شناسه خبر: 22014 منتشر شده در مورخ: 1399/7/21 ساعت: 22:34 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه سه شنبه 22 مهر ۱۳۹۹

روزنامه سه شنبه 22 مهر ۱۳۹۹

عناوین امروز: راه اندازی سامانه ثبت اطلاعات دانشجویان دارای معلولیت - تحریم‌های تسلیحاتی ۲۷ مهر ملغی می‌شود - اهدای عصای سفید به نابینایان - ورود واکسن آنفلوانزا به زودی - ارادت خسرو به خانه پدری - امضای تفاهم نامه همکاری میان کمیته پارالمپیک آسیا و هلال احمر امارات - قصاص زنی که کودکان ۴ و ۸ ساله اش را کشت/ با همین دستهایم خفه شان کردم

روزنامه «ایران سپید»

سه شنبه 22 مهر ۱۳۹۹

25 صفر ۱۴۴۲

13 اکتبر 2020

سال بیست و چهارم شماره 6536

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وب سایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

........عناوین این شماره......

راه اندازی سامانه ثبت اطلاعات دانشجویان دارای معلولیت

تحریم‌های تسلیحاتی ۲۷ مهر ملغی می‌شود

اهدای عصای سفید به نابینایان

ورود واکسن آنفلوانزا به زودی

ارادت خسرو به خانه پدری

امضای تفاهم نامه همکاری میان کمیته پارالمپیک آسیا و هلال احمر امارات

قصاص زنی که کودکان ۴ و ۸ ساله اش را کشت/ با همین دستهایم خفه شان کردم

...........ویژه

* راه اندازی سامانه ثبت اطلاعات دانشجویان دارای معلولیت

مجید رضازاده رئیس مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و تحول اداری سازمان بهزیستی کشور از راه اندازی سامانه دانشجویی برای دانشجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور خبر داد و گفت: «برای ساماندهی حمایت مالی از دانشجویان تحت پوشش شیوه نامه ای را به استان‌ها ابلاغ کرده ایم. در این شیوه نامه توضیح داده شده افرادی که مشمول دریافت حمایت های مالی هستند، چه کسانی هستند و به چه میزانی می‌توانند از این حمایت‌های مالی استفاده بکنند.»

وی ادامه داد: «همه دانشجویان تحت پوشش بهزیستی که در سال‌های قبل وارد دانشگاه شدند و از طریق واحدهای استانی حمایت‌های مالی به آنها یا دانشگاه آنها پرداخته شده و هم دانشجویانی که امسال نتایج آنها خواهد آمد، قبول و وارد دانشگاه می شوند، می توانند وارد این سامانه بشوند.»

رضازاده افزود: «دانشجویان باید اطلاعاتی که سامانه می خواهد را وارد کنند البته ابتدا باید بعد رمز ورود و نام کاربری را بگیرند. البته این سامانه توضیحاتی داده شده که دانشجویان چطور رمز عبور را بگیرند.»

وی گفت: «برای ورود به سامانه، موبایل باید به نام خودش دانشجو باشد. بعد از ورود به سامانه باید اطلاعات مربوط به قبولی دانشگاه و نوع دانشگاه را وارد کنند و بعد از آن هم باید هر ترم اطلاعات ترم را وارد سامانه کنند تا بتوانیم کمک هزینه را برای آنها پرداخت کنیم.»

وی گفت: «افرادی که مشمول دریافت حمایت های مالی هستند با جزئیات توضیح داده شده و بر اساس شیوه نامه ای که در همان سامانه گذاشته شده است‌ اقدام کنند. طبق قانون موظف هستیم به معلولانی که در دهک درآمدی پایین، متوسط شدید و خیلی شدید هستند، حمایت مالی دانشجویی پرداخت کنیم.»

رضازاده افزود: «فرزندان مراکز شبه خانواده، فرزندان تحت پوشش بهزیستی در خانواده امداد بگیر و فرزندان انتقال یافته به زندگی مستقل هم مشمول دریافت ۱۰۰ درصد این شهریه می شوند که البته باید قبل از سن 16 سالگی در سازمان بهزیستی پذیرش شده باشند.»

وی ادامه داد: «برای دو گروه دیگر هم کمک هزینه و حمایت مالی را خواهیم داشت که شامل زنان سرپرست خانوار و فرزندان آنها و فرزندانی که سرپرست شوند یا معلول شدید یا خیلی شدید باشند است که باید در سازمان بهزیستی پرونده داشته باشند.»

دانشجویان می توانند برای ثبت اطلاعات خود به آدرس اینترنتی http://students.behzisti.net/ مراجعه کرده و اطلاعات شان را وارد نمایند.

* آغاز روند تحول بنیادین در تهیه و توزیع تجهیزات توانبخشی

نوزدهم مهرماه، سهیل معینی مدیرعامل شبکه تشکل‌های نابینایان کشور «چاووش» با  قبادی‌دانا معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور در خصوص مهم‌ترین مشکلات جامعه نابینایان در آستانه روزجهانی عصای سفید دیدار و گفتگو کردند.

معینی با طرح وجود نارسایی‌های جدی در امر تأمین تجهیزات توانبخشی ناببنایان و کم‌بینایان و عدم تناسب بودجه تخصیصی به تجهیزات توانبخشی در مقایسه با سایر گروه‌های دارای معلولیت گفت: « فقدان شیوه‌نامه تأمین و توزیع این تجهیرات برای گروه‌های مختلف معلولیتی، حذف فناوری‌های اطلاعاتی به بهانه گرانی از فهرست تجهیزات توانبخشی نابینایان، تفاوت عملکرد استان‌ها در این زمینه از دیگر مشکلات نابینایان در بحث تجهیزات توانبخشی است که علیرغم پیگیری‌های شبکه ملی تشکل‌های نابینایان در این سال‌ها، پیشرفت کمی در این زمینه مشاهده می‌شود.»

در این نشست قبادی‌دانا ضمن تأیید این مشکلات، از آغاز روند تحول بنیادین در این خصوص خبر داد و افزود: «به منظور تحول اساسی در روند تأمین و توزیع تجهیزات توانبخشی از جمله برای نابینایان نیازسنجی از مددجویان، شاخص‌گذاری براساس اولویت‌های نیاز جامعه هدف و مهم‌تر از آن تغییر کیفی در شیوه توزیع مدنظر قرار گرفته است، از جمله حذف حداکثری مداخله سازمان بهزیستی در خرید و توزیع تجهیزات و برون‌سپاری آن از طریق فروشگاه‌های سراسری تأمین و توزیع کالا است.»

رئیس سازمان بهزیستی همچنین از ثبت الکترونیکی نیاز مددجویان به تجهیزات و تزریق قدرت خرید به افراد معلول براساس شیوه‌نامه جدید و خرید مستقیم متقاضیان از عرضه‌کنندگان تجهیزات و حذف بروکراسی اداری خبر داد.

قبادی‌دانا، از اقدام سازمان برای خرید رایانه‌های همراه نابینایان در پاسخ به درخواست شبکه چاووش و متقاضیان به این فناوری گفت: «با انجام تحول بنیادی در تأمین تجهیزات توانبخشی، دسترسی نابینایان تحصیلکرده به فناوری‌های پیشرفته اطلاعاتی نیز محقق خواهد شد.»

.........اخبار روز

* تحریم‌های تسلیحاتی ۲۷ مهر ملغی می‌شود

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه: هفته بعد در ۲۷ مهر ساعت ۳:۱۳ بامداد تحریم‌ها و محدودیت‌های تسلیحاتی ملغی می‌شود.  براساس ضمیمه ۵ برجام و ضمیمه ۲ قطعنامه ۲۲۳۱، پنج سال بعد از تصویب برجام این اتفاق می‌افتد. این موضوع نشان می‌دهد که آمریکا با وجود تلاش‌های فراوان شکست خورده و دیگر ابرقدرت نیست.

* تخم‌مرغ شانه‌ای ۱۰ هزار تومان در تهران ارزان شد

رضا سالمی مدیرکل پشتیبانی امور دام استان تهران: با عرضه گسترده، قیمت تخم‌مرغ شانه‌ای حدود ۱۰ هزار تومان ارزان شد. اوایل مهرماه قیمت تخم‌مرغ در مراکز عرضه به شانه‌ای ۳۵ تا ۳۷ هزار تومان رسید. طرح عرضه گسترده مرغ و تخم‌مرغ طی چند روز اخیر در سطح استان آغاز شده است. هم‌اکنون قیمت تخم‌مرغ در میادین میوه و تره‌بار کیلویی ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان و شانه‌ای ۲۶ تا ۲۷ هزار تومان به مردم عرضه می‌شود./ایرنا

* آمادگی پلیس برای همکاری با ستاد کرونا

فرمانده انتظامی تهران بزرگ با اعلام آمادگی برای همکاری با ستاد ملی مقابله با کرونا در جریمه متخلفان کرونا، گفت: ما این طرح را شروع کرده‌ایم و در کنار ستاد ملی مقابله با کرونا خواهیم بود.

* دریافت نقدی جریمه ماسک از مردم مورد تأیید وزارت بهداشت نیست

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: هیچ فردی به عنوان مامور وزارت بهداشت یا دستگاه های دیگر نسبت به اخذ جریمه ماسک به صورت نقدی یا با استفاده از کارتخوان به مردم مراجعه نمی‌کند و افرادی که این اقدام را انجام بدهند، کلاهبردار هستند./ ایرنا

* ارتباط تصویری فرمانده کل قوا با مراسم مشترک دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه‌های افسری نیروهای مسلح

 این مراسم به میزبانی دانشگاه افسری امام علی علیه‌السلام و به دلیل شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا با حضور تعدادی از یگان‌های نمونه از ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران برپا شده است.

* کنکور با برگزاری ۳ سال امتحانات نهایی دانش آموزان حذف می‌شود

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس و کمیسیون آموزش شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال بررسی موضوع حذف کنکور هستند، گفت: اگر سه سال مستمر امتحانات دانش آموزان به صورت نهایی برگزار شود، کنکور حذف خواهد شد.

* ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار خانواده اجاره‌نشین هستند

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس: در ساخت مسکن دچار مشکل شده‌ایم. دولت در طول ۷ سال مسئولیت ساخت مسکن را به تأخیر انداخته است. ۷ میلیون و هفتصد هزار خانواده در کشور اجاره نشین هستند. با ۲۰ هزار میلیارد تومان که دولت برای وام ودیعه مسکن در نظر گرفته است فقط می‌توان به  ۷۰۰ هزار نفر وام  داد. ۲ میلیون خانوار واجد شرایط دریافت وام هستند. /تسنیم

........گفتگوی ویژه

* اهدای عصای سفید به نابینایان

سال 1921 میلادی عکاسی اهل شهر بریستول کشور انگلستان با نام جیمز بیگز در اثر یک سانحه بینایی خود را از دست داد. او برای در امان ماندن از خطر وسائل نقلیه که در خیابان‌های اطراف محل زندگی اش در حال رفت و آمد بودند، ابتکار استفاده از عصا به رنگ سفید را که به راحتی برای همگان قابل دید باشد را بکار برد.
به گزارش ایران سپید استفاده از عصا به عنوان وسیله کمکی در رفت و آمد نابینایان از قرن‌ها پیش متداول بوده است، ولی استفاده از عصای سفید به شکل امروزی و به عنوان نمادی برای شناخت نابینایان به بعد از جنگ جهانی اول برمی‌گردد. به همین علت در تقویم جهانی روزی را برای شناخت عصای سفید و استفاده کنندگان آن به یادگار گذاشتند.
15 اکتبر برای پاسداشت عصای سفید و نابینایان و کم بینایان است. در این روز انجمن ها با برگزاری مراسم، نشست و گفتگوهای مختلف با رسانه ها این روز را به آحاد جامعه یاد آوری میکنند تا بدانند شهروندانی که در دستاشان عصای به رنگ سفید است حقوقی دارند که باید از سوی مردم، محترم شمرده شود.  
طبق روال گزارش های قبلی که به شهرهای مختلف برای آگاهی از برنامه هایشان سر زدیم امروز به آذربایجان غربی و شهر ارومیه می رویم تا گفتگوی با مدیر انجمن نابینایان این شهر داشته باشیم.
عبدالمناف عظیمی مدیرعامل انجمن نابینایان آذربایجان غربی در خصوص برنامه هایشان به ایران سپید می گوید: «با توجه به ویروس کرونا و وضعیت قرمز اکثر استان های کشور هیچ مراسم جمعی در روز جهانی عصای سفید برگزار نمیشود. 23 مهر ماه مدیران انجمن از ساعت 8:30 دقیقه صبح در دفتر محل انجمن حضور خواهند داشت. این انجمن در نظر دارد در این روز به نابینایان مطلق بالای 10 سال عصای سفید اهدا کند. دوستان نابینایی که عضو انجمن هستند، میتوانند به محل دفتر این انجمن به نشانی ارومیه، خیابان خرمشهر روبه روی پارک ساعت کوی 19 پلاک 1 مراجعه کرده و عصای خودشان را تحویل بگیرند. ما در این روز تا ساعت پنج بعداز ظهر پذیرانی دوستان و اعضای انجمن خواهیم بود. ناگفته نماند که دفاتر ما در شهرستان ها نیز همین برنامه را خواهند داشت.»
وی با اشاره به دیگر نابینایانی که نمی توانند در آن روز به صورت حضوری در محل انجمن حضور یابند، بیان می کند: «بعد از ایام 23 مهر ماه با بررسی پرونده های اعضای انجمن با دوستانی که عصا دریافت نکردند تماس می گیریم و عصای سفید را به آدرس محل سکونتشان ارسال خواهیم کرد.»
عظیمی ادامه می دهد: «از دیگر برنامه های ما در این روزهای کرونایی تقدیر از 20 مدال آور ورزشی است که در رشته های گلبال، دو ومیدانی، شطرنج، شنا و... در بهمن ماه سال گذشته  طی مسابقات کشوری بابلسر حائز رتبه شدند، خواهد بود.»
مدیرعامل انجمن نابینایان آذربایجان غربی با بیان آنکه برنامه ای هم برای تقدیر از کارمندان خواهیم داشت، عنوان می کند: «به دنبال اقدامی که سال گذشته هم دراین ایام انجام شد امسال هم به ادارات مختلف نامه ای ارسال می کنیم و از مدیران شان درخواست خواهیم کرد تا از نابینایان و کم بینایان شاغل  در آن اداره یا سازمان روز 23 مهر ماه تقدیر به عمل آید.»
عظیمی از دیگر اقدامات انجمن طی ماه های گذشته هم می گوید: «ما در شهر ارومیه حدود 350 الی 450 نفر و در کل استان بالغ بر 1500 نفر عضو داریم . امسال توانستیم سه مرحله سبد غذایی در اختیار اعضای انجمن قرار دهیم. با شیوع ویروس کرونا و کمبود اقلام بهداشتی انجمن نابینایان  توانست برای حدود 100 تا 150 نفر از اعضایش اقلام بهداشتی مثل ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی کننده تهیه کند و به مابقی اعضا سبدهای غذایی را ارائه کرد. شاید بگوید همه  نابینایان و کم بینایان نیازمند اقلام بهداشتی بودند و چرا به همه این وسایل تعلق نگرفت.؟! ما نمیتوانیم یک فرد نابینا که حضور در شهر برایش دشوار است را به محل انجمن بکشانم و 10عدد ماسک و دستکش به او دهیم چرا که توانایی اهدای یک بسته کامل ماسک به هر عضو را نداریم و با یکی دو تا هم دردی از بچه ها درمان نمیشود به همین منظور تمرکزمان را روی سبدهای کالا گذاشتیم تا بتوانیم حداقل مواد اولیه غذا را به دست اعضای انجمن برسانیم چرا که اقلام بهداشتی قیمت بالایی ندارند و در انجمن ما هستند اعضایی که فقط روزگارشان را با مستمری که بهزیستی به آنها میدهد می گذرانند و بیشتر از اقلام بهداشتی به مواد غذایی نیاز دارند.»
وی در پایان صحبت هایش به قانون حمایت از حقوق معلولان هم اشاره  می کند و می افزاید: «یکی از خواسته های ما نابینایان و کمبینایان در روز عصای سفید اجرایی شدن قانون حمایت از حقوق معلولان است. این قانون در سال 96 ابلاغ شد اما برخی از مواد آن پشتیبانی اجرایی ندارند و برخی نیازمند بودجه های کلان هستند و هنوز این قانون نتوانسته آن طور که باید و شاید در زندگی و رفاه حال معلولان به ویژه نابینایان تأثیر بگذارد. امسال در استان ما چهار سالن ورزشی برای همه گروه های معلول در یک مجموعه احداث خواهد شد، ما از مسئولان انتظار داریم تا کار ساخت این پروژه اغاز شود و هرچه زودتر به نتیجه برسد تا معلولان بتوانند از امکانات ورزشی این مجموعه بهره مند شوند.»

.........بهداشت و سلامت

* ورود واکسن آنفلوانزا به زودی

وزیر بهداشت گفت: قرار بود واکسن آنفلوانزا از ۱۵ شهریور در اختیار مردم قرار گیرد اما با موانعی که ایجاد کردند، به تأخیر افتاد با این حال در بسیاری از کشورهای اروپایی هم واکسیناسیون آنفلوانزا را از ۱۵ اکتبر شروع می کنند.
سعید نمکی افزود: با توجه به استفاده گسترده مردم دنیا از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی برای مهار کووید۱۹ در بسیاری از کشورها شیوع آنفلوانزا کاهش قابل ملاحظه ای پیدا کرده است و این مساله کمک موثری است که امسال نگرانی کمتری در مورد این بیماری داشته باشیم.
نمکی ادامه داد: با این حال واردات و توزیع واکسن آنفلوانزا در کشور برای گروههای پر خطر انجام می شود، ۱.۵ میلیون واکسن تاکنون برای زنان باردار، بیماران خاص و صعب العلاج به صورت رایگان در شبکه بهداشتی تزریق شده و محموله بعدی این واکسن ها نیز تا یک ماه آینده برای توزیع رایگان بین افراد پر خطر وارد کشور و توزیع می شود.
وی گفت: با این وجود می دانیم ایمنی زایی واکسن آنفلوانزا علیه این بیماری ۱۰۰ درصد نیست و حداکثر ایمنی زایی آن بین ۳۰ تا ۳۵ درصد است و این طور نیست که هر کس این واکسن را تزریق کند، به بیماری آنفلوانزا گرفتار نمی شود.
وزیر بهداشت ادامه داد: علاوه بر توزیع واکسن آنفلوانزای رایگان برای گروههای پر خطر، محموله های وارداتی این واکسن با ارز ۴۲۰۰ تومانی نیز به زودی در داروخانه ها با قیمت مصوب توزیع می شود و البته به بخش خصوصی اجازه داده شده این واکسن را با ارز نیمایی یا حتی ارز آزاد هم وارد کنند که قیمت آن تعیین خواهد شد.
وزیر بهداشت درباره تولید واکسن کرونا در ایران نیز گفت: مراحل کار دنبال  می شود، آزمایش حیوانی بر روی میمون هم انجام شده و نتایج خوبی داشته است و تا دو سه هفته آینده آزمایش واکسن بر روی نمونه انسانی هم آغاز می شود، تمام مراحل بر اساس استانداردهای بین المللی است و گزارش آن امروز به سازمان بهداشت جهانی ارائه می شود.
نمکی ادامه داد: با وجود تحریم های ظالمانه برای تأمین داروهایی مانند رمدسیویر و فاویپیراویر که تأثیر کمی هم در درمان کووید۱۹ داشتند، این داروها را در داخل کشور تولید کردیم، در مورد تولید واکسن کرونا نیز تلاشها با فرآیند نظارت دقیق وزارت بهداشت دنبال می شود و هفت گروه تحقیقاتی در کشور روی این موضوع کار می کنند.
وی درباره موج جدید کووید۱۹ در کشور گفت: موج جدید این بیماری از امواج قبلی سنگین تر است و به صورت تصاعدی موارد ابتلا به این بیماری در کشور رو به افزایش است، در مورد پر بودن تخت های بیمارستانی نیز در تلاشیم به گونه ای مدیریت کنیم که مردم سرگردان نشوند، مردم نباید نگران تخت خالی برای بستری باشند، با دستور مقام معظم رهبری از ظرفیت تخت های بیمارستانی بیمارستانهای نیروهای مسلح و تأمین اجتماعی استفاده می کنیم.
نمکی ادامه داد: وزارت بهداشت در این شرایط از ظرفیت استراتژیک خود برای ارائه خدمات استفاده می کند و در این راستا بسیاری از خدمات غیر اورژانسی و عمل های غیر ضروری به تأخیر می افتد و ظرفیت بیمارستانی آن برای پذیرش بیماران کووید۱۹ استفاده می شود، ممکن است درآمد اختصاصی بیمارستانها کم شود یا برخی جراحی ها به تأخیر بیفتد اما پذیرش و درمان بیماران اورژانسی مانند افرادی که در معرض سکته هستند، متوقف نمی شود.

* عرضه ماسک ۱۳۰۰ تومانی در داروخانه ها

سازمان غذا و دارو اعلام کرد که ماسک سه لایه پزشکی با قیمت مصوب ۱۳۰۰ تومان در داروخانه های سراسر کشور عرضه می شود.
به نقل از ایسنا، باتوجه به تأکید ستاد ملی کرونا در مورد لزوم استفاده همه آحاد جامعه از ماسک و سهولت دسترسی مردم به ماسک با قیمت مصوب، هماهنگی های لازم با تمامی شرکت‌های تولید کننده و توزیع کننده سراسری ماسک سه لایه پزشکی برای تأمین و توزیع صورت گرفته است.
واحدهای تولیدی ماسک سه لایه پزشکی صنعتی دارای پروانه ساخت از سازمان غذا و دارو که در فهرست دریافت سهمیه مواد اولیه تولید ماسک هستند، موظف به توزیع ماسک تولیدی خود مطابق سهمیه ابلاغی به شرکت‌های توزیع، هستند.
براین اساس قیمت فروش درب کارخانه ماسک سه لایه پزشکی ۱۰۵۰۰ ریال، قیمت توزیع کننده ۱۱۵۵۰ ریال و قیمت مصرف کننده ۱۳۰۰۰ ریال اعلام شده است.
روزانه حداقل ۲ میلیون عدد ماسک تولیدی به صورت موردی و در قالب قراردادهای فروش، به شرکت‌های پخش مورد تأیید سازمان غذا و دارو، جهت توزیع در داروخانه‌های سراسر کشور توزیع و گزارش آن در سامانه ttac.ir  ثبت خواهد شد.

........آهنگ و درنگ

* ارادت خسرو به خانه پدری
با وجود گذشت پنج شش روز از ضایعه درگذشت خسرو آواز ایران، استاد محمدرضا شجریان، همچنان این اتفاق سوژه داغ رسانه‌های مختلف است و جامعه ایرانی هنوز در حال تحلیل شأن و وزن و جایگاه این ستاره موسیقی در هنر این آب و خاک است. هر کس از منظری به کارنامه سترگ و ارزشمند خسرو آواز ایران می‌نگرد و ما هم بر آن شدیم تا در این نوشته، از تعلق خاطر شجریان به زادگاه و خانه پدری خود یعنی سرزمین خراسان بنویسیم.
در میانه دهه هشتاد شمسی بود که انتشار یک قطعه محلی خراسانی با صدای محمدرضا شجریان، در میان علاقمندان موسیقی سنتی خبرساز شد. قطعه‌ای شوخ و شنگ به نام «عشق پیری و معرکه‌گیری» که شجریان در آن شعری مشهدی از عماد خراسانی را به شکلی جذاب و نمکین می‌خواند. انتشار این قطعه، برای آن دسته از مخاطبانی که تا آن زمان تنها آثار اتو کشیده و به اصطلاح شق و رق از استاد شنیده بودند، قدری عجیب می‌نمود. همین، دست مایه توجه بیشتری را برای پژوهشگران و علاقمندان موسیقی ایرانی فراهم کرد تا در باره تعلق خاطر شجریان به موسیقی خراسان، بیشتر کند و کاو کنند.
از نظر زمانی، می‌توان گفت آلبوم «خراسانیات» که در اسفند ۹۸ منتشر شد، نخستین اجرای رسمی شجریان از موسیقی زادگاه خود است. موسیقی‌ای که  شاید در آن زمان چندان شهرتی نداشت، اما اکنون به عنوان یکی از غنی‌ترین موسیقی‌های مناطق ایران به شمار می‌رود. این آلبوم را نخستین مجموعه خراسانی استاد به حساب می‌آوریم. چه، علی‌رغم انتشار آلبوم در اسفند ۹۸، می‌دانیم که ضبط آن به سال ۶۵ باز می‌گردد.
در آلبوم یادشده ۹ قطعه به مدت ۵۵ دقیقه آمده است که ۷ قطعه آن در سال ۶۵ و با کیفیتی بسیار مطلوب ضبط شده است و دو قطعه دیگر (ضربی سنتور و دوبیتی‌خوانی شجریان با همنوازی سنتور مشکاتیان) حاصل اجرای دو سال بعد آن‌ها در آلمان است.
جز اشعار آواز این آلبوم، بقیه اشعار از مجموعه‌ای است که ملک‌الشعرا بهار با لهجه خراسانی سروده است و در پایان دیوانش نیز آورده است. شاید اگر مشکاتیان و شجریان دچار اختلاف نمی‌شدند،‌ قطعا  از دیوان بزرگ بهار می‌توانستند غزلیات یا رباعیاتی را انتخاب کنند که کل اشعار این آلبوم  هم به نام این شاعر شهیر باشد و اثر، شسته‌ رفته‌تر از این  منتشر شود. علاقه شجریان به شاعر و ادیب همشهری خود یعنی علامه ملک الشعرا بهار، چیزی نیست که قابل کتمان باشد و شاید بتوانیم خراسانیات را به نوعی ادای دین شجریان به بهار به حساب آوریم.
شجریان پس از این آلبوم در سال‌های اول دهه هفتاد آلبوم «یاد ایام» را با گروه آوا و نواسازی داریوش پیرنیاکان منتشر کرد که برخی از قطعات آن، الهام گرفته از فضای موسیقی خراسان است. سپس در سال‌ ۱۳۷۷ آلبوم «شب، سکوت، کویر» را با آهنگ‌سازی کیهان کلهر به بازار موسیقی عرضه کرد، که یکی از موفق‌ترین آلبوم‌های شجریان بود و در معرفی موسیقی خراسان نقشی ویژه داشت.
چنان که آقای کلهر در مصاحبه‌هایش عنوان کرده است، قطعات «شب، سکوت، کویر» ‌در سال ۱۳۷۳ ضبط شد، اما شجریان آن را در سال ۱۳۷۶، در زمانی که در کانادا بود، خواند و یک سال پس از آن منتشر شد.
فضای کلی آلبوم «شب سکوت کویر» الهام گرفته از موسیقی خراسان است و کیهان کلهر با بهره‌گیری از سازهای معروف آن منطقه (دوتار، دهل، سرنا و قوشمه)، به‌کارگیری برخی از نوازندگان نامی آن ناحیه همانند حاج قربان سلیمانی و علیرضا سلیمانی (دوتار)، علی آبچوری(قوشمه) و حسین ببی (دایره) و ترکیب این نواخته‌ها با سازهای ملی، کاری ماندگار از خود برجای گذاشته است.

..........ورزشی

* امضای تفاهم نامه همکاری میان کمیته پارالمپیک آسیا و هلال احمر امارات

کمیته پارالمپیک آسیا در مورد این تفاهم نامه اعلام کرده با توجه به هم راستا بودن فعالیت های این سازمان با APC در خصوص بهبود معیشت افراد دارای معلولیت و نیز مؤثر بودن آن در کمک رسانی به کمیته های ملی پارالمپیک آسیا در این موضوع، این تفاهم نامه منعقد شده است.
همچنین اعلام شده که این تفاهم نامه بخش های بسیار گسترده ای از قبیل ایجاد کسب و کارهای کوچک برای افراد دارای معلولیت در راستای استقلال مالی آنها، تهیه تجهیزات تطبیقی و زیرساخت های قابل دسترس و همچنین ایجاد یک پایگاه اطلاعاتی از داوطلبان را دربرمی گیرد و دسترسی به آن به NPC ها کمک می کند تا پروژه ها و رویدادهای خود را انجام دهند.
انگیزه اصلی از امضای این تفاهم نامه میان APC و سازمان هلال احمر امارات متحده عربی، نیاز NPC  های آسیا در حمایت از ورزشکاران در ایام همه گیری بیماری کرونا ذکر شده و با توجه به اینکه نیاز هر کشور متفاوت است، هلال احمر امارات از کلیه کشورها از جمله ایران درخواست نموده تا دانش و تخصص خود را در حوزه افراد دارای معلولیت کشورشان را برای برنامه عملیاتی ارائه نمایند.
همکاری کمیته پارالمپیک آسیا با هلال احمر امارات متحده عربی در گام اول با ایجاد یک پایگاه اطلاعاتی قابل دسترس از داوطلبان همکاری در این پروژه و نیز مرور بر طرح های آنها آغاز  و در ادامه مسیر، راههای ارائه حمایت به صورت روشن تری اعلام خواهد شد. امید می رود این همکاری باعث توسعه زیرساخت های ورزشکاران معلول در کشور های مختلف شود.

* فردوسیپور سکوت خود را شکست

پس از یک سال و ۷ ماه سکوت، بالاخره عادل فردوسیپور اشاره ای به پایان کارش در برنامه ۹۰ داشت.
عادل فردوسیپور پس از دریافت جایزه Alumni Achivement Award 2020 ، در مراسم آنلاین انجمن فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف(سوتا) اظهار کرد: خیلی خوشحال هستم و تشکر می کنم از تمام کسانی که افتخار دادند و من را انتخاب کردند.
فردوسیپور یادآور شد: همیشه سر کلاس‌هایم گفته ام و بچه‌های صنایع می توانند شهادت بدهند که سعی کردم و تأکید داشتم که «آقایان و خانم‌ها» از ایران نروید و مملکت را ترک نکنید؛ اینجا مثل تمام عزیزانی که ماندند و موجب افتخار ما هستند، بمانید. تلاش کنید و بجنگید تا مملکت خودمان را بسازیم؛ همیشه این موضوع را گفته ام.
او یادآور شد: بهمن ماه ۹۷ که ترم جدید دانشگاه شروع شد، این موضوع را مطرح کردم و به بچه ها گفتم اگر هم می روید، زود برگردید و ماندگار نشوید. اصلاً چرا می روید?
این مجری محبوب با اشاره به کنار گذاشته شدن و گرفتن برنامه ۹۰ از او، عنوان کرد: اسفندماه ۹۷ بدون هیچ توضیح و دلیل موجهی من را کنار گذاشتند. وقتی عید شد و به اولین کلاسم در فروردین‌ماه ۹۸ رفتم، بچه ها گفتند: «استاد! شما که می گفتید بمانید و مملکت را بسازید، شما بیش از ۲۰ سال ماندی و برنامه داشتی، چه اتفاقی افتاد و الان چه حرفی می‌زنید؟» واقعاً در آن زمان هیچ جوابی برای بچه های کلاسم نداشتم.

............حوادث

* قصاص زنی که کودکان ۴ و ۸ ساله اش را کشت/ با همین دستهایم خفه شان کردم

خراسان نوشت: زن سنگدلی که دو کودک ۴ و ۸ ساله اش را در یک اقدام جنون آمیز به قتل رساند، اما جرئت خودکشی پیدا نکرد، سپیده دم روز یکشنبه در زندان مرکزی مشهد قصاص شد و بدین ترتیب تراژدی «جنایت دردناک» در میان حلقه دار به پایان رسید.
 این تراژدی وحشتناک نیمه شب بیست و چهارم بهمن سال ۹۵ هنگامی شکل فاجعه بار به خود گرفت که «راضیه» (زن ۳۳ ساله) هنوز با افکار شیطانی دست به گریبان بود. سرگذشت تلخ، فشارها و آسیب‌های اجتماعی او را به سوی تصمیمی هولناک سوق داد. او بعد از جدایی از همسر دومش در تنگنای مشکلات اقتصادی و اجتماعی دست و پا می‌زد و نمی‌توانست دو فرزند خردسالش را به تنهایی سر و سامان بدهد. به همین دلیل نقشه  قتل دو کودک بی گناه را در حالی از ذهن گذراند که «طاهره» (دختر ۸ ساله) از مدرسه به خانه بازگشت و از برادرش مراقبت می‌کرد تا مادر امور خانه داری را به سرانجام برساند، ولی آن شب دو کودک خردسال زودتر از همیشه به خواب عمیقی فرو رفتند.
مادر سنگدل چشم به صورت معصوم فرزندانش دوخت و یک بار دیگر نقشه ترسناک خود را مرور کرد. عقربه‌های ساعت از نیمه شب گذشته بود که زن جوان گوشی تلفن را برداشت و در پیامی برای خواهرش چنین نوشت: «من برای تو خواهر خوبی نبودم مرا ببخش...» او پیامک را برای خواهرش ارسال کرد، ولی پاسخی از سوی او دریافت نکرد. «راضیه» نگاه دلهره آور دیگری به چهره کودکانش انداخت و در حالی که آن‌ها در خواب ناز بودند، دومین پیامک را برای خواهرش این گونه نوشت: «به پدر بگویید جنازه‌های ما روی زمین نماند!»، اما باز هم پاسخی نیامد و پیامی بین دو خواهر رد و بدل نشد.
زن جوان که دیگر قصد داشت تصمیم هولناکش را عملی کند، ابتدا بالای سر دختر ۸ ساله اش نشست که کنار کیف مدرسه اش به خواب رفته بود! زن بی رحم ناگهان راه تنفسی دخترک را مسدود کرد به طوری که دست و پازدن‌های ملتمسانه او ثمری نداشت و دقایقی بعد در حالی که چشم به مادر دوخته بود، جان خود را از دست داد و بی حرکت شد. این جنایت دردناک چنان بی سروصدا انجام شد که هنوز پسر ۴ ساله در کنار خواهرش باچهره‌ای معصومانه به آرامی نفس می‌کشید. زن سنگدل نگاهی به دستانش انداخت و این بار راه تنفسی علیرضا (کودک ۴ ساله) را بست، اما او نتوانست بیشتر دست و پا بزند و تنها با چشمانی نیمه باز نگاهی به مادرش انداخت و به آرامی جان داد. دیگر همه چیز به پایان رسید و تراژدی جنایت دردناک در انتهای کوچه و درون منزلی نقلی رقم خورد.
زن ۳۳ ساله بعد از ارتکاب این جنایت، ادامه نقشه اش را به اجرا گذاشت. او که تلاش می‌کرد خود را از عذاب روحی آینده رها کند، درون حمام رفت و با تیغ دست چپ خودش را زخمی کرد تا خودکشی کند، اما جرئت نداشت رگ دستش را بزند! به همین دلیل به همان مقدار اندک خون که از ساعدش چکید بسنده کرد و داخل اتاق کنار اجساد فرزندانش نشست.
صبح روز بعد، وقتی خواهر راضیه بیدار شد و پیامک‌های شبانه او را دید، هراسان و وحشت زده به طرف خیابان امام هادی (ع) حرکت کرد. او احتمال می‌داد، حادثه هولناکی رخ داده باشد. وقتی به انتهای کوچه امام هادی یک رسید پی در پی در منزل را به صدا درآورد به گونه‌ای که همسایگان نیز متوجه ماجرایی تلخ شدند.
لحظاتی بعد راضیه به زحمت خود را به در حیاط رساند و آن را گشود. خواهر او با دیدن لباس‌های خون آلودو ظاهر آشفته «راضیه» بی درنگ با اورژانس تماس گرفت و قدم درون منزل نقلی اجاره‌ای گذاشت، اما تراژدی «جنایت دردناک» او را نیز در جا میخکوب کرد.
گزارش ما حاکی است: دقایقی بعد نیروهای انتظامی، در حالی ماجرای این جنایت وحشتناک را به قاضی ویژه قتل عمد اطلاع دادند که امدادگران اورژانس مرگ دو کودک بی گناه را تأیید کردند.
 ساعت  ۸ صبح کارآگاهان اداره جنایی پلیس آگاهی خراسان رضوی عازم محل وقوع جنایت شدند و بدین ترتیب تحقیقات قضایی در حالی آغاز شد که زن جوان با اشاره به دستانش گفت: آن‌ها را با دستانم خفه کردم!
او در تشریح سرگذشت خود که به این تراژدی وحشتناک رسید به قاضی ویژه قتل عمد گفت: بیشتر از یک سال از عمر دخترم «طاهره» گذشته بود که از همسرم طلاق گرفتم. او به مواد مخدر اعتیاد داشت و روزگارم را تلخ کرده بود. نمی‌توانستم این وضعیت را تحمل کنم! به همین دلیل حضانت دخترم را پذیرفتم تا روزگار خوبی را تجربه کنم، اما این ماجرا سرنوشت مرا در مسیر دیگری قرار داد چرا که بعد از طلاق مشکلاتم بسیار شد. یک سال از طلاقم گذشته بود که به خواستگاری مرد ۶۲ ساله‌ای پاسخ مثبت دادم تا شاید سر پناهی داشته باشم. اما در حالی که پسرم «علیرضا» یک سال بعد از ازدواجم به دنیا آمد باز هم روزگار روی خوش به من نشان نداد، زیرا همسرم حاضر نبود از دخترم سرپرستی کند و این موضوع سرآغاز اختلافات خانوادگی بین ما شد. از طرف دیگر هم فرزندان همسرم موافق ازدواج مجدد او نبودند و به این اختلافات دامن می‌زدند تا این که مهریه ام را کف دستم گذاشت و مرا طلاق داد. من هم با آن پول خانه‌ای اجاره کردم، ولی درآمدی برای امرار معاش نداشتم. می‌خواستم با چرخ خیاطی کهنه ام کار کنم، اما باز هم کسی حاضر نبود سرمایه‌ای در اختیارم بگذارد تا این که تصمیم به قتل فرزندانم گرفتم....
گزارش ها حاکی است، با تکمیل تحقیقات در دادسرای مشهد، این پرونده در شعبه پنجم دادگاه کیفری یک خراسان رضوی به ریاست قاضی بنده‌ای و مستشاری قاضی شجاع پور فدکی مورد رسیدگی قرار گرفت و در نهایت قضات با تجربه دادگاه پس از برگزاری چندین جلسه محاکمه، رأی به قصاص نفس زن ۳۳ ساله دادند و بدین ترتیب با فراهم شدن مقدمات اجرای حکم در دادسرای عمومی و انقلاب مشهد، این زن جوان که دیگر ۳۷ ساله بود سپیده دم روز یکشنبه با حضور قضات اجرای احکام در زندان مرکزی مشهد به دار مجازات آویخته شد.

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *