شناسه خبر: 21966 منتشر شده در مورخ: 1399/7/15 ساعت: 23:54 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه چهارشنبه 16 مهر ۱۳۹۹

روزنامه چهارشنبه 16 مهر ۱۳۹۹

عناوین امروز: طرح «پازل همدلی» سازمان بهزیستی برای لوازم التحریر برای دانش‌آموزان مناطق محروم - هزینه صدور کد رهگیری قرارداد اجاره ۵ هزار تومان - زمان دسترسی یک خانوار به مسکن به ۱۰۰ سال رسید - گفتگوهای مجازی جایگزین مراسم های حضوری در نکوداشت 23 مهر - وضعیت کرونایی تهران «سیاه» است - برگزاری کارگاه زمان بندی تمرین در ورزشهای پارالمپیکی - شرط دختر جوان برای پس‌گرفتن شکایت تعرض: او باید با من ازدواج کند

روزنامه «ایران سپید»

چهارشنبه 16 مهر ۱۳۹۹

19 صفر ۱۴۴۲

7 اکتبر 2020

سال بیست و چهارم شماره 6532

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وب سایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

........عناوین این شماره......

طرح «پازل همدلی» سازمان بهزیستی برای لوازم التحریر برای دانش‌آموزان مناطق محروم

هزینه صدور کد رهگیری قرارداد اجاره ۵ هزار تومان

زمان دسترسی یک خانوار به مسکن به ۱۰۰ سال رسید

گفتگوهای مجازی جایگزین مراسم های حضوری در نکوداشت 23 مهر

وضعیت کرونایی تهران «سیاه» است

برگزاری کارگاه زمان بندی تمرین در ورزشهای پارالمپیکی

شرط دختر جوان برای پس‌گرفتن شکایت تعرض: او باید با من ازدواج کند

............ویژه

* طرح «پازل همدلی» سازمان بهزیستی برای تهیه لوازم التحریر برای دانش‌آموزان مناطق محروم

رئیس سازمان بهزیستی کشور، از اجرای پویشی با عنوان “پازل همدلی” برای تهیه و تأمین نوشت افزار و وسایل لوازم التحریر برای دانش‌آموزان تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) توسط این سازمان خبر داد.
دکتر وحید قبادی دانا با اعلام این  خبر گفت: پویش ایران همدل بعد از فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر برپایی نهضت احسان و تعاون ازعید غدیر خم آغاز شد که تا پایان ماه صفر ادامه خواهد داشت.
وی افزود: یکی از اهدافی که در این پویش مورد توجه دستگاه‌های مختلف مشارکت کننده در پویش بوده تهیه و تأمین نوشت افزار و وسایل لوازم التحریر برای دانش‌آموزان تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) است.
رئیس سازمان بهزیستی کشور، تصریح کرد: این  سازمان در جهت حمایت و رسیدگی به دانش آموزان نیازمند و تحت پوشش در ذیل پویش بزرگ مردمی ایران همدل، قصد دارد که با برپایی پویشی به عنوان پازل همدلی با همکاری انجمن صنفی تولیدکنندگان نوشت افزار، آوای پیک تحریر ایرانیان، مؤسسه خیریه نیک گامان و با کمک و مشارکت همه مردم ایران اسلامی پازل همدلی مردم ایران را تکمیل کرده و نسبت به تهیه و تأمین ۶۰ هزار بسته لوازم التحریر برای دانش آموزان سراسر کشور اقدام کند.
 به گفته وی، در این پویش پازل نقشه ایران با ۶۰۰ هزار قطعه که در نقشه هر استان هم نمادهای میراث فرهنگی آن استان درابعاد ۲۰ متر در ۳۰ متر نقش بسته است برای علاقمندان، خیرین و مردم ایران اسلامی که قصد مشارکت در این پویش را دارند تهیه شده است.
قبادی دانا در ادامه بیان داشت: علاقمندان می توانند با خرید هر قطعه پازل به قیمت ۱۰ هزار تومان در تأمین لوازم التحریر و کوله وسایل مدرسه برای دانش آموزان سراسر کشور سهیم باشند.
وی خاطر نشان کرد: قطعات این پازل توسط مشارکت های خرد مردمی تکمیل و با ثبت اسم تمام مشارکت‌کنندگان بر روی این قطعات پازل به عنوان بزرگترین پازل در دنیا و نمادی ماندگار از پویش ایران همدل در نقطه‌ای از ایران به یادگار نصب و ماندگار خواهد شد.
رئیس سازمان بهزیستی کشور یادآور شد: همچنین پازل‌های کوچک هزار قطعه ای هم از نقشه ایران توسط ادارات کل بهزیستی استان ها در سراسر کشور با همکاری تمام مسئولین استان، تمام مدیران، همه خیرین و یکان یکان مردم هر استان به ارزش ۲۰۰ میلیون تومان تکمیل خواهد شد که معادل ریالی مشارکت جذب شده قطعات پازل اصلی هم در نقشه سایت پویش تکمیل خواهد شد.
قبادی دانا در ادامه از همه کسانی که قصد  مشارکت در این پویش همدلی بزرگ را دارند خواست تا با مراجعه به سایت پازل همدلیاز طریق سایت سازمان بهزیستی کشور و یا نشانی pazzlehamdeli.ir اطلاعات خود را وارد و سپس استان خود را  انتخاب کنند و یک یا چند قطعه پازل را  به نام خود ثبت و خریداری کنند تا کمکی به دانش آموزان منطقه شهری و استانی مدنظر خود در زمینه تهیه نوشت افزار انجام دهند.
وی همچنین از مجموعه‌ها، گروه های خیریه، موسسات مختلف و افرادی که علاقمند به همکاری هستند نیز خواست تا با ورود به سایت و درج نام مؤسسه یا خیریه خود و یا با هماهنگی با ادارات بهزیستی استان‌ها، نام مؤسسه یا خیریه خود را برای همیشه در نماد همدلی مردم ایران ثبت کنند.
رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: تمام فرآیندها و روش‌های اجرایی این کار و کمک های جمع شده برای استان‌های مختلف و در نهایت لوازم التحریر که تهیه و به استان ارسال می شود کاملاً شفاف در سایت مربوطه برای همه مشارکت‌کنندگان قابل رویت و قابل دسترس خواهد بود و همه مشارکت کنندگان می‌توانند نتایج کار را تا پایان دنبال کنند.
قبادی دانا اظهار امیدواری کرد که این حرکت بتواند نقش موثری در نهضت تعاون و احسان که با مشارکت دستگاه‌های مختلف مثل کمیته امداد حضرت امام، سازمان بهزیستی کشور، بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام،  صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران،  آستان قدس رضوی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و همه مردم عزیز انجام می شود ایفا  کند.

..........اخبار روز

* هزینه صدور کد رهگیری قرارداد اجاره ۵ هزار تومان

رئیس اتحادیه مشاوران املاک: صدور کد رهگیری برای قراردادهای اجاره الزامی بوده و هزینه‌ای ندارد. مردم تخلف مشاوران املاک را گزارش کنند. صدور کد رهگیری برای قراردادهای اجاره در سامانه ۵ هزار تومان و برای معاملات دیگر ۱۰ هزار تومان است. برخی مشاوران املاک در قبال صدور کد رهگیری مبالغی تا ۲ میلیون تومان را از مستأجران طلب می‌‌کنند

* رایگان شدن اینترنت دانشگاه‌ها تا ۲ هفته آینده

علی خاکی صدیق معاون آموزشی وزیر علوم: اطلاعات دانشگاه ها برای رایگان شدن اینترنت آنها، در اختیار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گرفته است. وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات طی ۲ تا ۳ روز آینده سامانه ای برای بارگذاری آی پی دانشگاه ها به منظور دریافت اینترنت رایگان راه اندازی می کند./ ایرنا

* خطیب‌زاده: جزایر سه‌گانه بدون شک متعلق به ایران است

سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری درباره ادعای امارات درباره جزایر سه‌گانه‌ ایرانی و پروژه ساخت لوله‌های نفتی امارات همراه با رژیم صهیونیستی در خلیج فارس گفت: جمهوری اسلامی ایران درباره جزایر سه‌گانه از کسی اجازه نمی‌گیرد در مرزها و سرزمین خود چه اقداماتی را انجام دهد. جزایر سه‌گانه ایران در خلیج همیشه فارس بدون شک و قطعی متعلق به ایران است و این اظهارات نه حقی برای کسی ایجاد می‌کند و نه تأثیری بر اعمال حاکمیت ایران.

* رایزنی برای دورکاری کارمندان و محدودیت سفر از مبدأ تهران

معاون برنامه‌ریزی و نظارت ستاد فرماندهی مقابله با کرونا در پایتخت با اشاره به تأثیر مستقیم دورکاری کارمندان در کاهش ترددها و کنترل و مهار کرونا، از اتخاذ تصمیم و ارایه پیشنهاد اعمال دورکاری کارمندان و محدودیت سفر از مبداء تهران به سایر شهرها و استان‌های کشور خبر داد.

* بیانیه ۲۶ کشور جهان: تحریم‌های آمریکا مقابله با کرونا را دشوار کرده است

۲۶ کشور جهان از جمله ایران، سوریه، روسیه، چین و عراق در بیانیه مشترکی با اعلام اینکه تحریم‌های اقتصادی یک جانبه و ظالمانه آمریکا و برخی کشورهای غربی علیه برخی کشورهای مستقل جهان به مانع بزرگی برای مقابله با ویروس کرونا تبدیل شده است، خواستار پایان دادن به این وضعیت شدند. بیانیه مشترک این کشورها روز گذشته در جلسه سوم مجمع عمومی سازمان ملل ویژه حقوق بشر توسط چین خوانده شد. این کشورها خواستار پایان دادن به اعمال تحریم‌های اقتصادی یک جانبه آمریکا و دولت‌های غربی بر علیه تعدادی از کشورها شدند و تأکید کردند که کشورهای تحریم کننده با نقض حقوق بشر مانع تلاش‌ها برای مقابله با بیماری همه گیر کرونا می‌شوند.

* کرونا عامل از بین رفتن بیش از یک میلیون شغل در کشور

هاشمی ( معاون وزیر کار ): از بهمن ماه سال گذشته تاکنون و با شیوع بیماری کووید ۱۹ بیش از یک میلیون شغل در ایران از بین رفته است. در شرایط بحران، برای عبور از بحران و حفظ مشاغل فعلی، پیش‌بینی جایگرینی مهارت‌های جدید را نکرده‌ایم.

...........گزارش روز

* زمان دسترسی یک خانوار به مسکن به ۱۰۰ سال رسید

بررسی‌ها نشان می‌دهد که با توجه به افزایش شدید قیمت‌ها، اثرگذاری وام مسکن از بین رفته است؛ به طوری که هم‌اکنون با وام ۱۶۰ میلیون تومانی زوجین تنها می‌توان در پایتخت ۶.۵ متر خانه خریداری کرد.
خبرآنلاین نوشت: قدرت خرید وام مسکن به حدی پسرفت کرده که وزیر راه و شهرسازی در تازه‌ترین اظهارات خود، از ارائه پیشنهاد افزایش سقف تسهیلات مسکن به بانک مرکزی خبر داد. بنا به اعلام محمد اسلامی، «ما پیشنهادی برای افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن ارائه کرده‌ایم؛ البته بسته تأمین مالی آن باید توسط بانک مرکزی تدوین و ارائه شود و تا این بانک نظر خود را اعلام نکند، نمی‌توانیم در مورد افزایش تسهیلات تصمیم‌گیری کنیم.»
وی تأکید کرد: «افزایش تسهیلات مسکن به این بستگی دارد که آیا بانک مرکزی می‌تواند منابع آن را تأمین کند یا خیر.»
قدرت خرید وام مسکن در تهران چقدر است؟
بررسی‌ها نشان می‌دهد تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم که تا اوایل سال ۱۳۹۶ حدود ۶۰ درصد قیمت یک واحد ۶۰ متری در تهران را پوشش می‌داد، حالا اثرگذاری خود را از دست داده است. در واقع هم‌اکنون با وام ۱۶۰ میلیون تومانی زوجین می‌توان در پایتخت ۶.۵ متر مسکن خریداری کرد.
آخرین گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن مربوط به شهریورماه امسال بیانگر آن است که متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران به ۲۴ میلیون و ۲۸۰۰ هزار و ۱۰۰ تومان رسیده است که نسبت به ماه مشابه سال قبل، رشد ۹۱.۷ درصدی را نشان می‌دهد.
در این میان، بنا به اعلام معاون وزیر راه و شهرسازی، «متوسط قیمت مسکن ۲۶ استان کشور زیر ۱۰ میلیون تومان است.» محمود محمودزاده معتقد است: «اگر در تهران عدد منطقه یک را از متوسط قیمت مسکن خارج کنیم، متوسط قیمت مسکن پایتخت به ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان خواهد رسید.»
اما با این حال، به گفته وی، «براساس بررسی‌های صورت گرفته در ۷ استان کشور (در شهرهای مرکز استان) متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی (طی مرداد ۹۹) زیر ۵ میلیون تومان بوده است. در ۱۹ استان متوسط قیمت مسکن زیر ۱۰ میلیون تومان، در ۲ استان بالای ۱۰ میلیون و زیر ۱۵ میلیون تومان و فقط در یک استان (شهر تهران) متوسط قیمت مسکن بالای ۲۰ میلیون تومان بوده است.»
محمودزاده با تأکید بر این‌که در ۲۶ استان کشور متوسط قیمت مسکن زیر ۱۰ میلیون تومان است، متذکر شد: «اگر برای این استان‌ها متوسط‌گیری کنیم، متوسط قیمت مسکن کشور ۲۴ میلیون تومان نیست، بلکه ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان خواهد بود.»
زمان دسترسی یک خانوار به مسکن به ۱۰۰ سال رسید
آن‌طور که در گزارش‌ها دیده می‌شود، مدت زمان دسترسی یک خانوار به مسکن به ۱۰۰ سال رسیده است. محاسبات نشان می‌دهد در صورتی که متوسط درآمد هر خانوار براساس دریافتی یک کارگر قرارداد مستقیم را رقمی حدود ۳ میلیون تومان در هر ماه فرض کنیم و از آنجایی که مرکز آمار، سبد هزینه‌ای خانوار از بخش مسکن را یک سوم درآمدهای آنها می‌داند، در نتیجه یک خانوار تا ۱۱ میلیون تومان از درآمد سالانه خود را به بخش مسکن اختصاص می‌دهد.
با توجه به اینکه متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران تا ۲۴.۲ میلیون تومان است؛ قیمت یک واحد مسکونی ۵۰ متری به یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان است، در صورتی که رشد سالانه قیمت مسکن را با رشد سالانه حقوق کارگر برابر و یکسان در نظر بگیریم، بیش از ۱۰۰ سال طول می‌کشد تا این خانوار بتواند از طریق سیستم پس انداز، مسکن مورد نیاز خود را خریداری کند.
اگر این فرد بخواهد بخشی از زمان مورد نظر را با تسهیلات مسکن جبران کند، این شاخص برای متقاضی فردی دریافت تسهیلات (۱۰۰ میلیون تومانی) به ۹۰ سال و برای زوجین (تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی) به ۸۰ سال کاهش می‌یابد.
افزایش وام مسکن چه زمانی کارایی دارد؟
در این شرایط، کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی اعتقاد دارند افزایش تسهیلات خرید مسکن فقط در صورتی قدرت خرید متقاضیان را تقویت می‌کند که ثبات اقتصادی حاکم باشد؛ در غیر این صورت با افزایش ماهانه نرخ تورم، افزایش وام ارزش خود را از دست می‌دهد.
ثبات قیمت مسکن از سال ۹۲ تا ۹۵ نیز این موضع کارشناسان را تایید می‌کند. در این سال‌ها افزایش تسهیلات و پرداخت تسهیلات در قالب سپرده‌گذاری در صندوق مسکن یکم برای خانه اولی‌ها در کنار ثبات قیمت مسکن موجب شد متقاضیان واقعی در بازار بتوانند مسکن مورد نیاز خود را تهیه کنند، اما افزایش قیمت‌ها از پاییز ۹۶ و تشدید آن در ۲ سال و نیم گذشته، باعث شده که تسهیلات مسکن به‌ویژه تسهیلات در قالب صندوق یکم، کارایی خود را از دست بدهد و متقاضیان در بازار مسکن از خرید باز ماندند.
براساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، راه‌اندازی صندوق یکم در زمانی که معاملات مسکن در رکود قرار داشت، با استقبال بسیار خوبی روبه‌رو شد. سیاست‌های دولت تا قبل از تحولات اقتصادی به وجود آمده در دو سال گذشته در جهت تأمین مالی خرید مسکن خانه اولی‌ها از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم تا حدودی موفق عمل کرد. اما با افزایش جهشی قیمت مسکن و ثابت ماندن سقف تسهیلات صندوق، عملا توانایی خرید مسکن به خصوص در شهرهای بزرگ از متقاضیان سلب شده است.

.........گفتگوی ویژه

* گفتگوهای مجازی جایگزین مراسم های حضوری در نکوداشت 23 مهر؛ نشستی مجازی میان  نابینایان در سطح کشور با رئیس سازمان بهزیستی

15 اکتبر روزی که هر ساله در تقویم تکرار می‌شود تا تلنگری باشد برای فراموش نشدن افرادی که در لابه‌لای رنگ‌ها و رنج‌های زندگی یک روز برای دیده شدند دارند. روز عصای سفید نماد استقلال افراد نابینا و کم بینا و روز فریاد برابری و عدالت خواهی اجتماعی است. در این روز رسانه ها به مسئولان و مردم یاد آوری می کنند در همین حوالی افرادی  هستند که  با نقص در اعضای بدن تلاش می کنند خود را به جامعه برسانند و گاهی هم فراتر از افراد جامعه قدم برداشته و خود و توانمندیشان را ثابت می کنند. اما در این میان نقش انجمن‌های نابینایی بسیار موثر و حیاتی است چرا که باید به مردم یاد دهند در هنگام برخورد با نابینایان چگونه عمل کنند و نابینایان و توانمندی هایشان را باور کنند.
طبق روال هر سال آیین پاسداشت و نکوداشت 23 مهر ماه در سراسر ایران از طریق مسئولان و بخصوص انجمن های نابینایی برگزار میشود و رسانه ها گزارش این اتفاق بزرگ را به سمع و نظر مردم می رسانند. طی سفرهایی تلفنی در شهرهای کشور سری هم به تهران زدیم و خبری از انجمن نابینایان ایران گرفتیم. این انجمن هر ساله مراسم های متنوع و بزرگی را برای عموم نابینایان برگزار می کرد اما امسال با شیوع ویروس کرونا و عدم برگزاری مراسم های دسته جمعی برنامه های شان را به چه صورت برگزار خواهند کرد.
علی‌اکبر جمالی، مدیرعامل انجمن نابینایان ایران در پاسخ به این سوال می گوید: «همان طور که می دانید در سال های گذشته این انجمن برنامه های مختلفی را برای این ایام در نظر می گرفت و مراسم های بزرگی را با حضور اکثریت نابینایان و کم بینایان در تهران برگزار می کرد اما به دلیل وضعیت خاص کشور بیشتر برنامه های امسال انجمن نابینایان ایران به صورت مجازی برگزار خواهد شد.»
وی با اشاره به پیگیری مشکلات عمده نابینایان در این ایام بیان می کند: «طی رایزنی با سازمان بهزیستی مقرر شده است نشستی به صورت ویدئو کنفرانس با حضور نمایندگان نابینایان و کم بینایان در 32 استان کشور به همراه مدیران کل بهزیستی استانها برگزار کنیم. مکاتباتی هم برای نشست هایی با مسئولان ارشد کشور داشتیم تا در صورت موافقت این افراد و برگزاری نشست مشکلات، خواسته ها و نیاز معلولان با مشکل بینایی را به گوش مسئولان برسانیم.»
جمالی با اشاره به مصاحبه های مختلف با صدا و سیما، کانال های رادیویی، روزنامه و خبرگزاری ها هم می گوید: «طبق برنامه ریزی های صورت گرفته در 23 مهر ماه با رسانه های مختلف به گفتگو خواهیم پرداخت تا بتوانیم قدمی در مسیر فرهنگ سازی برداشته و توانمندی معلولان به ویژه نابینایان را به گوش آحاد مردم کشور برسانیم.» 
وی می افزاید: «علاوه برنامه های مصاحبه محور و میزگردها در خصوص مشکلات، دغدغه ها و نیازهای نابینایان و کم بینایان کشور در نظر داریم تعداد 23نفر از نابینایان را به مناسبت 23 مهر ماه به منطقه گردشگری توچال اعزام کنیم. ضمن رعایت پروتکل بهداشتی در این گرد همایی دوستانه راهپیمایی کوچکی را به صورت نمادین برنامه ریزی کردیم. همچنین در نظر داریم از  چند نابینا و کم بینایی موفق طی مراسمی تقدیر به عمل آوریم. البته ناگفته نماند حضور نابینایان در گردش یکروزه در توچال منوط به شرایط کشور و بیماری خواهد بود اگر بیماری اوج بگیرد و مسئولان مخالف این برنامه باشند گردش توچال لغو خواهد شد.»
مدیر عامل انجمن نابینایان ایران در پایان با اشاره به رایزنی با کلیه معاونین شهرداری تهران بیان می کند: «نامه هایی را به معاونین شهردار ارسال کردیم تا با توجه به اقدامات شهرداری در امر مناسب سازی چند بوستان در سطح شهر از بوستان های مناسب سازی شده و آماده بهره برداری در این ایام رونمایی کنیم، البته هنوز جواب مشخصی را دریافت نکردیم.»

.........بهداشت و سلامت

* وضعیت کرونایی تهران «سیاه» است

عضو کمیته علمی ستاد ملی کرونا گفت: شیوع اپیدمی در این فصل و این مقطع بسیار غیر منتظره بود و دکتر زالی وضع پایتخت را بحرانی اعلام کرده و به گفته یکی از همکاران پزشک، وضع تهران از رنگِ قرمز عبور کرده و سیاه شده است.
دکتر مسعود مردانی با بیان اینکه وضع کنونی با هیچیک از روزها و ماه‌های ابتدایی شیوع بیماری طی ۹ ماه گذشته قابل مقایسه نیست، افزود: بارها با فرد بیماری مواجه شده‌ام که وضع بحرانی و نیاز به بستری شدن داشته، اما نه تنها بخش‌های ویژه بلکه بخش‌های عادی هم به دلیل نبود ظرفیت او را پذیرش نکرده‌اند.
مردانی ادامه داد: بر این اساس گاهی مجبور می‌شویم به روش‌های نه چندان علمی داروهای موردنیاز بیمار بدحال را همراه یک پرستار به منزلش بفرستیم تا در خانه و با همان داروها درمان شود که در این میان گاهی بنا به دلایل دیگر بیماری و همزمانی آن با کرونا به مرگ او منتهی می‌شود.
وی با اشاره به افزایش موارد ابتلاء به کرونا در خانواده‌ها، گفت: موردی داشتیم که یک نفر از اعضای خانواده بعد از جراحی پلاستیک که انجام داده بود، سایر خانواده با او ملاقات می‌کنند و در نهایت از این طریق، ۴۲ نفر از اعضای این خانواده مبتلا می‌شوند.
 
* باورهای غلط در قرنطینه خانگی
یک متخصص عفونی گفت: با تغییراتی که در ویروس رخ داده، تعداد ویروس‌هایی که در سیستم تنفسی بدن فرد بیمار وجود دارد افزایش یافته و این مسئله احتمال انتقال ویروس را بسیار بیشتر می‌کند.
به نقل از مهر، دکتر شکوهی علت این موضوع را بروز تغییر در ویروس عنوان کرد و افزود: متأسفانه تعداد ویروس‌هایی که از یک فرد بیمار پخش می‌شود نسبت به گذشته افزایش یافته و این مسئله منجر به آن شده است که تعداد افراد بیشتری به بیماری مبتلا شوند.
این متخصص علاوه بر تغییرات ویروس، بی توجهی و خستگی مردم نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و همچنین عدم اعمال برخی از محدودیت‌های لازم همچون تعطیلی سازمان‌ها و نهادها را از دیگر عوامل افزایش شیوع این بیماری عنوان کرد و خواستار رعایت هرچه بیشتر پروتکل‌ها از سوی مردم و همچنین مداخلات جدی تر از مسئولان شد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با هشدار نسبت به شیوع چشمگیر و وضعیت بحرانی ویروس کرونا، بر ضرورت پرهیز از سفر، برگزاری مهمانی، رفتن به اماکن شلوغ و سایر رفتارهای پرخطر تأکید کرد.
شکوهی با اشاره به اینکه رعایت پروتکل‌های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک، حفظ فاصله و شستن دست‌ها علاوه بر جلوگیری از شیوع کرونا می‌تواند در کاهش شیوع آنفلوانزا نیز نقش مؤثری داشته باشد، گفت: همچنین اگر طبق قولی که دولت داده است امسال تعداد افراد واکسینه شده با افزایش میزان واردات واکسن آنفلوانزا بیشتر از سال‌های گذشته باشد، احتمالاً این مسئله نیز کمک می‌کند که تعداد مبتلایان به آنفلوانزا نسبت به سال‌های قبل کمتر باشد، اما در هر صورت گردش آنفلوانزا و کووید ۱۹ همزمان با یکدیگر واقعاً مشکل بسیار بزرگی است.
وی با بیان اینکه راه‌های انتقال ویروس آنفلوانزا و کووید ۱۹ مشابه است، یادآور شد: اما یکی از تفاوت‌های مهم بین این دو بیماری این است که احتمال انتقال آنفلوانزا از افراد بدون علامت بسیار کم است، در حالی که یکی از مشکلات بیماری کووید ۱۹، انتقال ویروس از طریق افراد بی علامت است.
شکوهی با بیان اینکه در حال حاضر انتقال بیماری کرونا درون خانواده‌ها نسبت به گذشته افزایش یافته است، توضیح داد: بسیاری از افراد ۵ یا ۶ روز بعد از بروز علائم به پزشک مراجعه کرده و در روزهای ابتدایی تصور می‌کنند دچار حساسیت و یا سرماخوردگی شده‌اند، اما زمانی که ابتلای آنها به بیماری کووید ۱۹ مشخص شده و به آنها گفته می‌شود که باید برای جلوگیری از انتقال بیماری به سایر اعضای خانواده در اتاقی مجزا خود را قرنطینه کرده و از سرویس بهداشتی مجزا استفاده کرده و در زمان ورود سایر افراد به اتاق ماسک بر صورت داشته باشند، تصور می‌کنند چون چندین روز بدون رعایت این پروتکل‌ها در کنار سایر اعضای خانواده زندگی کرده‌اند دیگر رعایت این موارد ضرورتی ندارد.
وی ادامه داد: این در حالی است که چنین تصوری بسیار اشتباه است و این احتمال وجود دارد که هنوز سایر اعضای خانواده به بیماری مبتلا نشده باشند، به همین خاطر فرد باید اصول قرنطینه را رعایت کند.
این متخصص عفونی یادآور شد: بسیاری از افراد مبتلا فکر می‌کنند همین که خود را داخل منزل قرنطینه کنند کفایت می‌کند در حالی که منظور از قرنطینه، قرنطینه کردن داخل اتاق مجزاست و فرد مبتلا تا جای امکان نباید از اتاق خارج شود.
وی با بیان اینکه بیش از ۳۰ یا ۴۰ درصد از افراد مبتلا فاقد علامت هستند، گفت: بنا بر این افرادی که احتمال ابتلای آنان به کووید ۱۹ وجود دارد، از جمله کسانی که در مکان‌های شلوغ رفت و آمد دارند و با افراد مختلفی در ارتباط اند خطرناک تلقی می‌شوند. برای مثال اگر پدر یک خانواده در محیطی همچون بانک اشتغال دارد، نباید فکر کند چون علامتی ندارد احتمال ابتلایش به کووید ۱۹ صفر است، بنا بر این افرادی که به دلایل مختلف شانس ابتلایشان بالاست باید خود را آلوده فرض کنند و در حد امکان از ارتباط نزدیک با همسایگان، دوستان و اعضای خانواده پرهیز کنند.زیرا احتمال زیادی دارد که این افراد ناقل‌های بی علامت باشند و ویروس را از طریق ترشحات دهان و همچنین تنفسشان به دیگران انتقال دهند.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ابتلای به کرونا در خانواده‌ها افزایش یافته است، توضیح داد: بسیاری از والدینی که به کرونا مبتلا می‌شوند به علت نگرانی از ابتلای فرزندانشان، آنها را نزد پدر و مادر و یا دیگر اقوامشان می‌برند، اما این کار بسیار اشتباه است. چون احتمال اینکه این کودکان به ویروس کرونا آلوده شده باشند بسیار زیاد است و مبتلا شدن پدربزرگ و مادر بزرگ‌ها از طریق کودکان به این بیماری بسیار خطرناک است.

..........ورزشی

* برگزاری کارگاه زمان بندی تمرین در ورزشهای پارالمپیکی

کارگاه زمان بندی تمرین ویژه مربیان ورزشکاران پارالمپیکی دارای اولویت کسب مدال در بازی های پارالمپیک توکیو ۲۰۲۰، به میزبانی کمیته ملی پارالمپیک برگزار شد.
این کارگاه، به مدرسی دکتر محمد فشی، عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی و عضو دپارتمان ارتقای عملکرد ورزشکاران پارالمپیکی، برای مربیان ورزشکارانی که از اولویت کسب مدال برای بازی های توکیو ۲۰۲۰ برخوردار هستند تدارک دیده شده بود.
پیش از برگزاری این کارگاه، مربیان برنامه های خود را به دپارتمان ارتقای عملکرد ورزشکاران پارالمپیکی آکادمی ملی پارالمپیک ارسال نمودند تا توسط کارشناسان مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد.
برنامه های ارائه شده پس از تحلیل و بررسی توسط کارشناسان، در کارگاه ذکر شده و با حضور مربیان و کارشناسان مورد بازطراحی و بهبود قرار گرفت و فضایی تعاملی همراه با درگیری تئوری و عملی مربیان ایجاد کرد.
مربیان رشته های تیراندازی، جودو، دو ومیدانی، قایقرانی و تکواندو در این نشست حضور داشتند.

* درخشش نابینایان تبریزی در مسابقات قهرمانی کشور آمادگی جسمانی

اولین دوره مسابقات آمادگی جسمانی نابینایان و کم‌بینایان قهرمانی کشور در دو بخش بانوان و آقایان در سه کلاس ب۱ ، ب۲ و ب۳ بصورت مجازی برگزار شد که با درخشش نابینایان استان آذربایجان شرقی همراه بود.
در این مسابقات در بخش آقایان در رده سنی جوانان در کلاس ب۱، محمد عبداللهی مقام سوم را بدست آورد. در کلاس ب۲ و ب۳ محمد هادی سوم شد.
در رده سنی بزرگسالان  نیز در بخش آقایان در کلاس ب۱، بهزاد زاد علی اصغر قهرمان شد.
همچنین در بخش بانوان در رده سنی جوانان در کلاس ب1، هدیه بایرامی مقام اول و در کلاس ب2 و ب3، حکیمه رضایی قهرمان شد. لیلا فیضی نیز در جایگاه سوم قرار گرفت.
در رده سنی بزرگسالان  در بخش بانوان در کلاس ب۱، الهام برزگر مقام اول و شیرین معصومی سوم شد. در بخش تیمی نیز استان آذربایجان شرقی عنوان نایب قهرمانی را بدست آورد.

.........حوادث

* شرط دختر جوان برای پس‌گرفتن شکایت تعرض: او باید با من ازدواج کند

ایران نوشت: دختر جوان با مراجعه به دادگاه مدعی شد از سوی پسری مورد تعرض قرار گرفته است اما به قضات گفت اگر این پسر با من ازدواج کند از شکایتم می گذرم.
 رسیدگی به این پرونده از یک‌سال قبل با شکایت دختری جوان که مدعی بود از سوی جوانی به نام حسن مورد تعرض قرار گرفته آغاز شد.
او در توضیح ماجرا به مأموران گفت: یک سال قبل در یک میهمانی با این پسر جوان آشنا شدم. در ابتدای آشنایی‌مان او خودش را فردی معتقد و با اخلاق نشان می‌داد به همین خاطر وقتی به من پیشنهاد دوستی داد، پذیرفتم.
 او به من و دوستانش گفته بود که با افراد بانفوذی ارتباط دارد و به همین خاطر هم در کارهای اقتصادی موفق بوده و ثروت زیادی دارد. همچنین متوجه شدم که او به واسطه روابط خاصی که دارد توانسته پیمانکار سرویس چند مدرسه خصوصی در تهران شود که دانش‌آموزان آن اغلب از خانواده‌های خاص و با نفوذ هستند و از این طریق پول زیادی به دست آورده بود.
چند وقتی از دوستی ما گذشت و من کاملاً به او اعتماد کرده بودم که یک‌بار من را برای صرف شام به خانه‌اش دعوت کرد و من هم برای آنکه مشکلی پیش نیاید به همراه یکی از دوستانم به خانه‌اش رفتم. چند دقیقه‌ای از حضور ما نگذشته بود که مادر حسن تماس گرفت و گفت یکی از اقوام‌شان فوت کرده و از او خواست تا خیلی زود به آنجا برود.
من هم همان موقع به وی گفتم که ما می‌رویم تا تو به کارت برسی اما او قبول نکرد و گفت شما بمانید تا من برگردم. ما شام خوردیم و او هم به خانه مادرش رفت. چند ساعت بعد دوستم گفت باید به خانه برگردد اما من چون قول داده بودم بمانم تا حسن برگردد به انتظار او ماندم. اما وقتی حسن آمد به زور مرا مورد تعرض قرار داد.
از ناراحتی داشتم سکته می‌کردم اما حسن گفت که مرا دوست دارد و می‌خواهد با من ازدواج کند و با این ترفند که خیلی زود به خواستگاری‌ام می‌آید مرا آرام کرد. فردای آن روز در اولین فرصت موضوع خواستگاری را به خانواده‌ام گفتم و منتظر بودیم که او روز خواستگاری را معین کند اما به یک‌باره رفتار او با من تغییر کرد و گفت که دیگر تمایلی به ادامه ارتباط با من ندارد.
خیلی حالم بد شده بود تا مدت‌ها پاسخ تماس‌هایم را نمی‌داد تا اینکه بعد از چند بار تماس گفت که به سفر رفته و وقتی برگشت با من تماس می‌گیرد. با اینکه منتظر تماسش بودم اما دلم آرام و قرار نداشت و برای اینکه مطمئن شوم به سفر رفته به خانه‌اش رفتم که دیدم ماجرای سفر دروغ بوده و در خانه‌اش میهمانی گرفته است. همان موقع زنگ خانه‌اش را زدم او وقتی من را دید شروع به داد و فریاد کرد و با اعتراض گفت که دیگر من را نمی‌خواهد و نباید مزاحمش شوم و من هم همان موقع با پلیس تماس گرفتم. البته حسن در پاسخ به این شکایت من گفت که آنقدر نفوذ دارد که شکایتم راه به جایی نمی‌برد و وقتی هم مأموران کلانتری به محل آمدند عنوان کردند که چون حکم ورود به منزل ندارند باید در کلانتری شکایتم را مطرح کنم.
وی در ادامه ماجرا افزود: چند روز بعد متوجه شدم حسن با دختر دیگری دوست شده و همان موقع به یقین رسیدم که او با اغفالم فقط خواسته سوء‌استفاده کند بنابراین تصمیم گرفتم شکایتم را پیگیری کنم. او آینده من را خراب کرد و موجب شد تا خانواده‌ام دیگر به من اعتماد نداشته باشند.
با توجه به اینکه پرونده با اتهام تعرض ثبت شده بود، شعبه 12 دادگاه کیفری استان تهران مسئول رسیدگی به آن شد و متهم احضار و نازنین به پزشکی قانونی معرفی شد. متهم در بازجویی اولیه ادعا کرد: هیچ رابطه‌ای با نازنین نداشته‌ام و اتهام‌های مطرح شده را قبول ندارم. من قصد داشتم با این دختر ازدواج کنم اما بعد از مدتی متوجه شدم که اخلاقمان به هم نمی‌خورد به همین خاطر تلاش کردم که ارتباطمان را قطع کنم که او دست به شکایت زد.
در ادامه نازنین که متوجه شد متهم قضیه را انکار کرده با ارائه مشخصات داخلی خانه وی به مأموران صحت ادعایش را ثابت کرد و متهم ناچار شد اعتراف کند و به مأموران گفت: آن روز نازنین را به خانه‌ام دعوت کردم و با تلفن مادرم مجبور شدم چند ساعتی بیرون از خانه‌ام بروم. چون نازنین به خانواده‌اش گفته بود که شب در خانه یکی از دوستانش می‌ماند نمی‌توانست به خانه خودشان برود به همین خاطر به او گفتم در خانه من بماند تا برگردم با این شرط که ارتباطی با هم نداشته باشیم.
از سوی دیگر پزشکی قانونی پس از معاینه شاکی اعلام کرد که رابطه برقرار شده است و در دادگاه هم مستندات نشان داد که حسن اظهاراتش دروغ بوده و با نازنین ارتباط داشته است.
با مشخص شدن این موضوع حسن بازداشت شد اما او در تلاش بود تا از شاکی رضایت بگیرد که نازنین عنوان کرد فقط زمانی رضایت می‌دهد که متهم با او ازدواج کند. در ادامه متهم به زندان منتقل شد تا حکم او از سوی قضات دادگاه صادر شود.

 

 

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *