شناسه خبر: 22486 منتشر شده در مورخ: 1399/9/24 ساعت: 00:03 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه دوشنبه 24 آذر ۱۳۹۹

روزنامه دوشنبه 24 آذر ۱۳۹۹

عناوین امروز: پنج سیستم آلارم هوشمند عبور نابینایان ازخیابان در مرکز شهر تهران راه اندازی شد - ۱.۳ میلیون خودرو جریمه کرونایی شدند - چگونه نرخ بیکاری در بحرانی‌ترین دوره اقتصاد تک رقمی شد؟ - نگهداری مواد ضدعفونی کننده حاوی الکل در خودرو خطرناک است - انتخاب مجدد صادقزاده به عنوان رئیس هیأت ورزش نابینایان استان کرمان - به دستور ارواح سرگردان برادرم را کشتم

روزنامه «ایران سپید»

دوشنبه 24 آذر ۱۳۹۹

۲۸ ربیع الثانی ۱۴۴۲

14 دسامبر 2020

سال بیست و پنجم شماره 6586

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وب سایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

........عناوین این شماره......

پنج سیستم آلارم هوشمند عبور نابینایان ازخیابان در مرکز شهر تهران راه اندازی شد

۱.۳ میلیون خودرو جریمه کرونایی شدند

چگونه نرخ بیکاری در بحرانی‌ترین دوره اقتصاد تک رقمی شد؟

نگهداری مواد ضدعفونی کننده حاوی الکل در خودرو خطرناک است

تدارک شهرداری و تلویزیون برای شب یلدا

انتخاب مجدد صادقزاده به عنوان رئیس هیأت ورزش نابینایان استان کرمان

به دستور ارواح سرگردان برادرم را کشتم

..........ویژه

* پنج سیستم آلارم هوشمند عبور نابینایان ازخیابان در مرکز شهر تهران راه اندازی شد

با هدف تسهیل عبور افراد نابینا در خیابان ها، سیستم آلارم گویای عبور نابینایان از تقاطع از سوی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری منطقه 11 برای نخستین بار در مرکز شهر تهران راه اندازی شد.

 نصراله آبادیان شهردار منطقه 11 با اشاره به اقدامات مناسب سازی معابر ویژه عبور نابینایان و معلولین در محله های مرکزی تهران از رونمایی سیستم آلارم هوشمند عبور نابینایان از تقاطع برای اولین بار در محدوده شهری منطقه 11 خبر داد و گفت: از سوی اداره ترافیک معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری منطقه11 در راستای تحقق شعار "تهران شهری برای همه" و حفظ حقوق شهروندی معلولین برای عبور و مرور در معابر، با کمک شرکت های دانش بنیان و جوانان مخترع، دستگاهی به عنوان سیستم آلارم هوشمند عبور از تقاطع ویژه معلولین روشن دل در تقاطع خیابان ولی عصر (عج) و مولوی نصب و راه اندازی شده است.
آبادیان ضمن اشاره به دعوت از خبرنگار و فعالین اجتماعی جامعه معلولین نابینا برای امتحان و افتتاح این سیستم هوشمند افزود : این سیستم در تقاطع خیابان ولیعصر (عج) و مولوی نصب شده است و روز شنبه 22 آذر ماه با حضور معلولین نابینا افتتاح شد تا نظرات ایشان را برای ادامه مسیر مناسب سازی و اقدامات اساسی ویژه معلولین در طرح های آتی لحاظ کنیم.

شهردار منطقه 11 تهران ادامه داد: کاربرد این سیستم به گونه ای است که هنگام عبور نابینایان وضعیت چراغ راهنمایی و رانندگی را به شکل گویا و خودکار اعلام می کند و نسبت به عبور وسایل نقلیه هشدار می دهد.
او با بیان این که این سیستم برای اولین بار در مرکز تهران اجرا شده است؛ توضیح داد: هوشمند بودن سیستم آلارم عبور از تقاطع ویژه نابینایان به این شکل است که با توجه به تراکم جمعیت میزان صدای اطلاع رسانی و هشدار متفاوت خواهد بود به این صورت که میزان صدای هشدار شبانگاهی به دلیل کاهش عبور و مرور با بررسی میزان صدای موجود در فضا نسبت به هشدار روزانه متفاوت خواهد بود .
به گفته شهردار منطقه 11 در آینده تصمیم بر این است که در صورت تأیید و رضایت متخصصان حوزه حمل و نقل و ترافیک و جامعه معلولین در تمامی تقاطع های پر تردد منطقه و سایر مناطق شهری این سیستم نصب و مورد استفاده قرار گیرد.

* نحوه سقط درمانی نوزادان معلول توسط بهزیستی

سرپرست معاونت امور توسعه پیشگیری بهزیستی استان تهران اعلام کرد که در سال ۹۹ از تولد ۸۴ نوزاد دارای معلولیت در استان تهران پیشگیری شده است. 

محسن فتاپور در این‌باره بیان کرد: سازمان بهزیستی پروژه کلانی در راستای شناسایی اختلالات ژنتیکی خانواده‌های دارای معلول در دستور کار دارد که از طریق این پروژه علت معلولیت این خانواده‌ها مشخص می‌شود؛ این مشاوره‌های ژنتیک از معلولیت‌های بعدی پیشگیری می‌کند.

وی با بیان اینکه در سطح استان تهران ۴ مرکز دولتی و ۳۴ مرکز غیردولتی مشاوره ژنتیک فعالیت می‌کنند، اظهار کرد: طی ۶ ماهه ابتدایی سال ۹۹، تعداد ۷۳۱۶ نفر از مددجویان تحت پوشش که در خانواده دارای معلولیت‌های خاصی بودند و مراجعین آزاد، برای دریافت مشاوره‌های ژنتیکی به مراکز دولتی و غیر دولتی تحت پوشش سازمان بهزیستی مراجعه کرده‌اند.

بنابر اظهارات فتاپور، خدمات این مراکز مشاوره ژنتیک در زمینه های قبل از ازدواج، قبل از بارداری، حین بارداری و تشخیص موارد بیماری های ژنتیکی ارائه می شود. همچنین با آزمایشات صورت گرفته جنینی که دارای اختلالات ژنتیکی تشخیص داده شود طبق دستور پزشک به صورت قانونی اجازه سقط جنین داده می شود.‌

به گفته وی، تعداد سقط درمانی در سال ۹۹، ۸۴ مورد بوده است؛ در واقع از تولد ۸۴ نوزاد معلول پیشگیری شده است.  

سرپرست معاونت امور توسعه پیشگیری بهزیستی استان تهران با تأکید بر اینکه تمام افراد می توانند به مراکز مشاوره ژنتیک مراجعه کنند گفت: جهت استفاده از تسهیلات هزینه ویزیت و آزمایش های ژنتیک، فقط مددجویان‌ تحت بهزیستی کشور می توانند بهره مند شوند در صورتی که مراجع آزاد از نظر مالی در وضعیت مناسبی نباشند و نتوانند هزینه ویزیت مشاوره ژنتیک و آزمایش را پرداخت کنند با همکاری مددکار توانخواه کمک موردی به آنها صورت می گیرد.

.........اخبار روز

* ۱.۳ میلیون خودرو جریمه کرونایی شدند

سخنگوی ستاد کرونا: تاکنون ۶۰۰ هزار خودرو برای منع تردد و ۷۷۲ هزار خودرو هنگام خروج از شهر جریمه و بازگردانده شده‎اند. به ۲ میلیون خودرو هم تذکر داده شده است.

از امشب همه شهرهای نارنجی فارغ از میزان جمعیتشان، شامل منع تردد می شوند.

پیشنهاد اعمال منع تردد در تمام کشور از ساعت ۱۸ در ۲۹ و ۳۰  آذر در کمیته انتظامی بررسی می‎شود.

* کرونا ریشه‌کن نمی‌شود/ «یلدا» در خانه بمانید

مردانی، عضو کمیته علمی ستاد کرونا:

حتی با وجود واکسن بیماری کنترل خواهد شد و سپس به شکل یک بیماری بومی مانند سینه‌پهلو و... درمی‌آید اما ریشه‌کن نمی‌شود.

شب یلدای امسال مانند ۱۳ بدر، عید نوروز و سایر مراسمات و آیین‌ها باید متفاوت باشد و امیدواریم مردم حداکثر همکاری را برای حفظ جان خودشان با ما داشته باشند./ ایسنا

* رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا : ایران هواپیما و امکانات حمل و نقل لازم مرتبط با واکسن آمریکایی فایزر را ندارد و اعلام کرده است که این واکسن را نمی‌خواهد.

مصطفی قانعی که در صداسیما تأکید کرد که ایران به برنامه جهانی واکسن کرونا موسوم به کواکس (covax)  اعلام کرده که این واکسن را نمی‌خواهد، چون برای نگهداری این واکسن به دمای منفی ۷۰ درجه نیاز است و چنین امکاناتی ندارد.

برنامه کواکس که با حضور ۷۶ کشور جهان دنبال می‌شود، زیر نظر سازمان جهانی بهداشت قرار دارد و هدف آن کمک به خرید و توزیع واکسن کرونا در همه کشورهای جهان است. !

* انتقال کارکنان دولت به دستگاه های اجرایی تهران «ممنوع» شد

مسعود شفیعی؛ رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران با صدور بخشنامه ای هرگونه «مأموریت» و «انتقال» نیرو به دستگاه های اجرایی تهران را ممنوع اعلام کرد.

* مشارکت پایین در انتخابات ‌خطر امنیتی‌ برای ایران دارد/این تصور را می‌دهد که مردم طرفدار نظام نیستند

محمدصدر، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:

اگر انتخابات ریاست‌جمهوری هم با همین درصد مشارکت باشد، واقعا می‌توانم بگویم که ایران در خطر امنیتی خواهد بود؛ چون این تصور را به خارج می‌دهد که مردم چندان طرفدار نظام نیستند.

باید انتخابات پرشوری برگزار کنیم که لازمه‌اش این است که جناح‌های مختلف کاندیدا داشته باشند و هرکس رأی آورد در انتخابات سالم و قانونی و منصفانه انتخاب شود.

* سهامداران سهام عدالت در احراز هویت تعجیل کنند

معاون فناوری و توسعه نوآوری شرکت سپرده گذاری مرکزی:

 سهامدارانی که می‌خواهند در مجامع الکترونیک حضور یابند و یا سود دریافت نمایند می بایست شماره شبای خود را در سامانه سجام به ثبت رسانده و در داخل بازار سرمایه یکبار احراز هویت شده باشند.

سهامداران در صورت تعجیل در احراز هویت در سامانه سجام قطعاً در فرآیند کاری پیشتر خواهند بود.

..........گزارش روز

* چگونه نرخ بیکاری در بحرانی‌ترین دوره اقتصاد تک رقمی شد؟

با اعلام نرخ بیکاری ۹.۵ درصدی شاخص بیکاری، برخی به این رقم به دیده شک و تردید نگریستند چرا که با توجه به دو سال تحریم امریکا و شیوع کرونا انتظار می‌رفت نرخ بیکاری به مراتب بیش از رقم اعلام شده باشد. با این همه کاهش نرخ مشارکت اقتصادی دلیل اصلی کاهش نرخ بیکاری است.

براساس آخرین آمارها نرخ بیکاری کشور در تابستان امسال به ۹.۵ درصد کاهش یافته است اما این رقم می‌تواند گمراه کننده باشد زیرا بررسی‌ها نشان می‌دهد ۲۲.۳ درصد از بیکاران و ۸.۹ درصد از جمعیت شاغل تابستان سال گذشته و در تابستان امسال به جمعیت غیرفعال اضافه شده‌اند. چنانچه این افراد در جمعیت جویای کار لحاظ می‌شد نرخ بیکاری اکنون ۱۸.۵ درصد بود.

بررسی روند جمعیت در سن کار بیانگر آن است که این رقم در تابستان امسال حدود ۶۸۵ هزار نفر و کمی بیش از رقم متوسط سالیانه طی چهار سال منتهی به تابستان ۹۸ رشد داشته است. از سوی دیگر بررسی نشان می‌دهند که در تابستان امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته جمعیت فعال یک میلیون و ۶۲۶ هزار نفر کاهش داشته است. جمعیت فعال مرد ۶۱۵ هزار نفر و جمعیت فعال زن یک میلیون و ۱۱ هزار نفر کاهش داشتند. این در حالی است که جمعیت فعال بالای ۱۵سال در چهار سال منتهی به تابستان ۹۸ سالانه به طور میانگین رشدی ۶۵۰ هزار نفره را تجربه می‌کردند.

کاهش سه درصدی مشارکت اقتصادی

همچنین نرخ مشارکت در تابستان ۹۹ با رشد ۴۱.۸ درصدی نسبت به تابستان ۹۸ کاهش ۳.۱ درصدی داشته است. نرخ مشارکت زنان در این دوره ۳.۵ درصد کاهش یافته و به ۱۴.۱ درصد و نرخ مشارکت مردان در حدود ۲.۷ درصد کاهش را تجربه کرده و به ۶۹.۵ درصد رسیده است. با این حال جمعیت غیرفعال دو میلیون و ۳۱۱ هزار نفر نسبت به تابستان ۹۸ رشد داشته است. منظور از مشارکت درصدی از جمعیت است که یا شاغل هستند و یا به دنبال شغل می‌گردند و جمعیت غیرفعال افرادی را در بر می‌گیرد که تمایل یا امیدی در شاغل شدن نمی‌بینند و بنابراین مشارکتی در فعالیتهای اقتصادی کشور ندارند.

بررسی جزیی‌تر آمارها بیانگر آن است که در تابستان امسال نسبت به تابستان ۹۸ حدود یک میلیون و ۲۰۹ هزار نفر از جمعیت شاغلان کشور کم شده است که از این میان ۴۶۰ هزار نفر آن مردان و ۷۵۰ هزار نفر را زنان تشکیل می‌دهند. حال آنکه در چهار سال منتهی به تابستان ۹۸ جمعیت شاغل سالیانه به طور متوسط ۶۰۹ هزار نفر افزایش داشته‌اند.

با نگاهی به جمعیت شاغل براساس حجم کار و ساعت اشتغال ملاحظه می‌شود که جمعیت شاغل در تابستان امسال نسبت به فصل مشابه سال ۹۸ در طول هفته مرجع حجم ساعت کار کمتری را داشته‌اند و متوسط ساعت کار هفتگی ضمن کاهشی شدن از ۴۴.۶ ساعت در هفته به ۴۳.۲ ساعت رسیده است.

بررسی جمعیت شاغل برحسب گروه‌های عمده فعالیت اقتصادی گویای آن است که بخش خدمات با ۴۸.۱ درصد بیشترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است و بخش‌های صنعت با ۳۳.۴ درصد و کشاورزی با ۱۸.۵ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

خدمات؛ بیشترین ریزش شاغلان

از نزدیک به یک میلیون و ۲۰۹ هزار نفر کاهش اشتغال رخ داده در تابستان امسال حدود ۳۴۶ هزار نفر در بخش کشاورزی، ۸۱۷ هزار نفر در بخش خدمات و ۴۳ هزار نفر در بخش صنعت مشغول بودند.

این میان در تابستان امسال نسبت به تابستان گذشته جمعیت بیکاری ۴۱۷ هزار نفر کاهش داشته است. همچنین جمعیت بیکار جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله ۱۸۴ هزار نفر و بیکاری فارغ‌التحصیلان عالی نیز ۲۶۰ هزار نفر کاهش داشت. با وجود اینکه آمار نشان می‌دهند نرخ بیکاری در تابستان امسال نسبت به تابستان ۹۸ کاهش داشته است اما با توجه به این در این فصل تمام جمعیت در سن کار به جمعیت غیرفعال اضافه شده‌اند لذا کاهش نرخ بیکاری با کاهش نرخ مشارکت تعدیل است و این اتفاق نمی‌تواند بیانگر بهبود در حوزه کار کشور باشد و بار دیگر بر لزوم توجه به شاخص‌های دیگر حوزه کار در کنار بیکاری را گوشزد می‌کند.

بررسی نرخ بیکاری در استان‌های مختلف کشور حاکی از آن است که در تابستان امسال نسبت به تابستان ۹۸ استان‌های یزد، تهران و گلستان در نرخ بیکاری کاهش محسوسی داشته‌اند و استان‌های چهار محال و بختیاری و خراسان شمالی بیشترین افزایش نرخ بیکاری را تجربه کرده‌اند. همچنین استان‌های هرمزگان(۵۰.۶ درصد) خراسان شمالی (۴۷.۹ درصد) بیشترین نرخ مشارکت را در بین استان‌های کشور دارا هستند.

ماتریس انتقال جریانات نیروی کا تابستان ۹۸ به تابستان ۹۹ بیانگر نکات جالبی است. از جمله اینکه هر چند ۸۶.۱ درصد از جمعیت شاغل تابستان ۹۸ در تابستان ۹۹ نیز همچنان شاغل بوده‌اند با این حال ۳.۹ درصد آن بیکار و ۸.۹ درصد غیرفعال شده‌اند.

از میان جمعیت دو میلیون و ۴۲۷ هزار نفره بیکاران در تابستان ۹۸ تنها ۴۰.۶ درصد موفق به یافتن شغل شده‌اند و مابقی یا همچنان بیکار هستند (معادل ۳۵.۹ درصد) یا به دلیل دلسرد شدن از یافتن شغل از بازار کار خارج شده‌اند که رقم این نیز ۲۲.۳ درصد محاسبه شده است.

همچنین در تابستان ۹۹ از کل جمعیت غیرفعال ۱۰ ساله و بیشتر تابستان ۹۸ به میزان ‍۱۰.۶ درصد وارد بازار کار شده‌اند که از این میزان ۸.۱ درصد شاغل و ۲.۵ درصد بیکار شده‌اند. ضمن اینکه ۸۷.۸ درصد از جمعیت غیرفعال تابستان ۹۸ همچنان در تابستان ۹۹ نیز غیر فعال بوده‌اند.

به این ترتیب اگر افراد بیکار دلسرد شده و شاغلین اضافه شده به جمعیت غیرفعال تقاضای شغل داشتند نرخ بیکاری در تابستان امسال نه تنها کاهش نمی‌یافت بلکه به عدد ۱۸.۵ رصد می‌رسید.

........آموزشی

* نگهداری مواد ضدعفونی کننده حاوی الکل در خودرو خطرناک است: با شیوع ویروس کرونا، برخی از افراد مواد ضدعفونی کننده حاوی الکل در خودروهای خود نگهداری می‌کنند که خطرات جبران ناپذیری به همراه دارد.

به منظور جلوگیری از بروز مشکلات ناشی از نگهداری الکل در خودرو، توصیه ها و پیام های بهداشتی زیر را جدی بگیرید:

- از آنجایی که الکل قابل اشتعال است، بهتر است از نگهداری و استفاده غیر اصولی مواد ضدعفونی کننده حاوی الکل در مکان های سربسته مثل خودرو خودداری کنیم. همچنین در صورت پخش مواد ضدعفونی کننده حاوی الکل در خودرو با کوچکترین جرقه فندک، گرم شدن خودرو در آفتاب و روشن کردن خودرو، امکان آتش سوزی وجود دارد و باید بسیار دقت کرد.

- برای استفاده از مواد ضدعفونی کننده حاوی الکل در خودرو نکات ایمنی باید رعایت شود به این معنا که به جای استفاده از مواد ضدعفونی کننده الکلی در خودرو از پد الکلی استفاده کنیم و یا مواد را در ظروف کوچک همراه خودمان داشته باشیم و یا اگر مواد ضدعفونی کننده الکلی در خودرو داریم، خودرو را زیر نور مستقیم خورشید قرار ندهیم.

- اگر مواد ضدعفونی کننده الکلی در خودرو داریم، در صورت امکان شیشه ها را مقداری پایین بکشیم تا دمای داخل خودرو بالا نرود و هنگام ضدعفونی کردن خودرو، در و پنجره ها را باز بگذاریم و پس از گذشت چند دقیقه خودرو را روشن کنیم.

- برای ضدعفونی کردن خودرو در فضای سرپوشیده بهتر است از پد الکلی به جای اسپری مستقیم استفاده کرد و برای ضدعفونی کردن، محلول الکل و سفیدکننده (وایتکس) و یا هر ماده شیمیایی دیگر را با هم ترکیب نکنیم.

محافظت از ماسک در روزهای بارانی:در حال حاضر با توجه به اینکه در بحران کرونا به سر می بریم و استفاده از ماسک به عنوان یک ابزار محافظتی در برابر این بیماری مهم است، موضوع نحوه استفاده از ماسک در روزهای مرطوب و بارانی پاییز و زمستان مطرح می شود. همانطور که می دانید ماسک ها انواع مختلفی دارند، اما ماسکی که به طور معمول استفاده می کنیم، ماسک سه لایه جراحی و ماسک یکبار مصرف است، موضوعی که باید به آن توجه کنیم، این است که ماسک های یکبار مصرف مدت زمان استفاده دارند و باید در روزهای بارانی نکاتی را برای استفاده از ماسک در نظر داشت.

1- در صورتی که هوا و رطوبت هوا معتدل باشد، معمولا ماسک های جراحی بین چهار تا شش ساعت می توانند جلوی انتقال و انتشار بیماری را بگیرند، بعد از آن به دلیل نفس کشیدن یا رطوبت هوا، این ماسک ها مرطوب شده و عملا خاصیت پیشگیری از انتقال و انتشار بیماری را از دست می دهند و بنابراین مجبوریم که ماسک را تعویض کنیم.

2- حال در شرایط پاییز که رطوبت هوا بیشتر بوده و بارندگی وجود دارد و ممکن است قطرات باران بر روی ماسک نیز ببارد، مدت زمان استاندارد استفاده از ماسک، کاهش می یابد. هر زمان که ماسک خیس شد و یا رطوبت پیدا کرد، باید آن را تعویض کنیم.

3- ماسک های پارچه ای در این زمان بهتر است، زیرا هر زمان خیس شود، میتوانید آن را تعویض کرده و اجازه دهید تا خشک شود و با حرارت، رطوبت آن از بین رود و مجددا از آن استفاده کنید.

4- باید توجه داشته باشید در صورتی که ماسک های یکبار مصرف، رطوبت گرفته یا خیس شوند، قطعاً باید دور انداخته شوند و نمی توان آن را خشک کرده و مجدداً استفاده کرد؛ چراکه کارایی خود را از دست می دهند.

...........فرهنگ و هنر

* تدارک شهرداری و تلویزیون برای شب یلدا

دهه ی سوم آذر هر سال، زمانیست که مدیران تلویزیون با شتابی عجیب به این فکر می افتند تا برای شب یلدا تدارک گسترده ببینند و مردم را در طولانیترین شب سال سرگرم کنند.

بر همین اساس دست به دامان مجریان و برنامه سازان می شوند تا به هر شکلی که ممکن است –حتی با فضایی تکراری-، آنتن شبکه های تلویزیون را خالی نگذارند؛ مخصوصاً که الآن شبکه های تلویزیون با قابلیت hd پخش برنامه می کنند.

شب یلدای امسال برای مدیران تلویزیون نسبت به سال های قبل، اهمیت بیشتری دارد؛ چون فضای کرونایی حاکم شده و مردم هم با تدابیری که از سوی مسئولان ذیربط برای این شب احتمالاً در نظر خواهند گرفت و این روز ها زمزمه های آن تدابیر به گوش می رسد، کار این مدیران سخت می شود؛ چه، باید هرچه در چنته دارند، رو کنند که مبادا مردم یلدای بی جنب و جوشی بگذرانند.

در ادامه، بخشی از گزارش خبرگزاری مهر پیرامون برنامه هایی که به نظر می رسد مدیران برای این شب در نظر گرفته اند، می خوانیم:

«شبکه یک؛ علی ضیا و فرمول یک

برنامه «فرمول یک» از دهم آذر روی آنتن شبکه یک سیما رفته است و با آیتم‌های جدیدی این شب‌ها میزبان مخاطبان است. این برنامه قرار است تدارکی برای شب یلدا هم داشته باشد که احتمالاً با آیتم‌ها و بخش‌های مختلفی همراه است.

شبکه دو؛ ویژه‌برنامه ایرانیش

«ایرانیش» این شب‌ها در قالب مسابقه برای مخاطبان پخش می‌شود برنامه‌ای که پوریا پورسرخ مجری و احسان ارغوانی تهیه کننده آن است و قرار است این مسابقه هم طی سه شب برنامه‌ای ویژه در آستانه شب یلدا داشته باشد.

شبکه سه؛ «سیم آخر» و «زوجی‌نو»

همچنین مسابقه «سیم آخر» به تهیه‌کنندگی محمدرضا رضائیان و اجرای رضا رشیدپور دیگر برنامه‌ای است که قرار است در این شب روی آنتن برود و بخش‌ها و آیتم‌هایی در فضای موسیقایی برای شب یلدا تدارک دیده است.

در شبکه سه سیما هم برنامه «زوجی‌نو» با اجرای باربد بابایی که به صورت مسابقه برگزار می‌شود قرار است تدارکی ویژه این شب‌ها داشته باشد و در دو شب روی آنتن برود.

شبکه آموزش؛ بازگشت دو برنامه خاطره‌ساز

شبکه آموزش هم تدارک ویژه‌ای برای شب‌های یلدا دیده و قرار است مخاطبان شاهد بازگشت دو برنامه مفرح و خاطره ساز از آنتن این شبکه باشند. «قندپهلو» برنامه‌ای در فضای طنازانه و شیرین و مفرح است که با اجرای رضا رفیع مدتی است به تولید نرسیده و حالا در شب یلدا با یک افتتاحیه روی آنتن می‌رود.

«رادیو هفت» با اجرای منصور ضابطیان هم که چند سالی است روی آنتن نبوده حالا دوباره به قاب تلویزیون بازگشته است و شب یلدا با یک ویژه برنامه یلدایی مهمان مخاطبان خواهد شد.

شبکه نسیم؛ از کتاب‌باز تا شوتبال

در شبکه نسیم هم برنامه «کتاب باز» طراحی ویژه‌ای برای شب یلدا انجام داده است. محمدرضا رضائیان تهیه کننده و سروش صحت مجری این برنامه هستند که البته قرار است در این شب با دیگر مجریان برنامه هم همراه شوند و آیتم‌های متنوعی برای مخاطبان پخش شود.

همچنین «کودک شو» با اجرای حمید گودرزی و «شوتبال» با اجرای حامد آهنگی و مبینا نصیری از دیگر برنامه‌هایی هستند که در شب یلدا تدارک ویژه‌ای دیده‌اند.

هنوز مشخص نیست «دورهمی» مهران مدیری در این شب برنامه‌ای دارد یا خیر با این حال مخاطبان می‌توانند از ساعت ۱۹ با «کتاب باز» مهمان شبکه نسیم شوند و تا پایان شب و با آخرین برنامه «کودک شو» در ساعت ۲۳ این شبکه را دنبال کنند.»

علاوه بر مدیران تلویزیون، شهرداری تهران هم به فکر سرگرم کردن مردم در شب یلدا افتاده؛ البته نه با برنامه های کلیشه ای هر ساله در فرهنگ سرا ها. این بار شهرداری تهران به سراغ موسیقی رفته و با تهیه ی یک آلبوم و توزیع رایگان آن، تلاش کرده انبساط خاطری در روح و جان شهروندان تهرانی –و البته دیگر شهر های ایران- ایجاد کند.

«تهران عاشق»، نام آلبومی با صدای محمد معتمدیست که به تهیه کنندگی شهرداری تهران تولید شده و به صورت رایگان در اختیار علاقه مندان به موسیقی قرار گرفته است.

سجاد عزیزی آرام ترانه سرا، محمدرضا چراغعلی تنظیم کننده و آهنگساز برخی از عوامل اجرایی این آلبوم را تشکیل می‌دهند که از روز یکشنبه ۲۳ آذر، در سامانه «موسیقی ما» به صورت رایگان در اختیار شنوندگان قرار گرفت.

«پناه آخر»، «تهران عاشق»، «می نویسم عشق»، «با من بمان»، «سراب»، «ایران»، «بی خاطره»، «پریشانی»، «گل سنگ» اسامی قطعاتی است که در این آلبوم شب یلدایی پیش روی مخاطبان قرار گرفته است.

علی رحمانی میکس و مسترینگ، حسین اکبریان – دانیال جورابچی – مسعود نوروزی – متین نوروزی نوازندگان ویولن و ویولن آلتو، حسن اکبریان نوازنده ویلون سلو، کریم قربانی نوازنده ویولن سل، شروین مهاجر نوازنده کمانچه، سهبزاد رواقی نوازنده تار و سه تار، حسن فراهانی نوازنده ترومپت و فلوگل هورن، محمد زرنوش نوازنده کلارینت، مسعود همایونی نوازنده گیتار الکتریک، محمدرضا چراغعلی نوازنده پیانو، آکاردئون وسازهای الکترونیک گروه اجرایی این آلبوم را تشکیل می‌دهند.

.........ورزشی

* انتخاب مجدد صادقزاده به عنوان رئیس هیأت ورزش نابینایان استان کرمان

دکتر عباس صادق زاده مدیرکل بهزیستی استان کرمان به عنوان رئیس هیأت نابینایان این استان به مدت ۴ سال دیگر انتخاب شد.

انتخابات هیأت ورزش نابینایان استان کرمان با حضور محمدرضا مظلومی رئیس فدراسیون نابینایان، مدیران اداره کل ورزش و جوانان استان، اعضا و کاندیداهای ریاست این هیأت برگزار شد.

پس از رأیگیری، دکتر عباس صادقزاده مدیرکل بهزیستی استان کرمان با اکثریت قاطع آرا بار دیگر به عنوان رئیس هیأت ورزش‌های نابینایان کرمان انتخاب شد.

در ابتدای این نشست، محمدرضا مظلومی گفت: مسئولان باید کمک کنند تا نابینایان مانند دیگران در جامعه زندگی کنند و بتوانند از امکانات موجود بهره مند شوند.

لزوم بکار گیری ظرفیت‌ها برای توسعه ورزش نابینایان و کم بینایان

مدیرکل ورزش و جوانان استان کرمان نیز در این نشست گفت: باید با تعامل سازنده، استفاده از ظرفیت‌ها و ایجاد احساس آرامش و امنیت، شرایطی را پیش بیاوریم که تنها به توسعه ورزش فکر کنیم.

میثم پاریزی بیان کرد: باید شهرستان‌های بیشتری در زیرمجموعه هیأت نابینایان استان کرمان فعال شوند تا بتوانیم تعدد بیشتری از هیأت های ورزشی در شهرستان ها را داشته باشیم.

او بیان داشت: با توجه به وظیفه قانونی، اخلاقی و شرعی که داریم به رؤسای شهرستان‌ها تکلیف می‌کنم، امکانات زیرساختی شان را به صورت مناسب در اختیار ورزشکاران قرار دهند و به این امر توجه خاص و ویژه داشته باشند.

مدیرکل ورزش و جوانان استان کرمان گفت: هیأت نابینایان کرمان باید تمام همت خود را بکار گیرد و در این راه، از ظرفیت‌های استان به ویژه نیروی انسانی و بنگاه های اقتصادی در بحث توانمند کردن و فعال کردن تعداد بیشتری از شهرستان ها با راه اندازی هیأت هایشان استفاده کند.

...........حوادث

* به دستور ارواح سرگردان برادرم را کشتم

ایران نوشت: ساعت 2 بامداد 20 آذر، ساکنان خانه‌ای قدیمی در محدوده نواب متوجه سر و صدایی از حیاط شدند. با شنیدن صدا آنها خود را به طبقه پایین رساندند و با بدن نیمه جان و خونین پسر 33 ساله‌شان مواجه شدند.

پسر بزرگشان نیز بلافاصله در اتاقک 10 متری که گوشه حیاط برای خودش ساخته بود را قفل کرد و پا به فرار گذاشت. این‌طور به‌نظر می‌رسید که دو برادر باهم درگیر شدند و برادر 40 ساله به‌نام هاشم، برادر کوچکش به‌نام حامد را با سه ضربه چاقو مجروح کرده است.
حامد ساعاتی بعد در بیمارستان جان باخت و موضوع بلافاصله به بازپرس شعبه پنجم دادسرای امور جنایی تهران اعلام شد.
در حالی که بررسی‌ها در این خصوص ادامه داشت، امیر پسر 15 ساله هاشم که در حال رانندگی با موتورسیکلت پدرش بود دچار سانحه شد و او را به بیمارستان منتقل کردند. امیر در بیمارستان از راز جنایتی که پدرش مرتکب شده بود پرده برداشت و گفت: شب حادثه پدرم با عمویم دعوایش شد و از روی عصبانیت با چاقو به او حمله کرد. دیدن این صحنه واقعاً مرا ناراحت کرد به طوری که زبانم بند آمده بود. از ترسم سوار موتور پدرم شدم و خانه را ترک کردم. آنقدر حالم بد بود که فقط در خیابان‌ها پرسه می‌زدم تا این که تصادف کردم و مرا به بیمارستان آوردند.
اظهارات امیر و مدارک به‌دست آمده، نشان می‌داد که هاشم برادر بزرگ متوفی متهم به قتل برادرش حامد است. از این‌رو او ساعت 3 بعدازظهر روز جمعه، در حوالی نواب دستگیر شد.
اعترافات عجیب
متهم به قتل پس‌ از دستگیری منکر قتل برادرش شد اما در ادامه بازجویی‌ها اظهارات جدیدی را مطرح کرد و گفت: مدت هاست که به ماده مخدر شیشه اعتیاد دارم. سه بار ازدواج کردم و هر سه بار هم به خاطر اعتیادم ناچار به جدایی شدم. 12 سالی است که با یک روح سرگردان زندگی می‌کنم؛ روح‌هایی که به بهانه‌های مختلف مرا اذیت می‌کنند. شب حادثه وقتی با برادرم درگیر شدم ارواح سرگردان کنارم داخل حیاط بودند.
هاشم ساعاتی بعد دوباره اظهارات تازه‌ای را بیان کرد و مدعی شد: با برادرم که درگیر شدم، روح سرگردان به سراغم آمد و از من خواست تا کاری انجام دهم. من نمی‌توانستم دستورات آنها را انجام ندهم برای همین طبق خواسته آنها برادرم را با چاقو زدم.

متهم جوان به دستور بازپرس محمد جواد شفیعی در اختیار کارآگاهان اداره دهم پلیس آگاهی پایتخت قرار داده شد تا تحقیقات بیشتری از او صورت گیرد.

 

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *