شناسه خبر: 22187 منتشر شده در مورخ: 1399/8/17 ساعت: 14:24 گروه: ورزشی  
بررسی تدوین پروتکل های بهداشتی برای ورزش نابینایان + فایل صوتی

بررسی تدوین پروتکل های بهداشتی برای ورزش نابینایان + فایل صوتی

به گفته نایب رئیس فدراسیون نابینایان، مجوز برگزاری اردو ها و مسابقات ورزشی نابینایان در رشته های مختلف از طرف ستاد ملی مبارزه با کرونا در ورزش صادر شده است.

به گزارش ایران سپید صعود نابینایان هیأت تهران به قله کلون بستک، لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی برای ورزش نابینایان و تدوین پروتکل های اختصاصی برای این قشر را مورد توجه قرار داد و بهانه ای برای پیگیری از مسئولان امر شد.

دکتر سید کاظم شمس، رئیس هیأت ورزش نابینایان استان تهران در خصوص رعایت پروتکل های بهداشتی می گوید: هنوز هیچ پروتکلی برای ما ابلاغ نشده و ما نمی توانیم ورزش نابینایان را تعطیل کنیم. وی افزود: در این شرایط، باید در همه سطوح زندگی از جمله ورزش خودمان را با شرایط کرونا تطبیق دهیم و فعالیت های روزانه خود را از سر بگیریم. چرا که اگر قرار باشد برای مثال 2 سال ورزش نابینایان را تعطیل کنیم، خانه نشینی نابینایان و به ویژه قهرمانان ملی ما آسیب های به مراتب بدتری را در پی خواهد داشت. در همین صعود کوهنوردی، از آنجا که این رشته در فضای باز انجام می شود و افراد می توانند فاصله اجتماعی را حین صعود رعایت کنند، در دستور کار ما قرار گرفت. می ماند کوهنوردان نابینا که آنها هم کوله پشتی همنورد خود را می گیرند و با وی فاصله دارند. ضمن اینکه از اعضای گروه خواستیم وسایل شخصی و تغذیه را خودشان به همراه داشته باشند. شمس در ادامه تصریح کرد: از مسئولان وزارت ورزش و ستاد ملی مبارزه با کرونا خواهش می کنیم به فکر ورزش نابینایان باشند. تنها مشکل ما در این بین، بحث تأمین هزینه های انجام تست های تشخیصی است. اگر تست های PCR به رایگان در اختیار ما قرار بگیرد، امکانات برگزاری مسابقات در مجموعه هرندی را داریم.

هنوز پروتکل های ورزش نابینایان برای مسابقات باشگاهی و قهرمانی کشور مصوب نشده است

فرهاد مرادی، رئیس کمیته آموزش و پژوهش فدراسیون پزشکی ورزشی در گفتگو با ایران سپید در خصوص فرایند تدوین و تصویب پروتکل های بهداشتی در رشته های مختلف ورزشی گفت: ابتدا از سوی کمیته فنی فدراسیون ها یک پیشنویس مطابق با رشته ورزشی مربوطه پیشنهاد می شود و با حضور مسئولان آن فدراسیون و کارگروهی در فدراسیون پزشکی ورزشی که از کارشناسان بهداشت محیط وزارت بهداشت هم در آن جلسه حضور دارند، فاکتور های مختلف برای آن رشته مورد بررسی قرار می گیرد و تا جایی که آن رشته را از نظر مباحث فنی دستخوش مشکلات نکند، پروتکل هایی تعریف می شود. سپس آن پروتکل باید در وزارت بهداشت هم مصوب شود و از سوی مدیر کل بهداشت محیط وزارت بهداشت به معاونت ورزش حرفه ای وزارت ورزش و جوانان ابلاغ شود. سپس از سوی این وزارتخانه برای فدراسیون پزشکی ورزشی و سایر فدراسیون ها ابلاغ می شود.

وی افزود: تا کنون در رشته های عمومی مثل: فوتبال، بسکتبال، رشته های راکتی، رشته های رزمی، هندبال، والیبال سالنی و ساحلی پروتکل ها تدوین و ابلاغ شده است. در خصوص ورزش نابینایان هم جلسه ای با حضور آقای هادیزاده نایب رئیس و مظلومی رئیس فدراسیون نابینایان داشتیم و تا کنون مجوز برگزاری اردو های ملی صادر شده ولی هنوز مجوز برگزاری مسابقات باشگاهی یا قهرمانی کشور به تأیید وزارت بهداشت نرسیده است.

مجوز برگزاری اردو ها و مسابقات را داریم/باشگاه ها توان رعایت پروتکل های بهداشتی را ندارند

علی اصغر هادیزاده، مسئول کمیته فنی و نایب رئیس فدراسیون نابینایان نیز در گفتگو با ایران سپید در خصوص جزئیات تدوین پروتکل های بهداشتی برای ورزش نابینایان گفت: طی جلساتی که در فدراسیون پزشکی ورزشی داشتیم، پروتکل های مربوط به رشته های مختلف ورزش نابینایان چه در سطح برگزاری اردو ها و چه مسابقات باشگاهی و کشوری تدوین شده است. یکی از این پروتکل ها انجام تست تشخیص PCR قبل از شروع مسابقات است. اسکان ورزشکاران، مربیان و همراهان تیم ها در اتاق های تک نفره، یکی دیگر از پروتکل هایی است که باید رعایت شود. همین دو مورد را هیچ کدام از باشگاه های ما به علت عدم تمکن مالی قادر به انجام آن نیستند. برای برگزاری مسابقات باشگاهی سوپرلیگ گلبال از باشگاه ها استعلام کردیم و فقط یک باشگاه اعلام آمادگی کرد. تازه آنها هم به صورت دقیق از این پروتکل ها اطلاع ندارند.

نایب رئیس فدراسیون نابینایان در پایان گفت: برای سال جاری قطعاً مسابقات باشگاهی و قهرمانی کشور برگزار نخواهد شد و تنها اردو های دو و میدانی و جودو را برگزار می کنیم. از فروردینماه سال آینده هم اردو های جوانان جهت آماده سازی مسابقات پارا آسیایی جوانان آغاز خواهد شد. امیدواریم سال آینده بتوانیم با در نظر گرفتن تمامی جوانب امر، مسابقات باشگاهی و قهرمانی کشور رشته های مختلف ورزش نابینایان را برگزار کنیم.

در ادامه، فایل صوتی بررسی پروتکل های بهداشتی برای رشته های مختلف ورزش نابینایان را دانلود کرده و گوش کنید.

امیر سرمدی

پرونده
  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *