شناسه خبر: 22614 منتشر شده در مورخ: 1399/10/8 ساعت: 22:40 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه سه شنبه 9 دی ۱۳۹۹

روزنامه سه شنبه 9 دی ۱۳۹۹

عناوین امروز: صرفه‌جویی ۳ هزار میلیاردی در هزینه‌های بهزیستی - واکسن فایزر به زودی وارد ایران می‌شود - مهمانی‌ها و مشاغل گروه اول؛ نگرانی فعلی شیوع کرونا در تهران - همیشه لحظه باران، نخستین تجربه پیانیست برجسته ایرانی در مقام آهنگسازی یک آلبوم با کلام - 2021 سال ورزشکاران پارالمپیکی ایران است - اتفاق عجیب در لو رفتن قتل همسر توسط مرد افغانی/ قاتل پس از 14 سال دستگیر شد

روزنامه «ایران سپید»

سه شنبه 9 دی ۱۳۹۹

14 جمادی الاولی۱۴۴۲

29 دسامبر 2020

سال بیست و پنجم شماره 6599

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وب سایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

........عناوین این شماره......

صرفه‌جویی ۳هزار میلیاردی در هزینه‌های بهزیستی

واکسن فایزر به زودی وارد ایران می‌شود

مهمانی‌ها و مشاغل گروه اول؛ نگرانی فعلی شیوع کرونا در تهران

همیشه لحظه باران، نخستین تجربه پیانیست برجسته ایرانی در مقام آهنگسازی یک آلبوم با کلام

2021  سال ورزشکاران پارالمپیکی ایران است

اتفاق عجیب در لو رفتن قتل همسر توسط مرد افغانی/ قاتل پس از 14 سال دستگیر شد

.........ویژه

* صرفه‌جویی ۳هزار میلیاردی در هزینه‌های بهزیستی

رئیس سازمان بهزیستی گفت: طی دو سال اخیر، ۳ هزار میلیارد تومان در هزینه‌های اضافه بهزیستی صرفه‌جویی و صرف جامعه هدف شد.

وحید قبادی دانا، پیش از ظهر دیروز در سفر خود به استان یزد در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد اظهار داشت: سازمان بهزیستی یک سازمان خدمت رسان تخصصی و فنی است که دو محور پیشگیری از معلولیت‌ها و آسیب‌های اجتماعی و توانمند کردن جامعه هدف را در دستور کار خود دارد.

وی با اشاره به اینکه طی چند سال اخیر شاهد جهشی چشمگیر در بروز توانمندی‌های معلولان در سطح کشور بوده‌ایم، عنوان کرد: ۲۰ هزار مددجوی بهزیستی در حال حاضر دانشجو هستند و مدارج تحصیلی را با موفقیت طی می‌کنند.

قبادی دانا در مورد اقدامات انجام شده در مورد مسکن نیز بیان کرد: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون ۱۳۰ هزار واحد مسکونی در اختیار مددجویان قرار گرفته که ۳۰ هزار واحد آن در دو سال اخیر احداث شده و ۲۷ هزار مسکن دیگر نیز اکنون در دست اقدام است.

رئیس سازمان بهزیستی در مورد بحث اشتغال نیز افزود: به دنبال ایجاد اشتغال پایدار هستیم و برخی رایزنی‌ها و تفاهم‌نامه‌ها در این زمینه امضاء شده و با کارفرمایان در مورد پرداخت حق بیمه و بخشی از حقوق و … هماهنگی شده است. وی یادآور شد: در زمینه پیشگیری از معلولیت‌ها نیز بحث مشاوره‌های ژنتیکی با جدیت در حال انجام است به ویژه در ازدواج‌های فامیلی که منشأ بسیاری از معلولیت‌هاست، آزمایش‌ها و مشاوره‌ها به صورت رایگان در حال انجام است.

قبادی دانا ادامه داد: بهزیستی ارائه خدمات توانبخشی را نیز در دستور کار دارد و تلاش ما فراهم کردن بستر یک زندگی مستقل عزتمندانه در خانواده و بستر جامعه برای معلولان است.

رئیس سازمان بهزیستی در مورد مناسب سازی شهری نیز بیان کرد: شورای شهر یزد پیشنهادی مبنی بر انتخاب یزد به عنوان پایلوت شهر دسترس‌پذیر ارائه کرده که بر اساس آن، مناسب سازی در شهر آغاز شده و یزد یکی از پیشتازان در این زمینه است.

وی گفت: معتقدیم مناسب سازی باید از خانه‌های معلولان آغاز شود و در شهرها نیز بستر مناسب برای تردد و انجام فعالیت‌های روزانه معلولان فراهم شود.

قبادی دانا در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ترکیب جمعیت کشور به سمت سالمندی می‌رود، عنوان کرد: بهزیستی در این زمینه ورود کرده اما لازم است همه سیاستگذاران در تمام سطوح از همه امکانات خود برای رشد جمعیت استفاده کنند.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده توسط بهزیستی در این زمینه عنوان کرد: بهزیستی، خانواده را محور قرار داده و یکی از محورها، پرداخت مستمری به تمام اعضای خانوار ۱۸۷ هزار معلول مستمری بگیر است در حالی که در گذشته، تنها فرد معلول سرپرست خانوار مستمری دریافت می‌کرد.

رئیس سازمان بهزیستی همچنین از پرداخت مستمری به خانواده‌های دارای سه قلو و بیشتر در کشور خبر داد و گفت: در تلاش برای ارائه خدمات بیشتر به این خانواده‌ها هستیم.

قبادی دانا در بخش دیگری از سخنان خود از تلاش برای شفاف سازی و جلوگیری از ایجاد زمینه فساد در سازمان بهزیستی خبر داد و تصریح کرد: در دو سال اخیر هر سال ۲۵ درصد صرفه جویی در هزینه‌ها داشته‌ایم و این میزان صرف جامعه هدف شده ضمن اینکه در این مدت، ۳ هزار میلیارد تومان پولی که صرف هزینه‌های غیرضروری می‌شد، ساماندهی و صرف جامعه هدف شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر یک میلیون و ۶۰۰ هزار معلول زیر پوشش بهزیستی هستند و در مجموع ۷ میلیون نفر در کشور از این سازمان خدمات دریافت می‌کنند.

رئیس سازمان بهزیستی اظهار داشت: در حال حاضر ۲۶ هزار فرزند بی‌سرپرست زیر پوشش بهزیستی است که ۱۰ هزار نفر از آنها در شیرخوارگاه‌ها و مراکز شبه خانواده و ۱۶ هزار نفر در خانواده‌های جایگزین زندگی می‌کنند.

قبادی دانا عنوان کرد: هدف ما این است که فرزند بی‌سرپرست نداشته باشیم و این فرزندان را با حفظ شرایط موجود به خانواده‌ها واگذار کنیم زیرا تلقی ما این است که بدترین خانواده از بهترین مراکز شبه خانواده بهتر است.

وی افزود: در دو سال اخیر ۱۰ هزار فرزند به فرزندخواندگی به خانواده‌ها داده شده و تلاش شده این روند به صورت الکترونیک انجام شود.

قبادی دانا همچنین یادآور شد: در حال حاضر ۲۴۰ هزار زن سرپرست خانوار که به نوعی با معلولیت سر و کار دارند، زیر پوشش سازمان بهزیستی هستند.

رئیس سازمان بهزیستی، یکی از مسائل عمده کشور را آسیب‌های اجتماعی دانست و گفت: بار بیشتر این آسیب‌ها بر دوش سازمان بهزیستی است و گرچه یزد مشکلات کمتری دارد اما بسیاری از استان‌ها به شدت با این معضلات دست به گریبانند.

وی با اشاره به اینکه زمانی ام المصائب در کشور ما اعتیاد بود اما اکنون این جایگاه در حال جابجایی است و فضای مجازی به ام المصائب تبدیل شده که امیدواریم با چاره اندیشی و اجرای طرح‌های شاخص، بتوانیم از این فضا به عنوان یک فرصت در پیشبرد اهداف خود استفاده کنیم.

معاون وزیر در بازدید از مرکز مثبت زندگی یزد هم اظهار داشت: مراکز مثبت زندگی زمینه ساز سایر خدمات نیز هستند و در حال حاضر بخشی از فعالیت ها و خدمات را ارائه می کنند تا در آینده با استفاده از این ظرفیت، سایر خدمات نیز ارائه شود که به نوعی حلقه واسط بین مددجو و بخش دولتی هستند.

قبادی دانا درخصوص اهداف مراکز"مثبت زندگی" و ا تأسیس این مراکز گفت: این امر در راستای اجرای بند ۴ ماده ۲۶ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و ماده ۵۷ قانون احکام دائمی درباره تشکیل مراکز خدمات بهزیستی است.

وی بیان داشت: مددجویان می‌توانند خدمات اولیه از جمله تشکیل پرونده و همچنین درخواست‌های خود را از طریق این مراکز پیگیری کنند چرا که این مراکز در راستای خدمات ادارات بهزیستی شهرستان قرار دارند یعنی به صورت الکترونیکی درخواست‌ها به ادارات بهزیستی شهرستان ارجاع و اقدامات لازم صورت می‌گیرد.

قبادی دانا بر توانمندسازی افراد دارای معلولیت تأکید کرد و گفت: هدف ما در کشور و در سازمان بهزیستی این است که بتوانیم زمینه های لازم را برای رشد و توسعه همه جانبه استعدادهای افراد دارای معلولیت فراهم کنیم و شرایطی ایجاد کنیم تا این افراد بتوانند در جامعه فعالیت کنند.

وی خاطرنشان کرد: امروز موضوع بیمه ها، بیمه های تأمین اجتماعی و بیمه های درمانی زمینه مناسبی را در دنیا برای زندگی بهتر برای افراد دارای معلولیت فراهم کرده است.

رئیس بهزیستی کشور با اشاره به فراهم کردن حداقل های معیشتی برای جامعه هدف بهزیستی گفت: هدف این است افرادی که دارای مشکلات و در گروه های نیازمند هستند حداقل های معیشتی برای آنها فراهم شود تا بتوانند زندگی شرافتمندانه و همراه با عزت و منزلت را تجربه کنند.

وی افزود: در این راستا اشتغال و تأمین مسکن برای افراد دارای معلولیت از برنامه هایی بوده است که در دستور کار سازمان بهزیستی قرار گرفته است.

قبادی دانا با اشاره خدمات مراکز غیردولتی به جامعه هدف بهزیستی ادامه داد: گروه هایی که در زندگی خود مشکلاتی دارند که امکان حضور آنها در خانواده فراهم نیست از طریق مراکز غیردولتی خدمات دریافت می کنند. وی خاطر نشان کرد: شاهد هستیم که در شرایط سخت کرونا با همت و توان بخش غیردولتی و خیریه ها و مراکز توانبخشی شبانه روزی فعال در حوزه افراد دارای معلولیت  و سالمندان و بیماران روانی مزمن محافظت قابل قبولی از این عزیزان در برابر ویروس کرونا انجام شده است.

.........اخبار روز

* واکسن فایزر به زودی وارد ایران می‌شود

رئیس هلال احمر:

بنابر هماهنگی‌های صورت گرفته با جمعی از خیرین در آمریکا قرار است ۱۵۰ هزار واکسن کرونا شرکت فایزر از تا پایان این ماه طریق مرز وارد کشور شود.

یک میلیون دوز واکسن کرونا تا بهمن وارد کشور می‌شود و قرار است این واکسن‌ها در اختیار جمعیت هلال احمر قرار بگیرد.

* لزوم برگزاری مجازی مراسم ایام فاطمیه و بزرگداشت شهادت سردار سلیمانی

 استاندار تهران با اشاره به لزوم برگزاری مجازی مراسم فاطمیه و بزرگداشت شهادت سردار سلیمانی گفت: برگزاری هر نوع تجمع در مناسبت های مختلف طبق مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا ممنوع است./ ایسنا

* سردار سلامی: طرح شهید سلیمانی در مقابله با کرونا منحصر به فرد است

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب :

طرح شهید سلیمانی طرحی منحصر به فرد در مقابله با کرونا بود.

طرح غربالگری خانه به خانه شهید سلیمانی بعنوان محصول تفکر مشترک وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، سازمان بسیج و بسیج جامعه پزشکی، نقطه اصلی این ابتکار عمل جدید است.

موفقیت طرح نشان می دهد که رهیافت‌ها و رویکردهایی که می‌تواند بدون اینکه فعلا به واکسن برسیم، ‌شیوع کرونا را در روند نزولی قرار دهد، پیدا شده است.

* اجرای طرح یکسان سازی پیامک‌های رمز دوم پویا از امروز

بانک مرکزی اعلام کرد:

از تاریخ ۱۳۹۹.۱۰.۸ با هدف افزایش امنیت تراکنش‌های اینترنتی مبتنی بر رمز دوم پویا، پیامک‌های ارسالی برای مشتریان حاوی اطلاعات کامل تراکنش اعم از نوع تراکنش، مبلغ تراکنش و دریافت کننده وجه خواهد بود.

رمز دریافتی در بازه زمانی محدود و فقط برای همان تراکنش درخواستی معتبر بوده و از تاریخ ۱۳۹۹.۱۰.۱۰ در صورتی که هریک از اقلام تراکنش (نوع، مبلغ و دریافت کننده وجه) تغییر کند، رمز دریافت شده معتبر نبوده و تراکنش انجام نخواهد شد.

این اقدام به منظور افزایش امنیت تراکنش‌های مبتنی بر رمز دوم پویا انجام شده و نقش مهمی در کاهش جرایمی همچون فیشینگ و سایر اقلام کلاهبرداری مبتنی بر تراکنش دارد.

* هیچ مشکلی برای بازنگری در قانون اساسی نداریم

کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان:

اگر قانون بگوید عدم التزام به اسلام و قانون اساسی مشکلی ندارد، شورای نگهبان حرفی ندارد.

قوه قضائیه سندی مبنی بر تخلفات قالیباف به شورا ارسال نکرد.

میزان تأثیر شورای نگهبان در کاهش مشارکت مردم زیر یک درصد است.

تأیید صلاحیت زنان در انتخابات ریاست‌جمهوری منوط به نظر آقایان در شوراست.

انتخابات ما آزاد است.

..........بهداشت و سلامت

* مهمانی‌ها و مشاغل گروه اول؛ نگرانی فعلی شیوع کرونا در تهران: معاون درمان ستاد کرونا استان تهران با تأکید بر اینکه بیماری در تهران وضعیت در حال کنترلی دارد، گفت: همچنان نگرانی اصلی ما در تهران مهمانی‌های خانوادگی و مشاغل گروه یک هستند؛ چراکه در اماکن اداری و سازمان‌ها دورکاری و پروتکل‌ها در حال اجرا است و کمتر نگران آنها هستیم.

به نقل از ایسنا، دکتر نادر توکلی با اشاره به اینکه تعداد موارد بستری در بیمارستان‌ها، کاهش یافته است، گفت: البته خیلی از مریض‌هایی که بستری هستند به دلیل بیماری زمینه‌ای بوده است و لزوما بیماری فعالشان کووید۱۹ نیست اما، کماکان آلودگی در جامعه وجود دارد.

وی با بیان اینکه وضعیت تهران هنوز نارنجی است، ادامه داد: محدودیت‌های تردد شبانه ۹ شب تا ۴ صبح بسیار موثر خواهد بود؛ زیرا بحران آنفلوآنزا هم در فصل سرد سال با ما است و این بیماری هم ارتباط مستقیمی با تضعیف سیستم ایمنی بدن دارد و می‌تواند زمینه‌ساز کرونا شود و این محدودیت‌ها به عدم ابتلا به آنفلوآنزا هم کمک می‌کند.

وی تصریح کرد: آثار برگزاری احتمالی مهمانی‌ها در شب یلدا یک هفته دیگر در آمار مشخص خواهد شد. البته مردم به خوبی رعایت کردند و خوشبختانه انتظار موج بزرگ بیماری بعد از شب یلدا را نداریم.

* دلیل سرفه‌های خشک در بهبود یافتگان کرونا چیست؟ بهبودیافتگان کرونا، مدتی پس از بیماری دچار سرفه خشک می‌شوند ولی ادامه‌دار شدن سرفه‌های خشک تا ۲ هفته پس از بهبودی، نشانه عفونت ویروس کرونا در بدن نیست.

به نقل از ایرنا، فرهاد مصدق متخصص بیماری های عفونی گفت : سرفه های خشک ممکن است حتی بعد از رفع عفونت همچنان ادامه داشته باشد زیرا لایه های محافظ راه تنفسی آسیب دیده اند.

وی اظهار داشت: رعایت ۲ هفته قرنطینه بعد از بهبودی کافی است و اگر فردی بعد از این مدت سرفه کند، دلیل بر این نیست که ویروس در بدنش وجود دارد همانطور که در بیماری های ریوی بعد از یک سرماخوردگی ساده هم ممکن است تا چند هفته سرفه ادامه داشته باشد، در این بیماری نیز به خاطر التهاباتی که در راه های هوایی ایجاد می شود، بعد از بهبودی ممکن است سرفه ها چند هفته باقی بماند.

مصدق افزود: معمولا این سرفه ها با مصرف آنتی هیستأمین بهتر می شوند اما اگر شدت آنها زیاد باشد، به درمان های دیگری نیاز است.

وی ادامه داد: بیشتر مبتلایان به کرونا معمولاً تا ۱۰ روز بعد از شروع علایم و به شرطی که حداقل ۲۴ ساعت بدون استفاده از داروهای تب بر، تب نداشته باشند و علایم آنها نیز رو به بهبودی باشد، می توانند از قرنطینه خارج شوند.

به گفته مصدق شواهد بالینی در ماه های اخیر نشان می دهد تست کرونا ممکن است حتی تا ۱۲ هفته یا سه ماه پس از شروع علایم هم مثبت باقی بماند اما به منزله ناقل بودن افراد تلقی نمی شود و این افراد با خیال راحت می توانند بدون انجام تست دوباره از قرنطینه خارج شوند.

.........آهنگ و درنگ

* همیشه لحظه باران، نخستین تجربه پیانیست برجسته ایرانی در مقام آهنگسازی یک آلبوم با کلام: پوریا اخواص، از جمله چهره‌های نسبتاً تازه آواز سنتی ایران است. بیست سالی می‌شود که می‌خواند اما نامش را تقریباً یک دهه است که این طرف و آن طرف در محافل هنری می‌شنویم. هوش بالای او در اجرا و توانایی‌اش در پیاده‌سازی انواع تکنیک‌های آوازی باعث شده آهنگسازانی که به دنبال خلق فضا‌های پیچیده در موسیقی ایرانی هستند، او را به عنوان یکی از گزینه‌های اول خوانندگی در آثارشان در ذهن داشته باشند. یکی از این آهنگسازان، «بهنام ابوالقاسم» است. پیانیست ۳۵ ساله نام‌آور ایرانی که موسیقی را در دانشگاه هنر تهران و تا مقطع کارشناسی ارشد به صورت آکادمیک دنبال کرده و پیش‌تر نامش را به عنوان رهبر ارکستر یا نوازنده پیانو در آلبوم‌ها و قطعات زیادی دیده بودیم. اجرا‌ها یا بعضاً خبر اجرا‌های انفرادی یا گروهی او را هم با همراهی نوازندگان ایرانی و خارجی در ایران و سایر کشور‌ها دیده یا شنیده‌ایم. این بار ابوالقاسم که در مقام آهنگسازی یک آلبوم فقط یک بار آن هم در یک آلبوم شامل قطعاتی در حوزه بداهه نوازی پیانو ظاهر شده بود، آهنگسازی آلبومی در ژانر موسیقی آوازیِ ایرانی را به عهده گرفته است.

ابوالقاسم قبلاً آلبوم «برایت شعر خواهم خواند» را که شامل قطعات بداهه نوازی برای پیانو بود منتشر کرده بود اما حالا «همیشه لحظه باران» را با صدای اخواص روانه بازار کرده است. این آلبوم بر اساس ترانه‌های علیرضا کلیائی ساخته شده است.

"همیشه لحظه باران..." اولین اثر مستقل بهنام ابوالقاسم پیانیست در مسند آهنگساز است و با حضور جمعی از شاخص‌ترین نوازندگان و هنرمندان ایرانی به انجام رسیده است.

تک‌نوازان آلبوم "همیشه لحظه باران..." پدرام فریوسفی (ویلن)، آتنا اشتیاقی (ویلنسل)، شروین مهاجر(کمانچه)، و امیرحسین کیان‌پور(دودوک) هستند. اسامی دیگر نوازندگانی که در ضبط آلبوم حضور داشتند به شرح ذیل است:

کوارتت مینیاتور متشکل از پدرام فریوسفی(ویلن)، نیلوفر محبی(ویلن)، میثم مروستی (ویلن-ویولا) و آتنا اشتیاقی (ویلنسل) و همچنین امین عطایی (ویلن-ویولا)، رضا فرهادی(کنترباس و پرکاشن)، بهتاش ابوالقاسم (پرکاشن و درامز)، پیمان حاتمی (اصوات الکترونیک)، فریدون بهرامی (سازهای الکترونیک) و بهنام ابوالقاسم (پیانو).

گروه کُر "تنال" به رهبری میلاد عمرانلو هم بخش‌های کرال این اثر را اجرا کردند. میکس و مسترینگ آلبوم را رضا فرهادی بر عهده داشته و همچنین ضبط توسط رضا فرهادی و بهنام ابوالقاسم در استودیو کنگان پارسه (کرگدن) انجام شده است. مدیریت این پروژه را شقایق شهابی بر عهده داشته، طراح گرافیک این آلبوم علی بوستان و عکاس هم فرانک پاکزاد است.

 این آلبوم به تهیه‌کنندگی بهنام ابوالقاسم  و با سرمایه‌گذاری علیرضا غلامی و حمایت مالی مجموعه سون‌بیسترو تولید و توسط نشر نوفه منتشر شده است.

علاقه‌مندان می‌توانند "همیشه لحظه باران..." را از سایت بیپ‌تونز تهیه کنند و آلبوم هم‌چنین در پلت‌فرم‌های موسیقایی بین‌المللی مثل اسپاتیفای، اپل میوزیک و ... قابل شنیدن است.

..........ورزشی

* 2021  سال ورزشکاران پارالمپیکی ایران است

رئیس فدراسیون ورزش های نابینایان و کم بینایان گفت: سال ۲۰۲۱ برای ورزشکاران پارالمپیکی ایران مهم است، زیرا باید در ۲ تورنمنت بزرگ یعنی پارالمپیک توکیو و پارا آسیایی جوانان در بحرین شرکت کنند.

محمدرضا مظلومی با اشاره به فعالیت ورزشکاران زیر مجموعه فدراسیون نابینایان اظهار داشت: در سال ۲۰۲۰ ایران درگیر ویروس کرونا بود و شیوع این ویروس، بیشتر برنامه ورزشکاران را با مشکل مواجه کرد.

در طول ۱۰ ماه گذشته، ورزشکاران زیر مجموعه این فدراسیون بیشتر تمرینات خود را به صورت آنلاین برگزار می‌کردند. همچنین فدراسیون تدابیری زیادی برای سلامت ورزشکاران در دستور کار قرار داد زیرا سلامت ورزشکاران پارالمپیکی بسیار مهمتر از مدال‌آوری است.

وی ادامه داد: با دستور ستاد ملی‌مبارزه با کرونا در ورزش، ورزشکارانی مانند مهدی اولاد و تیم جودو نابینایان و کم بینایان اکنون تمرینات خود را در کیش آغاز کردند و این تمرینات زیر نظر کمیته ملی پارالمپیک انجام خواهد شد.

ما نیز با مربیان و ورزشکاران به صورت کامل در ارتباط هستیم و تا اواسط دی ماه میزان آمادگی این ورزشکاران از سوی مربیان  به کمیته ملی پارالمپیک و فدراسیون ارسال خواهد شد. 

مظلومی با بیان اینکه تمام تلاش بر محور موفقیت در پارالمپیک توکیو است افزود: شماری از ورزشکاران نابینا و کم بینا جواز حضور در بازی‌های پارالمپیک را کسب کردند و اکنون نیز شانس کسب مدال طلا در این تورنمنت بزرگ هستند. تلاش می کنیم با برنامه مدون این ورزشکاران به قله پارالمپیک که مدال طلا است برسند.

سیاست کیفی‌گرایی کمیته نیز کمک می‌کند تا شمار کاروان از لحاظ کمی افزایش پیدا نکند اما از بعد فنی جایگاه آن در جدول رده‌بندی مدال‌ها جهش پیدا کند و این همان سیاستی بود که در سال ۲۰۱۸ و در بازی های پارا آسیایی جاکارتا به خوبی جواب داد.

عضو هیأت اجرایی کمیته ملی پارالمپیک با بیان اینکه سال ۲۰۲۱ برای ورزش ایران یک سال مهم به شمار می‌رود عنوان کرد: در بخش ورزش‌های پارالمپیکی سال آینده ۲ تورنمنت بزرگ و جهانی برگزار خواهد شد. در تورنمنت نخست ورزشکاران ما در آوردگاه توکیو حاضر خواهند شد تا با بهترین‌های جهان رقابت ‌کنند و در بخش جوانان نیز مسابقات بحرین در آذرماه سال آینده برگزار می شود. برنامه فدراسیون این است که ورزشکاران نابینا با کمک کمیته ملی‌پارالمپیک بهترین نتایج را کسب کنند. 

وی در پایان با اشاره به مشکلات تیم فوتبال پنج نفره تصریح کرد: یکی از مشکلات ورزشکاران این رشته نبود زمین در استان ها است و تاکنون نیز چند بار از طریق وزارت ورزش این موضوع را پیگیری کردیم.

مهدی علی‌نژاد معاون وزیر ورزش مکاتبات لازم را انجام داد اما متأسفانه تاکنون شاهد همکاری استان‌ها در این زمینه نبودیم.

........حوادث

* اتفاق عجیب در لو رفتن قتل همسر توسط مرد افغانی/ قاتل پس از 14 سال دستگیر شد

شرق نوشت: یک سال قبل زنی به پلیس مراجعه کرد و گفت از دامادش می‌ترسد و نگران است او دخترش را بکشد.

این زن گفت: دخترم یک سال قبل با مردی به نام نعیم ازدواج کرد. نعیم افغانستانی است. وقتی به خواستگاری دخترم آمد، چون آنها به هم علاقه داشتند، ازدواج کردند. مدتی بعد متوجه شدم دخترم و نعیم با هم دچار مشکل شدیدی شده‌اند. نعیم دخترم را تهدید به مرگ کرد. او در حضور من به دخترم گفت: «برایم کشتن تو کاری ندارد. من قبلا یک زن صیغه‌ای داشتم که او را کشتم و دوباره هم می‌توانم آدم بکشم».

وقتی این زن مشخصاتی را که نعیم گفته بود، به مأموران داد، پلیس در میان پرونده‌های راکد جست‌وجو کرد و متوجه شد زنی به نام میترا 14 سال قبل به قتل رسیده و اطرافیانش گفته‌اند او با شوهرش اختلاف داشته و از زمان به‌قتل‌رسیدن میترا شوهرش هم مفقود شده است. به‌این‌ترتیب مأموران به نعیم مشکوک شدند و او را بازداشت کردند.

نعیم وقتی تحت بازجویی قرار گرفت، لب به اعتراف گشود و گفت: من 14 سال قبل به ایران آمدم و ازدواج کردم. بعد از چند ماه به زنم مشکوک شدم، به او گفتم اگر با کسی رابطه داری، باید از من جدا شوی. او حرفم را جدی نگرفت و گفت این حرف‌ها درست نیست؛ اما به کارش ادامه می‌داد. یک روز من و میترا با هم مشاجره کردیم و من با ضربات چاقو میترا را کشتم و متواری شدم. مدتی در مرز مخفی شدم و بعد به افغانستان رفتم و چند سالی همان‌جا ماندم. بعد از طریق دوستانم در ایران متوجه شدم همه چیز آرام شده و پلیس هم دیگر دنبال قاتل نیست. دوباره به ایران آمدم و این‌بار با ستاره آشنا شدم و ازدواج کردم. چند ماه بعد از اینکه با ستاره ازدواج کردم، با او هم دچار مشکل شدم و با هم جروبحث شدیدی کردیم.
متهم در ادامه گفت: من از سر عصبانیت به ستاره گفتم قبلا زنم را کشته‌ام و باز هم می‌توانم آدم بکشم؛ البته من فقط او را تهدید کردم. همسرم حرفم را قبول نکرد و گفت دروغ می‌گویی. من برای اینکه ثابت کنم حرف راست می‌زنم، مشخصات همسر سابقم را گفتم. حتی گفتم نامش میترا بود. وقتی مادرزنم این موضوع را فهمید، من را لو داد.
متهم ادامه داد: من اصلا قصد کشتن ستاره را نداشتم و فکر نمی‌کردم مادرزنم من را لو بدهد. فقط می‌خواستم همسرم از من بترسد و دیگر با من مخالفت نکند؛ اما مادرزنم ترسید و فکر کرد واقعا قصد کشتن دخترش را دارم. وقتی فهمیدم مأموران متوجه شدند میترا را به قتل رسانده‌ام، تصمیم داشتم دوباره فرار کنم؛ اما قبل از آن بازداشت شدم.
بعد از اعترافات این مرد، پرونده قتل میترا تکمیل و با توجه به شکایت اولیای‌دم کیفرخواست علیه نعیم صادر و پرونده بعد از 14 سال برای رسیدگی به دادگاه کیفری استان تهران فرستاده شد.

 

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *