شناسه خبر: 21828 منتشر شده در مورخ: 1399/7/1 ساعت: 23:57 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹

روزنامه چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹

عناوین امروز: اختلاف نظر سه جانبه برای افزایش یارانه مراکز توانبخشی - ربیعی: هیچ برنامه ای برای راهپیمایی اربعین وجود ندارد - کدام گروه بازنشستگان مشمول همسان‌سازی می‌شوند؟ - نامه یک نابینا به خدا - تهران وارد موج سوم کرونا شده است - قهرمانی امید کریمی و ملیحه صفایی در مسابقات قهرمانی - پسری که برای 87 هزار تومان پدرش را کشت

روزنامه «ایران سپید»

چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹

۵ صفر ۱۴۴۲

۲۳ سپتامبر 2020

سال بیست و چهارم شماره ۶۵۲۰

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وب سایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

........عناوین این شماره......

اختلاف نظر سه جانبه برای افزایش یارانه مراکز توانبخشی

ربیعی: هیچ برنامه ای برای راهپیمایی اربعین وجود ندارد

کدام گروه بازنشستگان مشمول همسان‌سازی می‌شوند؟

نامه یک نابینا به خدا

تهران وارد موج سوم کرونا شده است

قهرمانی امید کریمی و ملیحه صفایی در مسابقات قهرمانی

پسری که برای 87 هزار تومان پدرش را کشت

..........ویژه

* اختلاف نظر سه جانبه برای افزایش یارانه مراکز توانبخشی
 
محمد نفریه معاونت توانبخشی بهزیستی کل کشور با اشاره به اینکه افزایش 41 درصدی یارانه مراکز توانبخشی معلولان و سالمندان میسر نیست گفت:«این رقم، رقم قابل توجهی است و قاعدتاً با توجه به شرایط سازمان نمی‌توان آن را عملیاتی کند.»
وی تصریح کرد:‌« در سالهای گذشته نیز جلساتی برای تعیین تکلیف یارانه مراکز توانبخشی معلولان و سالمندان با حضور مسئولان انجمن برگزار شد و این  افزایش تحقق پیدا نکرد و در سال گذشته حدود 20 درصد یارانه مراکز در نیمه دوم افزایش پیدا کرد.»
این مقام مسئول با اشاره به محدودیت‌های مالی و اعتباری سازمان بهزیستی کشور گفت:«علی‌رغم اینکه سال گذشته اعتبارات سازمان بهزیستی حدود 73 درصد میسر شد اما اعتبارات حوزه توانبخشی به صورت صد در صد پرداخته شد.»
نفریه با اشاره به پافشاری مسئولان انجمن مراکز توانبخشی معلولان و سالمندان مبنی بر افزایش 41 درصدی یارانه مراکز توانبخشی خاطرنشان کرد: «این موضوع قاعدتا عملیاتی نخواهد شد و این در حالی است که مسئولان انجمن بر این مسئله پافشاری دارند اما قطعا سازمان نمی‌تواند به این میزان یارانه مراکز را افزایش دهد.»
وی  از پیشنهاد سازمان بهزیستی مبنی بر افزایش 20 درصدی یارانه مراکز توانبخشی خبر داد و گفت:«در همین ارتباط سازمان برنامه و بودجه پیشنهاد 15 درصد افزایش یارانه‌ها داده است اما سازمان معتقد است که یارانه مراکز باید حدود 20 درصد افزایش پیدا کند.»
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور در پایان گفت:«در صورتی که مسئولان انجمن مراکز با سازمان برنامه و بودجه به توافق برسن داین مبلغ حدود 20 درصد افزایش پیدا خواهد کرد و در طی 4 یا 5 ماه به مراکز پرداخت خواهد شد.»

* تخصیص 12 میلیارد تومان برای خرید تجهیزات توانبخشی مددجویان تهرانی

سید احمد خادم معاون امور توانبخشی بهزیستی استان تهران در خصوص این موضوع گفت: «طی ۱۸ ماه اخیر و با مشارکت‌های مردمی، ۱۲ میلیارد تومان تجهیزات توانبخشی از جمله ویلچر برقی برای مددجویان بهزیستی استان خریداری شد. در کنار خرید تجهیزات توانبخشی، خدماتی از جمله فیزیوتراپی، کار درمانی، بینایی‌سنجی، شنوایی‌سنجی و ارتوپدی و کمک هزینه کاشت حلزون ارائه می‌شود.»
وی با بیان اینکه ۱۴۷ هزار معلول در بهزیستی استان تهران دارای پرونده هستند، بیان کرد: «از این تعداد ۹۱ هزار و ۲۷۲ نفر مرد و ۵۵ هزار و ۸۶۲ نفر زن هستند. اگر بخواهم به تفکیک معلولیت هم اشاره کنم از این تعداد معلولان جسمی و حرکتی ۶۷ هزار و ۱۷۴ نفر، ذهنی ۴۴ هزار و ۹۸۸ نفر، نابینا ۱۸ هزار و ۱۱۱ نفر، ناشنوا ۲۴ هزار و ۷۹۳ نفر، اعصاب و روان ۱۲ هزار و ۱۳۷ نفر و صوت و گفتار ۲۹ هزار و ۱۲۰ نفر هستند.»
وی از پرداخت مستمری به ۸۸ هزار و ۲۱۲ نفر خبر داد و اظهار داشت:« ۲۹ هزار و ۸۸۷ نفر دیگر نیز پشت نوبت دریافت مستمری هستند. به افرادی که دارای ضایعه نخاعی هستند، حق پرستاری پرداخت می‌شود که شامل ۷۱۴ نفر ضایعه گردنی، یکهزار و ۷۲ نفر ضایعه سینه‌ای و یکهزار و ۲۰۱ نفر ضایعه کمری است.
وی با اشاره به اینکه ۱۵۸ مرکز شبانه در حوزه توانبخشی استان تهران فعال است، اضافه کرد: بیش از ۱۳ هزار نفر از این مراکز خدمات دریافت می‌کنند که ۶ هزار و ۳۱۹ نفر آنان یارانه‌بگیر هستند. ۱۱۰ مرکز روزانه توانبخشی در استان تهران خدمات ارائه می‌کند که چهار هزار و ۷۰۴ نفر از این مراکز خدمات دریافت می‌کنند.»
معاون امور توانبخشی بهزیستی استان تهران با بیان خدمات بهزیستی استان تهران به دانش‌آموختگان نیز ارائه می‌شود، بیان کرد:« ۶ هزار و ۸۰۳ دانش‌آموز، ۱۳۹ دانشجوی دولتی و یکهزار و ۶۲۷ دانشجوی سایر مراکز از خدمات بهزیستی بهره‌مند می‌شوند.»
وی در پایان بیان کرد:« ۸۳۰ نفر از خدمات مناسب‌سازی، یکهزار نفر از خدمات پلاک ویژه، ۲۵ هزار و ۶۸۰ نفر از تجهیزات بهزیستی و بیش از هشت هزار نفر نیز از سایر خدمات بهزیستی استفاده می‌کنند.»

* ثبت نام بیش از 73 هزار دانش آموز در مدارس استثنایی

حسینی معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی در نشست شورای راهبری این سازمان با اشاره به تعداد دانش آموزانی که در مدارس ثبت نام کردند گفت: «در سال جاری و تاکنون ۷۳ هزار و ۹۵۰ دانش آموز در مدارس استثنایی ثبت نام کرده اند.  این تعداد  دانش آموز در  12 هزار 706 کلاس درس ساماندهی شده اند که نرم  تعداد دانش آموزان در هر کلاس در حال حاضر 5.9 می باشد.»

.......اخبار روز

* ربیعی: هیچ برنامه ای برای راهپیمایی اربعین وجود ندارد/ شاهد کاهش ۲۰ درصدی رعایت پروتکل ها هستیم

سخنگوی دولت در نشست خبری گفت: هنوز در پاساژها، نانوایی ها و پایانه های مسافربری پروتکل ها به خوبی رعایت نمی شود و شاهد کاهش ۲۰ درصدی رعایت پروتکل های بهداشتی هستیم. در خصوص راهپیمایی اربعین، علیرغم اعلام صریح مقامات ایرانی و عراقی مبنی بر لغو تمام راهپیمایی های اربعین، متاسفانه شاهد این هستیم عده ای مردم را به حرکت به سمت مرزها تشویق می کنند. اعلام می کنم هیچ برنامه ای برای راهپیمایی اربعین وجود ندارد.
ربیعی، افزود :
به خاطر کاهش هزینه ماسک در ستاد ملی کرونا تصمیم گرفته شد وزارت صمت به سمت تولید ماسک های قابل شستو و استفاده مجدد حرکت کند.
پرداخت وام به مشاغل آسیب دیده از کرونا تا پایان مهرماه و وام ودیعه مسکن تا پایان دی ماه تمدید شد.
امسال با دستور رئیس جمهور و تلاش های وزیر رفاه بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان برای همسان سازی دولت اختصاص داد.
با دو افزایش اول سال و همسان سازی حقوق بازنشستگان عزیز ما ۸۴ درصد حداقل افزایش یافته

* تحریم تسلیحاتی ایران ۲۷ مهر لغو می شود

وزیر خارجه روسیه: تحریم تسلیحاتی ایران پس از به سر آمدن موعد آن در روز ۲۷مهرماه سال جاری( ۱۸ ماه اکتبر) لغو خواهد شد و هیچ گونه محدودیتی پس از این تاریخ اعمال نخواهد شد.

* شعر وزیر بهداشت برای روزهای سخت مردم و کادر بهداشت و درمان

بر شاخه های سرد چنار بلند باغ، با بالهای خیس، بی تاب و بی قرار؛ چکاوک نشسته بود،
اینگونه می سرود؛ ای کاش هرچه زود، این روزهای سخت غم انگیز بگذرد!

* جهش ژنتیکی کرونا / افزایش ابتلاهای خانوادگی

معاون کل وزارت بهداشت:
متأسفانه در حال حاضر شاهدیم که رعایت دستورالعملهای مقابله با کرونا روند نزولی دارد جهش ژنتیکی اخیر ویروس کرونا و افزایش قدرت سرایت پذیری آن نگران کننده است. با افزایش قدرت سرایت پذیری ویروس، خصوصا انتقال درون خانوادگی به میزان زیادی افزایش یافته است. بر این اساس خانوده ها با مشاهده علائم اولیه کرونا در یکی از اعضای خانواده، حتما اقدامات احتیاطی برای عدم ابتلای دیگر اعضای خانواده را انجام دهند.

* واکنش سخنگوی هیأت رئیسه مجلس به حواشی تحویل خودروی دناپلاس به نمایندگان

اینکه خودروهای تولید داخل در اختیار نمایندگان قرار گیرد تازگی ندارد و در همه ادوار سابقه داشته است. 
این خودروها برای انجام وظایف نمایندگی در اختیار نمایندگان قرار می گیرد، اینها وسایل رفاهی نیستند.
هم ترازان نمایندگان که وزرا هستند گاهی ده ها خودرو در اختیارشان است اما در مجلس چنین امکانی نیست.
این انتظار بجایی است که مجلس ورود کند و موضوع خودرو را به سامان مشخصی برساند. نه اینکه نماینده وسیله کار نداشته باشد و نتواند وظایفش را انجام دهد.

..........گزارش روز

* کدام گروه بازنشستگان مشمول همسان‌سازی می‌شوند؟

ایرنا نوشت: همسان‌سازی حقوق، یعنی فردی که در گروه شغلی خود، حقوق پایینی دارد به کسی که حقوق بالایی دارد نزدیک شود و بر این اساس در سال گذشته ۱۳ درصد و سال ۹۷ معادل ۱۶.۵ درصد مشمول قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان نشدند و امسال نیز ۱۰ درصد مشمول این قانون نمی‌شوند.
در ماده ۹۸ قانون خدمات کشوری آمده است که چنانچه ضریب جدول مستخدمین رسمی شاغل تغییر یابد دولت مکلف است به نسبتی که هزینه زندگی موجب این تغییر شده است، ‌حقوق بازنشستگان و وظیفه‌ بگیران را ترمیم کند.
براین اساس در برنامه‌های توسعه‌ای چهارم، پنجم و ششم توسعه بر متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان با شاغلین تأکید شده و دولت مکلف است هرساله با تعریف منابع در بودجه سنواتی این امر را در دستور کار قرار دهد.
در این راستا گفت‌ و گویی با مدیرکل امور فنی صندوق بازنشستگی کشوری انجام دادیم و در مورد چند و چون این قانون، همچنین اجرای آن در سنوات گذشته و مشمولان متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان پرسیدیم که در ادامه می‌آید.
«اکبر شیرمحمدی» در خصوص همسان‌سازی حقوق بازنشستگان گفت: طبق ماده ۷۶ قانون مدیریت خدمات کشوری، افزایش حقوق سالیانه حقوق بازنشستگان و شاغلان به صورت یکسان انجام شده است به این صورت که سال گذشته ۱۸ درصد و امسال نیز ۱۵ درصد افزایش سنواتی حقوق افراد شاغل و بازنشسته را داشتیم و در سنوات قبل نیز به این صورت بوده است.
وی افزود: منتها در طول سنوات اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری، فوق العاده‌هایی برای کارکنان شاغل در زمان‌بندی‌های مختلف پرداخت کردند. به این صورت که بعد از سال ۸۸ فوق‌العاده شغل و ویژه را پرداخت کردند؛ همچنین درصدهای متعلق به فصل دهم را افزایش دادند و ضرایب امتیازات تا ۵۰ درصد برای برخی از دستگاه‌ها زیاد شد.
مدیرکل امور فنی صندوق بازنشستگی کشوری با اشاره به دریافت مجوز برخی دستگاه‌ها برای افزایش ۵۰ درصدی حقوق در اسفندماه ۹۸، گفت: با این افزایش، حقوق شاغلان علاوه بر افزایش سالیانه یا همان سنواتی که به طور یکسان با بازنشستگان اعمال می‌شد، افزایش یافت که موجب فاصله درآمدی بین بازنشسته و شاغل شد.
وی افزود: براین اساس شاغلانی که در این ایام بازنشسته می‌شدند بیش از بازنشستگان سنوات گذشته حقوق دریافت می‌کردند و برای اینکه حقوق بازنشسته سنوات قبل با بازنشسته جدید به هم نزدیک شود، بحث همسان‌سازی حقوق که در ماده ۳۰ برنامه ششم توسعه نیز وجود داشت، مطرح شد.
در سنوات گذشته چهار دوره همسان‌سازی حقوق به صورت ویژه انجام شد
شیرمحمدی درباره اجرای قانون همسان‌سازی حقوق در سنوات گذشته، اظهارداشت: ماده ۹۸ قانون استخدام کشوری، دولت را مکلف کرده که با افزایش حقوق کارمندان نسبت به جبران حقوق بازنشستگان نیز اقدام کند و این وظیفه دولت‌هاست که حقوق کارمندان و بازنشستگان را متناسب با هزینه‌های زندگی افزایش دهد.
وی با اشاره به اینکه در فواصل مختلف، همسان سازی حقوق بازنشسته و شاغل انجام شده، افزود: اولین اقدام درباره این مهم در تبصره ۸۵ قانون بودجه سال ۱۳۵۶ بود و بعد از آن در قانون نظام هماهنگ حقوق بازنشستگی در سال ۱۳۷۴ در محاسبه حقوق کارمندان فوق العاده شغل منظور شد و افزایش حقوق‌ها علاوه بر بازنشستگان جدید برای بازنشستگان قدیم هم انجام شد.
مدیرکل فنی صندوق بازنشستگی اضافه کرد: در سال ۱۳۷۹ نیز حقوق بازنشستگان مطابق حقوق شاغلان محاسبه شد. همینطور در سال ۱۳۸۶، مطابق ماده ۱۰۹ و ۱۱۰ قانون مدیریت خدمات کشوری علاوه بر افزایش سالیانه حقوق، اقدامات همسان‌سازی نیز انجام شد.
وی گفت: به تناسب سال ۱۳۸۶ قانونگذار در برنامه پنج ساله چهارم و پنجم توسعه پیش بینی کرد که متناسب با افزایش حقوق مواد ۱۰۹ و ۱۱۰ همه ساله از سال ۸۶ علاوه بر محاسبه افزایش حقوق که انجام می‌شده، متناسب سازی حقوق بازنشستگان با شاغلان نیز انجام شود.
شیرمحمدی گفت: آنچه هم اکنون به عنوان همسان‌سازی حقوق بازنشستگان انجام می‌شود، مربوط به ماده ۳۰ برنامه ششم توسعه است که دولت مکلف شده بررسی‌های لازم برای برقراری عدالت در نظام پرداخت، رفع تبعیض و متناسب سازی دریافت‌ها و برخورداری از امکانات شاغلان را برای بازنشستگان و مستمری بگیران کشوری و لشکری سنوات مختلف انجام دهد و این مسیر را طی می‌کند.
وی تصریح کرد: از سال ۹۶ تا امسال مطابق قوانین بودجه، مبالغی در ردیف‌هایی به عنوان تبصره ۱۲ قانون بودجه در قالب همسان‌سازی برای افزایش حقوق اختصاص یافت. برای نمونه در سال‌های ۹۶ و ۹۷ به میزان ۲۲۰۰ میلیارد تومان، سال ۹۸ مبلغ ۳۲۵۰ میلیارد تومان و در ابتدای امسال نیز ۶۵۰۰ میلیارد تومان درنظر گرفته شد که علاوه بر افزایش سنواتی حقوق به بازنشستگانی که مشمول همسان سازی بودند، تعلق گرفت.
در همسان سازی ابتدای سال ۱۰ درصد بازنشستگان مشمول نشدند
مدیرکل فنی صندوق بازنشستگی کشوری درباره اینکه چرا همه بازنشستگان مشمول طرح همسان‌سازی نمی‌شوند، گفت: به طور طبیعی بخشی از جامعه تحت پوشش صندوق مشمول همسان‌سازی می شوند که در قوانین بودجه پیش‌بینی شده است و با اولویت کسانی که حقوق پایین‌تر می‌گیرند مشمول این قانون شدند.
وی افزود: کسانی که در گروه‌های شغلی خود افزایش حقوق بازنشستگی آنها عدد بالایی را نشان می‌دهد، مشمول این قانون نشدند.
شیرمحمدی اظهارداشت: امسال حدود ۱۰ درصد بازنشستگان با حقوق بالا نسبت به میانگین گروه خود مشمول قانون همسان‌سازی حقوق نشدند و تنها ۱۵ درصد افزایش حقوق سنواتی به آنها تعلق گرفت؛ زیرا دریافتی حقوق آنها از گروه همترازشان بالاتر بوده است، بنابراین همسان‌سازی به آنها تعلق نگرفت.
وی افزود: در حال حاضر یک میلیون و ۴۸۰ هزار نفر بازنشسته کشوری و لشکری داریم. در سال ۹۷، حدود ۸۳ درصد از بازنشستگان مشمول همسان سازی شدند و در سال ۹۸ نیز ۱۳ درصد بازنشستگان مشمول قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان نشدند.
مدیرکل فنی صندوق بازنشستگی کشوری گفت: آنچه که به عنوان همسان سازی در سنوات گذشته انجام شده است، در چارچوب محاسباتی است که در قانون بودجه پیش بینی می‌شود و سازمان اداری و استخدامی امتیاز گروه‌های بیست گانه را تعیین کرده و به صندوق بازنشستگی اعلام می‌کند و این صندوق نیز احکام را برآن اساس صادر کرده و افزایش های متعلق به هر فرد را پرداخت می کند.
وی توضیح داد: کار ویژه‌ای که قرار است مهرماه امسال به عنوان تکمیل همسان‌سازی حقوق انجام شود و با حمایت دولت و مساعدت سازمان برنامه و بودجه کشور انجام می‌شود اینکه به دنبال افزایش ۵۰ درصدی حقوق شاغلان مشمول فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری، مصوبه همسان سازی حقوق بازنشستگان در چارچوب افزایش متناسب با شاغلان به تصویب رسیده و طبق ضوابط ابلاغی نیز اجرایی خواهد شد.  
وی توضیح داد: در واقع حقوق فردی که در سنوات گذشته بازنشسته شده با حقوق فرد هم گروه خود که به تازگی بازنشسته شده یا مشغول به کار است نزدیک می‌شود.
مدیرکل فنی صندوق بازنشستگی کشوری افزود: برای نمونه در گروه بیست گانه، فردی که در گروه ۲۰ است با ۳۰ سال خدمت حقوق چهار میلیون و ۳۰۰ هزار تومان دریافت می‌کند، حالا اگر فردی به این علت که در زمان اشتغال امتیازات ویژه‌ای داشته حقوق بیشتری در این گروه دریافت می‌کند، طبیعتا فردی که مقرری او چهار میلیون تومان است باید به این حقوق بیشتر برسد.
وی تصریح کرد: با توجه به مصوبه اخیر دولت، صندوق بازنشستگی مطابق با ضوابط ابلاغی احکام را صادر و در حقوق مهرماه اعمال خواهد کرد.
آیین‌نامه همسان‌سازی حقوق بازنشستگان مصوب شد
براساس این گزارش سیام شهریورماه،  آیین نامه متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری در هیات دولت تصویب شد.
برابر این آیین نامه، دولت همچنین در اجرای ماده (۳۰) قانون برنامه ششم توسعه، صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح را مکلف کرد علاوه بر افزایش امتیازات شغلی مندرج در آیین نامه اجرایی بندهای (الف) و (ب) تبصره (۱۲) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور، از محل منابع داخلی و سایر منابع حاصل از سرمایه‌گذاری های خود و منابع حاصل از بند (و) تبصره (۲) قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور، نسبت به برقراری عدالت در نظام پرداخت و متناسب سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تحت پوشش خود با ۹۰ درصد میانگین حقوق مشمول کسور بازنشستگی شاغلین هم طبقه مشترک صندوق متناسب با سنوات خدمت، از شش ماهه دوم ۱۳۹۹ اقدام نکند.
پس از تصویب این آیین نامه مدیرعامل صندوق بازنشستگی اعلام کرد که تا چند روز دیگر احکام جدید صادر می‌شود و از مهرماه، حقوق بازنشستگان کشوری براساس آیین‌نامه همسان‌سازی پرداخت خواهد شد.
به گفته این مقام مسئول بازنشستگان می‌توانند اطلاعات را پس از صدور احکام با مراجعه به سایت صندوق بازنشستگی کشوری در حکم جدید خود مشاهده کنند.

.........گزارش ویژه

* نامه یک نابینا به خدا

طی هفته ای که گذشت تماس های بسیاری با مدیران انجمن ها داشتیم تا از برنامه هایشان مطلع شده و به سمع و نظر شما برسانیم اما اکثریت  هنوز تصمیم قاطع و مشخصی برای برنامه های احتمالی شان نگرفته بوند و مقرر شد در هفته های ابتدای مهر تصمیمات نهایی را اطلاعرسانی کنند. طی گذر تلفنی از شهری به شهر دیگر به استان لرستان رسیدیم و انجمن نو اندیشان و پیشگامان افق سبز، این انجمن از سال 1396 فعالیت خود را زیر نظر انجمن نابینایان کشور آغاز کرده است و به نابینایان و کم بینایان خرم آباد خدمات مختلفی را ارائه می دهد.

طبق گفته مسئولان سازمان بهزیستی لرستان، این استان هفت هزارو 200 نابینا و کم بینا را تحت پوشش خود قرار دارد و انجمن تازه تاسیس خرم آباد آمادگی خود را برای ارائه خدمات به همه تحت پوششی ها اعلام کرده است. انجمن نو اندیش و پیشگامان افق سبز در عرصه های مختلفی همچون آموزشی، فرهنگی، مالی و رفاهی، درمان و... فعالیت دارد و تا کنون برنامه های مختلفی را هم برای اعضای خود برگذار کرده است. از جمله برنامه های این انجمن میتوان به کمک های مالی به نابینایان و کم بینایان کمتر برخوردار استان، بخش سبدهای معیشتی و لوازم و تحریر میان اعضا، توزیع خمیر دندان به کودکان 2 تا 6 ساله و اعزام به اردوهای سیاحتی و زیارتی همچون کربلا و مشهد اشاره کرد.

اسماعیل مریدی زاده مدیرعامل نمایندگی انجمن نو اندیش و پیشگامان افق سبز در گفتگو با ایران سپید در مورد برنامه های این انجمن به مناسب 23 مهر ماه می گوید: « امسال با توجه به شرایط کشور در مواجهه با ویروس کرونا و همچین مصادف شدن روزجهانی نابینایان وکم بینایان با 28 صفر برگذاری برنامه ها با محدودیت هایی همراه خواهد بود. یکی از برنامه های مهم انجمن برای این روز برگزاری مسابقه ای با نام « نامه یک نابینا به خدا» است. همه آحاد جامعه اعم از بینا، نابینا و کم بینا می توانند دراین مسابقه شرکت کنند با این شرط که افراد بینا باید خود را جای یک فرد نابینا قرارداده  و نامه را از زبان نابینایان بنویسند. مقرر شده است به 10 نامه برتر که هیئت داوران انتخاب می کنند جوایز ارزنده ای به رسم یاد بود اعطا شود. لازم به ذکر است اعضای هیئت داوران از نابینایان و کم بینایان تحصیلکرده استان انتخاب شده است.»

وی افزود: «افراد می توانند آثارشان را به صوت نوشته های مکتوب به واتساب شماره 09169572539 ارسال نمایند. توجه داشته باشید که آثاری که به صورت فایل صوتی و یا عکس برایمان ارسال شود از دور مسابقه خارج خواهد شد. همچنین شرکت کنندگان باید درانتهای نامه هایشان مشخصات کامل ازجمله نام و نام خانوادگی، کد ملی، استان و شهر محل زندگی و شماره تلفن خود را درج نمایند. در آخر باید بگویم مهلت ارسال آثار هم تا 20 مهرماه سال 99 خواهد بود.»

..........سلامت و بهداشت

* تهران وارد موج سوم کرونا شده است
 
فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، گفت: تهران وارد موج سوم کرونا شده و اگر مداخلات جدی صورت نگیرد هفته‌های سختی را خواهیم داشت.
به نقل از مهر، علیرضا زالی افزود: آمار روزهای اخیر نشان از آن است که در تهران وارد موج سوم شده‌ایم، به گونه‌ای که فاصله بین موج دوم و موج سوم فاصله بسیار کوتاهی بود. با توجه به اینکه از روز شنبه تا به امروز در حال رصد وضعیت هستیم، به نظر می‌رسد که آمار رو به افزایش است.
وی گفت: دلایل شکل‌گیری موج سوم به دلیل کم شدن رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی است. بعلاوه ، حجم مسافرت‌های اخیر نیز بار بسیار زیادی در نقل و انتقال و چرخش ویروس داشت، البته اگرچه هنوز در رابطه با تفاوت ماهیت ویروس تهران و سایر استان‌ها مستندات کافی نداریم، اما این احتمال وجود دارد که چرخش‌های بین شهری ویروس‌ها زمینه را برای جهش ویروس آماده کند که این مسئله خطری است که همه متخصصان حوزه پزشکی نگران آن هستند.
وی افزود: با تغییر شرایط مشاغل آموزشی و با توجه به بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها طبیعتاً تعداد زیادی از افرادی که تا امروز در منزل بودند وارد عرصه شدند، که این مسئله نیز در افزایش انتقال و ابتلا تاثیرگذار است.
زالی ادامه داد: همچنین در طول دو هفته اخیر فشار بر حمل و نقل تهران بسیار افزایش پیدا کرده، الان به طور متوسط بالای ۹۵۰ تا ۹۶۰ هزار نفر از مترو و تعداد قابل توجهی در مجموع از اتوبوس استفاده می‌کنند. در این شرایط انتظار ما این است که برای حل این معضل باید ابتدا مشکلات زیرساختی حمل و نقل فعلی تهران به خصوص در بخش مترو برطرف شود، چراکه در شرایط فعلی تنها می‌تواند تا ۳۰ درصد نیازها را پوشش دهد در صورتی که این مسئله باید تا سه برابر افزایش پیدا کند. همچنین در ناوگان اتوبوسرانی از نظر تجهیزات و اتوبوس‌های نو تغییر محسوسی ایجاد نشده و بنابراین فشار جدی بر حمل و نقل عمومی تحمیل شده است. متاسفانه بحث خدمات الکترونیک در حوزه خدمات عمومی نیز به میزان مورد نظر مورد توجه قرار نمی‌گیرد.
زالی با بیان اینکه در آستانه پاییز و تغییرات اقلیمی و آب و هوایی هستیم، گفت: در این شرایط میزان حضور در محیط‌های بسته بیشتر می‌شود و همچنین همزمانی پاندمی کرونا با سایر بیماری‌های تنفسی پاییز می‌تواند در گسترش بیماری نقش زیادی داشته باشد.
زالی افزود: اگر بیماری به جهشی برسد که منجر به افزایش بیماری‌زایی شود، ممکن است مرگ و میر در عرصه جهانی و از جمله کشور ما به طور چشمگیری افزایش پیدا کند. البته مطالعات تا به امروز نشان داده که جهش‌ها و شبه جهش‌های این ویروس در ایران و خارج از کشور بر روی بحث بیماری زایی آن خیلی تأثیر نگذاشته است، ولی متأسفانه سرعت انتقال ویروس‌های جهش یافته بین ۸ تا ۱۲ درصد افزایش یافته و شاید یکی از دلایل افزایش ابتلا در تهران و سایر استان‌ها همین مسئله باشد.
 
* واکسن آنفلوانزا این هفته بین افراد پر خطر توزیع می شود
 
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: واکسن آنفلوانزا به میزان مورد نیاز افراد پر خطر و کادر بهداشتی و درمانی وارد کشور شده و از امروز از طریق شبکه بهداشتی بین این گروهها توزیع می شود.
به نقل از ایرنا، محمدرضا شانه ساز افزود: گروههای پر خطر شامل کادر بهداشتی و درمانی، زنان باردار، بیماران قلبی و عروقی و سالمندان بالای ۶۵ سال هستند که واکسن از طریق شبکه بهداشتی با استفاده از کد ملی توزیع می شود و برای جلوگیری از سوء استفاده و قاچاق این واکسن نظارت دقیقی بر توزیع آن اعمال می شود.
شانه ساز افزود: استفاده از این واکسن برای همه مردم ضرورت ندارد به خصوص اینکه امسال با توجه به رعایت پروتکل های بهداشتی، استفاده همگانی از ماسک و شست و شوی مداوم دستها احتمال می دهیم با شیوع کمتر آنفلوانزا مواجه باشیم.
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: واکسن آنفلوانزا هیچ تأثیری در پیشگیری از کرونا ندارد و ایمنی زایی آن برای پیشگیری از آنفلوانزا نیز بین ۳۰ تا ۴۰ درصد و در حدود ۳۳ درصد است، بنابراین توصیه ای برای استفاده همگانی از این واکسن نداریم.

..........ورزشی

* قهرمانی امید کریمی و ملیحه صفایی در مسابقات قهرمانی کشور برخط شطرنج نابینایان

مرحله نهایی مسابقات قهرمانی کشور آنلاین شطرنج نابینایان به پایان رسید و امید کریمی از اصفهان در کلاس ب2-ب3 آقایان و ملیحه صفایی در بخش بانوان، عنوان قهرمانی را از آن خود کردند.
به گزارش ایران سپید: در رقابت های بانوان که روز یکشنبه 30 شهریور برگزار شد، 17 نفر از 9 استان کشور حضور داشتند که ملیحه صفایی از خراسان رضوی با 6.5 امتیاز قهرمان شد، مریم رحیمزاده از خراسان رضوی با 6.5 امتیاز و پوئنشکنی کمتر در جایگاه دوم ایستاد و عاطفه نقوی از همین استان با 4 امتیاز سوم شد.
به گفته علی اکبر هدهدی رئیس انجمن شطرنج فدراسیون نابینایان، با نظر مربی تیم ملی و از آنجا که خانمها فاطمه برقول از خوزستان و فریبا زنده بودی از بوشهر نیز 4 امتیاز بدست آوردند، علاوه بر سه نفر نخست بخش بانوان آنها نیز به اردوی تیم ملی دعوت خواهند شد.
مرحله نهایی مسابقات کلاس ب2-ب3 آقایان نیز با حضور 20 شطرنجباز از 12 استان کشور روز دوشنبه 31 شهریور برگزار شد و نتایج نهایی آن ظهر روز سه شنبه اعلام شد که در پایان، امید کریمی از اصفهان با 6 امتیاز اول، عماد موسوی از زنجان با 6 امتیاز و پوئنشکنی کمتر دوم و امیر ربی از اصفهان با 5.5 امتیاز سوم شد.
مجید باقری از بوشهر با 4.5 امتیاز چهارم، میثم مرادیان با 4.5 امتیاز از اردبیل پنجم، حمزه مصلح از خوزستان با 4 امتیاز ششم، احسان صادقی با 4 امتیاز از البرز هفتم و دانیال جعفریان با 4 امتیاز از مازندران هشتم شدند که این نفرات نیز به تیم ملی شطرنج برای مسابقات جهانی شطرنج نابینایان که 20 آبان تا سوم آذر به میزبانی مسکو و به صورت آنلاین برگزار می شود، دعوت خواهند شد.
به گفته هدهدی، در مجموع کلاس بندی بخش آقایان و بانوان، 16 نفر به تیم ملی دعوت می شوند و با نظر فدراسیون باید هر چه سریعتر اردو های آماده سازی تیم ملی را آغاز کنیم.

امیر سرمدی

..........حوادث

* پسری که برای 87 هزار تومان پدرش را کشت:

ایران نوشت: دوشنبه 17 شهریور مأموران آتش‌نشانی به خانه‌ای واقع در منطقه حکیمیه تهران رفتند پس‌از خاموش کردن آتش یک زن و پسر جوانش را که دچار سوختگی سطحی شده بودند از خانه بیرون آوردند اما پدر خانواده که دچار دودگرفتگی شده بود پس‌از انتقال به بیمارستان جان باخت.
 این حادثه طبق اظهارات همسایه‌ها و کارشناسان آتش‌نشانی، حریق عمدی بوده و مأموران کلانتری در همان نزدیکی پسر خانواده به‌نام شهریار را به‌عنوان عامل این آتش‌سوزی دستگیر کردند.
بررسی‌ها نشان می‌داد که پسر جوان مدت‌هاست به ماده مخدر شیشه اعتیاد دارد و حتی برای ترک به کمپ نیز رفته است. اما پس‌از ترخیص دوباره به سراغ مواد مخدر رفته و معتاد شده بود.
شهریار 44 ساله که اعتیاد شدیدی به مواد داشت برای تأمین هزینه شیشه مدام با خانواده‌اش اختلاف داشته و شب حادثه نیز برای گرفتن پول بار دیگر با خانواده‌اش درگیر شده بود اما وقتی پدرش به او پول نداد از خانه خارج شد و لحظاتی بعد با ظرفی از بنزین به خانه برگشت و آنجا را به آتش کشید.
بدین ترتیب متهم برای تحقیقات به شعبه دوم دادسرای امور جنایی پایتخت انتقال داده شد. وی به قتل ناخواسته اعتراف کرد و به دستور بازپرس مرادی در اختیار کارآگاهان اداره دهم پلیس آگاهی پایتخت قرار داده شد.

گفت‌وگو با متهم
 
چرا خانه پدرت را آتش زدی؟
 می‌خواستم از پدرم انتقام بگیرم. آن روز خیلی عصبانی بودم، مواد به من نرسیده بود حالم خوب نبود به همین خاطر داخل خانه بنزین ریختم اما نمی‌خواستم پدرم کشته شود. می‌خواستم با آتش زدن خانه از او انتقام بگیرم.
انتقام برای چه؟
آن روز پول نداشتم شیشه بخرم. به سراغ پدرم رفتم تا 87 هزار تومان بگیرم و با آن مواد تهیه کنم. اما مخالفت کرد و پولی به من نداد. از دستش عصبانی بودم، من به تنها چیزی که فکر می‌کردم تهیه مواد مخدر بود. به سراغ مادرم رفتم او 20 هزار تومان داد که با آن می‌توانستم فقط سیگار بخرم. با ناراحتی و کینه از خانه خارج شدم و به پمپ بنزین نزدیک خانه‌مان رفتم. با همان 20 هزار تومان بنزین خریدم و به خانه برگشتم.
چه کسانی داخل خانه بودند؟
 مادرم، برادر کوچکم و پدرم داخل خانه بودند. از انباری شروع کردم و بعد به اتاق‌ها رفتم بنزین را ریختم و فندک زدم. فکر نمی‌کردم پدرم کشته شود. مادر و برادرم از ناحیه دست دچار سوختگی شدند و خودم هم هنگام فرار پایم سوخت.
چطور دستگیر شدی؟
از خانه خیلی فاصله نگرفته بودم که توسط مأموران کلانتری و مردم دستگیر شدم.
همیشه پول مواد را از خانواده ات می‌گیری؟
20 سال است که اعتیاد دارم. هر موادی که فکر کنید مصرف کرده‌ام در این مدت با جوشکاری، هزینه و مخارج موادم را فراهم می‌کردم. اما از وقتی بیکار شده بودم پولی برای تأمین هزینه موادم نداشتم و برای همین از خانواده‌ام پول می‌گرفتم. آنقدر برای تهیه مواد مخدر از پدر و مادرم پول گرفتم که دیگر از من خسته شده بودند پدرم می‌گفت دیگر پولی برایش نمانده که بخواهد در این سن و سال هزینه مواد مرا پرداخت کند.
ازدواج کردی؟
نه. من خرج خودم را به زور می‌دادم چه برسد به اینکه خرج یک نفر دیگر را بدهم.
پشیمانی؟
از اینکه باعث مرگ پدرم شدم شرمنده و پشیمانم و عذاب وجدان دارم.

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
هادی ندیمی 1399/7/2 - 06:45
rateup0
ratedown0
پاسخ
comment سلام ببخشید خواستم بدانم که این کمک حزینه ای که بهزیستی هر 3 ماه یکبار به معلولین شدید و خیلی شدید فاقد شغل و درامد تهت پوشش پرداخت میکند دقیقاً شامل چه کسانی میشود؟ و معلولیت دیداری جزئ کدام یک از این گروهها قرار میگیرد؟ آیا بغیر از این موارد شرایط دیگری هم برای شامل شدن این کمک معیشتی به مددجویان وجود دارد یا خیر؟ و این که آیا این امر نیاز به پیگیری مددجو از طریق مددکار دارد؟ و یا بطور خودکار مثل مستمری ماهیانه به حساب مددجویان تهت پوشش واریز میشود؟
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *