شناسه خبر: 22369 منتشر شده در مورخ: 1399/9/9 ساعت: 13:41 گروه: دانش و فن آوری  
معرفی افزونه مترجم برای صفحه‌خوان NVDA

معرفی افزونه مترجم برای صفحه‌خوان NVDA

اگر اهل وب‌گردی و سرک کشیدن به سایت‌های مختلف باشید حتماً در موقعیت‌هایی قرار گرفته‌اید که برای پیدا کردن مطلبی به یک سایت که به زبانی غیر از زبان‌هایی که به آنها آشنایی دارید هدایت شده باشید و دست به دامان ابزار‌های مختلف شده باشید تا آن را ترجمه کنید و ببینید چیزی که به دنبالش هستید آنجا یافت می‌شود یا نه.

به گزارش ایران سپید  برای این کار ابزار‌های بسیاری طراحی شده است که اغلبشان رایگان است و الباقی هم با هزینه اندک، کار ترجمه را برایتان انجام می‌دهند. بی‌شک معروف‌ترینِ این ابزار‌ها، مترجم گوگل است که همه ما حد اقل یک بار را از آن استفاده کرده‌ایم. بنای ما در این نوشته، معرفی مترجم گوگل نیست؛ چه، بسیاری از شما احتمالاً با روش استفاده از آن آشنا هستید. هدف از این نوشته، معرفی افزونه‌ای برای صفحه‌خوان NVDA است که کار را برای کاربران مترجم گوگل بسیار تسهیل می‌کند. این افزونه البته جدید نیست و چند سالی است که در اختیار کاربران قرار گرفته و حتی نسخه متناسب با ویرایش‌های جدید NVDA هم طراحی شده و بر روی سایت افزونه‌های NVDA به نشانی Addons.NVDA-project.ORG عرضه شده است. نام این افزونه «Instant Translate» است.

افزونه که بارگیری شود، می‌توانید مثل سایر افزونه‌های NVDA با یکی دو بار Enter زدن و تأییدِ آنچه که از شما می‌پرسد، آن را به صفحه‌خوان اضافه کنید. بعد از نصب، گزینه‌ای با همان نامِ افزونه، به بخش تنظیمات NVDA افزوده می‌شود. Insert + N را بفشارید و به مسیر Preferences > Settings بروید و با جهتنمای پایین، گزینه Instant translate را پیدا کنید. با Tab وارد بخش تنظیمات افزونه شده و در بخش Source Language, زبان مبدأ را مشخص کنید. اگر مطمئن هستید که همیشه زبان مبدأ یکی خواهد بود، زبان مورد نظر را انتخاب کنید. اگر نه، گزینه Automatic می‌تواند بهترین انتخاب باشد. به Tab زدن ادامه دهید و زبان مقصد را هم تعیین کنید. امکانات دیگری هم در این جعبه تعبیه شده است؛ از آن جمله اینکه با انتخاب یک کادر علامت زدنی می‌توانید از افزونه بخواهید متن ترجمه شده را در حافظه کپی کند تا شما آن را در مکان دلخواه الصاق کنید. یک قابلیت دیگر هم وجود دارد که با علامت زدن آن، چنانچه متنِ زبان مبدأ و مقصد یکی باشد، به شکل خودکار جای مبدأ و مقصد را با هم عوض می‌کند. این قابلیت البته به صورت آزمایشی به افزونه اضافه شده و ممکن است در برخی زبان‌ها درست عمل نکند.

برای انجام ترجمه کافی است متن را انتخاب کنید و کلید‌های Insert + Shift + T را بفشارید و بعد، حرف T را وارد کنید. این افزونه، امکانات و کلید‌های میانبر دیگری هم دارد که می‌توانید در توضیحاتی که برایش در وبسایت افزونه‌های NVDA درج شده با آنها آشنا شوید. همچنین می‌توانید بعد از فشردن Insert + Shift + T, حرف H را تایپ کنید تا فهرست میانبر‌ها برایتان خوانده شود.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *