شناسه خبر: 21926 منتشر شده در مورخ: 1399/7/13 ساعت: 11:53 گروه: مشاوره  
آموزشهای مورد نیاز بیماران دیابتی "روش تزریق انسولین قلمی" + فایل صوتی

آموزشهای مورد نیاز بیماران دیابتی "روش تزریق انسولین قلمی" + فایل صوتی

با ورود نسل جدید انسولینها یعنی انسولینهای قلمی، نابینایان نیز می توانند با شنیدن صدای کلیک و تنظیم میزان انسولین مورد نیاز خود آن را جدا و به صورت مستقل تزریق کنند.

به گزارش ایران سپیداشرف السادات حیدری مسئول آموزش کلینیک دیابت در بیمارستان بقیه الله "عج" در باره استفاده از این انسولینها می گوید: در انسولینهای میکس انسولین nph رگولار را داریم که باید آن را قاطی و به بیمار تزریق کرد و در انسولینهای مدرن که قلمی هستند انسولین نوومیکس را داریم که تنها انسولین قلمی میکس محسوب می شود.که باید قبل از مصرف آن را به آرامی قاطی کرد.  برای تزریق انسولین اول درپوش انسولین را بر می داریم و یک سرسوزن به آن می پیچانیم بعد از آن درپوش اول سرسوزن را بر می داریم و بعد درپوش دوم را هم بر می داریم . انسولینها درجه بندی دارند که از یک تا شصت درجه است برای شروع تزریق انسولین را روی درجه یک می گذاریم. این انسولینها به گونه ای هستند که افراد نابینا هم می توانند از آنها استفاده کنند با یک کلیک یا یک صدای تق انسولین را از درجه صفر روی یک می آوریم. بعد انسولین را رو به بالا می گیریم به طوری که سرسوزن بالا قرار گیرد و با انگشت یک ضربه به بدنه سرنگ یعنی جایی که محفظه انسولین است، می زنیم. بعد یک واحد را خالی می کنیم به این صورت هواگیری انجام می شود. این یک اصل است که در هر بار تزریق و برای هر انسولینی باید این یک واحد را هواگیری و خارج کنیم. وقتی یک قطره از سر سوزن خارج شد دوزی که دکتر تجویز کرده را روی انسولین می آوریم یعنی انسولین را به آن اندازه می پیچانیم که با صدای تق تق می توانیم مقدار واحد مورد نظر را بشماریم و روی انسولین جدا کنیم. هر صدای کلیک یا تق معادل یک واحد است. بعد یکی از مناطق تزریق را انتخاب می کنیم. مناطق تزریق عبارتند از قسمت خارجی دو بازو، قسمت خارجی دو ران و ربع فوقانی خارجی باسن یعنی جایی که تزریقهای عضلانی را در آنجا انجام می دهند، در منطقه شکم هم همه جای شکم به جز بالای ناف را می توانیم انتخاب کنیم انسولین های جدید را به صورت عمود وارد ناحیه مورد نظر می کنیم در انتهای انسولین یک ماشه تزریق وجود دارد دست را روی ماشه می گذاریم و فشار می دهیم تا کل انسولین تخلیه شود. وقتی انسولین تنظیم شده تخلیه شود دیگر صدای تق تق شنیده نمی شود.. در این حالت انسولین روی صفر قرار گرفته است. وقتی به صفر رسید هم عجله نمی کنیم و سوزن را از پوست خارج نمی کنیم بلکه سوزن باید همچچنان داخل پوست بماند و به اندازه خواندن سه صلوات یعنی حدود 20-30 ثانیه صبر می کنیم و بعد سوزن را خارج می کنیم اگر سوزن به سرعت خارج شود انسولین از سوراخ ریزی که ایجاد شده به بیرون برمی گردد بعد از گذشتن این مدت سرسوزن را از پوست خارج می کنیم و بلافاصله دو درپوش سرسوزن را روی آن می گذاریم و سرسوزن را از انسولین جدا می کنیم که سوزن در دست فرو نرود. این سرسوزنها در حقیقت یک بار مصرف هستند و باید در هر بار تزریق دور انداخته شوند اما چون هر دانه از این سرسوزنها حدود هزار تومان قیمت دارند و بیمار نمی تواند برای هر بار تزریق یک سرسوزن به کار ببرد به بیمار می گوییم یک قوطی تمیز مثل قوطی جای نوار تست قند خون یا یک قوطی جای دارو که تمام شده را بردارد و یک پاف الکل در آن بزند و بگذارد خشک شود قوطی نیاز به شستن ندارد دست هم نباید داخل آن برود بعد از خشک شدن قوطی، سرسوزنی که دو درپوش آن را گذاشته ایم را درون آن می گذاریم به این صورت سرسوزن تا پنج بار قابل استفاده خواهد بود.

بخش ششم آموزش دیابت
  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *