شناسه خبر: 22747 منتشر شده در مورخ: 1399/10/27 ساعت: 14:26 گروه: بهداشت و سلامت  
شکایت مادر کودکان معلول از پزشکانی که غربالگری نکردند
عضو شورای عالی نظام پزشکی خبر داد:

شکایت مادر کودکان معلول از پزشکانی که غربالگری نکردند

عضو شورای عالی نظام پزشکی گفت: مادران بسیاری با به دنیا آوردن نوزاد معلول طرح شکایت کرده و می گویند چرا اجبار نکردید غربالگری کنیم و خیلی از پزشکان در مراجع قضایی محکوم شده اند.

به گزارش ایران سپید به نقل از ایرنا، سازمان نظام پزشکی روز شنبه در توییتر به نقل از مطلبی از ناهید خداکرمی عضو شورای عالی این سازمان پرداخت.

در این مطلب به نقل خداکرمی آمده است: پزشکان و متخصصان باید بگویند غربالگری باشد یا نه. پزشک و ماما به مادر مشاوره می دهند اما مادر می تواند این کار را نکند ولی گاهی دیده شده مادر با به دنیا آوردن نوزاد معلول طرح شکایت کرده و می گوید چرا اجبار نکردید و خیلی از پزشکان در مراجع قضایی محکوم شده اند.

اخیرا، کبری خزعلی رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان در صفحه توئیتر مدعی شد که مجلس شورای اسلامی غربالگری اجباری زایمان را لغو کرده است.

پس از آن کیانوش جهانپور، رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: غربالگری بیماری‌های ژنتیکی جنین هیچگاه اجباری نبوده و دستورالعمل وزارت بهداشت در این رابطه با مشارکت آگاهانه و داوطلبانه والدین، عملی شده و البته نقش موثری در کاهش موارد تولید بیماری‌های ژنتیکی از جمله سندرم داون و نظایر آن داشته و خواهد داشت. همه در قبال جمعیت و سلامت جمعیت در چارچوب دستاوردهای دانش نوین بشری مسوولیم، نه یک کلمه بیش و نه یک کلمه کم.

 
 

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *