده اند ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه پیشنهادی در بودجه ۱۴۰۰ را به یک میلیون و ۵۰۰ هزار رسانده اند.

 از نمایندگان مجلس، کمیسیون تلفیق و رئیس مجلس خواهش می کنم دست در دست هم دهیم و بودجه را نهایی کنیم.

* واعظی: اینقدر در بورس دخالت نکنید

بورس هم مانند بقیه بازارها روند خود را پیدا خواهد کرد و اوضاعش تغییر خواهد کرد.

خواهش ما از مجلس این است اینقدر در بورس دخالت نکند و ماموریت‌های خود را انجام دهد.

* وزیر بهداشت اعلام کرد: آغاز واکسیناسیون کرونا در کشور قبل از ۲۲ بهمن

نمکی: امیدوارم قبل از ۲۲ بهمن و طبق مصوبه اولویت بندی شده، واکسیناسیون را در گروه ها شروع کنیم. اما تا زمانی که مطمئن ترین و بی خطرترین واکسن را نتوانیم به کشور وارد کنیم، این کار را انجام نمی دهیم؛ چانه زنی های ما به دلیل این است که مؤثرترین واکسن را وارد کشور کنیم.

علاوه بر آن، درباره واکسن کووکس سازمان جهانی بهداشت نیز  قرار بر این بوده از فوریه توزیعش در کشورهای هدف از جمله کشور ما شروع شود.

........بهداشت و سلامت

* غربالگری پیش از تولد: به نقل از ایرنا، کیانوش جهانپور مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت در یک رشته توییت درباره فرآیند غربالگری بیماری‌های ژنتیکی پیش از تولد نوشت: حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تولد سالانه در کشور برآورد می‌شود.  اگر در همه بارداری‌ها غربالگری انجام شود، ۵ درصد یعنی ۶۰ هزار نفر با خطر بالا تعیین خواهند شد که برای آزمایش های بیشتر معرفی می شوند.

وی ادامه داد: تست غربالگری اولیه شامل دو نوع تست بیوشیمی است که به آن دابل مارکر گفته می شود و با سونوگرافی NT با استفاده از نتایج این تست ها خطر سندرم داون در نوزاد محاسبه می شود. خطر یک روی ۲۵۰ و بالاتر پرخطر قلمداد شده و نیاز به بررسی بیشتر خواهند داشت.

رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت نوشت: از مجموع ۶۰ هزار نفری که سالانه با ریسک بالا ارزیابی می شوند، حدود ۱۰ درصد (۶ هزار نفر) با ریسک یک روی ۱۰ و بالاتر هستند که به دلیل ریسک بالا مستقیم برای انجام آمنیوسنتز معرفی می شوند. ۹۰ درصد دیگر (۵۴ هزار نفر) برای انجام تست غیر تهاجمی NIPT معرفی می شوند.

جهانپور افزود: کمتر از یک درصد کسانی که این تست را انجام می دهند مثبت می شوند که برای تأیید تشخیص باید آمنیوسنتز و کاریوتایپ شوند. یعنی ۵۴۰ نفر هم از این طریق برای آمنیوسنتز معرفی می شوند. بنابراین در مجموع سالانه ۶۵۴۰ نفر لازم است آمنیوسنتز انجام دهند. مشکل آمنیوسنتز این است که با درصد اندکی احتمال سقط القایی وجود دارد. این درصد به ادعای متخصصان یک در هزار است. اگر حتی ۲ برابر این نسبت هم باشد (یک روی ۵۰۰) به این معنی است که سالانه احتمالا ۱۳ مورد سقط ناخواسته در نتیجه انجام آمنیوسنتز رخ می دهد. از این جمع البته حداقل ۲۰ درصد موارد سندرم داون خواهند بود و تقریبا ۱۰ مورد سقط جنین سالم اتفاق می افتد.  هر چند حتی یک مورد سقط جنین سالم هم موجب تاسف فراوان است، ولی این تعداد به هیچ وجه با آماری که توسط افراد ناآگاه یا کم اطلاع به هر دلیل و انگیزه ای بیان می شود، قابل مقایسه نیست.

وی ادامه داد: اما عدم حمایت از خانواده ها برای انجام غربالگری در چهارچوب دستورالعمل می‌تواند آنها را به سمت موارد زیر سوق دهد: سقط غیر قانونی،  انجام هزینه های بی مورد ناشی از نیاز القایی و پرهیز از فرزندآوری به دلیل ترس از هزینه ها یا نگرانی از تولد فرزند معلول. این موارد قدر مسلم مغایر سیاست‌های توسعه جمعیت، فاقد توجیه از نظر موازین بهداشت عمومی و خلاف جهت ماموریت و وظیفه دولت ها در توسعه عدالت در دسترسی به خدمات سلامت است.

اشرف سماوات رئیس اداره ژنتیک دفتر بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت نیز در همین رابطه گفت: غربالگری به هیچ عنوان اجباری نبوده است و هیچ ضرورتی برای محدود کردن غربالگری وجود ندارد.  همان‌طور که بارها اعلام شده،  غربالگری در چهارچوب تعیین شده علاوه بر اینکه تاثیر منفی بر رشد جمعیت ندارد، بر سلامت کودکان تاثیر مثبت دارد، زیرا از نقطه نظر جمعیت شناسی وقتی یک کودک سالم به دنیا می آید سبب توسعه جمعیت می شود، زیرا خود عدد تولد را می افزاید و به علاوه با سلامت به دوران باروری می رسد و در حفظ موالید و چرخه دایمی جمعیت به درستی مشارکت می کند.

سماوات گفت: وزارت بهداشت در راستای دستورات مقام معظم رهبری که بر توسعه جمعیت سالم  و بالنده تأکید دارند، اقدام کرده و به همین دلیل از سلامت جنین و کودکان با برنامه های غربالگری صیانت می کند.  بنابراین غربالگری چنانچه استاندارد و با نظارت انجام شود ابزار بسیار مهم اطمینان بخش به والدین برای سلامت جنین و داشتن چندین فرزند سالم است.

* کالیفرنیا استفاده از واکسن مدرنا را به حالت تعلیق درآورد: اریکا پان» رئیس اپیدمیولوژیک ایالت کالیفرنیای آمریکا، توصیه ای را ارائه داد مبنی بر اینکه به دلیل افزایش موارد بروز حساسیت ناشی از دارو، استفاده از واکسن مُدرنا برای درمان ویروس کرونا به طور موقت متوقف شود.

به نقل از ایسنا، تعداد واکنش های آلرژیک بیشتر از حد معمول پس از تزریق واکسن مُدرنا در یکی از کلینیک های واکسیناسیون در این ایالت ثبت شده و چندین بیمار برای ۲۴ ساعت به مراقبت پزشکی نیاز پیدا کردند.

این پزشک به همه سازمان های توزیع کننده واکسن توصیه می کند که تا تکمیل تحقیقات در مورد ویژگیهای واکسن، نباید از این دارو استفاده شود.

اولین بار آلرژی حاد به واکسن مُدرنا در ایالات متحده در اواخر دسامبر سال ۲۰۲۰ گزارش شد.

مقامات بهداشتی ایالات متحده در حال بررسی و تحقیقات بیشتر روی موارد گزارش شده از این واکنش های آلرژیک هستند.

* راههای پیشگیری از پوکی استخوان: فوق تخصص هیپ و لگن بیمارستان طالقانی، پوکی استخوان را بیماری خاموش و بدون علامت اولیه برشمرد که با استفاده از راهکارهایی ساده نظیر ورزش و تغذیه مناسب می‌توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد.

به نقل از ایسنا، دکتر رضا زندی با بیان اینکه پوکی استخوان عارضه‌ای است که طی آن استخوان‌ها اصطلاحاً متخلخل می‌شوند، توضیح داد: ساختار میکروسکوپی استخوان‌ها به صورت لانه زنبوری است، اما در فردی که  دچار استئوپروز یا پوکی استخوان شده این منافذ بسیار بزرگتر از استخوان سالم است، در این حالت استخوان‌ها به تدریج جرم و چگالی خود را از دست داده و بسیار حساس و شکننده می‌شوند.

وی بیان کرد: از آنجا که پوکی استخوان هیچ علامت اولیه‌ای ندارد و زمانی تشخیص داده می‌شود که یکی از استخوان‌ها (معمولاً  استخوان لگن یا مچ) دچار شکستگی می‌شود، از  آن به عنوان بیماری خاموش یاد می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: با استفاده از سنجش تراکم استخوان می‌توان سفتی و سختی و درجه محکم بودن استخوان‌های بدن را تعیین کرد.

وی ژنتیک و میزان فعالیت بدنی را مهمترین عامل تعیین تراکم استخوان ذکر کرد و بعد از این دو عامل میزان مصرف کلسیم و ویتامین دی را در متراکم کردن استخوان‌ها مؤثر برشمرد.

به گفته دکتر زندی، افرادی که در سنین کودکی ورزش را شروع کرده و منظم و مداوم ادامه می‌دهند و به میزان کافی لبنیات کم چرب مصرف می‌کنند، در جوانی دارای استخوان‌های متراکم‌تری هستند و سیر پوکی استخوان در آنها کندتر خواهد بود.

وی با بیان این که عوامل مختلفی در پیشرفت پوکی استخوان مؤثر  است، ادامه داد: با چند راهکار ساده می‌توان از پیشرفت پوکی استخوان جلوگیری کرد که از مهمترین روش‌های پیشگیری و توقف این بیماری خاموش می‌توان به تغذیه مناسب، استفاده از مواد غذایی حاوی کلسیم و ویتامین D، ورزش، پیاده روی تند و آهسته در طول روز، استفاده از مکمل‌های ویتامین D و کلسیم  اشاره کرد. مصرف استخوان ساز نیز در پیشگیری نقش بسزایی دارد ولی تأثیر آن در درمان هنوز ثابت نشده است. البته استفاده از مکمل ها حتما باید زیر نظر پزشک متخصص باشد زیرا استفاده از آنها در طولانی مدت باعث از بین رفتن استخوان می شود.

.........از شش نقطه جهان

* یک گروه کُر برای نابینایان به وسعت جهان: عمر بیماری کووید ۱۹ چند وقتی است که یک سال را رد کرده و در طول این مدت نوع بشر توانسته تجربیات جالبی را در انبان خود ذخیره کند. از جمله افرادی که در طول این مدت همه تلاششان را معطوف منطبق کردن خود و حرفه و تخصصشان با این شرایط کرده‌اند، هنرمندان و فعالان عرصه‌های گونه گون هنری هستند؛ آنها که در دوران پیشا‌کووید، همه گذران زندگیشان به بودن در میان مردم بستگی داشت و حالا از چنین امکانی محروم شده‌اند، باید تمام خلاقیتشان را به کار ببندند که بتوانند راهی برای گذران دوباره زندگی حرفه‌ایشان بیابند. یکی از راه‌های ابداعی موسیقی‌دان‌ها برای گذر از شرایط سخت کرونا این بود که دست به دامان پتانسیل‌های اینترنت بشوند. در این مدت همه ما شاهد انواع اجرا‌های تک نفره و گروهی موسیقی‌دانان از سر تا سر دنیا بوده‌ایم اما در این میان یک گروه از نابینایان هم بودند که نه لزوماً به خاطر کرونا و قرنطینه‌های خانگی، که مدت‌ها پیش از کرونا از اینترنت برای ارائه هنرشان به شیوه‌ای متفاوت استفاده می‌کرده‌اند.

«Sing for Serenity» یا آواز برای صلح، نام گروهی متشکل از موسیقیدانان نابینا است که بیش از سه سال از عمر فعالیتشان می‌گذرد. گروه موسیقی در میان نابینایان کم نداریم اما این گروه حائز مجموعه‌ای از ویژگی‌ها است که آن را از بقیه گروه‌ها به کلی متمایز می‌کند. گروه متشکل از تعداد زیادی موزیسین و خواننده نابینا است که هر کدامشان یک گوشه دنیا پشت رایانه شخصیشان نشسته‌اند و با هم تشکیل یک گروه کُر آنلاین داده‌اند. کِلی برِندِل، «Kaleigh Brendle» نام مؤسس و رهبر این گروه است. او در باره ایده و نحوه شکلگیری این گروه کُر اینطور حکایت می‌کند که روزی که تنها چهارده سال داشته و مسؤولیتی اجتماعی در یکی از انجمن‌های مدرسه محل تحصیلش بر عهده او بوده، در انجمن بنا می‌شود یک مراسم گل‌ریزان ترتیب بدهند و از اهالی شهر بخواهند برای برگزاری یک رویداد از آنها حمایت مالی کنند. کلی پیشنهاد می‌کند برای گل‌ریزان یک گروه کُر از دوستان نابینایش تشکیل بدهد و قطعاتی را برای مردم اجرا کنند. او معتقد است همانجا به علاقه‌اش در زمینه تشکیل و رهبری گروه کُر پی برده و بعد از آن رویداد سعی کرده یک گروه کُر به وسعت سر تا سر آمریکا متشکل از دوستان نابینایش تشکیل دهد. گروه مشغول فعالیت بوده که کرونا رخ می‌نمایاند و شرایط قرنطینه خانگی سنگین و سنگین‌تر و همزمان ارتباطات اینترنتی کِلی گسترده‌تر می‌شود. کم کم افراد نابینایی از سایر کشور‌ها هم به کُر می‌پیوندند و این می‌شود که حالا «آواز برای صلح»، گروهی متشکل از ۹۰ نابینا است که در بیش از نُه کشور از جمله ایرلند، ایتالیا، آفریقای جنوبی، کنیا و سنگاپور زندگی می‌کنند.

........ورزشی

* اعزام به تورنمنت های بین المللی برای ما ضروری است

سرمربی تیم ملی جودوی نابینایان گفت: اعزام به مسابقات بین المللی یکی از کارهای ضروری برای پارالمپین ها به شمار می رود زیرا باید هم در مسابقه و هم در کلاس بندی حضور داشته باشند.

محمدرضا حاج یوسفزاده با اشاره به اردوی جودوکاران نابینا در کیش، اظهار داشت: این اردو دومین مرحله از اردوهای مورد نظر کمیته ملی پارالمپیک است و برای حفظ آمادگی ملی‌پوشان این رشته برگزار شد.

اردویی که هر چند وقت یکبار تکرار خواهد شد تا در نهایت اردوهای متوالی و مستمر در دستور کار قرار گیرد و ورزشکاران به پارالمپیک اعزام شوند.

سرمربی تیم جودو نابینایان گفت: در این اردو سه ورزشکار نابینا و کم‌بینا و سه حریف تمرینی حضور دارند. در تلاش هستیم تا با این اردوها آمادگی لازم را کسب کنیم. در این اردو، وحید نوری و محمدرضا خیراللهزاده سهمیه کسب کردند و شانس اصلی مدال طلا به شمار می‌روند. در کنار آنها علی خجسته نیز حضور دارد که باید در مسابقات گزینشی شرکت کند و کلاس بندی نیز داشته باشد. حریفان تمرینی این ورزشکاران از تیم جوانان هستند.

حاج یوسفزاده با اشاره به تأثیر همه گیری ویروس کرونا بر تمرینات گفت: خیلی سخت بود. از طریق فضای مجازی بر تمرینات نظارت داشتیم اما اکنون تمرینات گروهی و به صورت فشرده در جریان است و ورزشکاران در ۲ زمان صبح و عصر تمرین می کنند. تا زمان اعزام، به مسابقات بین المللی این برنامه را در دستور داریم.

وی اعزام ورزشکاران را به مسابقات خارج از کشور یک ضرورت قلمداد کرد و گفت: در این اعزام‌ها افزون بر میزان سنجش توانایی ورزشکاران، کلاس‌بندی نیز انجام خواهد شد. کلاس‌بندی برای ورزشکاران نابینا معمولاً یک‌ساله یا دوساله است و باید سه جودوکار ما کلاس‌بندی لازم را کسب کنند.

.........حوادث

* دکترهای قلابی دست‌شان رو می‌شود/ شبکه گسترده جعل مدارک تحصیلی رشته پزشکی این‌بار در کرج متلاشی شد

خراسان نوشت: سرکرده‌اش یک زن بود. باند بزرگی که در سراسر کشور کاروکاسبی پررونقی راه انداختند. از همان کلاهبرداری‌هایی که با یک برگه زندگی‌ها را تغییر می‌دهند. برگه‌ای که مُهری شبیه به مُهرهای معتبر دارد.

این‌بار هم یک باند بزرگ در کرج متلاشی شد. باند جاعلان مدارک دانشگاهی در استان البرز توانستند از این طریق 10میلیارد تومان به جیب بزنند. آنهایی که تنها مدرک پزشکی از دانشگاه‌های خارج از کشور را به طرز ماهرانه‌ای جعل می‌کردند و به مردم می‌فرختند. با این وجود، این کار از چشم تیزبین مأموران پلیس دور نماند.

چند وقت پیش بود که مأموران پلیس امنیت عمومی استان البرز درپی یک کار دقیق علمی و پلیسی از فعالیت یک شبکه بزرگ جعل مدارک دانشگاهی باخبر شدند. آنها دریافتند که اعضای این باند مدارک پزشکی از دانشگاه‌های خارج از کشور جعل می‌کردند. پس از آن نیز این مدارک را به صورت میلیونی به متقاضیان می‌فروختند. مأموران پلیس با اطلاع از این موضوع بلافاصله روند تحقیقات را وارد مرحله گسترده‌تری کردند.

دستگیری سرکرده باند

در تحقیقات تکمیلی مأموران محرز شد که اعضای این باند مدارک جعلی را تهیه و پس از آن اقدام به بارگذاری مدارک تحصیلی جعلی دانشگاه‌های پزشکی خارج از کشور در سامانه‌های استعلام می‌کردند، بعد هم پس از اخذ تأییدیه آن از مبادی قانونی دانشجو به داخل یا خارج از کشور منتقل می‌کردند.

با روشن‌شدن این موضوع، اقدامات گسترده پلیسی آغاز شد. در ادامه یکی از سرکرده‌های اصلی این باند که یک خانم بود، در مهرشهر کرج شناسایی شد. این زن با هماهنگی مقام قضائی دستگیر شد. در بازرسی از خانه این زن کلاهبردار، تعدادی اوراق و مدارک تحصیلی مربوط به افراد مختلف و یک دستگاه شوکر برقی فاقد مجوز کشف شد. این اموال به همراه متهم به پلیس امنیت عمومی استان البرز منتقل شد.

اعتراف به کلاهبرداری میلیاردی

در ادامه این ماجرا دو نفر دیگر از اعضای این باند درنقاط مختلف شهر کرج دستگیر شدند. متهمان تحت بازجویی قرار گرفتند. آنان به جرم خود مبنی بر جعل مدارک دانشگاهی پزشکی دانشگاه‌های خارج از کشور و ثبت آنها در سیستم‌های دانشگاه اعتراف کردند. متهمان اقرار کردند که مدارک را به قیمت ۲ میلیارد تا ۷میلیارد ریال به افراد فروخته‌اند.

سرکیسه کردن 40 نفر

در ادامه مشخص شد اعضای این باند تاکنون از ۴۰ نفر در استان‌های مختلف کشور کلاهبرداری کرده‌اند. با تلاش‌های صورت‌گرفته ۲۰نفر از مالباختگان شناسایی شدند و برای آنها پرونده تشکیل شد.

سردار عباسعلی محمدیان، فرمانده انتظامی البرز با اعلام این خبر گفت: «متهمان حدودا ۱۰۰ میلیارد ریال از طعمه‌های خود کلاهبرداری کرده‌اند.»

او با هشدار به استفاده‌کنندگان از اسناد جعلی افزود: «افرادی که از اسناد و مدارک جعلی استفاده می‌کنند، برابر قانون مجرم بوده و تحت تعقیب کیفری قرار می‌گیرند.»

انهدام یک باند بزرگ در تهران

این تنها باندی نیست که در سراسر کشور متلاشی می‌شوند. سال‌هاست این جاعلان حسابی سرشان شلوغ شده و از گوشه و کنار شهر خبر از دستگیری و انهدام باند این جاعلان می‌رسد.

چهار ماه پیش بود که بزرگ‌ترین باند جعل مدرک تحصیلی در تهران منهدم شد. جاعلانی که در زمینه مدرک دیپلم، لیسانس، فوق‌لیسانس، دکترا، پزشکی، دندانپزشکی و طب سنتی فعال بودند. مخفیگاه این باند در یکی از مناطق شرقی شهر تهران شناسایی شد و طی یک عملیات ضربتی پنج نفر از اعضای اصلی آن دستگیر شدند.

در بازرسی از مخفیگاه متهمان۴۶ عدد مُهر، هولوگرام‌های دانشگاهی، برگه‌های خام مدارک تحصیلی آماده تحویل، پرینتر، لپ‌تاپ، فلش مموری و حدود ۲۰۰ مدرک خام جعل‌شده کشف شد. دفتر این جاعلان در دو نقطه از استان تهران و همچنین دفاتر آنان در استان‌های اصفهان، البرز، فارس و قم شناسایی شد.با هماهنگی مقام قضائی اقدامات لازم نسبت به بسته‌شدن این دفاتر انجام گرفت. با بررسی‌های به عمل آمده مشخص شد متهمان از این طریق توانسته بودند در مجموع چندین‌ میلیارد ریال درآمد کسب کنند.

باز هم کلاهبرداری در کرج

مهر ماه بود که  اعضای یک باند باز هم در کرج اقدام به ۲۰۰ کلاهبرداری از شهروندان کردند. اعضای این باند مدارک تحصیلی را جعل می‌کردند و به متقاضیان می‌فروختند. با شناسایی این باند همه مخفیگاه‌ها و مکان‌هایی که احتمال تردد متهم و همدستانش بود تحت کنترل قرار گرفت. در نهایت مخفیگاه دو نفر از همدستان او که از جاعلان سابقه‌دار بودند، شناسایی شدند. پس از دستگیری از محل فعالیت آنها تعداد 4هزارو ۵۰۰ برگ خام جعلی و آماده درج مشخصات مدارک تحصیلی و دانشگاهی کشف شد. در ادامه مشخص شد که سردسته باند پس از فرار از زندان با صدور گواهی فوت جعلی با مشخصات فرد دیگری از طریق پیک موتوری در تهران به فعالیت‌های جاعلانه خود ادامه می‌دهد. در ادامه او نیز دستگیر شد.

سلطان جعل در مشهد

بزرگ‌ترین باند جعل اسناد در مشهد فعالیت می‌کردند. آنهایی که به سلطان جعل معروف بودند. سال گذشته درست همین موقع بود که سلطان جعل بازداشت شد. اخلال در نظام اقتصادی، کلاهبرداری شبکه‌ای حدود 10 میلیارد ریال، جعل مدارک تحصیلی، جعل رایانه‌ای حدود 100 سایت، پولشویی حدود 90 میلیارد ریال و فرار مالیاتی حدوداً 850 میلیارد ریال از اتهام متهمان این پرونده بود.

این پرونده با شکایت هیأت نظارت و ارزیابی آموزش عالی خراسان رضوی در دستگاه قضائی به جریان افتاد. در ادامه ورود قاطع دادسرای ویژه جرایم رایانه‌ای مشهد به ماجرای صدور و فروش انواع مدارک علمی داخلی و خارجی، پرده از تخلفی بزرگ که در زمینه جعل مدارک علمی در مقاطع مختلف و در کشور صورت می‌گرفت، برداشته شد. از سرکرده این باند، هزاران عدد فرم خام مدرک جعلی متعلق به دانشگاه‌های داخلی و خارجی، بیش از ده‌ها مُهر برجسته برای درج روی هولوگرام و غیره کشف شد.

مجازات جعل مدرک تحصیلی

طبق ماده ۵۲۷ قانون مجازات اسلامی، هرکس مدارک اشتغال به تحصیل یا فارغ‌التحصیلی یا تأییدیه یا ریز نمرات تحصیلی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و تحقیقاتی داخل یا خارج از کشور یا ارزشنامه‌های تحصیلات خارجی را جعل کند یا با علم به جعل‌بودن مورد استفاده قرار دهد، علاوه بر جبران خسارت به حبس از یک تا سه سال محکوم می‌شود. در صورتی که مرتکب، یکی از کارکنان وزارتخانه‌ها یا سازمان‌ها یا مؤسسات وابسته به دولت یا شهرداری‌ها یا نهادهای انقلاب اسلامی باشد، به حداکثر مجازات محکوم می‌شود. همان‌طور که از ماده مشخص است جعل‌کردن مدرک تحصیلی یا فارغ‌التحصیلی یا ریز نمرات مراکز نام‌برده شده در متن ماده، جرم است. کسی که مرتکب این نوع جعل شود، مجازات می‌شود. مجازات او علاوه بر جبران خسارت، حبس از یک تا سه سال است.

بر اساس این ماده جعل مدرک تحصیلی پایین‌تر یعنی دیپلم، مدارک حوزوی، مدارک مؤسسات کمک آموزشی، مدارک مؤسسات زبان‌های خارجی و امثال اینها مشمول عنوان جرم جعل مدارک قرار نمی‌گیرند. برای جعل این اسناد مجازات جعل اسناد عادی که در ماده ۵۳۶ به آن اشاره شده است، حکم می‌شود. بر اساس ماده ۵۳۶ قانون مجازات اسلامی هرکس در اسناد یا نوشته‌های غیررسمی جعل یا تزویر کند، علاوه بر جبران خسارت وارده به حبس از 6 ماه تا 2 سال یا به 3 تا 12 میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.

..........چاردیواری

* با سلام و عرض ارادت به خوانندگان محترم ایران سپید و با آرزوی سلامتی برای شما. بیشتر تماس های شما از جمله تماس های آقای رحیمی از اردبیل، خانم عطامنش از مشهد، آقای کافی از یزد به بحث تقویم و زمان انتشارمجدد روزنامه اختصاص داشته که در این خصوص لازم به تذکر است،  در دو ماه آینده و متناسب با شرایط کرونا تصمیم به انتشار روزنامه خواهیم گرفت. اما در مورد تقویم تماس هایی را با مسئولین مرکز فرهنگی رودکی  داشتیم این دوستان در حال رایزنی با سازمان بهزیستی برای کسب دستور چاپ هستند. تا لحظه اظهار نظر در این خصوص هنوز دستور کسب نشده بوده و سازمان بهزیستی جواب مشخصی نداده که دوستان در حال پیگیری هستند. اما چند تماس و کامنت داشتیم از جمله خانم سمیه طی کامنتی که گذاشته اند گفته اند که ایشان ترم اول را در دانشگاه آزاد ثبت نام کرده اند اما چون وضعیت شهریه شان مشخص نیست ممکن است ادامه تحصیل ندهند به این دوستان باید بگوییم که شهریه ها به احتمال بسیار بالایی تأمین خواهد شد فقط مشکل این است که در این ترم به علت مشکلات آیتی و تطبیق سامانه های اطلاعاتی قدری پرداخت شهریه با مشکل روبرو شده است اما به طور قطع شهریه پرداختی دانشجویان به آن ها عودت داده خواهد شد و به همین دلیل توصیه می کنیم که ایشان حتماً ادامه تحصیل دهند. دوست دیگری باز به شکل مبهم به اسم آقای سماله در مورد مسکن سرپرست معلول خانواده پرسیده اند که باید ببینیم ایشان چه شرایطی دارند و در چه پروژه مسکنی ثبت نام کرده اند! خواهش می کنیم که بار دیگر هم اطلاعات را خیلی روشن قید کنید تا ما بتوانیم جواب دهیم.آقای مصلحی ضمن اظهار نظر در مورد بخش های مختلف پادکست و تشکر در این خصوص، از جمله با اشاره به زنگ تاریخ و مفید بودن مطالب این زنگ در مورد سرنوشت ابا بصیر در اصفهان سؤال کرده اند و اینکه شنیده شده است که این ملک منتقل شده به  دانشگاه و سؤال کرده اند که آیا این درست است و با چه مجوزی این کار صورت گرفته است که قطعاً سؤال را به خبرنگارمان می دهیم برای پیگیری و تهیه گزارشی در خصوص وضعیت ساختمانی ابا بصیر. با تشکر از کلیه خوانندگان و درخواست مجدد برای طرح روشن مسائل و سؤالاتشان که دست ما را در پاسخ باز بگذارد با سپاس ایام به کام تا دیدار بعد.

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *