شناسه خبر: 22606 منتشر شده در مورخ: 1399/10/7 ساعت: 22:45 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه دوشنبه 8 دی ۱۳۹۹

روزنامه دوشنبه 8 دی ۱۳۹۹

عناوین امروز: نماینده نابینایان پیگیر «دسترس‌پذیری» در وزارت ارتباطات است - واریز بیمه بیکاری برای ۹۱ هزار جامانده هفته آینده - شرایط برگزاری آزمون پایان ترم دانش آموزان استثنایی - علت جهش‌های مداوم کووید-۱۹ - سه خبر از رادیو نمایش - انتصاب سرپرست هیأت ورزش نابینایان اصفهان - کلاف سر در گم پرونده قتل یک مرد به خاطر 30 کیلو تریاک/ برخی متهمان از ایران گریخته اند

روزنامه «ایران سپید»

دوشنبه 8 دی ۱۳۹۹

13 جمادی الاولی۱۴۴۲

28 دسامبر 2020

سال بیست و پنجم شماره 6598

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وب سایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

........عناوین این شماره......

نماینده نابینایان پیگیر «دسترس‌پذیری» در وزارت ارتباطات است

واریز بیمه بیکاری برای ۹۱ هزار جامانده هفته آینده

شرایط برگزاری آزمون پایان ترم دانش آموزان استثنایی

علت جهش‌های مداوم کووید-۱۹

سه خبر از رادیو نمایش

انتصاب سرپرست هیأت ورزش نابینایان اصفهان

کلاف سر در گم پرونده قتل یک مرد به خاطر 30 کیلو تریاک/ برخی متهمان از ایران گریخته اند

...........ویژه

* نماینده نابینایان پیگیر «دسترس‌پذیری» در وزارت ارتباطات است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: کیفیت دسترس‌پذیری در بحث آموزش کم است و باید کار بیشتری در این حوزه صورت گیرد تا نرم‌افزارهای آموزشی کاملاً مناسب استفاده معلولان و به‌ویژه نابینایان شود.

در روز عصای سفید (روز جهانی نابینایان) سال جاری امیر ناظمی، رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران نخبه‌ای نابینا را به عنوان مشاور دسترس‌پذیری سازمان فناوری اطلاعات منصوب کرد.

از زمانی که امیر سلیمانی مشاور دسترس‌پذیری سازمان فناوری اطلاعات فعالیت خود را در این سازمان آغاز کرده وزارت ارتباطات بیش از گذشته موضوع ایجاد دسترس‌پذیری همگانی به امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری کشور را مورد توجه قرار داده است و تا این لحظه پروژه‌هایی نظیر هماهنگ‌سازی دستگاه‌ها و خدمات یکی از بانک‌های عامل کشور با نیازهای نابینایان و معلولان اجرایی شده است. در همین رابطه با وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص آخرین اقدامات وزارت ارتباطات در حوزه دسترس‌پذیری گفتگو کردیم.

محمد جواد آذری جهرمی با اشاره به اهمیت ایجاد دسترس‌پذیری در همه دستگاه‌های کشور گفت: شورای اجرایی فناوری اطلاعات مصوبه خاصی در خصوص دسترس‌پذیری به دستگاه‌های دولتی و خصوصی ابلاغ کرده است. پیش از این به اندازه کافی روی موضوع دسترس‌پذیری کار نشده بود و اکنون وزارت ارتباطات در حال انجام فعالیت‌هایی در خصوص ایجاد دسترس‌پذیری لازم برای نابینایان، ناشنوایان و سایر معلولان عزیز کشورمان است.

وی افزود: وزارت ارتباطات نماینده‌ای از جامعه نابینایان را انتخاب و با فراهم ساختن امکانات لازم او را مأمور پیگیری دغدغه‌های این قشر بزرگ کرده است. اکنون امیرحسن سلیمانی مشاور دسترس‌پذیری رئیس سازمان فناوری اطلاعات به‌خوبی در حال مذاکره برای رفع همه موانع لازم در این حوزه است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان کرد: قوانین لازم برای هماهنگ‌سازی امکانات دسترس‌پذیری دستگاه‌های مختلف در کشور وجود دارد ولی متأسفانه توجه کافی به این موضوع نمی‌شود و بسیاری از امکانات برای استفاده معلولان مناسب نیستند. قطعاً با پیگیری می‌توان شرایط بهتری برای همه اعضای جامعه ایجاد کرد.

آذری جهرمی عنوان کرد: در بخش سرگرمی و خدمات اساسی تاکنون اقدامات خوبی صورت گرفته ولی کیفیت دسترس‌پذیری در بحث آموزش کم است و باید کار بیشتری در این حوزه صورت گیرد تا نرم‌افزارهای آموزشی کاملاً مناسب استفاده معلولان و به ویژه نابینایان شود. بخش خصوصی ظرفیت‌های خوبی برای ایجاد دسترس‌پذیری در حوزه آموزش دارد و باید از ظرفیت متخصصان به خوبی استفاده شود.

وی خاطرنشان کرد: قطعاً اگر دانشجویان و متخصصان فعال در سراهای نوآوری و فناوری در خصوص ایجاد دسترس‌‌پذیری برنامه‌ریزی کنند اتفاقات خوبی در این زمینه خواهد افتاد.

* ۲۱۰ مدرسه استثنایی در کشور نیاز است

رئیس سازمان آموزش وپرورش استثنایی کشور گفت: براساس آمایش سرزمینی ۲۱۰ مدرسه استثنایی در کشور برای رسیدن به استاندارد مناسب آموزشی مورد نیاز است.

سید جوادحسینی در آیین کلنگ زنی مدرسه استثنایی هرمزگان به صورت ویدئوکنفرانسی افزود: ساخت این مدرسه‌ها از ۱۰ ماه پیش در قالب طرح از خشت تا بهشت و با همت خیران آغاز شده است.

وی بیان داشت: تاکنون ۱۲۲ مدرسه از این تعدادکلنگ زنی و یا افتتاح شده و با مدرسه استثنایی در روستای ایلود شهرستان بستک هرمزگان این تعداد به ۱۲۳ مدرسه می‌رسد.

 معاون وزیر آموزش وپرورش با بیان اینکه هرمزگان پیشتاز در طرح از خشت تا بهشت است، گفت: مدرسه استثنایی ایلود، دهمین مدرسه مورد نیاز دانش آموزان  هرمزگان است که با احداث این فضای آموزشی، نیاز این استان به مدارس استثنایی رفع می‌شود.

حسینی با بیان اینکه مدرسه، شوقستان و ادبستان است، ابرازداشت: برای نیازمندترین دانش آموزان و فرشتگان زمینی یعنی دانش آموزان استثنایی حرکت بسیار ارزنده ای به سمت عدالت ترجیحی آموزشی است.

وی با قدردانی از همت خیران در مدرسه سازی گفت: بیشتر مدارس استثنایی با همت خیران در حال ساخت است و بانوان خیر نیز نقش پررنگی در نهضت مدرسه سازی دارند.  مدرسه استثنایی روستای ایلود در استان هرمزگان به همت خیر نیک اندیش عایشه زارع ساخته خواهد شد.

.......اخبار روز

* واریز بیمه بیکاری برای ۹۱ هزار جامانده هفته آینده

رئیس گروه بیمه بیکاری تأمین اجتماعی:

۹۱ هزار نفر هنوز بیمه بیکاری کرونا را دریافت نکرده‌اند.

در دو مرحله لیست این افراد را برای سازمان برنامه و بودجه ارسال کرده‌ایم و برای هفته آینده به احتمال زیاد پرداخت آن‌ها صورت خواهد گرفت.

اطلاعات ۱۵ هزار نفر مشکل دارد که برای رفع اشکال به ادارات کار ارجاع می‌شود

* شورای نگهبان ظرف ۱۵ روز به صلاحیت داوطلبان ریاست جمهوری رسیدگی می‌کند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی مصوب کردند که شورای نگهبان ظرف پانزده روز پس از پایان مهلت ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری، به صلاحیت داوطلبان رسیدگی و نظر خود را به وزارت کشور ارسال ‌کند.

* آیت الله آملی لاریجانی: از نظرات دلسوزان و کارشناسان متعهد در بررسی لوایح FATF استقبال می‌کنیم

 رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام

 با اشاره به در دستور کار قرار گرفتن مجدد لوایح مرتبط با FATF  در مجمع تشخیص :

همانطور که در جلسه اخیر مجمع مطرح کردم، همگان باید فارغ از هرگونه جوسازی و فضاسازی‌های مخرب و البته بی‌تأثیر بر اراده اعضای مجمع، اجازه دهند که مجمع در این زمینه بررسی‌های خود را انجام دهد و البته در این راه حتماً از نظرات و سخنان همه دلسوزان و کارشناسان متعهد استقبال خواهد شد.

موضوع FATF بسیار پیچیده  است. متأسفانه عده‌ای با جوسازی در تلاشند توجه افکار عمومی را با موضوعاتی مانند تامین دارو و واکسن کرونا و امثال آن به سمت و سوی دیگری معطوف سازند.

نظارت شورای نگهبان پسینی است

 اینجانب به نوبه خود با عنوان عضوی از اعضای شورای نگهبان همواره تأکید کرده‌ام که وظیفه شورای نگهبان رسیدگی به انطباق مصوبات مجلس با موازین شرع و قانون اساسی است و این یعنی رسیدگی پسینی؛ این کار هم با شأن شورای نگهبان سازگارتر است و هم با شأن مجلس.

* دادستان تهران: بانک مرکزی باید حساب‌های اجاره‌ای سایت‌های شرط‌بندی را مسدود کند

 القاصی‌مهر، دادستان تهران:

برخورد با گردانندگان سایت‌های قمار و شرط‌بندی، مطالبه عمومی است

باید با تدوین طرحی جامع برای مسدودسازی این سایت‌ها و برخورد با گردانندگان آنها اقدام کرد

بانک مرکزی باید در زمینه شناسایی حساب‌ها یا کارت‌های اجاره‌ای به وظایف خود عمل و نسبت به مسدودسازی این حساب‌ها اقدام کند

شعب ویژه‌ای برای رسیدگی به پرونده‌های مربوط به سایت‌های شرط بندی و قمار در دادسراهای رسیدگی به جرائم اقتصادی، فرهنگ و رسانه، ارشاد و جرائم رایانه‌ای اختصاص یافته است

* دکتر روحانی در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت:

انتظار مردم از مسئولان رفع مشکلات و هموار کردن راه توسعه کشور است

بودجه 1400 منسجم، هدفمند، واقع بینانه و دقیق است

 تصویب لایحه بودجه نشانه عزم و اراده برای حل معضلات و ایجاد گشایش ها برای مردم و فعالان اقتصادی است

 صدور روزانه 2 میلیون و300 هزار بشکه نفت حق ایران است

اتخاذ تصمیمات لازم برای تقویت رقابت و مقابله با رانت و تخلف در بازار کالاهای اساسی به ویژه مرغ و تخم مرغ و تأمین و ساماندهی کالاها در بازار شب عید

در یکصد و نودویکمین نشست ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، درخصوص هماهنگی دستگاه های اجرایی برای تنظیم بازار محصولات کشاورزی و موضوعات مرتبط با بررسی لایحه بودجه 1400 در مجلس شورای اسلامی، تبادل نظر شد.

رئیس جمهور  در این جلسه با اشاره به فشار جنگ اقتصادی بر اقشار کم برخوردار و در عین حال تولید کنندگان و کارآفرینان به ویژه آن دسته ای که امور توسعه ای کشور را به عهده دارند، تأکید کرد: مردم از مسئولان کشور توقع و انتظار دارند که مشکلات را بر طرف و راه را برای توسعه اقتصاد هموار سازند.

* حاجی‌میرزایی: امسال امتحانات غیرحضوری است

وزیر آموزش و پرورش:

ستاد ملی کرونا مجوز عمومی برای برگزاری آزمون‌ها به صورت حضوری نداد.

بنابراین امسال آزمون‌ها به صورت غیرحضوری انجام می‌شود و همه دانش‌آموزان امسال باید امتحانات را غیرحضوری بدهند.

فقط برای دانش‌آموزان اول و دوم ابتدایی و هنرستان‌ها که باید توانایی آنها احراز شود اگر ستاد کرونا استان اجازه بدهند مدارس می‌توانند آزمون حضوری برگزار کنند و اگر اجازه صادر نشد امتحانات آنها هم غیرحضوری خواهد بود.

.........گفتگوی ویژه

* شرایط برگزاری آزمون پایان ترم دانش آموزان استثنایی: اولین ترم سال تحصیلی جاری، رو به پایان می رود و سازمان آموزش و پرورش استثنایی همچنان در تلاش است تا محتواهای آموزشی را هرچه بیشتر در اختیار دانش آموزان خود قرار دهد. دکتر مجید هداوند، معاون آموزشی توانبخشی سازمان آموزش و پرورش استثنایی در این باره می گوید: در مورد بحث مناسب سازی شبکه شاد در ارتباط با گروههای مختلف، مناسب سازیهای مختلفی را انجام داده ایم و تنها مشکل بحث نرم افزار گویاسازی است که باقی مانده است. البته مشکلاتی هم مانند احراز هویتها وجود دارد که کارگروه وزارتی شماره ای برای پشتیبانی اعلام کرده و افراد با آن تماس می گیرند و مشکل خود را حل می کنند. اما در مورد گویاسازی برنامه علیرغم مصاحبه آقای الحسینی ، مدیر شبکه شاد که قرار شده بود تا قبل از زمستان انجام شود هنوز موفق به راه اندازی نرم افزار گویاساز و مناسب سازیث شبکه شاد نشده ایم. لذا خود سازمان آموزش و پرورش استثنایی تصمیم گرفته در پایگاه جامع آموزش مجازی که قرار است راه اندازی کند، این موارد را در نظر بگیرد. یعنی سایت برای دانش آموزان با آسیب بینایی قابل دسترس باشد. تا بتوانند از همه برنامه ها و محتواهایی که در این پایگاه جامع گذاشته می شود بهره مند شوند.

در ادامه دکتر هداوند در پاسخ به این سوال که امتحانات پایان ترم برای دانش آموزان استثنایی چگونه برگزار می شود می گوید: به استانها اعلام کرده ایم در شرایطی که امکان حضور فیزیکی دانش آموزان با نظر ستاد کرونا در استانی فراهم باشد امتحانات به صورت حضوری و در غیر این صورت به شکل غیر حضوری برگزار شود. در شیوه نامه ای هم که به استانها ارسال شده است آمده در مقطع پیش دبستانی این کار با نظارت معلم و مدیر بر اساس مستندات جمع آوری شده از کارپوشه ها و آزمونهای عملکردی گرفته شده و بازخوردهای آموزش مجازی و یا حتی بسته های آموزشی که قبلا به دانش آموزان داده شده آزمون را به شکل غیر حضوری انجام دهند. در مورد دانش آموزانی هم که به آموزش مجازی دسترسی نداشته اند در صورتی که وضعیت استان از لحاظ کرونا زرد باشد آزمونها با نظر شورای مدرسه و رعایت پروتکلها به صورت حضوری و انفرادی برگزار می شود چون این دانش آموزان به شبکه مجازی و شاد دسترسی نداشته اند. تأکید شده تمام اهداف دفترچه های آموزشی باید محقق شود و آزمون از دانش آموز گرفته شود . در دوره ابتدایی هم تأکید شده در جاهایی که امکان دارد به شکل حضوری و در جاهایی که امکان آزمون حضوری وجود ندارد به شکل غیر حضوری انجام شود ولی آزمونهای دانش آموزان پایه اول و دوم به خصوص در مورد دروس ریاضی و فارسی با مجوز رسمی ستاد کرونای استان و تأییدیه شورای مدرسه به شکل حضوری انجام شود. در مورد دانش آموزان کم توان ذهنی و اوتیسم گفته شده تا جایی که آموزش انجام شده آزمون گرفته شود و اجباری نیست تا سطح خاصی از بودجه بندی کتاب رسیده باشند.

در کلاس اول و دوم دوره اول متوسطه در شاخه های نظری، فنی حرفه ای و کار و دانش ، آزمونها باید مطابق شیوه نامه مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش برگزار شود و در دوره پیش حرفه ای و متوسطه حرفه ای تأکید شده به شکل غیر حضوری با مسئولیت معلم و نظارت مدیر  و با جمع آوری بازخوردهای فضای مجازی، کار پوشه ها و مشاهدات معلم از کارکرد دانش آموز نمره اعمال شود و دروس مهارتی دوره حرفه ای و پیش حرفه ای را هم در صورت تغییر وضعیت استان به زرد یا سفید با مجوز ستاد کرونا به صورت حضوری برگزار کنند.

........آموزشی

* علت جهش‌های مداوم کووید-۱۹: زمانیکه ویروس‌ها  تکثیر می‌شوند، ژنوم آن‌ها رونویسی می‌شود. یعنی یک نسخه دیگر از ژنوم ویروس ساخته می شود. به طور کلی دو نوع ژنوم ویروس وجود دارد؛ یکی ویروس‌های RNA و دیگری ویروس‌های DNA.ویروس بیماری کووید-۱۹ از دسته ویروس‌های RNA است. آنزیم RNA polymerase  آنزیمی است که ژنوم ویروس‌های RNA مانند ویروس کووید-۱۹ را رونویسی می‌کند و برای تکثیر ویروس، نسخه‌های جدید را ایجاد می‌کند. درصد خطا و امکان اشتباه آنزیم RNA polymerase بیش از آنزیم DNA polymerase است. بر این اساس احتمال ایجاد خطا در ویروس‌هایی مانند کووید-۱۹ بیشتر است یعنی وقتی آنزیم ویروس کرونا ژنوم ویروس را رونویسی می‌کند، احتمال خطا در آن زیاد تر است و خطا به عنوان یک جهش و تغییر دیده می شود. البته مهم این است که این تغییر و جهش در کدام قسمت ویروس باشد که باعث می‌شود عملکرد ویروس تغییر کند.

گاهی چندین جهش مداوم در ویروس اتفاق می‌افتد که در عملکرد ویروس تأثیر می‌گذارد. یکی از جاهایی که ممکن است جهش ها در آن تأثیر بگذارند در انتقال‌پذیری ویروس است. بر این اساس ویروس بیشتر به گیرنده می‌چسبد و این موضوع سرعت انتقال را بیشتر می‌کند که این موضوع همان جهشی است که در انگلیس در ویروس بیماری کووید-۱۹ می‌بینیم. حال ممکن است جهش در میزان بیماری‌زایی و ... نیز اثرگذار باشد.

همچنین این احتمال وجود دارد که به مرور و با جهش ویروس واکسن‌هایی که ساخته می‌شود، اثرشان را از دست دهند. به همین دلیل است گفته می شود که هر چند وقت یکبار باید ژنوم ویروس در هر کشور بررسی شود تا مطمئن شویم که تغییری که ایجاد شده، تأثیری در اثربخشی واکسن‌های ساخته شده و داروهایی که در آینده برای این بیماری ساخته خواهد شد، ندارد. بر همین اساس از ابتدا هم پیش‌بینی و اعلام می شد که ساختن واکسن برای ویروس بیماری کووید-۱۹ کار راحتی نخواهد بود.

رئیس انستیتو پاستور در این زمینه می گوید: یکی از اقدامات ما در انستیتو پاستور پایش مداوم وضعیت ویروس و تغییرات آن است و  فعلا طبق بررسی‌هایی که تاکنون در ایران انجام دادیم، جهشی مانند آنچه در انگلیس دیده شده، نداشته ایم. البته نمی‌توان گفت که اصلا و قطعا نداریم. زیرا نمی توان تمام مبتلایان را بررسی کرد.  مهم این است که چند درصد از جهش‌هایمان به این صورت است.

در انگلیس اعلام کردند که ۷۰ درصد ویروس‌های کووید-۱۹ همین جهش را پیدا کرده اند ، اما در ایران چنین چیزی ندیدیم و به چنین نتیجه ای نرسیدیم. البته ممکن است بررسی‌هایی که در ماه‌های آتی انجام می‌شود، این تغییر را در جامعه ما هم نشان دهد.

........فرهنگ و هنر

* سه خبر از رادیو نمایش

سیلاب آق قلا سوژه سریال رادیویی شد

مجموعه نمایشی "ققنوس در موج" روایتگر سیل دردناک آق قلا  شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی رادیو،این سریال رادیویی که به سفارش رادیو سلامت در اداره کل هنرهای نمایشی رادیو تولید شده است، به ماجرای سیل ویرانگر آق قلا  در آخرین روزهای سال 98 می پردازد.

نویسندگان مجموعه نمایشی "ققنوس در موج" فرزانه سادات دستغیبی و محمد احمدزاده هروی هستند و کارگردانی آن را محمد پورحسن به عهده دارد.

در خلاصه داستان این نمایش رادیویی آمده است: یکتا و سعید در درمانگاه روستایی، مشغول به خدمت هستند. یکتا پرستار است و سعید، همسر او که پزشکی خوانده است ،برای گذراندن طرح خود این روستای محروم را انتخاب کرده است. در آخرین روز سال ۹۸، سعید برای خرید به شهرستان گومیشان می رود اما در آنجا متوجه می‌شود که در اثر بارندگی‌های دو روز گذشته، آق قلا دچار سیل گرفتگی شده و سیلاب از آق قلا به سمت گومیشان جاری شده است. سعید به همراه‌ دوست خود آرش، که عضو هلال‌احمر است در گومیشان  می ماند تا در ساخت سیل بند به او کمک کند. روز پنجم‌ در حالیکه سعید و آرش به همراه چند نیروی امدادی در حال جابجا کردن تعدادی از سیل زدگان با قایق هستند، دچار حادثه می‌شوند.

"ققنوس در موج" به تهیه کنندگی زهرا عبد الله زاده، کارگردانی محمد پورحسن، افکتوری محمدرضا قبادی فر، صدابرداری حیدر صفدری و با هنرمندی فریبا طاهری، امیر فرحان نیا، نازنین مهیمنی، ناهید مسلمی، حمید یزدانی، رامین پور ایمان، شیرین سپهراد، کامیار محبی، امیرعباس توفیقی، نور الدین جوادیان، شقایق فتحی، فاطمه رضی، هر روز ساعت 6:30 صبح از رادیو نمایش پخش می شود و تکرار آن ساعت 17:45 دقیقه همان روز است.

همچنین این مجموعه رادیویی ساعت 21:45 دقیقه به روی آنتن رادیو سلامت می رود.

* پخش دو نمایش درباره رشادت های سردار شهید حاج قاسم سلیمانی از رادیو

از روز شنبه ششم دی، دو سریال رادیویی با موضوع رشادت های سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی، به روی آنتن شبکه های رادیویی نمایش، ایران و معارف رفتند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی رادیو، سریال رادیویی «صور از خاور» که به سفارش رادیو ایران در اداره کل هنرهای نمایشی رادیو تولید شده است، به فعالیت های سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی در راستای امنیت خاور میانه می پردازد.

این سریال رادیویی به کارگردانی میرطاهر مظلومی، نویسندگی پوریا موسوی، تهیه کنندگی فرشاد آذرنیا و با هنرمندی بازیگران اداره کل هنرهای نمایشی رادیو از روز شنبه ششم دی، ساعت 23:45 دقیقه به روی آنتن رادیو نمایش رفت. همچنین پخش این نمایش ساعت 22:30 از رادیو ایران آغاز شد.

سریال رادیویی «فرمانده قاسم» نیز به نویسندگی مجید دیندار و کارگردانی مهرداد عشقیان به سفارش رادیو معارف در اداره کل هنرهای نمایشی رادیو تولید شده است.

این سریال رادیویی برگ هایی از زندگی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی است که به تهیه کنندگی اشرف السادات اشرف نژاد و با هنرمندی بازیگران اداره کل هنرهای نمایشی رادیو از روز شنبه ساعت 18:00 به روی آنتن رادیو نمایش رفت. همچنین تکرار این نمایش ساعت 1:45 دقیقه بامداد از رادیو معارف پخش می شود.

«تیمچه» از دو شبکه رادیویی پخش می شود

شنبه تا چهارشنبه هر هفته ، برنامه رادیویی «تیمچه» از دو شبکه رادیویی نمایش و اقتصاد پخش می شود.

به گزارش روابط عمومی رادیو نمایش، بهرام سروری نژاد کارگردان این برنامه رادیویی گفت: « تیمچه» یک برنامه طنز نمایشی با رویکرد اقتصادی است که به سفارش رادیو اقتصاد در اداره کل هنرهای نمایشی رادیو تولید شده و از رادیو نمایش نیز پخش می شود.

وی افزود: این برنامه درباره مسائل اقتصادی روز صحبت می کند و به هر موضوعی که می پردازد آن را در قالب اقتصادی مورد بررسی قرار می دهد.

«تیمچه» به نویسندگی مجید حیدری، تهیه کنندگی فرشاد آذرنیا، کارگردانی بهرام سروری نژاد و با هنرمندی نور الدین جوادیان، عبد العلی کمالی، احمد لشینی، نگین خواجه نصیر و بهرام سروری نژاد، هر روز ساعت 6:30 از رادیو نمایش پخش می شود.

.........ورزشی

* انتصاب سرپرست هیأت ورزش نابینایان اصفهان

محمدرضا مظلومی رئیس فدراسیون نابینایان طی حکمی دکتر ولی اله نصر را به عنوان سرپرست هیأت ورزش های نابینایان استان اصفهان منصوب کرد.

متن این حکم بدین شرح است:

جناب آقای ولی اله نصر

با اهداء سلام و تحیات الهی

احتراما بنا به پیشنهاد مدیر کل محترم ورزش و جوانان استان و به استناد تبصره ۳ از ماده ۱۰ آیین نامه هیأت های ورزشی به موجب این حکم، جنابعالی به سمت "سرپرست هیأت ورزش نابینایان استان اصفهان" منصوب می شوید.

مقتضی است ضمن استمرار فعالیت‌های هیأت مذکور، حداکثر ظرف مدت ۲ ماه نسبت به انجام تعهدات و برگزاری مجمع انتخاباتی رئیس جدید هیأت آن استان اقدامات لازم را مبذول نمایید.

* پرسپولیس پاداش آسیایی را آتش می زند

مدیران پرسپولیس فرصت این را دارند تا با پاداش آسیایی اش، وضعیت این باشگاه را به کلی تغییر دهند.

شاگردان یحیی گلمحمدی با صعود به بازی نهایی، ۸۱۰ هزار دلار به جیب زدند و ۲ میلیون دلار هم بابت کسب مدال نقره به دست آوردند تا در مجموع ۲.۸۱ میلیون دلار داشته باشند.

البته از درآمد فینال احتمالا ۵ درصد برای تخصیص به خیریه کسر می‌شود و از مبلغ کلی پاداش نیز تمام جرایم انضباطی آسیایی پرسپولیس و بازیکنان این تیم کسر خواهد شد تا رقمی در حدود ۲.۶ میلیون دلار به باشگاه پرسپولیس برسد؛ رقمی که می‌تواند این باشگاه را نجات دهد.

* بودیمیر، مهم ترین طلبکار باشگاه پرسپولیس

مهاجم کروات تیم فوتبال پرسپولیس مهم ترین طلبکار این باشگاه محسوب می‌شود. او تنها یک نیم فصل پیراهن سرخ پوشان را برتن کرد اما به دلیل عدم پرداخت مطالباتش به فیفا شکایت کرد و حالا حکم ۴۷۵ هزار یورویی علیه قرمزها دارد که دو بار سود سالیانه ۵ درصدی نیز به آن اضافه شده و حالا معادل ۶۲۰ هزار دلار است. در واقع پرسپولیس باید ۲۲ درصد از پاداش آسیایی اش را به بازیکنی بدهد که تنها دو گل برای این تیم به ثمر رساند.

۲۰ درصد از پاداش برای گابریل کالدرون

سرمربی آرژانتینی تیم فوتبال پرسپولیس که یک نیم فصل هدایت قرمزها را برعهده داشت، دومین طلبکار این تیم محسوب می‌شود. او در دوره محمدحسن انصاری فرد دومین قسط از قراردادش که ۳۰۰ هزار دلار بود را نگرفت و همچنین در دریافت ۲۸۰ هزار دلار پاداش هم ناکام بود تا حالا حکم ۵۸۰ هزار دلاری علیه پرسپولیس بگیرد. جالب است که سرمربی موفق قرمزها که این تیم را قهرمان نیم فصل کرد، طلبی کمتر از طلب بودیمیر دارد.

بدهی به مربیان اسپانیایی؛ ۱۶۵ هزار دلار

دو دستیار گابریل کالدرون هم علیه پرسپولیس حکم گرفته‌اند اما رقم دریافتی آنها زیاد نخواهد بود.

خواکین که به مغز متفکر کادرفنی پرسپولیس شهره بود رقم ۹۰ هزار دلار را از پرسپولیس می‌گیرد و ۷۵ هزار دلار هم به والنسیا مربی بدنساز این تیم خواهد رسید.

پرسپولیس با این ۳۳ میلیارد چه می‌کند؟

با کسر هزینه خیریه، احکام انضباطی، بدهی به بودیمیر، کالدرون و دستیاران او، پرسپولیس همچنان رقم قابل توجهی را در اختیار خواهد داشت. البته باید توجه کرد که پاداش پرسپولیس به این زودی ها واریز نمی شود و آنها باید فکری به حال بدهی های دلاری و یورویی خود کنند.

با این حال، پرسپولیسی ها بیش از ۱.۲ میلیون دلار خواهند داشت که این رقم مصرف داخلی خواهد داشت. دو سال پیش مدیریت وقت باشگاه، مبالغ خارج از قرارداد را به کادرفنی، بازیکنان و اعضای تیم و باشگاه پرداخت کردند که اقدام نامعقولی به نظر می‌رسید. حالا اما سمیعی و شکوری فرصت این را دارند تا با این ۳۳ میلیارد بخش بزرگی از قرارداد بازیکنان را بپردازند و همچنین حضوری قدرتمندانه در نقل و انتقالات زمستانی داشته باشند.

..........حوادث

* کلاف سر در گم پرونده قتل یک مرد به خاطر 30 کیلو تریاک/ برخی متهمان از ایران گریخته اند

ایران نوشت: 5 سال قبل زنی به مأموران گفت شوهرم رضا مثل هر روز صبح به قصد رفتن به سر کار از خانه خارج شد و دیگر خبری از او نداشتم وقتی عصر شد و او بدون هیچ خبری به خانه نیامد و تلفن همراهش هم از صبح خاموش بود، نگران شدم بعد هم مردی با من تماس گرفت و عنوان کرد که رضا را دزدیده و برای آزادی‌اش باید مبلغ 100 میلیون تومان پرداخت کنم.

در ادامه مأموران تحقیقات خود را برای مشخص شدن علت آدم‌ربایی و شناسایی آدم‌ربایان آغاز کردند تا اینکه متوجه شدند رضا خودش خلافکار بوده و در رابطه با خرید و فروش مواد مخدر با یکی از دوستانش به نام سعید اختلافاتی هم داشته است. از این رو چند مظنون از جمله سعید بازداشت شدند و مورد بازجویی قرار گرفتند اما سرنخی از رضا به دست نیامد تا اینکه یکی از آدم‌ربایان در تماس با تلفن همراه سعید عنوان کرد که حاضر است در ازای مبلغ 100 میلیون تومان رضا را آزاد کند.
پس از آن سعید گزارش این تماس را به مأموران داد و پلیس او را برای مواجهه با آدم‌ربایان آماده کرد. در تماس بعدی سعید با آدم‌ربا قرار گذاشت و مأموران که به صورت نامحسوس در محل قرار حضور داشتند موفق شدند یکی از آدم‌ربایان به نام سیامک را بازداشت کنند.
سیامک پس از دستگیری به مأموران گفت رضا کشته شده و دوستانش به نام‌های اصغر، دوشنبه و سعادت او را به قتل رسانده‌اند.

پس از اظهارات سیامک پلیس 3 متهم  را مورد پیگرد قرار داد اما ردی از آنها پیدا نکرد. اما با نشانی‌هایی که سیامک به مأموران داده بود جسد رضا در اطراف صفادشت کشف شد.
سیامک در توضیح آنچه اتفاق افتاده بود گفت: اصغر و دوشنبه به من گفتند که با رضا بر سر 30 کیلوگرم مواد مخدر اختلاف حساب دارند. به همین دلیل هم بود که او را گروگان گرفته‌ اند. آنها مدعی بودند رضا مواد را گرفته و پولش را پرداخت نکرده است. وقتی من به مخفیگاهشان رفتم آنها مدعی شدند که چون رضا با آنها همکاری نکرده او را کشته‌اند و از من خواستند تا کمک کنم جسد را دفن کنند. من در دفن جسد با آنها همکاری داشتم ولی در ماجرای قتل دخالتی نداشتم.
تحقیقات مأموران برای شناسایی و بازداشت متهمان به نتیجه نرسید و این فرضیه که متهمان بعد از بازداشت سیامک از ایران گریخته و به افغانستان رفته‌اند قوت گرفت. این در حالی بود که سیامک هم به مأموران گفت که از محل اختفای 3 همدستش اطلاعی ندارد.
به این ترتیب کیفرخواست علیه وی صادر و پرونده در شعبه 17 دادگاه کیفری استان تهران مورد رسیدگی قرار گرفت.

در ابتدای جلسه و بعد از اینکه نماینده دادستان کیفرخواست علیه متهم را خواند همسر مقتول شکایت خود را مطرح و از طرف فرزندش نیز درخواست قصاص کرد.
در ادامه سیامک به عنوان متهم به جایگاه رفت و گفت: من اتهام قتل را قبول ندارم چون در آن هیچ نقشی نداشتم. من فقط در دفن جسد با آنها همکاری کردم. پس از تماس دوستانم به محلی که گفته بودند رفتم و آنها به من جسد مردی را نشان دادند که در صندوق عقب خودرو بود و از من خواستند تا آن را دفن کنم.
متهم درباره اینکه سه همدستش کجا هستند گفت: آنها پیش از این ماجرا هم بارها به صورت غیرقانونی از مرز خارج می‌شدند و دوباره برمی گشتند و فکر می‌کنم پس از دستگیری من آنها به افغانستان گریخته‌اند.

هرچند سیامک منکر قتل‌ بود اما در نهایت هیأت قضات وارد شور شدند و همه متهمان را به قصاص و 7 سال حبس به خاطر قتل و اختفای جسد و وارد کردن‌ ضربات قبل از مرگ به مقتول محکوم کردند.
اما رأی صادره از سوی سیامک مورد اعتراض قرار گرفت و پرونده به شعبه 24 دیوان عالی کشور رفت و حکم از سوی قضات این شعبه نقض شد.

بر اساس نظریه دیوان عالی کشور، با توجه به اینکه از 3 متهم دیگر تحقیق به عمل نیامده و سیامک نیز اتهام قتل را از ابتدا رد کرده ‌است احتمال اینکه او قتلی مرتکب نشده‌ باشد، وجود دارد که این موضوع باید بیشتر مورد بررسی قرار گیرد.
به این ترتیب پرونده با نقض حکم به شعبه هم‌عرض فرستاده شد و این پرونده در شعبه 11 دادگاه کیفری استان تهران دوباره مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

 

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *