شناسه خبر: 22310 منتشر شده در مورخ: 1399/9/3 ساعت: 00:05 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه دوشنبه 3 آذر ۱۳۹۹

روزنامه دوشنبه 3 آذر ۱۳۹۹

عناوین امروز: قانون حمایت از معلولان در دستور کار آموزش‌وپرورش - دژپسند: دارا سوم در آینده نزدیک عرضه می‌شود - دو یارانه جدید را چه کسانی می‎گیرند؟ - روش سازگاری با تغییرات محیطی - کارگاه های آموزشی، فرصتی برای آشنایی با پارا اسکی است - انتقام‌گیری شخصی با تغییر انتخاب رشته داوطلبان کنکور سراسری ۹۹

روزنامه «ایران سپید»

دوشنبه 3 آذر ۱۳۹۹

7 ربیع الثانی ۱۴۴۲

23 نوامبر 2020

سال بیست و پنجم شماره 6568

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وب سایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

........عناوین این شماره......

قانون حمایت از معلولان در دستور کار آموزش‌وپرورش

دژپسند: دارا سوم در آینده نزدیک عرضه می‌شود

دو یارانه جدید را چه کسانی می‎گیرند؟

روش سازگاری با تغییرات محیطی

کارگاه های آموزشی، فرصتی برای آشنایی با پارا اسکی است

انتقام‌گیری شخصی با تغییر انتخاب رشته داوطلبان کنکور سراسری ۹۹

............ویژه

* قانون حمایت از معلولان در دستور کار آموزش‌وپرورش

رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی از مناسب‌سازی ۱۰۰۰ عنوان کتاب، ۳۶ رشته مهارتی، ۴۲ رشته فنی و حرفه‌ای و ۸۰ رشته کاردانش خبر داد.

وی افزود: ۱۵۲ هزار دانش‌آموز تحت پوشش سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی قرار دارند. ۷۰ هزار نفر در مدارس عادی، ۲۱ هزار دانش‌آموز در۸۵۰ مدارس پذیرا، ۳۴ مدرسه شبانه‌روزی، ۴۸ مدرسه ویژه اوتیسم ۲۳ مدرسه ویژه نابینایان، ۲۶ مدرسه خاص دانش‌آموزان ناشنوا و ۱۰۰ مدرسه ویژه دانش‌آموزان دارای مشکل حرکتی داریم.

حسینی از فعالیت ۱۶۰۰ مدرسه استثنایی در سطح کشور خبر داد و تصریح کرد: پوشش تحصیلی دانش‌آموزان با نیازهای ویژه ۱۸ برابر  و آمار دانش‌آموزان تلفیقی نیز ۸۲ برابر شده است، اعتبارات این بخش نیز ۸ برابر شده است.

وی ادامه داد: در مواردی مانند؛ برنامه و هدف، نظام آموزشی، ارزشیابی، قوانین و مقررات، محتوا، هزینه، مکان و ماهیت کار، آموزش‌وپرورش استثنایی با عادی متفاوت است.

رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی خاطرنشان کرد: تألیف و مناسب‌سازی محتوای درسی، مناسب‌سازی تجهیزات، مناسب‌سازی فضا، مناسب‌سازی دانش‌آموزان عادی در مدارس پذیرا، مناسب‌سازی منابع انسانی و مناسب‌سازی فضای مجازی و آموزش از راه دور ازجمله اقداماتی است که در راستای مناسب‌سازی، دسترسی و تردد و تحرک افراد دارای معلولیت انجام‌گرفته است.

وی افزود: مناسب‌سازی ۱۰۰۰ عنوان کتاب، مناسب‌سازی ۳۶ رشته مهارتی دوره متوسطه، ۴۲ رشته فنی و حرفه‌ای، ۸۰ رشته کاردانش و جمعاً ۱۵۸ رشته در توسعه فنی و حرفه‌ای از اقدامات انجام‌شده در زمینه مناسب‌سازی محتواهاست.

حسینی از مناسب‌سازی برای گروه‌های؛ کم‌توان ذهنی، آسیب بینایی، آسیب شنوایی و  جسمی- حرکتی در راستای مناسب‌سازی تجهیزات خبر داد و عنوان کرد: در این خصوص نهضت مشارکتی توان‌افزایی را ایجاد کردیم که به ۱۰۵ قلم شامل ۷۲ هزار  مورد وسایل موردنیاز آموزشی و توان‌بخشی احتیاج دارد بنابراین اقداماتی در این زمینه انجام‌شده است.

وی از مناسب‌سازی ۶۴ مدرسه تا پایان سال ۹۹ خبر داد و اعلام کرد: اجرای طرح خشت تا بهشت با هدف‌گذاری ۲۱۰ مدرسه، افتتاح ۵۸ مدرسه، کلنگ زنی ۳۱ مدرسه و ۱۴ مدرسه اتیسم  و مجموعاً ۱۰۳ مدرسه ازجمله اقدامات مناسب‌سازی در این سازمان است.

رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی از ساخت ۳۱ سالن ورزشی ویژه دانش‌آموزان استثنایی در استان‌ها خبر داد و افزود: ۱۳ سالن ورزشی در حال ساخت است و ۱۵ استان نیز فاقد سالن ورزشی ویژه دانش‌آموزان استثنایی است.

وی اظهار کرد: راه‌اندازی ۳ مرکز تشخیص آموزش و توان‌بخشی، راه‌اندازی ۱ پارک تحرک و جهت‌یابی ویژه نابینایان و ساخت ۲ واحد اتاق چند حسی ازجمله اقدامات مناسب‌سازی نوآورانه است.

حسینی از ایجاد رمپ و بالابر برقی در درون سازمان جهت تردد معلولین خبر داد و افزود: راه‌اندازی ۲۳ اتاق بازی و ۲ اتاق چند حسی از دیگر اقدامات در این زمینه است.

وی به مناسب‌سازی دانش‌آموزان عادی در مدارس پذیرا، تألیف کتاب راهنمای فرزند پروری و تولید احکام دین اشاره و عنوان کرد: تدوین ۱۵ لوح فشرده در مسیر زندگی همراه با فرزند، تألیف ۴ کتاب مداخله به هنگام، مناسب‌سازی معلمان استثنایی و پذیرا و مناسب‌سازی منابع انسانی جامعه با همکاری صداوسیما و تهیه ۱۲ کلیپ اینفوگرافی با همکاری صداوسیما در زمینه آگاهی بخشی ازجمله اقدامات اتمام شده است.

رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی، راه‌اندازی نهضت زبان اشاره، نهضت خط بریل و آموزش معلمان مبتنی بر مهارت‌های چندگانه را ازجمله اقدامات مناسب‌سازی برشمرد و اظهار کرد: در شرایط کرونایی؛ مناسب‌سازی فضای مجازی و آموزش از راه دور، ایجاد ۷ پایگاه مجازی آموزش در استان، تولید ۵۵ فیلم، همکاری با شبکه آموزش و مدرسه تلویزیونی، اختصاص یک روز تدریس در شبکه آموزش به دانش‌آموزان استثنایی و تجهیز شبکه شاد به برنامه گویا ساز ازجمله اقدامات مناسب‌سازی انجام‌شده در دوره کرونا است.

وی گفت: از مجموعه ۲۵ بسته تحولی سند تحول سه بسته به حوزه دانش‌آموزان استثنایی مربوط می‌شود.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، حسینی افزود: انتظار می‌رود ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی در زمینه‌های؛  نهضت توان‌افزایی، مناسب‌سازی  معابر منتهی به مدارس، کمک به سرویس ایاب و ذهاب، کمک به تغییر نگرش جامعه نسبت به معلولین،  مهارت آموزشی و اشتغال، مداخلات بهنگام و همکاری با وزارت بهداشت ، کمک به کیفیت‌بخشی و تغییر نگرش در خصوص طرح تلفیقی_ فراگیر و ... همکاری کند.

* تعیین تکلیف تردد خودروهای پلاک معلولین و غیربومی در طرح جدید محدودیت های کرونا

دبیر کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا درباره تردد پلاک معلولین و غیربومی ها در طرح جدید محدودیت های کرونایی توضیحاتی را ارائه کرد.

حسین قاسمی، در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا پلاک های معلولین هم شامل محدودیت تردد در  ساعت ۹ شب به بعد می شوند و جریمه برای آنها اعمال می شود، گفت: در طرح جدید برای پلاک ها تفکیکی قائل نشده و اگر تردد خودروهای با این پلاک ها ضرورت داشته باشد باید از طریق فرمانداری اقدام کنند.

وی درخصوص تردد پلاک خودروهای غیر بومی در شهرهای قرمز نیز گفت: فرد نمی تواند در این دو هفته با پلاک غیر بومی از شهر قرمز به شهر خودش برگردد و همچنین منع ورود پلاک های غیربومی به شهرهای قرمز نیز اعمال می شود.

وی در پاسخ به این سوال که اگر خودرویی با پلاک شهرستان دارای مدرک اجاره نامه منزل در تهران و هم مجوز گردشگری و مسافرتی به نام خود باشد و اجاره نامه شرکت هم داشته باشد می تواند تردد کند گفت: اگر چنین پلاکی در سیستم پلیس و وزارت راه به عنوان پلاک غیر بومی ساکن به صورت دائم از قبل ثبت شده باشد، مشکلی ندارند.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور گفت: سرانه ۵۰۰ هزار تومان تا اواسط آذر ماه به حساب مراکز واریز خواهد شد

* واریز یارانه چهارم مراکز نگهداری از معلولان و سالمندان تا اواسط آذر

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور گفت: سرانه ۵۰۰ هزار تومان تا اواسط آذر ماه به حساب مراکز واریز خواهد شد.

محمد نفریه با اشاره به اینکه مراکز شبانه روزی معلولان و سالمندان در روزهای اخیر باید نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و بخشنامه‌های ابلاغ شده سازمان بهزیستی توجه ویژه‌ای داشته باشند، اظهار کرد: در همین ارتباط تمهیداتی نیز برای ورود و خروج پرسنل و مربیان به مراکز اشاره شده در نظر گرفته شده است.

وی افزود: برای کنترل و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در مراکز نگهداری اقدام به شیفت بندی پرسنل و مربیان حاضر در مراکز و حتی شیرخوارگاه‌ها کرده ایم تا بتوانیم این بیماری را در مراکز نگهداری کنترل و پیشگیری کنیم.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: همچنین تمهیداتی نیز برای کادر اداری مراکز نگهداری معلولان، سالمندان و شیرخوارگاه‌ها پیش بینی شده است تا آنها نیز تردد کمتری را به مراکز داشته باشند به طوریکه از مراکز خواسته شده تا از تردد برخی از نیروهای اداری خود به مراکز ممانعت کنند.

نفریه درباره زمان واریز چهارمین یارانه کمکی سازمان بهزیستی در ایام کرونا به مراکز نگهداری معلولان و سالمندان گفت: سرانه 500 هزار تومان تا اواسط آذر ماه به حساب مراکز واریز خواهد شد و مراکز موظف هستند رقم واریزی را صرف تهیه اقلام بهداشتی از جمله ماسک و دستکش برای مددجویان کنند.

.........اخبار روز

* دژپسند: دارا سوم در آینده نزدیک عرضه می‌شود

وزیر امور اقتصادی و دارایی: نگاه به بازار سرمایه باید میان مدت و بلند مدت باشد.

زمانی که مردم به هر دلیلی اقدام به فروش سهام خود کردند حقوقی‌ها نباید عرضه کنند وبه ریزش بازار سرمایه دامن بزنند.

در حال حاضر مدیرانی از شرکت‌های بورسی را توبیخ کردیم، برای مدیرانی جریمه‌های سنگین در نظر گرفتیم و مدیرانی را یک دوره ۶ ماهه سلب صلاحیت کرده‌ایم و ما از همه ابزار خودمان استفاده می‌کنیم و در بعضی مواقع معاملات را باطل کردیم. دارا سوم، ادامه سهام دولت در سه بانک تجارت، ملت و صادرات است که در آینده نزیک عرضه خواهد شد.

* ارزش سهام عدالت افزایش یافت

ارزش واقعی سهام عدالت که در ماههای گذشته تحت تاثیر روند نزولی بورس قرار گرفته و کاهش یافته بود، با صعودی شدن حرکت شاخص کل بورس، افزایش یافت.

* پیروز نهایی ملت ایران است

ربیعی سخنگوی دولت گفت:

 نمی‌فهمم که چگونه عده‌ای در داخل از نتیجه انتخابات آمریکا حتی داغ‌تر از طرفداران کاندیدای شکست خورده نگران بودند،  برخی او را با اسطوره‌های مذهبی ما هم شبیه سازی کردند. نیل به هدف سیاسی به چه قیمت!

در مرحله‌ تضعیف تحریم‌های یک جانبه و فرصت پیش‌آمده برای عقب‌راندن جنگ اقتصادی با تأکید بر مواضع اصولی وتکیه بر دیپلماسی چندجانبه، نیاز به حمایت از دولت مستقر است و نباید جریانهایی با اهداف کوتاه‌مدت سیاسی احساس کنند پیروزی دولت در این عرصه به زیانشان است. پیروز نهایی ملت ایران است.

* رحمانی‌فضلی: فقط بخش کالاهای ضروری در فروشگاه‌ها باز باشد

در کنترل ساعت ۲۱ به بعد ماشین‌ها تنها بوسیله دوربین پلاک‌خوانی می‌شود یا افرادی که در میادین اصلی قرار دارند و پلاک‌ها را یادداشت می‌کنند.

در فروشگاه‌های زنجیره‌ای فقط باید بخشی که کالاهای ضروری را ارائه می‌دهد باز باشد.

* مدیرعامل بنیاد باران، فعال سیاسی اصلاح‌طلب: تندروها به طمع انتخابات ۱۴۰۰ همه سعی‌شان را برای تخریب دولت به کار بسته‌اند.

* محمد گلریز، خواننده پاپ، به کرونا مبتلا شد.

* ماکرون: واکسن کرونا تا پیش از پایان سال در دسترس خواهد بود.

........گزارش روز

* دو یارانه جدید را چه کسانی می‎گیرند؟

در حالی پرداخت یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی در آستانه یازده سالگی است که در شرایط کنونی به دلیل بحران ناشی از شیوع کرونا چهار یارانه متفاوت در کشور پرداخت می‌شود.

 سال ۱۳۸۹ بود که دولت احمدی‌نژاد با هدف از میان بردن یارانه پنهان در اقتصاد و رقابتی کردن اقتصاد کشور نسبت به اصلاح قیمت بنزین و سایر فرآورده‌های سوختی اقدام کرد و مقرر نمود با هدف جبران این افزایش قیمت ماهانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به هر ایرانی پرداخت گردد. هر چند سایر اهداف پیش‌بینی شده نظیر حمایت از تولید و ارتقای سیستم بهداشت و درمان و ... هیچ کدام نتوانست در قالب طرح اصلاح ساختار یارانه‌ها اجرایی شود و این طرح به پرداخت یارانه نقدی به شهروندان ایرانی تقلیل یافت اما در عمل به تدریج یارانه‌های پنهان نیز به اقتصاد بازگشت و شرایطی پیچیده‌تر از قبل حکمفرما شد.

 در سال‌های گذشته بارها تلاش هایی باری حذف برخورداران از فهرست یارانه‌بگیران اجرایی شد اما در عمل نزدیک به ۶۰ میلیون نفر از جمعیت ۸۴ میلیون نفری ایران از یارانه‌های نقدی برخوردار می‌شوند.

 در طرح هدفمندی یارانه‌ها دوره پرداخت یارانه نقدی ۵ سال پیش‌بینی شده بود اما حالا یارانه‌های ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی در آستانه عبور از ده سالگی است.

از سال گذشته اما با اجرای دور جدید سیاست اصلاحی قیمت بنزین، دولت یارانه‌ای تحت عنوان یارانه معیشتی را برای ۶۰ میلیون نفر از جمعیت ایران در نظر گرفت تا جبرانی برای افزایش هزینه بنزین از هزار تومان به سه هزار تومان باشد. یارانه‌های معیشتی بر اساس تصمیمات اتخاذ شده در سال گذشته به این شرح تعیین شد. به خانوارهای تک نفره ۵۵ هزار تومان، دو نفره ۱۰۳ هزار تومان، سه نفره ۱۳۸ هزار تومان، چهارنفره ۱۷۲ هزار تومان و پنج نفره و بیشتر۲۰۵ هزار تومان پرداخت می‌شود.

به این ترتیب خانوارهای مشمول یارانه در کنار ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان مبلغ یارانه نقدی، از یارانه معیشتی برابر با ارقام اعلامی بهره مند می‌شوند.

یارانه خاص کرونا

هر چند مجلس شورای اسلامی با تصویب طرحی دولت را مکلف به پرداخت یارانه‌ای ۱۲۰ هزار تومانی به ۶۰ میلیون نفر از جمعیت ایران کرده است اما پرداخت یارانه به آسیب دیدگاه کرونا، پیش از این نیز سابقه دارد.

 دولت در ابتدای سال جاری برای سه میلیون نفر بر پایه بعد خانوار یارانه‌ای بین ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان در طی چهارماه پرداخت کرد. در عین حال خانوارهای یارانه بگیر پیش‌تر یک میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه دریافت کردند و بازپرداخت این تسهیلات از محل یارانه انها محاسبه می‌شود.

 حالا اما مجلس دولت را مکلف کرده است تا پایان اسفند یارانه‌ای ۱۲۰ هزار تومانی برای دهک‌های پایین و ۶۰ هزار تومانی برای سایر دهک‌ها در نظر بگیرد.

طبق مصوبه مجلس دولت مکلف شده است نسبت به تأمین و پرداخت یارانه اعتبار خرید به هر فرد ایرانی شناسایی شده در طرح معیشت خانوار به تعداد حداقل شصت میلیون نفر(ازطریق واریز اعتبار به کارت یارانه نقدی سرپرست خانوار به مبلغ یک میلیون و دویست هزار (۱.۲۰۰.۰۰۰) ریال برای هر یک از افراد سه دهک اول از جمله افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی، سازمان بهزیستی، رزمندگان معسر و افراد با درآمد کمتر از حداقل حقوق و دستمزد و مبلغ ششصد هزار (۶۰۰.۰۰۰) ریال برای هر یک از افراد سایر دهک‌های مشمول فوق‌الذکر اقدام نماید.

یارانه از نوع چهارم

در حالی که مقدمات پرداخت این یارانه در حال تدوین است، دولت نیز یارانه‌ای برابر با صد هزار تومان برای ۳۰ میلیون نفر از جمعیت نیازمند ایران تدارک دیده است.دهک‌های پایین درآمدی ، زنان سرپرست خانوار، افرادی که تحت پوشش کمیته اداد و بهزیستی هستند از این یارانه برخوردار می‌شوند.

 این یارانه به مدت ۴ ماه به سی میلیون نفر از جمعیت کشور پرداخت می‌شود و در کنار این یارانه دور دوم پرداخت وام قرض‌الحسنه یک میلیون تومانی برای ۱۰ خانوار یارانه‌بگیر نیز اجرایی خواهد شد.

بر این اساس، برای خانوار یک نفره که ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان یارانه نقدی، ۵۵ هزار تومان کمک معیشتی و ۱۰۰ هزار تومان کمک بلاعوض کرونا دریافت می‌کند در مجموع تا پایان سال هر ماه حدود ۲۰۰ هزار و ۵۰۰ تومان پرداخت خواهد شد.با اجرایی شدن مصوبه مجلس این یارانه بین ۶۰ تا ۱۲۰ هزار تومان افزایش خواهد یافت.

این اقدامات با هدف جبران بخشی از آسیب‌های ناشی از شیوع کرونا برای خانوارهایی که کم برخوردار هستند، در دستور کار قرار گرفته است. شیوع کرونا نه فقط اقتصاد ایران که اقتصاد جهان را با بحرانی ادامه دار و زیانی هنگفت روبرو کرده است. بسیاری از افراد در سراسر جهان شغل خود را به واسطه شیوع کرونا از دست داده‌اند و این بیماری نقشی موثر در گسترش فقر داشته است.

 پیش‌بینی بودجه خاص برای صندوق بیمه بیکاری با هدف پرداخت بیمه بیکاری به بیکارشدگان نیز از جمله اقداماتی است که صورت گرفته است.

منبع: خبرآنلاین

.........آموزشی

* روش سازگاری با تغییرات محیطی

اگر به هنگام تغییرات محیطی بدن ما نیاز پیدا کند که با این تغییرات سازگاری مجددی بیابد، در اصطلاح می گوییم فشار روانی یا همان استرس به ما وارد شده است. شیوع ویروس کرونا نمونه‌ای از این تغییرات محیطی است که سبک زندگی ما را تغییر داده است و ما نیاز داریم تا خودمان را با این تغییرات سازگار کنیم. 

روشهای خودمراقبتی برای کاهش استرس‌ در ایام شیوع کرونا عبارتند از: در گام نخست افراد باید سعی کنند تا حمایت‌های اجتماعی برای خود کسب کنند، بدین معنا که  بی‌آنکه مورد قضاوت یا سرزنش قرار گیرند، با دیگران در خصوص افکار و احساسات خود صحبت کنند. از سوی دیگر نکته مهم این است که افراد باید دست از سرزنش، قضاوت یا انتقاد کردن خودشان نیز بردارند. 

زمانی که افراد به شیوه‌های مختلف مانند خود سرزنشی، خود انتقادی، یا خود قضاوتی به خود حمله می‌کنند، بدن‌شان در حالت جنگ یا گریز قرار می‌گیرد، یعنی مغز تفاوت میان خود انتقادی و خود سرزنشی و یا مواجهه با یک تهدید بیرونی واقعی را تشخیص نمی‌دهد و بدن درست به همان شکلی که اجدادمان هنگام رویارویی با یک تهدید عمل می‌کردند،  از پاسخ های جنگ یا گریز یکی را انتخاب می‌کند چراکه در این حالت تنها نکته مهم برای بدن، حفظ بقا و عبور از موقعیت تهدید است. همچنین این امر موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن‌ در مقابل بیماری می‌شود چراکه تنها به حفظ بقا در لحظه تهدید توجه دارد. 

بنابراین افراد باید دست از سرزنش خود بردارند و توجه کنند که در حال تجربه هیجان‌های طبیعی انسان بودن‌ هستند و نیازی به تلاشی بی وقفه برای مبارزه با این هیجان‌ها ندارند. تحقیقات نشان می‌دهند، تلاش برای فرار از یک هیجان ناخوشایند بر شدت آن می افزاید و در مقابل راهبردهای پذیرش موجب کاهش آزارندگی آنها می شود. 

به نظر می رسد انسان‌ها از قسمت‌های مختلفی مانند یک خود مضطرب، یک خود عصبانی، یک خود غمگین، و یک خود شفقت ورز تشکیل شده اند. پرورش خود شفقت ورز موجب می‌شود تا سیستم تسکین دهنده و خشنودی ما فعال شود. در واقع تحقیقات نشان می‌دهند مغز ما نمی‌تواند تفاوت میان مورد شفقت ورزی واقع شدن از سوی دیگران و شفقت ورزی افراد به خود را تشخیص دهد. در هر دو صورت، هنگامی که مورد شفقت ورزی قرار می‌گیریم سیستم تسکین دهنده و خشنودی ما فعال می‌شود که در این هنگام استفاده از تمرین های توجه آگاهی (ذهن آگاهی) به طور چشمگیر موجب می شود تجربه کمتری از آزار دهندگی اضطرابداشته باشیم. . 

تمرینات توجه آگاهی باید هنگامی انجام شوند که بدن‌ در حالت آرامش نسبی قرار دارد. در واقع این تمرین‌ها برای آرام سازی نیستند بلکه برای توسعه قسمتی از مغز افراد کارایی دارند. درست همانطور که یادگیری شنا در دریای طوفانی ایده خوبی نیست، انجام این تمرینات در شرایطی که افراد سیل عظیمی از هیجان را تجربه می‌کنند نیز  مناسب نیستند. 

افراد باید هنگامی به انجام تمرینات توجه آگاهی بپردازند که  تنش کمتری را تجربه می‌کنند. اینگونه افراد می‌توانند از مهارت به دست آمده در شرایطی که در تنش بیشتری قرار دارند استفاده کنند. برای انجام این تمرینات باید ابتدا چشم‌های خود را ببندند و چند نفس عمیق بکشند. سپس به طور طبیعی نفس بکشند. سعی کنند همه توجه خود را روی ریتم نفس کشیدن خود معطوف کنند. با هشیاری کامل به این موضوع توجه کنند که قفسه سینه ‌شان با هر دم و بازدم چطور حرکت می‌کند. 

افراد باید در عین حال که نفس می‌کشند متوجه نفس کشیدن خود نیز باشند به طوری که گویی دو نفر هستند. سپس چند نفس عمیق بکشند و مجدداً چشمان خود را باز کنند. 

این تمرین قسمت‌هایی از مغز را برای پاسخ مناسب به موقعیت پرورش می‌دهد. پس نکته کلیدی آن، انجام دادن هرچه بیشتر تمرین است. هر چقدر در طول روز بیشتر این تمرین را انجام دهند، نتایج سریع‌تر پدید می‌آیند.

..........ورزشی

* کارگاه های آموزشی، فرصتی برای آشنایی با پارا اسکی است

عیسی ساوه شمشکی رئیس انجمن پارا اسکی نابینایان و معلولان گفت: برنامه‌ریزی‌های لازم برای برگزاری اردوهای تیم ملی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام شده است و تقویم ورزشی انجمن را به کمیته ملی پارالمپیک تحویل دادیم و منتظر تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا هستیم تا در صورت کسب مجوز، برنامه‌ها را عملیاتی کنیم.

وی ادامه داد: همچنین با بارش برف، باید منتظر تصمیم فدراسیون پزشکی ورزشی برای بازگشایی پیست‌های اسکی و نیز نحوه استفاده ورزشکاران از آن باشیم تا براساس آن بتوانیم ۳ مرحله اردوی مد نظرمان را برگزار نماییم.

شمشکی افزود: اواخر بهمن ماه سال جاری مسابقات قهرمانی جهان به میزبانی کشور نروژ برگزار می‌شود که به لحاظ کسب سهمیه پارالمپیک زمستانی ۲۰۲۲ بسیار حائز اهمیت است و ما نیز به دنبال حضور موفق در این رویداد هستیم تا بتوانیم با سهمیه های بیشتری نسبت به دوره قبل در پارالمپیک حاضر شویم.

رئیس انجمن درباره برگزاری کارگاه آموزشی پارا اسکی عنوان کرد: با تصمیم کمیته آموزش فدراسیون تصمیم گرفتیم کارگاه آشنایی با این رشته زمستانی را به صورت وبینار برگزار نماییم و زمان اعلام آمادگی هیأت های استانی را تا ۱۲ آذرماه افزایش دادیم تا افراد، فرصت ثبت نام برای حضور در این کارگاه را داشته باشند.

وی اظهار داشت: ورزشکاران در حال حاضر زیر نظر مربیان تیم ملی تمرینات بدنسازی خود را پیگیری می کنند و خوشبختانه از آمادگی جسمانی خوبی برخوردار هستند و با

آنها از طریق فضای مجازی در ارتباط هستیم تا با شروع اردوها با آمادگی حاضر شوند.

* رونالدو می‌خواهد بهترین گلزن تاریخ شود

کریستیانو رونالدو با زدن دو گل در مقابل کالیاری در آمار کل گلهای فوتبالی از پوشکاش عبور کرده و حالا خود را برای رسیدن به رکورد بیشترین گل زده در تاریخ فوتبال آماده می‌کند.

با این دو گل، تعداد کل گلهای به ثمر رسیده توسط ابرستاره پرتغالی به عدد 748 رسید.

رونالدو با این گلها موفق شد از فرانتس پوشکاش افسانه ای عبور کند. پوشکاش در دوران فوتبال حرفه ای خود 746 گل به ثمر رسانده بود.

رونالدو حالا در جدول بهترین گلزنان تاریخ فوتبال در رتبه چهارم قرار دارد. اما کریستیانو با نفر سوم این فهرست روماریوی برزیلی تنها دو گل فاصله دارد و شکی نیست که به زودی از او عبور خواهد کرد. رونالدو بعد از آن رسیدن به رکورد پله نفر دوم فهرست را هدف قرار خواهد داد.

کریستیانو در ادامه فوتبالش هر زمان که بتواند 20 گل دیگر به ثمر برساند از رکورد گلزنی پله هم عبور خواهد کرد و بعد از آن تنها حریفش برای تبدیل شدن به بهترین گلزن تاریخ فوتبال دنیا جوزف بیکان اتریشی خواهد بود.

........حوادث

* انتقام‌گیری شخصی با تغییر انتخاب رشته داوطلبان کنکور سراسری ۹۹

پلیس از شناسایی و دستگیری فردی خبر داد که با تغییر دادن اطلاعات داوطلبان کنکور در سازمان سنجش اقدام به انتقام‌گیری کرده بود.

به نقل از پایگاه خبری پلیس، سرهنگ مهدی دانش پور رئیس پلیس فتا کردستان روز یکشنبه در تشریح این خبر گفت:مردی جوان ضمن مراجعه به پلیس فتا عنوان داشت با توجه به کسب رتبه‌ مناسب در کنکور سراسری، یکی از رشته‌های مهندسی را انتخاب نمودم، اما در زمان اعلام نتایج، متوجه شدم کلیه اولویت‌های انتخابی من تغییر کرده است لذا به علت اینکه این اتفاق ممکن است باعث از بین رفتن آینده این‌جانب شود قصد شکایت و پیگیری موضوع رادارم.

وی ادامه داد: با بررسی‌های صورت گرفته توسط کارشناسان پلیس فتا مشخص شد که متهم با ورود به صفحه انتخاب رشته شاکی تمام اولویت‌های انتخابی وی را به رشته‌های نامناسب تغییر داده است، لذا با اقدامات فنی متهم که خود نیز از شرکت کنندگان در کنکور سراسری بوده و با شاکی اختلافات شخصی داشت، شناسایی شد.

سرهنگ دانش پور اضافه کرد: با پایان تحقیقات تخصصی کارشناسان این پلیس مشخص شد که نامبرده علاوه بر تغییر اطلاعات شاکی این پرونده، با سوءاستفاده از کد ملی و کد رهگیری ثبت‌نام سازمان سنجش هویت دو داوطلب دیگر را ویرایش نموده، نهایتاً متهم تحویل مرجع قضایی شد.

این مقام انتظامی بابیان اینکه خوشبختانه پس از مکاتبه پلیس فتا و سازمان سنجی، آن سازمان همکاری مناسبی با پلیس فتا داشته و اولویت‌های انتخابی شاکی را تصحیح کردند هشدار داد: عدم مراقبت از رمزهای شخصی می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری برای افراد به همراه بیاورد، لذا کاربران فضای مجازی حتماً در حفظ و نگهداری رمزهای خود کوشا باشند.

 

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *