شناسه خبر: 22688 منتشر شده در مورخ: 1399/10/17 ساعت: 23:02 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه پنجشنبه 18 دی ۱۳۹۹

روزنامه پنجشنبه 18 دی ۱۳۹۹

عناوین امروز: «بریلفا» برای دسترسی بهینه نابینایان به منابع اطلاعاتی - سخنرانی زنده رهبر انقلاب در صبح جمعه - آمار ۸۶ درصدی رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور - بیانیه اتحادیه جهانی نابینایان به مناسبت روز جهانی بریل - نتایج مسابقات آنلاین شطرنج به میزبانی یزد - راز یک قتل/ چرا جسد زن 49 ساله ای که با پسر 25 ساله ارتباط داشت، منجمد شده بود؟ - چاردیواری

روزنامه «ایران سپید»

پنجشنبه 18 دی ۱۳۹۹

23 جمادی الاولی۱۴۴۲

7 ژانویه 2021

سال بیست و پنجم شماره 6607

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وب سایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

........عناوین این شماره......

بریلفا برای دسترسی بهینه نابینایان به منابع اطلاعاتی

سخنرانی زنده رهبر انقلاب در صبح جمعه

آمار ۸۶ درصدی رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور

بیانیه اتحادیه جهانی نابینایان به مناسبت روز جهانی بریل

نتایج مسابقات آنلاین شطرنج به میزبانی یزد

راز یک قتل/ چرا جسد زن 49 ساله ای که با پسر25 ساله ارتباط داشت، منجمد شده بود؟

چاردیواری

............ویژه

* «بریلفا» برای دسترسی بهینه نابینایان به منابع اطلاعاتی

مدیرکل حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان اسناد و کتابخانه ملی از اقدامات انجام‌شده در پروژه ملی «بریلفا» برای دسترسی بهینه نابینایان به منابع اطلاعاتی خبر داد.

به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، هانیه گرائیلی در این‌باره گفت: تعلق داشتن به آحاد جامعه و توجه به اقشار مختلف و دسترسی عادلانه به امکانات و ایجاد فرصت‏‌های برابر برای همگان در حدود و منطبق بر حوزه‌‏های مأموریتی، مرا بر آن داشت تا جشنواره  «بریلفا» را در سازمان اسناد و کتابخانه ملی راه‌اندازی کنم که این امر از مهم‏‌ترین شاخصه‏‌های یک سازمان یا نهاد در تراز «ملی» است. 

او ادامه داد: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به مثابه حافظه ملی تمامی ایرانیان است و یکی از قطب‏‌های مهم فرهنگی کشور در تراز ملی به شمار می‌رود. به خاطر این نوع نگاه، همواره سعی کرده‌ام در راستای توجه به اقشار مختلف جامعه و فراهم آوردن شرایط مناسب و دسترسی عادلانه به منابع و ایجاد فرصت‌‏های برابر برای همگان، در حدود حوزه مأموریتی خود گام بردارد. 

مدیرکل حوزه ریاست، روابط عمومی و روابط بین الملل سازمان اسناد و کتابخانه‏ ملی ایران اظهار کرد: دسترسی عادلانه به منابع اطلاعاتی و تلاش در ایجاد امکان‏ برابر برای افراد با نیازهای ویژه از جمله افراد با آسیب بینایی،‌ مستلزم اتخاذ برخی سیاست‌‏های ویژه و کاربست مکانیزم‌‏ها و راهبردهای جایگزین متناسب با شرایط این افراد است. در این میان «خط بریل» به عنوان خط رسمی این قشر، از سوی سازمان ملل متحد و بسیاری دیگر از سازمان‌‏ها و نهادهای بین‌‏المللی رسمیت یافته و بر آن تأکید شده است.

او افزود: در همین راستا کتابخانه‏ ملی ایران به واسطه کارویژه‌‏ها و حوزه‏‌های مأموریتی خود، همتراز با فعالیت‌های جهانی، در جهت حفظ، گسترش، کارآمدسازی و راه‏‌حل‏‌یابی مشکلات بریل فارسی برای دسترس‌‏پذیری بهتر و فراگیر نابینایان کشور به منابع اطلاعاتی فعالیت‌هایی را به انجام رسانده و پروژه ملی «بریلفا» را کلید زده است.

هانیه گرائیلی اظهار کرد: نخستین دوره جشنواره ملی «بریلفا» به عنوان وجه اجرایی این پروژه، سال گذشته در سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار شد. در طول برگزاری این جشنواره، از ارسال آثار تا زمان برگزاری و در نهایت بازخوردهایی که دریافت شد، نسبت به مشکلات این حوزه آگاه شدیم که یکی از مشکلات اصلی در زمینه خط بریل، ساحت تصمیم‌سازی بود. به این معنا که تاکنون مشکلات و مسائل مربوط به بریل در ایران و امور مرتبط با آن، محدود و متوجه سازمان بهزیستی بوده است. این درحالی است که وظایف و کارویژه‏‌های متعددی برای دستگاه‌‏های مختلف فرهنگی کشور در این زمینه به تناسب حوزه‌‏های مأموریتی‌‏شان می‏‌توان متصور بود که باید در سیاست‏گذاری‏‌ها و تصمیم‏‌سازی‏‌های این دستگاه‏‌ها به تناسب وظایف و خدمات برای نابینایان قرار گیرد. 

او تصریح کرد: یکی از کارویژه‏‌ها و اهداف اصلی پروژه ملی بریلفا در کنار حفظ، گسترش و نهادمندسازی بریل در ایران، شناسایی و احصاء مشکلات بریل، عوامل مترتب بر این مشکلات، راه‏‌حل‏‌یابی برای آن‌ها و ایجاد فضای هم‏‌افزا برای تشریک مساعی و نقش‌‏آفرینی دستگاه‌‏های مختلف ذی‏‌ربط در راه برون‌‏رفت از مشکلات موجود است که در صورت هم‌‏افزایی و توجه دستگاه‏‌های مختلف فرهنگی کشور در چهارچوب حوزه‌‏های مأموریتی خود، به برون‏‌رفت از مشکلات پیش‏ روی بریل و نقش‏‌آفرینی در این حوزه، می‏‌توان شاهد دسترسی بهتر، فراگیر و کارآمدتر افراد با آسیب بینایی به منابع اطلاعاتی و برآورده شدن نیازهای اطلاعاتی این قشر به شکلی بهینه و در روندی تسریعی بود. 

او افزود: در این سلسله گزارش‌ها‏ در قالب وجه مطالعاتی «پروژه ملی بریلفا»،  در کنار شناسایی موشکافانه و احصاء مسائل و چالش‌‏ها در هر یک از ابعاد مختلف بریل در ایران، به فراخور موضوع و متناسب با حوزه‏‌های مأموریتی دستگاه‌‏های ذی‏ربط برای حل، تقلیل و برون‌‏رفت از این چالش‌‏ها و مشکلات و توصیه‏‌های سیاستی، پیشنهاداتی ارائه شده است. 

گرائیلی خاطرنشان کرد: یکی از حوزه‏‌های مرتبط با خط بریل در ایران مسائل و مشکلات مربوط به چاپ و نشر قرآن بریل در کشور است؛ قیمت بیش از یک میلیون تومانی هر نسخه از قرآن بریل، وجود اغلاط در برخی از قرآن‏‌های چاپ شده در کشور، نبود نظارت مستمر و منسجم بر چاپ قرآن بریل در ایران،  انطباق نداشتن با رسم‏‌المصحف، حجیم بودن و چندجلدی بودن قرآن‌‏های بریل، و دسترسی نداشتن مناسب نابینایان به قرآن بریل چه به صورت شخصی و چه در محیط‌‏های مختلف، از جمله مشکلات و مسائل است.

* ضرورت آموزش خود امدادی به معلولان و افراد کم توان

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه جریان فرهنگ‌سازی در حوزه بحران در دنیا به سمتی است که افراد کم توان و معلول نیز بتوانند در شرایط بحران خود امدادی داشته باشند و از عملیات امداد و نجات جا نمانند، گفت: از همین رو ضروری است برای افراد کم توان و معلول دوره‌های آموزش خود امدادی ویژه برگزار شود.

رضا کرمی محمدی در مراسم تقدیر از برندگان مسابقه مجازی «شهر آماده» گفت: بهره گیری از گروه های دواطلب آموزش دیده و شهروندان علاقمند یکی از بهترین راهکارها برای آموزش و فرهنگ‌سازی در حوزه بحران است.

وی فعالیت های داوطلبانه گروه های واکنش اضطراری محله (دوام ) را مهم و ارزشمند توصیف کرد و گفت: این فعالیت موجب انتقال آموزش های حوزه مدیریت بحران به سایر شهروندان نیز خواهد شد.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه جریان فرهنگ‌سازی در حوزه بحران در دنیا به سمتی است که افراد کم توان و معلول نیز بتوانند در شرایط بحران خود امدادی داشته باشند و از عملیات امداد و نجات جا نمانند، گفت: از همین رو ضروری است برای افراد کم توان و معلول دوره های آموزش خود امدادی ویژه برگزار شود.
در ادامه حیدر کلهری معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران  با بیان این که از سال گذشته تلاش کردیم بخشی از فعالیت‌ گروه های دوام در فضای مجازی پوشش داده شود خاطرنشان کرد: از سوی دیگر امسال با شیوع ویروس کرونا عمده فعالیت های گروه دوام در سطح شهر به سمت فضای مجازی معطوف شده است. از همین رو نه تنها فعالیت این گروه ها متوقف نشد، بلکه بستر مناسب برای هرچه پویاتر شدن فعالیت این داوطلبان به وجود آمد و طراحی برگزاری مسابقه شهر آماده در همین فضا شکل گرفت.
معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با اشاره به اینکه علاوه بر مسابقه مجازی شهر آماده هر هفته سه مسابقه در صفحه اینستاگرام  شهر آماده برگزار می‌شود، گفت: این فعالیت ها ضمن جلب مشارکت های مردمی سبب تقویت ارتباط با شهروندان می شود.

* قیمت هر جلد قرآن برای نابینایان؛ ۱ میلیون تومان!

قیمت بیش از یک میلیون تومانی هر نسخه از قرآن بریل و وجود اغلاط در برخی از قرآن‏‌های چاپ شده در کشور از جمله مشکلات موجود در حوزه خط بریل در کشور است.

هانیه گرائیلی مدیرکل حوزه ریاست، روابط عمومی و روابط بین‌الملل سازمان اسناد و کتابخانه‏‌های ملی ایران گفت: تعلق داشتن به آحاد جامعه و توجه به اقشار مختلف و دسترسی عادلانه به امکانات و ایجاد فرصت‏‌های برابر برای همگان در حدود و منطبق بر حوزه‌‏های مأموریتی، ما را بر آن داشت تا جشنواره «بریلفا» در سازمان اسناد و کتابخانه ملی راه‌اندازی شود که از مهم‏ترین شاخصه‏‌های یک سازمان یا نهاد در تراز «ملی» است. 

وی ادامه داد: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به مثابه حافظه ملی تمامی ایرانیان است و یکی از قطب‏های مهم فرهنگی کشور در تراز ملی به شمار می‌رود و به دلیل همین نوع نگاه، همواره سعی کرده در راستای توجه به اقشار مختلف جامعه، فراهم آوردن شرایط مناسب و دسترسی عادلانه به منابع و ایجاد فرصت‏های برابر برای همگان، در حدود حوزه مأموریتی خود گام بردارد. 

مدیرکل حوزه ریاست، روابط عمومی و روابط بین الملل سازمان اسناد و کتابخانه‌‏های ملی ایران اظهار داشت: دسترسی عادلانه به منابع اطلاعاتی و تلاش در ایجاد امکان‏ برابر برای افراد با نیازهای ویژه از جمله افراد با آسیب بینایی،‌ مستلزم اتخاذ برخی سیاست‌‏های ویژه و کاربست مکانیزم‏‌ها و راهبردهای جایگزین متناسب با شرایط این افراد است. در این میان «خط بریل» به عنوان خط رسمی این قشر، از سوی سازمان ملل متحد و بسیاری دیگر از سازمان‏ها و نهادهای بین‌‏المللی رسمیت یافته و بر آن تأکید شده است.

وی ادامه داد: در همین راستا کتابخانه‏‌های ملی ایران به واسطه کارویژه‏‌ها و حوزه‏‌های مأموریتی خود، هم‌تراز با فعالیت‌های جهانی، در جهت حفظ، گسترش، کارآمدسازی و راه‌‏حل‏‌یابی مشکلات بریل فارسی برای دسترس‌پذیری بهتر و فراگیر نابینایان کشور به منابع اطلاعاتی فعالیت‌هایی را به انجام رسانده و پروژه ملی «بریلفا» را کلید زد.

هانیه گرائیلی اضافه کرد: نخستین دوره جشنواره ملی بریلفا به عنوان وجه اجرایی این پروژه، سال گذشته در سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار شد. در طول برگزاری این جشنواره، از ارسال آثار تا زمان برگزاری و در نهایت بازخوردهایی که دریافت شد؛ نسبت به مشکلات این حوزه آگاه شدیم که یکی از مشکلات اصلی در زمینه خط بریل، ساحت تصمیم ‏سازی است. به این معنا که تاکنون مشکلات و مسائل مربوط به بریل در ایران و امور مرتبط با آن، محدود و متوجه سازمان بهزیستی بوده است. این درحالی است که وظایف و کارویژه‏‌های متعددی را برای دستگاه‌‏های مختلف فرهنگی کشور در این زمینه به تناسب حوزه‏‌های مأموریتی‏شان می‌‏توان متصور بود؛ که باید در سیاست‏گذاری‏‌ها و تصمیم‏‌سازی‏‌های این دستگاه‏‌ها به تناسب وظایف و خدمات هر یک، نابینان و به تبع آن، بریل نیز مدنظر قرار گیرد. 

وی تصریح کرد: یکی از کارویژه‌‏ها و اهداف اصلی پروژه ملی بریلفا در کنار حفظ، گسترش و نهادمندسازی بریل در ایران، شناسایی و احصاء مشکلات بریل، عوامل مترتب بر این مشکلات، راه‏ حل‏‌یابی برای آنها و ایجاد فضای هم‌‏افزا برای تشریک مساعی و نقش‏‌آفرینی دستگاه‌‏های مختلف ذی‏‌ربط در راه برون‏‌رفت از مشکلات موجود است که در صورت هم‌‏افزایی و توجه دستگاه‏‌های مختلف فرهنگی کشور در چهارچوب حوزه‏‌های مأموریتی خود، به برون‏رفت از مشکلات پیش‏روی بریل و نقش‏آفرینی در این حوزه، می‏توان شاهد دسترسی بهتر، فراگیر و کارآمدتر افراد با آسیب بینایی به منابع اطلاعاتی و برآورده شدن نیازهای اطلاعاتی این قشر به شکلی بهینه و در روندی تسریعی بود. 

وی افزود: در این سلسله گزارش‏ که به عنوان وجه مطالعاتی «پروژه ملی بریلفا» به شمار می‌‏رود، در کنار شناسایی موشکافانه و احصای مسائل و چالش‏‌ها در هر یک از ابعاد مختلف بریل در ایران، به فراخور موضوع و متناسب با حوزه‏‌های مأموریتی دستگاه‌‏های ذی‌‏ربط برای حل، تقلیل و برون‏رفت از این چالش‌‏ها و مشکلات و توصیه‏‌های سیاستی پیشنهاداتی ارائه شده است. 

گرائیلی یادآور شد: یکی از حوزه‏‌های مرتبط با خط بریل در ایران مسائل و مشکلات مربوط به چاپ و نشر قرآن بریل در کشور است. قیمت بیش از یک میلیون تومانی هر نسخه از قرآن بریل، وجود اغلاط در برخی از قرآن‏‌های چاپ شده در کشور، نبود نظارت مستمر و منسجم بر چاپ قرآن بریل در ایران، عدم انطباق با رسم‌‏المصحف، حجیم بودن و چند جلدی بودن قرآن‏‌های بریل، عدم دسترسی مناسب نابینایان به قرآن بریل چه به صورت شخصی و چه در محیط‏‌های مختلف، از جمله مشکلات و مسائل است.

* افزایش ۵ درصدی تعرفه جرایم رانندگی به نفع معلولان

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ از افزایش 5 درصدی جرائم رانندگی خبر داد و گفت: منابع حاصل از افزایش ۵ درصدی تعرفه جرایم رانندگی برای معلولان ناشی از تصادفات رانندگی هزینه خواهد شد. رحیم زارع در حاشیه نشست کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ تصریح کرد: منابع حاصل از افزایش ۵ درصدی تعرفه جرایم رانندگی برای معلولان، معلولان شدید و ضایعات نخاعی ناشی از تصادفات رانندگی هزینه خواهد شد.

..........اخبار روز

* سخنرانی زنده رهبر انقلاب در صبح جمعه

رهبر انقلاب به‌مناسبت ۱۹ دی، جمعه ساعت ۱۱ به صورت زنده از صداوسیما سخنرانی خواهند کرد.

* معاون سازمان امورمالیاتی خبرداد

دریافت نخستین مالیات خانه‌های خالی از تیر1400

 محمود علیزاده:

 سازمان مالیاتی بر مبنای خروجی سامانه املاک و اسکان و محرز شدن خالی بودن یک واحد مسکونی مالیات دریافت می‌کند.

 این قانون عطف به‌ماسبق نمی‌شود و همان‌گونه که اشاره شد سه ماه پس از ابلاغ و آماده شدن سامانه برای ثبت اطلاعات شناسایی واحدهای خالی آغاز می‌شود.

 براساس جدول 5 لایحه بودجه 1400، 707 میلیارد تومان برای مالیات خانه‌های لوکس و 200 میلیارد تومان برای خانه‌های خالی درآمد مالیاتی پیش‌بینی شده است.

 تعیین مالیات بر مبنای عرف مکان و منطقه یا مکانیزم‌های محاسباتی ارزش معاملاتی هر واحد مسکونی صورت می‌گیرد.

 به هر میزانی که مالیات بر اجاره تعیین شود برای خانه‌های خالی این عدد در سال نخست 6 برابر، در سال دوم 12 برابر و در سال سوم به بعد 18 برابر خواهد شد

* روزی ۱۱ مرگ زودرس در تهران به دلیل آلودگی هوا

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران:

طبق گزارش بانک جهانی در سال ۲۰۱۸ تعداد فوتی‌های منتسب به آلودگی هوا در ایران سالانه ۱۲ هزار نفر برآورد می‌شود که ۴۰۰۰ نفر از این تعداد مربوط به تهران است.

 به عبارتی به طور متوسط در تهران به دلیل آلودگی هوا روزی ۱۱ مرگ زودرس اتفاق می‌افتد.

* پمپئو مدعی شد: ایران ۴۰ سال است ما را تهدید می‌کند / پاسخ هر اقدامی را می‌دهیم

وزیر خارجه آمریکا مدعی شد:

 ایران ۴۰ سال است آمریکا و اسرائیل را تهدید می‌کند.

 ایرانی‌ها تقریبا به طور روزانه تهدید می‌کنند و در رابطه با حمله به آمریکا صحبت می‌کنند.

 در تعطیلات آخر هفته نیز بار دیگر توییتی در رابطه با این مسأله منتشر  کردند.

 اگر ایران هرگونه اقدامی علیه ما انجام دهد بی‌شک دولت ترامپ پاسخ آن را خواهد داد.

* آمار ۸۶ درصدی رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور

سخنگوی وزارت بهداشت:

 میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی در کشور به ۸۶ درصد رسیده است.

 کشور به سمت ثبات شیوع ویروس کرونا با طی مسیر کاهشی قرار گرفته است.

 ویروس کرونا پیش‌بینی ناپذیر و چموش است.

 مازندران بر خلاف سایر نقاط کشور به تازگی وارد پیک سوم کرونا شده است.

 دنبال مقصر گشتن برای مشکلات پیش آمده، شرایط مدیریت کرونا را دشوار می‌کند.

 رفتار مردم در قبال کرونا باید تغییر کند.

* واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور: ویروس_انگلیسی به 40 کشور منتقل شده و مهمترین کاری که ما باید انجام دهیم، رعایت دستورالعمل هاست.

ستاد مقابله با کرونا و سایر دستگاه ها باید وظایف خود را انجام دهند و مردم نیز کمک کنند.

.........بهداشت و سلامت

* آمار ۸۶ درصدی رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور: سخنگوی وزارت بهداشت گفت: میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی در کشور به ۸۶ درصد رسیده است که البته باید برای رسیدن به وضعیت ایده‌آل تلاش‌های بیشتری صورت گیرد.

به نقل از ایسنا، دکتر سیماسادات لاری افزود: اکنون کشور به سمت ثبات شیوع ویروس کرونا با طی مسیر کاهشی قرار گرفته است که با توجه به فصل سرما و بروز بیماری‌های دیگر، یک دستاورد برای مدیریت کرونا و همچنین مردم به شمار می‌رود که البته در این میان جان بسیاری از عزیزانمان را نیز از دست دادیم که یک هشدار برای همه ما است.

لاری با اشاره به اینکه طرح شهید قاسم سلیمانی نقطه عطف درمان و پیشگیری از کرونا است و یقینا اجرای موفق این طرح منتج به دستاوردهای خوبی در این زمینه خواهد شد، افزود: در طرح شهید سلیمانی، نظام مراقبت فعال موردنظر است. معتقدیم اگر این طرح زودتر در کشور اجرا می‌شد، وضعیت شیوع کرونا در کشور بهتر بود.

وی گفت این ویروس پیش‌بینی ناپذیر و چموش است و هر لحظه ممکن است غافلگیرمان کند. در این شرایط رعایت پروتکل‌های بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی و پرهیز از سفرهای غیرضروری بسیار جدی است.

لاری همچنین به وضعیت افزایشی شیوع کرونا در مازندران اشاره کرد و گفت: مازندران بر خلاف سایر نقاط کشور به‌تازگی وارد پیک سوم کرونا شده است و برای خروج از این پیک و اجرای تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا باید بین همه نهادهای استان و شهرستان همراهی و همدلی ایجاد شود.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: لازمه خروج مازندران از وضعیت افزایشی شیوع کرونا و عبور از پیک سوم، کنار گذاشتن اختلاف نظرها است؛ چون دنبال مقصر و گناهکار گشتن برای مشکلات پیش آمده، فقط شرایط مدیریت کرونا را دشوارتر خواهد کرد.

وی با تأکید بر حمایت از افزایش موارد تست‌های مولکولی و رپید گفت: از این طریق افراد بیشتری شناسایی و ایزوله می‌شوند که این اقدام در کاهش ابتلای بیماران نقش ویژه‌ای دارد. البته اگر به خوبی نتوانیم در قالب اجرای طرح شهید سلیمانی، افراد شناسایی شده و مثبت و خانواده‌های آنها را قرنطینه کنیم، نمی‌توانیم به موفقیت دست یابیم و کارمان بیهوده خواهد شد از این رو همکاری مجموعه بسیج و سپاه و همچنین هلال احمر در انجام تست‌ها و همچنین قرنطینه افراد شناسایی شده، از اهم موضوعاتی است که باید انجام شود.

* کشف ویروس انگلیسی کرونا در ایران: وزیر بهداشت با اشاره به از کاهش تعداد فوتی های روزانه کرونا از شناسایی اولین فرد مبتلا به ویروس جهش یافته انگلیسی در کشور خبر داد اما از مردم خواست وحشت نکنند چون اوضاع تحت کنترل است.

به نقل از ایرنا، سعید نمکی افزود: خوشبختانه حال این بیمار خوب است و چون از روز نخست آگاه و هوشیار بود و با تست پی سی آر منفی به ایران آمده بود و خود را ایزوله کرده بود، کسی از اطرافیان او به این ویروس مبتلا نشده است و با غربالگری که از نزدیکان این بیمار انجام شد هیچ موردی از این ویروس در فرد دیگری در کشور پیدا نشد.

نمکی گفت: خبری هم در رسانه منتشر شده بود که یکی از همکاران ما در غرب کشور به ویروس جهش یافته انگلیسی مبتلا شده که بعد از تست از این فرد مشخص شد صحت ندارد و از بیش از ۲۴۰ نفر از افرادی که با او ارتباط داشتند نیز تست گرفته شد و هیچ موردی از ابتلا به این ویروس پیدا نشد.البته این وضعیت به معنای این نیست که خطر وجود ندارد بلکه باید خیلی مراقب باشیم و دچار سهل انگاری نشویم و به جد پروتکل های بهداشتی را رعایت کنیم.

* تولید مشترک واکسن با کوبا بعد از خرید خارجی و کوواکس در اولویت ایران: سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: احتمالا اولین واکسن های کرونا که به ایران می رسد از مسیر خرید مستقیم از یک کشور خارجی است، بعد از آن سهمیه ایران از سبد کوواکس می رسد، سپس تولید مشترک انستیتو پاستور ایران با یک شرکت کوبایی است و پس از آن واکسن ایرانی تأمین می شود.

به نقل از ایرنا، کیانوش جهانپور افزود: برای خرید مستقیم واکسن کرونا از یک کشور خارجی اقداماتی انجام شده و زمانی که نتیجه آن قطعی شود به مردم اعلام می شود، برای خرید واکسن کرونا از سبد کوواکس نیز اقدامات لازم انجام شده، البته مشکلاتی برای انتقال پول وجود داشت که بر طرف شد و از مسیر سازمان بهداشت جهانی در زمان مقرر و پس از شروع توزیع آن، واکسن کرونا وارد کشور می شود.

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: برای تولید مشترک واکسن کرونا با یک کشور خارجی اقداماتی از قبل انجام شده بود. شرط ایران برای انجام کارآزمایی بالینی انسانی واکسن کرونا در داخل کشور، تولید مشترک واکسن و انتقال فناوری تولید واکسن به ایران بود، به هر حال برخی شرکتهای خارجی در این زمینه مذاکراتی با ایران داشتند ولی در زمان حاضر فقط یکی از موسسات قدیمی و شناخته شده کوبا در حوزه واکسن سازی که از سالهای قبل با انستیتو پاستور ایران در زمینه تولید واکسن همکاری داشته است و بر اساس همان پلتفورم و زمینه همکاری و با همان فناوری موضوع تولید واکسن کرونا را هم هر دو موسسه دنبال کرده اند.  فاز یک کارآزمایی بالینی انسانی واکسن کرونا در کشور کوبا با موفقیت انجام شده است، فاز دوم مطالعه بالینی انسانی آن نیز هم اکنون با نظارت انستیتو پاستور ایران در کشور کوبا در حال انجام است و به شرط موفقیت فاز دو، فاز سه مطالعه انسانی آن در ماههای پایانی امسال در ایران انجام خواهد شد.

........از شش نقطه جهان

* بیانیه اتحادیه جهانی نابینایان به مناسبت روز جهانی بریل: اتحادیه جهانی نابینایان، «WBU» امسال هم مثل سال‌های گذشته بیانیه‌ای را به مناسبت روز جهانی بریل بر روی پایگاه اینترنتی خود منتشر کرده است که متن کامل آن را از نظر می‌گذرانیم:

چهار ژانویه ۲۰۲۱ روز جهانی بریل است. در سال ۲۰۱۸ مجمع عمومی سازمان ملل متحد این روز را به منزله روزی برای توجه به اهمیت خط بریل به عنوان وسیله‌ای جهت برقراری ارتباط که به تحقق حقوق انسانی نابینایان منجر می‌شود، به رسمیت شناخت. روز جهانی بریل، روزی برای بزرگداشت لویی بریل است که در چنین تاریخی در کپوری فرانسه متولد شد و این افتخار را نصیب خود کرد که خطی بین‌المللی ابداع کند که هنوز هم به طور گسترده‌ای در سر تا سر جهان از سوی آسیب دیدگان بینایی استفاده می‌شود. بریل یک کد مخصوص است که از کنار هم قرار گرفتن شش نقطه در یک فضای مشبک ساخته می‌شود. این شش نقطه‌ها در شصت و سه حالت می‌توانند کنار هم قرار گیرند و همین، به کاربران این خط امکان داده آن را برای استفاده در زبان‌های گوناگون و رشته‌های متفاوت نظیر موسیقی و ریاضی مناسبسازی کنند. بریل برای سواد‌آموزی نابینایان و سایر آموزش‌های آنها در طول زندگی، آزادی بیان و ابراز عقیده و همچنین مشارکت اجتماعی وسیله‌ای ضروری است. این هم راستا با مواد 21 و 24 کنوانسیون سازمان ملل متحد برای حقوق افراد دارای معلولیت (CRPD) و هدف چهارم از سند اهداف توسعه پایدار (SDG) است که بر کیفیت فراگیر و عادلانه آموزش و ارتقا فرصت های یادگیری مادام العمر برای همه متمرکز است. اتحادیه جهانی نابینایان در گرامیداشت روز جهانی خط بریل از همه کشورها می خواهد معاهده مراکش را که توزیع بریل و سایر مطالب مطالعاتی دسترسی‌پذیر را بدون خطر نقض حق چاپ مجاز و تسهیل می کند ، تصویب و اجرا کنند. این یک روش متناسب و متضمن بقای بریل در کنار فناوری‌های نوظهور است. همچنین ، با توجه به اینکه در کشورهای کمتر توسعه یافته ، تولید بریل هزینه بر است ، از این رو در دسترس بودن مواد مطالعه برای نابینایان بسیار مهم است. افزون بر این، از آنجا که جهان با پاندمی کرونا دست به گریبان است، فراهم کردن دسترسی افراد نابینا و کم بینا به منابع اطلاع‌رسان در این زمینه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بنابراین ، ما می خواهیم با استفاده از این فرصت ، دولت ها ، سیاست گذاران و سایر ذینفعان را دعوت کنیم تا تضمین کنند که منابع مطالعاتی در قالب‌های دسترسی‌پذیر، از جمله بریل در دسترس همگان است و هیچ کس از چنین امکانی محروم نمی‌شود.

قابل ذکر است که این اتحادیه در پایان بیانیه روز جهانی بریل بر این نکته تأکید کرده که برنامه‌های این اتحادیه در جهت گسترش سواد بریل در کشور‌های کمتر توسعه یافته همچنان برقرار است و افراد و نهاد‌هایی که می‌خواهند از کمک این اتحادیه در مسیر بریل‌آموزی بهره‌مند شوند می‌توانند به وبسایت اتحادیه جهانی نابینایان مراجعه و فرم‌های مربوطه را تکمیل و درخواستشان را ثبت کنند.

........ورزشی

* نتایج مسابقات آنلاین شطرنج به میزبانی یزد

مسابقات آنلاین شطرنج نابینایان گرامیداشت یادواره سردار شهید سلیمانی در یزد برگزار شد.

این مسابقات، با حضور 41 بازیکن طی دوروز به میزبانی هیأت ورزش نابینایان استان یزد با سرپرستی فهیمه رضایی پور و آقای علی اکبر هدهدی به عنوان ناظر مسابقات برگزار شد.

در پایان این مسابقات، حسن توسلی از استان مرکزی عنوان قهرمانی را بدست آورد، میلاد رضایی از استان مرکزی دوم و محمدرضا علیزاده از استان تهران سوم شدند.

مهدی رومی فرد از اصفهان و فرهاد نادریان از گلستان چهارم و پنجم شدند.

فاطمه رحیمی از استان خراسان رضوی نفر اول بخش بانوان و سید محسن طباطبایی از استان یزد عنوان نخست بازیکنان با ریتینگ کمتر از 1300 را از آن خود کردند.

برنده قرعه کشی یک میلیون ریالی به علی جعفروند از استان تهران، و ابوالقاسم رحیمی از استان مازندران اهدا شد.

* رونالدو رکورد پله را شکست

مهاجم پرتغالی با دبل در دیدار یوونتوس و اودینزه، از رکورد پله عبور کرد.

کریستیانو رونالدو با دو گلی که این هفته در بازی مقابل اودینزه  به ثمر رساند، توانست از رکورد پله عبور کند. او پس از این بازی، رکورد اسطوره برزیلی در تعداد گل های باشگاهی و ملی را شکست و دومین گلزن برتر تاریخ شد.

رونالدو تاکنون ۷۵۸ گل به ثمر رسانده است که ۶۵۶ گل را با تیم های باشگاهی وارد دروازه حریفان کرد و ۱۰۲ گل ملی به نام خود ثبت کرد. پله با پیراهن تیم ملی برزیل ۷۷ بار گلزنی کرد و ۶۸۰ گل باشگاهی به ثمر رساند.

اکنون تنها جوزف بیکان برترین گلزن تاریخ، بالاتر از رونالدو قرار دارد.

جوزف بیکان با میانگین بیش از یک گل در هر بازی برترین بازیکن تاریخ فوتبال جهان است و در مجموع ۱۴۶۸ گل ملی و باشگاهی به ثمر رسانده و بالاتر از گرد مولر، کریستیانو رونالدو و پله ایستاده‌ است. وی همچنین در مسابقات رسمی ۸۰۵ گل زده و بالاتر از رونالدو و پله قرار دارد.

...........حوادث

* راز یک قتل/ چرا جسد زن 49 ساله ای که با پسر25 ساله ارتباط داشت، منجمد شده بود؟

ایران نوشت: اواخر آذر ناپدید شدن زنی 49 ساله به نام میترا به پلیس اعلام شد. خانواده‌اش مدعی بودند وی برای خرید از خانه خارج شده و دیگر برنگشته بود.

با اعلام شکایت خانواده میترا، تحقیقات از سوی کارآگاهان اداره چهارم پلیس آگاهی پایتخت آغاز شد. در بررسی‌های انجام شده مشخص شد که زن میانسال، آخرین بار با پسر جوانی به نام سروش دیده شده است.
با این احتمال که سروش از سرنوشت میترا با خبر باشد، تحقیقات برای دستگیری او ادامه یافت و در نهایت سروش شناسایی و پسر 25 ساله یکشنبه 14 دی بازداشت شد.
سروش در تحقیقات اولیه مدعی بود از سرنوشت میترا بی‌خبر است اما فقط 24 ساعت پس از بازداشت راز ناپدید شدن او را برملا کرد و گفت: یک‌سال قبل با میترا در یک گروه تلگرامی آشنا شدم. رابطه ما کم کم صمیمی شد و چندین بار او را ملاقات کردم.
او ادامه داد: حدود سه هفته قبل، میترا به خانه من آمد تا مواد مصرف کنیم. آن روز هم قرص و هم مواد مصرف کردیم که ناگهان حال میترا بد شد ترسیده بودم نمی‌دانستم چه کار کنم در همین حال متوجه شدم دیگر نفس نمی‌کشد و مرده است. می‌خواستم جسد را از خانه‌ام که در طبقه دوم بود بیرون ببرم اما ترسیدم. مدام منتظر فرصتی بودم تا بتوانم جسد را از خانه خارج کنم. اما این انتظار سه هفته طول کشید. من در این مدت با جسد در خانه تنها بودم. جسد را داخل ساک مخصوص پتو قرار داده و آن را داخل کمد گذاشتم و قبل از اینکه فرصت انتقال جسد را پیدا کنم دستگیر شدم.
با اعتراف پسر جوان تیم جنایی به دستور بازپرس شعبه دوم دادسرای امور جنایی تهران راهی آپارتمان سروش شدند. از جسد داخل کمد خبری نبود اما در یکی از اتاق‌ها با تعداد زیادی پتو رو به رو شدند مأموران پتوها را کنار زده و در نهایت موفق شدند جسد میترا را داخل ساک مخصوص پتو پیدا کنند.
موضوعی که باعث تعجب تیم تحقیق شد این بود که جسد یخ زده و دچار فساد نعشی نیز نشده بود. با آن‌که حدود سه هفته از مرگ زن میانسال می‌گذشت اما در بررسی‌های اولیه متخصصان پزشکی قانونی باتوجه به نبود فساد نعشی احتمال دادند زمان کمی از مرگ گذشته باشد. از سویی جسد دچار یخ زدگی شده بود اما هیچ یخچالی که جنازه را داخل آن قرار داده باشند نیز در محل پیدا نشد.
با اعتراف سروش، به دستور بازپرس محمد وهابی، جنازه زن میانسال برای مشخص شدن علت اصلی مرگ به پزشکی قانونی منتقل شد. همچنین با انتقال متهم به اداره دهم پلیس آگاهی پایتخت تحقیقات در رابطه با این حادثه ادامه دارد.

........چاردیواری

با سلام و عرض ادب به خوانندگان ایران سپید روز جهانی لویی بریل مصادف با تولد این مبدع خط بریل را به همه نابینایان تبریک می گویم. هر چند تبریک ما در روزهای بد بریل در ایران گفته می شود چرا که مهمترین منبع دسترسی نابینایان به خط بریل یعنی روزنامه ایران سپید به علت ایام کرونایی منتشر نمی شود. با تعهد مجدد به انتشار نسخه بریل ایران سپید در اولین فرصت و انشاا... با فروکش کردن دامن گیری ویروس کرونا که خوشبختانه در حال رخ دادن است. بار دیگر بر ضرورت استفاده نابینایان از خط بریل تأکید می کنم و امیدوارم ایران سپید به عنوان مهمترین منبع بریل قابل دسترس نابینایان در 25 سال گذشته بار دیگر به دامن فرهنگی نابینایان برگردد. اما تماس ها و پیام های شما. آقای نیرومند از مشهد با تشکر از بخش آن سوی چشم ها در هفته نامه صوتی ایران سپید در مورد بازگشت روزنامه بریل و تقویم سؤال کرده اند در همین رابطه آقای بابایی از تبریز هم در مورد زمان بازگشت نسخه بریل روزنامه سوال کرده اند. آقای عارف اثباتی در مورد بازگشت نسخه بریل روزنامه و تقویم پرسش مطرح کرده اند و همین طور خانم عطا منش از مشهد، در پاسخ به کلیه دوستانی که در خصوص تقویم سؤال کرده اند باید پاسخ بدهم که به احتمال بسیار قوی تقویم در سال جاری نیز چاپ خواهد شد اما اینکه وضعیت خوانندگان ایران سپید چگونه خواهد بود منوط به قطعی شدن چاپ بریل و جلسه ای است که بتوانیم  در این خصوص برگزار کنیم. سعی می کنیم در یکی دو هفته آینده اطلاع رسانی کنیم. آقای هادی ندیمی در مورد بخش معرفی مشاغل مناسب برای نابینایان پیگیری کرده اند که در هفته نامه صوتی ایران سپید بوده و خواهان تداوم این بخش آموزنده شدند که قطعاً با مسئول ذیربطش صحبت خواهم کرد و اینکه چگونه می توانیم این بخش را دوباره پی بگیریم. در این خصوص آقای دانیال امیری هم در مورد اخبارالمپیاد شطرنج نابینایان پیگیر شده اند که آقای سرمدی قرار بوده که در این خصوص اطلاع رسانی کنند که بار دیگردر این خصوص به ایشان یادآوری کردیم. دوستان دیگری هم مانند هفته های اخیر بدون ذکر توضیحات دقیق در مورد مشکلات معیشتی سوال کرده اند  که خیلی نمی توانیم کمک کنیم چون اطلاعات دقیق نیست. آقای همتی دهکردی از کرج طی تماسی فرمودند که فرزند معلول جسمی و ذهنی دارند که به همین دلیلی به بهزیستی مراجعه کرده اند برای پلاک ویژه و آنها گفته اند که پلاک فقط شامل خود فرد معلول است این امر درست نیست و والدین افرادی که دارای کم توانایی های ذهنی یا معلولیت های چندگانه هستند هم می توانند شامل پلاک شوند ایشان به بهزیستی مراجعه کند و بر حقش اصرار کند و پیگیر حقوقش باشد. آقای رحیمی از اصفهان با تشکر از زنگ تاریخ در خصوص تهیه گزارش از مرکز کریستوفل پرس و جو کرده اند که به مسئول مربوطه زنگ تاریخ انتقال پیدا کرد اما در بخش مربوط به مدرسه نورآیین در مورد مدرسه کریستوفل هم توضیحاتی را ارئه داده اند که تا حدودی معرف وضعیت این مرکز آموزشی قدیمی نابینایان در ایران بود. آقای احمدرضا در مورد شهریه دانشگاه ها پرسیده اند که امسال به شدت به مشکل  برخورده است گفته اند که کی شهریه پرداخت می شود قرار است که تا پایان بهمن ماه این شهریه ها واریز شود. ما در این خصوص سعی می کنیم یک گفتگوی جامعی انجام دهیم و در ایران سپید منتشر کنیم. با تشکر از سایر دوستان شما را تا گفتگوی آینده به خدای متعال می سپاریم.


 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *