شناسه خبر: 21731 منتشر شده در مورخ: 1399/6/25 ساعت: 00:09 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه سه شنبه 25 شهریور 1399

روزنامه سه شنبه 25 شهریور 1399

عناوین روز: جزئیات نحوه ثبت نام و شرایط شرکت در آزمون استخدامی افراد دارای معلولیت - بیش از ۹۵ درصد مسافران مترو از ماسک استفاده می کنند - جزئیات طرح مجلس برای خانه‌ اولی‌ها - واردات ۱۶ میلیون دوز واکسن آنفلوانزا - پروژه «امواج نو ایران» کلید خورد: انتشار آلبوم اول، در آینده نزدیک - وضعیت فعالیت رشته های ورزشی نابینایان در ادامه سال - زن 21 ساله، طعمه اعضای باند خنجر بود

روزنامه «ایران سپید»

سه شنبه 25 شهریور 1399

26 محرم 1442

15 سپتامبر 2020

سال بیست و چهارم شماره 6513

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

........عناوین این شماره......

جزئیات نحوه ثبت نام و شرایط شرکت در آزمون استخدامی افراد دارای معلولیت

بیش از ۹۵ درصد مسافران مترو از ماسک استفاده می کنند

جزئیات طرح مجلس برای خانه‌ اولی‌ها

واردات ۱۶ میلیون دوز واکسن آنفلوانزا

پروژه «امواج نو ایران» کلید خورد: انتشار آلبوم اول، در آینده نزدیک

وضعیت فعالیت رشته های ورزشی نابینایان در ادامه سال

زن 21 ساله، طعمه اعضای باند خنجر بود

...........ویژه

* جزئیات نحوه ثبت نام و شرایط شرکت در آزمون استخدامی افراد دارای معلولیت

مدیرکل دفتر توانمندسازی معلولین سازمان بهزیستی کشور، جزئیات نحوه ثبت نام و شرایط شرکت در آزمون استخدامی افراد دارای معلولیت در سال ۹۹ را تشریح کرد.
به نقل از روابط عمومی بهزیستی، محمدرضا شهبازی در خصوص میزان اجرایی شدن ماده ۱۵ قانون حمایت از حقوق معلولان از سال ۹۷ تا کنون، گفت: خوشبختانه با همکاری بسیار موثری که سازمان امور اداری و استخدامی کشور داشته است  می توان گفت که از سال ۹۷ این ماده قانونی به صورت کامل و ۱۰۰ درصدی اجرایی شده است به گونه ای که تمامی دستگاههای اجرایی موظف به رعایت سهمیه ۳ درصدی شده اند و حتی یک مورد جایگزینی برای ردیفهای اختصاص یافته به افراد دارای معلولیت از  این سهیمه اتفاق نیفتاده است.
وی افزود: سازمان بهزیستی در سال ۹۷تعداد ۸۱۴ سهمیه داشت که حدود ۴۲۰ سهمیه جذب شدند. در سال ۹۸ نیز ۸۷۱ سهمیه  برای سازمان بهزیستی در نظر گرفته شد که حدود ۵۳۱  نفر جذب شدند و امسال نیز خوشبختانه  ۱۳۰۵ سهمیه برای بهزیستی تعیین شده است که ۳۴۴ سهمیه آن، از سنوات قبل باقی مانده است.
در زیر گفت و گوی ما با مدیرکل دفتر توانمندسازی معلولین سازمان بهزیستی کشور را می خوانید:
- کدام دستگاهها بیشترین سهمیه را به خود اختصاص داده اند؟
"وزارت آموزش و پرورش با ۱۱۴۳ سهمیه، وزارت کشور با ۴۵ سهمیه و سازمان بهزیستی با ۲۹ سهمیه، بالاترین میزان جذب نیرو را داشته اند. "
- چند دستگاه کشوری با سازمان بهزیستی هماهنگی لازم را برای اختصاص سهمیه انجام داده اند؟
"تعداد ۲۱ دستگاه تا کنون مراجعه داشته اند. "
- تعیین سهمیه ها چگونه صورت گرفته است؟ آیا در این رابطه اولولیت بندی خاصی مد نظر بوده است؟
"سهمیه ها با هماهنگی دستگاهها و بر اساس نیاز دستگاه در مناطق مختلف کشور تعیین شده است میزان برخورداری استانها از نیروهای مورد نیاز، محرومیت استان و شهرستان و توزیع مناسب نیرو در کل کشور مد نظر قرار گرفته است"
- با توجه به شروع ثبت نام آزمون استخدامی از ۲۰ لغایت ۲۹ شهریور، چه توصیه هایی برای افراد معلول دارید؟
"افراد متقاضی می بایست در سازمان پرونده کمیسیون پزشکی توانبخشی داشته باشند، همچنین حین ثبت نام ضمن علامت گذاری سهمیه معلولین، صرفا شغل محلهای مربوط به سهمیه معلولین را انتخاب نمایند. "
- تکلیف معلولان فاقد پرونده در سازمان بهزیستی چیست؟
"استعلام معلولیت از طریق ارتباط الکترونیکی سازمان بهزیستی توسط سازمان سنجش انجام می شود. در صورت عدم تشکیل پرونده در بهزیستی، سازمان سنجش با ارسال پیامک به افراد متقاضی، ضرورت مراجعه به سازمان بهزیستی و الزام تشکیل پرونده را تأکید خواهد کرد".
- اگر افراد دارای معلولیت در شغل محل انتخابی موفق به کسب حد نصاب نشوند و یا در مصاحبه پذیرفته نشون، تکلیف سهمیه چیست؟
"سهمیه برای سنوات آینده جهت بهره مندی سایر معلولان واجد شرایط محفوظ می ماند".
- اگر فرد معلولی نمره کتبی را در آزمون کسب نماید ولی توانایی انجام کار را نداشته باشد  چه تصمیمی برایش گرفته می شود؟
"جلسات مصاحبه افراد پذیرفته شده در محل دستگاه ها با حضور نمایندگان مطلع سازمان بهزیستی در سراسر کشور برگزار و صلاحیت و توانایی انجام کار افراد سنجیده و بررسی و حین جلسه تعیین تکلیف می شود.
- آیا امکان داره برخی افراد در جلسه مصاحبه تعیین صلاحت، پذیرفته نشوند؟
"بله ممکنه از نظر سنجش سطح توانمندی در شرایط منطبق با وظیفه مورد انتظار شغلی نباشند"
- آیا نحوه ثبت نام معلولان در آزمون سال جاری با سنوات قبل متفاوت است؟
"بله نحوه ثبت نام آزمون از چندین  جهت با سنوات قبل تفاوت داره، اول اینکه اطلاع رسانی به گروه هدف واجد شرایط از طریق ارسال پیامک های مستمر صورت گرفته، دوم اینکه انواع معلولیت ها در فرم ثبت نام اصلاح شده و عنوان سایر اضافه گردیده است و سوم اینکه افراد برای تأیید معلولیت خود ملزم به حضور در مراکز بهزیستی نیستند و تأییدیه آنها به صورت الکترونیکی انجام می شود".

............اخبار روز

* بیش از ۹۵ درصد مسافران مترو از ماسک استفاده می کنند

فرنوش نوبخت مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران:
هیچ شهروندی بدون ماسک اجازه ورود به ایستگاه های مترو را ندارد.
 بیش از ۹۵ درصد مسافران در داخل واگن های مترو از ماسک استفاده می کنند.
 در تمامی ۱۲۷ ایستگاه مترو تهران و حومه ماسک ارزان قیمت عرضه می‌شود.
تمامی غرفه های عرضه سلامت در ایستگاه های مترو رایگان در اختیار تولیدکنندگان قرار گرفته است.
با آغاز سال تحصیلی میزان مسافران مترو بین ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش یافت./ایرنا

* وام ودیعه مسکن به امسال نمی‌رسد

 با وجود تسهیل حداکثری پرداخت وام کمک ودیعه مسکن از سوی ستاد مقابله با کرونا و بانک مرکزی ، مشکل‌تراشی بانک‌ها مانع از دسترسی مستأجران به این وام است
 پیگیری حضوری و تلفنی از برخی شعب بانکی حاکی از این است که حداقل ۳ بانک بزرگ کشور، ازجمله بانک تخصصی حوزه مسکن در انتظار ابلاغ بخشنامه و دستورالعمل نحوه پرداخت تسهیلات کمک ودیعه مسکن هستند و عجالتا متقاضیان وام ودیعه را سنگ قلاب می‌کنند!
 رئیس شعبه یکی از بانک‌های مشمول اصل۴۴ می‌گوید: به‌جز اطلاعاتی که از طریق رسانه‌ها درمورد تسهیلات مقابله با کرونا منتشر شده، هیچ داده جدیدی به شعب این بانک ابلاغ نشده و بر همین اساس امکان تشکیل پرونده برای متقاضیانی که این بانک را به‌عنوان بانک عامل انتخاب کرده‌اند وجود ندارد./همشهری

* افزایش نجومی قیمت تخم مرغ؛ شانه‌ای ۳۸هزار تومان

رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی:
قیمت تخم مرغ به دلیل افزایش صادرات  این روزها در حال افزایش بوده و طی یک هفته اخیر قیمت هر شانه تخم مرغ از ۲۰ هزار تومان، امروز به ۳۷ هزار تومان برای مصرف کننده رسیده است.
درحال حاضر قیمت مرغ  در حال کاهش بوده و با توجه به اینکه روز گذشته قیمت هر کیلو مرغ ۱۸۵۰۰ تومان بوده امروز به ۱۷۹۰۰ تومان کاهش یافته است.

* مشاور وزیر آموزش و پرورش و مسؤول شبکه شاد:

 استفاده از شبکه شاد برای معلم‌ها و دانش‌آموزان رایگان است.
 ۱۰ میلیون و ۳۱۲ هزار دانش‌آموز تاکنون احراز هویت شده‌اند.
 ۵۵۰ هزار معلم نیز احراز هویت شده‌اند.

..........گزارش روز

* جزئیات طرح مجلس برای خانه‌ اولی‌ها

نمایندگان مجلس طرح دوفوریتی برای تحریک عرضه مسکن به تصویب رساندند که این طرح به زودی در صحن مجلس مورد بررسی قرار خواهد گرفت. روزنامه دنیای اقتصاد: نمایندگان مجلس طرح دوفوریتی برای تحریک عرضه مسکن به تصویب رساندند که این طرح به زودی در صحن مجلس مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
هفته گذشته نمایندگان مجلس با تصویب طرحی دوفوریتی با عنوان طرح جهش تولید مسکن، سه منبع برای افزایش عرضه مسکن به منظور کمک به تأمین مسکن موردنیاز خانه‌اولی‌ها را به تصویب رساندند. در حالی که اصلی‌ترین هدف اعلام شده برای تهیه طرح دوفوریتی جهش تولید مسکن، در این طرح افزایش عرضه مسکن به منظور تسهیل شرایط خانه‌دار شدن افراد فاقد مسکن وخانه‌اولی‌ها عنوان شده است اما اهداف دیگر این طرح نیز کمک به تسهیل ازدواج جوانان از یکسو، بهبود شرایط اشتغال و مقابله با بیکاری ذکر شده است. در این راستا همچنین چهار ابزار رونق‌ساز برای بخش مسکن ذکر شده است که با استفاده از این ابزارها سیاست افزایش عرضه مسکن دنبال خواهد شد. اولین ابزار تعریف‌شده برای تأمین مالی مسکن در قالب این طرح، استفاده از خط اعتباری ۵۰ هزار میلیارد تومانی مسکن مهر به منظور تأمین مالی طرح‌های جدید تأمین مسکن است. استفاده از منابع داخلی بانک‌ها، واگذاری زمین ۹۹ساله به متقاضیان واجد شرایط و همچنین دریافت یک شکل جدید از مالیات بخش مسکن سایر ابزارهایی است که در این طرح در نظر گرفته شده است.
در این طرح همچنین نمایندگان ۸ برنامه برای دستیابی به اهداف تعیین‌شده تعریف کرده‌اند. بر این اساس و در حوزه تأمین منابع مالی برای ساخت مسکن دولت موظف شده است تا نیاز سالانه مسکن کشور را بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی مستند به مطالعات طرح جامع مسکن، در مناطق شهری و روستایی تأمین کند. در این زمینه بازنگری طرح جامع مسکن با نیازسنجی‌ها و بازنگری‌های مورد نیاز مورد تأکید قرار گرفته است. براساس این برنامه همچنین و در صورت تصویب نهایی دولت موظف می‌شود در چهار سال نخست اجرای طرح به نحوی برنامه‌ریزی و اقدام کند تا سالانه حداقل یک میلیون واحد مسکونی در مناطق شهری و روستایی کشور احداث و عرضه شود. از سوی دیگر و با هدف ایجاد هم‌افزایی، تقویت توان حمایتی و تخصیص بهینه منابع مالی بخش مسکن، حساب واحدی با عنوان «حساب ملی مسکن» در شبکه بانکی تشکیل خواهد شد که منابع آن‌ نیز از محل منابع مالیات‌های مرتبط با حوزه زمین، مسکن، مستغلات و ساختمان، منابع پیش‌بینی‌شده برای بخش مسکن در قوانین بودجه سنواتی، منابع حاصل از بازگشت با امهال اصل و فرع خطوط اعتباری مسکن مهر، اقساط برگشتی صندوق پس‌انداز مسکن یکم در هر سال، منابع وقف و خیرین و سایر منابع مشابه تأمین می‌شود. سال ۹۲ مصوب شد خط اعتباری ۵۰ هزار میلیارد تومانی مسکن مهر در یک بازه زمانی ۱۰ ساله امهال شود تا به این وسیله منابع حاصل از بازگشت تسهیلات مسکن مهر و اقساط پرداختی از سوی وام‌گیرنده‌های این طرح در سه سال صرف تکمیل واحدهای باقی مانده این طرح شده و به مدت ۷ سال برای ایجاد تعادل منابع و مصارف صندوق پس‌انداز مسکن یکم به کار گرفته شود. از سوی دیگر و بعد از سپری شدن این مدت از سال ۱۴۰۲ تا ۱۴۱۲ نیز تقسیط شده و به بانک مرکزی عودت داده شود. هم‌اکنون سالانه رقمی در حدود ۴ هزار میلیارد تومان از محل بازگشت تسهیلات مسکن مهر تأمین می‌شود طوری‌که تاکنون و در مجموع حدود ۲۸ هزار میلیارد تومان از خط اعتباری ۵۰ هزار میلیارد تومانی به شبکه بانکی بازگشته است. حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان از این منابع شامل سود تسهیلات و حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان دیگر اصل منابع اختصاص یافته به پروژه مسکن مهر در قالب خط اعتباری است. در صورت تصویب این طرح دوفوریتی، خط اعتباری مسکن مهر برای یک دوره ۱۰ ساله دیگر از سال ۱۴۰۲ تا سال ۱۴۱۲ به‌طور مجدد امهال خواهد شد و همچنین زمان بازگشت اقساطی آن به ۱۰ سال بعد یعنی ۱۴۱۲ تا ۱۴۲۲ موکول خواهد شد. با این اقدام، حساب ملی مسکن سالانه رقمی حول و حوش ۴ هزار میلیارد تومان شارژ می‌شود که رقمی معادل مبلغ مورد نیاز برای پرداخت ۴۰ هزار فقره وام ۱۰۰ میلیون تومانی به‌صورت سالانه از محل این حساب است. براساس این طرح، از تاریخ تصویب این قانون هر گونه دخل و تصرف بدون اجازه وزیر راه وشهرسازی در حساب ملی مسکن ممنوع خواهد بود. همچنین منابع این حساب توسط وزارت راه و شهرسازی تنها به منظور اعطای تسهیلات ارزان‌قیمت و پرداخت یارانه‌های برنامه‌های حمایتی مسکن استفاده می‌شود. شبکه بانکی هم مکلف می‌شود براساس اعلام وزارت راه و شهرسازی نسبت به آزادسازی منابع حساب ملی مسکن، به هر میزان اقدام کند. از سوی دیگر و در قالب این طرح، همچنین بانک‌ها و موسسات اعتباری مکلف می‌شوند حداقل ۲۵ درصد (۲۰ درصد به ساخت واحدهای موضوع این طرح و ۵ درصد به سرفصل‌های مربوط به خرید و تعمیرات مسکن) از تسهیلات پرداختی از محل منابع داخلی خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در هر سال مالی با نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار به بخش مسکن اختصاص دهند. برآوردهای «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد منابع حاصل از این موضوع معادل منابع مورد نیاز برای پرداخت ۲ میلیون فقره تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی مسکن می‌شود. پرداخت این میزان تسهیلات به این بخش هم حوزه ساخت و هم بخش خرید واحدهای مسکونی را دچار تحول اساسی خواهد کرد. از سوی دیگر و بر اساس این طرح، تسهیلات مربوط به ساخت واحدهای این طرح پس از دوره مشارکت به فروش اقساطی تبدیل و تعهدات آن به خریدار منتقل می‌شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد لازم است زمینه انتقال تمام تسهیلات ساخت به خریداران فراهم شود تا قدرت خرید متقاضیان خرید مسکن ترمیم شود. از سوی دیگر این امتیاز برای بانک‌ها و موسسات اعتباری مشارکت‌کننده در نظر گرفته شده است که در صورت پرداخت تسهیلات موضوع این ماده مجاز به انتشار اوراق رهنی در چارچوب مقررات بانک مرکزی شوند. در قالب اقدام سوم همچنین وزارت راه و شهرسازی موظف می‌شود نسبت به واگذاری اراضی مورد نیاز ساخت مسکن صرفا به‌صورت اجاره ۹۹ ساله، اقدام کند. از سوی دیگر و در شکل چهارمین اقدام، شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و مراجع ذی‌صلاح تغییر کاربری اراضی در استان‌ها، مکلف می‌شوند حسب اعلام وزارت راه و شهرسازی نسبت به بررسی و تعیین تکلیف خارج از نوبت پرونده‌های ارسالی حداکثر دو ماه پس از تاریخ وصولی، اقدام کنند و تغییر کاربری‌های مورد نیاز برای اجرای طرح‌های تأمین مسکن را در اسرع وقت انجام دهند. از سوی دیگر و در قالب این طرح همچنین سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور مکلف شده است به استثنای اراضی که مستلزم اقدامات حفاظتی به تشخیص این سازمان است، اراضی واقع در محدوده و حریم شهرها و همچنین اراضی مصوب وزارت راه و شهرسازی برای طرح‌های شهرک‌سازی در خارج از حریم شهرها را حداکثر ظرف مدت دو ماه تحویل وزارت راه و شهرسازی کند و همچنین وزارتخانه‌های نیرو، نفت و ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف خواهند شد زیرساخت‌های لازم در این اراضی را فراهم کنند. از سوی دیگر در صورت عدم واگذاری اراضی تحت مالکیت دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی به وزارت راه‌وشهرسازی برای اجرای طرح‌های تأمین مسکن، ادارات ثبت اسناد و املاک موظف می‌شوند به درخواست وزارت راه و شهرسازی، ظرف یک ماه سند مالکیت جدید را به نام دولت با نمایندگی وزارت راه و شهرسازی صادر کنند.
بخش دیگری از این طرح به ساماندهی بازار اجاره مسکن از محل اختصاص تسهیلات و منابع ارزان قیمت به افراد واجد شرایط در قالب وام ودیعه مسکن از یکسو و همچنین راه‌اندازی بازار اجاره‌داری حرفه‌ای مسکن به منظور ترغیب سازنده‌ها برای ورود به عرصه ساخت مسکن اجاره‌ای و عرضه آنها به بازار اجاره با نرخ‌های یارانه‌ای اختصاص دارد. بر این اساس وزارت راه وشهرسازی مکلف خواهد شد در راستای افزایش عرضه واحدهای استیجاری و توسعه تقویت بازار اجاره نسبت به راه‌اندازی اجاره‌داری حرفه‌ای اقدام و تسهیلات لازم را با همکاری بانک مرکزی برای سرمایه‌گذاران متقاضی تولید واحدهای استیجاری در قالب اجاره‌داری حرفه‌ای فراهم کند.
یک برنامه مهم دیگر برای تحریک عرضه مسکن در این طرح، طراحی و دریافت یک شکل جدید از مالیات‌های مسکن در قالب مالیات بر عایدی سرمایه یا همان مالیات موثر در مقابله با سفته‌بازی و معاملات مکرر و کوتاه‌مدت مسکن است. در قالب این برنامه، از تاریخ تصویب این قانون هر نوع نقل و انتقال قطعی واحدهای مسکونی بر اساس اطلاعات ثبت‌شده در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات، در تاریخ انتقال از طرف مالکان عین یا صاحبان حق، در صورتی که فاصله بین خرید و فروش کمتر از سه سال باشد، مشمول مالیات بر عایدی واحدهای مسکونی می‌شود. همچنین سازمان امور مالیاتی کشور مکلف می‌شود از مابه‌التفاوت (مازاد) ارزش روز زمان انتقال مذکور نسبت به ارزش زمان تملک با قیمت تمام‌شده آن، مالیات بر عایدی اخذ کند.
نرخ‌های دریافت این مالیات براساس قیمت روز فروش واحد مسکونی در صورتی که فاصله خرید تا فروش واحد مسکونی کمتر از ۶ ماه باشد تا ۷۰ درصد، شش ماه تا یک‌سال ۶۰ درصد، بیش از یک‌سال به ازای هر سال معادل ۲۰ درصد نرخ مذکور کاهش می‌یابد.
همچنین و براساس این طرح، مبالغ مندرج در این ماده، سالانه بر اساس نرخ تورم عمومی اعلامی از سوی بانک مرکزی به‌روزرسانی می‌شود. مطابق با آنچه در اختیار روزنامه «دنیای‌اقتصاد» قرار گرفته است، در این طرح تمهیدات موثر از بابت وضع موثرترین شکل مالیات‌های بخش مسکن یعنی «مالیات سالانه املاک مسکونی» در نظر گرفته نشده است که لازم است در بررسی‌های بعدی به طرح اضافه شود. در این طرح همچنین تشکیل هرگونه تعاونی مسکن منوط به سبز بودن فرم (ج) تمام اعضا شده است. پیش از این، برخی تعاونی‌های مسکن از سوی افرادی تشکیل می‌شدند که همه یا تعدادی از اعضای آنها مسکن دیگری داشتند اما با سهمیه سازمان‌ها و ارگان‌ها در تعاونی‌ها عضو می‌شدند اما پس از مدتی اقدام به فروش امتیاز خود با نرخ آزاد در بازار می‌کردند. در واقع این افراد که اساسا گروه هدف برای دریافت امکانات و یارانه‌های دولتی در قالب تسهیلات تعاونی نبودند از این امکانات برخوردار شده و در نهایت با نرخ بازار به گروه‌های فاقد مسکن و متقاضیان واقعی امتیازهای خود را واگذار می‌کردند. اما در این طرح بنا شده است مسیر این اقدامات نیز مسدود شود.

.........بهداشت و سلامت

* واردات ۱۶ میلیون دوز واکسن آنفلوانزا

رئیس جمعیت هلال احمر گفت: با توجه به همزمانی شیوع ویروس کرونا و آنفلوانزا در پاییز و زمستان، وزارت بهداشت قصد دارد ۱۶ میلیون دوز واکسن آنفلوانزا وارد کشور کند. کریم همتی افزود: طبق پروتکل وزارت بهداشت، توزیع واکسن‌ها از ابتدای مهر آغاز می‌شود. علاوه بر این ۲ میلیون دوز، هلال احمر در حال حاضر ۱۵۰ هزار دوز واکسن آنفلوانزا در اختیار دارد که منتظر مجوز وزارت بهداشت برای توزیع این واکسن‌ها است.
وی تأکید کرد: امیدواریم با تدابیر اندیشیده شده کسانی که واکسن آنفلوانزا را از هلال احمر خریداری می‌کنند در مراکز در نظر گرفته شده از سوی این جمعیت، تزریق آن را انجام دهند تا امکان هیچگونه سوءاستفاده برای دلالان این واکسن در بازار آزاد باقی نماند.
همتی با اشاره به شیوع بالای آنفلوانزا در سال گذشته، افزود: پیش بینی‌ها این است که با توجه به همزمانی و تقارن شیوع ویروس کرونا و آنفلوانزا، درخواست و تقاضا برای دریافت و خرید واکسن نسبت به سال‌های قبل بیشتر باشد، بنابراین انتظار این است کسانی که مشکلات خاص و زمینه‌ای ندارند برای خرید و تزریق این واکسن عجله نکنند چرا که اولویت خرید، با سالمندان، زنان باردار، کودکان و بیماران است.
رئیس جمعیت هلال احمر قیمت واکسن‌های خریداری شده با ارز دولتی را که شامل واکسن‌های آلمانی، فرانسوی و کانادایی است بین ۵.۹ تا ۷ یورو اعلام کرد و افزود: اگر تقاضا برای واکسن آنفلوآنزا بیشتر باشد و این ۱۶ میلیون دوز کفایت نکند مجبور خواهیم بود با ارز آزاد مجدداً واکسن وارد کشور کنیم.

* کیت‌های آزمایشگاهی کرونا اهدایی آلمان تحویل ایران شد

سازمان جهانی بهداشت (WHO) کیت‌های آزمایشگاهی برای انجام بیش از ۶۷۵۰۰ تست الایزا جهت شناسایی و اندازه‌گیری پادتن کووید-۱۹ را به جمهوری اسلامی ایران تحویل داد. این کیت‌ها که توسط انستیتو رابرت کُخ آلمان اهدا شده است، برای مقاصد پژوهشی و غربالگری در کشور مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
به نقل از ایسنا، بخشی از کیت‌ها به توصیه کارگروه سرواپیدمیولوژی وزارت بهداشت به سازمان ملی انتقال خون ایران تحویل داده شد تا در ارزیابی کیفیت پلاسماهای اهدایی مورد استفاده قرار گیرد. تعدادی از کیت‌ها نیز جهت تحقیق بر روی ایمنی جمعیت‌های حساس و ارزیابی کیفیت کیت‌های تولید داخل به انستیتو پاستور ایران و همچنین به مرکز تحقیقات عفونی اطفال در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به منظور انجام تحقیق در مورد شیوع کووید-۱۹ در بین کودکان تحویل داده شد. مابقی کیت‌ها نیز در انبار سازمان ملی انتقال خون نگهداری می‌شوند تا بر اساس تصمیمات کمیته توزیع شوند.
دکتر کریستوف هملمن، نماینده سازمان جهانی بهداشت در جمهوری اسلامی ایران، در این رابطه خاطر نشان کرد: مطالعات سرواپیدمیولوژیک بر روی سارس-کووی-۲ (کروناویروس ۲۰۱۹) روز به روز اهمیت بیشتری می‌یابد؛ چراکه می‌تواند در هدایت موثر اقدامات بهداشتی، شناخت بهتر پاسخ‌های ایمنی، تولید واکسن و یافتن درمان‌های مناسب‌تر کمک‌کننده باشند.
معمولا در دوره ابتلا به کووید-۱۹ پادتن بر ضد کروناویروس در بدن بیماران تولید می‌شود. در نبود واکسن، این پادتن‌ها نشان می‌دهند که فرد در گذشته یا در حال حاضر به بیماری مبتلا شده است یا خیر؛ فارغ از اینکه فرد به بیماری خفیف یا شدید یا حتی عفونت بدون علامت دچار شده باشد. هنوز مشخص نیست که تا چه مدت پس از ابتلا، پادتن‌های تولیدی در خون فرد قابل ‌شناسایی خواهد بود یا به چه میزان به مصونیت در مقابل ویروس کمک می‌کند.
 
* گلودرد بچه‌ها را جدی بگیریم
 یک فوق تخصص قلب و عروق، گفت: رماتیسم قلبی عموما در کودکی اتفاق می‌افتد و درجه رماتیسم قلبی بسته به اینکه دریچه‌های قلب چقدر درگیر باشد فرق می‌کند.
دکتر حسین نجفی  افزود: لذا باید گلودرد بچه‌های ۵ تا ۱۵ ساله را جدی بگیریم، چون اگر خوب درمان نشود می‌تواند دریچه‌های قلبی را مورد تهاجم قرار دهد.

..........آهنگ و درنگ

* پروژه «امواج نو ایران» کلید خورد: انتشار آلبوم اول، در آینده نزدیک

پروژه‌ «امواج نوی ایران»، شامل ۵۰ اثر برای ساز فلوت، نوشته شده توسط آهنگسازان ایرانی که در شکل‌گیری صورت «موسیقی نو» در ایران نقش به‌سزایی دارند، به زودی روانه بازار موسیقی در ایران و خارج از کشور خواهد شد.
آثار این مجموعه که اغلب به سفارش نشر «پتریکور» ساخته شده‌اند، تا امروز در شهر‌های مختلف آمریکا ازجمله نیویورک، دورهام و سالت لیک سیتی و در فستیوال‌های مختلفی در ایران و آمریکا اجرا شده اند. علاوه بر این، آثار این مجموعه تاکنون در ایران در فستیوال موسیقی معاصر تهران ٢٠١٩، نشست‌های الف، ورکشاپ‌های نوازندگی فلوت معاصر در دانشگاه‌های تهران و هنر و در شهرهای شیراز، رشت، و ساری هم به روی صحنه رفته است.
آهنگسازان سری اول پروژه‌ «امواج نوی ایران» را علیرضا مشایخی، نادر مشایخی، رضا والی، پیمان یزدانیان، علی گرجی، مهدی خیامی، روزبه رفیعی، امین شریفی، نیما عطرکارروشن، امیر اسلامی، فرناز مدرسی‌فر، رضا نکیسا، سعید علیجانی، آنکیدو دارش، آروین صداقت‌کیش، مرتضی شیرکوهی، علی رادمان، اشکان خمسه‌پور، امیر پورخلجی، گلفام خیام، ارسلان عابدیان، سینا فلاح‌زاده، و کاوه میرحسینی تشکیل می‌دهند.
رویکرد آنتولوژی‌گونه، اجراهای متعدد و نشر آلبوم، تنوع بی‌نظیر سلایق آهنگسازان مقیم ایران و خارج از ایران، حجم پروژه (۳۰۰ دقیقه در چهار سی دی)، همکاری بینارشته‌ای با هنرمندان تئاتر، حرکات بدن و هنرهای تجسمی و مهم‌تر از همه تمرکز بر سولوی انواع فلوت (و در مواردی همراه با پارت‌های الکترونیک) ازجمله ویژگی‌های این پروژه به‌حساب می‌آیند.
نکته مهم دیگر سفارش آهنگسازی بیشتر آثار برای این مجموعه است. اغلب قطعات این پروژه مشخصاً برای کلاریز کشاورز نوازنده‌ این مجموعه نوشته شده‌اند. کلاریز کشاورز موسیقی را در دانشگاه تهران و در دانشکده هنر‌های زیبای این دانشگاه به شکل آکادمیک فرا گرفته است. این نوازنده چیره‌دست فلوت که در خانواده‌ای هنرمند پرورش یافته، پس از اتمام تحصیلاتش در رشته نوازندگی فلوت در مقطع کارشناسی ارشد در این دانشکده، تحصیلاتش را در آمریکا پی گرفته است. دخترِ «ناصر کشاورز»، شاعر و قصه پرداز نام‌آشنای کودک، فارغ‌التحصیل رشته نوازندگی فلوت از دانشگاه میزوری آمریکا و برنده بورس دکتری نوازندگی فلوت دانشگاه استونی بروک نیویورک است. او که متولد سال ۱۳۶۸ است، نوازندگی فلوت را نزد اساتیدی همچون الیس دید، آذین موحد، مجید سینکی و محمد علی لقا آموخته است. کلاریز کشاورز سابقه همکاری با آنسامبل موسیقی معاصر میزو، فستیوال موسیقی معاصر MICF، ارکستر سمفونیک میزوری، ارکستر ساوث ساید فیلارمونیک امریکا، ارکستر باله معاصر میزوری، انجمن آهنگسازان ایرانی زن و ارکستر سمفونیک تهران را در کارنامه خود دارد. وی همچنین برنده جایزه Artist Presentation Society آمریکا، برنده مسابقات MMTA امریکا، نوازنده برگزیده مسابقات Emerging Artist دانشگاه میزوری است.
نشر «پتریکور» تا چند روز آینده سری اول مجموعه «امواج نوی ایران» را روانه بازار موسیقی می‌کند و به‌زودی درباره سری دوم این مجموعه اطلاعات تکمیلی را به مخاطبان ارائه خواهد داد.

..........ورزشی

* وضعیت فعالیت رشته های ورزشی نابینایان در ادامه سال

محمدرضا مظلومی گفت: طبق دستور العمل ستاد ملی مبارزه با کرونا، همچنان فعالیت برخی از رشته های ورزشی ممنوع است.
رئیس فدراسیون نابینایان در گفتگو با ایران سپید گفت: چگونگی بازگشایی رشته های ورزشی به خود استان ها واگذار شده است که بر حسب وضعیت خود فعالیت رشته ها را اعلام کنند. ما نیز قوانین را از وزارت ورزش و جوانان دریافت می کنیم و به هیأت های استانی ابلاغ می کنیم.
مظلومی بیان کرد: فعالیت برخی رشته ها مانند شنا و جودو تا کنون ممنوع بوده است و در خصوص جودو قرار است به زودی در حد محدود و برای ملی پوشان اردو های تمرینی آغاز شود. اما فعالیت استخر ها همچنان ممنوع است.
مسابقات شطرنج به صورت آنلاین در فضای مجازی برگزار می شود و تمرینات دو و میدانی در بیشتر استان ها در جریان است.
وی در خصوص رشته هایی مانند گلبال و فوتبال پنج نفره نابینایان نیز گفت: طبق دستور العمل ستاد ملی مبارزه با کرونا فعالیت این رشته ها ممنوع نیست، اما در این بین ما محدودیت هایی داریم. برای مثال، اگر بخواهیم مسابقات باشگاهی یا قهرمانی کشور این دو رشته را برگزار کنیم، تیم ها نیاز به اسکان در خوابگاه دارند. این در حالی است که اسکان در خوابگاه ها همچنان ممنوع است. ضمن اینکه رشته ای مانند گلبال تماس مستقیم بازیکن با زمین را در پی دارد. بازیکن دست خود را به همه جا میزند و آن را به صورت خود زده و همین امر امکان انتقال ویروس را افزایش می دهد. یا اینکه داوران باید برای چک کردن و زدن پد چشمی، تماس مستقیم و فیزیکی با بازیکنان داشته باشند. همین مسائل باعث شده فعلاً تصمیمی برای برگزاری مسابقات قهرمانی کشور یا باشگاهی نداشته باشیم. چون هیأت های ما نیز آنقدر توان مالی ندارند که اگر مثلاً مسابقات در مشهد برگزار شد، برای خود اسکان اختصاصی تهیه کنند. لذا تا زمانی که سایر فدراسیون ها برنامه مشخصی برای مسابقات باشگاهی خود نداشته باشند و این محدودیت ها پابرجا باشد، نمیتوانیم در برخی رشته ها مسابقاتی را برگزار کنیم.
امیر سرمدی

.........حوادث

* زن 21 ساله، طعمه اعضای باند خنجر بود

عصر شنبه گذشته، راننده یک دستگاه پراید در حالی که از شدت ترس می لرزید، وحشت زده خود را به نیروهای گشت انتظامی کلانتری سپاد مشهد رساند و در حالی که زن جوان سرنشین خودرو را به ماموران انتظامی نشان می داد با کلماتی بریده بریده گفت: این زن، همدست زورگیرانی است که چند دقیقه قبل با دشنه به من حمله کردند و قصد داشتند اموالم را سرقت کنند اما من شیشه ها را بالا کشیدم و با زدن قفل مرکزی از چنگ آن ها گریختم!
راننده 50 ساله ادامه داد: درحالی که از شدت ترس همچنان پدال گاز را می فشردم تا از ترافیک شهری عبور کنم، همین زن جوان که به عنوان مسافر سوار خودروام شده بود با کوبیدن مشت به سر و صورتم قصد داشت مرا متوقف کند تا همدستانش که با دشنه های ترسناک در تعقیبم بودند اموالم را به سرقت ببرند ولی من با وجود این همچنان پدال گاز را فشردم تا به نیروهای گشت کلانتری رسیدم.
 به دنبال شکایت راننده مسافربر،بلافاصله نیروهای انتظامی زن 21 ساله را به دایره تجسس کلانتری منتقل کردند. این زن جوان که ابتدا خود را با نام مستعار «ریحانه» معرفی می کرد، گفت: جوانی که از مدتی قبل مرا به عقد موقت خودش درآورده است، مجبورم می کند تا به عنوان مسافر، سوار خودروهای شخصی مسافرکش شوم تا او و همدستانش از راننده زورگیری کنند.
زن جوان افزود: دقایقی قبل نیز من در کنار بولوار بهمن منطقه خواجه ربیع به انتظار طعمه ایستاده بودم که راننده پراید مقابلم توقف کرد من هم در حالی که مقصدم را اعلام می کردم طبق نقشه در صندلی جلو نشستم اما هنوز راننده حرکت نکرده بود که همسرم به اتفاق همدستانش در حالی که قمه به دست داشتند با این بهانه که «چرا ناموس مردم را سوار می کنی؟» روی سر راننده ریختند! ولی او که متوجه شد من هم با زورگیران همدست هستم، بلافاصله شیشه را بالا داد و قبل از آن که بتوانم پیاده شوم قفل مرکزی را زد و پدال گاز را فشرد! من که اوضاع را این گونه دیدم از ترس دستگیری به سر و روی راننده مشت کوبیدم تا مرا رها کند! ولی او از میان خودروها عبور کرد تا این که ناگهان خودروی گشت پلیس را مقابلم دیدم و فهمیدم که دیگر راه گریزی ندارم!
در پی اعترافات این زن جوان،  عوامل تجسس، مخفیگاه سه متهم دیگر پرونده را به محاصره درآوردند و آنان را نیز دستگیر کردند.
همسر 30 ساله زن جوان در بازجویی ها ضمن اعتراف به زورگیری با دشنه ،همسرش را عامل برنامه ریزی و طراح نقشه های سرقت معرفی کرد. در همین حال یکی از متهمان که حدود 50 سال دارد ، ادعا کرد زورگیران همدستش قبلا یک دستگاه گوشی هوشمند تلفن همراه سرقتی را برای فروش به او داده اند که قبول نکرده است! متهم دیگر این باند مخوف نیز ادعا کرد: من از ماجرای زورگیری اطلاعی نداشتم چون فکر می کردم دوستم با همسرش مشکل خانوادگی دارد به او کمک کردم اما الان فهمیدم که مرا فریب داده است!
براساس این گزارش، در حالی که دو قبضه دشنه از متهمان کشف شده است، بررسی های غیرمحسوس و پرونده های موجود در کلانتری ها نشان می دهد که احتمالا اعضای این باند مخوف با همین شیوه از رانندگان مسافربر دیگری نیز زورگیری کرده اند.
تحقیقات بیشتر برای کشف سرقت های خشن دیگر همچنان ادامه دارد.

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *