شناسه خبر: 22722 منتشر شده در مورخ: 1399/10/22 ساعت: 22:44 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه سه شنبه 23 دی ۱۳۹۹

روزنامه سه شنبه 23 دی ۱۳۹۹

عناوین امروز: خدمت‌رسانی به افرادِ با اختلالات ذهنی و هوشیِ تحت پوشش، در قالب تفاهمنامه با موسسه حامی المپیک ویژه ایرانیان - متخصص اپیدمیولوژی: لغو ناگهانی محدودیت‌های کرونایی تصمیم درستی نبود/ اپیدمی به‌راحتی قابل بازگشت است - کشف سویه جدیدی از ویروس کرونا در ژاپن - تلاش برای احیای پیکر بی‌جان هنر در جشنواره هنر زنده است - کوهپیمایی در دامنه های پر برف قله ساکا - موقع پاک کردن اسلحه ام تیری به دانیال شلیک شد/ چون ترسیده بودم جسد او را مثله کردم و در بیابان انداختم

روزنامه «ایران سپید»

سه شنبه 23 دی ۱۳۹۹

28 جمادی الاولی۱۴۴۲

12 ژانویه 2021

سال بیست و پنجم شماره 6611

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وب سایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

........عناوین این شماره......

خدمت‌رسانی به افرادِ با اختلالات ذهنی و هوشیِ تحت پوشش، در قالب تفاهمنامه با موسسه حامی المپیک ویژه ایرانیان

متخصص اپیدمیولوژی: لغو ناگهانی محدودیت‌های کرونایی تصمیم درستی نبود/ اپیدمی به‌راحتی قابل بازگشت است

کشف سویه جدیدی از ویروس کرونا در ژاپن

تلاش برای احیای پیکر بی‌جان هنر در جشنواره هنر زنده است

کوهپیمایی در دامنه های پر برف قله ساکا

موقع پاک کردن اسلحه ام تیری به دانیال شلیک شد/ چون ترسیده بودم جسد او را مثله کردم و در بیابان انداختم

..........ویژه

* خدمت‌رسانی به افرادِ با اختلالات ذهنی و هوشیِ تحت پوشش، در قالب تفاهمنامه با موسسه حامی المپیک ویژه ایرانیان

تفاهمنامه همکاری مشترک به منظور بهره‌مندی از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های سازمان‌های مردم‌نهاد و موسسات فعال در زمینه خدمت‌رسانی به افرادِ با اختلالات ذهنی و هوشیِ تحت پوشش فی‌ما معاونت توانبخشی سازمان بهزیستی کشور و موسسه حامی المپیک ویژه ایرانیان امضاء شد.

 «محمد نفریه» معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با بیانِ اینکه سال گذشته طرح ورزش معلولین در روستاها در CBR فعال شد، ادامه داد: البته شیوع کرونا فعالیت ما را متوقف کرد این در حالی است که تأکید ما بر معلولین در خانواده است و در این راستا نباید خانواده‌های معلولان را فراموش کرد.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور، اذعان کرد: موسسه حامی المپیک ویژه ایرانیان، آغاز جدیدی برای مسابقات المپیک ایران است.

کمالی: حمایت از خدمات داوطلبی می‌تواند به پویایی فعالیت‌های بهزیستی کمک کند

در ادامه، «محمد کمالی» مدیرعامل موسسه حامی المپیک ویژه ایرانیان، اذعان کرد: برنامه‌هایی که تاکنون در المپیک ویژه ایرانیان صورت پذیرفت یک تجربه ذی‌قیمتی از خدمات ما در سال‌های ۷۰ و ۷۱ است که از بخش غیردولتی در سازمان بهزیستی کشور نشات گرفت.

مدیرعامل موسسه حامی المپیک ویژه ایرانیان با اشاره به دریافت خدمات بیش از ۲ هزار مرکزِ تحت پوشش از سازمان بهزیستی کشور، گفت: حرکت به سمت ارائه خدماتِ داوطلبی می‌تواند به پویایی فعالیت‌های بهزیستی کمک کند و ما در این موسسه تلاش خواهیم کرد جامعه هدف، بیش از پیش از خدمات ما بهره‌مند شوند.

یادآوری می‌شود، توسعه فعالیت‌های بدنی و ذهنی در راستای ارتقاءِ سلامت و بهبود کیفیت زندگی افراد دارای اختلالات ذهنی و هوشی با استفاده از همه ظرفیت‌های ملی و بین‌المللی، برگزاری مسابقات ورزشی برای توسعه دانش و توانمندی‌های افرادِ با اختلالات ذهنی و هوشی، بخشی از محورهای همکاری مشترک معاونت توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با موسسه حامی المپیک ویژه ایرانیان است.

........اخبار روز

* متخصص اپیدمیولوژی: لغو ناگهانی محدودیت‌های کرونایی تصمیم درستی نبود/ اپیدمی به‌راحتی قابل بازگشت است

رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کرونا:

 لغو ناگهانی محدودیت‌های کرونایی و ترددهای بین شهری تصمیم درستی نبود و باید با دقت و هوشیاری بیشتری اعمال شود.

 سهل انگاری شرایط، عدم کنترل و نظارت هوشمند بر آن‌ها می‌تواند به آغاز پیک چهارم اپیدمی منتهی شود.

 پیش از اجرای طرح محله محور ۴۶ درصد کل مرگ‌های منطقه مربوط به ایران بود.

 تغییر رویکرد از درمان به پیشگیری مهمترین عامل کاهش آمار کرونا بود.

 امروز در بیش از ۱۰ استان کشور، روزهاست که هیچ مورد جدیدی از فوت کرونایی گزارش نشده است

* تردد در چه شهرهایی مجاز است؟

ورود پلاک های غیربومی و خروج پلاک های بومی از شهرهای گروه قرمز و نارنجی ممنوع است.

محدودیت تردد شبانه خودروها از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح ادامه دارد.

تردد بین شهرهای زرد به زرد، زرد به آبی و آبی به زرد مجوز تردد نیاز نیست.

ورود و خروج خودروهای شخصی از شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع و ورود پلاک های غیربومی به این شهرها نیز ممنوع است.

هموطنان برای سفرهای ضروری به شهرهای قرمز و نارنجی باید از طریق فرمانداری مجوز بگیرند.

* ۵ میلیون مجرد در ایران/ یک‌چهارم پسران و یک‌چهارم دختران دهه شصتی مجرد مانده‌اند

از حدود ۵/۸ میلیون پسر و ۵/۸ میلیون دختر دهه شصتی،۱/۲ میلیون پسر و۱/۲ میلیون دختر هنوز مجردند؛مجردهایی که در بازه‌های سنی ۳۰ تا ۳۹سال قرار می‌گیرند.

 در دانش جمعیت‌شناسی، واژه تجرد قطعی برای جمعیتی به کار گرفته می‌شود که بدون حتی یک‌بار ازدواج، وارد سن ۴۰سالگی شده‌اند./شهروند

.........بهداشت و سلامت

* کشف سویه جدیدی از ویروس کرونا در ژاپن: ژاپن یک سویه جدید از ویروس کرونا را در چهار مسافری که از برزیل وارد توکیو شده‌اند، شناسایی کرده است که از انواع شناسایی شده در انگلیس و آفریقا متمایز است.

به نقل از ایسنا،با شناسایی این ۴ نفر، تعداد مبتلایان تأیید شده به ویروس‌های جهش یافته کرونا در ژاپن به ۳۴ مورد رسید.

تاکنون مشخص شده است که انواع جدید موجود در انگلیس و آفریقای جنوبی نسبت به سویه‌های شناسایی شده در اوایل همه‌گیری به راحتی شیوع و گسترش می‌یابند. این در حالی است که ژاپن در میان بدترین موج ویروس کرونا قرار دارد.

دو میلیون واکسن از هند، چین و روسیه وارد می شود: رئیس سازمان نظام پزشکی گفت: واکسن تولید ایران از بسیاری واکسن‌های خارجی اطمینان بخش‌تر است اما چون تولید آن طول می‌کشد بنابر اعلام وزارت بهداشت قرار است حدود دو میلیون واکسن از هند، چین یا روسیه تا قبل از عید وارد شود.

به نقل از ایرنا، محمدرضا  ظفرقندی افزود: واکسن فایزر و مدرنا به علت قیمت بالا و مشکلات حمل و نقل و زنجیره سردی که نیاز دارد هرگز در دستور کار خرید ایران نبوده اما واکسن آسترازنکا که تولید سوئد است و فقط مطالعات علمی آن در آکسفورد انگلیس انجام شده و نگهداری آن هم در ایران امکانپذیر است می تواند خریداری شود. ضمن این تولید واکسن در هند، چین و روسیه نیز طبق قرارداد با آسترازنکا انجام می شود و خرید این واکسن از منابع مختلف در دستور کار است.

رئیس سازمان نظام پزشکی افزود: ۲۹۰ شرکت در دنیا اکنون برای تولید واکسن کرونا فعالیت می کنند. این واکسن ها انواع مختلفی دارند و ممکن است ویروس ضعیف شده یا غیر فعال با پروتئین MRNA باشند. مهم فرمول واکسن است که در هر کشوری از جمله روسیه یا چین می تواند تولید شود. بسیاری از کشورهای همسایه ما مثل امارات و بحرین نیز از چین واکسن خریده اند و ترکیه نیز ۵۰ میلیون واکسن از چین خریده و قطعا خرید واکسن از یک منبع برای هیچ کشوری کفایت نمی کند.

وی ادامه داد: واکسن تولید مشترک ایران و کوبا نیز با همکاری انستیتو پاستور ایران تولید می شود. فاز ۱ و ۲ انسانی آن در کوبا انجام می شود. هیات علمی قوی و با تجربه ای نیز از ایران بر تولید این واکسن نظارت دارد و اگر ارزیابی ها مثبت باشد فاز ۳ مطالعات انسانی آن که نیازمند جمعیت بیشتری حدود ۳۰ هزار آزمایش است همزمان و به طور مشترک در ایران و کوبا انجام می شود و احتمالا تولید این واکسن سه ماه دیگر طول می کشد.

ظفرقندی گفت: در مورد واکسن آسترازنکا اینکه گفته می شود واکسن انگلیسی است را متوجه نمی شوم. این واکسن تولید کشور سوئد است و مطالعات علمی آن در آکسفورد انجام شده است هزینه این واکسن نیز بین ۵ تا ۶ دلار است در حالیکه واکسن های آمریکایی بسیار گرانتر هستند و خرید این واکسن از منابع مختلف در دستور کار است.

وی گفت: واکسن کرونا تولید داخل نیز هم از نظر ایمنی و هم اثربخشی بر اساس پروتکل های علمی جلو می رود و عملکرد آن مثبت بوده و حتی در فاز حیوانی بهتر و اطمینان بخش تر از واکسن هایی است که تاکنون در دنیا تولید شده زیرا این واکسن ها در مرحله حیوانی روی موش آزمایش شده اما واکسن حیوانی در فاز حیوانی روی میمون سبز آفریقایی آزمایش شد که به انسان شبیه تر است. ۶۰۰ لام پاتولوژی اثربخشی واکسن های ایرانی تزریقی روی حیوانات بررسی شده و تیم های متخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی و ایران بر تولید آن نظارت دارند افرادی که به اعتبار علمی خود اهمیت می دهند.

وی ادامه داد: البته در تهیه واکسن به طور طبیعی خرید واکسن با کشورهایی که با آنها مبادلات ارزی داریم راحت تر است و زودتر به نتیجه می رسد و مسیر اطمینان آورتری دارد.

خطر کرونای جهش‌یافته برای سنین زیر ۲۰ سال: یک فوق‌تخصص عفونی کودکان با اشاره به این‌که کودکان و افراد زیر ۲۰ سال بیشتر مستعد ابتلا به گونه‌ی جهش‌یافته کرونا هستند، گفت: متاسفانه کودکان در کارآزمایی بالینی و واکسیناسیون‌های کرونا نیستند و این یکی از نگرانی‌های ما است. اگر این ویروس جهش‌یافته قرار باشد گسترده شود، آن‌وقت با گروه مستعد ابتلایی روبه‌رو هستیم که واکسن هم نزده‌اند.

به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا ناطقیان گفت: به نظر می‌رسد با موارد کمتری از کرونا روبرو هستیم اما متاسفانه با عوارض دیگری از کرونا روبروشده ایم. . این عارضه را به نام بیماری التهابی ناشی از کرونا در اطفال می‌بینیم و موارد قابل توجهی از آن داریم.

وی افزود: کودکان مبتلا به این عارضه معمولا چندان بیماری را به دیگران منتقل نمی‌کنند، اما خودشان در خطر عوارض قلبی، کبدی، کلیوی و ... هستند. به همین دلیل همچنان قسمت‌هایی از بخش‌های اطفال را برای بستری این کودکان در نظر می‌گیریم.

وی با بیان اینکه اعلام اینکه چند درصد از کودکان مبتلا به کرونا چنین عوارض سختی را تجربه می‌کنند راحت نیست، اظهار کرد: نیاز به تحقیقات بیشتر در این زمینه است اما ممکن است بحث ژنتیک و زمینه ارثی و پاسخ‌دهی سیستم ایمنی بدن کودکان در میزان بروز بیماری موثر باشد. اکثر کودکانی که این عوارض را تجربه می‌کنند و نزد پزشک می‌آیند معمولا زمینه آلرژی و حساسیت‌های مختلف را داشته اند.ما با تشخیص و درمان سریع به تمام بیماران کمک کردیم و شاید کمتر از یک یا دو درصد کودکان به علت این عوارض جان خود را از دست دادند. البته بیماری می‌تواند عوارض طولانی مدتی بر قلب یا لوزالمعده بگذارد.

.......آهنگ و درنگ

* تلاش برای احیای پیکر بی‌جان هنر در جشنواره هنر زنده است: کرونا که آمد همه فعالیت‌های هنری را تحت الشعاع خود قرار داد. سالن‌ها تعطیل شد و الزامات مربوط به رعایت شیوه‌نامه‌ها همه گروه‌ها را بر آن داشت تا حتی الامکان از تمرین‌های گروه اجتناب کنند. موسیقی و تئاتر از جمله حوزه‌ّایی بودند که بیشترین ضرر‌ها را در این دوره حدوداً یک ساله به جان خریدند. حالا اما گروهی از فعالان بخش خصوصی دست به کار شده‌اند تا با برگزاری یک جشنواره آنلاین، جان را به پیکر بی‌رمق هنر برگردانند و چراغ هنر را روشن نگه دارند. جشنواره‌ای که نامش مؤید هدفش است. جشنواره «هنر زنده است» قرار است از ده تا بیست اسفند به شکل آنلاین برگزار شود و تماشاچی‌ها هم این امکان را خواهند داشت که از طریق پلتفرم‌های پخش آنلاین، اجرا‌ها و آثار ارسال شده به این جشنواره را تماشا کنند. این جشنواره در چهار بخشِ سینما، تئاتر، موسیقی و هنر‌های دیجیتالی برگزار می‌شود. همه این توضیحات را گفتیم تا به بخش موسیقیِ این جشنواره برسیم که احتمالاً می‌تواند برای موسیقی‌دانان نابینا جذاب باشد.

دبیر بخش موسیقی جشنواره «هنر زنده است»، فردین خلعتبری است. او در باره ویژگی‌های این فستیوال و به بیان دقیق‌تر تفاوت‌هایش با سایر جشنواره‌ها اینطور می‌گوید: «من همیشه از تجمیع آرای هنری استقبال کرده‌ام که در این جشنواره چنین چیزی اتفاق افتاده است و اعتقاد دارم اگر مدیریت کلی نبود این اتفاق صورت نمی‌گرفت. ما در جشنواره "هنر زنده است" موسیقی را بخش‌بندی نکرده‌ایم، به این دلیل که نمی‌خواهیم یک ژانر را با یک ژانر دیگر مقایسه کنیم. در نظر داریم اثر هنری را به لحاظ اجرای هنری مورد ارزیابی قرار دهیم. به‌عنوان مثال در بخش آواز، یک نفر ممکن است آواز کلاسیک بخواند و یک نفر دیگر اجرای موسیقی پاپ داشته باشد.

وی افزود: هیچ محدودیتی به لحاظ سن و سطح مبتدی یا پیشرفته نداریم و همه می‌توانند در بخش موسیقی جشنواره آنلاین "هنر زنده است" شرکت کنند. در فراخوان به این نکته اشاره کردیم که اگر فردی می‌خواهد در بخش رقابتی حضور نداشته باشد، در بخش غیررقابتی می‌تواند شرکت کند و به‌شدت از این ماجرا استقبال می‌کنیم.»

با توضیحاتی که خلعتبری ارائه می‌کند، جشنواره «هنر زنده است» را می‌توان به عنوان عرصه‌ای برای بروز و ظهور چهره‌ها و گروه‌های نابینا و کم بینا و عرض اندام آنها در میان سایر موزیسین‌ها به شمار آورد. بخش موسیقی قرار است در چند حوزه پذیرای آثار شرکت کنندگان باشد؛ در بخش گروه‌نوازی، آثاری در فرم‌های دوئت تا سکستت «دو نوازی تا شش نوازی» و در بخش آواز مردان، ساز و آواز و در قسمت زنان آواز گروهی و همینطور بخشی موسوم به سینتیسایزر و ابزار دیجیتال، از بخش‌هایی است که جشنواره برایش فراخوان داده است. البته در تهیه آثار لازم است به چند نکته توجه شود؛ نخست اینکه هر گروه می‌تواند یک نوازنده ساز‌های کوبه‌ای هم همراه داشته باشد. به این ترتیب، تعداد نوازندگان یک دوئت می‌تواند سه نفر باشد. همچنین آواز تک نفره مردان و گروهی زنان حتماً باید با یک ساز که قابلیت اجرای آکورد داشته باشد اجرا شود. ترجیح هیئت داوران، ساز پیانو است. در بخش کُرخوانی زنان هم این الزام مشخص شده که آواز‌ها نه به شکل یونیسون که به صورت چند صدایی اجرا شود. از همه مهم‌تر جایزه نقدی برگزیدگان جشنواره است که برای این منظور مبلغ سی میلیون تومان برای هر کدام از رشته‌های موسیقی در نظر گرفته شده است. افزون بر آن برگزیدگان این جشنواره از امکانات ضبط آثار خودشان هم برخوردار خواهند شد. هنوز مهلت ثبت نام در این جشنواره به پایان نرسیده و تا ابتدای بهمن ادامه دارد. لذا علاقمندان می‌توانند با مراجعه به نشانی portal.aafestival.ir ضمن مطالعه فراخوان‌ها و مشاهده جزئیات، در صورت دارا بودن شرایط در این جشنواره ثبت نام کنند.

.........ورزشی

* کوهپیمایی در دامنه های پر برف قله ساکا

درست 77 روز بعد از صعود به قله کلون بستک در شمشک، بار دیگر گروه 16 نفره کوهنوردی هیأت ورزش نابینایان و کم بینایان استان تهران برنامه ی کوهپیمایی دیگری را برگزار کرد.
ابتدا قصد کوهپیمایی در دشت هویج را داشتیم و در خلال برنامه با پیشنهاد یکی از اعضای گروه و بررسی استاد رفیعی، تصمیم به حرکت به سمت قله ساکا را گرفتیم.
به گزارش ایران سپید: پنجشنبه شب 18 دی، تعدادی از بچه ها وارد هتل هرندی شدند تا خود را آماده برنامه روز جمعه 19 دیماه کنند. ساعت 4.30 دقیقه صبح از خواب بیدار شدیم و رأس ساعت 5 صبح از مجموعه هرندی به راه افتادیم. در ساعت 5.35 دقیقه سایر اعضای گروه در متروی دروازه دولت به ما پیوستند. از جمع 16 نفره اعضای گروه، 7 نفر نابینا و کم بینا بودند. ساعت 6.40 دقیقه بود که به روستای افجه در لواسان رسیدیم. پیشتر در مسیر نماز خواندیم و حدود ساعت 7 صبح بود که وارد مسیر پاکوب به سمت دشت هویج شدیم. دما سنج، 4 درجه سانتیگراد زیر صفر را نشان می داد و ابتدای مسیر از ارتفاع 2100 متر شروع به کوهپیمایی کردیم. از قهوه خانه عمو حجت عبور کردیم و در طول مسیر، با بچه های باشگاه لواسان، گروه امداد کوهستان و هلال احمر مواجه شدیم. در آنجا به ما اطلاع دادند روی قله وزش باد شدید است و احتمال سقوط بهمن نیز وجود دارد. هر چند برنامه ای که پیشتر توسط استاد رفیعی لیدر گروه برای برنامه امروز در نظر گرفته شده بود، هدف یک کوهپیمایی پر فشار در برف بود و قصد صعود به قله را نداشتیم. زیر پایمان پوشیده از برف و یخ بود و به سمت دشت هویج در حرکت بودیم. به پیشنهاد آقای سید محمد جلالی، تصمیم گرفتیم به سمت دامنه های قله ساکا حرکت کنیم. استاد رفیعی و دکتر شمس نیز پذیرفتند و به سمت قله ساکا و دشت و آبشار سوستون حرکت کردیم.
قله زیبای ریزان در پیش رو، خود نمایی می کرد. هوای آفتابی چند روز گذشته باعث شده بود دامنه های جنوبی کوه ها کم برف باشد، ولی با توجه به مسیر حرکت به سمت قله ساکا که از سمت یالهای شرقی قله انجام می شود، پیشبینی مواجه با برف انبوه و برفکوبی را داشتیم.
با رسیدن به دو راهی که در ارتفاع 2400 متری قرار دارد، به سمت چپ از راه اصلی که به دشت هویج می رود جدا شده و بعد از عبور از رودخانه به سمت شمالغرب، مسیری پوشیده ازبرف که نسبتا توسط گروههای جلویی پاکوب شده بود را پی گرفتیم تا به دشت سوستون برسیم. پس از رسیدن به رودخانه که آب زلال و صدای دلنشینی داشت، صبر کردیم تا تمام اعضای گروه برسند. از رودخانه عبور کردیم و وارد مسیر پاکوب شدیم. ابتدا ارتفاع برف کمتر بود اما هر چه ارتفاع میگرفتیم، انباشت برف نیز افزایش می یافت. در سمت راستمان، دشت هویج پدیدار گشته بود که پوشیده از برف عمیقی بود. گروه هایی نیز به سمت قله پرسون از سمت دشت هویج در حال حرکت بودند.
قله ریزان با شکوه خاص خود در پیش چشمان ما رخ نمایی می نمود. همینطور آبشار سوستون که بصورت چند طبقه ای بوده و جلوه خاصی داشت. تا ساعت 9 صبح آفتاب به ما نتابیده بود و تنها کوه های اطراف را با نور گرما بخش خود روشن کرده بود. کم کم در معرض تابش خورشید نیز قرار گرفتیم و الحق که همان گرمای اندک در میان سوز و سرمای ارتفاعات شرق تهران، گرما و لطافت خاصی را به فضا داده بود. از مسیر پاکوب عبور کردیم و به دشت و آبشار سوستون در ارتفاع 2800 متر رسیدیم. در همانجا توقف کردیم و پس از صرف ناهار تصمیم به بازگشت گرفتیم. در طول مسیر برف بازی کردیم اما چیزی که در مسیر بازگشت بسیار دلچسب بود، حرکت و برفکوبی سنگین در دامنه های پر شیب ساکا بود. ارتفاع برف در دشت سوستون بیش از 70 سانتی متر بود و به پیشنهاد استاد رفیعی نزدیک 30 دقیقه به جای مسیر پاکوب، برفکوبی کردیم. هر چند بسیار سخت و پر فشار بود، اما لذت خاص خود را داشت. یکی دیگر از نکاتی که در کوهپیمایی روز جمعه خاطره ساز شد، سر خوردن از یک منطقه پرشیب بود. روکش کوله های خود را درآوردیم و بر روی یک مسافت حدود 50 60 متری با شیب زیاد بر روی برف یخزده سر می خوردیم. شور و نشاط خاصی میان اعضای گروه حاکم شده بود تا اینکه نهایتا ساعت 13.15 دقیقه ظهر، به روستای افجه که در 5 کیلومتری تهران قرار دارد رسیدیم و به سمت تهران به راه افتادیم.
کوهپیمایی روز جمعه و پیمایش بر روی دامنه های پر برف ساکا، یک روز خاطره انگیز دیگر را برای ما رقم زد و آلودگی های این روز های هوای تهران را از روح و جسممان زدود.
به امید لمس یک هوای پاک در جایجای میهن عزیزمان.

امیر سرمدی

.........حوادث

* موقع پاک کردن اسلحه ام تیری به دانیال شلیک شد/ چون ترسیده بودم جسد او را مثله کردم و در بیابان انداختم

ایران نوشت: نوزدهم آبان پسر جوانی به دادسرای امور جنایی تهران رفت و از ناپدید شدن برادرش دانیال خبر داد و گفت از حدود 24 ساعت قبل برادر 37 ساله‌ام به‌طرز مرموزی ناپدید شده است.

وی در ادامه گفت: برادرم به‌تازگی شرکتی دانش بنیان تأسیس کرده و به سختی سرگرم کار است حتی گاهی اوقات شب‌ها هم در شرکتش می‌خوابد. آخرین بار ساعت سه بعداز ظهر 18 آبان، دانیال به مادربزرگم زنگ زده و گفته با یکی از دوستانش به‌ نام هومن برای صحبت درباره کارهایش به ویلایشان در اطراف دماوند می‌رود، اما بعداز آن دیگر خبری از برادرم نشد و نگرانش هستیم.

با شکایت پسر جوان تحقیقات به دستور بازپرس جنایی آغاز شد و بررسی‌های اولیه نشان می‌داد که دانیال با خودروی شخصی خود نرفته و خودروی او در پارکینگ خانه‌شان است.
در حالی که تحقیقات برای یافتن دانیال ادامه داشت، خانواده او تصویر پسرشان را در فضای مجازی منتشر کردند تا شاید کسی از سرنوشت وی مطلع باشد و موضوع را به آنها خبر دهد، اما باز هم هیچ رد و اثری از او به‌دست نیامد.
در ادامه بررسی‌ها کارآگاهان پلیس دریافتند دانیال شهریور امسال برای انجام کاری به محل کار هومن مراجعه کرده و با او آشنا شده و بعد هم کم‌کم به دوستان صمیمی تبدیل شده بودند؛ از آنجا که هومن آخرین نفری بود که با دانیال ملاقات داشت کارآگاهان به سراغ وی رفتند.

آخرین ملاقات
هومن که کارمند یکی از ارگان‌های نظامی بود در تحقیقات اولیه گفت: من و دانیال آن شب باهم در ویلای دماوند بودیم. شب را خوابیدیم و فردا صبح، دانیال را به تهران رساندم و من به محل کارم رفتم و او هم به شرکتش رفت.در حالی که مدرکی علیه هومن نبود، مرد جوان آزاد می‌شود، اما همچنان احتمال دست داشتن او در ماجرای ناپدید شدن پسر جوان، از سوی بازپرس جنایی و تیم تحقیق مطرح بود.
بررسی‌ها در این باره ادامه داشت تا اینکه مدارک و شواهدی علیه هومن به‌دست آمد و باعث شد تا این بار مرد جوان به‌عنوان تنها مظنون این پرونده بازداشت شود. او که پس‌از دستگیری همچنان منکر جنایت بود، زمانی که با مدارک پلیسی و قضایی مواجه شد لب به اعتراف گشود و گفت: من نمی‌خواستم او را بکشم قتل ناخواسته رخ داد.

وی درباره جزئیات ماجرا گفت: روز حادثه باهم به ویلای دماوند رفتیم تا درباره کاری صحبت کنیم من داشتم اسلحه‌ام را تمیز می‌کردم که خیلی اتفاقی گلوله از اسلحه‌ام شلیک شد و به دانیال اصابت کرد؛ از این اتفاق شوکه شده بودم وحشت زده به‌سمت دانیال دویدم که خونین روی زمین افتاده بود هر چه او را صدا زدم جواب نداد. وقتی متوجه شدم نفس نمی‌کشد از ترس نمی دانستم چکار کنم. ابتدا خواستم جسد را داخل خودروام بگذارم و از ویلا بیرون ببرم، اما خیلی سنگین بود و نمی‌توانستم تنهایی این کار را انجام دهم. به ناچار تصمیم گرفتم که جنازه را مثله کنم، بعد هم جسد را داخل چند کیسه قرار داده و داخل خودروام گذاشتم. شب در همان ویلا خوابیدم و صبح راهی محل کارم در تهران شدم.

وقتی به محل کارم رسیدم اسلحه‌ام را تحویل دادم و بعد هم به بهانه مأموریت به سمت قم رفتم و جسد دانیال را در بیابان رها کردم.
بدین ترتیب با اعترافات این مرد تیم جنایی برای کشف جسد مقتول به محلی که متهم اعلام کرده بود رفتند اما تا کنون جسدی پیدا نشده است و بررسی‌ها برای کشف جسد پسر جوان و زوایای پنهان این جنایت به دستور بازپرس جنایی ادامه دارد.

 

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *