شناسه خبر: 22601 منتشر شده در مورخ: 1399/10/7 ساعت: 13:13 گروه: دانش و فن آوری  
صفحه‌خوانی که تعطیلات هم مانع پیشرفتش نیست

صفحه‌خوانی که تعطیلات هم مانع پیشرفتش نیست

رسم هر ساله توسعه دهندگان صفحه‌خوان NVDA این است که در پایان سال ویرایش چهارم از نسخه مربوط به آن سال را عرضه می‌کنند

به گزارش ایران سپید امسال هم به رسم هر سال کاربران این روز‌ها منتظر عرضه نسخه ۲۰۲۰.۴ هستند. نسخه‌ای که به تازگی ویرایش بتای آن برای دانلود بر روی پایگاه اینترنتی NVAccess قرار گرفته است. اما محض اطلاع کاربران این صفحه‌خوان باید به این نکته اشاره شود که امسال قرار نیست ویرایش چهارم در پایان همین سال منتشر شود. از شرکت NVAccess خبر می‌رسد قرار است این ویرایش را در آغاز سال بعد در اختیار کاربران بگذارند. آنها در این باره مدعی شده‌اند این رسم سالانه نمی‌تواند دلیلی برای اتخاذ تصمیمات شتاب‌زده از سوی NVAccess خواهد بود و برنامه‌نویس‌ها قرار است تعطیلات سال نو خود را به تکمیل ویرایش ۲۰۲۰.۴ اختصاص دهند. به رسم تقدیر از این فداکاری برنامه‌نویس‌ها هم که شده بهتر است نگاهی بیندازیم به حاصلِ احتمالی زحماتشان.

تازه‌های NVDA ۲۰۲۰.۴ طبق معمول به رفع برخی اشکالات و افزودن بعضی امکانات جدید خلاصه می‌شود. کتابخانه لویی که مسؤول مدیریت بریل در NVDA است ارتقا یافته و برخی اشکالات بریل برطرف شده و تغییراتی هم در قواعد خواندن علا|ئم نگارشی رخ داده است. از امکانات تازه هم می‌توان به قابلیتی اشاره کرد که به کاربران اجازه می‌دهد میانبر آشنای NVDA + F7 را به غیر از حالت مرور صفحه یا Brows mode, در حالت Focus‌هم استفاده کنند. نرم‌افزار‌های Mail, Outlook, Teams, Visual Studio, Azure Data Studio و Foobar2000 هم از جمله برنامه‌هایی هستند که کاربران می‌توانند منتظر پشتیبانی بهتری از سوی NVDA در آنها باشند. در پشتیبانی NVDA از Google Docs و ARIA هم گویا اتفاقات خوبی افتاده است.

یکی دیگر از حوزه‌هایی که دستخوش تغییرات جالبی شده، بخش Skim Reading‌است؛ Skim Reading را کاربرانی که از صفحه کلید رو‌میزی استفاده می‌کنند، موقع خواندن متن‌های طولانی با Insert + Down و در لپ تاپ‌ها با Insert + A به خاطر سپرده‌اند. در نسخه جدید NVDA این امکان در اختیار کاربران قرار گرفته که بعد از فشردن کلید‌های مربوط به Say All, گزینه‌هایی نظیر Find یا جستجو و Find next و previous یا جستجوی بعدی و قبلی را بدون اینکه خواندن متن متوقف شود استفاده کنند. به این ترتیب، کاربر در حین خواندن متن می‌تواند Insert + CTRL + F را بفشارد و کلمه مورد نظرش را وارد کند تا نشانگر بر روی آن کلمه قرار گیرد. افزون بر این، چنانچه کاربر بخواهد در هنگام خواندن، متن را از یک خط بالا‌تر باز‌خوانی کند، کافی است جهتنمای بالا را بفشارد. NVDA بدون اینکه متوقف شود خواندن متن را از یک خط بالا‌تر از سر خواهد گرفت.

نسخه بتای NVDA مخصوص آن دسته از کاربرانی است که دوست دارند نرم‌افزار را پیش از انتشار تست کنند. این گروه از کاربران می‌توانند به محض مشاهده اشکال در صفحه‌خوان NVDA آن را به توسعه دهندگان گزارش دهند تا در نسخه رسمی اصلاح شود. کاربرانی که حوصله این درد سر‌ها را ندارند می‌توانند دو سه هفته تا انتشار نسخه رسمی صبر کنند.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *