شناسه خبر: 22662 منتشر شده در مورخ: 1399/10/15 ساعت: 23:24 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه سه شنبه 16 دی ۱۳۹۹

روزنامه سه شنبه 16 دی ۱۳۹۹

عناوین امروز: بازدید معاون مشارکت‌ های مردمی سازمان بهزیستی کشور از پروژه مسکن ۱۳۰ واحدی در فولادشهر - افزایش ١٠ درصدی تماس با اورژانس تهران در پی آلودگی هوا - آلودگی هوا و افزایش ۱۵ درصدی ابتلا و مرگ ناشی از کرونا - پرواز شور‌انگیز علیزاده از ایران تا هلند - آخرین اخبار در مورد جشنواره های فجر - برگزاری وبینار بانوان سفیر جنبش پارالمپیک - مرد میانسال، به خاطر اختلاف بر سر ارث، برادرش را با ضربه چهارپایه کش

روزنامه «ایران سپید»

سه شنبه 16 دی ۱۳۹۹

21 جمادی الاولی۱۴۴۲

5  ژانویه 2021

سال بیست و پنجم شماره 6605

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وب سایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

........عناوین این شماره......

بازدید معاون مشارکت‌ های مردمی سازمان بهزیستی کشور از پروژه مسکن ۱۳۰ واحدی در فولادشهر

افزایش ١٠ درصدی تماس با اورژانس تهران در پی آلودگی هوا

آلودگی هوا و افزایش ۱۵ درصدی ابتلا و مرگ ناشی از کرونا

پرواز شور‌انگیز علیزاده از ایران تا هلند

آخرین اخبار در مورد جشنواره های فجر

برگزاری وبینار بانوان سفیر جنبش پارالمپیک

مرد میانسال، به خاطر اختلاف بر سر ارث، برادرش را با ضربه چهارپایه کشت

........ویژه

* بازدید معاون مشارکت‌ های مردمی سازمان بهزیستی کشور از پروژه مسکن ۱۳۰ واحدی در فولادشهر

معاون مشارکت‌ های مردمی، توانمندسازی و امورمجلس سازمان بهزیستی کشور از پروژه مسکن ۱۳۰ واحدی مددجویان در فولادشهر بازدید کرد.

دکتر ذوالفقار یزدان مهر به همرا ه مدیران بهزیستی استان اصفهان در سفر به شهر جدید فولادشهر ضمن دیدار و گفتگو با حمید رضا شیروانی مدیر عامل شرکت عمران از پروژه ۱۳۰ واحدی مددجویان بهزیستی در محله فرهنگ۲ (F2) بازدید کرد و از روند ساخت و تکمیل این واحدها مطلع شد.

 لازم به توضیح است واحدهای مذکور در قالب چهار بلوک مسکونی چهار طبقه در متراژ  ۷۵ الی ۱۰۰ متر مربعی با ارزش روز بیش از ۶۰ میلیارد تومان ، بزودی در ایام الله دهه فجر انقلاب به مددجویان این سازمان واگذار می شود.

* خدمت در مراکز بهزیستی بدون عشق و محبت امکان پذیر نیست

رئیس سازمان بهزیستی کشور و هیئت همراه از مرکز نگهداری توانبخشی معلولین ذهنی بالای ۱۴ سال شهرستان میاندوآب بازدید کردند.

وحید قبادی دانا پس از استماع گزارش مدیر مرکز در جریان بازدید از این مرکز نگهداری، ضمن قدردانی از تلاشهای کارکنان و خدمت دهندگان مراکز مختلف بهزیستی افزود: بهزیستی یکی از نهاد های حمایتی و اجتماعی تاثیرگذار جامعه است و خدمت در مراکز بهزیستی بدون عشق و محبت امکان پذیر نیست.
وی با بیان اینکه هدف سازمان بهزیستی گسترش مراکز نگهداری نیست بلکه در تلاش هستیم معلولان و سالمندان در صورت امکان توسط خانواده هایشان نگهداری شوند، اظهار کرد: افزایش تعداد مراکز نگهداری نه تنها مزیتی محسوب نمی شود بلکه هدف تقویت نگهداری از سالمندان و معلولان در خانواده به لحاظ بهره مندی از جنبه عاطفی این سبک نگهداری است.
قبادی دانا ادامه داد: در این راستا نیز با تزریق مبالغی بابت حق پرستاری در منزل برای واجدین شرایط، بستر نگهداری از سالمند یا معلول خود در منزل فراهم شده است.
رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به افزایش تعداد اقامت کنندگان در مراکز نگهداری شبانه روزی تصریح کرد: کل افراد مقیم در این مراکز از دو سال پیش که ۳۹ هزار نفر را شامل می شد هم اکنون به ۴۸ هزار نفر رسیده است که مبلغ دریافتی یارانه این افراد نیز از ۶۴۰ هزار تومان به رقم های ۷۷۰ هزار، ۹۲۴ هزار و یک میلیون و ۱۱۰ هزار تومان افزایش یافته است.
وی با اشاره به پرداخت حق پرستاری در منزل نیز گفت: تعداد افراد دریافت کننده این مبلغ از ۲۰ هزار نفر به ۵۵ هزار نفر رسیده که مبلغ دریافتی نیز با افزایش ۳ برابری از ۲۰۰ هزار تومان به ۶۱۰ هزار تومان افزایش یافته است.
قبادی دانا با تأکید براینکه گسترش ظرفیت مراکز نگهداری به شرایط و حسب نیاز آن منطقه بستگی داشته و تعیین می شود، گفت: چنانچه نیاز منطقه به گسترش این مراکز ضروری است اقدامات اولیه برای گسترش ظرفیت ساختمان مرکز نگهداری توانبخشی معلولین ذهنی بالای ۱۴ سال میاندوآب انجام شود.
رئیس سازمان بهزیستی کشور توصیه کرد: باید شرایط و بستر ارائه خدمات بهتر به جامعه هدف در مراکز نگهداری فراهم شود.
همچنین دکتر سعید فریور مدیرکل بهزیستی استان نیز در این بازدید افزود: احداث سرای سالمندان با توجه به شرایط این گروه سنی باید مطابق استاندارد و در شرایط مطلوب انجام شود چرا که نگهداری تعداد زیادی از سالمندان در فضای کوچکتر از ظرفیت تعریف شده قابل قبول نیست.
وی ادامه داد: برای ایجاد مرکز سالمندان باید محوطه ای مناسب برای استفاده سالمندان در نظر گرفته شود تا بتوانند ساعاتی را در فضای باز و سرسبز سپری کنند.
گفتنی است در جریان این بازدید دستور لازم برای بررسی ظرفیت و نیاز شهرستان برای احداث سرای سالمندان شهرستان صادرشد؛ همچنین با گسترش ظرفیت مرکز نگهداری توانبخشی معلولین ذهنی بالای ۱۴ سال شهرستان نیز با هدف ارائه خدمات مطلوبتر به جامعه هدف موافقت شد.

........اخبار روز

* افزایش ١٠ درصدی تماس با اورژانس تهران در پی آلودگی هوا

معاون فنی و عملیاتی مرکز اورژانس تهران:

با توجه به افزایش آلودگی هوا،  ناوگان آمبولانسی در میادین اصلی شهر مستقر شده که نیرو های اورژانس از روز شنبه از ٨ صبح تا ٢١ در میادین اصلی شهر که میدانهای راه آهن، تجریش، ونک، فردوسی، انقلاب، آزادی و امام خمینی حضور دارند تا اگر شهروندان دچار مشکلی بودند بتوانند به واحدهای سیار ما مراجعه کنند. به علت افزایش میزان آلایندگی هوا، میزان تماس های اورژانس ١٠ درصد و انتقال بیماران قلبی و تنفسی نیز هفت درصد افزایش یافته است.

* ۷۰ درصد مالیات کشور به صورت خوداظهاری دریافت می‌شود

محمد مسیحی معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور:

هم اکنون با همکاری اصناف مختلف ۷۰ درصد مالیات کشور به صورت خوداظهاری دریافت می‌شود و طی ۲ سال آینده این مقدار به ۹۰ درصد افزایش پیدا می‌کند.

اخذ مالیات به صورت خوداظهاری موفقیت بسیار مهمی برای این بخش به حساب می‌آید و انرژی آزاد شده از مالیات خوداظهاری صرف مقابله با فرارهای مالیاتی در کشور خواهد شد.

فعالان اقتصادی در صورت ارایه ندادن اظهارنامه مالیاتی در زمان مشخص شده قانونی، علاوه بر محرومیت از تسهیلات و معافیت مالیاتی، مشمول جرایم قانونی غیرقابل بخشش نیز خواهند شد.

در شرایط شیوع ویروس کرونا دولت حامی صنوف آسیب‌دیده ناشی از بیماری کووید ۱۹ است و امسال مالیات برحسب درآمد از این واحدها اخذ خواهد شد و واحدهای صنفی متضرر و تعطیل از جمله رستوران‌ها و تالارهای پذیرایی شامل بخشودگی مالیاتی می‌شوند.

* سخنگوی دولت: فرآیند غنی‌سازی ۲۰ درصد در فردو آغاز شد

 علی ربیعی با اشاره به قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها گفت: دولت پیش از این هم اعلام کرده که قانون مصوب مجلس را لازم الاجرا می‌داند و به آن پایبند خواهد بود. هرچند دولت از ابتدا این طرح را به مصلحت ندانسته بود.

 رئیس جمهور در روزهای گذشته دستور راه اندازی غنی سازی ۲۰ درصد را صادر نمودند و از ساعاتی پیش پس از انجام اقدامات اولیه از قبیل اطلاع‌رسانی به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، فرآیند تزریق گاز شروع شد و تا ساعاتی دیگر اولین محصول  UF۶ به دست خواهد آمد./ شبکه خبر

*  آغاز تزریق "واکسن ایرانی کرونا" ساخته شده توسط ستاد اجرایی فرمان امام به دومین گروه از داوطلبان

حجت‌اله نیکی‌ملکی رئیس مرکز اطلاع‌رسانی ستاد اجرایی فرمان امام با اعلام این خبر افزود: پس از بررسی دقیق سلامت سه داوطلب اولی که واکسن " کووایران برکت " بر روی آنها تزریق شده بود، مجوز تزریق برای ۴ نفر بعدی از سوی مراجع ذیصلاح صادر شد.

 وی همچنین افزود: تزریق واکسن بر روی نفر اول از این ۴ نفر صورت گرفت.

.........بهداشت و سلامت

* آلودگی هوا و افزایش ۱۵ درصدی ابتلا و مرگ ناشی از کرونا: رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت گفت: آلودگی هوا و ذرات آلاینده هوا تا ۱۵ درصد منجر به افزایش موارد مرگ و میر و ابتلای ناشی از کرونا می شود.

به نقل از ایسنا، دکتر عباس شاهسونی افزود: بعد از فشار خون بالا، مصرف دخانیات و سوءتغذیه، آلودگی هوا چهارمین علت مرگ و میر است همچنین دومین علت مرگ ناشی از بیماری های غیر واگیر بعد از مصرف دخانیات به شمار می رود.

شاهسونی ادامه داد: در عین حال آلودگی هوا علت ۲۰ درصد از مرگ های ناشی از بیماری های ایسکمیک قلب، ۱۹ درصد از مرگ های ناشی از سرطان های ریه، علت ۲۶ درصد از مرگ های ناشی از سکته های مغزی، علت ۲۰ درصد مرگ های ناشی از دیابت، علت ۴۰ درصد مرگ های ناشی از بیماری های مزمن انسداد ریوی و ۳۰ درصد مرگ های ناشی از عفونت های حاد دستگاه تنفسی است.

وی ادامه داد: مسیر ورودی آلودگی هوا به بدن، از طریق سیستم تنفسی است. این موضوع باعث کاهش ایمنی فرد می شود. کرونا نیز افرادی را که سیستم ایمنی ضعیف تری دارند، بیشتر درگیر می کند و این یک مسیر افزایش انتقال و تشدید کرونا به دلیل آلودگی هواست. یک مسیر دیگر آن، این است که ثابت شده است که ویروس کرونا می تواند بر روی ذرات معلق ریز در هوا بچسبد و وارد سیستم تنفسی فرد شود.

شاهسونی اظهار کرد: در عین حال باید توجه کرد افرادی که در مناطق آلوده زندگی می کنند، سیستم تنفسی آسیب پذیرتری دارند. بر این اساس افرادی که در تهران زندگی می کنند، قاعدتا نسبت به افرادی که در شهرهای کوچک زندگی می کنند، سیستم تنفسی شان آسیب پذیرتر است. زیرا دائما با آلودگی هوا مواجهه دارند. بنابراین آلودگی هوا تا ۱۵ درصد منجر به افزایش موارد ابتلا و مرگ به علت کرونا می شود.

* کرونای انگلیسی به بسیاری از کشورها گسترش یافته است: نوع جدید ویروس کرونا که برای اولین بار ماه گذشته در انگلیس مشاهده شد، اکنون در بسیاری از کشورها گسترش یافته است؛ این ویروس به احتمال زیاد توسط مسافرانی که ناآگاهانه این مهاجمان میکروسکوپی را با خود حمل می‌کنند، منتقل شده است.

به نقل از ایرنا، این نوع جدید که «B.۱.۱.۷» نام دارد به احتمال زیاد  در منطقه جنوب شرقی انگلیس سرچشمه گرفته است و قرنطینه ماه نوامبر (آذر ماه)  در انگلیس، در پیشگیری از گسترش این ویروس که بیشتر در جوانان زیر ۲۰ سال شایع است، کار چندانی نکرده است و سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که نوع جدید این ویروس مسوول بیش از نیمی از عفونت های جدید در انگلیس است.

نوع جدید ویروس کرونا اکنون در دهها کشور از جمله آمریکا وجود دارد که در کلرادو، کالیفرنیا و فلوریدا افراد را آلوده کرده است.

در اروپا، این ویروس در بلژیک، فرانسه، آلمان، ایرلند، ایتالیا، هلند، نروژ، اسپانیا، سوئد و سوئیس مشاهده شده است و همچنین در آسیا، استرالیا، خاورمیانه و آمریکای جنوبی نیز شناسایی شده است.

مایکلین دوکلف خبرنگار بهداشت جهانی NPR (رادیوی ملی عمومی آمریکا) گفت: این نسخه جدید ویروس کرونا از قبل جهش یافته است و ۱۷ جهش در آن مشاهده شده است.  

در اکثر قریب به اتفاق موارد، جهشها  بی ضرر هستند و یا حتی ویروس را ضعیف می کنند اما در موارد نادر، جهش ها می توانند به ویروس کمک کنند - تا نسبت به نسخه های دیگر اندکی برتری داشته باشد یا تقویت شود.

به نظر نمی رسد نوع جدید کشنده تر باشد اما بسیار مسری تر است؛  محققان هنوز در تلاش هستند تا مشخص کنند که قدرت سرایت این گونه جدید دقیقا چقدر بیشتر است؛  بسیاری تخمین زده اند که قدرت سرایت این ویروس جدید دست کم ۵۰ درصد بیشتر از گونه اصلی است.

افزایش قدرت سرایت این ویروس به افزایش بار ویروسی در داخل بینی یا مسیر تنفسی فرد منجر شده و باعث می شود که هنگام صحبت کردن و یا سرفه افراد به راحتی پراکنده شوند. تئوری دیگر این است که این گونه جدید ویروس راحت تر به سلول های انسان متصل می شود.

بیش از ۷۷ هزار نفر ماه گذشته بر اثر ابتلا به کرونا در آمریکا جان خود را از دست دادند.   

اکنون کادر مراقبت های بهداشتی آمریکا در حال آماده شدن برای رویارویی با یک ماه ژانویه مهلک در نتیجه پیامدهای مرگبار تعطیلات کریسمس و سال نو میلادی در این کشور هستند.

آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان تحت کنترل است:  مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی گفت: آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان که هفته گذشته در ۲ واحد مرغداری این استان شناسایی شد، با رصد و پایش شبانه‌روزی تحت کنترل است.

به نقل از ایرنا، محمد اصغرزاده افزود: اواسط هفته گذشته متوجه تلفات غیر متعارف ۲ واحد مرغداری در استان شدیم که از همان ابتدا نسبت به قرنطینه کامل واحد مرغ تخمگذار و استقرار نیروها در آنجا اقدام شد.

وی گفت: مهارهایی که نیاز بود طبق پروتکل‌های بهداشتی ستاد ملی مبارزه با آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان صورت گرفت و تمامی محصولات این واحدها توقیف شد و اجازه خروج آنها داده نشد.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی اظهار داشت: حدود پنج روز است که همکاران ما نسبت به مهار این ۲ واحد مرغداری اقدام کردند که یک واحد تمام شد و یک واحد هم امروز مختومه می‌شود تا از انتشار این ویروس به سایر واحدها جلوگیری کنیم.

وی با تأکید بر اینکه هیچ محصولی از این واحدها وارد بازار نشده است افزود: آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان بیماری مشترک بین انسان و حیوان است که سویه‌های مختلفی دارد و خوشبختانه سویه مشاهده شده در خراسان جنوبی (H۵N۸) تاکنون ابتلای انسانی نداشته است. . بنابراین نگران بحث انسانی و فراورده‌ها نیستیم. 

وی افزود: تخم مرغ در بازار هیچ گونه مشکلی ندارد و مورد تأیید دامپزشکی است همچنین با پختن تخم مرغ و حرارت بالای ۵۰ درجه ویروس‌ها حتی کرونا هم از بین می‌رود و جای نگرانی نیست.

.........آهنگ و درنگ

* پرواز شور‌انگیز علیزاده از ایران تا هلند: علاقمندان ایرانی حسین علیزاده شانزده سال پیش در چنین روز‌هایی بود که برای اولین بار او را در قامت یک نوازنده و آهنگساز جهانی یافتند؛ جایی که علیزاده با شور‌انگیز‌اش، با یک نوازنده نام‌آشنای اهل ارمنستان هم‌نوا شده بود. «به تماشای آب‌های سپید» که به انگلیسی با نام «Endless Vision» در دنیا منتشر شد، حاصل همکاری علیزاده و گاسپاریان بود. مخطبانی که کمتر با علیزاده یا گاسپاریان آشنا باشند احتمالاً آلبوم را با قطعه «ساری گلین» حتماً به خاطر می‌آورند. این آلبوم که در بهمن ۸۳ و در قالب یک اجرای زنده به بازار آمده بود، در سال ۲۰۰۶ میلادی در بخش بهترین آلبوم موسیقی سنتی دنیا، نامزد جایزه گِرَمی هم شد. از آن تاریخ به بعد، علیزاده بار‌ها با گروه‌ها یا آهنگسازان و نوازندگان جهانی همکاری داشت و حالا نامش به عنوان یکی از شناخته شده‌ترین موسیقی‌دان‌های ایرانی در دنیا مطرح است. علیزاده به تازگی آلبومی را با یک گروه مشهور و محبوب هلندی به بازار عرضه کرده است.

آلبوم «هم سان و هم سکوت» عنوان تازه‌ترین اثر حسین علیزاده است که با همکاری گروه هلندی «رامبرانت تریو» منتشر  شده است. این اثر پیش از این نیز در پلتفرم‌های معتبر موسیقی جهان پیش روی شنوندگان قرار گرفته بود.

حسین علیزاده نوازنده شورانگیز، رامبرانت فرایش نوازنده فورته پیانو، هارمونیوم، تونی اورواتر نوازنده ویولن و وینسنت پلانیه نوازنده سازهای کوبه ای گروه اجرایی آلبوم را تشکیل می‌دهند. ضمن اینکه "درآمد"، "سماع"، "کرشمه"، "مقدمه نیشابورک"، "سرمست"، "رامبراندی نژاد"، "نهفت"، "ترکمن" اسامی آثاری هستند که در این آلبوم گنجانده شده‌اند.

گروه سه‌نفرۀ هلندی رامبرانت تریو سال‌ها با هنرمندان مختلف، از جمله موزیسین‌های مطرح کشورمان حسین علیزاده، کیهان کلهر و حسام اینانلو همکاری‌های متعدد داشته و در بسیاری از فستیوال‌های بزرگ جَز از جمله «بیم هویی»، «نورث سی جز»، «الب جز» و فستیوال جَز مادرید حضور داشته است. این مجموعه که دستمایه اصلی موسیقی شان موسیقی جز، موسیقی کلاسیک و موسیقی خاورمیانه است در پاییز سال ۱۳۹۶ بود که همراه با حسین علیزاده در شهرهای مختلف هلند به اجرای برنامه پرداخته بود.

اعضای گروه رامبرانت در طول ۱۲ سال گذشته در کنار هم ساز زده‌اند و توانسته‌اند به یکی از اصلی‌ترین گروه‌های جز در هلند تبدیل شوند. موسیقی آنها غنایی شاد و در عین حال حس قوی ماجراجویی دارد. دستمایه اصلی موسیقی آنها بر اساس قطعات اوریجینال در این سبک‌ها، بداهه نوازی می‌کنند که همین شاخصه "رامبرانت تریو" را به عنوان یکی از خلاق‌ترین گروه‌های جز در دنیا مطرح می‌کند.

آلبوم «هنوز پاییز است» نیز یکی دیگر از همکاری‌های مجموعه «رامبرانت تریو» با هنرمندان ایرانی بود که در این پروژه کیهان کلهر دیگر نوازنده شاخص موسیقی ایرانی گروه را همراهی می‌کرد.

این اثر موسیقایی حاصل همکاری و خلق موسیقایی این تریو با کیهان کلهر بود که از دو قسمت اصلی تشکیل شده که بخش اول کمانچه و در بخش دوم کلهر از ساز ابداعی شاه‌کمان استفاده می‌کند. این در حالی است که فضای ملودی‌ها بیشتر در مایه شوشتری و اصفهان گردش دارد.

........فرهنگ و هنر

* فصل زمستان شد و موسم جشنواره ها رسید. البته با جریان هایی که کرونا پیش آورده، واقعاً برگزاری جشنواره های هنری از نظر کارشناسان و هنرمندان در ابعاد مختلف ارزیابی می شود.

گروهی بر آنند که برگزاری جشنواره ها در شرایط کرونایی اقدامی غیر کارشناسیست؛ اما برگزار کنندگان جشنواره ها نظری کاملاً خلاف این را دارند.

جدا از این جدال های نظری، دبیرخانه ی سی و نهمین جشنواره ی فیلم فجر دست به کار شده و بعد از انتشار فراخوان، فیلم های متقاضی را می پذیرد.

در تازه ترین خبر از دبیرخانه ی جشنواره ی فیلم فجر امسال، رقیه توکلی، دومین فیلم خود با نام «مهران» را شرکت داده و فرم ثبت نام جشنواره را پر کرده است.

به گزارش ستاد اطلاع‌رسانی جشنواره فیلم فجر، تصور رایج این است که جنوب و غرب کشور عمدتا در معرض عوارض جنگ تحمیلی قرار داشته و مرکز ایران از حاشیه امنی برخوردار بوده است که پای جنگ به این شهرها باز نشده است، اما فیلم سینمایی «مهران» به دنبال آن است که با جنگ از طریق خانواده‌ای جنگ‌زده همراه شود و از شهر مهران خود را کشان کشان به یزد برساند و با کاراکتر «مهران» همراه شود. فیلم فضایی بومی دارد و ارائه روایت متفاوتی از مهمان‌نوازی یزدی‌ها در زمان جنگ از خصوصیات اصلی آن محسوب می‌شود.

دومین فیلم بلند رقیه توکلی؛ «مهران» متقاضی شرکت در سی‌ونهمین جشنواره ملی فیلم فجر شده است. فیلمی که توانست در سی و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان پروانه زرین جایزه دبیر جشنواره و جایزه ویژه شهید بهنام محمدی را  کسب کند.

کارگردان این فیلم درباره حضورش در فجر سی و نهم اشاره داشته است: «خوشحالم که امسال جشنواره فجر برگزار می‌شود و بر اساس آیین‌نامه جشنواره، فیلم سینمایی «مهران» پس از حضور در جشنواره کودک، از شانس شرکت در این دوره برخوردار است. امیدوارم با توجه به موفقیت و بازخورد خوبی که این فیلم در سی و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان داشت، در این جشنواره فجر نیز دیده شود و مورد توجه قرار گیرد».

رقیه توکلی که با فیلم سینمایی «مادری» در سی و پنجمین جشنواره ملی فیلم فجر حضور داشت حالا در دومین فیلم بلند خود دوباره سراغ لوکیشن شهر یزد رفته است. در «مهران» فضای زنانه «مادری» جای خود را به کاراکتر مرد و دراصل به پسربچه‌ای به اسم مهران داده و به جای داستان عاشقانه فیلم پیشین اینجا با خانواده‌ای جنگ‌زده از شهر مهران روبه‌رو هستیم، آنهم در فضای دهه شصت خورشیدی.

رقیه توکلی درباره فضا و ایده این فیلم گفته است: «وقایع این فیلم در دهه 60 می‌گذرد و مربوط به خانواده‌ای از شهر مهران است که مهمان خانواده‌ای در یزد می‌شوند که پسری به نام مهران دارند. در دوران دفاع مقدس مردم بعضی از شهرها به طور مستقیم درگیر جنگ بودند اما شهر یزد با توجه به این‌که در مرکز کشور قرار دارد شاید در نگاه اول به طور مستقیم درگیر دفاع مقدس نباشد اما جنگ، تأثیرات آن و مشارکت‌های اجتماعی را نمی‌توان درباره‌اش نادیده گرفت. در واقع فیلم به دنبال نشان دادن مهمان نوازی مردمان یزد در زمان جنگ است و می‌توان گفت ایده اصلی «مهران» بر اساس واقعیت است. چون یزد به خاطر امنیت بیشتری که داشت مهاجرپذیر بود و معمولا خیلی از آنها که در زمان جنگ به این شهر آمدند در این شهر ماندگار شدند.»

عوامل سازنده این فیلم عبارتند از کارگردان: رقیه توکلی، محصول: بنیاد سینمایی فارابی، تهیه‌کننده اجرایی: محمد پیرهادی، نویسنده فیلم‌نامه: فرشاد رضایی، رقیه توکلی، تدوین: سعید سلمان روغنی، صدابردار و صداگذار: طاهر پیشوایی، طراح لباس: نگار السادات مرتضوی‌زاده، طراح صحنه: سجاد دهقان، فیلمبردار: حامد بقاییان، دستیار اول کارگردان و برنامه‌ریز: جمال دهقان، عکاس: محمد هادی آخوندی، تصحیح رنگ: نیما دبیر زاده، منشی صحنه: مجید عظیمی نیا، مدیر تولید: مسعود یزدی، طراح گریم: ساقی شاهمرادی، طراح پوستر: سعید طامهری، موسیقی: علی مزیدی و حسین فروتن، بازیگران: سجاد اسماعیلی، باسط رضایی، امیررضاوزیری، محمد مهدی میرحسینی، معصومه قاسمی‌پور، شیما میرعرب‌شاهی، حمید حاجی محمدزاده، ملیکا معصومیان، مریم نیک آیین، اختر السادات اولیایی، فاطمه مجیبیان.

«علیرضا امینی» فیلم بلند سینمایی «راند چهارم» را به تهیه‌کنندگی «مرتضی شایسته» به سی و نهمین جشنواره فیلم فجر ارائه خواهد داد.

به گزارش ستاد اطلاع‌رسانی جشنواره فیلم فجر، «علیرضا امینی» که دانش آموخته سینماست، در دهه 1370 با ساخت فیلم کوتاه فعالیت خود را آغاز کرد و با دستیاری وارد فضای سینما شد. امینی دهه 80 را با نگارش فیلمنامه و تدوین آغاز کرد و سپس در نخستین گام «نامه‌های باد» را نوشت و کارگردانی کرد که حاصل آن دریافت سیمرغ بلورین بهترین اثر هنروتجربه از بیست و یکمین جشنواره فیلم فجر شد؛ در ادامه فیلم‌های «کنار رودخانه»، «دانه‌های ریز برف»، «زمان می‌ایستد»، «فقط چشم‌هاتو ببند»، «استشهادی برای خدا»، «هفت دقیقه تا پاییز»، «بلوک 9 خروجی 2»، «انتهای خیابان هشتم»، «من دیوانه نیستم»، «نگران نباش سارا»، «دلتا ایکس» و... را در کارنامه کاری خود ثبت کرد. او برای فیلم «هفت دقیقه تا پاییز» دیپلم افتخار بهترین کارگردانی را از بیست وهشتمین جشنواره فیلم فجر کسب کرد. موفقیت‌های امینی صرفا به جشنواره فیلم فجر خلاصه نشد و در سطح بین‌المللی نیز خوش درخشید. او برای فیلم«دانه‌های ریز برف» جایزه بهترین فیلم را از هشتمین جشنواره فیلم پوسان در سال 2003 دریافت کرد. در ادامه جایزه بهترین دستاورد هنری را برای این فیلم از چهل و چهارمین جشنواره فیلم تسالونیکی دریافت کرد و از پنجاه و ششمین جشنواره فیلم لوکارنو مورد تقدیر هیئت داوران قرار گرفت. امینی همچنین جایزه محیط زیست هیئت داوران جشنواره فیلم لوکارنو را نیز از آن خود کرد.

او سال 1386 با ساخت فیلم تلویزیونی «تلخون» به تلویزیون آمد و پس از آن «ریسمان سبز» را در این رسانه تولید کرد. امینی همچنین در دهه 90 به ساخت مجموعه‌های تلویزیونی و شبکه خانگی روی آورد و حاصل آن مجموعه‌هایی چون «سقوط آزاد»،«راه رفتن روی خطوط»،«میلیاردر»،«تعطیلات رویایی» و «13 شمالی» شد.

هرچند برخی از آثار او به دلیل حجم بالای تلخی که داشتند چند باری به مشکل در اکران برخوردند، اما امینی از این راه بازنماند و همچنان دغدغه‌های اجتماعی‌اش را به زبان تصویر در سینما بیان کرد.

امینی در یکی از تازه‌ترین گام‌هایش به سراغ فیلم سینمایی «راند چهارم» رفته است و قرار است در سی و نهمین جشنواره فیلم فجر از آن رونمایی شود. او بار دیگر به سراغ موضوعی ملتهب از دل اجتماع رفته است و آن را به تصویر می‌کشد.

در «راند چهارم» که امینی داستان آن را نوشته و مرتضی شایسته تهیه‌کنندگی آن را برعهده دارد، پژمان بازغی، الهه حصاری، آناهیتا درگاهی، علی اوجی و جمشید هاشم‌پور به ایفای نقش می‌پردازند.

موسیقی این فیلم را سیاوش امامی کار کرده است و مرتضی غفوری نیز فیلمبرداری آن را برعهده دارد.

در خلاصه داستان «راند چهارم» آمده است: فیلم داستان زندگی گارکر ساده‌ای‌ست که به همراه همسر و پسر کوچکش زندگی شادی دارند اما در شب تولد پسر، در یکی از خیابان‌های تهران طی یک درگیری خیابانی ناپدید می‌شود و همسر و پسرش به‌دنبال او می‌گردند و...

..........ورزشی

* برگزاری وبینار بانوان سفیر جنبش پارالمپیک

آکادمی ملی پارالمپیک، دومین وبینار بانوان سفیر جنبش پارالمپیک را با حضور ۱۳ نفر از بانوان پارالمپیکی برگزار کرد.

سیما لیموچی، نایب رئیس بانوان کمیته ملی پارالمپیک در این خصوص گفت: ماه گذشته اولین وبینار بانوان سفیر جنبش پارالمپیک به منظور معرفی و توسعه جنبش پارالمپیک در کشور، با انتخاب قهرمانان پارالمپیکی از بین بانوان نام آور به عنوان سفیران جنبش پارالمپیک برگزار شد.

وی افزود: شرکت کنندگان در این وبینار از طریق شرکت در دوره های تربیت مدرس، آشنایی با جنبش پارالمپیک و دوره های مدیریت پیشرفته سازمان های پارالمپیکی، برای اهداف مورد نظر آموزش می بینند.

نایب رئیس بانوان کمیته پارالمپیک خاطر نشان کرد: دومین جلسه این وبینار نیز به مدرسی اینجانب و با حضور خانم‌ها نیره عاکف، مژگان طرفی نژاد، زهرا نعمتی، ساره جوانمردی، شهلا بهروزی راد، هاشمیه متقیان، سمیرا جلیلوند، سمیرا ارم، رقیه شجاعی، الهه قلی فلاح، ملیحه صفایی ، اعظم خدایاری و محدثه کهنسال برگزار شد و ساختار کمیته بین المللی پارالمپیک و همین طور کمیته ملی پارالمپیک کشورمان تشریح و اهداف، چشم انداز، استراتژی ها و ارزش های این دو سازمان نیز مورد بررسی قرار گرفت.

* پایان افسانه لئو؟

هرچند لیونل مسی تصمیم گیری در مورد آینده اش را به پایان فصل موکول کرده، اما در میان اعضای رسمی باشگاه دیگر محبوبیت گذشته را ندارد.

لیونل مسی فوق ستاره آرژانتینی این روزها تبدیل به یک ابهام بزرگ برای بارسا شده است. از قرارداد او تنها شش ماه باقیمانده و مسی می تواند همین ژانویه با تیمی دیگر وارد مذاکره شود ولی او در مصاحبه اش تأیید کرد که این کار را انجام نخواهد داد و منتظر پایان فصل می ماند.

انتخابات ریاست بارسا 5 بهمن برگزار می شود و رئیس بعدی می تواند نقش مهمی در آینده مسی داشته باشد. اما برخی منابع می گویند او تصمیمش برای جدایی را گرفته است. مسی تابستان امسال نیز رسما تقاضای جدایی داد ولی در نهایت موفق به ترک بارسلونا نشد.

در نظرسنجی صورت گرفته موندودپورتیوو از بیش از 200 عضو رسمی باشگاه بارسلونا، حدود نیمی از اعضا در مورد تمدید با لیونل مسی تردید دارند.

14.5 درصد تحت هر شرایطی با مسی تمدید می کنند.

37.7 درصد در صورتی که مسی از دستمزدش کم کند، حاضر به تمدید با او خواهند بود.

33.6 درصد معتقدند اگر مسی قصد جدایی دارد، باید به او اجازه داد.

13.2 درصد نیز معتقدند اصلا نباید تلاشی برای تمدید با او کرد و برای بازسازی تیم بهتر است مسی بارسا را ترک کند.

به عبارتی 52.2 درصد تنها با تمدید لیونل مسی موافقند و 46.8 درصد با جدایی او مشکلی ندارند.

لازم به ذکر است که در این نظرسنجی، 52 درصد به لاپورتا به عنوان رئیس بعدی بارسا رأی دادند و ویکتور فونت با 12 درصد رتبه دوم را به خود اختصاص داد.

..........حوادث

* مرد میانسال، به خاطر اختلاف بر سر ارث، برادرش را با ضربه چهارپایه کشت

ایران نوشت: ساعت 12 ظهر شنبه 13 دی، مأموران کلانتری 151 یافت آباد در تماس با بازپرس کشیک قتل پایتخت از مرگ مشکوک مردی در بیمارستان خبر دادند.

به دنبال اعلام این خبر، تحقیقات به دستور بازپرس مصطفی واحدی آغاز شد؛ در بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد مرد 66 ساله به‌نام خسرو برای درمان به بیمارستان منتقل شده بود اما با وجود تلاش کادر درمان وی جان باخت. بنابراین باتوجه به مشکوک بودن مرگ مرد میانسال تحقیق از خانواده او آغاز شد.
 پسر خسرو در حالی که عمویش را در مرگ پدر مقصر می‌دانست به مأموران گفت: پدرم سال‌ها در خانه موروثی که متعلق به مادرش بود زندگی می‌کرد تا اینکه عمویم گفت می‌خواهد خانه را بسازد و پدرم باید آنجا را تخلیه کند. سر همین مسأله با همدیگر به اختلاف خوردند و روز 24 آبان، در جریان یک درگیری عمویم پدرم را کتک زد و با چهارپایه به سر او کوبید. پدرم بشدت مصدوم شد که او را به بیمارستان منتقل کردیم.

او ادامه داد: به خاطر این موضوع از عمویم شکایت کردیم و پرونده‌ای در کلانتری داریم؛ چند روزی از بستری شدن پدرم گذشته بود که او از بیمارستان ترخیص شد، اما خیلی زود دوباره حالش بد شد و او را به بیمارستان رساندیم. این بار درمان  مؤثر واقع نشد و پدرم جان باخت حالا هم من عمویم را در مرگ پدرم مقصر می‌دانم و از او شکایت دارم.
به دنبال اظهارات پسر جوان، بازپرس شعبه یازدهم دادسرای امور جنایی تهران دستور انتقال جسد مرد میانسال به پزشکی قانونی برای مشخص شدن علت اصلی مرگ و تحقیق از برادر مرد میانسال را صادر کرد.

 

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
دانیال امیری 1399/10/16 - 23:35
rateup0
ratedown0
پاسخ
comment درود ضمن تشکر از ایران سپید متاسفانه اخبار المیپاد شطرنج معلولان جهان به ما ارسال نشده و در روزنامه نیز منتشر نشده است البته اگر در روزنامه منتشر شود بهتر است چون همگی آگاه میشوند. به هر حال این اخبار نه به ما ارسال شده و نه در روزنامه درج شده است، لطفا پیگیری کنید. از سایر بخش ها و ستونهای روزنامه سپاسگزاریم.
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *