شناسه خبر: 22778 منتشر شده در مورخ: 1399/11/1 ساعت: 00:13 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه چهارشنبه 1 بهمن ۱۳۹۹

روزنامه چهارشنبه 1 بهمن ۱۳۹۹

عناوین امروز: 38 هزار میلیارد تومان برای اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان نیاز داریم - افزایش مراجعه به بیمارستان‌ها به دلیل افزایش سفر - اعطای وام ازدواج ۱۴۰ تا ۲۰۰ میلیونی به زوج ها در ۱۴۰۰ - کاهش محدودیت‌ها روزهای سخت کرونا را بر می‌گرداند - اعزام دو و میدانی کاران نابینا به مسابقات بین المللی امارات - کودک 5‌ ساله، قربانی توهم شیشه‌ای همسایه

روزنامه «ایران سپید»

چهارشنبه 1 بهمن ۱۳۹۹

6 جمادی الثانی ۱۴۴۲

20 ژانویه 2021

سال بیست و پنجم شماره 6617

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وب سایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

........عناوین این شماره......

38 هزار میلیارد تومان برای اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان نیاز داریم

افزایش مراجعه به بیمارستان‌ها به دلیل افزایش سفر

اعطای وام ازدواج ۱۴۰ تا ۲۰۰ میلیونی به زوج ها در ۱۴۰۰

کاهش محدودیت‌ها روزهای سخت کرونا را بر می‌گرداند

اعزام دو و میدانی کاران نابینا به مسابقات بین المللی امارات

کودک 5‌ ساله، قربانی توهم شیشه‌ای همسایه

.........ویژه

* 38 هزار میلیارد تومان برای اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان نیاز داریم

رئیس سازمان بهزیستی با اشاره به بودجه قانون حمایت از حقوق معلولان در سال آینده گفت: بودجه مورد نیاز سال ۱۴۰۰ برای اجرای قانون ۳۸ هزار میلیارد تومان است این در حالی است که فقط  یکهزار و ۷۰۰ میلیون تومان تخصیص پیدا کرده است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در گفت‌وگوی زنده اینستاگرام در صفحه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با موضوع مشکلات افراد دارای معلولیت و مسائل مربوط به فرزندخواندگی، گفت: طبق ماده ۷۹ قانون برنامه ششم توسعه میزان مستمری باید ۲۰ درصد حداقل دستمزد هر سال باشد که اگر قرار باشد این مبلغ پرداخت شود، در سال ۱۴۰۰ به ۲۳ هزار میلیارد تومان بودجه برای پرداخت به مددجویان بهزیستی و کمیته امداد نیاز است که امید است بتوانیم به این عدد برسیم.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به تصویب قانون حمایت از افراد دارای معلولیت از تشدید جدیت در اجرای این قانون خبر داد و گفت: اولین یودجه برای اجرای این قانون از سال ۱۳۹۷ به مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان تعیین شد که متاسقانه محقق نشد و از سال ۱۳۹۸ مبلغ یکهزار و  ۱۰۰ میلیارد تومان تخصیص داده شد که ۷۷۶ میلیارد تومان تخصیص پیدا کرد و در سال ۱۳۹۹ این مبلغ به یکهزار و ۳۰۰ میلیارد تومان رسید این در حالی که بودجه مورد نیاز ۱۴۰۰ برای اجرای قانون ۳۸ هزار میلیارد تومان که تنها یکهزار و ۷۰۰ میلیون تومان تخصیص پیدا کرده است که میتواند بخش ناچیزی از آن را پوشش دهد و امید است با همکاری‌های دولت، سازمان برنامه و بودجه و نمایندگان مجلس این مبلغ افزایش یابد.  

وی، ادامه داد: طبق ماده ۷۹ قانون برنامه ششم توسعه میزان مستمری باید ۲۰ درصد حداقل دستمزد هر سال باشد که اگر قرار باشد این مبلغ پرداخت شود، در سال ۱۴۰۰ به ۲۳ هزار میلیارد تومان بودجه برای پرداخت به مددجویان بهزیستی و کمیته امداد نیاز است که امید است بتوانیم به این عدد برسیم. الحمدالله پرداخت مستمری‌ها به طور مداوم ادامه داشته البته باتوجه به شرایط سخت اقتصادی ناچیز است؛ البته در سال ۱۳۹۷ از حیث تعداد مددجویان این دو نهاد حمایتی دو برابر شد؛ یعنی تمام افرادی که پشت‌نوبت بودند در صف دریافت مستمری  قرار گرفتند و از حیث مبلغ نیز براساس بعد خانوار بین ۳ تا ۵ برابر افزایش یافت.

به گفته قبادی دانا، در حال حاضر بخشی از مستمری که مددجویان بهزیستی و کمیته امداد دریافت می‌کنند بخشی از سمت اعتبارات دستگاه است که در گذشته ۵۳ هزار تومان بود و سپس به ۶۳ هزار تومان تا ۱۲۰ هزار تومان براساس بعد خانوار افزایش یافت؛ همچنین مبلغی که از محل هدفمندی یارانه‌ها اختصاص می‌یابد از ۱۰۸ هزار تومان تا ۴۱۶ هزار تومان بود که ۱۵ درصد افزایش یافت.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه به حق پرستاری اشاره کرد و گفت: برخی از کمک‌هایی که صورت می‌گیرد در ارتباط با موضوع حق پرستاری است که برای افراد دارای معلولیت که دچار ضایعه نخاعی هستند، برای ۲۰ هزار نفر از آنها مبلغ ماهانه ۲۰۰ هزار تومان به عنوان حق پرستاری پرداخت می‌شد که به ۵۵۴ هزار تومان و اخیرا به ۶۱۰ هزار تومان افزایش یافت که به صورت ماهانه بر روی کارت بانکی خانواده شارژ می‌شود. علاوه بر این، به این ۲۰ هزار نفر، ۷ هزار نفر دیگر نیز اضافه شدند و برای حق پرستاری افراد دارای ضایعه نخاعی هیچ پشت نوبتی قائل نیستیم و هرکسی که دچار ضایعه نخاعی است حق پرستاری برای وی واریز می‌شود؛ همچنین برای ۱۲ هزار خانوار دیگر که دارای معلولیت شدید، خیلی شدید و وابسته به بستر هستند، حق پرستاری درنظر گرفته شد که هم از حیث تعداد و هم از حیث مبلغ افزایش می‌یابد.

وی با بیان اینکه هزینه توانبخشی افراد دارای معلولیت طبق ماده ۶ قانون برعهده وزارت بهداشت و بیمه سلامت است، گفت: در این زمینه تفاهمنامه‌ای امضا شد و از ۵۷ خدمت توانبخشی ستاره‌دار که تحت پوشش بیمه نیست، در یک اولویت ۱۹ خدمت و در اولویت بعدی ۸ خدمت انتخاب و تلاش شد تا ۳۰۰ میلیارد تومان از محل هدفمندی یارانه‌ها در ردیف ۲۴ تبصره ۱۴ برای انجام ماده ۶ قرار گیرد که به وزارت بهداشت داده شود این در حالی است که با پیگیری‌های انجام شده ۱۰۰ میلیارد آن اختصاص داده شد که امیدواریم خدمات توانبخشی بتواند به تدریج تحت پوشش بیمه قرار گیرد.

قبادی‌دانا به واگذاری مسکن به مددجویان بهزیستی اشاره کرد و گفت: از ابتدای تاسیس سازمان بهزیستی کشور تاکنون حدود ۱۳۰ هزار واحد مسکونی تسهیلگری و به افراد دارای معلولیت واگذار کرده است در ۲ سال اخیر ۳۰ هزار واحد مسکونی واگذار شده است و ۲۷ هزار مسکن در حال ساخت است؛ این در حالی که ۱۶۰ هزار فرد دارای معلولیت سرپرست خانوار پشت نوبت دریافت مسکن هستند. همچنین در سال ۱۳۹۴ پنج مجموعه مختلف همچون سازمان بهزیستی کشور، سازمان ملی زمین و مسکن، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، انجمن خیرین مسکن‌ساز پروژه ساخت مسکن برای خانواده‌های ۲ معلول به بالا را آغاز کرد بطوری که تاکنون برای ۹ هزار و ۹۰۰ خانوار منزل مسکونی واگذار شده است و ۴ هزار ۵۰۰ واحد مسکونی دیگر در دست احداث است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور، ادامه داد: در حوزه مسکن برای خانواده‌های ۲ معلول به بالا در حوزه شهری مبلغ ۱۴۰ میلیون تومان و در حوزه روستایی مبلغ ۸۵ میلیون تومان بلاعوض پرداخت می‌شود؛ علاوه بر ۱۴ هزار خانوار، ۴ هزار خانوار دیکر نیز احصا شدند که در نوبت دریافت مسکن قرار گرفتند که در سال ۱۴۰۰ اقدام لازم برای آنها صورت بگیرد.

وی با اشاره به حمایت‌های معیشتی، گفت: با توجه به اینکه بهزیستی سازمان دولتی است و هیچ بودجه‌ای را به صورت دیگری در اختیار ندارد، سعی شده تا تلاش کنیم تخصیص بودجه را به طور کامل دریافت کنیم. البته تنها ۹ درصد بودجه ما نسبت به سال گذشته افزایش داشت و با توجه به شرایط تورم و قیمت تمام شده خدمات به شدت دچار مشکل شدیم. حدود ۲ سال پیش و در دی ماه ۹۷ برای مراکز نگهداری شبانه‌روزی به ازای هر نفری که نگهداری می‌شد قرار بود مبلغ ۱۴۰ هزار تومان ماهانه به خیریه‌هایی که از سالمندان، معلولان و بیماران روانی مزمن به صورت شبانه‌روزی نگهداری می‌کنند در اختیارشان قرار داده شود که این رقم امروز به یک میلیون و ۱۱۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده است.

قبادی‌دانا، افزود: ۲ سال گذشته برای نگهداری حدود ۳۹ هزار نفر  یارانه تخصیص می‌شد که امروز به ۴۸ هزار نفر افزایش پیدا کرده است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه در دوره کرونا سعی شد کمک‌های معیشتی را از دستگاه‌های مختلف اخذ کنیم و برای افراد از طریق ادارات بهزیستی تخصیص دهیم، درباره اشتغال افراد دارای معلولیت نیز توضیح داد: از زمان تصویب قانون هر آزمون استخدامی که برگزار می‌شود ۳ درصد پست محل‌های استخدامی مختص افراد دارای معلولیت است.

وی در ادامه درباره پرداخت شهریه افراد دارای معلولیت دانشجو، اظهار کرد: طبق ماده ۹ قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت، افراد دارای معلولیتی که معلولیت متوسط، شدید و خیلی شدید داشته باشند و دهک درآمدی آنها از دهک یک تا هفت باشد، اگر در دانشگاه غیردولتی تحصیل کنند شهریه آنها به طور کامل توسط سازمان پرداخت می‌شود. همچنین فرزندان بی‌سرپرستی که تحت پوشش هستند شامل این قانون هستند. همچنین کمک هزینه‌ای را برای دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های دولتی از سال گذشته درنظر گرفته شده و هر ترم پرداخت می‌شود که حدود ۲۹۰۰ دانشجو که در دانشگاه‌های دولتی تحصیل می‌کنند کمک هزینه تحصیلی تشویقی بین ۴۰۰ هزار تومان تا دو میلیون تومان هر ترم براساس مقطع تحصیلی برای آنها پرداخت می‌شود.

وی اظهار کرد: همچنین سامانه دانشجویی راه‌اندازی شده تا براساس آن شهریه مورد نظر به حساب دانشجو وارد شود تا همراه با شان و منزلت و جایگاه فرد این کار صورت گیرد. همچنین بدهی های قبلی که سازمان به دانشگاه آزاد داشته تا حد زیادی پرداخت شده است. ماههای گذشته حدود ۳۰ میلیارد تومان پرداخت شد و برخی از این بدهیها از سالهای قبل است و هیچ نگرانی برای آن وجود ندارد.

وحید قبادی‌دانا رئیس سازمان بهزیستی کشور در خصوص پرداخت کمک هزینه معیشتی در پی شیوع کرونا و تشدید فشار اقتصادی مددجویان شهرهای استان خوزستان، گفت: در این دوران کمک‌هایی برای حمایت از مددجویان سازمان بهزیستی کشور از دستگاه‌ها و نهادهای مختلف دریافت کردیم.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به سفر اخیر رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی به استان خوزستان از تخصیص اعتبار ۸۷ میلیارد ریالی بنیاد به دستور «سید پرویز فتاح» به عنوان کمک هزینه معیشتی مددجویان مستمری‌بگیر شهرستان‌های آبادان، خرمشهر، بندر ماهشهر خبر داد و گفت: ۵۰۰ هزار تومان کمک هزینه معیشتی برای ۱۶ هزار خانوار بر روی کارت آنها شارژ شد.

وی در پایان ضمن تقدیر و تشکر از حمایت‌های بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی یادآور شد: همچنین یکهزار و ۴۵۰ نفر از فرزندان امدادبگیر، فرزندان مقیم در مراکز شبانه‌روزی و فرزندان زنان سرپرست خانوار تحت پوشش در شهرستان دزفول نیز از کمک هزینه معیشتی ۵۰۰ هزار تومانی برخوردار شدند.

.........اخبار روز

* افزایش مراجعه به بیمارستان‌ها به دلیل افزایش سفر

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری:

متأسفانه از اشتباهات گذشته درس نمی‌گیریم و مسافرت به شمال نیز نشان دهنده بی توجهی به هشدارها است.

متأسفانه مشاهده کردیم در تعطیلات گذشته سفر به مناطق قرمز شمالی افزایش یافت که همین موضوع منجبر به بروز موج چهارم کرونا در این استان‌ها خواهد شد.

برای من سؤال است که چرا برای سفر به این شهرها مجوز تردد صادر شده است؟/فارس

* هشدار سازمان جهانی بهداشت: به زودی هر هفته شاهد ۱۰۰ هزار مرگ ناشی از کرونا خواهیم بود

سازمان جهانی بهداشت با اشاره به افزایش موارد ابتلا و مرگ ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا، نسبت به احتمال جان باختن بیش از ۱۰۰ هزار نفر طی هر هفته در جهان بر اثر بیماری کووید۱۹هشدار داده است.

رئیس بخش مدیریت وضعیت‌های اضطراری بهداشتی و پزشکی در سازمان جهانی بهداشت با اعلام این مطلب پیش بینی کرد که در صورت تداوم یافتن شرایط کنونی و با توجه به شیوع گونه‌های جدید ویروس این بیم وجود دارد که شمار جان باختگان هفتگی کرونا در جهان از مرز ۱۰۰ هزار نفر عبور کند.

مایک رایان که روز دوشنبه در جریان یک کنفرانس خبری در ژنو سخن می‌گفت یادآور شد که هفته گذشته دست کم ۹۳ هزار نفر در کشورهای مختلف جهان بر اثر ابتلا به بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست دادند.

* پیگیری جهت کاهش قطعی برق تهران در روزهای آینده

مدیرکل امنیتی استانداری تهران:

 با پیگیری‌های انجام شده قطعی برق در سطح استان تا حدودی کاهش می‌یابد.

 از شهروندان می‌خواهیم ضمن صرفه‌جویی در مصرف گاز، در افزایش توزیع برق و کاهش قطعی برق با خاموش کردن حتی یک لامپ و یا کم کردن شعله گاز همکاری کنند

* کنسرت‌های صحنه‌ای از سر گرفته می‌شود

 اجراهای صحنه‌ای موسیقی با حضور علاقه‌مندان این هنر و با رعایت سقف مصوب ستاد ملی کرونا و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، از سر گرفته می‌شود.

 در زمینه قیمت بلیت‌ها نیز مقرر شد در این مقطع زمانی با هدف تشویق مردم به بهره‌مندی از برنامه‌ها، قیمت بلیت کنسرت‌ها افزایش پیدا نکند./ ایسنا

* پایین‌ترین نرخ رضایت از ترامپ در روزهای نهایی ریاست جمهوری

 نظرسنجی گالوپ که روز دوشنبه منتشر شد نشان داد تنها ۳۴ درصد آمریکایی‌ها از عملکرد ترامپ به عنوان رئیس جمهور راضی هستند که این میزان بیانگر پایین‌ترین نرخ رضایت از زمانی است که وی به عنوان رئیس جمهور فعالیت می‌کند.

 مؤسسه گالوپ گزارش داد نرخ متوسط ۴۱ درصدی رضایت از ترامپ طی ۴ سال فعالیت او به عنوان رئیس جمهور، ۴ امتیاز از همه پیشینیان او در کاخ سفید طی دوره فعالیت گالوپ، کمتر بوده است.

..........گزارش روز

* اعطای وام ازدواج ۱۴۰ تا ۲۰۰ میلیونی به زوج ها در ۱۴۰۰

سخنگوی کمیسیون تلفیق گفت:  سال آینده ‌حداقل ۱۴۰ میلیون تومان و حداکثر ۲۰۰ میلیون تومان وام ازدواج به زوج‌ها پرداخت می‌شود.

رحیم زارع با بیان این مطلب در نشست خبری درباره آخرین مصوبات کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در ابتدا با توجه به این‌که این روزها مطالبی در خصوص تصمیمات مجلس در زمینه نرخ ارز مطرح شده است باید بگویم که مجلس شورای اسلامی در کاهش نرخ ارز و کاهش قیمت آن و تقویت پول ملی تمام قد ایستاده است و از آن دفاع می‌کند و نظر مجلس نیز بر همین اصل است. افزایش وام ازدواج از ۵۰ میلیون تومان به ۷۰ میلیون تومان برای افرادی که در شرف ازدواج هستند از جمله مصوبات کمیسیون تلفیق بود.

وی افزود: امسال استثنایی در نظر گرفته شده است. پسران زیر ۲۵ سال و دختران زیر ۲۳ سال هر کدام مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان وام ازدواج دریافت خواهند کرد. در مجموع حداقل ۱۴۰ میلیون تومان و حداکثر ۲۰۰ میلیون تومان وام ازدواج به زوجین پرداخت خواهد شد.

زارع ضمن مقایسه منابع تخصیص وام ازدواج در سال ۱۳۹۹ تا سال ۱۴۰۰ بیان کرد: تقریباً ۶۶ هزار میلیارد تومان منابع برای تخصیص وام ازدواج در سال ۱۳۹۹ دیده شده بود، اما برای سال ۱۴۰۰ حدود ۱۰۷ هزار میلیارد تومان منابع برای وام ازدواج در نظر گرفته شده است. برای دریافت وام ازدواج فقط یک ضامن و سفته نیاز است.

بودجه ۲۰ هزار میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی بیان کرد: ۲۰ هزار میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال تخصیص یافت که ۱۰ هزار میلیارد تومان آن در اختیار کمیته امداد امام خمینی (ره) و ۳۰۰۰ میلیارد تومان آن در اختیار بهزیستی با بازپرداخت اقساط هفت ساله با اولویت اشتغالزایی برای زنان سرپرست خانوار و مناطق محروم در نظر گرفته شد. همچنین مبلغ ۳۰۰۰ میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال در اختیار بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) با بازپرداخت هفت ساله تخصیص داده شد. از سویی دیگر ۳۰۰۰ میلیارد تومان در اختیار بسیج سازندگی و سپاه پاسداران به منظور ایجاد اشتغال با اولویت مناطق کم برخوردار تخصیص داده شد.

اختصاص ۵۰۰ میلیارد تومان برای دیه زندانی ها و بدهکاران مهریه

وی در ادامه تأکید کرد: ۵۰۰ میلیارد تومان منابع قرض‌الحسنه در اختیار ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه زندانی‌های نیازمند و زندانی‌های بدهکار مهریه تخصیص داده شد. همچنین ۵۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه ودیعه مسکن به هر شخص به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان به منظور پشتیبانی از فرزندآوری و فرزند سوم تخصیص داده شد. ۴۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای پرداخت ودیعه مسکن به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان و ۷۰ میلیون تومان وام ضروری و ۲۰ میلیون تومان در اختیار نیروهای مسلح تخصیص داده شد.

۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات خرید یا ساخت مسکن

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مبلغ ۴۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات با نرخ ۹ درصد برای ساخت و یا خرید مسکن تخصیص داده شد. مبلغ ۱۰۰۰ میلیارد تومان جهت پرداخت به بیماران صعب‌العلاج و سرطانی و زوج‌های نابارور اختصاص یافت و همچنین مبلغ ۱۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات جهت توانمند سازی پرداخت تسهیلات و خرید انشعابات و توسعه تأسیسات خانگی و کارگشایی امور کسب و کار خرد روستایی و صندوق‌های اعتبار خرد زنان روستایی تخصیص داده شد.

چگونگی اعتبارات شرکت تولید و توسعه انرژی اتمی ایران

وی در ادامه خاطرنشان کرد: به شرکت تولید و توسعه انرژی اتمی ایران اجازه داده شد تا معادل منابع پیش بینی شده در بودجه مصوب سالانه خود بابت هزینه‌های بهره‌برداری، نیروگاه اتمی بوشهر پرداخت کند و همچنین خرید برق از نیروگاه اتمی بوشهر براساس قیمت تمام شده حسابرسی شده نیروگاهی صورت پذیرد و همچنین شرکت تولید مواد اولیه و سوخت هسته‌ای مکلف است درآمد حاصله را مطابق بودجه سالانه آن شرکت جهت سرمایه گذاری در طرح‌ها و ردیف‌های تملک دارایی سرمایه‌ای برای خرید کیک زرد با منشا داخلی هزینه کند.

وضعیت بخشش جرایم رانندگی در بودجه ۱۴۰۰

زارع با اشاره به سایر مصوبات کمیسیون تلفیق تصریح کرد: درصورت پرداخت و تسویه حساب جریمه‌های رانندگی توسط مالکان خودرو تا پایان بهمن‌ماه سال ۱۴۰۰ جریمه دیرکرد ناشی از عدم پرداخت تا پایان سال ۱۳۹۹ بخشیده می‌شود. البته این حکم به دلیل زمانش فعلا مراعا گذاشته شد. همچنین ۵۰۰ میلیارد تومان از محل عوارض خروج از کشور در اختیار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی جهت بهسازی روستاهای مرزی قرار گرفته شد.

وی ادامه داد: همچنین از پنج درصد افزایش جرائم رانندگی ۲۰۰ میلیارد تومان جهت هزینه‌های معلولین ضایعه‌های نخاعی ناشی از تصادفات رانندگی تخصیص یافت و از سویی دیگر ۲۰۰ میلیارد تومان جهت اصلاح راه‌ها و معابر در نقاط حادثه‌خیز شهرها و ۵۰ میلیارد تومان جهت تأمین تجهیزات درمانی در جاده‌ها تخصیص داده شد.  

.........بهداشت و سلامت

* کاهش محدودیت‌ها روزهای سخت کرونا را بر می‌گرداند: عضو ستاد ملی مقابله با کرونا هشدار داد: با کاهش محدودیت‌ها و کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی شیوع ابتلا به کرونا افزایش پیدا می‌کند و اگر محدودیت‌ها یکباره برداشته شود دوباره به روزهای سخت، ابتلا و مرگ و میر بالای کرونا باز می‌گردیم.

به نقل از ایرنا، مسعود مردانی افزود: در هفته های گذشته به علت سختگیری ها و محدودیت هایی که برای پیشگیری از کرونا در کشور برقرار شد، شاهد کاهش قابل توجه ابتلا به کرونا و کاهش بار مراجعه به بیمارستانها بودیم اما دوباره به علت کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی و سهل انگاری ها در برخی استانها شاهد روند افزایشی ابتلا به کرونا هستیم.

وی گفت: شیوع کرونا اکنون در استانهای شمالی رو به افزایش است و حدود ۱۰ شهر در استانهای مازندران و گلستان در وضعیت قرمز هستند در حالی که چند هفته پیش در این استانها شهر قرمز نداشتیم

وی افزود: ویروس جهش یافته در انگلیس از نظر میزان مرگ و میر و علایم بیماری با ویروس قبلی کرونا تفاوتی ندارد اما میزان سرایت این ویروس بین ۵۰ تا ۷۰ درصد بیشتر است و اگر این ویروس در کشور شیوع پیدا کند، تعداد بیشتری را مبتلا می کند و در جمعیت مبتلای بیشتر امکان اینکه تعداد موارد مرگ نیز بیشتر شود، وجود دارد.

سخنگوی وزارت بهداشت نیز گفت: شناسایی نوع ویروس جهش یافته کرونا کار آسانی نیست و در این زمینه باید تست‌های مربوطه برای شناسایی نوع ویروس انجام شود. اما مهمترین اقدام، واکنش و رفتار اجتماعی مردم است و باید بدانیم که راه پیشگیری از نوع جهش یافته کرونا همان رعایت پروتکل‌های بهداشتی و استفاده همگانی از ماسک است.

پس از اعلام جهش ویروس کرونا در انگلیس، سعید نمکی، وزیر بهداشت دستور داد همه مسافران ورودی از انگلیس و کشورهای اروپایی هنگام ورود به کشور تست شوند و افراد مشکوک قرنطینه شوند.

* سویه جهش یافته کرونا در آفریقای جنوبی مسری تر است: کارشناسان سلامت تأیید کردند که سویه جهش یافته کروناویروس در آفریقای جنوبی از قابلیت سرایت بیشتری برخوردار است.

به نقل از ایسنا، رئیس مشترک کمیته علمی وزارت بهداشت آفریقای جنوبی گفته است که سویه جهش یافته جدید ۵۰ درصد مسری تر است. هرچند شواهدی مبنی بر اینکه این گونه نسبت به نوع اصلی ویروس کشنده تر باشد وجود ندارد.

کارشناسان آفریقای جنوبی با کشف سویه جهش یافته کروناویروس موسوم به 510Y.V2 مقامات این کشور را به اعمال محدودیتهای کرونایی بیشتر به منظور مهار رشد بیماری متقاعد ساختند.

* حال تمام دریافت کنندگان واکسن کرونای ایرانی مساعد است: رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی(ره) گفت: حال ۱۴ نفری که واکسن کرونا بر روی آنها تست شده مساعد است و هیچ گونه عوارضی نداشته اند.

به نقل از ایرنا، محمد مخبر افزود: ظرف یک الی ۲ روز آینده به هفت نفر در قالب  گروه سوم داوطلبان، تزریق واکسن کرونا صورت می گیرد.

مخبر گفت: هم اکنون ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)  در حال فعالیت است تا از سه مسیر دیگر تا پیش از عید نوروز این واکسن به تست انسانی برسد.

وی ادامه داد: ظرف یک الی ۲ ماه آینده تولید این واکسن در کشور به ۲ تا سه میلیون دوز در ماه و ظرف سه تا چهار ماه آینده این عدد به ۱۲ تا ۱۴ میلیون دوز خواهد رسید و زیر قیمت خارجی آن در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: یکی از سیاست های ستاد از ابتدای شیوع ویروس کرونا این بوده که در هر نقطه ای از دنیا دارویی که تولید می شود بتواند آن را در داخل کشور تولید کند  و حتی برخی از آنها را زیر ۲ هفته تولید کردیم. داروهایی مانند ایورمکتین را توانستیم در کمتر از یک ماه تولید کنیم.

مخبر با اشاره به توانایی های ایران در زمینه مقابله با ویروس کرونا عنوان کرد: امروز ۱۰۰ میلیون عدد ماسک در انبارهای  ستاد اجرایی حضرت امام (ره ) وجود دارد و به نقطه ای  رسیده ایم که سه کشور اروپایی و منطقه ای درخواست خرید ماسک را از ما دارند.

وی ادامه داد: در موارد دیگر از جمله ونتیلاتور و دستگاه اکسیژن ساز نیز به همین شکل است، روزی به ما تست تشخیص سریع را ندادند اما متخصصان ما موفق شدند که این کیت را که هم از نظر کیفیت و سرعت بهتر از نمونه های خارجی است تولید و امروز بیش از یک میلیون کیت در انبارهای ستاد اجرایی حضرت امام (ره)  وجود دارد که وزارت بهداشت و درمان به مرور تحویل خواهد گرفت.

مخبر با بیان اینکه امروز ۶ کشور که از این تعداد سه کشور اروپایی هستند درخواست خرید این کیت را از ما دارند، خاطر نشان کرد: این قول را به مردم می دهیم که تولید انبوه واکسن را در کشور به نقطه ای برسانیم که بیش از نیاز مردم تولید کنیم.

...........ورزشی

* اعزام دو و میدانی کاران نابینا به مسابقات بین المللی امارات

8 دو و میدانی کار نابینا و کم بینا برای شرکت در مسابقات بین المللی، اواسط بهمن عازم امارات می شوند.

مسابقات بین المللی دو و میدانی نابینایان و کم بینایان ۱۸ تا ۲۶ بهمن در فزاغ امارات برگزار می شود و 8 دو و میدانی کار نابینا و کم بینا) برای تأیید کلاس بندی بین المللی و کسب سهمیه ورودی بازیهای پارالمپیک توکیو عازم این مسابقات خواهند شد.

مهدی اولاد، بهزاد عزیزی، هاجر صفرزاده، سامان پاکباز، مهدی مرادی کوچی، علی پیروج، مسعود حیدری و و وحید علی نجیمی به عنوان ورزشکار و ابراهیم مومنی و مهدی رحیمی به عنوان مربی به این مسابقات اعزام خواهند شد.

در همین راستا، اولین مرحله اردوی آمادگی تیم ملی دو و میدانی نابینایان اعزامی به بازیهای پارالمپیک توکیو 2021 در بوشهر در حال برگزاری است.

وحید علی نجیمی، مهدی رحیمی و بهزاد عزیزی به عنوان ورزشکار و امیر محمد محمدی به عنوان مربی تیم را هدایت و رهبری می کند. این اردو از 20 دی آغاز شده و تا 15 بهمنماه ادامه خواهد داشت.

تمرینات مهدی اولاد نیز که یکی از شانس های مدال طلای کشورمان در پارالمپیک است، در جزیره کیش دنبال می شود.

* خصوصی سازی سرخابی ها؛ سراب یا واقعیت

موضوع خصوصی سازی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به مانند کلاف سردرگمی است که حالا به نظر می رسد وزیر ورزش در دولت یازدهم نیز در به سرانجام رساندن آن به نتایج عینی دست پیدا نکرده است.

فتح الله زاده مدیرعامل سابق استقلال در این ارتباط گفت: واقعیت این است که وزارت ورزش و دولت ها نمی خواهند از این دو باشگاه دل بکنند و تنها واگذاری این دو باشگاه در حد شعار دادن است.

*این سنگ بزرگ نشانه نزدن است

 فتح الله زاده در ادامه توضیح داد: اگر قصد خصوصی سازی این دو باشگاه را داریم، باید درست عمل کنیم و با روح و روان هوادار بازی نکنیم. باید کمی صداقت داشته باشیم. سؤالی که پیش می آید این است که چرا تنها به خصوصی سازی چسبیدیم؟ در خصوصی سازی گفته شده، باید توانمند سازی نیز باشد؛ این سنگ بزرگ نشانه نزدن است.

در ادامه علی اکبر طاهری مدیرعامل سابق پرسپولیس عنوان کرد: شرایط را در این دو باشگاه به قدری سخت کرده اند که تنها راه برون رفت از این شرایط را چیزی به عنوان خصوصی سازی مطرح می‌کنند. باید خیلی مراقب باشیم که از چاله به چاه نیفتیم. چیزی که به ذهنم می آید این است که ابتدا تا انتهای خصوصی سازی را تقویم کنند و اعلام کنند.

 وی افزود: طبق قانون مصوب شده که شرکت های تجاری که قرار است واگذار شوند، نباید دارای زیان انباشته باشند. حالا با توجه به اینکه این دو باشگاه دارای زیان انباشته هستند، یک سری دارایی ها به این دو باشگاه داده شده تا زیان انباشته آنها مثبت شود و بتوانند وارد بورس شوند.

سالیانه می‌توان ٢٠٠ میلیارد برای دو باشگاه درآمدزایی کرد

 مدیرعامل سابق باشگاه استقلال در ادامه گفت: مدیرانی که نمی‌خواهند این کار انجام شود دروغ میگویند. در مورد باشگاه استقلال حاضرم شفاف مثل آبی که در بلور است و میدرخشد اعلام کنم که این باشگاه چقدر بدهی دارد. آنهایی که این شفافیت را برهم میزنند هدف دارند و مخصوصا نماینده ها را اذیت میکنند تا آنها این مسئله را رها کنند. باشگاه استقلال دولت و یا وزارت خانه نیست که هزار میلیارد دزدیده شود و کسی نفهمد. کل بودجه باشگاه 40 یا 50 میلیارد تومان است و من قول می دهم ظرف مدت 10 روز کل بدهی های استقلال را اعلام کنم. اکنون این دو باشگاه درآمدزا شده اند و با توجه به نظارت کم و بی مسئولیتی علیرغم درآمدزایی، همچنان بدهکارند. من ادعا می‌کنم دو باشگاه استقلال و پرسپولیس سالیانه 200 میلیارد تومان درآمدزایی میتوانند انجام دهند و نهایت 100 تا 150 میلیارد خرج کنند.

نباید بر مشکلات موجود افزود.

در پایان این گفت و گو، علی اکبر طاهری اینطور حرف‌هایش را جمع بندی کرد و گفت: پیچیدگی مسائل روز باعث شده به مسیری پای بگذاریم که خیلی مشخص نیست. کسانی که در امر خصوصی سازی تلاش میکنند به صورت شفاف مشخص کنند و بررسی کنند که اگر این کار مشکل ساز است، مشکلی را بر مشکلات قبلی اضافه نکنند. ضمن اینکه این کار باید برنامه داشته باشد و درآمدزایی پایداری را ایجاد کند.

البته با رعایت شفافیت که رکن مهم خصوصی سازی این دو باشگاه است.

همانطور که از محتوای صحبت‌های انجام شده دو مدیرعامل سابق استقلال و پرسپولیس برمی آید، هنوز راه زیادی تا اجرای کامل خصوصی سازی دو باشگاه وجود دارد و بسیاری از سؤالات در مورد چگونگی نهایی شدن این فرایند در ابهام قرار دارد.

..........حوادث

* کودک 5‌ ساله، قربانی توهم شیشه‌ای همسایه

شرق نوشت: مردی که متهم است با آتش‌زدن خانه همسایه پسربچه‌ای پنج‌ساله را به قتل رسانده، در حالی در بازداشت به‌سر می‌برد که پرونده‌اش به‌زودی تکمیل می‌شود و او باید پای میز محاکمه برود.

رسیدگی به این پرونده زمانی توسط پلیس و دادسرای استان فارس آغاز شد که اهالی ساختمانی متوجه آتش‌گرفتن یکی از واحدها شدند و بلافاصله آتش‌نشانی را باخبر کردند. وقتی آتش‌نشانان به محل رسیدند، عملیات اطفای حریق را آغاز کردند و جسم نیمه‌جان پسری خردسال را که میان شعله‌ها گیر افتاده بود، از ساختمان بیرون آوردند.

این کودک به بیمارستان منتقل شد اما شدت سوختگی به‌حدی بود که ساعاتی بعد جانش را از دست داد. به‌این‌ترتیب پلیس از واقعه اطلاع یافت و تحقیقات خود را شروع کرد. بررسی‌های مقدماتی کارشناسان آتش‌نشانی حاکی از آن بود که حریق مرگ‌بار به عمد ایجاد شده است.

درحالی‌که پرونده مرگ پسر خردسال رنگ‌وبوی جنایی گرفته بود، مأموران به تحقیق از همسایه‌ها پرداختند. یکی از آنها گفت: من مردی به نام حسام را که همسایه ما است، دیدم که زمان وقوع حادثه به‌سرعت ساختمان را ترک کرد. رفتار او مشکوک بود.

کارآگاهان در ادامه تحقیقات پی بردند حسام از مدت‌ها قبل با خانواده مقتول اختلاف داشت و پیش از این مزاحمت‌هایی برای آنها ایجاد کرده بود. این‌گونه بود که تلاش‌ها برای دستگیری مرد مظنون آغاز و او خیلی زود بازداشت شد.

متهم وقتی پشت میز بازجویی نشست به آتش‌افروزی اعتراف کرد و گفت: من از سال‌ها قبل با همسایه اختلاف داشتم و در این مدت چند بار به خانه آنها خسارت زده بودم. روز حادثه نیز همین کار را انجام دادم اما قصد قتل نداشتم.

متهم ادامه داد: به ماده مخدر شیشه معتاد هستم. روز حادثه مقداری مواد مصرف کردم و بعد از حالت عادی خارج شدم. دچار توهم شده بودم و رفتارم دست خودم نبود. در آن شرایط به فکرم رسید به خانه همسایه‌مان خسارت بزنم و این‌طوری از آنها انتقام بگیرم، به همین دلیل خانه را به آتش کشیدم و فرار کردم، اما نمی‌دانستم پسربچه در منزل است و نمی‌خواستم بلایی سر او بیاورم. در آن لحظات اصلا نمی‌توانستم درست فکر کنم و تصمیم بگیرم و انگار در دنیای دیگری بودم. متهم بعد از اعتراف به جرمش بازداشت شد و پرونده اتهامی او به‌زودی بعد از طی مراحل قانونی به دادگاه ارجاع می‌شود تا او پای میز محاکمه برود. این در حالی است که اولیای‌دم مقتول خواستار قصاص مرد معتاد شده‌اند.

 

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *