شناسه خبر: 22745 منتشر شده در مورخ: 1399/10/27 ساعت: 14:27 گروه: اجتماعی  
شهریه دانشجویان معلولی که در گذشته وارد دانشگاه شدند پرداخت میشود

شهریه دانشجویان معلولی که در گذشته وارد دانشگاه شدند پرداخت میشود

سرپرست مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و تحول اداری سازمان بهزیستی کشور از پرداخت شهریه دانشجویانی که در گذشته وارد دانشگاه شدند خبر داد و گفت: دانشجویانی که طبق آیین نامه جدید مشمول شهریه یا پرداخت شهریه کامل نمیشوند نگران نباشند چرا که تا پایان دوره تحصیل شهریه به آنها پرداخت میشود.

به گزارش ایران سپید مجید رضا زاده در خصوص پرداخت شهریه به دانشجویان دارای معلولیت گفت: طبق قانون حمایت از حقوق معلولان تحصیل دانشجویان معلول رایگان است. بر اساس ماده ۹ این قانون و آیین نامه اجرایی که هیئت دولت مصوب کرده است معلولان متوسط، شدید و خیلی شدید هفت دهک پایین زیر مجموعه بهزیستی مشمول تحصیل رایگان ‌شوند و بر همین اساس وظایفی را برای سازمان بهزیستی، سازمان سنجش و سازمان برنامه و بودجه در نظر گرفته است تا به این ترتیب دانشجویان معلولی که شرایط فوق را دارند بتوانند به صورت رایگان در دانشگاه‌هایی که تحصیل در آن‌ها دارای هزینه است، نظیر دانشگاه آزاد، پیام نور و علمی کاربردی تحصیل کنند.

رضازاده افزود: برای ساماندهی به این امر با دستور ریاست سازمان بهزیستی، کمیته دانشجویی با عضویت دو حوزه تخصصی این موضوع یعنی معاونت توانبخشی و معاونت اجتماعی با محوریت مرکز فناوری اطلاعات و عضویت معاونت پشتیبانی تشکیل داد تا بتواند امور تحصیلی دانشجویان تحت پوشش بهزیستی را ساماندهی کند. از این رو سامانه‌ای طراحی شد تا به طور منظم، دقیق و با سرعت بالا اطلاعات افراد مشغول به تحصیل را ثبت کند.

این مقام مسئول با اشاره به الزامی بودن ثبت اطلاعات دانشجویان در این سامانه بیان کرد: سامانه دانشجویان بهزیستی ۳ ماه پیش راه اندازی و اطلاع رسانی شد و دانشجویان باید خود وارد سامانه شده و اطلاعات و مدارک خود را وارد کنند. همچنین دانشجویان در این سامانه بر اساس نوع معلولیت و علت تحت پوشش بهزیستی بودن تقسیم بندی می‌شوند و اقدامات بعدی برایشان انجام می‌شود.

سرپرست مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و تحول اداری سازمان بهزیستی کشورافزود: شیوه نامه ای را تصویب کردیم که بر اساس آیین نامه اجرایی ماده ۹ قانون حمایت از معلولان و بند "ر" ماده ۶۴ برنامه پنج ساله ششم و شرح وظایف سازمان بهزیستی، افراد بر اساس تحصیلات دانشگاهی تقسیم بندی شدند. در این طرح به جز دانشجویان دانشگاه‌های غیر دولتی، دانشجوهای دانشگاه‌های دولتی نیز مستلزم پرداخت کمک هزینه تشویقی شدند.

رضا زاده ادامه داد: بر اساس مسئولیت های سازمان بهزیستی و قوانین حمایت از حقوق معلولین، نیازمندان و آسیب پذیران نیز به مصوب شورای معاونین سازمان بهزیستی مشمول پرداخت بخشی از شهریه در حد توان و قسط بودجه سازمان شدند، از این رو در تلاش‌ایم حداکثر بودجه دریافت تا حداکثر پرداخت انجام شود.

وی با اشاره به هزینه های بالای معلولیت  برای مددجویان گفت: طبق مصوبه شورای معاونین و دستور رییس سازمان مقرر شده است به معلولین خفیف و معلولین سه دهک بالا به دلیل هزینه اضافی که برای نیازمندی‌های زندگی خود دارند، مشمول دریافت کمک هزینه برای شهریه دانشجویی باشند و بتوانند از این کمک استفاده کنند.

رضازاده در پایان گفت: افراد دانشجو که پیش‌تر وارد دانشگاه شده‌اند نسبت به پرداخت شهریه نگران نباشند، تا پایان دوره تحصیل شهریه آن‌ها پرداخت می‌شود. این موارد بر اساس الزام قانونی باید  ۱۰۰ درصدی باشد، انجام می‌شود. کسانی که در سامانه ثبت نام کرده‌اند مدارک را کامل کنند و اگر ثبت نام نکرده‌اند از هفته آینده سامانه برا ثبت‌ نام باز می‌شود و وقت دارند مجدد در سامان ثبت نام کنند.

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *