شناسه خبر: 22284 منتشر شده در مورخ: 1399/8/29 ساعت: 00:04 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه پنجشنبه 29 آبان ۱۳۹۹

روزنامه پنجشنبه 29 آبان ۱۳۹۹

عناوین امروز: ساخت ۱۳۰ هزار واحد مسکونی برای معلولان - ظریف: 30 سال است بایدن را می‌شناسم - ابتلای خانوادگی زیاد شده است - آنچه دو برادر نابینا را به یک برند تبدیل کرد - دعوت از 8 ورزشکار البرزی به تیم ملی - نامزدم فهمید که دزدم نه مهندس/ او را آنقدر زدم که بی هوش شد - چاردیواری

روزنامه «ایران سپید»

پنجشنبه 29 آبان ۱۳۹۹

۳ ربیع الثانی ۱۴۴۲

19 نوامبر 2020

سال بیست و پنجم شماره 6565

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وب سایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

آغاز بیست و پنجمین سالروز انتشار ایران سپید را گرامی میداریم

........عناوین این شماره......

ساخت ۱۳۰ هزار واحد مسکونی برای معلولان

ظریف: 30 سال است بایدن را می‌شناسم

ابتلای خانوادگی زیاد شده است

آنچه دو برادر نابینا را به یک برند تبدیل کرد

دعوت از 8 ورزشکار البرزی به تیم ملی

نامزدم فهمید که دزدم نه مهندس/ او را آنقدر زدم که بی هوش شد

چاردیواری

........ویژه

* ساخت ۱۳۰ هزار واحد مسکونی برای معلولان                      

محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در مراسم رونمایی از سامانه ملی دیده بان (۱۴۸۲)، راه اندازی این سامانه را اقدامی بسیار ارزشمند خواند و از نظارت مردم به عنوان عالی‌ترین سطح نظارت بر فعالیت‌های دولت یاد کرد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، راه اندازی این سامانه را تحقق عملی وعده های دولت دانست و تصریح کرد: بعد از شستا، سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای و معاونت امور تعاون، امروز، یکی از مهمترین اقدامات وزارتخانه در عرصه مبارزه با فساد، جلوگیری از ایجاد تاریکخانه در فعالیت های دولتی، مخفی کردن ضعف ها، برملا کردن مشکلات و گرفتاری ها در نظام اجرایی کشور، شفاف سازی و ایجاد نظارت مردم بر مجموعه فعالیت‌های اجرایی محقق شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه با اشاره به ساخت حدود ۱۳۰ هزار واحد مسکونی در کشور برای افراد دارای معلولیت گفت: از این تعداد بیش از ۹۰ هزار واحد مسکونی در دولت تدبیر و امید احداث شده و نزدیک به ۳۰ هزار واحد مسکونی نیز در دوره تصدی اینجانب تحقق پیدا کرده است.
وی با بیان اینکه ساخت حدود ۲۷ هزار واحد مسکونی نیز برای جامعه معلولان پایه گذاری شده است افزود: برای حل مسئله تامین مسکن کارکنان سازمان بهزیستی نیز باید تدابیری اندیشده شود.
شریعتمداری با بیان اینکه سازمان بهزیستی دارای ۵ میلیون مخاطب، یک میلیون و ۵۰۰ هزار فرد دارای معلولیت و حدود یک میلیون و ۸۰ هزار مستمری بگیر است افزود: مسئولیت سلامت اجتماعی، رسیدگی به معتادان متجاهر، ارتباط با بیش از ۴۰ هزار دستگاه همکار در سطح کشور و نظارت بر ۱۵ هزار واحد مهدکودک و مراکز نگهداری از سالمندان از جمله مهمترین وظایف این سازمان شمرده می‌شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه با توجه به مسئولیت های گسترده این سازمان و امکاناتی که در اختیار دارد وظایف خود را به خوبی انجام داده است؛ تصریح کرد : این سازمان در اداره خدمات به جامعه مخاطب کارنامه قابل قبولی دارد.
شریعتمداری با اشاره به واگذاری امور با نظارت این سازمان افزود: واگذاری شیرخوارگاه ها به بخش غیر دولتی و با نظارت سازمان بهزیستی از اقدامات ارزشمند این سازمان به شمار می‌رود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تأکید بر اینکه باید بخشی از امور به انجمن خیریه واگذار شود افزود: این سازمان با واگذاری بخشی از امور به بخش های غیردولتی، باید از جایگاه واقعی خود در راستای نظارت، تشویق و هدایت استفاده کند.
شریعتمداری با اشاره به اینکه تاسیس مراکز مثبت زندگی، تحولی اساسی در سازمان بهزیستی به شمار می‌رود؛ افزود: با همت رئیس سازمان بهزیستی کشور و همکاران این سازمان، بیش از ۲۴۰۰ مرکز از بین متقاضیان انتخاب و بخشی از آنها راه اندازی شده و آماده ارائه خدمت هستند.
وی اقداماتی را که در سازمان بهزیستی به صورت الکترونیکی انجام می‌شود ارزشمند دانست و افزود: توسعه دولت الکترونیک در شرایط فعلی کشور و در ایام کرونا، امری حیاتی است.
کاهش ۴۰ میلیون مراجعه به مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در طول سال
شریعتمداری با بیان اینکه با اقدامات انجام گرفته در این زمینه نزدیک به ۴۰ میلیون مراجعه به مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را در یک سال کاهش داده است افزود: جلوگیری از تمدید حضوری دفترچه های سازمان تامین اجتماعی، حرکت به سمت الکترونیکی کردن دفترچه های خدمات درمانی، ارائه خدمات درمانی الکترونیک و کار پزشکی اینترنتی از جمله اقدامات مثبت در این وزارتخانه است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به افتتاح سامانه‌های روابط کار اشاره کرد و افزود: الکترونیکی کردن امور در مجموعه سازمان بهزیستی، باید در راستای جلوگیری از گسترش بیماری کرونا در کشور صورت گیرد.
وی با اشاره به لزوم ارائه خدمات الکترونیک در کشور با توجه به شرایط استمرار کرونا گفت : ارائه این خدمات به هیچ عنوان نباید کمرنگ شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تأکید بر ضرورت توجه جدی به افراد بی پناه در مراکز نگهداری از سالمندان افزود: ضرورت رعایت دستورالعمل های بهداشتی در مراکز نگهداری مددجویان، سالمندان و معلولان دارای اهمیت زیادی است.
وی با بیان اینکه تعداد مرگ و میر افراد در مجموعه سازمان بهزیستی، کمتر از نیم درصد است افزود: با رعایت کامل های شیوه نامه های بهداشتی در این مجموعه ها، باید از این دستاورد بزرگ صیانت شود.
شریعتمداری با تأکید بر اینکه هرگونه خدمات ارائه شده در این سازمان باید با کرامت همراه باشد تصریح کرد: ارائه خدمات به مردم همواره باید با رعایت حفظ کرامت همراه باشد و باید تلاش کرد علاوه بر توانمندسازی افراد افراد، انجام این کار با احترام انجام شود.
وی به راه اندازی سامانه دانشجویی در سازمان بهزیستی نیز اشاره کرد و افزود: اختصاص منابع مالی به فرزندان تحت پوشش سازمان بهزیستی بدون هیچ گونه تفاوت و فرق گذاشتن به این افراد، از جمله اقدامات ارزشمند این سازمان است.
شریعتمداری با اشاره به اینکه عزت و کرامت انسان، بزرگترین دارایی‌های است که خداوند متعال به عنوان یک موهبت الهی به او تفویض کرده است تصریح کرد: به هیچ عنوان حق نداریم عزت افراد را پایمال کنیم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به واگذاری ۸ هزار تبلت به فرزندان بهزیستی در این سازمان اشاره کرد و افزود : با اقدامات انجام گرفته از طریق یک سامانه، بدون هیچ گونه تبعیض دانش‌آموزان تحت پوشش سازمان بهزیستی از این امکانات استفاده کردند و این کار بسیار ارزشمندی است.
شریعتمداری تصریح کرد: این تبلت ها به بهترین شیوه و با رعایت کامل کرامت انسانی در اختیار این دانش‌آموزان قرار گرفته است.
وی توضیح داد : علاوه بر بودجه عمومی که از سوی دولت برای این سازمان در نظر گرفته شده می‌توان با همکاری سایر نهادهای دولتی منابع دیگری نیز جذب کرد.
شریعتمداری با اشاره به اینکه در ایام کرونا نیز برای خانواده‌های نیازمند این سازمان کمک هایی در نظر گرفته شده در خصوص به رصد آسیب‌های اجتماعی نیز گفت: از این رصدها می‌توان به عنوان چراغ راهی یاد کرد که ما را برای آینده مجهز می‌کند تا به دانش پیرامونی خود دست یابیم.
ضرورت راه‌اندازی صندوق فرصت‌های شغلی
شریعتمداری ضرورت راه‌اندازی صندوق فرصت‌های شغلی سازمان بهزیستی کشور را یادآور شد و تصریح کرد: مصوبه راه‌اندازی صندوق فرصت‌های شغلی در دولت تأیید شد هرچند شورای نگهبان با برخی از مفاد آن مخالفت کرده است ولی می‌توان با رفع این اشکالات، صندوق فرصت‌های شغلی این سازمان را راه اندازی کرد.
وی استفاده از منابع ایجاد مشاغل خانگی را از دیگر راهکارها برشمرد و گفت: با استفاده از منابع داخلی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می توان بخشی را به ایجاد مشاغل خانگی برای دختران بالای ۱۸ سال تحت پوشش این سازمان اختصاص داد.
شریعتمداری به مسئله تشخیص هویت افراد تحت پوشش این سازمان اشاره کرد و افزود: این اقدام نتایج بسیار خوبی در پی داشت.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: با توجه به عضویت مدیران استان‌ها و مجموعه شورای هماهنگی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در شورای برنامه‌ریزی استان، مدیران سازمان بهزیستی در استان ها موظفند در زمان تصویب بودجه، منابع استانی سازمان بهزیستی در استان را افزایش دهند.
وی افزود: مدیران استانی به عنوان یک عضو شورای هماهنگی مدیریت در استان باید با نمایندگان مجلس جلساتی را برگزار و مسائل و مشکلات سازمان را مطرح کنند.
شریعتمداری با بیان اینکه برای حل مشکلات جامعه هدف این سازمان با توجه به شرایط ارز در کشور به تخصیص منابع بیشتری نیاز است اظهار داشت: تهیه سمعک، عمل های مربوط به گوش میانی و کاشت حلزون نیازمند تامین منابع بیشتری نسبت به گذشته است.
وی با اشاره به درخواست های مطرح شده در مرکز۱۴۸۲ که امروز راه‌اندازی شد گفت: بر اساس گزارش‌ها حدود ۱۵ درصد شکایت ها و درخواست ها مربوط به مستمری‌بگیران است.

* ضرورت  راه اندازی "سامانه ملی دیده بان" برای نظارت فعالیتهای بهزیستی

معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور نیز در این مراسم به فعالیت های این سازمان اشاره کرد و گفت: در حال حاضربیش از ۵ میلیون نفر از خدمات متنوع این سازمان  بهره می‌گیرند و یک میلیون و ۵۰۰ هزار فرد دارای معلولیت نیزتحت پوشش این سازمان  هستند.

وحید قبادی دانا با بیان  بیان اینکه یک میلیون و ۸۰ هزار خانوارنیز مستمری‌بگیر سازمان بهزیستی هستند افزود:  طبق قانون برنامه ششم توسعه، این سازمان متولی سلامت اجتماعی است از این رو  مراکز مختلفی را تحت پوشش دارد.

به گفته وی، طبق ماده ۲۶ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت وماده ۵۷ قانون احکام دائمی توسعه کشور،  بیش از ۴۰ هزار موسسه غیردولتی و همکار تحت پوشش سازمان بهزیستی است و بیش از ۹۳ درصد از فعالیت‌های اجرایی و خدمات اجرایی سازمان بهزیستی توسط موسسات غیردولتی و خیریه ها انجام می شود که  اخیرا نیز با تأکیدات وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیزاداره و  فعالیت اجرایی شیرخوار گاهها نیز با نظارت و مسوولیت کامل این سازمان در حال واگذاری به مجموعه‌های غیر دولتی و خیریه ها است که تلاش می شود تا انشالله این امر به  پوشش۱۰۰ درصدی خود نزدیک شود. رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه بیان کرد: در گذشته تمام  موسسات به صورت کاغذی مجوزهای خود را کسب می کردند ولی امروز این مهم به صورت الکترونیک توسط سامانه مربوطه ثبت می شود که انشاالله تا دهه فجر صفر تا صد تمام فعالیت‌های مربوط به ماده ۲۶ و کمیسیون ماده ۲۶ به صورت الکترونیکی انجام خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به حضور بیش از ۲۱ هزار نفر از پرسنل زحمتکش سازمان بهزیستی در سراسر کشور و بیش از ۱۵۰ هزار نفر از همکاران خوب ما در بیش از ۴۰ هزار موسسه شامل؛ مراکز نگهداری شبانه روزی سالمندان، افراد دارای  معلولیت،  بیماران روانی مزمن و همچنین مراکز توانبخشی روزانه، مراکز اقامتی درمان و بازتوانی معتادان ومراکز شبه خانواده که محل نگهداری فرزندان سازمان بهزیستی است و همچنین شیرخوارگاهها،  ۱۵ هزارمهدهای کودک، بیش از سه هزار مرکز مشاوره روانشناسی و گستره و تنوع فعالیت‌های سازمان بهزیستی و ارائه خدمات در اقصا نقاط کشور نیاز بود تا  یک نظارت کامل بر فعالیت آنها صورت بگیرد.قبادی دانا در ادامه از راه اندازی  مراکزخدمات بهزیستی بند چهارم ماده ۲۶ در ماههای آینده خبر داد و گفت : قرار است این مراکز که توسط بخش غیر دولتی اداره خواهند شد  در محلات،  ۲۲ خدمت اولیه سازمان بهزیستی را به صورت الکترونیکی آنهم با حضور کارشناسان و مددکار اجتماعی به جامعه هدف ارائه دهند.

وی  با اشاره به اینکه سازمان بهزیستی، طبق اصل  ۴۴ قانون اساسی تصدی‌گری فعالیت اجرایی را به بخش غیردولتی واگذار می کند افزود:  همواره سعی می شود تا این سازمان در حوزه سیاستگذاری، برنامه ریزی و نظارت، فعالیت‌های سیستماتیک و دقیقی را اعمال کند چرا که یکی از اهداف ما اجتماعی کردن فعالیتها و مردمی کردن آن  است.

وی  سرعت در رسیدگی به شکایات، انتقادات، مشکلات واختلالی که در جریان فعالیت‌ها وجود دارد را مهم دانست و خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه دقت و صحت فعالیت‌های بسیار مهم است، براین اساس فعالیت برای راه اندازی "سامانه ملی دیده بان۱۴۸۲" از ۱۵ ماه پیش آغاز شد که فاز اول آن در استان تهران عملیاتی شد و قرار است این  سامانه در کنار مجموعه های متمرکز سامانه‌های تلفنی  مثل۱۴۸۰ که در موضوع کرونا کمک های خود را در زمینه مشاوره های تلفنی روانشناسی انجام می دهد نیز مستقر شود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه سعی شده تا دراین سامانه متمرکز که به صورت سامانه الکترونیکی در تهران است از تجربیات وزارت بهداشت و شهرداری تهران و مجموعه ه‌ای که چنین سامانه‌ای داشتند استفاده شود گفت: هدف از راه اندازی این سامانه این است که اگر مشکلی یا اختلالی در عملکرد وخدمت‌رسانی سازمان بهزیستی در بخش دولتی و غیردولتی ایجاد شد ۸۰ میلیون ناظر مردمی که برای افراد دارای معلولیت،  جامعه هدف، زنان سرپرست خانوار و فرزندان دارای سرپرستی غیرمؤثر هستند چه خانواده آنها و یا  یکان یکان مردم ایران اگر با اختلال یا مشکلی مواجه شدند با شماره تلفن ۱۴۸۲ به صورت رایگان بدون نیاز به گرفتن کد ازسراسر کشور از طریق تلفن ثابت یا از طریق سامانه‌های ایرانسل یا همراه اول تماس بگیرند.وی افزود:  اپراتورهای این سامانه ضمن پاسخگوبودن برای هر شکایات  کد رهگیری نیز در نظر خواهند گرفت.

قبادی دانا با بیان اینکه اطلاع‌رسانی این شماره تلفن در بیش از ۴۰ هزار مرکز این سازمان صورت گرفته است خاطر نشان کرد: همه مراکز موظفند طبق چک لیست های نظارتی که مراکز دارند تابلوی این شماره تلفن را به عنوان سامانه نظارت مردمی سازمان بهزیستی دیده‌بان نصب کنند و در منظر دید مراجعه کنندگان و جامعه هدف سازمان بهزیستی و یا مردم قراردهند. به اعتقاد رئیس سازمان بهزیستی کشور،  اجرای صحیح این کارو نظارت شفاف در اتاق شیشه ای محقق  نخواهد شد مگربا همکاری دقیق مدیران کل ستادی و استانی در سراسر کشور و مسئولین نظارتی در قسمت مدیریت عملکرد و ریاست این سازمان.

سامانه دیده بان ملی سازمان بهزیستی با با شماره ۱۴۸۲ به صورت رایگان و بدون نیاز به گرفتن کد از طریق تلفن ثابت و یا تلفن همراه برای پاسخگویی به جامعه هدف سازمان بهزیستی فعال شد.

........اخبار روز

* ظریف: 30 سال است بایدن را می‌شناسم

ظریف در مصاحبه با روزنامه ایران: آقای بایدن را بیش از 30 سال است که می‌شناسم. بارها به نیویورک آمده و من در محل اقامتگاه سفیر ایران در نیویورک با ایشان دیدار داشتم. در چارچوب اجازه‌هایی که داشتم و هیچ‌کدام این دیدارها محرمانه هم نبوده.

‌ایشان بالاخره آدم کهنه‌کاری در سیاست خارجی است و تازه‌کار نیست. احساس من این است که بهتر از آقای ترامپ تحولات بین‌المللی را درک می‌کند و می‌فهمد که محدودیت‌های امریکا در این شرایط چیست.

بعضی اظهاراتی که اخیراً ایشان و دیگران داشتند نشان دهنده این است که می‌فهمند یکجانبه‌گرایی پاسخگوی شرایط جهان امروز نیست. باید در عمل دید که چگونه عمل می‌کند.

‌اگر امریکا بخواهد عضو برجام شود، ما حاضریم گفت‌و‌گو کنیم که امریکا چگونه می‌تواند برگردد. آمریکا در موقعیتی نیست که بخواهد شرط بگذارد.

* زنان ۵۰ درصد جمعیت دانشجویی را تشکیل می‌دهند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: زنان ۵۰ درصد جمعیت دانشجویی کشور را تشکیل می‌دهند. این آمار در بخش اعضای هیأت علمی به ۳۰ درصد و بخش کارمندان به ۵۰ تا ۶۰ درصد می رسد.

* ورود از منطقه قرمز به شهر دیگر یک میلیون تومان جریمه دارد

دبیر کمیته امنیتی انتظامی و اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: افراد غیربومی که از شهر زرد و نارنجی به شهر دیگر می‌روند، ۵۰۰ هزار تومان و افراد غیربومی که از شهر قرمز به شهر دیگر می‌روند، یک میلیون تومان جریمه می شوند.

* "رمدسیویر" بیمه شد

سخنگوی وزارت بهداشت:

خوشبختانه داروی رمدسیویر تحت پوشش بیمه قرار گرفت که عده‌ای به دنبال سودجویی نباشند.

نگران خطر مسمومیت کبدی به دنبال تجویز داروهای متعدد هستیم.

* سازمان جهانی بهداشت: دنیا به خبر کشف واکسن کرونا زیاد دلخوش نباشد

سازمان جهانی بهداشت در حالی از خبر ساخت واکسن جدید کرونا در شرکت "مدرنا" استقبال کرد که یادآور شد؛ جای دلخوشی زیادی نیست زیرا هنوز پرسش‌های زیادی دراین زمینه باقی است.

* تالارهای مطالعه کتابخانه ملی ایران دوهفته تعطیل شد

 براساس ابلاغ دستورالعمل اجرایی سازمان اداری و استخدامی کشور تالارهای مطالعه کتابخانه ملی ایران از اول آذرماه به مدت دوهفته تعطیل شد./ ایرنا

*  گروسی: به دو مکان مورد نظر آژانس در ایران دسترسی کامل پیدا کردیم

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی:

 بازرسان این سازمان به دو مکان مورد نظری که به ادعای او توسط ایران اعلام نشده بود، دسترسی کامل پیدا کرده‌اند.

 آژانس باید بتواند به راستی آزمایی از طریق تعامل و همکاری با ایران پرداخته و رو به جلو حرکت کند.

 وجود برخی ذرات اورانیوم در یک مکان در ایران به آژانس اعلام نشده است

 از تهران می خواهم سریعا و به طور کامل در این باره توضیح داده تا هرگونه نگرانی درباره پایندی درست و کامل ایران به موافقت‌نامه‌های پادمانی برطرف شود

* نتایج جدید واکسن فایزر: ٩۵ درصد تأثیرگذار و ایمن

شرکت فایزر در تازه‌ترین به‌روزرسانی نتایج واکسن کرونای مشترک با شرکت «بایو‌ ان تک» اعلام کرد که تأثیرگذاری این واکسن ٩۵ درصد بوده و عوارض جدی بعد از تزریق گزارش نشده است

به نوشته نیویورک تایمز، این شرکت اعلام کرد که «ظرف چند روز» درخواست تأییدیه اضطراری خود را به سازمان غذا و داروی آمریکا ارائه خواهد کرد و این موضوع امیدواری‌ها برای ورود این واکسن به بازار، زودتر از زمان پیش‌بینی شده تا مارس ٢٠٢١ (فروردین ١۴٠٠) را افزایش خواهد داد/ ایسنا

.......سلامت و بهداشت

* ابتلای خانوادگی زیاد شده است: فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، بر ضرورت حمایت دولت از افراد کم بضاعت و بی بضاعت که مشاغل آنها در این ایام آسیب دیده است، تأکید کرد و گفت: باید از مشاغل شناور و فصلی به صورت روشن و شفاف حمایت شود و برنامه عملیاتی و حمایتی برای آنها تعریف و اجرا شود.

به نقل از مهر، علیرضا زالی از تهیه بسته‌های حمایتی و اقتصادی برای اقشار محروم و آسیب پذیر کلانشهر تهران به خصوص در مناطق محروم و حاشیه‌ای پایتخت خبر داد و افزود: بر همین اساس، طرح شهید سلیمانی با مشارکت تمام دستگاه‌های محله محور اجرا می‌شود.

زالی، بیماریابی را یکی دیگر از محورهای طرح شهید سلیمانی معرفی کرد و گفت: درخواست ما از مردم این است که حتماً در موضوع قرنطینه خانگی دقت داشته باشند. زیرا، موارد ابتلای خانوادگی بیشتر شده است.

وی با اشاره به وضعیت ابتلاء و فوتی‌های کرونا در نقاط محروم و حاشیه شهرها، افزود: با همکاری بسیج و سپاه ۲۲ قرارگاه در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران و همچنین در شهرستان‌های استان تهران راه اندازی می‌شود که از این طریق نسبت به بهینه سازی وضعیت فعلی اقدام شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۱۰۸ بیمارستان در تهران مشغول ارائه خدمات به بیماران کرونایی هستند.

* واکسن کرونای چین نویدبخش است: بر اساس نتایج مطالعه‌ای که به تازگی انجام شده است، واکسن کووید-۱۹ ساخت چین در ۹۲ درصد افراد، آنتی بادی تولید می‌کند. اما هنوز سطح آنتی بادی تولید شده در میان شرکت کنندگانی که این واکسن به نام CoronaVac را دریافت کرده بودند، کمتر از افرادی است که بعد از آلودگی به کووید-۱۹ بهبودی می یابند. این آزمایش برای ارزیابی اثربخشی واکسن طراحی نشده است و این مطالعات هنوز در حال انجام است.

به نقل از ایرنا، «فنگ چای زو» یکی از نویسندگان این مطالعه در بیانیه ای اظهار داشت: یافته های آنها نشان می دهد با ارائه دو دوز واکسن CoronaVac در یک بازه زمانی ۱۴ روزه، این واکسن می تواند در مدت چهار هفته از ایمن سازی، به سرعت یک واکنش آنتی بادی در بدن ایجاد کند. این خصیصه، واکسن CoronaVac را برای استفاده اضطراری در هنگام شیوع همه‌گیری مناسب می سازد. این یافته ها آخرین یافته‌هایی است که امیدواری ایجاد می کند یک واکسن مناسب علیه کووید-۱۹ در مدت زمان کوتاهی در دسترس قرار خواهد گرفت.

در روزهای اخیر، دو شرکت داروسازی «فایزر» و «مُدرنا» هر دو نتایج اولیه مثبت مرحله سوم آزمایش های بالینی واکسن های خود را منتشر کرده اند. بیش از ۱۲۰ واکسن احتمالی در حال ارزیابی است و ۴۸ مورد در آزمایش های بالینی قرار دارند.

CoronaVac یک واکسن ویروسی است که از لحاظ شیمیایی غیرفعال شده است. این واکسن بر اساس یک گونه ویروس کرونا که باعث ابتلا به کووید-۱۹ می شود، ساخته شده است.

در این مرحله از آزمایش بالینی دو بخشی این واکسن که اولین مرحله از فرایند ارزیابی آن محسوب می شود، محققان واکسن  CoronaVac را  برای بیش از ۷۰۰ داوطلب سالم ۱۸ تا ۵۹ ساله در چین در فاصله زمانی ۱۶ آوریل تا ۵ مه استفاده کردند. 

آنها گفتند: هیچ شرکت کننده ای سابقه آلودگی به کووید-۱۹ را نداشت و به مناطقی که شیوع این بیماری در آنها بالاست نیز مسافرت نکرده بود و در زمان دریافت این واکسن علایم تب نداشتند.

* معتادان کرونا نمی‌گیرند ایده مافیای مواد مخدر است: رئیس مرکز ملی مطالعات اعتیاد گفت: محافظت مواد مخدر در برابر ابتلا به کرونا ساخته و پرداخته مافیای مواد مخدر است ‌ براساس آمار مراکز درمان اعتیاد، مصرف کنندگان این مواد نیز به کرونا مبتلا می‌شوند.

به نقل از ایرنا، آفرین رحیمی موقر افزود: ‌ شمار مراجعان مراکز درمان اعتیاد با شیوع این بیماری تغییر نیافته و فرآیند مراجعه به این مراکز همانند گذشته است. ارائه خدمات درمان هم به منظور پیشگیری از وقفه در معالجات در حال حاضر با بهره‌گیری از امکانات فضای مجازی همراه شده است.

متاسفانه این باور غلط که "معتادان به ویروس کرونا مبتلا نمی‌شوند" با شیوع این ویروس مطرح شد و برخی مراجعان مراکز نیز در این خصوص گفت وگو می‌کنند، اما براساس مشاهدات معتادان نیز به این بیماری مبتلا و برخی از مراکز اپیدمی را هم تجربه کرده‌اند.

این روانپزشک همچنین در خصوص آثار روانی این بیماری بر بهبودیافتگان کرونا که با معضل اعتیاد دست وپنجه نرم می‌کنند، گفت: برخی بهبودیافتگان کرونا (فارغ از بیماری اعتیاد) خلق افسرده را تجربه می‌کنند. ابتلا به نوع شدید این ویروس با کاهش سطح اکسیژن می‌تواند پس از بهبود نیز با خستگی، آزردگی، اضطراب و افسردگی همراه باشد.

.........از شش نقطه جهان

* آنچه دو برادر نابینا را به یک برند تبدیل کرد

برای راه اندازی یک کسب و کار شخصی دلایل مختلفی می‌توان تصور کرد. یکی دلش می‌خواهد به دنبال علاقه‌های شخصیش باشد. آن دیگری دوست دارد پیش از رسیدن به سن بازنشستگی، به اندازه ای درآمد کسب کند که دوران پیری را به راحتی بگذراند. یکی دیگر هم ممکن است از مرئوس بودن خسته شده باشد و ترجیح بدهد خودش رئیس خودش باشد. این دلایل هرچه که باشد، به هر حال Bradford و Bryan Manning را بر آن داشته تا تجارت یا به اصطلاح امروزی‌ها بیزینس شخصی خودشان را راه بیندازند.

قصه از یک اتفاق ساده در سال ۲۰۱۶ شروع شد. برایان، برای فروش یک نرم افزار حسابداری به منهتن سفر کرده بود و بردفورد که ساکن منهتن بود در یک بعد از ظهر که برادرش وقت آزاد داشت با او همراه شد تا اطراف را نشانش بدهد و با هم گشتی در شهر بزنند. اتفاق طلایی قصه در یک مرکز خرید رقم خورد. دو برادر از هم جدا شدند تا در آن مرکز خرید چرخی بزنند و بر اساس نیاز‌ها و سلایقشان خریدی کنند. اتفاق جالب اما این بود که وقتی دوباره به هم رسیدند در کمال تعجب متوجه شدند هر دو یک نوع تیشرت خاص خریده اند. دو تیشرت با یک جنس و حتی یک مارک همسان. قطعاً برای دو خریدار نابینا، نرمی و لطافت پارچه لباس، اولین چیزی بود که توانسته بود آن‌ها را وادار به خرید تیشرت‌ها کند. این اتفاق مدت‌ها سوژه طنز این دو برادر شده بود. آن‌ها ماجرا را برای دوستانشان تعریف می‌کردند و سر آخر هم به شوخی می‌گفتند ما باید یک کارخانه تولید تیشرت‌های فوق العاده نرم تأسیس کنیم. این رخداد در حد یک خاطره در میان دوستانشان نقل می‌شد تا اینکه یکی از رفقایشان قضیه را جدی گرفت و از آن‌ها خواست تا ایده شان را عملی کنند.

شب‌ها بعد از کار و روز‌های تعطیل، زمانی بود که این دو برادر نابینا با همراهی دوست دیگرشان روی این ایده کار می‌کردند. آن‌ها ترکیبات مختلف را امتحان و درصد‌ها را جا به جا می‌کردند تا به همان جنس جادویی که مد نظرشان بود دست یابند. بالاخره بعد از هفت بار آزمون و خطا توانستند جنس پارچه مورد نظرشان را تولید کنند. دوخت تیشرت‌ها را به تولیدی‌ها سفارش دادند و شروع به تبلیغات کردند.

نخستین قدم برای تبلیغات این بود که وبسایتی راه بیندازند. وبسایت «دو برادر نابینا» راه افتاد و آن‌ها به کمک تبلیغات ویدئویی و حضور مداوم در شبکه‌های اجتماعی توانستند سفارش‌های آنچنانی جذب کنند. سفارشهایی که در باور خودشان هم نمی‌گنجید و در روز‌های نخستن حجم سفارشات آنقدری بالا رفت که چند بار مجبور به لغو آن‌ها شدند. آن‌ها چهار توصیه کلیدی برای تاجران نابینا دارند: «آرام و سنجیده حرکت کنید، شبکه‌های اجتماعی را دریابید، با همکارانتان شبکه سازی کنید و شیوه برون‌سپاری کار‌ها را یاد بگیرید.» سود حاصل از سه سال فعالیت اقتصادی این دو برادر نابینا، یعنی مجموع کاسبی آنها تا سال ۲۰۱۹، حدود ۴۰۰ هزار دلار بوده که آن‌ها این پول را تمام و کمال به بنیاد پیشگیری از نابینایی اهدا کرده اند. اخیراً هم اتفاقاً آنها یک چالش جدید بر روی وبسایتشان به نشانی TwoBlindBrothers.com راه‌اندازی کرده‌اند که خواندن در باره‌اش احتمالاً خالی از جذابیت نباشد. آنها از مخاطبانشان می‌خواهند با چشمان بسته خرید کنند. چهار تیشرت با قیمت‌های مختلف به خریداران پیشنهاد می‌شود؛ بدون آنکه عکس یا توضیحاتی در باره تیشرت‌ها در اختیارشان قرار گیرد. خریداران تنها بر اساس قیمت انتخاب می‌کنند و فقط وقتی از محتوای خریدشان با‌خبر می‌شوند که تیشرت‌ها به دستشان رسیده باشد. این چالش تا آخر همین ماه میلادی ادامه خواهد داشت عواید این چالش هم قرار است به پروژه‌های مرتبط با درمان نابینایی از طریق ژن‌درمانی اختصاص یابد.

............ورزشی

* دعوت از 8 ورزشکار البرزی به تیم ملی

رئیس هیأت نابینایان البرز گفت: هشت ورزشکار از این استان به اردوی انتخابی تیم ملی برای اعزام به رقابت های پارا آسیایی ٢٠٢٢ چین دعوت شده اند.

روزبه زورقی افزود: چهار نفر از ورزشکاران نابینا و کم بینا استان در رده سنی نوجوانان و چهار نفر در رده سنی بزرگسالان در رشته های دو و میدانی و شنا به این اردوها دعوت شدند.

وی به وضعیت ورزش نابینایان و کم بینایان در استان اشاره و خاطرنشان کرد: ٢ هزار نابینا و کم بینا طبق آمار بهزیستی در استان وجود دارد که از این تعداد حدود ٢٠٠ ورزشکار سازمان یافته در البرز مشغول به فعالیت هستند.

رشد زیرساخت های ورزش نابینایان

وی با اشاره به اینکه زیر ساخت های ورزش نابینایان و کم بینایان طی چهار سال گذشته در استان البرز رشد داشته خاطرنشان کرد: راه اندازی دفتر هیأت، خانه شطرنج نابینایان و کم بینایان، زمین اختصاصی فوتبال، باشگاه بدنسازی و پاورلیفتینگ از جمله اقداماتی است که برای توسعه زیر ساخت های ورزش در البرز انجام شده است.

وی ادامه داد: یکی از مهم ترین مشکلات این ورزشکاران برای حضور در رویدادهای ورزشی موضوع رفت و آمد است.

وی افزود: با توجه به اینکه تردد به تنهایی برای این افراد مشکل است و می بایست با استفاده از همراه اعزام شوند و از سوی دیگر این موضوع هزینه بر است، نشستی با شهردار کرج برگزار و مقرر شد تا در این رابطه تصمیمات جدی اتخاذ شود.

* رونالدو خودش باید گل بزند/لطف ویژه در کار نیست

درحالیکه کریستیانو رونالدو اسطوره فوتبال پرتغال فاصله اندکی تا رسیدن به رکورد تعداد گلهای ملی در تاریخ فوتبال دارد، رکوردی که در حال حاضر در دست علی دایی است، سرمربی کریستیانو در تیم ملی پرتغال می‌گوید تیم ملی این کشور تنها برای گلزنی و رسیدن رونالدو به این رکورد تاریخی بسیج نخواهد شد.

سانتوس سرمربی پرتغال در گفتگو با نشریه پرتغالی ابولا گفت: هیچکس تنها به کریستیانو فکر نمی‌کند. بازیکنان دیگر ما به این فکر نخواهند کرد که خودشان گل نزنند و شانس را در اختیار کس دیگری بگذارند. حتی کریستیانو هم چنین خواسته ای ندارد. کریستیانو هر وقت که لازم باشد گل می زند.

.........حوادث

* نامزدم فهمید که دزدم نه مهندس/ او را آنقدر زدم که بی هوش شد
ایران نوشت: چند روز قبل رهگذران و کسبه خیابانی در شمال تهران شاهد درگیری دو پسر جوان با دختری جوان داخل یک خودروی 206 بودند. از آنجایی که دو پسر جوان مدعی بودند راننده خودروی 206 خواهرشان است و ماجرا خانوادگی است، این گزارش به پلیس اعلام نشد.
 
شکایت دختر جوان
با گذشت دو روز از این درگیری خیابانی، دختر جوانی هراسان با پلیس  تماس گرفت و از دزدیده شدنش توسط خواستگار سابقش خبر داد.
وی در تشریح ماجرا گفت: مدتی قبل با بهروز در اینستاگرام آشنا شدم. او خودش را پسری ثروتمند معرفی کرد و گفت که خانواده‌اش در آلمان هستند.  بهروز به خواستگاری‌ام آمد و خانواده‌ام نیز که ساکن یکی از شهرستان‌ها هستند، موافقت کردند.
 من به خاطر کارم به تهران آمده‌ام. چون خانواده بهروز نیز ایران نبودند، نامزدی کوچکی گرفتیم و قرار شد مراسم عروسی را در آلمان بگیریم. همه چیز خوب پیش می‌رفت و من تصور می‌کردم که با پسری تحصیلکرده، ورزشکار  و خانواده‌دار ازدواج کرده‌ام. اما یک روز یکی از دوستان بهروز به سراغم آمد و واقعیتی را گفت که زندگی‌ام را زیر و رو کرد. بهروز نه مهندس بود و نه خانواده‌اش در آلمان بودند. ای کاش فقط همین موارد بود؛ او زورگیر خشنی بود که سابقه کیفری داشت و با تهدید از مردم پول درمی‌آورد.
مینو ادامه داد: ابتدا باور نکردم اما دوست بهروز عکس‌هایی از زورگیری‌های او به من نشان داد. وقتی مطمئن شدم، نامزدی‌ام را با بهروز به هم زدم. او خیلی عصبانی شد و منکر ادعاهای دوستش بود اما من دیگر او را نمی‌خواستم.
مدتی گذشت و من با  یکی از دوستان خانوادگی‌مان نامزد کردم. تا اینکه  روز حادثه بهروز با من تماس گرفت و خواست او را ببینم. من هم به محل قرار رفتم که او و دوستش به زور سوار ماشین من شده و مرا به ویلایی در اطراف تهران منتقل کردند.
 بعد از انتقال من به ویلا، دوست بهروز رفت و بهروز 48 ساعت مرا کتک زد. او از من می‌خواست نامزدی‌ام را به هم بزنم و با او ازدواج کنم. اما من نمی‌توانستم با کسی که این همه خشونت داشت، زندگی کنم. کتک‌ها و شکنجه‌های بهروز ادامه داشت تا اینکه از هوش رفتم. او  که تصور می‌کرد من مرده‌ام، مرا در بیابان‌های اطراف تهران رها کرد. نمی‌دانم چند ساعتی آنجا بیهوش بودم، اما وقتی به هوش آمدم، خودم را به سختی به اتاقک نگهبانی کارخانه‌ای که در آن اطراف بود، رساندم و با کمک آنها به پلیس زنگ زدم. چون خانواده‌ام ساکن شهرستان هستند، متوجه 48 ساعت ناپدید شدن من نشده بودند.
 
دستگیری مرد خشن
با شکایت دختر جوان، تحقیقات برای دستگیری بهروز ادامه یافت و پسر جوان چند روز بعد در حالی که سوار بر خودروی پژو 206 مینو بود، بازداشت شد. بهروز که فکر می‌کرد او را به اتهام قتل مینو بازداشت کرده‌اند در تحقیقات اولیه به جرم خود اعتراف کرد و گفت: سابقه کیف‌قاپی دارم و چند ماهی است که از زندان آزاد شدم. با مینو در اینستاگرام آشنا شدم. به دروغ به او گفتم مربی بدنسازی و مهندس هستم و خانواده‌ام در آلمان زندگی می‌کنند. ما با هم نامزد کردیم و همه چیز خوب پیش می‌رفت تا اینکه یکی از همدستانم بر سر تقسیم اموال مسروقه و کم بودن سهمش کینه‌ام را به دل گرفت و راز خلافکاری‌هایم را برای نامزدم برملا کرد. مینو هم نامزدی‌اش را با من به هم زد و با شخص دیگری دوست شد. خیلی ناراحت بودم و می‌خواستم انتقام بگیرم به همین خاطر او را ربودم اما آنقدر کتکش زدم که از هوش رفت خیلی ترسیدم فکر می‌کنم مرده باشد. او را به یکی از بیابان‌های اطراف تهران انتقال دادم.
بهروز در ادامه تحقیقات هویت همدستش را نیز برملا کرد و بدین ترتیب متهم دوم این پرونده  نیز بازداشت شد.

..........چاردیواری

* با سلام به خوانندگان ایران سپید و با تهنیت سالروز انتشار ایران سپید که یکی از بزرگترین دستاوردهای فرهنگی برای نابینایان و کم بینایان کشور در طول تاریخ ایران محسوب می شود. با امید توانایی انتشار مجدد نسخه بریل روزنامه که واقعاً هم مورد درخواست شما عزیزان است و هم مورد تأیید ما. به هر حال امیدوارم که سال پیش روی ایران سپیدی سال قرین موفقیت در عرصه اطلاع رسانی برای نابینایان و کم بینایان باشد. کما اینکه از 28 آبان پارسال تا امسال هر چند متأسفانه شاهد توقف موقت بریل هستیم اما انتشار پادکست ایران سپید را تولید کردیم که به نوبه خودش قطعاً دستاوردی ست. اما پاسخ تماس ها و پیامک های شما. اول تشکر از تبریک آقای مداحیان، آقای علی رحیمی و آقای هانی عباسی که سالگرد روزنامه را تبریک گفته اند. خانم محرابیان از کرج خواهان آدرس و مؤسسه ای شده اند که  مهارت های تحرک و جهت یابی را آموزش دهد که متأسفانه مؤسسه مشخصی را در این زمینه حداقل در کرج نمی شناسیم مگر مراجعه به جامعه نابینایان کرج و یکی از مشکلات ما در کشور متأسفانه این است که برای مهارت های پایه ای مثل تحرک و جهت یابی آموزشگرهای کافی نداریم. آقای حسینی از تهران در مورد منابع آزمون های استخدامی ضبط شده پرسیده اند در این خصوص بهترین گروه، گروه کتابداران نابینای نهادهای عمومی کتابخانه ها است که قطعاً به این منابع دسترسی دارند و می توانند منابعی را به شما در این خصوص معرفی کنند هر چند انعکاسش در سایت های مجازی دانشجویان و افراد نابینا هم می تواند مثمر ثمر باشد.آقای قاسمی از تبریز در مورد ضرورت اطلاع رسانی هر روزه و به موقع در مورد نرخ های ارز و طلا خواستار شده اند که روش فکر می کنیم هر چند که برای این امر کانال های تخصصی  و اطلاع رسانی های جامع تری نیز وجود دارد که ایشان می تواند به آن مراجعه کند. آقای هانی عباسی از اهواز چند مورد را مطرح کرده اند از جمله پیگیری صدور کارت های معلولیت که ظاهراً ایشان را یک سال است که معطل کرده اند و می گویند که برای گروه های با اولویت بیشتر کارت صادر می شود. این را من درک نمی کنم و کارت معلولیت قاعدتاً باید برای ایشان صادر شود. پاسخ این پرسش و همینطور وضعیت بسته معیشتی 300 هزار تومانی را به خانم جعفری ارجاع دادیم که انشاا... پاسخ مقتضی را تهیه می کند و به آگاهی ایشان می رساند و از ایشان سپاسگزاریم که از فعالیت های ایران سپید تشکر و قدردانی داشته اند مثل همیشه. آقای به اسم اس آر نوشته اند که ضروری است بانک مرکزی اسکناس ها را با علائم برجسته قابل تشخیص برای نابینایان منتشر کند و اشاره کرده اند که در سایت ارتباطات مردمی بانک مرکزی این درخواستشان را ثبت کرده اند و از نابینایان در خواست داشته اند که از این خواسته حمایت کنند. قطعاً درست است و ما هم در گذشته راجع به این امر اقدام کرده ایم و بازهم خواهیم کرد. با تشکر از شما دوستان عزیز و آرزوی موفقیت برای شما در روزهای پیش رو و با تأکید  بر ضرورت رعایت اصول سلامتیتان در این روزها ایام به کام.

 

 

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
دانیال امیری 1399/9/3 - 22:38
rateup0
ratedown0
پاسخ
comment درود ضمن تبریک تولد ایران سپید و تشکر از بخش های مختلف روزنامه از جمله شش نقطه .‌ درخواستی داشتم مبنی بر چگونگی دسترسی به برنامه های رادیو شجاع افغانستان از طریق اینترنت. در روزنامه پنجم تیرماه به معرفی مصور شجاع و رادیوی ایشان پرداختید که رادیو شجاع نام دارد. چندین بار در اینترنت جستجو کردیم اما نتیجه ای پیدا نکردید و چندین بار هم به شما ایمیل کردیم اما پاسخی دریافت نکردیم . لطفا راهنمایی کنید.
دانیال امیری 1399/9/4 - 23:26
rateup0
ratedown0
پاسخ
comment درود ضمن تشکر از مطالب روزنامه به ویژه شش نقطه. در خواستی داشتم مبنی بر چگونگی دسترسی به برنامه های رادیو شجاع افغانستان از طریق اینترنت، در روزنامه ۵ تیرماه به معرفی شخصیت مصور شجاع و رادیوشان که رادیو شجاع نام دارد پرداختید. در اینترنت چندین بار رادیو شجاع را سرچ کردیم و نتیجه ای پیدا نکردیم . لطفا راهنمایی مان کنید با تشکر.
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *