شناسه خبر: 21634 منتشر شده در مورخ: 1399/6/10 ساعت: 00:16 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه دوشنبه 10 شهریور 1399

روزنامه دوشنبه 10 شهریور 1399

عناوین امروز: مدرسه حسینی مدرسه تمام ساحتی مبتنی بر دانش است - رئیس‌جمهور به پویش ایران همدل پیوست - بورس همچنان جای سرمایه‌گذاری است؟ - بررسی شرایط شرکت نابینایان در هشتمین آزمون استخدامی - چرا پوشاندن بینی با ماسک مهم است - جهان کمتر شاهد حضور ورزشکاری باورنکردنی چون سیامند رحمان خواهد بود - پسر آوازخوان دست به چاقو شد

روزنامه «ایران سپید»

دوشنبه 10 شهریور 1399

11 محرم 1442

31 آگوست 2020

سال بیست و چهارم شماره 6500

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

........عناوین این شماره......

مدرسه حسینی مدرسه تمام ساحتی مبتنی بر دانش است

رئیس‌جمهور به پویش ایران همدل پیوست

بورس همچنان جای سرمایه‌گذاری است؟

بررسی شرایط شرکت نابینایان در هشتمین آزمون استخدامی

چرا پوشاندن بینی با ماسک مهم است

جهان کمتر شاهد حضور ورزشکاری باورنکردنی چون سیامند رحمان خواهد بود 

پسر آوازخوان دست به چاقو شد

 

...........ویژه

* مدرسه حسینی مدرسه تمام ساحتی مبتنی بر دانش است

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی گفت: مدرسه حسینی مدرسه تمام ساحتی مبتنی بر دانش، بینش، منش و روش است.

سید جواد حسینی در جمع عزاداران حسینی اظهار داشت: در دوران زیست بوم کرونا بیش از گذشته به تمسک به دین به عنوان آهنگ زندگی، ادب در رفتار و گفتار، حیا در جامعه و خوشرویی با مردم نیازمندیم.

وی در ادامه با اشاره به  آغاز سال تحصیلی در  ۱۵ شهریور افزود:  سال تحصیلی جدید متفاوت از سال های گذشته است و این سال بدون حضور فعال و مشارکت راهبردی خانواده ها با موفقیت به اتمام نخواهد رسید زیرا در هر سه وضعیت سفید، زرد و قرمز بیش از گذشته به مشارکت حرفه ای خانواده ها نیازمندیم.

وی افزود: امروز به دلیل شرایط کرونا بیشتر به خانه برگشته ایم و مدت طولانی را در خانه می گذرانیم و این از جهاتی فرصت بی بدیل برای گفتگو تعاملی اعضای خانواده با یکدیگر است.

معاون وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: اما اگر بنا بر حدیث امام حسین (ع) حیا، عقل و خصوصاً خوشرویی را در خود تقویت نکنیم این حضور طولانی مدت در خانواده تبدیل به مجادلات و مشاجرات و فضای نامناسبی خواهد شد که ممکن است الگوی خانواده پرآشوب را گسترش دهد.

حسینی گفت: باید فرمایش امام را جدی بگیریم و خصوصاً مسلک او در رابطه تعاملی مناسب با اعضای خانواده را که سبب شده بود در این راه پر مخاطره کریمه اهل بیت حتی یک مورد به امام اعتراض نداشته باشند.
وی افزود: در واقعه کربلا صحنه های بی بدیلی از جلوه های زیبای خانواده را می بینیم به عنوان نمونه وقتی از حضرت قاسم در مورد مرگ سوال میکنند می فرماید «اهلی من عسل» و یا حضرت زینب میفرماید « به جز زیبایی چیزی دیگری ندیدم .

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی افزود: زمانی که فرزندان حضرت زینب به شهادت می رسند بر سر بالین آنها حاضر نمی شود، زیرا میگوید نگرانم برادرم حسین (ع) شرمنده شود.

حسینی تصریح کرد: این یک الگویی از خانواده با عقل، دانش، حیا، ادب، دینداری و خوشرویی بود که باید الگوی خانواده ها بویژه در عصر حاضر شود.

وی با بیان اینکه با تمسک به قیام عاشورا و مسلک امام حسین (ع) باید اذعان نماییم که مدرسه عاشورا مدرسه ای تمام ساحتی از دانش، بینش، منش و روش است اظهار داشت: امام درس زندگی در حوزه روابط خانوادگی ، درس استقامت، دشمن شناسی و بصیرت و درس ادب، دانش، بینش، منش و روش را در این مدرسه بزرگ به پهنای تاریخ به همه انسانیت داد.

وی در پایان گفت: اگر چه قیام امام منحصر به کربلا و عصر عاشورا می شود اما پیام او فراتر از همه ارض ها، عصرها و نسل ها تعلیم و تربیت تمام ساحتی را به همه بشریت نشان می دهد.

* رئیس بهزیستی تهران: آخرین وضعیت سالمندان مرکز توانبخشی پیکانشهر را تشریح کرد

در پی وقوع حریق در یک مرکز توانبخشی واقع در پیکانشهر در شب شنبه، مدیرکل بهزیستی استان تهران، درباره آخرین وضعیت سالمندان این مرکز گفت: بنابر اطلاعات داده شده از سوی مردم محله پیکانشهر، حدود ساعت ۲۰ و ۳۰ دقیقه شب شنبه از مرکز توانبخشی پیکانشهر دود مشاهده شده است که بلافاصله موضوع به مرکز آتش نشانی محله اطلاع رسانی و فورا آتش نشانان در مکان حاضر شدند و حریق را خاموش کردند.

امین شاهرخی درباره علت این آتش سوزی اظهارکرد: احتمالا این آتش سوزی به علت اتصالی برق رخ داده است.

شاهرخی با بیان اینکه در مرکز توانبخشی پیکانشهر ۳۴ نفر حضور داشتند، گفت: با تدابیر مردم محله و همکاران بهزیستی، شهرداری، آتش نشانی و اورژانس بلافاصله ساکنان این مرکز توانبخشی از محل حادثه خارج شدند اما یک نفر از ساکنان این مرکز که در اتاقی که آتش سوزی در آن رخ داده حضور داشته، جان خود را از دست داده است.

مدیرکل بهزیستی استان تهران ادامه داد: در پی این حادثه ۱۱ نفر نیز دچار مصدومیت ناشی از این آتش سوزی شدند که بلافاصله به بیمارستان‌های فیاض‌بخش، حضرت رسول (ص) و شهدای یافت آباد انتقال یافتند و خوشبختانه حال عمومی آنها خوب است و در حال ترخیص هستند. برای سکونت این افراد مرکزی به نام مرکز آریا را در نظر گرفتیم که در راستای رعایت پروتکل های بهداشتی مقرر شده است به مدت ۱۴ روز در این مرکز قرنطینه و بعد از اتمام این مدت به یکی از مراکز سالمندان تحت پوشش بهزیستی منتقل شوند.

وی در ادامه ضمن تقدیر و تشکر از همکاران  خود در بهزیستی استان تهران گفت: بهزیستی استان تهران بلافاصله بعد از وقوع این حادثه هماهنگی هایی را انجام داد و ٢٢ نفر از ساکنان مرکز توانبخشی نیز به یکی از مراکز بهاران منتقل شدند و خوشبختانه حال همگی آنان خوب است.

شاهرخی ادامه داد: قصد داریم این ۲۲ نفر نیز به یکی از مراکز سالمندان تحت پوشش بهزیستی منتقل شوند که تا پایان امروز این افراد از این مرکز موقت به مرکز سالمندان تحت نظر سازمان بهزیستی استان تهران منتقل خواهند شد.

وی در پایان از همکاران بهزیستی، شهرداری، آتش نشانی، وزارت بهداشت و اورژانس کشور به دلیل حضور به موقع در محل حادثه تشکر کرد.

..........اخبار روز

* رئیس‌جمهور به پویش ایران همدل پیوست

حجت‌الاسلام حسن روحانی همزمان با تاسوعا و عاشورای حسینی به پویش ایران همدل پیوست. حسن روحانی رئیس‌جمهور در صفحه شخصی خود در توئیتر اعلام کرد که به پویش ایران همدل پیوسته است.

متن کامل به شرح ذیل است:

اهدای لوازم التحریر برای دانش‌آموزان نیازمند کشور، همزمان با تاسوعا و عاشورای حسینی. 

همه به پویش ایران همدل بپیوندیم.

* ظریف: گزاره " تمامی گزینه‌ها روی میز است" اکنون علیه مردم آمریکا بکار گرفته می شود 

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در توییتى نوشت: گزاره "تمامی گزینه‌ها روی میز است" برای مدت طولانی یک بخش اصلی از سیاست خارجی ایالات متحده بوده‌است. این گزاره به زبان ساده یعنی قانون‌ جنگل که به معنی نادیده انگاشتن یک اصل بنیادین حقوق بین الملل است: عدم بکار گیری زور.
 
اکنون رژیم ترامپ این تهدید را بر علیه مردم خود آمریکا بکار گرفته است. آیا این یک زنگ بیداری خواهد بود؟ انشاالله./ ایرنا 
 
* صادرات نفت ایران بسیار بیشتر از آمار آمریکاست
بر اساس داده‌های آماری وبسایت «تانکر تِرَکِر» که کار رهگیری نفتکش‌های جهان را انجام می‌دهد میزان صادرات نفتی ایران بسیار بیشتر از آمار آمریکایی‌ها است.
بنا به گزارش خبرگزاری روسی «آرتی»، طبق داده‌های رسمی منتشر شده در هفته جاری، چین واردات نفت خود را از ایران از سر گرفته است بطوریکه در ماه ژوئیه ۱۲۰.۰۰۰ بشکه در روز از ایران نفت خام وارد کرده است.
بر اساس این داده‌ها، ایران در حال حاضر بیش از ششصد هزار بشکه نفت در روز صادر می‌کند که بیشتر آنها به منظور جلوگیری از شناسایی و تحریم کشتی‌های نفتی توسط آمریکا با استفاده از نقل و انتقالات کشتی به کشتی صورت می‌گیرد./ تسنیم
 

.............گزارش روز

* بورس همچنان جای سرمایه‌گذاری است؟

خبرآنلاین نوشت: با وجود این‌که بازار سهام در یک ماه اخیر تقریبا روزهای پرنوسان و البته منفی را گذرانده، اما باز هم بررسی‌ها نشان می‌دهد که سودده‌ترین بازار در سال ۹۹ بوده؛ تا جایی که شاخص‌کل بورس از ارتفاع ۵۰۸ هزار واحد در ابتدای سال، در حال حاضر به ارتفاع یک میلیون و ۷۱۸ واحد صعود کرده است.

عملکرد یک‌ساله سازمان بورس و اوراق بهادار ایران، از رشد بیش از ۴ برابری ارزش معاملات بورس کشور طی یک‌سال گذشته خبر می‌دهد. بنا به آمار وزارت امور اقتصادی و دارایی، ارزش معاملات بورس در ۱۲ ماهه منتهب به ۳۱ تیر سال ۹۸ رقم ۴.۹۷ میلیارد تومان بوده است که در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۳۱ تیر امسال به رقم ۲.۲۶۴ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

شاخص کل بورس تهران نیز به عنوان مهم‌ترین نماگر بازار سرمایه از رقم ۲۶۶.۱۲۷ در پایان مرداد ۹۸ در ۸ مرداد ۹۹ به رقم ۱.۹۰۴.۳۲۴ واحد افزایش یافته است.

روزهایی که بازار سهام، منفی طی کرد

گزارش‌ها نشان می‌دهد که شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز چهارشنبه، پنجم شهریور به عدد یک میلیون و ۷۱۸ هزار واحد رسید که در مقایسه با پایان هفته قبل از آن، بیش از دو درصد افت را تجربه کرده است.

به این ترتیب، شاخص بورس در معاملات هفته گذشته ۳۹ هزار واحد کاهش داشت. شاخص کل در پایان روز چهارشنبه، ۲۹ مرداد ماه با عدد یک میلیون و ۷۵۷ هزار واحد به معاملات پایان داد که این رقم در روز چهارشنبه، پنجم شهریورماه به عدد یک میلیون و ۷۱۸ هزار واحد رسید.

در این میان اما بررسی وضعیت بازار سهام حاکی از آن است که پس از ثبت تاریخی‌ترین رشد شاخص کل بورس تهران در اولین ماه تابستان ۹۹، مردادماه اما شاهد ریزش ۸.۳ درصدی این نماگر بودیم که در ۲۰ ماه گذشته بی‌سابقه بود.

این عملکرد منفی اما حاصل معاملات نیمه دوم مردادماه بود که نماگر سهام پس از تجربه سقف ۲ میلیون و ۷۸ هزار واحد در نوزدهمین روز این ماه، مسیر نزولی را در پیش گرفت و حتی به فاز خرسی نیز وارد شد.

در این ماه ضمن افت قیمت سهام، اما افزایش تب تورم البته با حرارت پایین‌تر بر داغ سهامداران افزود؛ به طوری که با احتساب نرخ تورم ماهانه، میزان افت واقعی مردادماه شاخص سهام ۱۱.۴ درصد برآورد می‌شود. در مورد سهام بازار نیز با احتساب تورم، تعداد ۱۳۳ سهم مثبت دومین ماه تابستان به ۱۰۹ سهم تقلیل پیدا می‌کند.

ورود ۱۰۰ تا ۱۱۰ هزار میلیارد نقدینگی جدید به بازار سهام

چنین نوسانی در بازار سرمایه در شرایطی است که روند ۵ ماه و نیم گذشته بازار سهام حاکی از آن است که سودده‌ترین بازار برای سرمایه‌گذاران بوده است. همین موضوع باعث شده که بنا به گفته رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، از ابتدای امسال تاکنون حدود ۱۰۰ تا ۱۱۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی توسط تازه‌واردها به بازار سرمایه وارد شود.

حسن قالیباف‌اصل در پانزدهمین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران عنوان کرد: براساس آمار در کل سال گذشته ۸۲۰ هزار کد معاملاتی صادر شده بود که البته نسبت به سال‌های گذشته عدد بسیار متفاوت بود. به عنوان مثال در سال ۹۷ در مجموع ۱۰۰ هزار کد معاملاتی صادر شده بود، این در حالی است که اگر در سال‌های قبل ۵۰ تا ۶۰ هزار کد صادر می‌شد، می گفتیم که این عدد بالا است.

به گفته وی، از ابتدای امسال حدود ۴.۵ میلیون کد جدید در بازار سرمایه صادر شده است که این نشان می‌دهد مردم این بازار را به عنوان یک بازار سرمایه‌گذاری می‌دانند و پول مردم وارد این بازار می‌شود.

قالیباف‌اصل همچنین گفت: براساس مطالعات ما ۵۰ تا ۶۰ درصد تازه‌واردهای بازار سرمایه، سرمایه‌ای حدود ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان وارد بازار می‌کنند و هر روز نیز حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار کد معاملاتی توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی صادر می‌شود.

وی متذکر شد: این بدان معناست که هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار میلیارد تومان پول جدید وارد بازار می‌شود و مشاهده وضعیت بازار سرمایه از ابتدای سال حاکی از آن است که حدود ۱۰۰ تا ۱۱۰ هزار میلیارد تومان پول جدید توسط تازه واردها وارد بازار سرمایه شده است. این در حالی است که سال گذشته در مجموع ۳۵ هزار میلیارد تومان پول تازه واردها وارد بازار بورس شده بود.

اما نکته‌ای که در میان آمارها به چشم می‌خورد، این‌که بلافاصله با چند روز قرمز شدن تابلوی بورس تهران، خروج پول سرمایه‌گذاران از بورس نیز آغاز شد؛ تا جایی که برای مثال در سوم شهریورماه در حالی شاخص کل بورس تهران بیش از ۳.۲ درصد سقوط کرد، بیش از ۷ هزار میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.

این اتفاق در حالی است که کارشناسان و تحلیلگران بازار سرمایه، نسبت به شکل سرمایه‌گذاری در بازار سهام هشدار می‌دهند. به اعتقاد سعید اسلامی، عضو شورای عالی بورس، مردم نباید دچار هیجانات بازار شوند، بلکه باید با یک دید بلندمدت در این راستا گام بردارند، زیرا دید کوتاه‌مدت نه‌تنها سودی ندارد، بلکه به ضرر سهام‌داران هم تمام می‌شود.   

به اعتقاد وی، از آنجایی که بازار سرمایه حساسیت‌های خودش را دارد و مردم هم به عنوان سرمایه‌گذار در این مسیر گام گذاشتند، باید بدانند که به طور طبیعی نوسانات بازار امری طبیعی است.

همایون دارابی، تحلیلگر بازار سرمایه نیز درباره ریزش بازار سرمایه گفت: ما انتظار این دوره اصلاح را داشتیم، ولی از آن‌جایی که افراد تازه‌کار در بازار هستند و جو هیجان‌زدگی به وجود آمده است، این قضیه پررنگ‌تر شد.

وی در پاسخ به این پرسش که شاخص بورس چه زمانی به دو میلیون واحد می‌رسد؟ اظهار داشت: شاخص تاکنون دو بار به دو میلیون واحد رسیده است و بعید نیست که در یکی دو ماه آینده حتی بیشتر از این رقم را تجربه کند.

دارابی افزود: من فکر می‌کنم بورس به سمت تعادل می‌رود. البته برخی معتقدند رشد بی‌مهابای بورس عامل بروز ریزش شاخص بورس بود، در حالی که من این تحلیل را قبول ندارم. به هر حال رسیدن شاخص به سطح دو میلیون واحد، عملا یک دوره اصلاح و استراحت را طلب می‌کرد.

در همین حال، شاهین چراغی، عضو شورای عالی بورس در توییتی نوشت: ‏به عنوان یک کارشناس، نگران آینده ‎بازار سرمایه نیستم، لطفا در بورس صبور باشید. از سال ۷۲ فراز و نشیب‌های زیادی را دیده‌ام، ‎ مدیران بازار پول مراقب باشند. با این نرخ تورم این نقدینگی تبدیل به سپرده بانکی نمی‌گردد. نقدینگی باید با سیاست‌گذاری صحیح در مسیر توسعه ‎بازار سرمایه و ‎جهش تولید قرار گیرد.

 

.......گفتگوی ویژه

* بررسی شرایط شرکت نابینایان در هشتمین آزمون استخدامی

هشتمین آزمون استخدامی فراگیر حدود یک ماه آینده برگزار و  45 هزار نفر جذب دستگاههای دولتی خواهند شد. در این آزمون 27 هزار و 300 ردیف استخدامی به آموزش و پرورش اختصاص می یابد بعلاوه این ردیفها 5 هزار ردیف دیگر نیز از سالهای پیش برای آموزش و پرورش باقی مانده است که در مجموع بیش از 32 هزار نفر امسال جذب آموزش و پرورش می شوند. دفترچه هشتمین آزمون استخدامی ، دهم شهریور ماه بر روی سایت سازمان سنجش قرار خواهد گرفت. برای بررسی شرایط دوستان نابینایی که در سالهای گذشته در این آزمون شرکت کرده اند با اعظم قهرمان از شهرکرد گفتگویی داشتیم. قهرمان می گوید: من در سال 97 در آزمون استخدامی شرکت کردم ولی در مصاحبه رد شدم. به ناچار از آموزش و پرورش به دیوان عدالت اداری شکایت کردم که رد شکایت زدند اما برای تجدید نظر دوباره شکایت کرده ام و منتظر جواب آن هستم. 

س: در چه رشته ای شرکت کرده بودید؟ 

ج: رشته دبیری معارف اسلامی 

س: در دفترچه منعی برای انتخاب این رشته وجود نداشت؟

ج: من برای استفاده از سهمیه استخدامی معلولان شرکت کرده بودم که گفته بودند معلولان تنها این کد رشته ها را انتخاب کنند که ما هم همان کدها را انتخاب کردیم. اما بعد به دلیل ضعف بینایی رد شدم . بینایی من کم است و در جواب نوشته بودند به دلیل ضعف بینایی شدید رد شده اید. .. این در حالیست که من اعلام کرده بودم که معلولیت دارم و در این سهمیه هم شرکت کرده بودم. و بعد به خاطر همان معلولیتمان ما را رد کردند. 

س: امسال هم در آزمون شرکت می کنید؟

ج: دوستانم می گویند شرکت کن ولی من می گویم اگر همین آش و همین کاسه باشد که فایده ای ندارد. منتظرم ببینم جواب شکایتم چه می شود.

محمد چراغی دوست نابینای دیگری است که از قم در این آزمون شرکت کرده بود. او می گوید: همه چیز خوب پیش می رفت با وجود اینکه نه سوالی بریل شده بود و نه انتظار ما از منشی تحقق یافته بود. اما به هر حال رتبه اولیه را آوردم ولی وقتی برای مصاحبه مراجعه کردم گفتند با توجه به اینکه شما نابینا هستید شما را به شورای پزشکی معرفی می کنیم. به نظرم به نوعی می خواستند ما را آماده کنند که بگویند شما رد شده اید. شورای پزشکی هم بعد از بررسی گفت شما نابینایید و ما نمی توانیم از شما استفاده کنیم. در نهایت سوال بی پاسخی که برای من باقی ماند و آن را در نامه ای هم از وزیر پرسیدیم و هم از طریق نماینده شهر قم مطرح کردیم و حتی یکی از دوستان به دیوان عدالت اداری هم نامه نوشت و آن را طرح کرد این است که اگر قرار است هیچ نابینایی را استخدام نکنند چرا این موضوع را در فرم ثبت نام مشخص نمی کنند در حالیکه خیلی راحت می شود با یک تیک آن گزینه را غیر فعال کرد؟ چرا به این فکر نمی کنند که نابینایی را بی دلیل در دردسر نیندازند و وقتی برای مصاحبه می رویم تازه یادشان می افتد که اصلا استخدام نابینا ممنوع است. چطور همچین چیزی ممکن است؟ 

س: یعنی در دفترچه شما اجازه داشتید از سهمیه استفاده کنید؟

ج: الان ثبت نام اینترنتی است و به راحتی می توان این گزینه را غیر فعال کرد اگر این گزینه در دفترچه نمی بود که به من منشی نمی دادند. وقتی به من منشی می دهند و بالای کارت من می نویسند با منشی ؛ یعنی می دانند من نابینا هستم. 

س: احیاناً رشته های خاصی برای نابینایان معرفی نشده بود؟

ج: رشته ای که من می توانستم شرکت کنم رشته تحصیلی من یعنی علوم قرآن و حدیث بود. حتی اگر قرار باشد بگویند این رشته ممنوع است وقتی می گویند از بهزیستی نامه بیاورید و همه چیزهایی که به ما نابینایان می گویند انجام دهید دلیل محکمی است بر مغایرت چیزی که می گویند و آنچه که به آن عمل می کنند. 

مشکل این دوستان را با الله یار ترکمن معاون برنامه ریزی  و توسعه منابع آموزش و پرورش مطرح کردیم. او در پاسخ به اینکه بعضی از دوستان نابینا صرفاً به دلیل نابینایی در مصاحبه استخدامی رد شده اند، می گوید: من اولین بار است که می شنوم کمیسیون پزشکی اینها را مخصوصا رد کرده باشد. ما از نابینایان هم جذب داشته ایم و مشکلی نبوده است. 

س: کلا نابینایان در چه رشته هایی می توانند شرکت کنند؟

ج: ما در مشاغل آموزشی آموزگاری ابتدایی، دبیری دوره متوسطه اول و دوم و هنر آموزی برای هنرستانها به نیرو نیاز داریم. هر کدام از نابینایان که بتوانند از عهده وظایف شغلی رده های شغلی که گفتم برآیند کمیسیون پزشکی هم صلاحیت آنها را تأیید می کند  و مشکلی هم وجود ندارد. ما اصلا سهمیه سه درصدی برای استخدام معلولان داریم و معمولا به آن عمل می کنیم. 

س: اینکه می فرمایید بتوانند از عهده آن شغل برآیند وقتی فرد قید کرده نابیناست از نظر آموزش و پرورش از عهده بر می آید یا ملاک چیز دیگری است؟

ج: بستگی به رشته دارد مثلا مطمئنا نابینایان رشته هنرآموزی هنرستانها را نمی توانند انتخاب کنند ولی مدارس استثنایی و بعضی از دبیریهای دوره متوسطه اول را می توانند انتخاب کنند. اینها چیزهایی است که با توجه به رشته، مقطع و نیاز استان امکان انتخابش وجود دارد. ولی ممکن است اشتغال در آموزگاری ابتداییی یا هنرآموزی هنرستان برایشان سخت باشد.

س: انتخاب آموزگاری ابتدایی ممنوعیت دارد یا اینکه ممکن است سخت باشد؟ 

ج: ممنوعیت ندارد .کمیسیون پزشکی هم تواناییها را با شرایط لازم برای انجام وظایف شغلی می سنجد و بررسی می کند که فرد می تواند از عهده برآید یا نه؟ ولی خود نابینایان هم در انتخاب شغلی که می خواهند برایش آزمون بدهند باید دقت کنند مثلا مدارس استثنایی را انتخاب کنند یا دبیری بعضی از رشته ها را انتخاب کنند که می توانند از عهده آن بر آیند.

س: دو نفر از نابینایان که با آنها صحبت کرده ایم در رشته الهیات شرکت کرده اند و ادعا دارند که به دلیل نابینایی رد شده اند ؟

ج: در رشته الهیات نباید مشکل خاصی وجود داشته باشد ولی این موارد را باید به صورت موردی بررسی کنیم تا ببینیم مسئله صرفا نابینایی بوده یا مسائل دیگری هم دخالت داشته است. ولی قاعده کلی در آموزش و پرورش این نیست که شخص صرفا به دلیل نابینایی رد شود. نه دستورالعملی داریم ونه نگاه قالبی در این زمینه وجود دارد. س: این دوستان باید به کجا مراجعه کنند؟این افراد  باید به اداره کل امور اداری آموزش و پرورش مراجعه کنند و مسئله شان را طرح کنند یا شماره داوطلبیشان را برای ما بفرستند که ما پرونده هایشان را بررسی کنیم و جواب بدهیم. 

س: امسال در آزمون چه تعدادی جذب می شوند و چند درصد آنها از معلولان خواهند بود؟

ج: کل مجوزی که برایش آزمون برگزار می کنیم 52 هزار نفر است که طبق قانون سه درصد این تعداد به جذب معلولان اختصاص می یابد . 

س: آیا پیشنهاد شما این است که نابینایان بیشتر رشته های استثنایی را انتخاب کنند؟

ج: بله بالاخره آنجا هم شرایط محیطی آماده است و  خودشان تجربه تحصیل در آن مدارس را دارند و بهتر می توانند با دانش آموزان آنجا ارتباط برقرار کنند .

 س: چه رشته های تحصیلی می توانند در آزمون شرکت کنند؟

ج: با توجه به مشاغل آموزشی که مورد نیاز ما هست کسانی که شرایط سنی و رشته تحصیلی مربوط را دارند در چهار رشته آموزگاری، دبیری، هنرآموزی و معلم کودکان استثنایی می توانند ثبت نام کنند. همه این موارد در دفترچه استخدامی سازمان سنجش درج شده است. از لحاظ قوانین کلی استخدام سازمان سنجش و سازمان اداری و استخدامی شرایط عمومی را تعیین می کنند و شرایط اختصاصی را هم وزارت آموزش و پرورش تعیین می کند.

البته اشاره آقای ترکمن به 32 هزار ردیف استخدامی و 20 هزار نفری است که از طریق کنکور جذب آموزش و پرورش می شوند. اما از این 27 هزار و 300 ردیف، چه تعداد به آموزش و پرورش استثنایی اختصاص می یابد؟ حسن محرابی مقدم مدیرکل توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش استثنایی در این باره می گوید: هنوز دقیقا مشخص نیست اما گویا سهم آموزش و پرورش استثنایی از این تعداد 690 ردیف است که از این تعداد سه درصد یعنی 21 نفر از بین معلولان انتخاب خواهند شد. البته 5 هزار ردیف استخدامی نیز از سالهای گذشته باقی مانده است که از آنها سهمی به آموزش و پرورش استثنایی نمی رسد. محرابی مقدم تاکید دارد که در آموزش و پرورش استثنایی سهمیه سه درصد معلولان کاملا رعایت می شود از اینرو کسانی که می خواهندبا خیالی راحت در آزمون شرکت کنند می توانند کد رشته های مربوط به این آموزش و پرورش را انتخاب کنند. اما در آموزش و پرورش عادی چه می گذرد؟ هر چند که دستگاههای دولتی ملزم به رعایت قانون سه درصد جذب معلولان هستند اما گاه در شیوه نامه های داخلی خود، شرایطی برای پذیرفته شدگان قائل می شوند که اغلب معلولان قادر به کسب امتیاز لازم برای آن نخواهند بود. پیشتر یارمحمد حسین بر، معاون امور اداری آموزش و پرورش در این باره گفته بود که صلاحیت متقاضیان شغل آموزگاری و دبیری در کارگروهی بررسی می شود که نمایندگان آموزش و پرورش استثنایی و سازمان بهزیستی نیز در آن شرکت می کنند و سپس فرد متقاضی به کمیسیون تخصصی فرستاده می شود. در شیوه نامه ای که تا حال بر اساس آن افراد در آموزش و پرورش انتخاب می شدند حتی به میزان بینایی یک یا دو چشم نیز اشاره شده است. در نیمه اسفند 98 دیوان عدالت اداری با درخواست نجمه جغطایی یکی از شرکت کنندگان در آزمون استخدامی سال 95، که به این شیوه نامه اعتراض کرده بود جواب مثبت داده و ضمن بررسی شکایت ایشان به ابطال شیوه نامه بررسی اسناد و مدارک در آموزش و پرورش رای داده است. زیرا این شیوه نامه داخلی و موازی با شیوه نامه دولت منتشر شده است. اعظم قهرمان در این باره می گوید: آموزش و پرورش رد شدن من در مصاحبه را به شیوه نامه بررسی اسناد و مدارک استناد داده است در حالیکه این شیوه نامه سال پیش توسط هیئت عمومی دیوان عدالت اداری باطل شده یعنی بچه های نابینا از این به بعد اگر با چنین مشکلی برخورد کردند حتما ابطال این شیوه نامه را به عنوان یکی از مستندات خود برای دیوان عدالت اداری بفرستند. تا رای به نفع آنها صادر شود. این شیوه نامه خارج از محدوده اختیارات آموزش و پرورش تصویب شده است. و بعد باز هم رد شدن ما را به آن استناد می دهند

 

...........آموزشی

* چرا پوشاندن بینی با ماسک مهم است

مهم‌ترین هدف از ماسک زدن جلوگیری از انتشار قطراتی است که همراه با تنفس خارج می‌شود و همچنین ممانعت از قطرات بزرگی که از سوی یک فرد مبتلا به ویروس منتشر می‌شود. اگر ماسک بینی را نپوشاند قطرات عطسه نیز به اطراف پخش خواهد شد. همچنین ۹۰ درصد هوا در هنگام تنفس از طریق بینی وارد بدن می‌شود، به همین دلیل نپوشاندن بینی احتمال ابتلاء را افزایش می‌دهد.

وقتی که ماسک تان را بر می‌دارید باید مطمئن شوید که فاصله فیزیکی با دیگران به اندازه کافی وجود دارد. گفته می‌شود که قطرات ریز تنفسی می‌توانند تا دو متر آن طرف تر بروند. برای جلوگیری از گرمازدگی توصیه می‌شود وقتی که دستکم دو متر از بقیه فاصله دارید ماسک تان را دربیاورید.

لازم نیست که مردم همیشه ماسک به صورت داشته باشند بلکه فقط وقت‌هایی که ضروری است باید ماسک بزنند، زیرا گذاشتن ماسک به طور دائم خطر گرمازدگی را افزایش می‌دهد.

اینکه ماسکی که انتخاب می‌کنید چه جنسی دارد به خصوص در ماه‌های گرم سال نیز مهم است. خیلی از افراد با استفاده از مواد مختلف خودشان ماسک‌هایشان را درست می‌کنند. سازمان جهانی بهداشت اطلاعاتی را درباره کارایی انواع مختلف مواد برای ماسک از نظر راحتی تنفس و میزان فیلتر کردن هوا ارائه کرده است.

جنس‌های نایلونی قابلیت فیلترینگ بالایی دارند اما تنفس از طریق آنها راحت نیست. پارچه‌های نخی (پنبه‌ای) که معمولاً برای تنزیب استفاده می‌شوند از نظر تنفس خوب هستند ولی قابلیت فیلترینگ کمی دارند.NHK ژاپن سازمان می‌گوید که برای افزایش کارایی ماسک‌های نخی، باید آنها را با مواد دیگری ترکیب کرد تا میزان مسدودسازی قطرات در آن افزایش یابد.

گروهی از پزشکان متخصص اطفال می‌گویند که برای کودکان زیر دو سال نباید از ماسک استفاده شود زیرا خطر خفگی وجود دارد.

نه فقط ماسک زدن، بلکه انجام کارهای پیشگیرانه معمول و اساسی نظیر ضدعفونی کردن دست‌ها و رعایت سه ممنوعیت مشهور یعنی فضاهای بسته، مکان‌های شلوغ، و تماس نزدیک با افراد، بسیار مهم است.

 

...........ورزشی

* جهان کمتر شاهد حضور ورزشکاری باورنکردنی چون سیامند رحمان خواهد بود 

در راستای کمپین یکسال مانده تا بازی های پارالمپیک توکیو ۲۰۲۰، وب سایت کمیته بین المللی پارالمپیک با انتشار گزارشی از سیامند رحمان در خصوص رکورد شکنی وی در بازی های پارالمپیک ریو ۲۰۱۶ منتشر کرد و مروری بر لحظات به یاد ماندنی این رکورد شکنی داشت.
در این گزارش آمده است: جهان کمتر شاهد ورزشکاری باورنکردنی مانند سیامند رحمان خواهد بود و با وجود اینکه متأسفانه جمهوری اسلامی ایران چنین ورزشکاری را اوایل سال میلادی از دست داد اما میراث او همچنان زنده است.
رحمان هر جا رفت رکوردها را شکست؛ اما یکی از بزرگترین دستاوردهای او در مسابقات پارالمپیک ریو ۲۰۱۶ به دست آمد. این وزنه‌بردار ۲۸ ساله که در دسته فوق ۱۰۷ کیلوگرم وزنه می‌زد، رقابت را با وزنه ۲۷۰ کیلوگرمی آغاز کرد.
رحمان پس از آنکه نفس تماشاگران حاضر در سالن و رسانه‌ها را در سینه حبس کرد که آیا به وزنه ۳۰۰ کیلوگرمی حمله خواهد کرد یا خیر، در صحنه حاضر شد و با موفقیت این وزنه را بالای سر برد  و به نخستین وزنه‌برداری بدل شد که نه تنها در پارالمپیک ۲۰۱۶، بلکه در جهان توانست چنین رکوردی را به ثبت برساند.
او پس از شکستن رکورد جهان در مسابقات پارالمپیک ۲۰۱۲ لندن، به قوی‌ترین مرد تاریخ پارالمپیک بدل شد و در پی آن با شکستن چندین باره رکورد جهان، هر سال به اثبات توانایی های خود ادامه داد.
* شورش بزرگ مسی علیه بارسا کلید خورد
تصمیم لیونل مسی برای جدایی قطعی است. فوق ستاره آرژانتینی بعد از شکست تحقیر آمیز بارسلونا مقابل بایرن مونیخ در لیگ قهرمانان اروپا ساز جدایی کوک کرده و حتی نمی‌خواهد برای ماندن در بلوگرانا با سران این تیم مذاکره کند.
بازیکنان بارسلونا برای انجام تمرینات و البته تست PCR در شهرک ورزشی اختصاصی این باشگاه حاضر شدند اما مطابق انتظار خبری از لیونل مسی نبود؛ موضوعی که باعث شده حالا جدایی فوق ستاره آرژانتینی از بلوگرانا محتمل تر از هر زمان دیگری به نظر برسد.

............حوادث

* پسر آوازخوان دست به چاقو شد

چند روز قبل پسر جوانی با اورژانس تماس گرفت و از درگیری و زخمی شدن پسری در پارک نهج‌البلاغه تهران خبر داد.

به‌دنبال این تماس امدادگران اورژانس و مأموران پلیس راهی محل حادثه که تونلی داخل پارک بود، شدند.
با حضور امدادگران آنها با بدن نیمه جان پسر جوانی مواجه شدند که از ناحیه ران پا مصدوم شده بود. در ادامه پسر جوانی که در محل حضور داشت خود را عامل این جراحت معرفی کرد و دستگیر شد.
پس از انتقال مرد مجروح به بیمارستان وی ساعتی بعد جان باخت و بدین ترتیب ایرج به اتهام قتل به دستور بازپرس جنایی در اختیار مأموران اداره دهم پلیس آگاهی قرار گرفت.
وی درباره این ماجرا گفت: من لیسانس شیمی دارم و در یک داروخانه کار می‌کنم روز حادثه از شهرستانی اطراف تهران برای دیدن پسر دایی‌ام به تهران آمدم. بعد با هم به پارک رفتیم آنجا تونلی هست که برای آواز خواندن خیلی مناسب است. چون صدا اکو می‌گیرد برای همین آواز خواندن در این تونل‌ را دوست دارم. با پسر دایی‌ام راهی پارک شدیم مشغول خواندن بودم که چهار پسر جوان وارد تونل شدند. آنها هم می‌خواستند مثل ما تمرین خوانندگی کنند.
بعد از چند دقیقه سر خوانندگی بحثمان شد سه نفر از آنها با پسر دایی‌ام درگیر شدند و من هم با مقتول. او چاقو داشت و به سمت من حمله کرد، من هم به سختی چاقو را از او گرفتم و از تونل خارج شدم. اما او باز هم دنبال من آمد، فقط برای اینکه بترسد به او یک ضربه زدم که به سفید رانش اصابت کرد.
دوستانش با دیدن این ماجرا فرار کردند. اما من ماندم و به پلیس و اورژانس زنگ زدم. پلیس مرا در همان پارک دستگیر کرد. من ناخواسته دستم به خون او آلوده شد.
بدین ترتیب متهم برای تحقیقات بیشتر در اختیار کارآگاهان اداره دهم پلیس آگاهی قرار گرفت.
 
 

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *