شناسه خبر: 21631 منتشر شده در مورخ: 1399/6/5 ساعت: 23:55 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه پنجشنبه 6 شهریور 1399

روزنامه پنجشنبه 6 شهریور 1399

عناوین امروز: تشریح اقدامات دفتر پیشگیری از معلولیت های بهزیستی, از زبان مدیر این دفتر - با وجود شدیدترین تحریمها افتتاح مهمترین پروژه ها را داشته ایم - نغمه های جانسوز مداح نابینای زنجانی در سوگ سالار شهیدان - توصیه‌هایی برای همزمانی شیوع آنفلوآنزا و کووید- ۱9 - از نیمکت‌های مدرسه تا صندلی ریاست فدراسیون ملی نابینایان آمریکا: «بخش سوم» - دنیا تحت تأثیر یک تصمیم پر سر و صدا - متهم به قتل در دادگاه: با یک کاسه آش نذری مرد 80 ساله را فریب دادیم - چاردیواری

روزنامه «ایران سپید»

پنجشنبه 6 شهریور 1399

7 محرم 1442

27 آگوست 2020

سال بیست و چهارم شماره 6499

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

........عناوین این شماره......

تشریح اقدامات دفتر پیشگیری از معلولیت های بهزیستی, از زبان مدیر این دفتر

با وجود شدیدترین تحریمها افتتاح مهمترین پروژه ها را داشته ایم

نغمه های جانسوز مداح نابینای زنجانی در سوگ سالار شهیدان

توصیه‌هایی برای همزمانی شیوع آنفلوآنزا و کووید-۱9

از نیمکت‌های مدرسه تا صندلی ریاست فدراسیون ملی نابینایان آمریکا: «بخش سوم»

دنیا تحت تأثیر یک تصمیم پر سر و صدا

متهم به قتل در دادگاه: با یک کاسه آش نذری مرد 80 ساله را فریب دادیم

چاردیواری

 

...........ویژه

* تشریح اقدامات دفتر پیشگیری از معلولیت های بهزیستی, از زبان مدیر این دفتر

مسئولان معاونت ها و بخش های مختلف سازمان بهزیستی, در هفته ی دولت اقدامات خود را در گفت و گو با رسانه های مختلف تشریح می کنند. در تازه ترین گفت و گو, مینو رفیعی, مدیر کل دفتر پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی برنامه های این دفتر را تشریح کرده است.

به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل بهزیستی,

مدیر کل دفتر پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی به هدف از تشکیل این دفتر در سازمان اشاره کرده و اظهار داشت: اهداف کلان این مجموعه شامل «پیشگیری از معلولیت های ناشی از اختلالات  ژنتیک و مادرزادی»، « پیشگیری از معلولیت های بعد از تولد» و  «آگاهسازی» هستند که سرلوحه فعالیت های این دفتر قرار گرفته است.

وی همچنین به اهمیت و نقش فعالیت ها و برنامه های دفتر  پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی در افزایش رضایتمندی و بهبود کیفیت زندگی و سـلامت اجتماعی اشاره کرد و افزود:دستاوردها و اقدامات این دفتر طی سالهای دولت یازدهم و دوازدهم در حوزه برنامه های  پیشگیری از معلولیت های «ناشی از اختلالات ژنتیک» شامل: «انجام مشاوره ژنتیک برای بیش از ۲۰۰ هزار  نفر طی  هر سال و  رشد ۲۱ درصدی ارائه خدمات مشاوره ژنتیک در دو سال اخیر و اجرای طرح غربالگری ژنتیک در افراد ۱۵ تا ۲۵ سال در سطح متوسطه دوم در کل کشور برای ۲۰۰ هزار و ۳۳ نفر»  هستند.

رفیعی به طرح مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج هم اشاره کرد و گفت: پس از تصویب ماده ۷۵ برنامه ششم توسعه در خصوص مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج, با احیای مشاوره ژنتیک در شبکه های بهداشت و درمان برای تمامی زوجین قبل از ازدواج به منظور شناسایی ازدواج های پرخطر از نظر ژنتیک اقدام کردیم.  همچنین همکاری در تدوین آیین نامه اجرایی مصوب هیات وزیران از فعالیت های مهم این دفتر در پیشبرد اهداف این مصوبه است.

وی همچنین پروژه کلان «برنامه فراگیر شناسایی اختلالات ژنتیکی در افراد دارای معلولیت تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور تا سال ۱۴۰۰» را نیز از برنامه های بسیار مهم این حوزه ارزیابی کرد و افزود: :با عنایت به ابلاغیه شماره ۹۰۰/۹۸/۵۲۱۲۸ از سوی رئیس محترم سازمان در آغاز هفته بهزیستی در سال ۹۸؛ برنامه ریزی برای اجرای این پروژه در فازهای مختلف آغاز شد که در فاز اول ۲۰ هزار پرونده افراد دارای معلولیت تحت پوشش سازمان غربالگری شد.

وی افزود: در فاز دوم مشاوره ژنتیک برای تعداد ۱۸۳ خانوار دارای ۵ عضو معلول، در فاز سوم شناسایی ۵۷۹ خانوار دارای ۴ عضو معلول و مشاوره ژنتیک برای ۲۷۳ خانوار از این گروه و شناسایی تعداد ۴ هزار و ۷۹۲خانوار دارای ۳ معلول و مشاوره ژنتیک برای ۷۶۹  خانوار از آنها و همچنین شناسایی تعداد یک هزار و ۱۰ خانوار دارای ۴ معلول و شروع مشاوره ژنتیک آنها انجام می شود و در فازهای بعدی نیز شناسایی تعداد ۳۴ هزار خانوار دارای ۲ معلول در دستور کار قرار گرفته است که بر اساس برنامه ریزی های معین شده پیش می رود.

  وی در خصوص برنامه کشوری غربالگری بینایی و پیشگیری از تنبلی چشم در کودکان ۳ تا ۶ ساله نیز یاد آور شد:طی سالهای دولت یازدهم و دوازدهم  بیش از ۱۹ میلیون و ۳۵ هزار کودک ۳ تا ۶ ساله تحت پوشش این طرح قرار گرفتند که در این مدت، در حدود ۱۱۵ هزار کودک مبتلا به آمبلیوپی شناسایی شده اند و پیگیری درمان آنها، اجرایی شده است. همچنین ۱ میلیون و ۶۷۰ هزار کودک دارای اختلالات بینایی نیز در این مدت شناسایی شده اند. این طرح نیز در سال ۹۸ به پوشش ۷۵ درصدی در سطح کشور رسیده است.

این مقام مسئول همچنین به تحت پوشش قرار گرفتن بیش از ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار دانش آموز پایه دهم و یازدهم(دختر و پسر) در هر سال، در طرح آگاه سازی دانش آموزان متوسطه سراسر کشور در مورد پیشگیری از معلولیتها که از سال ۹۵ آغاز شده است اشاره کرد و افزود:در این طرح همچنین بیش از یک میلیون نفر از والدین دانش آموزان نیز تحت پوشش قرار گرفته اند. تدوین دو جلد کتاب با عنوان «آن چه باید برای پیشگیری از معلولیت ها بدانیم ۱ و ۲ »و تمدید تفاهم نامه ادامه همکاری با «دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش» از اقداماتی هستند که در راستای اجرای این طرح انجام گرفته است.

..........اخبار روز

* با وجود شدیدترین تحریمها افتتاح مهمترین پروژه ها را داشته ایم.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیأت دولت با بیان اینکه با اعمال تحریم های حداکثری آمریکا علیه ایران معادل ۹۰۰ هزار میلیارد تومان درآمد کشور کاهش یافته است، اظهار داشت: ملت ایران با مقاومت و ایستادگی در مقابل توطئه ها و فشارها، اجازه نداد هدف دشمن برای به فروپاشی کشاندن نظام محقق شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه با وجود اعمال شدید ترین تحریم ها طی دو سال گذشته، مهمترین افتتاح ها را در کشور داشته ایم، افزود: از ابتدای امسال تاکنون  ۲۱ افتتاح بزرگ داشته ایم که تنها یکی از آنها ۴,۷  میلیارد دلار  ارزش دارد.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: در شرایط تحریم با مجانی شدن برق بیش از ۳۰ میلیون نفر از مردم کشور، آرزوی ۴۲ ساله محقق شده است و این مایه افتخار دولت دوازدهم است

* روحانی: آژانس مسئولیت مهمی در رابطه با برجام دارد

رئیس جمهور در دیدار با گروسی:

ایران همچون گذشته آماده همکاری با آژانس در چارچوب پادمان است

آژانس مسئولیت مهمی در رابطه با برجام دارد، ضرورت حفظ برجام را از لحاظ فنی برای جهان بیان کنید

آمریکایی ها به خوبی دریافته اند که خروج آنها از برجام اشتباه بود.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی:

 نباید اجازه دهیم عوامل و صداهای خارجی تاثیری بر همکاری ما داشته باشد.

عملکرد آژانس فنی و حرفه ای است و هر زمان سوالی داشته باشیم با مذاکره و انجام چنین ملاقات هایی آن را برطرف خواهیم کرد.

*محمد جواد ظریف  وزیر خارجه ایران در توئیتی با اشاره به رد عادی سازی روابط از سوی نخست وزیر سودان با رژیم صهیونیستی نوشت: «به لطف «مایک» پامپئو، معیار خروج یک کشور و درج نام یک کشور در لیست تروریستی آمریکا را فهمیدیم. روابط با اسرائیل.

تهدید شماره یک اتمی جهان، ناقض حقوق بشر، اشغالگر و موجودیتی تروریستی. جهان چگونه می‌تواند سیاست خارجی ایالات متحده را جدی بگیرد؟»

وزیر خارجه آمریکا طی روزهای گذشته از سرزمینهای اشغالی به سودان سفر کرد. برخی منابع خبری علت اصلی سفر پامپئو به سودان را رایزنی و اعمال فشار این کشور برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی ذکر کرده بودند.

نخست وزیر سودان بعد از دیدار با پامپئو گفته بود، با وزیر خارجه آمریکا گفت‌و‌گوی مستقیم و شفافی داشتیم. حذف نام سودان از فهرست کشورهای حامی تروریسم را بررسی کردیم.

.......گفتگوی ویژه

* نغمه های جانسوز مداح نابینای زنجانی در سوگ سالار شهیدان

مکتب عاشورا هماره کسانی را تربیت می کند که قدم در راه حفظ ارزش های قیام ابا عبد الله الحسین برمی دارند. مداحی و مرثیه خوانی, یکی از راه های حفظ این ارزش هاست که خوشبختانه همچنان به برکت اهل بیت (ع), در هر نسل, نمونه های ارزشمند مداحان را مشاهده می کنیم. مجید موحد, مداح نابینای زنجانی سال هاست نوکری دستگاه ابا عبد الله الحسین را با نوای حزین خود به جا می آورد. او در گفت و گو با ما, از آغاز به مداحیش می گوید: «متولد 1364 هستم و از یازده سالگی مداحی دستگاه ابا عبد الله الحسین را آغاز کردم. به لطف اهل بیت (ع), هم در سطح استان و هم کشور, بویژه مناطقی که آذری زبان ها زندگی می کنند, مجالس عزاداری سالار شهیدان را برگزار می کنم.»

مجید موحد دوره های مختلفی برای تکمیل و پخته کردن صدای خود می گذراند: «ابتدا از نوار های اساتید مداحی استان های زنجان و اردبیل بهره گرفتم و سعی کردم صوت و لحنشان را به خوبی فرا بگیرم. در 14 سالگی, برای یادگیری حرفه ای به کلاس هایی که در جامعه ی مداحان زنجان, با مدیریت حاج جواد رسولی, مداح اهل بیت (ع) برگزار می شود, رفتم. علاوه بر این, آموزش موسیقی و نت نویسی را در تهران, نزد زنده یادان محمد رضا لکا و محمود رضایی آموختم. البته قبل از تهران, این دوره ها را نزد مهندس علی کریمی و آقای میثم علیگو در زنجان به صورت مقدماتی گذرانده بودم. دوره ی مقتل خوانی را هم در محضر استاد حاج غلام رضا عینی فرد زنجانی آموختم. علاوه بر این, در زمینه ی قرائت قرآن هم فعالیت کردم و آموزش های مربوط به تجوید و صوت و لحن را نزد حاج احمد ابو القاسمی, قاری صاحب نام کشورمان آموختم.»

از مداح پیش کسوت نابینا, حاج اصغر زنجانی با احترام صحبت می کند و معتقد است به واسطه ی قدمت حضور این مداح, او موقعیت خود را به خوبی و بدون هیچ مانعی به دست آورد: «اتفاقاً زمانی که از نوار مداحان استفاده می کردم, نوار های حاج اصغر زنجانی یکی از نمونه هایی بود که بسیار بهره می بردم و الآن هم از شیوه ی مداحی ایشان بهره مند می شوم. حاج اصغر به خاطر لحن و شیوه ی اجرا, در زنجان و تبریز حتی تهران جایگاه قابل توجهی دارد. حضور ایشان در زنجان و موقعیتی که به عنوان یک مداح نابینا از گذشته داشته اند, کار مرا آسان کرد و مسیری را که پیمودم, به این واسطه بدون مانع بود. تا آنجا که بزرگان عرصه ی مداحی در زنجان همیشه به من می گویند که أنشا الله تو هم موقعیتی شبیه به حاج اصغر را پیدا می کنی. گرچه من هیچ وقت خودم را در آن اندازه ها نمی بینم.»

می گوید هم به صورت حضوری و هم از طریق شبکه های اجتماعی مجالس عزاداری امام حسین (ع) را برگزار می کند: «از آنجا که زنجان پایگاه شور و شعور حسینیست, ما هم در فضای باز مساجد با رعایت شیوه نامه های بهداشتی مجالسمان را برگزار می کنیم و هم از طریق شبکه های اجتماعی سعی می کنیم به عزای ابا عبد الله الحسین رونق ببخشیم.»

علاوه بر مداحی, برنامه های رادیویی ویژه ی محرم را هم اجرا می کند: «امسال در دو برنامه ی رادیویی به مناسبت این ایام بعنوان مجری و کارشناس مجری حضور دارم. برنامه ی خیمه که هر شب از ساعت 10 تا 11 از صدای زنجان پخش می شود و برنامه ی دیگری که به مدت 25 دقیقه در دهه ی اول محرم, از ساعت 9 صبح تا 5 دقیقه به 10 به روی آنتن می رود. در این دو برنامه, از مداحان زنجان دعوت می کنیم و ضمن مصاحبه و گفت و گو, خواهش می کنیم مداحی مختصری هم داشته باشند.»

به مناسبت فرا رسیدن محرم, آلبومی با فضای موسیقی آیینی تحت عنوان تشنه لر را منتشر کرده است: «با توجه به شیوع کرونا, احساس کردم می شود آلبومی با فضای عاشورایی و آیینی تولید کرد تا در دسترس مردم قرار بگیرد. به همین منظور, با همکاری دوست تنظیم کننده ام آقای میلاد حیدری و با حمایت آقای نعمت گنجی در مقام تهیه کننده که یکی از نابینایان فعال زنجان است و با حمایت های سازمان تبلیغات اسلامی این آلبوم را با نام تشنه لر یا تشنگان در 10 ترک آماده و منتشر کردیم. در این آلبوم از اشعار شعرای مشهور زنجان, اردبیل و تبریز بهره برده ام و می توانم بگویم که در زنجان برای اولین بار از طرف یک مداح نابینا آلبوم موسیقی عاشورایی را منتشر کردم.»

 

...........سلامت و بهداشت

* توصیه‌هایی برای همزمانی شیوع آنفلوآنزا و کووید - ۱9: با نزدیک شدن به فصل پاییز و زمستان این پرسش مطرح است که بیماری کووید - ۱۹ چه تاثیری بر فصل شیوع آنفلوآنزا خواهد داشت؟

به نقل از ایسنا، دکتر «گرگوری پولند» کارشناس بیماری های عفونی و مدیر گروه تحقیقات واکسن کلینیک مایو می‌گوید: درحالیکه پیش بینی دقیق آنچه در فصل پاییز و زمستان با آن روبرو هستیم سخت است اما با بررسی آنچه در نیمکره جنوبی و پایان یافتن فصل آنفلوآنزا رخ داده، می‌توان به سرنخ‌هایی دست پیدا کرد.

به گفته این کارشناس بیماریهای عفونی، در صورت استفاده از ماسک و حفظ فاصله مناسب، با آنچه در نیمکره جنوبی مشاهده کرده‌ایم بار ناشی از شیوع آنفلوآنزا روند کاهشی پیدا می‌کند. بنابراین، استفاده از ماسک موثر است و در کاهش انتقال بیماری‌های عفونی اهمیت دارد.

راهکارهای به کار گرفته شده به منظور کند ساختن شیوع بیماری کووید - ۱۹ از قبیل استفاده از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و شستشوی صحیح دست‌ها در کاهش شدت شیوع آنفلوآنزا نیز اهمیت دارد.

وی تأکید کرد: توصیه می‌شود افرادی که قصد دریافت واکسن آنفلوآنزا را دارند زودتر از سال‌های قبل اقدام کنند و این کار را تا ماه‌های نوامبر و دسامبر (اواسط پاییز) به تاخیر نیندازند.

وی در این رابطه توضیح داد: آنفلوآنزا خود می‌تواند با مشکلات جسمی متعددی همراه باشد و فشار مضاعفی به سیستم درمانی وارد کند.

این پزشک توصیه کرد که برای حفظ سلامت خود، اعضای خانواده و افراد جامعه تزریق واکسن آنفلوآنزا در افراد آسیب پذیر و گروه‌های حساس انجام شده و نکاتی همچون استفاده از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و شستشوی دست‌ها به طور مرتب انجام شود.

واکسن کرونا هم نمی تواند ایمنی صد درصد بدهد: مدیر تحول، نوسازی و مطالعات کاربردی دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفت: احتمال اینکه در مدت کوتاه به یک داروی موثر در مقابله با ویروس کرونا برسیم، خیلی کم است.

به نقل از مهر، مسعود امانلو، افزود: ما در ابتدای بحران کرونا، داروهای موجود را آنالیز کردیم و داروهایی را که در درمان کرونا مؤثر بودند معرفی کردیم.

وی ادامه داد: آمار زیاد بهبودی بیماران کرونا به علت وجود کادر درمانی است که خودشان را فدا کردند، این بیماری نشان داد که ما در زمینه بیماری‌های نوظهور ضعیف هستیم.

امانلو گفت: این بیماری جالب عمل می‌کند و در داخل بدن می‌گردد و هر جا ضعف وجود داشته باشد آن قسمت را درگیر می‌کند، به همین دلیل داروی خاصی برای درمان آن وجود ندارد.

وی افزود: بهترین راه پیشگیری تقویت سیستم ایمنی بدن است. اگر آمار ما در بهبود بالا است علت وجود تیم درمان است و همه کادر درمان خودشان را فدا کردند.

امانلو گفت: برای قطع چرخه انتقال باید از ماسک و فاصله اجتماعی استفاده کرد. استفاده از ماسک می‌تواند تا ۹۵ درصد از انتقال بیماری جلوگیری کند. حتی اگر واکسنی پیدا شود نمی‌تواند ایمنی ۱۰۰ درصد بدهد. ما باید پیشگیری را ملاک قرار بدهیم و پیشگیری را آموزش دهیم.

.........از شش نقطه جهان

* از نیمکت‌های مدرسه تا صندلی ریاست فدراسیون ملی نابینایان آمریکا: «بخش سوم»: دنبال کنندگان ستون حاضر حتماً در جریان قرار گرفته‌اند که دو شماره آخر تیر، به مرور زندگینامه «Mark A. Riccobono»، رئیس فدراسیون ملی نابینایان آمریکا «NFB» اختصاص یافت. قصه زندگی او را تا زمان ورودش به دانشگاه دنبال کرده بودیم. بنا بود این حکایت تداوم داشته باشد که به دلیل پاره‌ای مسائل، وقفه‌ای به وجود آمد و حالا بعد از یک ماه، باز به سراغ مارک و شرح چگونگی رسیدن او به کرسی ریاست فدراسیون ملی نابینایان آمریکا می‌پردازیم.

مارک که از دبیرستان قدم در دانشگاه گذاشت، تنها یک عصای تاشو داشت و یک لپتاپ که نه صفحه خوانی روی آن نصب بود و نه نرم‌افزار درشتنمایی و یک دستگاه تلویزیون مجهز به یک دوربین که متون کاغذی را برایش درشت می‌کرد تا بتواند آنها را بخواند. «مجبور بودم با سرعت خیلی پایین مطالعه کنم. همچنان حفظ کردن مطالب، کلید موفقیت‌های احتمالیم در آینده محسوب می‌شد.» با تمام تلاشی که به خرج داد، سال اول برای مارک یک شکست تمام عیار محسوب می‌شد. علیرغم تمرکزش بر روی درس‌های دانشگاه، موفقیت قابل توجهی به دست نیاورد و حتی به خاطر نبود دسترسی به رایانه، در درس مربوطه مردود شد. کم کم مددکار مارک، او را برای فراگیری نحوه استفاده از فناوری‌ها و به طور خاص نرم‌افزار‌های صفحه‌خوان، تشویق کرد. در آن دوره‌ها بود که مارک با نابینایان موفقی آشنا شد و به صرافت آن افتاد که اگر آنها توانسته‌اند موفق شوند و او ناموفق بوده، احتمالاً علتش این است که کاری را انجام می‌دهند که او انجامش نمی‌دهد. او می‌دانست که در مسیری که مخی‌پیماید، با موانعی جدی و دشوار مواجه است اما تلاش، به تنهایی نمی‌تواند آنها را از سر راهش بردارد. او برای عبور از این موانع، باید تکنیک‌های خاصی را فرا می‌گرفت و یاد می‌گرفت که چگونه راهبرد‌های مختلف را در پیش بگیرد و چطور از تجربیات سایرین بهره ببرد. آنجا بود که مارک با فدراسیون ملی نابینایان آشنا شد. یک کمک‌هزینه تحصیلی به مدت یک سال از سوی نهاد‌های ایالتی در ویسکانسین برای شرکت در دوره‌های آموزشی این فدراسیون دریافت کرد و حتی در کنوانسیون سالانه این فدراسیون در سال ۱۹۹۶ هم حاضر شد. «در کنوانسیون حرف‌های امیدوار کننده‌ای شنیدم اما شک داشتم که آن حرف‌ها واقعی باشند. علیرغم همه تردید‌ها آرزو می‌کردم آنچه آنها می‌گویند واقعیت داشته باشد. اولین بار در زندگی در میان گروهی حضور داشتم که برایشان مهم نبود بیناییم چقدر ناچیز است. در این گروه، کسی کاری به این نداشت که کجا دارم می‌روم و هیچ کس محدودیتی برایم ایجاد نمی‌کرد. اولین بار بود که احساس می‌کردم مجبور نیستم کار‌ها و تصمیماتم را بر اساس میزان بیناییم هماهنگ کنم.» در آن تابستان، مارک بریل را فرا گرفت و طرز استفاده از عصای سفید را هم آموخت و فهمید نابینایان برای زندگی کردن از تکنیک‌هایی بهره می‌گیرند که احتمالاً می‌تواند به او در جهت زندگی راحت‌تر، کمک کند. در شماره بعد شرح زندگی این نابینای تأثیر‌گذار آمریکایی را پی خواهیم گرفت. «ادامه دارد»

...........ورزشی

* دنیا تحت تأثیر یک تصمیم پر سر و صدا

شاید کمتر کسی گمان می کرد که مسئله جدایی لیونل مسی از بارسلونا تا این حد جدی شود اما این اتفاق رخ داده و از روز گذشته تمام منابع معتبر گزارش دادند که فوق ستاره آرژانتینی در خواست جدایی خود را به باشگاه کاتالانی ارسال کرده و می خواهد هر طور که شده نوکمپ را ترک کند.

در گزارشهای رسانه‌های اسپانیایی درباره شوک بزرگ نقل و انتقالات تابستانی یعنی اعلام لیونل مسی به باشگاه بارسلونا مبنی بر اینکه او قصد ترک نوکمپ را دارد بارها به کلمه بوروفکس اشاره شده. بوروفکس نوعی از فکس است که در اسپانیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما این نوع فکس چیست و چه کاربردی دارد؟ بوروفکس یکی از خدماتی است که توسط پست اسپانیا ارائه می‌شود. از این سرویس برای ارسال اسنادی استفاده می‌شود که فرستنده می‌خواهد از رسیدن آنها به مقصد مطمئن باشد و همچنین می‌خواهد خیالش راحت باشد که محتوای فکس کامل و دست نخورده به مقصد خواهد رسید. زمانی که فرستنده می‌خواهد به شکل حقوقی از رسیدن فکسش به مقصد در تاریخی مشخص اطمینان حاصل کند در اسپانیا از بوروفکس استفاده خواهد کرد. دادگاه رسید بوروفکس را به معنای یک سند قانونی قبول خواهد کرد.

سایت بت فیر احتمالات مختلف انتقال لیونل مسی به تیمهای بزرگ اروپایی را بررسی کرده و می گوید نتیجه این بررسی این بوده که شانس انتقال لئو به منچسترسیتی از همه بیشتر است. پاری سن ژرمن و اینتر در رتبه بعدی و یوونتوس پشت سر آنها قرار دارد.

خوان کرسپو، وکیل ورزشی معروف درباره ماجرای مسی به تلویزیون ال چیرینگیتو گفت: اگر مذاکره بارسلونا و مسی به نتیجه نرسد دو طرف به دادگاه خواهند رفت و تصمیم نهایی درباره اختلاف دو طرف توسط دادگاهی در اسپانیا گرفته خواهد شد.

در اسپانیا Deportes Cuatro مدعی شد جمله ای که در گفتگوی مسی و کومان خشم ستاره آرژانتینی را برانگیخته و باعث تصمیم او برای جدایی از بارسا شده این بوده که کومان در گفتگو با مسی گفته:" در این تیم دیگر از امتیاز خبری نیست. من در این مورد هیچ انعطافی نشان نمی دهم و تو باید فقط به تیم فکر کنی".

طبق صحبتهای لاپورتا رئیس سابق بارسلونا در سال 2017: اگر می خواهیم مسی در بارسا راضی باشد باید فورا از شر بارتومئو خلاص شویم.

بلیچر ریپورت از صف طولانی مربیانی که خواهان حضور لیونل مسی در تیم شان هستند گزارش داده: پپ گواردیولا در جلوی صف قرار دارد و سولسشر از یونایتد، پیرلو از یوونتوس، توخل از پاری سن ژرمن و کونته از اینترمیلان پشت سر او ایستاده اند.

از زمان انتشار خبر، بیش از 3 میلیون توییت تنها در عرض چند ساعت آن هم برای یک ادعای نقل و انتقالاتی منتشر شده است.

یوردی فاره کاندید ریاست باشگاه بارسلونا اعلام کرد تقاضای رسمی رای عدم اعتماد به بارتومئو را به باشگاه ارائه می کند. این درخواست می تواند منجر به عزل او از پست ریاست باشد.

به نظر می رسد مشکلات با یوفا و درگیری های فرپلی مالی، محرومیت اخیر و البته لغو شدن آن تنها مانع منچسترسیتی برای جذب لیونل مسی خواهد بود.

اسپورت مدعی شد لیونل مسی خطاب به بارتومئو گفته بارها توسط او فریب خورده است و دیگر علاقه ای به مذاکره ندارد.

حال باید دید در روز های آتی چه اتفاقاتی در این زمینه می افتد. اتفاقی که حسابی در دنیا حتی خارج از جهان فوتبال سر و صدا به پا کرده است.

 

............حوادث

* متهم به قتل در دادگاه: با یک کاسه آش نذری مرد 80 ساله را فریب دادیم

مرد تبهکار که با همدستی یک زن در جریان سرقت اموال یک دلار فروش او را به قتل رسانده بودند پس از جلب رضایت اولیای دم از جنبه عمومی جرم به حبس و شلاق محکوم شدند.

 این متهمان دو سال بعد از قتل مرد دلارفروش زمانی که قصد داشتند خانه مقتول را با سند جعلی بفروشند بازداشت شدند.

رسیدگی به این پرونده از اردیبهشت سال ۹۳ با اعلام گزارش یک فقره قتل به مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰، آغاز شد و مأموران کلانتری ۱۰۹ بهارستان پس از حضور در محل با جسد مرد ۸۰ ساله‌ای مواجه شدند که دست، پا و دهانش بسته بود. در مرحله بعد مأموران با حضور در محل وقوع جنایت و در تحقیقات از همسایگان مقتول اطلاع پیدا کردند که عصر روز حادثه وقتی یکی از همسایه‌ها قصد رفتن به خانه‌اش را داشته با در نیمه باز واحد مسکونی مقتول رو به رو و با همراهی یکی از همسایه‌ها وارد خانه شده و با جسد پیرمرد مواجه می‌شوند.

در ادامه تحقیقات، کارآگاهان اطلاع پیدا کردند که مقتول به تنهایی زندگی می‌کرده و فقط یک برادر دارد. وی به مأموران گفت: برادرم در محدوده میدان فردوسی خرید و فروش دلار و ارز می‌کرد و همیشه اموال و سند خانه‌اش را در داخل گاوصندوقش نگهداری می‌کرد که مأموران پس از باز کردن گاوصندوق متوجه شدند که پول و ارز و سند خانه مقتول سرقت شده است.

تحقیقات پلیس ادامه داشت تا اینکه مأموران اطلاع پیدا کردند؛ فردی با مراجعه به یکی از مراکز ثبت اسناد قصد انتقال قانونی اسناد مالکیت خانه مقتول را دارد که بلافاصله این شخص به نام کیارش شناسایی و در منطقه حکیمیه دستگیر شد.

متهم پس از انتقال به اداره دهم پلیس آگاهی پایتخت، با اظهار بی‌اطلاعی از موضوع قتل به مأموران گفت: ملک را به مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان از شخصی به‌نام سعید خریداری کرده ام. به این ترتیب سعید شناسایی و دستگیر شد و بررسی‌ها نشان داد او با تأسیس یک دفتر وکالت قلابی، املاک بلاصاحب را شناسایی می‌کرده و پس از جعل سند املاک را می‌فروخته است. سعید در نهایت لب به اعتراف گشود و گفت: من به همراه نادر و مهسا نقشه سرقت از خانه آن پیرمرد را طراحی کردیم. پس از خرید یک کاسه آش از مغازه به در خانه پیرمرد رفتیم. مهسا گفت آش نذری آورده‌ام و او نیز در را باز کرد. سپس من و نادر هم وارد ساختمان شدیم و بعد هم دست و پای پیرمرد را محکم بستیم. او سر و صدا می‌کرد و همسایه‌ها برای بررسی علت سر و صدا به در خانه مقتول آمدند، اما دهان پیرمرد را محکم گرفته بودیم تا او نتواند از همسایگان کمک بخواهد، اما پس از رفتن آن‌ها متوجه شدیم که او دیگر نفس نمی‌کشد.

متهم در ادامه افزود: پس از باز کردن در گاو صندوق، فقط یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به همراه تعدادی اسناد مالکیت در داخل گاو صندوق بود که به هرکدام از ما ۶۰۰ هزار تومان پول رسید و من هم اسناد مالکیت منزل مقتول را برداشتم.

با اعترافات متهم مأموران مهسا را شناسایی و دستگیر کردند. مهسا که اعتیاد شدیدی به موادمخدر شیشه داشت، به مشارکت در سرقت اعتراف کرد.

پس از آن مأموران به سراغ سومین متهم رفتند و او نیز دستگیر شد. هر ۳ متهم در دادگاه کیفری استان تهران محاکمه، اما موفق شدند از برادر مقتول که تنها، ولی دم بود رضایت بگیرند و از قصاص نجات پیدا کنند. به این ترتیب متهمان به لحاظ جنبه عمومی جرم محاکمه شدند و پس از آن قضات، سعید را به خاطر قتل و سرقت به ۲۰ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کردند. نادر نیز به خاطر شرکت در سرقت و ایراد جرح غیرمنتهی به قتل به ۷ سال زندان و ۵۰ ضربه شلاق و کیارش به خاطر جعل قولنامه و استفاده از سند مجعول به ۲ سال حبس و ۲۰ ضربه شلاق و مهسا هم به خاطر معاونت در سرقت به ۵ سال حبس و ۳۰ ضربه شلاق محکوم شد.

این احکام در شعبه ۳۱ دیوان عالی کشور مهر تأیید خورد.

.............چاردیواری

* با عرض سلام و درود به خوانندگان ایران سپید با تسلیت ایام عزاداری تاسوعا و عاشورا و تأکید بر ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی در برگزاری مراسم عزاداری در این روزها به پاسخ نامه ها و تماس های شما می پردازم. آقای حجت ناصریان در مورد زمان و میزان افزایش مستمری سؤال کرده اند که بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی سقف این افزایش در سال جاری به 15 درصد محدود شده است که البته پیگیری برای تعقیب این رقم و تجدید نظر در آن در جریان است که امیدوارم منجر به نتیجه شود. آقای مداحیان از دزفول در مورد چگونگی تهیه کتاب های صوتی سؤال کرده اند و توضیح داده اند که چندین بار با حسینیه ارشاد تماس گرفته اند ولی گویا کسی پاسخگو نبوده است. با اعلام اینکه کتابخانه های عمومی عموماً مشمول تعطیلی های ایام کرونا هستند به اطلاع آقای مداحیان می رسانم که برخی از کتابخانه ها در ایامی که تعطیلات رسمی اعلام شده است از سوی ستاد ملی کرونا نیست به فعالیت مشغول هستند و امکان ارسال کتاب های صوتی را در قالب سی دی و دی وی دی دارند زیرا ارسال کتب صوتی از طریق دی وی دی مستلزم بازگشت نیست ولی اینکه چرا حسینیه ارشاد در این ایام پاسخگو نبوده است قطعاً از مسئول بخش نابینایان کتابخانه حسینیه ارشاد تحقیق خواهد شد و پاسخ آن در روزنامه اعلام می شود. آقای ابوالقاسم شکر از بهبهان با انتقاد از تطبیق مطالب مجله صوتی ایران سپید با مطالب روز شنبه روزنامه آنلاین خواهان تفاوت آن و عدم تکرار آن شدند در پاسخ باید بگویم جناب شکر شنوندگان پادکست ایران سپید ممکن است و به طور قطعی در مورد گروهی متفاوت از خوانندگان روزنامه آنلاین هستند در نتیجه نمی توان با فرض اینکه شنوندگان پادکست عیناً همان خوانندگان روزنامه آنلاین هستند مطالب را دسته بندی و متفاوت کرد لذا  این را از ما بپذیرید که مطالب ضروری برای خوانندگان و شنوندگان به تناسب در هر دو انتشارات ایران سپید چه به صورت صوتی چه آنلاین وجود داشته باشد. در مورد افزایش سطح مطالب علمی و سایر مطالب در روزنامه آنلاین با توجه به عدم محدودیت چاپ بریل حتماً مدنظر خواهد بود. خانم معرف نژاد خواهان انتشار روزنامه بریل در نزدیکترین زمان شده اند و با توضیح اینکه ممکن است ویروس کرونا تا دوسال دامن گیر ما باشد  بر این ضرورت تأکید کرده اند که بچه های نابینا نباید از روزنامه بریل خود محروم باشند که ما نیز با این امر موافقیم و انشاا...  در نزدیک ترین موعد مورد تأیید ستاد ملی کرونا اقدام به انتشار روزنامه بریل خواهیم کرد. خانم سما مقدم لو از خوی در مورد کمبود کاغذ بریل در این شهر گله کرده اند و سؤال کرده اند که این کاغذ را از چه منبعی می توان تأمین کرد قاعدتاً سازمان بهزیستی استان آذربایجان غربی و به ویژه شهرستان خوی باید پاسخگوی نیاز افراد نابینا به کاغذ بریل باشند در صورت تماس و پیگیری ایشان و عدم نتیجه گیری لطفاً مراتب به ایران سپید اطلاع داده شود. برخی از دوستان نیز در سایت ایران سپید پیام هایی گذاشته اند که به واقع روشن نیست و قابل پاسخگو نیست از جمله اینکه فردی ذکر کرده است که تنوانسته است کارت ملی هوشمند بگیرد و علت این امر را هم نیز مشخص نکرده است. افراد معلول هیچ منعی برای دریافت کارت ملی هوشمند ندارند یا دوست دیگری که در مورد کمیسیون رفتن فرزند معلولش توضیح داده است و اینکه کمیسیون پاسخ هم داده است اما به میزان معلولیت فرزندشان بر اساس گزارش کمیسیون توانبخشی اشاره ای نکرده اند و اینکه در اصل چه کمک هایی را از سازمان بهزیستی انتظار داشته اند که دریافت نکرده اند. با این توضیح شما دوستان را با آرزوی سلامتی به گفتگویمان در جلسه پیش رو به خدای منان میسپارم ایام به کام با آرزوی حفظ سلامتی خود در مراسم عزاداری ایام تاسوعا و عاشورا امیدوارم در هفته پیش رو به نیازهای اطلاعاتی شما پاسخ قانع کننده تری  ارائه دهیم. با تشکر وسپاس خدا شما را حافظ و نگهبان باشد.

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *