شناسه خبر: 22681 منتشر شده در مورخ: 1399/10/17 ساعت: 14:09 گروه: اجتماعی  
قیمت هر جلد قرآن برای نابینایان؛ ۱ میلیون تومان

قیمت هر جلد قرآن برای نابینایان؛ ۱ میلیون تومان

قیمت بیش از یک میلیون تومانی هر نسخه از قرآن بریل و وجود اغلاط در برخی از قرآن‏‌های چاپ شده در کشور از جمله مشکلات موجود در حوزه خط بریل در کشور است.

به گزارش ایران سپید  به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی، هانیه گرائیلی مدیرکل حوزه ریاست، روابط عمومی و روابط بین‌الملل سازمان اسناد و کتابخانه‏‌های ملی ایران گفت: تعلق داشتن به آحاد جامعه و توجه به اقشار مختلف و دسترسی عادلانه به امکانات و ایجاد فرصت‏‌های برابر برای همگان در حدود و منطبق بر حوزه‌‏های مأموریتی، ما را بر آن داشت تا جشنواره «بریلفا» در سازمان اسناد و کتابخانه ملی راه‌اندازی شود که از مهم‏ترین شاخصه‏‌های یک سازمان یا نهاد در تراز «ملی» است. 

وی ادامه داد: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به مثابه حافظه ملی تمامی ایرانیان است و یکی از قطب‏های مهم فرهنگی کشور در تراز ملی به شمار می‌رود و به دلیل همین نوع نگاه، همواره سعی کرده در راستای توجه به اقشار مختلف جامعه، فراهم آوردن شرایط مناسب و دسترسی عادلانه به منابع و ایجاد فرصت‏های برابر برای همگان، در حدود حوزه مأموریتی خود گام بردارد. 

مدیرکل حوزه ریاست، روابط عمومی و روابط بین الملل سازمان اسناد و کتابخانه‌‏های ملی ایران اظهار داشت: دسترسی عادلانه به منابع اطلاعاتی و تلاش در ایجاد امکان‏ برابر برای افراد با نیازهای ویژه از جمله افراد با آسیب بینایی،‌ مستلزم اتخاذ برخی سیاست‌‏های ویژه و کاربست مکانیزم‏‌ها و راهبردهای جایگزین متناسب با شرایط این افراد است. در این میان «خط بریل» به عنوان خط رسمی این قشر، از سوی سازمان ملل متحد و بسیاری دیگر از سازمان‏ها و نهادهای بین‌‏المللی رسمیت یافته و بر آن تأکید شده است.

وی ادامه داد: در همین راستا کتابخانه‏‌های ملی ایران به واسطه کارویژه‏‌ها و حوزه‏‌های مأموریتی خود، هم‌تراز با فعالیت‌های جهانی، در جهت حفظ، گسترش، کارآمدسازی و راه‌‏حل‏‌یابی مشکلات بریل فارسی برای دسترس‌پذیری بهتر و فراگیر نابینایان کشور به منابع اطلاعاتی فعالیت‌هایی را به انجام رسانده و پروژه ملی «بریلفا» را کلید زد.

هانیه گرائیلی اضافه کرد: نخستین دوره جشنواره ملی بریلفا به عنوان وجه اجرایی این پروژه، سال گذشته در سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار شد. در طول برگزاری این جشنواره، از ارسال آثار تا زمان برگزاری و در نهایت بازخوردهایی که دریافت شد؛ نسبت به مشکلات این حوزه آگاه شدیم که یکی از مشکلات اصلی در زمینه خط بریل، ساحت تصمیم ‏سازی است. به این معنا که تاکنون مشکلات و مسائل مربوط به بریل در ایران و امور مرتبط با آن، محدود و متوجه سازمان بهزیستی بوده است. این درحالی است که وظایف و کارویژه‏‌های متعددی را برای دستگاه‌‏های مختلف فرهنگی کشور در این زمینه به تناسب حوزه‏‌های مأموریتی‏شان می‌‏توان متصور بود؛ که باید در سیاست‏گذاری‏‌ها و تصمیم‏‌سازی‏‌های این دستگاه‏‌ها به تناسب وظایف و خدمات هر یک، نابینان و به تبع آن، بریل نیز مدنظر قرار گیرد. 

وی تصریح کرد: یکی از کارویژه‌‏ها و اهداف اصلی پروژه ملی بریلفا در کنار حفظ، گسترش و نهادمندسازی بریل در ایران، شناسایی و احصاء مشکلات بریل، عوامل مترتب بر این مشکلات، راه‏ حل‏‌یابی برای آنها و ایجاد فضای هم‌‏افزا برای تشریک مساعی و نقش‏‌آفرینی دستگاه‌‏های مختلف ذی‏‌ربط در راه برون‏‌رفت از مشکلات موجود است که در صورت هم‌‏افزایی و توجه دستگاه‏‌های مختلف فرهنگی کشور در چهارچوب حوزه‏‌های مأموریتی خود، به برون‏رفت از مشکلات پیش‏روی بریل و نقش‏آفرینی در این حوزه، می‏توان شاهد دسترسی بهتر، فراگیر و کارآمدتر افراد با آسیب بینایی به منابع اطلاعاتی و برآورده شدن نیازهای اطلاعاتی این قشر به شکلی بهینه و در روندی تسریعی بود. 

وی افزود: در این سلسله گزارش‏ که به عنوان وجه مطالعاتی «پروژه ملی بریلفا» به شمار می‌‏رود، در کنار شناسایی موشکافانه و احصای مسائل و چالش‏‌ها در هر یک از ابعاد مختلف بریل در ایران، به فراخور موضوع و متناسب با حوزه‏‌های مأموریتی دستگاه‌‏های ذی‌‏ربط برای حل، تقلیل و برون‏رفت از این چالش‌‏ها و مشکلات و توصیه‏‌های سیاستی پیشنهاداتی ارائه شده است. 

گرائیلی یادآور شد: یکی از حوزه‏‌های مرتبط با خط بریل در ایران مسائل و مشکلات مربوط به چاپ و نشر قرآن بریل در کشور است. قیمت بیش از یک میلیون تومانی هر نسخه از قرآن بریل، وجود اغلاط در برخی از قرآن‏‌های چاپ شده در کشور، نبود نظارت مستمر و منسجم بر چاپ قرآن بریل در ایران، عدم انطباق با رسم‌‏المصحف، حجیم بودن و چند جلدی بودن قرآن‏‌های بریل، عدم دسترسی مناسب نابینایان به قرآن بریل چه به صورت شخصی و چه در محیط‏‌های مختلف، از جمله مشکلات و مسائل است.

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *