شناسه خبر: 21791 منتشر شده در مورخ: 1399/6/30 ساعت: 23:54 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹

روزنامه دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹

عناوین امروز: برای خودرو مناسبسازی شده به دنبال بستن تفاهمنامه با شرکتهای داخلی هستیم - ایران در هیچ مقطعی زیر بار قلدری آمریکا نرفته است - صدور مجوز فروش فوق‌العاده خودرو تا پایان سال - اشتغالزایی کارآفرین کمبینا در این سونامی بیکاری - تبعات کم خوردن میوه و سبزیجات در بین کودکان و نوجوانان - از سلمان چه خبر؟ - نتایج مسابقات قهرمانی کشور شطرنج نابینایان در بخش مقدماتی - کلاهبرداری از 3 زن پولدار کرمانی

روزنامه «ایران سپید»

دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹

۳ صفر ۱۴۴۲

۲۱ سپتامبر 2020

سال بیست و چهارم شماره ۶۵۱۸

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وب سایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

........عناوین این شماره......

برای خودرو مناسبسازی شده به دنبال بستن تفاهمنامه با شرکتهای داخلی هستیم

ایران در هیچ مقطعی زیر بار قلدری آمریکا نرفته است

صدور مجوز فروش فوق‌العاده خودرو تا پایان سال

اشتغالزایی کارآفرین کمبینا در این سونامی بیکاری

تبعات کم خوردن میوه و سبزیجات در بین کودکان و نوجوانان

از سلمان چه خبر؟

نتایج مسابقات قهرمانی کشور شطرنج نابینایان در بخش مقدماتی

کلاهبرداری از 3 زن پولدار کرمانی

 

.........ویژه

* برای خودرو مناسبسازی شده به دنبال بستن تفاهمنامه با شرکتهای داخلی هستیم

محمدرضا شهبازی، سرپرست دفتر توانمندسازی افراد دارای معلولیت سازمان بهزیستی کشوردر خصوص تولید خودروهای ویژه معلولان بیان کرد: «طبق مصوبه دولت مقرر بود که چهار هزار و ۷۰۰ خودرو خارجی مناسب‌سازی شده برای افراد معلول وارد کشور شود که ۱۲۰ نفر به دلیل ممنوعیت واردات، هنوز موفق به واردات خودرو نشده‌اند اما مابقی، خودروهای خود را وارد کرده‌اند و این خودروها ترخیص شده است».وی یادآور شد: «سال گذشته نیز مصوبه‌ای برای جانبازان و معلولان داشتیم تا سالانه ۵۰۰ خودرو برای آنان وارد کنیم که با توجه به ممنوعیت واردات خودرو تعلیق شد و مجلس به آن ایرادات قانونی وارد کرده و در نتیجه آن هم به صورت معلق است و واردات خودرو برای معلولان وجود ندارد.» سرپرست دفتر توانمندسازی افراد دارای معلولیت سازمان بهزیستی کشور گفت: «از قبل دو تفاهمنامه با شرکت‌های خودروسازی برای تولید خودروی مناسب‌سازی شده داشتیم متاسفانه به دلیل مشکلات، این کار را نمی‌کنند اما برخی شرکت ها این مناسب سازی را انجام می دهند ولی باتوجه به اینکه این مساله مربوط به شرکت‌های خودروسازی است و خودروی معلول باید «سفارشی‌ساخت» باشد به دنبال آن هستیم که در شرایط مناسب مجددا این تفاهم نامه ها را احیا کنیم.» شهبازی افزود: «قانون حمایت از حقوق معلولان همه دستگاه‌ها، نهادها، موسسات و شرکت های دولتی و عمومی را مجاب و موظف کرده تا اقدامات مناسب‌سازی داشته باشند و می توانیم از این قانون استفاده کرد تا شرکت های خودروسازی را موظف به تولید خودروهای مناسب سازی شده کرد که البته تابحال تلاش کردیم که این کار را در قالب تفاهم‌نامه انجام دهیم البته به شرطی که شرایط تولید و فروش اجازه بدهد».وی تصریح کرد: «زمان تفاهم با شرکت های خودروساز به پایان رسیده و اکنون با توجه به مشکلاتی که در صنعت خودروسازی وجود دارد این بخش کاملا بر زمین مانده و اهمیت موضوع کمرنگ شده است.

* ارسال رایگان کتاب برای نابینایان زنجانی

امیرعلی نیک‌بخش مدیرکل کتابخانه‌های عمومی زنجان گفت: پس از شیوع ویروس کرونا شرایط فعالیت کتابخانه‌های عمومی تغییر کرده است و مدیریت آنها به گونه دیگری انجام می‌شود.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان زنجان با اشاره به اینکه پس از چند دوره تعطیلی کتابخانه‌های عمومی، بازگشایی موقتی در تیرماه انجام شد، گفت: پس از آن دوباره کتابخانه‌ها در مقطعی تعطیل و فعالیت‌ها مجازی شد.
وی با بیان اینکه در مرحله آخر بازگشایی، فعالیت کتابخانه‌ها صرفا برای امانت دادن کتاب مجاز شده است، افزود: در حال حاضر کتابخانه‌های عمومی استان فقط کتاب امانت می‌دهند و سالن‌های مطالعه بسته است.نیک‌بخش با اشاره به اینکه در حدود 88 هزار نفر از شهروندان زنجان عضو کتابخانه‌های عمومی استان هستند، بیان کرد: 550 نفر از اعضای کتابخانه‌های عمومی استان، از عزیزان معلول، نابینا و کم‌بینا هستند که با توجه به شرایط ویروس کرونا، برای آنها شرایط ویژه تعیین شده است؛ به این شکل که در صورت درخواست کتاب از طریق افراد نابینا و کم‌بینا، کتاب‌ها با پست رایگان به کل استان ارسال می‌شود. مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان زنجان گفت: تصریح کرد: طبق آمار تاکنون ۵ هزار نسخه کتاب صوتی در اختیار افراد نابینا و کم‌بینا قرار گرفته و در صورت وجود درخواست برای یک کتاب، نسخه صوتی آن تهیه و در اختیارشان قرار می‌گیرد.
وی  تصریح کرد: یک کتابخانه جدا برای افراد نابینا و کم‌بینا در استان وجود دارد. نیک‌بخش به سایر برنامه‌های کتابخانه‌های عمومی استان در ایام کرونا هم اشاره کرد و گفت: از جمله این برنامه‌ها نشست‌های کتابخوان هفتگی و ماهیانه است که در این شرایط به‌صورت مجازی در حال برگزاری است.مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان زنجان ادامه داد: کارگاه‌های آموزشی و برنامه‌های نقد و معرفی کتاب نیز به‌صورت آنلاین از طریق لایو اینستاگرامی و یا گروه‌های تلگرامی برگزار می‌شود.
وی درباره عضویت در کتابخانه‌ها نیز گفت: این کار در شرایط کرونایی به‌صورت مجازی انجام می‌شود.نیک‌بخش با اشاره به اینکه در حال حاضر 97 باب کتابخانه عمومی در استان فعال است، گفت: از این تعداد 37 باب در مناطق روستایی واقع است.

........اخبار روز

* ایران در هیچ مقطعی زیر بار قلدری آمریکا نرفته است.

 رئیس جمهوری در جلسه هیات دولت روز یکشنبه به طور زنده با مردم سخن گفت و با بیان این که روندی که امریکا در ماه‌های اخیر و در یک ماهه گذشته دنبال می‌کرد امروز به نقطه شکست حتمی خود رسید افزود: آمریکایی‌های در طول این دو سال و نیم تلاش کردند یک باز دیگر ائتلاف جامع جهانی علیه ایران به وجود بیاورند. از روزی که از توافق برجام خارج شدند فکر می‌کردند در زمان کوتاهی می‌توانند اتحادیه اروپا را به سمت خود بکشانند یا حتی با تحریکاتی که می‌کردند منتظر بودند  جمهوری اسلامی اقداماتی انجام دهد که انها بهانه بازگشت به تحریم‌های شورای امنیت را پیدا کنند. امریکا نه توانست ائتلافی علیه ما به وجود بیاورد و نه در یک ماه گذشته که تلاش کرد تحریم تسلیحاتی ایران لغو شود دچار شکست شد. در واقع فشار حداکثری امریکا بر ایران در بخش سیاسی و حقوقی شکست خورده است. در یک ماه گذشته امریکا سه بار پیاپی دچار شکست در شورای امنیت سازمان ملل شد همان‌جایی که فکر می‌کردند شورای امنیت نفطه قوت انهاست. صحبت امریکا درباره مکانیسم ماشه حرف نامعقولی بود که برای هیچکس قابل پذیرش نبود. کسی که از یک جمعی خارج شده نمی‌تواند از حقوق آن جمع استفاده کند شیوه‌ای که شورای امنیت اتخاذ کرد یک شیوه بسیار ارزشمندی بود. یعنی شیوه بی اعتنایی به تقاضا و نامه آمریکا. شورای امنیت هیچ جلسه‌ای برای درخواست امریکا تشکیل نداد. ما همواره گفتیم در برابر ملت ایران یک راه بیشتر وجود ندارد و ان احترام به حقوق ملت ایران و با زبان تکریم با مردم سخن گفتن است. هرکس بخواهد با قلدری با مردم ایران روبرو شود شکست می‌خورد اگر امریکا بخواهد با قلدری و حرف نادرست (اینکه من توانستم قطعنامه‌ها را برگردانم) با مردم صحبت کند حتما با پاسخ قاطع ما روبرو می‌شود ایران در هیچ مقطعی زیر بار قلدری امریکا نرفته است.

* فرصت مجدد برای غایبان کنکور سراسری

متقاضیان (چه در آزمون سراسری ثبت نام کرده یا نکرده و یا در جلسه آزمون حاضر و یا غایب بوده‌اند) می‌توانند با مراجعه به سامانه پذیرش دانشجو صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی مندرج در درگاه اطلاع‌رسانی این سازمان از ۵ الی ۷ مهرماه ثبت‌نام و انتخاب رشته کنند. پذیرش در کدرشته‌محل‌ها صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی (توسط دانشگاه‌ها و مؤسسات پذیرنده) به‌ صورت جدا از کدرشته‌محل‌ها با آزمون و مستقل از این مرحله و با ملاک «معدل کتبی دیپلم» با توجه به نوع دیپلم متقاضی و رشته انتخابی وی انجام می‌شود.

* پذیرای هیچ زائر خارجی در اربعین نیستیم

حسن التمیمی وزیر بهداشت عراق: با توجه به شرایط همه‌گیری «ویروس کرونا» در ایام اربعین، به هیچ زائر خارجی اجازه ورود به کشور داده نمی‌شود.با کشورهای منطقه نظیر سوریه، ایران، اردن، پاکستان و کویت برای تبادل تجربه در مبارزه با کرونا ارتباط برقرار کرده‌ایم.

..........گزارش روز

* صدور مجوز فروش فوق‌العاده خودرو تا پایان سال

معاون امور صنایع وزارت صمت از صدور مجوز فروش فوق العاده ماهانه ۲۵ هزار خودرو به ایران خودرو و سایپا خبر داد.

مهدی صادقی نیارکی در جلسه کمیته خودرو گفت: ایران خودرو با 18 هزار دستگاه و سایپا با 7 هزار دستگاه خودرو به صورت ماهانه در قالب فروش فوق العاده اینترنتی با زمان تحویل حداکثر سه ماه تا پایان سال به متقاضیان عرضه خواهند کرد.

معاون امور صنایع وزارت صمت با بیان این مطلب افزود: این طرح در راستای اجرای مصوبات کمیته خودرو و به منظور مدیریت بازار و افزایش عرضه خودرو انجام خواهد شد.

وی همچنین تصریح کرد: خودروسازان 40 درصد از تولیدات خود را به طرح‌های جدید فروش و 60 درصد را به انجام تعهدات قبلی خود اختصاص خواهند داد.

معاون امور صنایع وزارت صمت با تأکید بر ضرورت فروش اموال و املاک غیر مولد و مازاد شرکت‌های خودروساز گفت: منابع مالی حاصل از فروش این اموال باید صرف پروژه‌های ساخت داخل و داخلی سازی قطعات مورد نیاز بشود.

صادقی نیارکی تصریح کرد: واردات قطعاتی که ساخت داخل می‌شوند، مشمول محدودیت واردات می‌شوند تا تمایل به سمت داخلی‌سازی قطعات افزایش یابد.

وی گفت: تولید قطعات اصلی که هنوز ارزبری دارند در قالب پروژه‌های ملی و حمایت بانک‌های عامل و بانک مرکزی می‌بایست به سمت داخلی‌سازی برود.

معاون امور صنایع وزارت صمت گفت: کمیته‌ای در ایدرو با حضور معاونت طرح و برنامه وزارت متبوع و سایر ذینغعان برای رصد برنامه‌های ساخت داخل و هماهنگی برای تأمین تسهیلات مورد نیاز می‌بایست تشکیل شود.

وی در ادامه با اعلام اینکه برگزاری میز‌های ساخت با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سر گرفته شد، بیان کرد: اولین میز در حوزه پتروشیمی خواهد بود و میز‌های بعدی به ترتیب در صنعت لوازم خانگی و خودرو برگزار می‌شوند.

* افزایش ۱۰ درصدی مسافران متروی تهران در موج سوم کرونا

میزان نوشت: مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران درباره آمار مسافران مترو اظهار داشت: در حال حاضر حدود ۹۲۱ هزار نفر در طول روز از طریق متروی تهران جابجا می‌شوند که آمار مسافران طی دو هفته گذشته و روزهای اخیر نسبت به قبل ۱۰ درصد افزایش یافته است.

فرنوش نوبخت افزود: حرکت قطارها به موقع و براساس سرفاصله حرکتی مشخص انجام می‌گیرد و در تلاشیم که ساماندهی دستفروشان هر چه بهتر انجام شود.

نوبخت از فعالیت نیروهایی در مترو تحت عنوان «پست بازدید» از واگن‌های مترو خبر داد و گفت: نیروهای «پست بازدید» علاوه بر اینکه از ورود مردان به کابین زنان جلوگیری می‌کند، دستفروشان را نیز به خارج از واگن هدایت کرده تا علاوه بر رضایتمندی مسافران، پروتکل‌های بهداشتی بهتر رعایت شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر خرابی تهویه مترو نداریم، گفت: این موضوع به صورت دقیق مانیتور می‌شود و مطالبه شهروندان در مورد مشکل خرابی تهویه کمتر شده است.

.........گزارش ویژه

* اشتغالزایی کارآفرین کمبینا در این سونامی بیکاری

سونامی بیکاری در میان جوانان کشور به حدی بیداد می کند که اسفندماه سال گذشته تعداد بسیاری از کارمندان و کارگرانی که مشغول فعالیت بودند، کارشان را از دست دادند و بسیاری از شرکتها به علت سوددهی پایین مجبور به تعدیل نیرو شدند. بهار امسال به خاطر ویروس کرونا و تعطیلی های پی در پی کسب و کارها، افراد بسیاری متضرر شدند و اشتغالشان رو به ورشکستگی رفت.

با آمدن ویروس کرونا حتی دست فروشان هم کسب و کارشان رو به تعطیلی کشید و اکثریت خانه نشین شدند اما هستند جوانانی که از بدترین شرایط کاری بهترین استفاده ها را می کنند و کسب و کارشان را رونق می بخشتند.

علی اصغر فلاحیان جوان کم بینای کاشانی با شروع ویروس کرونا و همه گیر شدند آن در کشور دست به کار شد و کالایی را تولید کرد که شهروندان در روزهای ابتدایی اعلام رسمی این ویروس در کشور برای خریداش صف می کشیدند. این جوان دهه هفتادی در کارگاه تولیدی اش محصولات ضروری این روزهای کرونایی را تولید کرده و به دست مردم و کادر درمانی می رساند.

فلاحیان در گفتگو با ایران سپید در خصوص تولید ماسک و گان پزشکی می گوید: «عید امسال به خاطر شرایطی که کشور با آن روبه رو شد و همه گیر شدن ویروس کرونا، کاشان هم با بحران کمبود ماسک دست و پنجه نرم می کرد. مسئولان هم از ما خواستند که خط تولیدمان را به سمت دوخت انواع ماسکها تغییر دهیم. ما همه از ظرفیتمان برای تولید ماسک و گان جراحی و یکبار مصرف پزشکی استفاده کردیم و در سه شیف کاری این محصولات را تولید میکنیم. »

این جوان کارآفرین با اشاره به شروع کارش می گوید: « 5 سال پیش از کسب و کار پدرم ایده گرفتم و کارگاه کوچکی را با سرمایه 30 میلیون تومانی راه اندازی کردم در ابتدا محصولاتی همچون ملحفه دوسرکش و لوازم یکبار مصرف پزشکی را تولید می کردیم که با شرایطی که پیش آمد از اسفند سال گذشته تولید ماسک و گان پزشکی را هم به آن افزودیم. با توجه به نیاز کشور و سه شیفت کاری که داریم، روزانه حدود 50 هزار ماسک را تولید می کنیم البته به تازگی مشغول تولید ماسک KN95 بدون فیلتر هستیم و روزانه 30 هزارعدد از این مدل ماسک را هم به تولیداتمان افزودیم.»

وی در مورد افرادی که در این کارگاه تولیدی مشغول کار هستند می گوید:« 55 کارمندی که  دراین کارگاه تولیدی کار می کنند همگی از افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند که نیاز بسیاری به اشتغال و کسب درآمد دارند همانند زنان سرپرست خانوار. بین کارمندانمان افراد دارای معلولیت نیستند اما در صددیم  با گسترش فعالیتمان معلولان را هم به کار گیریم.»

فلاحیان با اشاره به عدم همکاری و پشتیبانی نهادهای دولتی ازاین کارگاه تولیدی بیان میکند:« چندین بار با سازمان غذا و دارو تماس گرفته و نامه نگاری کردم تا از ما حمایت کنند و حداقل فرصتی را پیش رویمان بگذارند تا بتوانیم مواد اولیه مان را با نرخ دولتی تهیه کنیم اما متاسفانه به نتیجه ای نرسیدم. حتی در زمینه خرید پارچه با نرخ دولتی هم با ما همکاری نکردند و مجبور شدیم پارچه هایمان را از بازار آزاد تهیه کنیم به همین دلیل قیمت تمام شده تولید ماسک برای ما افزایش می یابد و اگر بخواهیم با دیگر کارگاه ها رقابت کنیم باید قید سود بیشتر را بزنیم. محصولات تولید شده کارگاه ما به داروخانه ها، بیمارستان های آیت الله یثربی و بیمارستان بهشتی کاشان، شرکت سایپا وهمچنین شرکت فولاد امیرکبیر ارسال می شود.» 

وی در پایان صحبت هایش می گوید: «برای ایجاد کسب و کار به ایده نیاز داریم نه سرمایه زیاد همان طور که گفتم 5 سال پیش کارم را با 30 میلیون تومان آغاز کردم و تا کنون هرچه که سود به دست آوردم را صرف خرید دستگاه های جدید و گسترش فعالیتم کردم. البته نا گفته نماند به خاطر بحران کرونا و کمبود ماسک در همه کشورها قیمت دستگاه های تولید آن هم افزایش بسیاری داشت به طوری که دستگاهی را که میتوانستیم با همانند من که مشکلاتی در جسم دارند، شاید به سختی در مراکز دولتی و شرکت های خصوصی استخدام شوند اما آنها می توانند با پشتکار و اعتماد به نفس و البته تکیه بر استعدادهای که دارند خود کارآفرین باشند و دست دیگران را برای استخدام بگیرند.

........آموزش

* تبعات کم خوردن میوه و سبزیجات در بین کودکان و نوجوانان: طی دهه اخیر نحوه تغذیه در جوامع بشری تغییر کرده و ایران در دوره‌ای قرار گرفته که تغذیه ناسالم غربی شایع است. تغییراتی که به دلیل پیشرفت صنعت مواد غذایی و غذاهای فرآیند شده بیشتر استفاده می‌شود، از جمله غذاهایی مانند نوشابه، نوشیدنی‌های گازدار و فست فودها که حاوی انرژی بالا و میزان قند و اسیدهای چرب اشباع فراوان هستند اما میزان ویتأمین و املاح ضروری ناکافی دارند. مصرف بیش از حد این مواد غذایی می‌تواند موجب اضافه وزن و چاقی شود. چاقی از عوامل بروز بیماری‌های دیابت، سرطان، قلب و عروق و فشار خون است که متأسفانه میزان شیوع بیماری‌های مزمن را نسبت به گذشته افزایش داده است. درصد زیادی از کودکان در کشور دچار اضافه وزن هستند که متأسفانه این چاقی در کودکی و نوجوانی با چاقی در بزرگسالی ارتباط دارد. مصرف سبزیجات به همراه غذا به افزایش احساس سیری و تناسب اندام کمک می‌کند. اما مصرف این مواد غذایی نسبت به گذشته کمتر شده است. مصرف کم سبزیجات و میوه‌ها موجب شده تا ویتأمین و املاح معدنی ضروری کافی به بدن افراد نرسد و دریافت میزان مواد مغذی که به رشد کودکان و نوجوانان کمک می‌کند، کمتر باشد. ویتأمین‌ها و املاح در میوه‌ها و سبزیجات به وفور یافت می‌شوند که میزان مصرف آن در کشور به خصوص در بین کودکان و نوجوانان کم است.

درد قلبی و راه تشخیص گرفتگی عروق: نوار قلب و اِکوی قلبی حتی اگر سالم باشد ردکننده بیماری قلبی نیست. هر دردی از گوش تا ناف به ویژه اگر با فعالیت تشدید شود نشانه مشکل قلب است مگر اینکه عکسش ثابت شود، اینکه فرد می گوید وقتی راه می‌روم مچ دست راست یا فکم درد می‌گیرد می تواند نشانه مشکل قلبی باشد . همچنین برخی از تنگی نفس‌ها نشانه مشکل قلبی است. . اما اگر دردی با پهلو به پهلو شدن تشدید ‌شود و کوتاه باشد درد قلبی نیست، درد قلبی از دو دقیقه بیشتر طول می کشد. . بهترین راه پیشگیری از بیماری‌های قلبی پیاده‌روی منظم روزانه است. پزشک برای تشخیص درد قلبی در اولین قدم، شرح حال کاملی از بیمار می گیرد. و آزمایشاتی  به او کمک می کند که تشخیص قطعی درد قلبی را بدهد. یکی از روشهای تشخیصی گرفتگی رگ، سی‌تی آنژیوگرافی است در این روش در حالتی که بیمار زیر دستگاه خوابیده است ماده حاجبی در رگ تزریق می شود و از زوایای مختلف عکس قلب گرفته می شود اما این راه تشخیص قطعی گرفتگی نیست راه قطعی انجام آنژیوگرافی است، چون اگر سی‌تی نشان دهد شخصی سالم است قطعاً سالم است ولی اگر نشان دهد که رگی گرفتگی دارد بیمار باید تحت آنژیوگرافی قرار گیرد.

خیلی از مردم فکر می‌کنند آنژیوگرافی یک عمل است و قبل از انجام آن باید مثلاً داروهایی مثل آسپرین را قطع کنند در حالی که در آنژیوگرافی و آنژیو پلاسی قطع دارو لازم نیست.  فقط اگر کسی متفورمین مصرف می‌کند باید آن را از شب قبل قطع کند. آنژیوگرافی فقط مشاهده است و مهم‌ترین محدودیت در انجام آن این است که شخص نخواهد انجام دهد، یا کراتینین او بالا بوده و مشکل کلیوی داشته باشد و یا فرد دچار کم خونی یا تب حاد باشد، اما سن برای این کار محدودیت نمی آورد. 

...........فرهنگ و هنر

* از سلمان چه خبر؟

سریال تلویزیونی سلمان فارسی به تهیه کنندگی حسین طاهری و کارگردانی داوود میر باقری, روز های پایانی کارش در شاهرود را سپری می کند.

حسین طاهری تهیه‌کننده: «گروه در حال آماده سازی لوکیشن در شهرک نور هستند که ظرف روزهای آتی برای ادامه تصویربرداری به شهرک نور اعزام می‌شوند و بخش‌هایی در تهران تصویربرداری خواهد شد.»

سریال «سلمان فارسی» از روز عید قربان بعد از توقف کرونایی جلوی دوربین رفت که بخش‌هایی از فصل بیزانس را به تصویر بکشد. سفرهای ترکیه و  ارمنستان که پیش‌تر اعلام شده بود به دلیل شیوع کرونا لغو شد و تصمیم سازندگان بر این شد تا در ایران به کمک ویژوال افکت تصویربرداری انجام بگیرد.

داوود میر باقری, کارگردان این سریال سال 80 در یک برنامه ی صبح جمعه ی رادیو مهمان شده بود و در پاسخ به پرسشی درباره ی جدیدترین سریالی که در دست ساخت دارد, اعلام کرده بود که سریالی درباره ی سلمان فارسی را در ذهن دارد و به دنبال فراهم کردن مقدمات ساختش است. منتها با مطرح شدن موضوع ساخت سریال مختار, رسماً ساخت سریال سلمان فارسی فراموش شد.

حالا بعد از نزدیک به 20 سال, میر باقری به تهیه کنندگی حسین طاهری و به سفارش مرکز سیما فیلم, ساخت سریال سلمان فارسی را آغاز کرده است.

این سریال جزو پروژه های ویژه ی صدا و سیماست که ساخت آن 5 سال طول می کشد.

* پیمان معادی باز هم لژیونر شد.

پیمان معادی به زودی مقابل دوربین کارگردان دارنده اسکار ، «گوین هود» قرار خواهد گرفت. او قرار است در فیلم «تست» نقش اصلی را به عهده داشته باشد که در کنار او «جان بویگا» ، بازیگر مطرح فیلم های جنگ ستارگان نیز حضور دارد.

این فیلم نهمین حضور پیمان معادی، دارنده آخرین سیمرغ بازیگری مرد از جشنواره سی و هشتم فیلم فجر ، مقابل دوربین کارگردان های غیرایرانی خواهد بود.

گوین هود ، کارگردان معتبر این فیلم پیش از این در سال 2005 برنده اسکار بهترین فیلم خارجی با نام «توتسی» شده است.

............ورزشی

* نتایج مسابقات قهرمانی کشور شطرنج نابینایان در بخش مقدماتی

اولین دوره مسابقات شطرنج آنلاین قهرمانی کشور از روز جمعه ۲8 شهریورماه در کلاس ب1 و ب2-ب3 آغاز شده است.

به گزارش ایران سپید: دور مقدماتی مسابقات شطرنج آنلاین قهرمانی کشور در کلاس ب۲ و ب۳ روز جمعه ۲۸ شهریور در ۷ دور به روش سوئیس سیستم و در دو وقت ۱۵ دقیقه ای برگزار شد.

در این رقابت، ۱۸ بازیکن از استان های تهران، البرز، مازندران، خراسان رضوی، یزد، اصفهان، مرکزی  کرمان، چهار محال و بختیاری، خوزستان و آذربایجان شرقی حضور داشتند که مسابقات خود را از ساعت ۱۰ صبح آغاز کردند و این رقابت ها در ساعت 9 شب پایان یافت.

در نهایت، 10 نفر برتر مسابقات توانستند به مرحله نیمه نهائی راه یابند که اسامی آنها به شرح زیر است:

دانیال جعفریان از مازندران با ۶ امتیاز.

احسان صادقی  از البرز با ۶ امتیاز.

صادق شمس از اصفهان با ۵.۵ امتیاز.

میلاد رضائی از مرکزی با ۴.۵ امتیاز.

میلاد ابصاری از البرز با ۴ امتیاز.

حسن کامبخش از کرمان با ۳.5 امتیاز.

ابوالقاسم رحیمی از مازندران با ۳.5 امتیاز.

امین علوی از خوزستان با 3.5 امتیاز.

محمدرضا علیزاده از تهران با ۳ امتیاز.

رضا رحیمی از خراسان رضوی با ۳ امتیاز.

مرحله نیمه نهایی این مسابقات با حضور ۱۰ نفر برتر مرحله مقدماتی و بازیکنان بین المللی با ریتینگ بالای ۱۵۰۰ در روز دوشنبه 31 شهریور برگزار می شود.

در مسابقات کلاس ب1 نیز که روز شنبه 29 شهریور با حضور 13 شطرنجباز از 9 استان کشور برگزار شد، علیرضا قورچیبیگی از قزوین با 6 امتیاز اول، عرفان محمدعلیزاده از تهران با 5.5 امتیاز و پوئنشکنی بهتر دوم و هادی مشیرآبادی از آذربایجان شرقی با 5.5 امتیاز سوم شدند که این نفرات به اردوی تیم ملی دعوت خواهند شد.

علی اکبر هدهدی رئیس انجمن شطرنج فدراسیون نابینایان در گفتگو با ایران سپید ضمن اعلام این نتایج گفت: در نهایت از بخش آقایان در کلاس ب2-ب3 هشت نفر، از بخش آقایان در کلاس ب1، سه نفر و از بخش بانوان در مجموع سه نفر به تیم ملی دعوت خواهند شد تا نفرات منتخب، در مسابقات قاره ای آنلاین شطرنج معلولان شرکت کنند. وی در پاسخ به این سؤال که چند نفر در این رقابت ها حاضر می شوند بیان کرد: اگر بتوانیم 200 نفر از شطرنجبازان را در فیده ثبت نام کنیم، به اندازه یک تیم کامل یعنی 5 نفر از نابینایان را می توانیم در مسابقات قاره ای شرکت دهیم. در غیر این صورت، سهمیه نابینایان سه نفر است که یک نفر از آنها حتماً باید از بخش بانوان باشد.

امیر سرمدی

.........حوادث

* کلاهبرداری از 3 زن پولدار کرمانی

خراسان نوشت: چندی پیش زن جوانی به پلیس آگاهی کرمان رفت و از مرد ۳۵ ساله ای شکایت کرد؛ شاکی در مقر پلیس در اظهاراتی مدعی شد، فردی به بهانه ازدواج با من ارتباط برقرار و خود را به عنوان بازرگان بین المللی عازم کشور کانادا معرفی کرد.

شاکی افزود: این فرد با وعده ازدواج، ۱۴۰ میلیون تومان از من اخاذی و کلاهبرداری کرده است.

این مال باخته ادامه داد: علاوه بر مبلغ مزبور، خودروی سواری پژو ۲۰۶ خود را دو دستی تقدیم این کلاهبردار کردم که پس از مدتی کاملا با من قطع ارتباط کرده است و پاسخ گوی تماس هایم نیست.

بنابر این گزارش، پس از ثبت اظهارات شاکی، رسیدگی به موضوع در دستور کار کارآگاهان پلیس قرار گرفت و بررسی های آنان بیانگر این بود که این مجرم سابقه دار تازه نامزد کرده است و به استان های اصفهان و هرمزگان گریخته و در چند نقطه استان کرمان نیز حضور داشته است.

سردار ناظری فرمانده انتظامی استان کرمان با اشاره به دستگیری این متهم سابقه دار در یکی از روستاهای استان کرمان گفت: این متهم به همین شیوه با شناسایی و اغفال بانوان جوان سرمایه دار، از دو خانم دیگر نیز بیش از دو میلیارد ریال اخاذی کرده است.

* سگ همسایه مرد 60 ساله را کشت

ایران نوشت: مرد جوانی به اداره پلیس رفت و گفت اوایل شهریور پدرم برای میهمانی به خانه یکی از دوستانش در محدوده خیابان آذربایجان رفته بود. یکی از همسایه‌های آنها سگی داشت که آن روز به پدرم حمله کرد و دستش را گاز گرفت.همان موقع پدرم را به بیمارستان بردیم اما بعد از چند روز دستش عفونت کرد و بعد از 20 روز هم فوت کرد. حالا به اینجا آمده‌ام تا از صاحب سگ به خاطر مرگ پدرم شکایت کنم.

به دنبال اظهارات مرد جوان، پرونده‌ای در شعبه پنجم دادسرای امور جنایی پایتخت تشکیل شد. باتوجه به اینکه هنوز علت اصلی مرگ مرد 60 ساله مشخص نیست، بازپرس محمدجواد شفیعی دستور داد تا جسد به پزشکی قانونی منتقل و علت مرگ مرد میانسال مشخص شود.

همچنین دستور تحقیقات از صاحب سگ برای بررسی چگونگی این حادثه و سلامت این حیوان نیز صادر شده است.

 

 

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *