شناسه خبر: 22338 منتشر شده در مورخ: 1399/9/4 ساعت: 14:15 گروه: اجتماعی  
78 هزار دانش آموز از بهزیستی کمک هزینه تحصیلی دریافت می کنند
معاون وزیر رفاه خبرداد:

78 هزار دانش آموز از بهزیستی کمک هزینه تحصیلی دریافت می کنند

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه از ۱۵۸ هزار دانش آموز تحت پوشش این سازمان ۷۸ هزار دانش آموز کمک هزینه تحصیلی دریافت می کنند، گفت: این کمک هزینه ها بسیار ناچیز است اما در شرایط فعلی میتواند کمک حال خانواده های این افراد باشد.

به گزارش ایران سپید وحید قبادی دانا در مراسم انعقاد تفاهم نامه همکاری میان سازمان بهزیستی و سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور که در محل بهزیستی برگزار شد، گفت: معلولان بزرگ ترین عقلیت جمعی کشور هستند و باید حقوق این افراد را به رسمیت شناخته و شرایط لازم برای رشد و بروز استعدادهایشان را فراهم سازیم. به همین منظور امروز پای تفاهم نامه ای نشستیم که با همکاری سازمان آموزش و پرورش استثنایی شرایطی را برای گسترش فعالیت های آموزشی، توانبخشی و حمایتی دانش آموزان فراهم سازیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر حدود ۷۸ هزار نفر از دانش آموزان دارای معلولیت  از این سازمان کمک هزینه تحصیلی مختصری دریافت می‌کنند اما توانمندسازی آنها در جامعه با فعالیت های حرفه آموزی و کارگاههای تولیدی در اولویت است. همچنین بیش از ۱۶۰۰ مجموعه مرکز غیر دولتی روزانه در کشور فعال است که به بیش از ۵۰ هزار نفر از افراد دارای معلولیت خدمات ارائه می‌دهند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: متاسفانه خانواده های افراد دارای معلولیت در فشار و مضیقه هستند. فرد معلول در خانواده، هزینه های فاجعه باری بر خانواده‌ها حتی خانواده‌های متمول وارد می‌کند و آنها را به خط فقر نزدیک می کند بنابراین خدمات‌رسانی به آنها توفیق می‌خواهد.

قبادی دانا با بیان اینکه دو سازمان بهزیستی و آموزش و پرورش استثنایی در کشور می‌توانند در حوزه آموزش برای افراد دارای معلولیت فعالیت مشترک داشته باشند، گفت: ویژه کردن، خاص دیدن یا ایزوله کردن افراد دارای معلولیت مدنظر نیست بلکه هدف ما تلفیق اجتماعی انها یا دیگر افراد جامعه است.

وی اضافه کرد: بخشی  از دانش آموزان دارای معلولیت که شرایط خاص دارند در مدارس استثنایی ساماندهی شدند و بخش دیگر نیز در مدارس پذیرا و عادی تحصیل می‌کنند اما تلاش ما این است که که همه دانش آموزان دارای معلولیت بتوانند در مدارس عادی و در کنار دیگر دانش آموزان حضور داشته باشند.

قبادی دانا تاکید کرد: نیاز است در سرفصل‌های آموزشی همه دانش آموزان نحوه مواجهه با افراد دارای معلولیت و خانواده های آنها به طور مستمر آموزش داده شود و پذیرا بودن افراد دارای معلولیت به تمام جامعه تعمیم داده شود.

وی ادامه داد: همچنین مدارس باید از لحاظ فیزیکی برای پذیرش افراد دارای معلولیت از جمله نابینایان و ناشنوایان آماده شوند.

قبادی دانا افزود: تجهیزات مناسب سازی شده برای تحصیلات یکی دیگر از نیازهای افراد دارای معلولیت است بنابراین مناسب سازی باید در تجهیزات مدارس ایجاد شود و معلمان مدارس آموزش لازم را در مواجهه با دانش آموزان معلول ببینند.

وی تصریح کرد: اکنون ۱۲ هزار دانشجو تحت پوشش بهزیستی در دانشگاه های غیر دولتی تحصیل می‌کنند که با توجه به فراهیم سازی شرایط شهریه دانشجویانی که در دهک یک تا هفت قرار دارند به طور صد در صد به آنها پرداخت می شود همچنین  برای تشویق حدود دو هزار نفر از دانشجویان معلولی که در مدارس دولتی تحصیل می کنند هم تدابیری اتخاذ کردیم که  هر ترم مبالغی روی کارتهایشان شارژ شود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با تاکید بر اهمیت هدایت تحصیلی افراد دارای معلولیت اظهار داشت: سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور باید زمینه را برای هدایت تحصیلی افراد دارای معلولیت آماده کند تا آنها در رشته های متناسب با نوع معلولیت خود تحصیل کنند البته بهتر است آماده سازی شغلی آنها در کارگاه‌های حرفه آموزی صورت گیرد.

قبادی دانا با قدردانی از سازمان آموزش و پرورش استثنایی برای تلاش در آماده سازی و تسهیل حمل و نقل برای افراد دارای معلولیت گفت: شیوع کرونا و آموزش از راه دور زمینه‌ای را برای افراد دارای معلولیت که حمل و نقل آنها به سختی انجام می‌شد فراهم آورده تا از آموزش های مجازی بهره ببرند.

وی اضافه کرد: همچنین تلاش سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور برای مناسب سازی نرم افزار شاد برای نابینایان و ناشنوایان قابل ستایش است.

قبادی دانا در پایان صحبت هایش بیان کرد: اهتمام ویژه ما مناسب سازی جوامع مبلمان شهری ساختارهای مناسب بوده که در ستاد هماهنگ سازی مناسب‌سازی کشور جلساتی را داشته ایم و هدف ما این است که افراد دارای معلولیت به اندازه کافی از توانمندی فردی خانوادگی و اجتماعی بهره مند شوند.

 

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *