شناسه خبر: 22064 منتشر شده در مورخ: 1399/7/28 ساعت: 23:11 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه سه شنبه 29 مهر ۱۳۹۹

روزنامه سه شنبه 29 مهر ۱۳۹۹

عناوین امروز: تمهیدات ویژه بانک مرکزی برای نابینایان - خطر تشدید کرونا در شهرهای با هوای آلوده - نابینایان و ناشنوایان, شرکت کنندگان جشنواره کودک و نوجوان - ایران به برنامه جهانی پیش خرید واکسن کرونا پیوست - انتشار یک آلبوم در فضای کلاسیک و الکترونیک - تجلیل از ورزشکاران نابینای خوزستان - شهروندان از ترس «مومو» به پلیس پناه بردند

روزنامه «ایران سپید»

سه شنبه 29 مهر ۱۳۹۹

3 ربیع الاول ۱۴۴۲

20 اکتبر 2020

سال بیست و چهارم شماره 6541

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وب سایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

........عناوین این شماره......

تمهیدات ویژه بانک مرکزی برای نابینایان

خطر تشدید کرونا در شهرهای با هوای آلوده

نابینایان و ناشنوایان, شرکت کنندگان جشنواره کودک و نوجوان

ایران به برنامه جهانی پیش خرید واکسن کرونا پیوست

انتشار یک آلبوم در فضای کلاسیک و الکترونیک

تجلیل از ورزشکاران نابینای خوزستان

شهروندان از ترس «مومو» به پلیس پناه بردند

...........ویژه

* تمهیدات ویژه بانک مرکزی برای نابینایان

بانک مرکزی در راستای تحقق مسئولیت اجتماعی شبکه بانکی و به مناسبت روز جهانی نابینایان و اهمیت بهره‌مندی هموطنان نابینا از خدمات بانکی و بانکداری الکترونیک، طی بخشنامه‌ای از شبکه بانکی خواست تمهیدات ویژه ای برای این گروه از افراد در نظر گرفته شود.

بانک مرکزی از شبکه بانکی خواسته است تا خدمات بانکی به شرح زیر را برای هموطنان نابینا فراهم کنند:

۱- در هر شعبه از بانک، باجه‌ای به منظور ارائه خدمات بدون نوبت و سریع به معلولین و جانبازان خصوصاً نابینایان در نظر گرفته شود و موجبات ارائه خدمات با حفظ کرامت، سرعت و دقت به این عزیزان فراهم گردد.

۲- در صورت درخواست نابینایان، کارت‌بانک ایشان به صورت چاپ برجسته اطلاعات مورد نیاز بر روی کارت‌بانک (شامل نام و نام خانوادگی دارنده کارت، نام بانک، کد cvv۲، تاریخ انقضا، نوع کارت) صادر شود. نظر به اینکه این امکان در تمامی شعب و به صورت صدور آنی کارت امکان‌پذیر نیست، این درخواست از طریق ارسال به مرکز استان صورت پذیرد.

۳- مناسب‌سازی محتوای اینترنت بانک و وب‌سایت بانک به منظور بهره‌برداری از خدمات الکترونیک غیرحضوری و اطلاع از آخرین اخبار و اطلاعات در دستور کار قرار گیرد.

۴- در اسرع وقت نسبت به پیاده‌سازی کامل خدمت برداشت مستقیم به منظور کاهش نیاز به انجام تراکنش‌های پرداخت منظم نظیر پرداخت اقساط، اجاره‌بها، خدمات عمومی و … اقدام گردد.

۵- ایجاد امکان گویاسازی در نرم‌افزارهای موبایلی موجود در دستور کار آن بانک‏‏ / مؤسسه اعتباری قرار گیرد.

۶- امکان اخذ تعهدنامه برای نابینایانی که داوطلب استفاده از خدمات حساب‌جاری و دسته‌چک بدون فرد امین هستند، در محل شعبه فراهم گردد.

..........اخبار روز

* خطر تشدید کرونا در شهرهای با هوای آلوده

رئیس اداره بیماری‌های مزمن تنفسی وزارت بهداشت: امسال با توجه سردتر شدن هوا، وارونگی هوا، آلودگی هوا و شیوع بیماری‌هایی مانند آنفلوانزا، سرماخوردگی و... انتظار داریم در سراسر کشور وضعیت بدتری در خصوص کرونا تجربه کنیم.

* تکذیب درآمد ماهانه ۱۵۰ میلیاردی آموزش و پرورش از شبکه شاد

مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه وزارت آموزش و پرورش درآمدی از شبکه شاد ندارد؛ برخی اظهارات منتسب به وی مبنی بر کسب درآمد ماهانه ۱۵۰ میلیاردی این وزارتخانه از شبکه شاد را رد کرد و آن را صحیح ندانست.

* رئیس سازمان غذا و دارو : قلم انسولین هفته آینده تامین و ارزان می شود

* کرونا بازار نان بسته‌بندی را داغ کرد

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان کارخانجات نان صنعتی ماشینی ایران از افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی قیمت کارتن و سلفون در پی افزایش قیمت مواد پتروشیمی خبر داد و گفت که در پی شیوع ویروس کرونا تولید نان‌های بسته بندی ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش یافته است.

* دیدار دکتر روحانی و دکتر عبدالله

دکتر روحانی در دیدار با دکتر عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان: راه حل مشکلات افغانستان مذاکرات سیاسی بین الافغانی است. راه آهن خواف – هرات طی روزهای آینده افتتاح می شود. ایران آماده اتصال خط لوله گاز و فراورده های نفتی به افغانستان است. ملت و دولت ایران همواره در کنار ملت و دولت افغانستان بوده و خواهد بود.

* پیروزی ترامپ یا بایدن برای‌مان فرقی ندارد/ پول بلوکه شده در چین نداریم

سخنگوی وزارت امور خارجه: ما پول بلوکه شده‌ای در چین نداریم. روابط ایران و چین یک روابط منطقی است و گفت‌وگوهای مستمری بین مقامات دو کشور در جریان است. برای ایران فرقی نمی کند که ترامپ پیروز انتخابات باشد یا بایدن، البته ترامپ جنایت هایی مرتکب شده که بایدن نشده است. نشست هیئت ایرانی با هیئت اوکراینی در ارتباط با سانحه سقوط هواپیمایی اوکراینی امروز آغاز شده است، در این قضیه کانادا طرفیتی ندارد و طرف ما  اوکراین است.

..........گزارش ویژه

* نابینایان و ناشنوایان, شرکت کنندگان جشنواره کودک و نوجوان

دبیر جشنواره کودک و نوجوان به ایران سپید گفت: دسترسی پذیری دو فیلم در سی و سومین جشنواره ی کودک و نوجوان برای نابینایان و ناشنوایان

سی و سومین جشنواره ی بین المللی کودکان و نوجوانان, امسال برای نابینایان نسبت به سال های قبل, مهم شده؛ چون این امکان فراهم شده تا با تماشای فیلم های جشنواره ی امسال, جزو مخاطبان رسمی این فستیوال بین المللی شوند.

جشنواره ی بین المللی فیلم کودک و نوجوان, امسال با همکاری گروه سوینا, اقدام به دسترسی پذیر کردن دو فیلم سینمایی «شماره 29» و «خداحافظ سینما» برای نابینایان کرده؛ ضمن اینکه با استفاده از کارشناسان, این دو فیلم برای ناشنوایان هم دسترسی پذیر شده است.

به همین بهانه, با علی رضا تابش, دبیر سی و سومین جشنواره ی بین المللی فیلم و کودک و نوجوان گفت و گو کردیم. تابش در این گفت و گو, ضمن توضیح درباره ی رویکرد جشنواره ی امسال نسبت به معلولان, جزئیات اقدام امسال دبیرخانه ی جشنواره در خصوص امر دسترسی پذیری دو فیلم از فیلم های جشنواره را تشریح کرد: سی و سومین جشنواره ی بین المللی فیلم کودک و نوجوان امسال به علت شیوع ویروس کوید 19 که تمام جوامع را درگیر کرده, به صورت برخط برگزار می شود. اساساً برگزاری یک رویداد با شرایط جدید, مشکلات و سختی های خاص خود در زمینه های فنی و محتوایی را دارد. با این حال امسال در کنار نمایش فیلم های جشنواره که حدود 107 فیلم است و در 39 باکس و از طریق سامانه های نمایش فیلم نماوا, فیلیمو و تیوا به مدت 6 روز در دسترس مخاطبان, بویژه کودکان و نوجوانان قرار می گیرد, دو فیلم سینمایی را برای مخاطبان نابینا و ناشنوا دسترسی پذیر کردیم. اهمیت این موضوع, فراگیر بودن نمایش این فیلم هاست. به این معنی که عزیزان نابینا و ناشنوا در کنار دیگر مخاطبان, به صورت برخط و از طریق سامانه های نماوا, فیلیمو و تیوا این فیلم ها را تماشا می کنند.»

تابش در خصوص زمانبندی نمایش فیلم های دسترسی پذیر شده برای نابینایان و ناشنوایان در سامانه های نمایش فیلم اظهار داشت: «فیلم شماره 29 ویژه نابینایان روز های پنجشنبه 1 آبان در تیوا, چهارشنبه 30 مهر در فیلیمو, جمعه 2 آبان در نماوا نمایش داده می شود. همین فیلم ویژه ی ناشنوایان روز یکشنبه 27 مهر در تیوا نمایش داده شد و روز های سه شنبه 29 مهر در فیلیمو و جمعه 2 آبان در نماوا نمایش داده می شود.

فیلم خداحافظ سینما ویژه ی نابینایان روز یکشنبه 27 مهر در تیوا نمایش داده شد و روز های چهارشنبه 30 مهر و جمعه 2 آبان هم به ترتیب در فیلیمو و نماوا نمایش داده می شود.

همین فیلم ویژه ی ناشنوایان روز های چهارشنبه 30 مهر در تیوا, پنجشنبه 1 آبان در نماوا و جمعه 2 آبان در فیلیمو نمایش داده می شود.»

دبیر سی و سومین جشنواره ی بین المللی فیلم کودک و نوجوان, اندیشه ی توجه به معلولان در این جشنواره را مربوط به سال گذشته می داند: «اساساً اندیشه ی توجه به معلولان و فعالیت در زمینه ی فراهم سازی فرصت استفاده ی این گروه از شهروندان از آثار جشنواره ی فیلم کودک و نوجوان, به دوره ی قبل جشنواره برمی گردد؛ دوره ای که کوید 19 نبود و ما سال گذشته در اصفهان, شاهد حضور 1600 شهروند معلول از گروه های معلولیتی جسمی-حرکتی, ناشنوا, نابینا, معلولان ذهنی و اوتیستیک در سینما هایی بودیم که فیلم های جشنواره را نمایش می دادند. طبعاً ارائه ی خدمات به این شهروندان متفاوت بود. من و همکارانم خیلی خوشحالیم که سال گذشته و امسال به شهروندان معلول خدماتی هرچند کم ارائه می دهیم؛ چون در آغاز راهیم و می دانیم که معلولان عزیز, ظرفیت های عظیم هنری دارند و متأسفانه ما به این ظرفیت ها کمتر توجه کرده ایم.»

تابش در خصوص انتخاب فیلم های «شماره ی 29» و «خداحافظ سینما» ویژه نمایش برای نابینایان و ناشنوایان اظهار داشت: «ما با کارشناسان این حوزه فیلم ها را دیدیم و نکاتی که باید در امر دسترسی پذیری مد نظر قرار بگیرد, جمع بندی کردیم. ما باید از فیلم هایی که به صورت برخط و مجازی عرضه می شوند, انتخاب فیلم می کردیم و خود این, یعنی محدودیت؛ یعنی ما با تعداد محدود فیلم مواجه هستیم. معنی مخالف این موضوع این است که اگر ما تعداد بیشتری برای انتخاب داشتیم, قطعاً گزینش ما به نوع دیگری می شد. به هر حال دوستان و همکاران هنرمند من شبانه روز تلاش کردند تا محتوا های این فیلم ها را آماده کنند. این اقدام به منظور ارج گذاری به مخاطبان و کودکان و نوجوانان نابینا و ناشنوا و مشارکت بیشتر این عزیزان در جشنواره صورت گرفت. این فیلم ها به صورت اختصاصی و در زمانبندی معین برای این عزیزان نمایش داده می شود. طبعاً در امر نمایش فیلم برای ناشنوایان به موضوع استفاده از زبان اشاره و بعضاً زیر نویس توجه کردیم. در خصوص انتخاب فیلم, سعی کردیم فیلم هایی را انتخاب کنیم که تعداد زیاد کاراکتر نداشته باشند تا مخصوصاً نابینایان به آسانی در جریان روایت فیلم قرار بگیرند.»

دبیر سی و سومین جشنواره ی فیلم کودک و نوجوان در خصوص بهره مندی از ظرفیت هایی که امکان توضیح دار کردن فیلم ها را دارند و همچنین اقدامات جانبی جشنواره برای نابینایان و ناشنوایان اظهار داشت: «امسال با همکاری گروه سوینا و خانم گلاره عباسی, فیلم ها برای نابینایان توضیح دار شد. همچنین ما نماهنگی با روایتگری کودکانه ویژه ی روز جهانی عصای سفید تولید کردیم که در شبکه های اجتماعی منتشر شد. ضمن اینکه اخبار جشنواره را در قالب گزارش های خبری, با زبان اشاره برای ناشنوایان تولید می کنیم که در طول ایام برگزاری جشنواره, این عزیزان می توانند از این گزارش ها بهره مند شوند.»

سی و سومین جشنواره ی فیلم کودک و نوجوان از 27 مهر تا 2 آبان به دبیری علی رضا تابش به صورت مجازی برگزار می شود.

...........بهداشت و سلامت

* ایران به برنامه جهانی پیش خرید واکسن کرونا پیوست

مدیرکل نظارت بر دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو از پیوستن ایران به برنامه جهانی پیش خرید و توزیع عادلانه واکسن کووید ۱۹ موسوم به «کوواکس» خبر داد.

به نقل از ایرنا، حیدر محمدی افزود: با توجه به پیوستن ایران به برنامه جهانی کواکس هر زمان که واکسن کرونا در دنیا تولید شد، ایران نیز سهمیه خود را دریافت می کند.

برنامه جهانی دسترسی عادلانه به واکسن کرونا موسوم به کوواکس با مدیریت سازمان جهانی دنبال می شود و تاکنون حدود ۱۶۰ کشور دنیا به این برنامه پیوسته اند. این برنامه به دنبال این است که بعد از تولید واکسن تأیید شده کرونا حدود دو میلیارد دوز از این واکسن را تا پایان سال ۲۰۲۱ در بین کشورها توزیع کند.کارکنان سیستم های سلامت در اولویت دریافت این واکسن هستند.

چین و آمریکا هنوز به برنامه جهانی توزیع عادلانه واکسن کرونا نپیوسته اند.

بیش از ۱۴۰ شرکت دارویی و تولید واکسن در دنیا برای تولید واکسن کرونا فعالیت می کنند که تعدادی از این شرکتها در آمریکا، اروپا و چین در این زمینه به دستاوردهایی رسیده و وارد فاز انسانی تولید این واکسن شده اند.

به گفته سعید نمکی، وزیر بهداشت، ایران نیز همپای دنیا تحقیقات برای تولید واکسن کرونا را در چند مرکز تحقیقاتی دنبال می کند، یکی از این مراکز، یکی از شرکتهای دارویی زیر مجموعه ستاد اجرایی فرمان امام (ره) است.

وزیر بهداشت اوایل مهر ۹۹  گفت: مراحل مختلف کار را برای تولید واکسن کرونا دنبال کرده‌ایم. آزمایش بر نمونه حیوانی میمون هم انجام شده و نتایج بسیار خوبی گرفتیم و در دو تا سه هفته آینده کار آزمایش واکسن بر نمونه انسانی را آغاز خواهیم کرد.

وزیر بهداشت ادامه داد: تمام اقدامات تولید واکسن در ایران منطبق بر استانداردهای بین‌المللی و پروتکل‌های سازمان جهانی بهداشت و سازمان غذا و دارو است و گزارش این اقدامات به سازمان جهانی بهداشت نیز ارائه می‌شود.

محمد مخبر، رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، ۲۲ مهر امسال از نهایی شدن مراحل ساخت واکسن کرونا توسط محققان جوان این ستاد خبر داد و گفت: تست حیوانی واکسن کرونا که بر روی میمون انجام شد موفقیت آمیز بود.

* نقش ویتامین D در کاهش شدت کرونا و بهبودی بیماران

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، بر ضرورت مصرف ویتامین D برای پیشگیری از ابتلا به کرونا تأکید کرد.

به نقل از مهر، زهرا عبداللهی، با اشاره به اینکه کمبود ویتأمین D در بدن انسان‌ها یک مشکل جهانی است، گفت: کمبود ویتامین D در بین ایرانیان شیوع بالایی دارد. وی افزود: توصیه می‌شود برای پیشگیری از ابتلاء به کرونا افراد بزرگسال هر ماه یک عدد قرص ۵۰ هزار واحدی ویتامین D و کودکان زیر ۱۲ سال هر دو ماه یک عدد از همین قرص را مصرف کنند. برای کودکان با سن زیر دو سال نیز قطره ویتامین D تجویز می‌شود.

عبداللهی گفت: رعایت برنامه غذایی مناسب و صحیح نقش مهمی در تقویت دستگاه ایمنی بدن و پیشگیری از کووید ۱۹ دارد.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت افزود: مصرف ویتامین D حتی در دوران ابتلاء به کرونا نیز در کاهش شدت بیماری کووید ۱۹ و بهبودی سریع فرد بیمار اهمیت زیادی دارد.

عبدالهی با تأکید بر اهمیت تعادل در مصرف مواد غذایی گفت: هر دو حالت چاقی، اضافه وزن و یا لاغری و کم‌وزنی در انسان، در ضعف دستگاه ایمنی بدن و ابتلاء به کرونا نقش دارند.

..........آهنگ و درنگ

* انتشار یک آلبوم در فضای کلاسیک و الکترونیک: «سیلک نمای شرقی» به بازار آمد

آلبوم "سیلک، نمای شرقی"؛ مجموعه آهنگسازی‌های علی رادمان از سوی نشر پتریکور منتشر شد. این آلبوم شامل آثار موسیقی ارکسترال، مجلسی و الکترونیک رادمان است که با همکاری ارکستر معاصر پارس و هنرمندانی چون نادر مشایخی، پانیذ فریوسفی، ستاره بهشتی و یاسمن شاه‌حسینی اجرا و ضبط شده است. نام آلبوم از واژه "سیَلْک" که نام نخستین تمدن ایرانِ مرکزی، در کاشان بوده، گرفته شده است. سیَلک قدمتی در حدود بیش از هفت هزار و پانصد سال دارد. این تپه در اصل ویرانه‌های زیگورات باستانی ایران است. در ادامه نوشته علی رادمان درباره این آلبوم را می‌خوانید: "تصنیف و گردآوریِ آثارِ این آلبوم، در طول سال‌های اخیر، برای من یک سفر متنوعِ شنیداری بود که ضمن برخورد با تجربه‌های متفاوت اجرایی، به رویکردهای صوتیِ مختلفی انجامید. در این مجموعه، مکاشفه‌های شخصی در چندصدایی و فرم، در کنار چشم‌اندازهای میانﹾ فرهنگی، شالوده‌ی اصلی قطعات را تشکیل می‌دهد. از طرفی، در برخی از قطعات، استفاده از عنصر بداهه در کنار تمرکزهای صوتیِ گسترش‌یافته، مؤلفه‌های اصلی به‌حساب می‌آیند. پُرواضح است که استفاده از عناصری متفاوت، در موسیقی ملی ایران، بر ایجاد این مؤلفه‌ها تأثیر گذاشته است. این آلبوم دارای پنج اثر، شامل یک اثر ارکسترال، یک اثر الکترونیک و سه قطعه الکترو آکوستیک است." علی رادمان در سال پنجاه و دو در تهران متولد شد. موسیقی را از اوان کودکی و قبل از دبستان نزد پدرش آغاز کرد و تئوری موسیقی، آشنایی با موسیقی ایران و مراحل مقدماتی نوازندگی پیانو را نزد او آموخت. او ضمن تحصیل در رشته ی الکترونیک، آموزه های خود را درحوزه ی علوم پایه ی آهنگسازی، نوازندگی پیانو و مایه شناسی موسیقی ایرانی، نزد اساتید وقت هنرستان ارتقاء داد و در سال ۱۳۷۰ به عنوان آهنگساز، در گروه کودک و نوجوان سیما ضمن خلق آثاری چند، به عضویت مرکز اتحادیه ی نمایشگران عروسکی جهان (UNIMA) درآمد. سپس در رشته ی موسیقی دانشکده ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران پذیرفته شد. او در وادی آهنگسازی، هنر آموخته ی مکتب علیرضا مشایخی بوده و از تجربیات ایشان در تمام مقاطع تحصیلی بهره مند شده است. وی در کنار گرایش های آهنگسازی، ردیف موسیقی ایرانی را نزد مجید کیانی و تکنیک های نوازندگی پیانو را نیز تحت نظر رافائل میناسکانیان پیش برد.

او از آموزه های ,Edo Mičič منوچهر صهبایی و ایرج صهبایی در حوزه ی رهبری ارکستر، استفاده کرد و در سال 78 به عنوان دانشجوی رتبه اول دانشکده ی هنرهای زیبا فارغ التحصیل شد و سپس در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه هنر از تجربیات بسیاری از استادان وقت از جمله شاهرخ خواجه نوری، احمد پژمان، Tolibkhan Shahidi و Olena Dyachkova بهره برد.

رادمان از سال ۱۳۷۳ تاکنون، تجربیات گسترده ای را در زمینه ی آموزش عمومی و تخصصی موسیقی، در اختیار هنر جویان قرار داده  است، که حاصل این تجربیات، تألیف دو کتاب آموزشی است. او از سال ۲۰۰۴ تاکنون با چند فستیوال آهنگسازی از جمله Kiev، Utrecht و Brussels همکاری داشته و هم اکنون عضو انجمن آهنگسازان ایرانی موسیقی معاصر (ACIMC) است.

وی دارای درجه ی دکترا در رشته ی "Music-Composition" از دانشگاه "A.W.U" است.

رادمان در تیر ماه سال ۱۳۹۰ ارکستر موسیقی معاصر پارس را تأسیس کرد و توسط این ارکستر در قالب چند کنسرت، به اجرای آثاری با گرایش ها و سبک های متفاوت موسیقی پرداخت. لوح فشرده ی "کتیبه" که شامل چهار اثر ارکسترال او است، در سال ۸۸ منتشر شد و همچنین مجموعه ای تصویری از اجرای ۴ اثر دیگر او، در کنسرت سال ۹۲ با ارکستر معاصر پارس، تحت عنوان "کنسرت حکایت تندیس" در حال انتشار است.

«سیلک نمای شرقی»، جدید‌ترین اثر رادمان، به تازگی روانه بازار شده و به دلیل شیوع دوباره ویروس کرونا، تنها به شکل آنلاین و از طریق پلتفرم های فروش آنلاین موسیقی در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.

..........ورزشی

* تجلیل از ورزشکاران نابینای خوزستان

مراسم تجلیل از ورزشکاران نابینا و کم بینای استان خوزستان با حضور معاون اداره کل ورزش و جوانان این استان، رئیس سازمان بسیج ورزشکاران و رئیس هیأت ورزش نابینایان و کم بینایان برگزار شد.

به دلیل رعایت فاصله گذاری اجتماعی، از حمزه مصلح در رشته شطرنج، فرزاد علیزاده در رشته های گلبال، شطرنج و فوتبال و حمزه زهیری در رشته گلبال تقدیر به عمل آمد.

وحید انصاری رئیس هیأت نابینایان خوزستان در ابتدای این مراسم با اشاره به اینکه هیأت نابینایان خوزستان در سال های گذشته همواره در ارزیابی های سالانه مقام های برتر کشور را داشته است گفت:۵۰۰ ورزشکار نابینا و کم بینا در خوزستان فعالیت می کنند که در صورت حمایت و وجود اسپانسر تعداد بیشتری از این افراد جذب تیم های ملی می شوند.

وی با بیان اینکه ورزشکاران استان در پنج رشته گلبال، جودو، دو و میدانی، شطرنج و شنا فعالیت می کنند افزود: اگر حامیان مالی قدری به ورزشکاران کم بینا و نابینا توجه کنند شاهد شکوفایی بیشتر و ارتباط این قشر از جامعه با ورزش خواهیم بود.

در سال جاری به دلیل شیوع بیماری کرونا یکی از برنامه های مهم ما توجه به امر استعدادیابی، برگزاری دوره های آموزشی و اعزام مربیان استان به کلاس های مربیگری بود تا از این طریق تعداد مربیان موجود در استان را افزایش دهیم‌.

در ادامه، ابراهیم نصیری معاون ورزشی اداره کل ورزش و جوانان خوزستان که مهمان ویژه این مراسم بود در سخنان کوتاهی گفت: هیأت نابینایان با وجود همه کمبودهایی که دارد همواره باعث افتخار و سر افرازی استان است و ما همیشه سعی کردیم از ورزشکاران این رشته حمایت کنیم.

وی اظهار داشت: مدال آوری ورزشکاران استان در میادین مختلف داخلی و خارجی نشان از همت والای هیأت و تلاش بی وقفه و بدون چشم داشت آنهاست که امیدواریم این راه همچنان ادامه داشته باشد.

در ادامه، رضا باقری رئیس بسیج ورزشکاران خوزستان گفت: بی شک تلاش و زحمت ورزشکاران نابینا بیش از دیگر ورزشکاران است و ما سعی می کنیم از این اقشار بیشتر حمایت کنیم و آنها را به عنوان یک الگو در جامعه معرفی کنیم.

خوزستان به عنوان قطب ورزش کشور، دارای بیش از ۳۰۰ هزار ورزشکار سازمان یافته و افزون بر یک هزار و ۲۰۰ باشگاه ورزشی است.

...........حوادث

* شهروندان از ترس «مومو» به پلیس پناه بردند

پلیس در اعلام مهمترین حوادث ۲۴ ساعت گذشته از افزایش تماس‌های تلفنی شهروندان خبر داد که از ارسال پیام و کلیپ‌های موسوم به «مومو» شکایت داشته و دچار ترس و اضطراب شده‌اند.

به نقل از پایگاه خبری پلیس، سرهنگ جواد جهانشیری رئیس پلیس فتا استان خراسان رضوی اعلام کرد: طی روزهای گذشته و بخصوص از روز پنجشنبه تا کنون کارشناسان پلیس فتا استان بالغ بر صدها تماس تلفنی مبنی بر ترس شهروندان در چالش مومو و اضطراب ناشی از آن دریافت کرده و پاسخ لازم را ارائه کرده اند.

وی با اشاره به نگرانی والدین و دانش آموزان در پی انتشار تصاویر و کلیپ های رعب انگیز «مومو» افزود: در روزهای اخیر شاهد مطرح شدن چالش «مومو» در سطح برخی استان‌های کشور و همچنین استان خراسان رضوی بوده ایم و در پی آن برخی کاربران که بیشتر آن‌ها دانش آموز و کاربر شبکه اجتماعی واتس آپ بوده اند پیام‌هایی حاوی محتوا و تصاویر مومو دریافت کرده اند.

سرهنگ جهانشیری ادامه داد: رسیدگی به موضوع به صورت ویژه در دستور کار پلیس فتا قرار گرفته و بزودی افراد داخلی که هدفشان اذیت و آزار دانش آموزان و هر قشر از نوجوانان و کاربران فضای سابر باشد گرفتار قانون می‌شوند ولیکن با توجه به گستردگی و فرامرزی بودن فضای سایبر توصیه پلیس فتا پیشگیری و آگاهسازی است؛ لذا دانش آموزان و والدین از کنجکاوی و کلیک بر روی لینک های  ناشناس اجتناب کنند.

وی تصریح کرد: «مومو» چالش خطرناک آنلاینی بسیار شبیه به بازی نهنگ آبی است که ابتدا از فیسبوک شروع شد و بعد از طریق واتس آپ گسترش پیدا کرد. هدف از این بازی ترسناک،   ایجاد رعب و وحشت در بین کودکان و نوجوانان بوده است. «مومو» کودکان و نوجوانان را تهدید می‌کند در صورتی که از دستورات او پیروی نکنند در شب به رویشان ظاهر شده و و موجب هراس آنها خواهد شد.

رئیس پلیس فتا خراسان رضوی در رابطه با پیشگیری از چالش مومو افزود: تنها راهکار این  است که تحت هیچ عنوان کنجکاوی نکرده و بر روی لینک ناشناس در شبکه های اجتماعی بویژه واتس آپ که محل انتشار این چالش بوده، کلیک نکند و به تمام تماس های ناشناس در این شبکه اجتماعی توجه باشند ضمن اینکه از ذخیره  شماره های ناآشنا در واتساپ  پرهیز کرده تا شماره کاربر در بانک اطلاعاتی موصوف ذخیره نشود.

جهانشیری با اشاره به چالش مو مو به شهروندان توصیه کرد:هموطنان در مواجهه با چالش موصوف می توانند با حذف اکانت کاربری خود از شر این مزاحم ناخوانده خلاص شده و با شماره دیگری عضویت جدید پیدا کنند و از ذخیره شماره مومو سابق به شدت پرهیز کنند.

 

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *