شناسه خبر: 22259 منتشر شده در مورخ: 1399/8/26 ساعت: 23:39 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه سه شنبه 27 آبان ۱۳۹۹

روزنامه سه شنبه 27 آبان ۱۳۹۹

عناوین امروز: قول وزیر آموزش و پرورش برای رفع موانع قانونی استخدام معلولان - زمان برگزاری آزمون استخدامی تغییر کرد - آیا حذف صفر از پول ملی ایران نزدیک است؟ - برنامه ایران برای تأمین واکسن کرونا - صحنه، جایی برای معاشقه تنبور و دف - اطلاعیه فدراسیون نابینایان در خصوص مسابقات آمادگی جسمانی دهه فجر - پیک موتوری معتاد با بستنی مسموم، صاحب مغازه را کشت

روزنامه «ایران سپید»

سه شنبه 27 آبان ۱۳۹۹

1 ربیع الثانی ۱۴۴۲

17 نوامبر 2020

سال بیست و چهارم شماره 6563

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وب سایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

........عناوین این شماره......

قول وزیر آموزش و پرورش برای رفع موانع قانونی استخدام معلولان

زمان برگزاری آزمون استخدامی تغییر کرد

آیا حذف صفر از پول ملی ایران نزدیک است؟

برنامه ایران برای تأمین واکسن کرونا

صحنه، جایی برای معاشقه تنبور و دف

اطلاعیه فدراسیون نابینایان در خصوص مسابقات آمادگی جسمانی دهه فجر

پیک موتوری معتاد با بستنی مسموم، صاحب مغازه را کشت

.......ویژه

* قول وزیر آموزش و پرورش برای رفع موانع قانونی استخدام معلولان

وزیر آموزش و پرورش در واکنش به ویدئویی تصویری از جوانی که به علت معلولیت در گزینش دانشگاه فرهنگیان پذیرفته نشده است نوشت: آموزش و پرورش باید از اشتیاق و تمایل عزیزان معلول به خدمت در این نظام استقبال کند. تلاش خواهیم کرد که در اسرع وقت موانع قانونی این کار را برطرف کنیم. محسن حاجی میرزایی در پاسخ به انتشار ویدیو و مطلبی از سوی کمپین معلولان در توییتر نوشت: «معلولیت، گر چه محدودیت جسم است، اما ناتوانی نیست.»

وی در بخشی دیگری از این پیام آورده است: «تلاش خواهیم کرد که در اسرع وقت موانع قانونی این کار را برطرف کنیم. اخبار جدید را به اطلاعتان خواهم رساند.»

* راه اندازی ۲۱ پارک تحرک و جهت یابی ویژه نابینایان تا پایان سال

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی با اشاره به توسعه فضاهای ارائه خدمات ویژه به دانش آموزان استثنایی به ویژه دانش آموزان با آسیب بینایی گفت: یک پارک تحرک و جهت یابی ویژه نابینایان در کشور راه اندازی شده است و تعداد این پارک ها تا پایان سال جاری به ۲۱ پارک خواهد رسید.

سید جواد حسینی در بیست و سومین نشست شورای راهبری سازمان آموزش وپرورش استثنایی که با محوریت ارائه گزارش کارشناسی برنامه ریزی آموزشی و درسی دانش آموزان با آسیب بینایی برگزار شد با بیان اینکه ۱۸۷ محتوای آموزشی برای نابینایان تالیف یا مناسب سازی شده است، اظهار کرد: این تعداد محتوای آموزشی شامل   ۱۰۳ عنوان کتاب بریل، ۴۳ عنوان کتاب صوتی  و ۴۱ عنوان کتاب درشت خط  ویژه تمامی دوره های آموزش و پرورش استثنایی است.

وی افزود: تألیف ۲۰ عنوان راهنمای معلم  وهفت دستورالعمل ویژه معلمان مدارس خاص و پذیرا از دیگر محتواهای تولید شده در حوزه دانش آموزان با آسیب بینایی است.

حسینی با ارائه آماری از دانش آموزان آسیب دیده بینایی اظهار کرد: ۶۷۲۰ دانش آموز آسیب دیده بینایی تحت پوشش تعلیم و تربیت قرار دارند که از این تعداد ۴۵۸۵ دانش آموز در مدارس تلفیقی و۲۱۳۵ دانش آموز آسیب دیده بینایی در ۴۳۲ کلاس درس و ۳۲  مدرسه ویژه نابینایان مشغول به تحصیل هستند.

معاون وزیرآموزش و پرورش تحول در توسعه رشته های تحصیلی و تغییر جهت ازشاخه نظری به شاخه مهارتی برای دانش آموزان با آسیب بینایی را از برنامه های سازمان آموزش و پرورش استثنایی دانست و گفت: گسترش رشته های تحصیلی برای این دانش آموزان از برنامه های سازمان آموزش و پرورش استثنایی است و  تاکنون رشته های مدیریت خانواده، کامپیوتر و موسیقی مدارس خاص برای این دانش آموزان ایجاد شده است و این دانش آموزان در مدارس عادی نیز می توانند در تمامی رشته های مورد علاقه خود تحصیل کنند.

وی افزود: یکی دیگر از برنامه های سازمان آموزش و پرورش استثنایی در حوزه نابینایان نهضت آموزش خط بریل است که تاکنون ۵۰ درصد این برنامه در استان ها اجرا شده است و استان ها باید بر اساس سهمیه تعیین شده جهت تحقق صد درصدی این برنامه تلاش کنند.

 معاون وزیر آموزش و پرورش در خصوص توسعه فضاهای ارائه خدمات ویژه به دانش آموزان استثنایی بویژه دانش آموزان با آسیب بینایی اظهار کرد: یک پارک تحرک و جهت یابی ویژه نابینایان در کشور راه اندازی شده است و تعداد این پارک ها تا پایان سال جاری به ۲۱ پارک خواهد رسید همچنین دو اتاق چند حسی در سال جاری افتتاح شده است و تا پایان سال ۱۰ اتاق چند حسی دیگر نیز افتتاح می شود.

وی تصریح کرد: ساخت مراکز پیش دبستانی مستقل ویژه نوآموزان با آسیب بینایی یکی از برنامه های جدی سازمان آموزش و پرورش استثنایی در استان ها است و ساخت یک مرکز مستقل پیش دبستانی برای این نوآموزان در خراسان رضوی آغاز شده است.

حسینی با بیان اینکه برای توسعه زیر ساخت ها، امکانات، فضا و تجهیزات استاندارد دانش آموزان با نیاز ویژه اقدامات خوبی در آموزش و پرورش استثنایی انجام شده است، اظهار کرد: براساس آمایش سرزمینی ۲۱۰ مدرسه استثنایی در کشور مورد نیاز است که از این تعداد ۱۰۳ مدرسه  در قالب طرح خشت تا بهشت در هفت ماه گذشته کلنگ زنی شده یا به بهره برداری رسیده است.

وی افزود: از این ۱۰۳  مدرسه تاکنون ۵۸ مدرسه افتتاح و ۳۱ مدرسه استثنایی و ۱۴ مدرسه خاص اتیسم  در سال جاری  کلنگ زنی شده است.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی با بیان اینکه تربیت بدنی دانش آموزان استثنایی از اهمیت خاصی برخوردار است، گفت:  یکی از برنامه های سازمان آموزش و پرورش استثنایی ساخت سالن های درون مدرسه ای ۲۰۰متر مربعی در ۳۶۸ مدرسه استثنایی است که فضای کافی دارند.

وی افزود: ۱۵ استان فاقد سالن ورزشی مخصوص دانش آموزان استثنایی هستند که در سال جاری ساخت ۱۳ سالن در این استان ها آغاز شده است.

حسینی در ادامه با بیان اینکه مراکز مشاوره و راهنمایی خانواده دانش آموزان استثنایی در عصر کرونا کارکردهای متعددی علاوه بر خدمات مشاوره ای دارند، اظهار کرد:  ۴۳مرکز مشاوره و راهنمایی خانواده دانش آموزان با نیازهای ویژه خدمات خود را به اولیاء و دانش آموزان استثنایی ارائه می کنند که ۹ مرکز مشاوره در  در سال ۱۳۹۸ افتتاح شده و ۱۵ مرکز نیز در سال جاری و همزمان با بحران کرونا به بهره برداری رسیده است.

رئیس سازمان آموزش و پرورش  استثنایی در ادامه با ارائه آماری از مراکز آموزشی و توانبخشی مشکلات ویژه یادگیری گفت: ۷۵۲ مرکز آموزشی و توانبخشی مشکلات ویژه یادگیری در کشور وجود دارد که ۵۰۰ مرکز آن دولتی و ۲۵۲ مرکز نیز غیر دولتی است. ۷۱ مرکز  در سال ۹۸ و ۱۱ مرکز نیز در سال جاری و در ایام شیوع کرونا افتتاح شده است.

معاون وزیر آموزش و پرورش در ادامه با بیان اینکه عامل تحول در هر جامعه و سازمانی نیروی انسانی است، اظهار کرد: سازمان ها بیش از هر چیزی به منابع انسانی خود وابسته هستند و منابع انسانی مهمترین عامل تحرک هر سازمانی است.

وی در پایان گفت: سازمانی در تمامی عرصه ها موفق است که  منابع انسانی آن سازمان عامل رشد و پیشرفت یکدیگر باشند.

........اخبار روز

* زمان برگزاری آزمون استخدامی تغییر کرد

زمان برگزاری هشتمین آزمون استخدامی متمرکز دستگاه های اجرایی سال ۱۳۹۹ تغییر کرد و این آزمون در تاریخ های ۱۱ و ۱۲ دی ماه برگزار می‌شود.

* سازنده واکسن کرونا: زمستان سال آینده شرایط عادی خواهد بود. رئیس شرکت آلمانی بایون‌تک مدعی شد:

اگر واکسن کرونای مشترک دو شرکت بایون‌تک و فایزر به‌زودی روانه بازار شود، امید به این که زمستان سال ۲۰۲۱ میلادی (۱۴۰۰)  شرایطی عادی بشود، زیاد است.

حتی اگر در سال جاری میلادی واکسن شرکت او به بازار عرضه شود، تأثیری بر شمار مبتلایان تا چند ماه آینده نخواهد داشت.

قرار است کمیسیون در گام نخست ۳۰۰ میلیون دوز آن را سفارش بدهد.

* آلودگی میکروبی 97 درصد دستگاه های خودپرداز

در بررسی‌های یک پژوهش مشخص شد که تقریبا تمام دستگاه‌های خودپرداز آلوده به باکتری هستند.

این باکتری‌ها نسبت به آنتی‌بیوتیک‌های مختلف مقاومت قابل‌توجهی دارند.

وجود این آلودگی‌ها برای افراد جامعه به ویژه افراد دارای ضعف سیستم ایمنی، خطرناک است

* خطیب‌زاده: آمریکا باید به اجرای کامل برجام برگردد

سخنگوی وزارت خارجه:

طرف‌های اروپایی باید به تعهدات خود بازگردند و باید بپذیرند که خسارت عظیمی به ایران از بابت عدم تعهدات آنها وارد شده است. اگر آمریکا نیز می‌خواهد به این مسیر برگردد باید به اجرای تمام و کمال برجام بدون کم و کاست آن بازگردد و این مسیر اجرای برجام است و برجام چیزی نیست که قابل مذاکره مجدد باشد. ایران از هرگونه حل و فصل دائمی بحران قره‌باغ حمایت کرده است. در عین حال طرحی که به پایتخت‌ها ارائه شد، با فضایی که جلو می‌رود، هم پوشانی جدی دارد.

* بورس با تعطیلی دو هفته‌ای تهران، تعطیل نمی‌شود

با مطرح شدن بحث تعطیلی دو هفته‌ای تهران، حاشیه‌هایی در زمینه احتمال تعطیلی بورس مطرح شد که در این زمینه رئیس سازمان بورس اعلام کرد: قرار است بانک‌ها با حداقل نیرو کار خود را ادامه دهند و به تبع آن بازار سرمایه نیز تعطیل نمی‌شود.

* رحمانی فضلی، وزیر کشور در نشست قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا : فرمانداران و استانداران از مخفی کردن آمار بپرهیزند، وزیر بهداشت بر اساس آمار شما تصمیم گیری می‌کند. جان مردم در میان است، نباید اهمال شود.

........گزارش روز

* آیا حذف صفر از پول ملی ایران نزدیک است؟

عضو پیشین شورای پول و اعتبار با اشاره به کاهش هزینه چاپ اسکناس، گفت: تدبیر بانک مرکزی برای کمرنگ کردن صفرها بسیار خوب است، در نتیجه این سیاست مردم برای پول‌های خُرد خود اعتبار و ارزش قائل می‌شوند.

به نقل از ایبِنا، غلامرضا مصباحی مقدم، درباره کمرنگ شدن صفرهای ۱۰ هزارتومانی و چاپ اسکناس بین نسلی  گفت: حدود ۱۶ سال گذشته پیشنهاد اصلاح پول ملی را در مجلس مطرح کردم. البته در آن زمان پیشنهاد حذف سه صفر را عنوان ساختم که همین کار را آقای همتی مورد عمل قرار داد. در همان مقطع (پیشنهاد حذف صفر در مجلس) برای اینکه ذهن مردم نسبت به پول دچار شوک نشود، پیشهاد دادم تا سه صفر دست راست را ریزتر و کمرنگ‌تر قرار دهند تا هم از نگاه مردم قابل رویت باشد و هم در پول تغییری به وجود نیاید و مردم  کم کم با آن آشنا شوند و با پول جدید انس بگیرند.

وی در ادامه اضافه کرد: مردم اکنون در شمارش، پول ۱۰ هزار تومانی را ۱۰ تومان می‌گویند و با این روش دچار" توهم پولی" هم نمی‌شوند. کلمه "توهم پولی" یک اصطلاح میان اقتصاددانان است که در چنین وضعیتی احتمال می‌دهند مردم مبتلا شوند. تدبیر بانک مرکزی بسیار خوب است، در نتیجه این سیاست مردم برای پول‌های خُرد خود اعتبار و ارزش قائل می‌شوند.

این  نماینده سابق مجلس درباره تأثیر حذف صفرها بر تورم و کاهش نرخ‌ها اظهار داشت: هیچ تأثیری در کاهش یا افزایش تورم ندارد. حذف صفرها مقداری از هزینه تولید اسکناس می‌کاهد. تعداد اسکناس در شرایطی که دو یا ۵ هزار تومانی وجود دارد، زیاد است، بنابراین چاپ آنها هم گران تمام می‌شود. با این کار (حذف صفر) بانک مرکزی برای چاپ اسکناس کمتر هزینه خواهد کرد و تعداد پایین‌تری اسکناس در دست مردم قرار می‌گیرد که طبعا پول ملی هم کمتر دچار فرسودگی خواهد شد، زیرا برای پول ارزش بیشتری قائل می‌شوند و دیگر بر روی آن یادگاری نمی‌نویسند و به صورت مچاله در نمی‌آورند.

عضو پیشین شورای پول و اعتبار در ادامه تأکید کرد: نکات فوق تأثیر گذاراست و مهم‌تر از اینها هزینه چاپ پول و امحاء اسکناس است که در نتیجه این تصمیم  کاهش پیدا خواهد کرد.

مصباحی مقدم در پاسخ به این سوال که آیا پس از حذف صفر، مبادلات هم سهولت پیدا خواهد کرد، توضیح داد: حدف صفر در مبادلات، حسابداری‌های بانکی و تجاری کمک می‌کند به اینکه تاحدودی حساب‌ها از نظر عدد و رقم کاهش یابد. علاوه بر این، خواندن آن هم راحت‌تر خواهد شد و مطابق با مفهومی است که در زبان مردم ادا می‌شود. به این معنا که مردم تومان را به کار می‌گیرند و در واقعیت و بده بستان‌شان استفاده می‌شود.  

وی درباره تأثیر روانی حذف صفرها ابراز کرد: حذف صفرها به لحاظ روانی تأثیر مثبتی دارد، زیرا با پول‌های دیگر کشورها مورد مقایسه قرار می‌گیرد. انتشار ۱۰۰ تومانی (همراه با صفرهای کمرنگ) ارزشی تقریبا ۵ دلار را دارد و اعتبار پیدا کرده است.

این نماینده سابق مجلس در ادامه افزود: مردم در شرایط فعلی دچار نوعی نگرانی بابت ارزش پول ملی خود می‌شوند زیرا به این مسئله دست می‌یابند که تا چه اندازه پول کشورمان باید ذلیل شده باشد که حجم عظیمی از آن را باید پرداخت کرد تا معادلش پول‌ دیگر دیگر کشورها را دریافت کنند.

.......بهداشت و سلامت

* برنامه ایران برای تأمین واکسن کرونا

معاون کل وزارت بهداشت گفت: مقرر شده ۱۸ شرکت معتبری که واکسن‌های آنها مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی قرار گرفته، برای کشورهای عضو کنسرسیوم در سازمان جهانی بهداشت، واکسن کرونا را تأمین کنند و ما جزو این کنسرسیوم هستیم و انتخاب‌هایمان را از بین این شرکت‌ها انجام خواهیم داد.

به نقل از مهر، ایرج حریرچی افزود: نکته مهم این است که برنامه کشورهای مختلف این است که در یک سال آینده برای ۲۰ درصد مردم خودشان واکسن را تأمین کنند و این ۲۰ درصد شامل افراد بالای ۶۵ سال و افرادی است که بیماری‌های صعب العلاج دارند و کادر بهداشت و درمان که در معرض این آسیب قرار دارند.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: اکثر کشورها هیچ برنامه‌ای تا ۶ ماه و یکسال آینده برای واکسیناسیون افراد زیر ۵۰ سال ندارند، مثلاً کشور انگلستان اعلام کرده افراد ۵۵ تا ۶۰ ساله جزو اولویت ۱۱ قرار گرفته‌اند.

حریرچی ادامه داد: وزارت بهداشت اقدامات لازم را انجام داده‌ است، ما در کنسرسیوم سازمان بهداشت جهانی هستیم و از واکسن‌های مورد تأیید استفاده خواهیم کرد. ضمن اینکه ما خودمان تولید داخلی هم انجام می‌دهیم و از دو سه هفته بعد مرحله مطالعاتی ما وارد فاز انسانی هم خواهد شد و از تولیدات ایرانی هم که با کیفیت مناسب خواهد بود، استفاده خواهیم کرد.

وی گفت: شرکت فایزر هم یکی از این ۱۸ شرکتی است که امکان انتخاب و خرید از آنها داریم و هنوز هیچ کشوری انتخاب نکرده که از کدام سبد استفاده خواهد کرد.

آخرین خبرها از واکسن کرونا در ایران: رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی ایران با اشاره به اینکه یکی از واکسن‌های ایرانی کرونا موفق به دریافت کد اخلاق شده است،گفت: در دانشگاه علوم‌پزشکی ایران با یکی از شرکت‌هایی که در حال ساخت واکسن هستند، قرارداد داریم تا فاز انسانی واکسن توسط ما انجام شود؛ البته درحال حاضر مجوزی برای آغاز مطالعات انسانی اخذ نشده است اما کد اخلاقی برای این واکسن دریافت شده است.

به نقل از ایسنا، دکتر جلیل کوهپایه‌زاده افزود: در مورد واکسن دیگری هم با شرکت دیگری مذاکره کردیم و اعلام آمادگی کردیم در مجموعه‌ دانشگاه به صورت پایلوت و نمونه فاز مداخلات انسانی را انجام دهیم.

کوهپایه‌زاده درباره زمان اجرای فاز مطالعات انسانی واکسن، تصریح کرد: مطمئن نیستیم اما امیدواریم تا اواخر آذرماه بتوانیم نمونه را دریافت کنیم. پس از آن یک تا دو ماه هم زمان خواهد برد تا ترایال انسانی آن انجام شود و تصور می‌کنیم در مورد این دو واکسن که دانشگاه ما مسئول آن است تا اواسط زمستان می‌توانیم به انجام فاز انسانی واکسن امیدوار باشیم.

وی اظهار کرد: با اعلام فراخوان اقدام به جذب داوطلب می‌کنیم و طبیعتا برخی ویژگی‌ها و مشخصات در ترایال انسانی برای داوطلبان تعریف می‌شود تا به عنوان مثال کسانی که بیمار نباشند و شرایط سنی مشخص و ... داشته باشند، جذب شوند اما، اساس کار ما داوطلبانه است.

وی با بیان اینکه هر واکسنی می‌تواند دارای عوارضی هم باشد، تأکید کرد: کسانی که به شکل داوطلب برای تزریق واکسن می‌آیند، به این موضوع هم آگاه هستند. اما عوارض واکسن در فاز حیوانی بررسی می‌شود و اگر در فاز حیوانی عوارض جدی نداشته باشد، در فاز انسانی هم اتفاق عمده و جدی برای انسان نمی‌افتد.

وی درباره زمان تأثیر و ایجاد ایمنی‌زایی واکسن کرونا، اظهار کرد: چون بیماری هنوز ابعاد ناشناخته‌ای دارد، پیش‌بینی میزان اثرگذاری واکسن خیلی سخت است؛ چون ویروس را خیلی خوب نمی‌شناسیم و با جهش‌هایی که یافته است قضاوت در مورد آن راحت نیست. اما مردم نباید فراموش کنند فعلا بهترین واکسن موجود علیه کرونا، استفاده از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت بهداشت فردی است.

..........آهنگ و درنگ

* صحنه، جایی برای معاشقه تنبور و دف

این روز‌ها مقارن شده با سال‌مرگ راز‌آلودِ نوازنده و آوازخوان بی‌آلایش کرمانشاهان، سید خلیل عالی‌نژاد. طرفداران پر‌شمار این استاد موسیقی مقامی و عرفانی ایران در طول این روز‌ها حتماً بسیار از او گفته و نوشته‌اند اما آنچه احتمالاً به سیاق سال‌های پیش مغفول مانده، خاستگاهی است که عالی‌نژاد و بسیارانی همچون او را به جامعه هنری ایران عرضه کرده است. تنبور در ایران با دو نام درخشان پیوند خورده؛ سید خلیل عالی‌نژاد و درویش امیر حیاتی. جالب اینکه هر دو این استادان هم از یک شهر پا به بزرگ‌ترین صحنه‌های بین‌المللی گذاشته‌اند. شهری کوچک در کرمانشاهان به نام صحنه. صحنه کجا است و چه جور فضایی بر آن حاکم است که نوازندگان تنبورش اینطور در سطح جهانی دلبری می‌کنند؟

نام شهرستان صحنه را در کنسرت‌های موسیقی بسیار شنیده‌ایم اما شاید ندانیم این شهر نگینی است برای نوازندگان تنبور و کسانی که دوست دارند تنبوری اصیل و ساخته دست داشته باشند باید سری به آنجا بزنند.

تنها با فاصله گرفتن 55 کیلومتری از کرمانشاه و حرکت در جاده بیستون و گذشتن از این مکان تاریخی شهری وجود دارد که بسیاری از بهترین موسیقی‌دانان و به خصوص تنبورنوازان ایران از خاک این شهر زیبا سربرآورده‌اند؛ شهر صحنه.

صحنه از شرق به شهرستان کنگاور و از غرب به بیستون و از شمال به منطقه خدابنده لو و از جنوب به رودخانه گاماسیاب محدود است.

تنبورسازی یکی از مشاغلی است که آن را به عرفا و دراویش نسبت می‌دهند و یکی از پایگاه‌های این فرق در ایران کرمانشاه و بطور اخص شهر صحنه است. تنبور یا به قول املایی دیگر طنبور، یکی از سازهای زهی است که در آن سیم‌ها از روی دسته‌ای بلند و کاسه‌ای عبور کرده‌ و با ضربه انگشتان و یا همان زخمه به صدا درمی‌آید.

امروزه از تنبور می‌توان به ساز محلی با دسته‌ای بلندتر و کاسه‌ای بزرگتر و منحنی‌تر از سه‌تار دارای دو یا سه سیم و چهارده پرده که به فاصله اکتاو در ساز پرده‌بندی شده، تعبیر کرد. ویژگی‌های اجرایی آن در دوتار مشهود نیست. تنبور را با پنجه می‌نوازند و این خود دلیلی است بر ارتباط خانوادگی تنبور و دوتار محلی و سه‌تار که آنها نیز با انگشت(ناخن) به صدا در می‌آیند.

بر پایه سه مجسمه کوچک بازیافت شده در خرابه‌های شوش، تنبور دارای تاریخچه‌ای مربوط به حدود ۱۵۰۰ پیش از میلاد است. تنبور زمانی در انواع کاسه گلابی شکل رایج در ایران و سوریه ساخته می‌شده سپس از طریق ترکیه و یونان به غرب رفته و کاسه بیضی شکل آن در مصر باب شده‌است.

از شهرستان صحنه به عنوان میعادگاه تنبورسازی و تنبورنوازی یاد می‌شود. هنوز هم پیرمردانی هستند که با هیبت درویشی خود بر کوی و برزن نشسته و تنبور می‌نوازند. هنوز هم هستند تنبورسازانی مسن که در خانه‌های خود تنبور می‌سازند و این کار را یک کار قدسی می‌پندارند اما دیگر این شهر شاهد کارگاه‌های قدیمی و پرتعداد تنبور نیست و تنها دو کارگاه در این شهر هنوز هم تنبورهای دست ساز روانه بازار می‌کنند.

...........ورزشی

* اطلاعیه فدراسیون نابینایان در خصوص مسابقات آمادگی جسمانی دهه فجر

به استحضار می رساند، فدراسیون نابینایان و کم بینایان  در نظر دارد  به مناسبت دهه فجر ۱۳۹۹، مسابقات  قهرمانی کشور آمادگی جسمانی در دو بخش آقایان و بانوان را به شرح ذیل برگزار کند.

شرایط مسابقه :

۱، طناب زنی: زمان ۶۰ ثانیه

 ۲، برپی: زمان ۳۰ ثانیه ،

 ۳، دراز و نشست: ۳۰ ثانیه (پا جمع)

۴، هر ورزشکار فقط در یک ماده می تواند شرکت نماید.

۵، مسابقات در دو گروه سنی  زیر ۲۰سال،۱۳۸۰ به بالا و بالای ۲۰ سال  ۱۳۷۹ به پایین برگزار خواهد شد.

۶، در هر ماده و در هر رده سنی، از هر استان ۳نفر می توانند شرکت کنند بشرط آنکه یک نفر از آنها در کلاس B1 باشد. شرکت بیشتر از یک نفر در کلاس B1، بلامانع است و در صورت نداشتن ورزشکار B1 جای آن خالی بماند.

۷، به نفرات   اول تا سوم در هر ماده و هر گروه سنی، مدال و حکم قهرمانی اهداء می گردد .

۸، به تیم های اول تا سوم آقایان و بانوان براساس امتیاز، کاپ قهرمانی اهدا می گردد.

۹، لازم به ذکر است تنها به لیست اسامی و ارنجی که توسط هیأت مربوطه ارسال میشود، ترتیب اثر داده خواهد شد.

ارسال فیلم توسط ورزشکار به فدراسیون  بلامانع است.

مهلت ارسال ویدئو برای شرکت در این مسابقات، تا پایان روز ۳۰ دی ماه(۳۰/۱۰/۱۳۹۹) است.

* پاسخ فرگوسن به سخت‌ترین سؤال انسان معاصر

سالهاست که میان هواداران فوتبال جنگی است برای انتخاب بهترین بازیکن دنیا. جدال میان طرفداران مسی و رونالدو که هر کدام، بازیکن محبوب خود را بهتر از دیگری دانسته و معتقدند که بازیکن برگزیده آنها، یک قدرت فرازمینی دارد.

در مورد اینکه به راستی مسی بازیکن بهتری است یا رونالدو، شاید نتوان به درستی و با قطعیت به پاسخ روشنی رسید ولی بد نیست بدانید که الکس فرگوسن افسانه ای نیز به این جنگ هواداری ورود کرده و پیرامون اینکه بالاخره مسی بهترین بازیکن جهان است یا رونالدو، نظراتش را اعلام کرده است.

الکس فرگوسن که به مدت 6 سال مربی رونالدو بود و باعث شکل گیری و رشد این بازیکن شد، در گفتگو با مجله میرور گفت: مردم می گویند که بهترین بازیکن جهان کیست؟ و بسیاری از افراد به درستی مسی را انتخاب می کنند و شما نمی توانید با این عقیده مخالفت کنید.

فرگوسن ادامه داد: اما من عقیده دارم که رونالدو می توانست برای تیم های میلوال، کویینز پارک رنجرز، دونکستر راورز یا هر تیم دیگری بازی کند و موفق به انجام هت تریک شود. اما من مطمئن نیستم که مسی بتواند این کار را انجام دهد.

او ادامه داد: رونالدو دو پا دارد و خیلی سریع است. در هوا عالی است. او شجاع است. البته مسی هم شجاع است! من فکر میکنم مسی بازیکنی برای بارسلوناست.

منظور فرگوسن از این صحبت ها، تک باشگاهی بودن مسی است. رونالدو حضور در سه لیگ انگلیس، اسپانیا و ایتالیا را تجربه کرده است.

فرگوسن بار دیگر در مورد اینکه از بین این دو نفر را چه کسی را می خواهد انتخاب کند گفت: وقتی توپ به پای لیونل مسی باشد، انگار دمپایی پوشیده است. اما تفاوتی بین مسی و رونالدو وجود دارد و من به شما می گویم که آن چیست. من فکر می کنم مسی بازیکن بارسلونا است اما رونالدو می تواند در تیم استوکپورت کانتی بازی کند و موفق به انجام هت تریک شود.

..........حوادث

* پیک موتوری معتاد با بستنی مسموم، صاحب مغازه را کشت

ایران نوشت: چندی قبل مرد جوانی به پلیس رفت و از مسمومیت پدر ۷۲ ساله‌اش خبر داد و گفت پدرم فریبرز در یکی از محله‌های جنوبی تهران مغازه خواربارفروشی دارد. دیشب یکی از مغازه دارها با ما تماس گرفت و گفت پدرم بی‌هوش داخل مغازه‌اش افتاده است. بلافاصله خودمان را به مغازه پدرم رساندیم و او را به بیمارستان بردیم. از مغازه پدرم ۴ جعبه سیگار، یک میلیون و پانصد هزار تومان پول و گوشی تلفن همراه او نیز سرقت شده بود.
با شکایت مرد جوان، تحقیقات آغاز شد و مأموران پلیس در تحقیق ازمغازه‌دارها، به صاحب یک مغازه بستنی فروشی رسیدند که سرنخ اصلی را در اختیار مأموران قرار داد.
او به مأموران گفت: مدتی است که مردی به‌نام اشکان با فریبرز کار می‌کند. او پیک موتوری است و برای فریبرز جنس می‌آورد و گاهی اوقات اجناسش را جا به جا می‌کند. حتی چندین بار دیده‌ام که شب‌ها پیرمرد را با موتورش به خانه می‌رساند. شب حادثه اشکان به مغازه‌ام آمد و بستنی خرید و به داخل مغازه برد.
او ادامه داد: اواخر شب بود که داشتم مغازه را تعطیل می‌کردم که دیدم چراغ مغازه فریبرز همچنان روشن است. عجیب بود او هیچ وقت تا این موقع شب مغازه‌اش را باز نمی‌گذاشت. وقتی داخل رفتم فریبرز را دیدم که بی‌هوش داخل مغازه افتاده است. خانواده فریبرز نیز مدعی شدند که اشکان مدتی است که برای پدرشان جنس می‌آورده و شب‌ها او را به خانه می‌رسانده است. ولی هیچ کدام از افراد خانواده شماره تماس یا آدرسی از اشکان نداشتند.
مرگ پیرمرد
در ادامه پیرمرد مغازه دار در حالی که هر روز حالش بدتر می‌شد به مأموران گفت که شب حادثه اشکان برایش بستنی برده و او بعد از خوردن بستنی حالش بد شده است. در حالی که تلاش برای دستگیری اشکان ادامه داشت فریبرز در بیمارستان جان باخت. با مرگ وی تحقیقات وارد مرحله جدیدی شد و رسیدگی به پرونده با دستور بازپرس جنایی ادامه یافت.
در حالی که تحقیقات ادامه داشت چند روز قبل کسبه محل با پلیس تماس گرفته و مدعی شدند که اشکان را در اطراف مغازه فریبرز دیده‌اند. بدین ترتیب مأموران راهی محل شده و اشکان را بازداشت کردند. وی در تحقیقات اولیه منکر ماجرا شد، اما بازپرس جنایی دستور تحقیقات درباره علت اصلی مرگ پیرمرد و نقش اشکان در این ماجرا را صادر کرد.
گفتگو با متهم
اعتیاد داری؟
بله، ۱۷ سالی می‌شود که تریاک مصرف می‌کنم و این اواخر هم شیشه مصرف می‌کنم.
شغلت چیست؟
پیک موتوری هستم.
با فریبرز چطور آشنا شدی؟
مدتی قبل در حال عبور از خیابان بودم که او را کنار خیابان دیدم. منتظر ماشین بود. سوارش کردم و به مغازه‌اش رساندم و بعد از آن باهم دوست شدیم. گاهی برایش وسایل می‌خریدم و گاهی بارهایش را جابه‌جا می‌کردم. شب‌ها نیز او را به خانه می‌رساندم.
چرا او را مسموم کردی؟
چند باری برای پیرمرد مواد غذایی و جنس برده بودم و او سه میلیون و پانصد هزار تومان به من بدهکار شده بود. اما برای پرداخت این پول مدام امروز و فردا می‌کرد. بعد از من خواست برایش چند جعبه آبمیوه و نوشیدنی بیاورم، ولی پول آن‌ها را هم نداد. من برای پرداخت پول نوشیدنی‌ها که ۱۳۶ هزار تومان شده بود از خواهرم قرض گرفته بودم. باید به پول‌هایم می‌رسیدم. از مغازه بستنی خریدم و داخل آن قرص بی‌هوشی ریختم. وقتی پیرمرد بی‌هوش شد از مغازه‌اش چند باکس سیگار و پول و گوشی تلفن همراهش را سرقت کردم.
با سیگارها چه کردی؟
سیگارها را فروختم و بدهی‌ام را پرداخت کردم و هزینه مواد مخدرم و کمی هم برای خانه وسیله خریدم.
چه شد که به محل برگشتی؟‌
می‌خواستم ببینم چه اتفاقی برای پیرمرد افتاده است. من قصد قتل او را نداشتم.

 

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *