شناسه خبر: 22001 منتشر شده در مورخ: 1399/7/20 ساعت: 22:35 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه دوشنبه 21  مهر ۱۳۹۹

روزنامه دوشنبه 21 مهر ۱۳۹۹

عناوین امروز: ممانعت وزارت صمت برای مناسب سازی خودرو معلولان - بیش از ۴ هزار نفر در اربعین خون اهدا کردند - آگاهی از متن قانون معلولان سرنوشت ساز است - در دوران کرونا سالمندان چه بخورند؟ - برگزاری وبینارهای آموزشی آکادمی ملی پارالمپیک از ۲۱ مهرماه - قتل به خاطر انتشار عکس زن برادر در فضای مجازی

روزنامه «ایران سپید»

دوشنبه 21  مهر ۱۳۹۹

24 صفر ۱۴۴۲

12 اکتبر 2020

سال بیست و چهارم شماره 6535

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وب سایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

........عناوین این شماره......

ممانعت وزارت صمت برای مناسب سازی خودرو معلولان

بیش از ۴ هزار نفر در اربعین خون اهدا کردند

آگاهی از متن قانون معلولان سرنوشت ساز است

در دوران کرونا سالمندان چه بخورند؟

برگزاری وبینارهای آموزشی آکادمی ملی پارالمپیک از ۲۱ مهرماه

قتل به خاطر انتشار عکس زن برادر در فضای مجازی

...........ویژه

* ممانعت وزارت صمت برای مناسب سازی خودرو معلولان

رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور از ممانعت وزارت صمت در مورد تولید خودروهای ویژه معلولان خبر داد و گفت: «چندین سال است که با وزارت صمت در خصوص تولید خودروهای مناسب‌سازی شده درحال درگیری هستیم اما وزارت صمت تولید خودرو مناسب سازی شده را به صرفه نمی داند به همین منظور خط تولید در این خصوص راه نمی‌اندازد.»

ابراهیم کاظمی مومن سرایی در این باره اظهار کرد: «در خصوص مناسب سازی خودرو برای افراد دارای معلولیت دو موضوع مطرح است؛ خودروها مناسب شود یا خیر؟ و اینکه متولی خودرو مناسب سازی شده چه کسی است؟»

وی با اشاره به اینکه سازمان بهزیستی متولی اعطای خودرو مناسب سازی شده و افراد دارای معلولیت نیست، گفت: «وزارت صمت باید در این خصوص ورود کند، هرچند که چندین سال است که با وزارت صمت در خصوص تولید خودروهای مناسب‌سازی شده درحال درگیری هستیم اما وزارت صمت تولید خودرو مناسب سازی شده را به صرفه نمی داند به همین منظور خط تولید در این خصوص راه نمی‌اندازد؛ همچنین به دلیل تفاوت در نوع معلولیت ها امکان تولید خودرو مناسب سازی شده به یک مدل خاص وجود ندارد.»

رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور با تأکید بر اینکه افراد دارای معلولیت باید از خودروهای اتومات که گاز و ترمز دستی دارند استفاده کنند، ادامه داد: «با توجه به وضعیت معیشتی فعلی تهیه چنین خودروهایی برای افراد دارای معلولیت هزینه بالایی دارد.»

مومن سرایی تصریح کرد: «در سال های گذشته سازمان بهزیستی با شرکت پارس‌خودرو یک همکاری داشته و افراد دارای معلولیت بعد از تهیه خودرو پراید و یا ال ۹۰ می توانستند با حمایت بهزیستی و پرداخت هزینه نصب کلاچ برقی توسط بهزیستی خودرو خود را مناسب سازی کنند، اما در حال حاضر با وزارت صمت در حال مذاکره هستیم تا شرکت های کاربر ساز را هدفمند کنیم تا خودروی افراد دارای معلولیت را کلاچ برقی نصب کنیم، هرچند که هنوز جوابی وزارت صمت دریافت نکرده ایم.»

وی با بیان اینکه ستاد هماهنگی مناسب سازی کشور از وزارت صمت درخواست دارد یک تمهیداتی در نظر گیرد تا شرکت‌های تولید داخل اتومبیل و یا خودروهای وارداتی را مناسب سازی کند، گفت: «همچنین قراردادی با شرکت‌های خودروساز بسته شود که این خودروهای معمولی را شرکت‌های کاربر ساز برای افراد دارای معلولیت مناسب سازی کند تا این شرکت‌ها خدمات پس از فروش به متقاضیان ارائه دهند.»

رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور گفت: «در نهایت دولت باید از این موضوع حمایت کند و در تهیه خودروهای اتومات برنامه ریزی کند.»

مومن سرایی در پاسخ به این سوال  که چرا مانند سال‌های گذشته با حمایت بهزیستی کلاچ برقی بر خودروهای افراد دارای معلولیت نصب نمی‌شود؟ گفت: «کلاچ برقی که پیش از این با حمایت سازمان بهزیستی بر خودرو افراد دارای معلولیت نصب می شد مشکلات متعددی داشت و یکی از آن این بود که آن کلاچ‌های برقی خدمات پس از فروش  نداشتند، به همین دلیل قصد داریم با شرکت های کاربر ساز همکاری داشته باشیم تا خدمات پس از فروش برای افراد دارای معلولیت در نظر گرفته شود.»

* اصفهان پیشگام حمایت از افراد دارای معلولیت در حوزه حمل و نقل شهری کشور

کوروش محمدی  رئیس کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: «اصفهان به عنوان نخستین شهر کشور برای حمایت از افراد دارای معلولیت در حوزه حمل و نقل شهری وارد عمل شده است.»

وی در آئین بهره‌برداری از کارت بلیت‌های دو سفر رایگان ویژه افراد دارای معلولیت در سامانه اتوبوسرانی درون شهری که با حضور اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان، مدیر کل بهزیستی استان اصفهان و جمعی از نمایندگان جامعه افراد دارای معلولیت در تالار شورا برگزار شد، اظهار کرد: «حمایت حمل و نقلی از افراد دارای معلولیت یک اتفاق کم نظیر و بی نظیر در کشور است.»

وی افزود: «اصفهان به عنوان نخستین شهر کشور برای حمایت از افراد دارای معلولیت در حوزه حمل و نقل شهری وارد عمل شده است.»

رئیس کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: «در این راستای قرار بود دولت یارانه‌ای را بر اساس «قانون حمایت از معلولان» در حوزه حمل و نقل به شهرداری‌ها اختصاص دهد، اما متأسفانه از سه دهه پیش تاکنون در این زمینه هیچ اقدامی انجام نشده و حتی یک ریال به حساب شهرداری‌ها واریز نشده است.»

محمدی تأکید کرد: «اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان در دو سال گذشته با حضور در انجمن حمایت از افراد دارای معلولیت و گفت و گو با مسئولان بهزیستی طرح حمایت حمل و نقلی را مطرح کرده و به این نتیجه رسیدند که اگر مدیریت شهری بتواند در این زمینه کمک کند، دیگر منتظر حمایت‌های دولت نخواهیم بود و حمایت‌ها به صورت مستقیم انجام می‌شود که این موضوع در شورای شهر مصوب شد.»

وی ضمن تقدیر از مسئولان اتوبوسرانی بخاطر تأمین اعتبارات مالی و چاپ کارت‌های ویژه افراد دارای معلولیت، گفت: «انجام این کار وظیفه همه مسئولان شهری است و خوشحالیم که توانستیم در این راستا گام برداریم.»

رئیس کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای اسلامی شهر اصفهان افزود: «گام بعدی اشتغال سه درصدی افراد دارای معلولیت در امور مربوط به شهرداری است که امیدواریم به زودی این اقدام مهم محقق شود.»

محمدی احداث خانه فرهنگ ویژه افراد دارای معلولیت و پاتوقی برای این قشر را یکی دیگر از اقدامات مدیریت شهری دانست و خاطر نشان کرد: «این قشر از جامعه شهروندان توانایی‌های زیادی دارند و خاص هستند و با راه اندازی این خانه فرهنگ می‌توانیم به آنها خدمت کنیم.»

..........اخبار روز

* بیش از ۴ هزار نفر در اربعین خون اهدا کردند

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: در روز اربعین ۴۹۰۰ نفر از هموطنان برای اهدای خون به مراکز انتقال خون کشور مراجعه کردند و ۴۰۱۲ نفر موفق به اهدای خون شدند. / ایرنا

* تذکر به شهردار تهران برای تأخیر و کم کاری در اقدام برای سوگ استاد شجریان

۸ عضو شورای اسلامی شهر تهران با امضای تذکری به شهردار تهران درباره آنچه تاخیر و کم کاری در اقدامات جاری در سوگ استاد شجریان نامیدند؛ تذکر دادند.

* ورشکستگی کامل صنف تالارهای پذیرایی

رئیس اتحادیه تالارهای پذیرایی و تجهیز مجالس تهران از ورشکستگی کامل این صنف خبر داد و از مسئولان خواست به این سوال فعالان صنف پاسخ دهند که چرا همچنان تالارهای پذیرایی تعطیل هستند، اما سایر واحدهای پذیرایی مثل رستوران‌ها فعالیت می‌کنند./ ایسنا

* اپیدمی با خواهش و تمنا جمع نمی‌شود/کرونا ندارم

سعید نمکی وزیر بهداشت:

مدت‌هاست که می‌گویم برای مقابله و مبارزه با یک اپیدمی، فقط و فقط نمی‌توان از تمنا و خواهش استفاده کرد.

هنوز دگرگونی‌های ویروس کرونا باعث نشده که در بیماری‌زایی اتفاقی افتاده باشد و فقط در سرعت انتشار تأثیر گذاشته و جوانان را بیشتر گرفتار می‌کند.

دو روز پیش بالای ۵ هزار و ۲۰۰ تخت در تهران پر شد و این عدد برای ما نگران کننده است. این به این معنی نیست که برای پذیرش بیماران تخت خالی نداریم و از طرفی به این معنی نیست که چون تخت خالی داریم، زودتر بیمار شویم.

سه ماه از معوقات پرستاران و پزشکان پرداخت شد. نیروهای پرستاری که مجوز گرفته بودیم را از هفته جاری و بعد وارد سیستم می‌کنیم. تست انجام دادم  و به ویروس کرونا مبتلا نشده ام.

* صالحی هم به کرونا مبتلا شد

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به ابتلای علی‌اکبر صالحی به کرونا اعلام کرد که حال عمومی رئیس سازمان انرژی اتمی خوب است. همچنین روابط عمومی سازمان انرژی اتمی اعلام کرد که تست کووید ۱۹ دکتر علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در تاریخ ۱۲ مهرماه مثبت شده است که بنا به توصیه پزشک در قرنطینه خانگی و در استراحت به‌سر می‌برند.

* شناسایی عابران بدون ماسک با دوربین‌های پلیس

علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت: عابران پیاده که ماسک نمی زنند، با استفاده از دوربین‌های پلیس، شناسایی و جریمه می‌شوند. ویروس کرونا، نه دارو دارد، نه واکسن مؤثری و تنها راهی که می‌توان با کرونا مقابله کرد، رعایت بهداشت فردی است.

.......گفتگوی ویژه

* آگاهی از متن قانون معلولان سرنوشت ساز است

سال 13۹۶ قانون حمایت از حقوق معلولان به عنوان مهم‌ترین سند حمایتی از افراد دارای معلولیت کشور در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و ایران در زمره ۴۰ کشور دنیا قرار گرفت که قانون ویژه ی برای بخشی از افراد جامعه اش در نظر گرفته است. گر چه پیشینه این قانون به سال های قبل تر یعنی سال 83 باز میگردد اما بازنگری و اصلاح برخی از مواد قانون و لازم الاجرا شدند مواد آن کاری است که در چند سال اخیر صورت گرفته است. این قانون هشتم اردیبهشت‌ماه سال ۹۷ از سوی رئیس جمهوری به دستگاه های مختلف کشور ابلاغ شد.

وجود قوانین خاص برای افراد دارای معلولیت مزیتی است که به معلولان کمک می کند تا حقوق شان در مقایسه با دیگر افراد جامعه نادیده گرفته نشود و حقی از آنان زایل نگردد. اما سوال اینجاست که معلولان چقدر به حقوق شان آگاهی دارند، آیا برای یکبار هم که شده این 34 ماده و 29 تبصره در قانون حمایت از حقوق معلولان را خوانده اند؟ آیا نسبت به آن اشراف دارند؟

چند روز پیش خبری در مورد مسابقه بزرگ قانون خوانی از آذربایجان شرقی به دستمان رسید و ما را بر آن داشت تا برای اطلاع از چند و چون ماجرا با مدیر عامل مؤسسه فرهنگی هنری نابینایان بصیر شهر تبریز به گفتگو بپردازیم. 

مهدی رفعتی کارشناس ارشد حقوق خصوصی در مورد علت برگزاری مسابقه قانون خوانی میگوید: «قانون حمایت از حقوق معلولان برای زندگی این قشر بسیار حیاتی و آگاهی نسبت به مفاد آن برای هر معلولی سرنوشت ساز است. با توجه به اهمیت وجود این قانون در زندگی تک تک ما معلولان، افرادی بسیاری هستند که هنوز نسبت به قانون خودشان آگاهی لازم را ندارند ما میخواهیم معلولان یک بار هم که شده این قانون را مطالعه کرده و با محتوای آن آشنا شوند. شاید این مسابقه بتواند افراد را به این کار ترغیب کند و برای یکبار هم که شده متن قانون را بخوانند.»

مدیر عامل مؤسسه فرهنگی هنری نابینایان بصیر  با اشاره به چگونگی برگزاری این مسابقه بیان می کند: «مؤسسه بصیر با همکاری انجمن نابینایان و بهزیستی استان این مسابقه را برنامه ریزی و طراحی کردند. طی رایزنی هایی هم که با بهزیستی استان داشتیم مقرر شده است جوایزی به صورت نقدی از سوی این سازمان به برندگان مسابقه تعلق گیرد.»

وی می افزاید: «سوال ها از متن قانون طراحی شده و مسابقه به صورت آنلاین برگزار میشود. برای شرکت در مسابقه افراد باید وارد لینک مخصوصی شوند که از تاریخ 20 تا 25 مهر ماه در سایت مؤسسه نابینایان بصیر آذربایجان شرقی و سایت بهزیستی استان بارگذاری خواهد شد. علاقه مندان می توانند با کلیک بر روی لینک https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeJOUR5lMPUmFGBs7nogHBGNxscmkKLltmZCCTvagKiRNuT8g/viewform   در مسابقه قانون خوانی شرکت کنند.»  

رفعتی در خصوص تعداد سوال ها در مسابقه قانون خوانی می گوید: «به مناسبت روز عصای سفید 23 سوال چهار گزینه ای طراحی شده است که اگر افراد 20 نمره کامل را دریافت کنند در قرعه کشی برندگان مسابقه شرکت داده خواهند شد. با توجه به تعداد شرکت کنندگان در مسابقه مقرر شده است به 23 نفر جوایز نقدی اهدا شود و به خاطر اینکه 23 مهر روز خاص نابینایان است تصمیم گرفته شده از این 23 نفر برنده مسابقه، 15 نفر نابینا باشند و 8 برنده دیگر را از سایر معلولیت ها قرعه کشی کنیم. به این صورت است که اسامی نابینایانی که حد نصاب نمره را دریافت کنند جدای از دیگر معلولان قرعه کشی خواهد شد.»

دبیر مدرسه شبانه روزی غلام رضا مردانی آذری در مورد برنامه های دیگر مؤسسه نابینایان بصیر می گوید: «به علت وجود ویروس کرونا در کشور و عدم برگزاری مراسم های دسته جمعی و حضوری برنامه های این مؤسسه بیشتر آنلاین و در فضای مجازی برگزار خوهد شد. در روز های آینده مؤسسه بصیر دو برنامه را به صورت زنده در لایو اینستاگرام به آدرس bassir.1388  دارد.»

رفعتی ادامه می دهد: « 23 مهر ماه که نشستی با مسئولان بهزیستی برای انتقال مشکلات معلولان و نابینایان را تدارک دیده ایم تا مسئولان متولی معلولان را درگیر مشکلات این گروه از جامعه کنیم که به صورت زنده در صفحه مجازی مؤسسه پخش خواهد شد. همچنین به جای مراسم های دسته جمعی که هر ساله برگزار می کردیم امسال در روز 27 مهر مراسمی را به صورت مجازی با حضور اعضا در اینستاگرام خواهیم داشت.»

وی با اشاره به دیدار با برخی نابینایان موفق و نابینایان که مشکلات متعدد دارد می گوید: «شاید نتوانیم به علت شرایط به وجود آمده در کشور همه دوستان و اعضای مؤسسه را از نزدیک ملاقات کنیم اما در نظر داریم در هفته جهانی عصای سفید به منزل برخی از اعضا سر زده و دیدارهایی را داشته باشیم. امسال بسیاری از برنامه هایی که داشتیم تحت تأثیر کرونا یا لغو شده است یا نحوی برگزاری آن تغییر کرده است به عنوان مثال تصمیم داریم که تئاتر خیابانی را با حضور بازیگران نابینایان در فضای شهر برگزار کنیم اما این امر منوط به اجازه مسولان ذی ربط خواهد بود.»

مدیر عامل مؤسسه فرهنگی هنری نابینایان بصیر در پایان صحبت هایش با اشاره به دیدار با مسئولان رسانه ملی هم میگوید: «مقرر شده است با مشارکت مسئولان بهزیستی استان نشستی را با مدیران رسانه ملی در تبریز داشته باشیم و از آنها بخواهیم ساعاتی را طبق قانون حمایت از حقوق معلولان به برنامه های ویژه معلولان و فرهنگ سازی در خصوص این گروه از جامعه اختصاص دهند.» 

........آموزشی

* در دوران کرونا سالمندان چه بخورند؟

در دوران شیوع کرونا و باتوجه به کم تحرکی سالمندان، مهمترین توصیه تغذیه‌ای برای این سنین، مصرف غذاهای ساده و کم حجم است؛ به شکلی که تمامی نیازهای فرد به مواد مغذی تأمین شود. نکته اساسی در برنامه غذایی سالمندان، مصرف مواد غذایی کم چربی و کم کلسترول مانند شیر و لبنیات کم چرب، کاهش مصرف روغن، کره، خامه و... و همچنین مصرف غذاهای کم نمک و پر فیبر بر اساس هرم غذایی  است.
مصرف کافی منابع غذایی پروتئینی برای تقویت سیستم ایمنی بدن ضروری است. بنابراین سالمندان باید پروتئین مورد نیاز بدن خود را  از منابع غذایی حاوی پروتئین مانند گوشت‌های کم چربی، مرغ، ماهی، سفیده تخم مرغ، فرآورده‌های لبنی بدون چربی یا کم چربی (شیر، ماست، پنیر) تأمین کنند. حبوبات نیز از منابع گیاهی پروتئینی هستند که اگر با  غلات مصرف شوند تمامی نیاز بدن به پروتئین را تأمین می‌کنند. به طور کلی مصرف روزانه حداقل ۲ واحد از گروه گوشت و تخم مرغ و یک واحد حبوبات برای تأمین پروتئین مورد نیاز سالمندان لازم است.
با افزایش سن، جذب کلسیم و ویتأمین D در بدن کاهش می‌یابد، این امر اثر مخربی بر سلامت استخوان‌ها در سالمندان دارد و سبب افزایش احتمال شکستگی‌های استخوانی می‌شود. به همین دلیل مصرف روانه مکمل کلسیم یا "کلسیم - د" و مصرف ماهانه مکمل ۵۰ هزار واحدی ویتامین د مطابق با دستورالعمل‌های وزارت بهداشت ضروری است. علاوه بر آن، مصرف حداقل ۲ واحد از گروه شیر و لبنیات  که از منابع غنی کلسیم هستند توصیه می‌شود. در برخی افراد که دچار عدم تحمل گوارشی شیر هستند، لازم است روزانه جایگزین‌های شیر مثل ماست و پنیر استفاده کنند.
همچنین می‌توان شیر بدون لاکتوز را در این موارد مصرف کرد. هر واحد از این گروه برابر است با یک لیوان شیر یا یک لیوان ماست یا 45-60گرم پنیر (به اندازه دو قوطی کبریت).
 در سالمندان توانایی جذب ویتامین  B۱۲ بدن کاهش می‌یابد. برای پیشگیری از کمبود این ویتامین لازم است مقدار مناسبی از گوشت قرمز، ماهی، شیر و تخم مرغ روزانه مصرف شود.
کمبود ویتامین B۶ به علل مختلف در این سنین شایع است، زیرا با بالا رفتن سن سوخت و ساز این ویتامین افزایش و جذب آن کاهش می‌یابد. از طرف دیگر مصرف ناکافی گوشت، دریافت این ویتامین را نیز کاهش می‌دهد. مصرف روزانه منابع غنی این ویتأمین از جمله انواع گوشت، شیر، تخم مرغ، حبوبات و غلات کامل (سبوس دار)   به تأمین این ویتامین و تقویت سیستم ایمنی بدن سالمندان کمک می‌کند.
آهن از دیگر ریزمغذی‌هایی است که به تقویت سیستم ایمنی کمک می‌کند. سالمندانی که بدلیل دریافت کم منابع غذایی آهن دچار کمبود آهن و کم خونی می‌شوند، مقاومت کمتری در مقابل عفونت‌ها و بویژه با ویروس کرونا دارند. منابع غذایی آهن از جمله گوشت قرمز، مرغ، ماهی از منابع غنی آهن هستند. حبوبات و زرده تخم مرغ، سبزی‌های سبز تیره مثل جعفری، برگ چغندر، برگه‌های تیره کاهو، انواع خشکبار و مغزها نیز به تأمین آهن مورد نیاز بدن کمک می‌کنند.
مصرف چای خصوصا بلافاصله بعد از غذاهای گیاهی حاوی آهن مانند حبوبات و غلات از جذب آهن جلوگیری می‌کند. بنابراین  سالمندان باید از مصرف چای از یک ساعت قبل تا ۲ ساعت بعد از غذا خودداری کنند. برای جذب بهتر آهن وعده غذایی توصیه می‌شود از سالاد و سبزی تازه و خام، آب لیموی تازه، آب نارنج که حاوی ویتامین است، همراه با غذا استفاده شود. در صورتی که  کمبود آهن و کم خونی توسط پزشک تشخیص داده شده است دوز درمانی مکمل آهن با توصیه پزشک برای رفع کم خونی باید مصرف شود.
روی در افزایش ایمنی بدن نقش دارد؛ بطور کلی مصرف روی در این سنین پایین است. بعلاوه ممکن است با بالا رفتن سن، جذب روی در بدن کمترشود. برخی از داروها مانند مکمل کلسیم در صورت مصرف همزمان با غذاهای حاوی روی می‌توانند سبب کمبود روی در بدن شوند. گوشت، شیر و تخم مرغ و حبوبات از منابع غنی روی هستند. بطور کلی با مصرف منابع غذایی حاوی پروتئین بخصوص پروتئین حیوانی هر دو ریزمغذی آهن و روی تأمین می‌شود.
منیزیم یکی از املاح موثر در استحکام و مقدار توده عضلانی بدن است. کمبود این عنصر نیز یکی از مشکلات تغذیه‌ای در این سنین می‌باشد و در افراد مبتلا به سوء تغذیه و سوء جذب مواد غذایی نیز بیشتر مشاهده می‌شود. منابع غذایی حاوی منیزیم عبارتند از آجیل، لوبیای سویا، انواع گوشت‌ها.
مواد قندی و شیرین، غذاهای چرب و سرخ شده و پرنمک که موجب تحریک سیستم ایمنی می‌شوند نیز در این سنین باید کاهش یابد. سالمندانی که دچار بیماری‌های مزمن از جمله دیابت، فشار خون بالا و چربی خون بالا و بیماری‌های قلبی و عروقی هستند لازم است کماکان رژیم غذایی که به آنها داده شده را رعایت کنند.

..........ورزشی

* برگزاری وبینارهای آموزشی آکادمی ملی پارالمپیک از ۲۱ مهرماه

آکادمی ملی پارالمپیک در نظر دارد سلسله وبینارهای آموزشی را در پاییز سال جاری برگزار نماید.
این وبینارها به منظور توسعه جنبش پارالمپیک و نیز تربیت نیروی متخصص در ورزشهای پارالمپیکی برگزار خواهد شد و متقاضیان شرکت در آن می توانند با تکمیل فرم ثبت نام، آمادگی خود را برای حضور در این دوره های آموزشی مجازی اعلام نمایند.
دوره های آموزشی مجازی در هفت سرفصل تعریف شده و از ۲۱ مهرماه آغاز و تا ۳۰ آذر ماه ادامه خواهد داشت.
جهت ثبت نام می توانید به وبسایت کمیته ملی پارالمپیک مراجعه کنید.

* مقایسه جذاب دو اسطوره فوتبال

کریستیانو رونالدو و لیونل مسی بدون شک مهمترین ستاره‌های دوران اخیر فوتبال هستند. دو ابرستاره‌ای که هر کدام هوادارانی بی‌شمار دارند؛ هوادارانی که برای مقایسه اسطوره‌های محبوب خود از هیچ آمار و بهانه‌ای غافل نمی شوند.
حال میخواهیم ببینیم در دوازده فصل گذشته از بین مسی و رونالدو کدامیک گلهای بیشتری از روی نقطه پنالتی به ثمر رسانده است؟
در این 12 فصل به جز 2 فصل، برتری در زمینه گلهای به غیر از پنالتی با مسی بوده. برای مثال در فصل گذشته یعنی فصل 2019-2020 لیونل مسی در جریان بازی 26 گل به ثمر رسانده و رونالدو در این مدت 23 گل زده که هیچکدام از روی نقطه پنالتی نبوده است.
در فصل 2008-2009 مسی 34 گل بدون پنالتی به ثمر رسانده و در این فصل گلهای کریستیانو که از روی نقطه پنالتی به ثمر نرسیده 21 گل بوده. این اختلاف در فصل بعدی بیشتر هم شده و در حالیکه مسی 45 گل زده کریستیانو 29 گل بدون پنالتی وارد دروازه حریفان کرده است.
تنها دو فصلی که رونالدو موفق شده در جریان عادی بازی گل‌هایی بیشتر از مسی به ثمر برساند فصل‌های 2013-2014 و 2015-2016 بوده. در فصل اول مورد اشاره رونالدو با اختلاف 8 گل مسی را پشت سر گذاشته و در فصل بعدی هم موفق شده با اختلاف 6 گل از مسی عبور کند.
درحالیکه رقابت بین دو اسطوره دنیای فوتبال برای گلزنی همچنان ادامه دارد در این میان، رونالدو یک هدف دیگر را هم دنبال می کند. بدست آوردن رکورد بهترین گلزن ملی تاریخ و عبور از علی دایی. رونالدو تا کنون 101 گل ملی در کارنامه دارد در حالی که علی دایی 109 گله است. مسی از این نظر شانسی برای رسیدن به رکورد رونالدو نداشته و با 71 گل ملی با او فاصله قابل توجهی دارد.

.........حوادث

* قتل به خاطر انتشار عکس زن برادر در فضای مجازی

ایران نوشت: ساعت یک بامداد شنبه 19 مهر مأموران کلانتری 151 یافت آباد از مرگ مرد جوانی خبر دادند. با اعلام این خبر، تحقیقات به دستور بازپرس جنایی آغاز شد.
بررسی‌های اولیه حکایت از آن داشت که دو برادر در ساختمانی نیمه کاره با هم درگیر شده و یکی از برادرها به قتل رسیده و دیگری نیز مجروح شده است.
به دستور بازپرس ساسان غلامی، جسد مرد جوان به پزشکی قانونی منتقل و عامل این جنایت نیز به بیمارستان انتقال داده شد.
در ادامه بررسی‌ها، کارآگاهان دریافتند عامل جنایت چندی قبل با برادر و زن برادرش در یک میهمانی شرکت کرده و از آنها عکسی گرفته بود اما وی بدون اطلاع برادرش، این عکس را در صفحه فیس‌بوک خود منتشر کرد و همین موضوع باعث ناراحتی و دلخوری وی شد.
مرد جوان که تصویر همسرش در فضای مجازی منتشر شده بود، با عصبانیت به سراغ برادرش در ساختمان نیمه کاره رفت و با هم درگیر شدند اما در این درگیری به دست برادرش کشته شد.
تحقیقات از عامل این جنایت پس از بهبودی به دستور بازپرس شعبه سوم دادسرای امور جنایی پایتخت صورت خواهد گرفت.

* سرقت‌های سریالی مردان خشن از مسافران

ایران نوشت: سه مرد شرور که با خودروهای سرقتی و به بهانه مسافرکشی اقدام به آزار و اذیت زنان و سرقت اموال آن‌ها می‌کردند از سوی پلیس استان البرز دستگیر شدند. سرهنگ محمد نادر بیگی رئیس پلیس آگاهی استان البرز در این باره گفت: از چند ماه قبل شکایت‌های متعددی به پلیس می‌رسید مبنی بر اینکه سه مرد جوان با سوار کردن زنان و مردان مسافر در کرج و ماهدشت اقدام به سرقت اموال آن‌ها می‌کنند؛ بنابراین تیم ویژه‌ای از کارآگاهان جنایی استان البرز تشکیل شد و با ردزنی و کنترل مستنداتی که درباره اقدامات مجرمانه این سه متهم وجود داشت، کارآگاهان توانستند سه سارق زورگیر را شناسایی و آن‌ها را در ملارد محدوده غرب استان تهران بازداشت کنند.

این متهمان که بین ۳۰ تا ۳۲ سال سن دارند تا کنون به سرقت چندین خودرو از جمله تاکسی، پراید و پژو اعتراف کردند و مدعی شدند با استفاده از خودروهای سرقتی مسافران را سوار کرده و بین راه پس از آزار و اذیت زنان و ضرب و شتم مردان از آن‌ها سرقت می‌کردند. این سه متهم دارای سوابق متعدد سرقت و زورگیری بودند وتحقیقات برای شناسایی مالباختگان و شاکیان پرونده نیز ادامه دارد. پلیس آگاهی البرز از مردم خواست با مشاهده تصویر متهمان چنانچه توسط آن‌ها مورد آزار و اذیت و زورگیری قرار گرفته‌اند با مراجعه به اداره پلیس آگاهی البرز شکایت خود را مطرح کنند.

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *