شناسه خبر: 21556 منتشر شده در مورخ: 1399/5/26 ساعت: 00:08 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه یکشنبه 26 مرداد 1399

روزنامه یکشنبه 26 مرداد 1399

عناوین امروز: طراحی بسته ویژه تردد برای افراد دارای معلولیت - روحانی: کسانی که پروتکل های بهداشتی را در ماه محرم رعایت نکنند مجازات می شوند - جزئیات فروش اوراق سلف نفتی در بورس انرژی - عرضه بیمارستانی رمدسیویر ایرانی و توزیع ماسک صنعتی در داروخانه ها - چند کتاب خوب در باب شاهنامه فردوسی - تداوم مسابقات آنلاین شطرنج نابینایان - نجات جان نوزاد ۹ ماهه از خودروی سرقتی

روزنامه «ایران سپید»

یکشنبه 26 مرداد 1399

26 ذی الحجه 1441

16 اگوست  2020

سال بیست و چهارم شماره 6489

صاحب امتیاز:

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

........عناوین امروز............

طراحی بسته ویژه تردد برای افراد دارای معلولیت

روحانی: کسانی که پروتکل های بهداشتی را در ماه محرم رعایت نکنند مجازات می شوند

جزئیات فروش اوراق سلف نفتی در بورس انرژی

عرضه بیمارستانی رمدسیویر ایرانی و توزیع ماسک صنعتی در داروخانه ها

چند کتاب خوب در باب شاهنامه فردوسی

تداوم مسابقات آنلاین شطرنج نابینایان

نجات جان نوزاد ۹ ماهه از خودروی سرقتی

 

 

.........ویژه

* طراحی بسته ویژه تردد برای افراد دارای معلولیت

معاون امور توانبخشی بهزیستی کشور گفت: درحال طراحی بسته ویژه تردد معلولان هستیم و این بسته شامل مواردی مانند؛ مناسب سازی وسایل نقلیه، پلاک ویژه، سهمیه ورود به طرح ترافیک و سهمیه سوخت است.

محمد نفریه معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور، درباره اختصاص پلاک ویژه به معلولان نابینا و ناشنوا، اظهار کرد: پلاک ویژه در کشورهای دیگر به افراد دارای معلولیت حرکتی از نوع تحتانی داده می‌شود. اما سازمان بهزیستی طی تفاهم نامه ای که با پلیس راهور داشته قرار بود تمامی معلولان شدید که شامل؛ معلولان ناشنوا، نابینا، معلولان ذهنی و معلولان حرکتی از نوع تحتانی و فوقانی پلاک ویژه داده شود. وی با اشاره به اینکه پلاک ویژه در کشورهای دیگر به جزء ایران ۲ کاربرد دارد، ادامه داد: یکی برای سهولت در جای پارک برای اتومبیل هایی که پلاک ویژه دارد و دومی آن است که پلیس و راننده اتومبیل های دیگر متوجه شوند داخل این اتومبیل یک فرد دارای معلولیت وجود دارد. نفریه گفت: در ایران علاوه بر این دو مورد چند کاربرد دیگر برای پلاک ویژه تعریف شده است. یکی ورود به طرح ترافیک و دوم سهمیه بنزین. به همین دلیل متقاضی دریافت پلاک ویژه زیاد شده است و پلیس راهور اعلام کرده است فقط به افراد دارای معلولیت حرکتی شدید و خیلی شدید و خانواده افراد دارای معلولیت ذهنی پلاک ویژه صادر می‌شود. معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور افزود: طی مذاکراتی که با پلیس راهور داشتیم درخواست کردیم سهمیه ورود به طرح ترافیک را از پلاک ویژه بردارند. وی خاطرنشان کرد: درحال طراحی بسته ویژه تردد معلولان هستیم و این بسته شامل مواردی مانند؛ مناسب سازی وسایل نقلیه، پلاک ویژه، سهمیه ورود به طرح ترافیک و سهمیه سوخت است. با طراحی این بسته تاحدودی مشکلات تردد افراد دارای معلولیت رفع می‌شود.

محمد نفریه همچنین درباره آخرین وضعیت مراکز بهزیستی در زمان کرونا، اظهار کرد: با شیوع کرونا اولین بخشنامه‌ها برای مقابله با کرونا را در بهمن ۹۸ صادر کردیم و به سمت قرنطینه مراکز پیش رفتیم، همچنین پروتکل‌هایی را برای مراکز بهزیستی تعریف کردیم.

رئیس کمیته پیشگیری از بیماری‌های واگیردار سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه بیش از ۶۰ دستورالعمل مقابله با کرونا را برای تمامی مراکز بهزیستی ارسال کردیم، بیان کرد: در پیک اول شیوع ویروس کرونا سامانه‌ای را برای ثبت آمار مبتلایان، افراد مشکوک‌ و افرادی که تستشان منفی است راه اندازی کردیم و در پیک اول، ورود و خروج به مراکز بهزیستی ممنوع شد و به دنبال آن نیز مرخصی و بازدیدها را به مراکز ممنوع کردیم و پیش بینی کردیم اگر وضعیت مانند کشور چین شد، برای ۳ ماه مواد غذایی مورد نیاز مراکز را تهیه کنیم تا به طور کامل قرنطینه اجرا شود.

وی با اشاره به اینکه در پیک اول عملکرد قابل قبولی داشتیم و عملکردمان برای حفظ سلامت مراکز مورد تأیید قرار گرفت، افزود: در پیک اول پرسنل شیفت یک هفته‌ای داشتند، اما به مرور این شیفت‌ها برداشته شد. مددجویان به دلیل مشکلات جسمی مختلف به بیمارستان مراجعه کردند که باعث آلودگی آن‌ها به کرونا شد و پذیرش مددجویان جدید از دیگر دلایل افزایش ابتلای مددجویان به کرونا شد.

نفریه تصریح کرد: مراکز روزانه را باز کردیم و در مناطق سفید و زرد پذیرش مددجویان جدید را بلامانع کردیم. همچنین مراکز ماده ۱۶ در پیک اول به طور کامل تعطیل بودند و از مراکز ماده ۱۵ هیچکس مرخص نشد و هیچ مددجوی جدیدی پذیرش نشد، اما به مرور پذیرش مددجویان در مراکز ماده ۱۵ بلامانع و طرح جمع آوری معتادان متجاهر اجرا شد، به همین دلیل این معتادان وارد مراکز ماده ۱۶ شدند و دیدیم که صحبت‌هایی که درباره معتادان کرونا نمی‌گیرند در حد شوخی بود و معتادان هم علامت مثبت به کرونا داشتند.

وی ادامه داد: بیشترین مبتلایان در پیک اول و دوم شیوع کرونا در مراکز سالمندان بوده و ۸۰ درصد مرگ و میرها مربوط به افراد بالای ۸۰ سال بوده است. در پیک دوم آمار مبتلایان در مراکز شبه خانواده، شیرخوارگاه‌ها و مراکز بیماران روانی مزمن افزایش یافت. در کل در پیک دوم شیوع کرونا آمار ابتلای مددجویان در مراکز بهزیستی افزایش یافت، اما خوشبختانه در پیک دوم مرگ و میر کمتری نسبت به پیک اول داریم.

وی درباره تهیه اقلام بهداشتی برای مراکز بهزیستی، گفت: تهیه ماسک، موادضدعفونی کننده و ... بسیار سخت شده است و هزینه بالایی برای سازمان دارد و قیمت رسمی اعلامی درباره ماسک مانند ماسک‌های هزار و ۴۰۰ تا هزار و ۵۰۰ تومانی را ندیدیم. در پیک اول ۱۳۰ میلیارد تومان برای تهیه اقلام بهداشتی مورد نیاز مراکز هزینه کردیم که فقط ۲۰ میلیارد تومان آن کمک‌ دولتی بود و برای جبران باقی این مبلغ از سایر دستگاه‌ها مانند بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و خیریه‌ها کمک دریافت کردیم و بخشی نیز از طریق منابع بخش‌های دیگر جبران کردیم.

نفریه با اشاره به اینکه در پیک دوم کمک‌های زیادی برای تهیه اقلام بهداشتی مراکز نداشتیم، گفت:  قرار است به مراکز اقامتی سرانه ۵۰۰ هزار تومانی پرداخت شود، چراکه که شرایط برای مراکز سخت شده است.

رئیس کمیته پیشگیری از بیماری‌های واگیردار سازمان بهزیستی کشور درباره هزینه درمان مددجویان بهزیستی مبتلا به کرونا، تصریح کرد: تمامی مددجویان بهزیستی بیمه سلامت هستند و هزینه درمان آن‌ها را بیمه پرداخت می‌کند. کمتر از ۱۰ درصد مددجویان ما به بیمارستان ارجاع داده می‌شوند و اگر مددجویی در مراکز به صورت خفیف به کرونا مبتلا شده باشد، در یک اتاق قرنطینه می‌شود.

وی درباره تهیه واکسن آنفولانزا برای مددجویان بهزیستی با شروع فصل سرما، خاطرنشان کرد: با شروع فصل سرما و پیک آنفولانزا به واکسن آنفولانزا نیاز داریم، چراکه گروه‌های تحت پوشش بهزیستی گروه‌های حساس جامعه هستند، به همین دلیل مکاتباتی با وزارت بهداشت داشتیم تا بتوانیم بیش از ظرفیت سال گذشته واکسن دریافت کنیم. درخواستی که از وزارت بهداشت داشتیم تهیه ۱۰۰ هزار واکسن برای مددجویان بهزیستی بود.

 

.........اخبار روز

* روحانی: کسانی که پروتکل های بهداشتی را در ماه محرم رعایت نکنند مجازات می شوند:

رئیس جمهور، در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت:

کسانی که پروتکل های بهداشتی را در ماه محرم رعایت نکنند مجازات می شوند.

این فرد متخلف چه در سسیتم اداری باشد، در اصناف باشد و یا در کل جامعه مرتکب تخلف شود، باید با او برخورد شود.

برخی از مجازات ها از امروز ابلاغ می شود و اجراء خواهد شد.

رئیس جمهور افزود: مردم هم باید سبک زندگی را برای مدت طولانی تغییر دهند و هم به مسئولان بهداشت و درمان اعتماد کنند.

* ۵۹ داوطلب کنکور سراسری کرونا دارند

سخنگوی سازمان سنجش آموزش:

 خود اظهاری داوطلبان کرونایی کنکور سراسری از چهارشنبه، ۲۲ مرداد آغاز و تا ساعت ۲۴ پنج شنبه، ۲۳ مرداد ادامه داشت.

 در این مدت ۵۹ داوطلب کنکور سراسری که مبتلا به کرونا هستند در این سامانه ثبت نام کرده‌اند.

 این داوطلبان افرادی هستند که بیماری آنها از تاریخ ۱۶ مرداد به صورت قطعی تأیید شده است.

* بیانیه سپاه در محکومیت توافق امارات و رژیم صهیونیستی

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی:

این اقدام خطایی راهبردی، حماقتی تاریخی و خنجری زهر آگین در پیکر امت اسلامی بود.

این اقدام نه تنها منافع رژیم صهیونیستی را تأمین نخواهد کرد بلکه با باطل سازی رویایی خاورمیانه جدید، آینده‌ای خطرناک را در انتظار آمریکا و حامیان توافقنامه قرار خواهد داد.

* تمدید قرارداد اجاره تا سه ماه بعد از پایان کرونا

وزیر راه: تمدید قرارداد اجاره تا سه ماه بعد از پایان کرونا ادامه خواهد داشت و هیچ موجری حق تخلیه واحد مسکونی مستأجران را ندارد.

* ظریف: اکنون زمان کمک و تسهیل کردن است، نه زمان تحمیل و وادار کردن

وزیر امور خارجه در پیام توئیتری نوشت:

 امروز در بیروت، برای ابراز همبستگی مردم ایران با همه لبنانی‌ها و اعلام آمادگی برای کمک حضور یافتم.

 اکنون زمان کمک و تسهیل کردن است، نه زمان تحمیل و وادار کردن.

 ما در منطقه، همه متفق‎القول هستیم که امنیت لبنان، امنیت ماست.

 

..........گزارش روز

* جزئیات فروش اوراق سلف نفتی در بورس انرژی

خبر انتشار اوراق سلف نفتی، سر و صدای بسیاری به پا کرده است؛ تا جایی که این خبر بلافاصله به سرتیتر برخی از رسانه‌ها تحت عنوان جزئیات طرح گشایش اقتصادی رئیس‌جمهور تبدیل شد.

در هفته‌های گذشته دولتی‌ها بارها درباره طرحی صحبت کرده‌اند که به طرح گشایش اقتصادی موسوم است. اما واقعیت این است که درخصوص بسته پیشنهادی دولت به شورای هماهنگی‌های اقتصادی سران سه‌قوه، هنوز هیچ‌ خبر قطعی و یا جمع‌بندی مشخصی مطرح نشده است.

روز دوشنبه هفته گذشته عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی موضوع طرح گشایش اقتصادی مطرح خواهد شد و مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی تأکید کرد: هنوز ابعاد کارشناسی این طرح مورد بررسی قرار نگرفته است، اما پیش از بررسی ابعاد کارشناسی این موضوع، نتایج آن به اطلاع عموم خواهد رسید.

فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد نیز روز چهارشنبه هفته گذشته خبر داد: طرح گشایش اقتصادی در آینده‌ای نزدیک اطلاع‌رسانی می‌شود و امیدوارم از بابت این تحول اساسی در بازار سرمایه ایجاد شود.

داستان از چه قرار بود؟

اما در خبری که به تازگی منتشر شد، آمد: نخستین مرحله از فروش اوراق سلف نفتی با عرضه بیش از ۵۰۰ هزار بشکه نفت ۲۶ مرداد ماه در تالار بورس انرژی عرضه خواهد شد. این خبر این ابهام را ایجاد کرد که دولت اجرای طرح گشایش اقتصادی را آغاز کرده است.

بر اساس اطلاعیه‌ای که در روی سایت کدال منتشر شده، در روز 26 مرداد ۵۲۹ هزار و ۳۱۲ بشکه نفت‌خام سنگین ایران عرضه خواهد شد. قیمت هر بشکه نیز ۹۴۴ هزار و ۶۲۲ تومان تعیین شده است. حداقل خرید برای هر نفر در این عرضه اولیه یک بشکه و حداکثر ۲۰ هزار بشکه است.

بر اساس این اطلاعیه، حداکثر ۱۰ روز کاری پس از پایان دوره عرضه اولیه معاملات ثانویه این اوارق آغاز می‌شود.

بنا به این گزارش، برخلاف وعده‌های دولت برای بدهکار نکردن دولت آینده، اوراق سلف نفتی دو ساله بوده و سر رسید قرارداد ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ است.

ساعت معاملات ثانویه نیز از ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه تا ۱۲ و ۳۰ دقیقه روزهای کاری بورس تعیین شده است.

تمرین دولت برای فروش گسترده نفت‌خام به مردم؟

گزارش‌ها حاکی از آن است که هر چند این عرضه با آنچه دولت تحت‌عنوان طرح گشایش اقتصادی اعلام کرده است تفاوت‌ دارد، اما به نظر می‌رسد تأمین مالی نفتی از مسیر عرضه اوراق برای ۲ میلیون بشکه دارایی با پایه نفتی، بیشتر به یک بازی تمرینی پیش از اجرای طرح اصلی دولت، برای فروش گسترده نفت‌خام به مردم شبیه است.

اخیراً دولت طرح پیش فروش نفت خام با استفاده از اوراق سلف موازی نفتی را به شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا ارائه داده و این طرح هنوز در این شورا به تصویب نرسیده است.

اوراق فعلی بورس انرژی که به زودی عرضه می‌شوند، 2 ساله و بر پایه نفت خام سنگین صادراتی ایران بوده و حداقل میزان سود آن، 18.5 درصد و حداکثر میزان سود آن، 19 درصد است.

اما با این حال، سید علی حسینی، مدیرعامل بورس انرژی پیرامون انتشار اوراق سلف نفتی در این بازار گفت: اوراق سلف نفتی که در روز 26 مرداد در بورس انرژی عرضه می‌شود، با آنچه که رئیس‌جمهور در مورد آن صحبت کرده‌اند، متفاوت است و به آن مربوط نیست. این اوراق طبق روال انتشار اوراق تأمین مالی شرکت ملی نفت انجام می‌شود.

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی ایران با اشاره به اینکه در بازار جهانی نفت تا ۱۰ برابر حجم واقعی نفت،‌ نفت کاغذی خرید و فروش می‌شود، گفت: فروش نفت به مردم نه تنها گشایش اقتصادی برای دولت به شمار می‌رود، بلکه مردم را در درآمدهای نفتی کشور شریک خواهد کرد.

«حسینی» ضمن تاکید بر اینکه طرح فروش نفت به مردم که در روزهای گذشته توسط رئیس جمهوری مطرح شده، کاملا عملیاتی است و با توجه به شرایط اقتصادی این طرح مورد استقبال مردم قرار می‌گیرد.
وی با بیان اینکه این طرح از نظر اقتصادی در مقایسه با سایر بازارها مطمئن‌تر است،‌ افزود:‌ ریسک این خرید و فروش نیز به مراتب پایین‌تر است.
حسینی تاکید کرد:‌ برای حفظ ارزش پول با توجه به نوسان بازارهای مختلف، خرید بشکه نفت بهترین وسیله است و این معاملات معاف از مالیات است و در عین حال ریسک نگهداری دلار نیز در این شرایط دیگر وجود ندارد.
سخنگوی  اتحادیه مزبور افزود: پایه معاملات در این طرح،‌ افزایش قیمت دلار در نظر گرفته می‌شود و ‌با توجه به اینکه اغلب کارشناسان معتقدند قیمت دلار در ماه‌های آینده با رشد همراه خواهد شد، ‌ریسک خرید نفت بسیار پایین است و از سوی دیگر افزایش قیمت دلار نیز به عنوان یکی از عوامل سوددهی این اقدام به شمار می‌رود.
به گفته حسینی،‌ قیمت نفت از ابتدای سال آینده میلادی با رشد همراه خواهد شد، زیرا با خروج بسیاری از تولیدکنندگان و کاهش عرضه، همچنین کنترل کرونا، اقتصاد جهانی بهبود پیدا می‌کند. 
وی با بیان اینکه با خرید این اوراق علاوه بر نفع شخصی،‌ به اتمام پروژه‌های نفتی نیز کمک خواهد شد،‌ افزود: باید منابع حاصل از این طرح برای تکمیل پروژه‌ها مصرف شود و منبعی برای جبران کسری بودجه و هزینه‌های جاری نباشد.
حسینی تاکید کرد:‌ اکنون با توجه به شرایط اقتصادی دستیابی به درآمد هفت  تا هشت میلیارد دلاری از این محل قابل پیش‌بینی است و می‌تواند ۴۰۰ هزار بشکه به ظرفیت تولید نفت و یا ۲۰۰ هزار بشکه به ظرفیت پالایشی و پتروشیمی کشور اضافه کند.
به گفته این فعال صنفی، چنانچه تحریم‌ها ادامه پیدا کند و امکان صادرات نفت محدود باشد، ‌باز هم نفت تولید شده امکان تبدیل به فرآورده‌های نفتی را دارد و از آن محل صادرات انجام خواهد شد. 
وی با اشاره به اینکه این اقدام علاوه بر آنکه برای دولت درآمدزایی دارد،‌ برای حل مشکل اقتصاد نیز راهگشاست و با فعال‌شدن پروژه‌ها، پیمانکاران بیشتری مشغول به کار می‌شوند و نقدینگی از سطح جامعه جمع می‌شود و تورم کاهش خواهد داشت.
حسینی افزود: ‌بنابراین دولت نیاز به تضمین سود ندارد و باید قیمت فعلی نفت را تضمین کند، زیرا معاملات با ریال انجام شده اما در سررسید با قیمت روز دلار و قیمت روز نفت تسویه می‌شوند. از سوی دیگر پیش از پایان سررسید،‌ امکان معامله در بورس نیز وجود دارد.

...........بهداشت و سلامت

* عرضه بیمارستانی رمدسیویر ایرانی و توزیع ماسک صنعتی در داروخانه ها: رئیس سازمان غذا و دارو نسبت به تهیه "رمدسیویر" از مبادی غیررسمی هشدار داد و از توزیع بیمارستانی رمدسیویر ایرانی در هفته جاری خبر داد.

دکتر محمدرضا شانه ساز، ضمن تأکید بر اینکه همچنان دارو و درمان مستقیمی برای کووید 19 در دنیا شناخته نشده، گفت: اما داروهایی که می توانند در درمان این بیماری موثر باشند در کشور ما نیز عرضه شده؛ انواع داروهای ضد ویروسی و ضد التهاب موثر در این بیماری در کشور ما نیز تولید شده و در دسترس قرار گرفته است. رئیس سازمان غذا و دارو درباره داروی رمدسیویر گفت: به محض اینکه این دارو وارد فهرست رسمی دارویی کشور شد و اجازه یافتیم آن را وارد بازار کنیم، در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی قرار گرفت. تأکید آن است که این دارو فقط در بیمارستان و توسط کادر پزشکی مخصوص تجویز می شود. وی تأکید کرد: به تجویزهای خارج از بیمارستان و همچنین عرضه خارج بیمارستانی رمدسیویر به هیچ وجه اعتماد نکنید. در هفته جاری تولید داخلی این دارو را نیز به وفور در اختیار بیمارستان هایی که مبتلایان کرونا را پذیرش می کنند و البته با قیمت های متعادل و رسمی، قرار خواهیم داد.

شانه ساز با اشاره به ارقام بسیار بالای عرضه رمدسیویر از مبادی غیررسمی، گفت: در نمونه های گرفته شده از رمدسیویرهایی که از مبادی غیررسمی عرضه می شوند، در اغلب موارد اصلا داروی رمدسیویر نبوده که بخواهد قیمت گزاف داشته باشد. علیرغم تذکر فراوان سازمان غذا و دارو همچنان اما سایتها و افراد سودجو مشغول سودجویی از خانواده و اطرافیان بیماران هستند.

وی درباره داروی اکتمرا که در درمانهای کرونا مورد استفاده قرار می گیرد نیز گفت: خوشبختانه این دارو نیز به وفور در کشور تولید و عرضه می شود و خواهشم آن است با توجه به مصرف بیمارستانی این دارو، افراد در زمینه تهیه آن حتما به مبادی رسمی اعتماد کنند.

دکتر شانه ساز همچنین درباره عرضه ماسک در داروخانه ها گفت: هنوز ماسک های رسمی و صنعتی در داروخانه ها توزیع نشده.اما طبق توافق با وزارت صمت، از اواخر این هفته یا ابتدای هفته آینده قرار است روزانه حدود دو میلیون ماسک صنعتی با قیمت مصوب در اختیار داروخانه ها قرار گیرد و مصرف کنندگان به سهولت از طریق داروخانه ها به آن دسترسی داشته باشند. یک میلیون و هشتصد تا دو میلیون ماسک نیز در اختیار مراکز درمانی قرار می گیرد.

 

.........دُریافت

* چند کتاب خوب در باب شاهنامه فردوسی:

در باب اهمیت و جایگاه فردوسی بسیار سخن گفته شده و بعد از این هم گفته خواهد شد و این در حکم چه چیز می‌تواند باشد جز صحه‌گذاری بر ماندگاری و دوام و قوام اثری که از پس هزاره‌ای، کماکان بر تارک تاریخ ادبیات و تمدن ایرانی می‌درخشد.

بر آن شدیم تا از میان آثار متعدد و ارزشمندی که معاصرین درباره او نوشته‌اند و هر کدام از منظری واجد اهمیتی قابل تحسینند، تعدادی از آن‌ها را تلویحا مرور کنیم. شرح این چند اثر به معنای نفی سایر آثار حایز اهمیت در این زمینه نیست و داعیه انتخاب بهترین‌ها را هم ندارد، اما دست‌کم برای علاقه‌مندانی که می‌خواهند با منابع موجود در باب حکیم توس و کتاب ماندگارش آشنا شوند، می‌تواند راهگشا باشد.

فردوسی و استحکام‌بخشی به زبان فارسی

«فردوسی و شعر او» اثر مجتبی مینوی از کتاب‌هایی است که اگرچه سال‌ها از نخستین انتشار آن می‌گذرد، اما هنوز خوانندگان خودش را دارد. در مورد این کتاب به طور خلاصه باید گفت که بررسی شعر فردوسی توسط مجتبی مینوی است. «فردوسی و شعر او» پیش از انقلاب آخرین بار در سال ۱۳۵۴ از سوی انتشارات دانشگاه تهران به چاپ دوم رسیده بود و بعد از انقلاب در سال ۱۳۸۵ نشر معین آن را با ویرایشی تازه منتشر کرد.

نقد و بررسی شاهنامه از یک‌سو و تاثیرپذیری خالق آن از آثار پیش از خود از سوی دیگر، دو محور مهم کتاب مینوی است. مینوی همچنین به موضوع اشعار منسوب به فردوسی هم پرداخته و مساله ابیاتی را پیش کشیده که تعلق‌شان به فردوسی محل تردید است. مینوی به سیاق خود خلاصه‌ای از داستان‌های شاهنامه را بیان و در ادامه تحلیل کرده است که این کتاب به ۳ دلیل برای ایرانی‌ها اهمیت دارد. از نظر مینوی دلیل اول جنبه ادبی و هنری آن است که نشان از قریحه یک شاعر بزرگ ایرانی دارد که سالیان متمادی به خود مشقت داد و به بیان مینوی «خون جگر» خورد تا آن را خلق کند.

دلیل دوم مینوی برای مهم دانستن شاهنامه این است که این اثر تاریخ نیاکان ایرانیان را به صورت داستانی بیان کرده است. مینوی از شاهنامه به عنوان «نسب‌نامه» ایرانیان نام می‎برد. دلیل سوم او هم زبان فارسی شاهنامه است که از نظر او حکم زنجیره ارتباطی اقوام ایرانی را دارد: «فارسی، محکم‌ترین زنجیر علقه و ارتباط طوایفی است که در خاک ایران ساکن‌اند.» مینوی نقش فردوسی را در استحکام بخشیدن به زبان فارسی چه به واسطه حفظ قصه‌های قدیم و چه در بعد پرداختن به ادبیات باستانی در معنای آن روزگار، مهم می‌داند.

مسکوب، شاهنامه‌پژوه نوگرا

کمتر کسی است که بر اهمیت دیدگاه‌ها و آثار شاهرخ مسکوب در زمینه شاهنامه تردید داشته باشد. طبعا آنچه این اهمیت را برمی‎سازد، بیش از هر چیز بر دانش توامان مسکوب در دو حوزه ادب کهن فارسی و نظریه ادبی جدید استوار است. مسکوب را بالطبع باید در زمره شاهنامه‌پژوهان نوگرای ایرانی قرار داد و این نوگرایی را پای دیدگاه‌های مدرن او گذاشت. مسکوب چند کتاب مهم در زمینه شاهنامه فردوسی دارد که عبارتند از «مقدمه‌ای بر رستم و اسفندیار، سوگ سیاوش: در مرگ و رستاخیز، ارمغان مور: جستاری در شاهنامه، درآمدی بر اساطیر ایران و شاهنامه در دو بازخوانی (یادداشت‌های شاهرخ مسکوب بر شاهنامه‌های بروخیم و مسکو)».

از زیست فردوسی تا واکاوی ولایت شیعی

«مقدمه‌ای بر رستم و اسفندیار» اثر «شاهرخ مِسکوب» را باید در زمره قابل‌اعتناترین کتاب‌های تحلیلی و پژوهشی پیرامون روایت حماسی/اسطوره‌ای رستم و اسفندیار قرار دارد. کتاب شامل ۵ بخش است. بخش نخست آن با مقدمه‌ای در باب زیست خالق شاهنامه، مذهب او و نیز باوری که او درباره انسان دارد، آغاز می‎شود. این کتاب همچنین موضوع مهم دیگری از شاهنامه را هم دستمایه قرار می‌دهد و آن مفهوم «فر» است و اقسامی از آن که موجودیت دارد. مسکوب این بخش را در بطن تاثیری بررسی کرده است که معتقد است فردوسی از اوستا گرفته. زندگی و پادشاهی کیخسرو، ولایت و ولی در مکتب تشیع و تصوف با توجه به آیات قرآن و احادیث و نظریات عرفا، تطبیقی بین انسان فرهمند و ولی و ... از دیگر مباحث این کتاب است.

 

.........ورزشی

* تداوم مسابقات آنلاین شطرنج نابینایان

نهمین هفته از سری مسابقات برخط شطرنج نابینایان در دو روز و در ۵ دور برگزار شد.

هفته نهم مسابقات شطرنج نابینایان با حضور ۱۵ بازیکن برگزار شد که نتایج نفرات اول تا سوم به شرح زیر است

مهدی رومیفر موفق شد با کسب ۴ پیروزی برابر میثم مرادیان، حمزه مصلح، علی تیرانی، عاطفه نقوی و یک تساوی برابر عرفان علیزاده با ۴ و نیم امتیاز مقام نخست را به خود اختصاص دهد.

مصطفی مرادی توانست با ۳ پیروزی مقابل علی تیرانی، زهرا ربیعپور، علیرضا خادمی، میثم مرادیان و با یک شکست از عرفان علیزاده با ۴ امتیاز در جایگاه دوم قرار گیرد.

عرفان علیزاده نیز توانست با ۳ پیروزی مقابل مصطفی مرادی ملیحه صفایی، فرزاد علیزاده و یک تساوی در مقابل مهدی رومیفر و قبول شکست در برابر میثم مرادیان با کسب سه و نیم امتیاز در جایگاه سوم قرار گیرد.

* بدترین شب کاپیتان بارسلونا

گرچه هواداران بارسلونا با توجه به فرم ضعیف تیمشان و البته قدرت غیر قابل کتمان بایرن مونیخ امید چندانی برای صعود به دور بعدی لیگ قهرمانان نداشتند، اما شکست با هشت گل برابر بایرن مونیخ شاید تلخ ترین شب هواداران بلوگرانا در تاریخ لیگ قهرمانان را رقم زد.

لیونل مسی در سالهای اخیر و در بازی های حساس کمتر از گذشته توانسته بارسلونا را یاری کند. مدت هاست خبری از درخشش او در الکلاسیکوها نیست و در مقاطع حساس لیگ قهرمانان مانند بازی برگشت مقابل رم و لیورپول در دو سال گذشته او دیگر مانند سالهای قبل نمی تواند یک تنه مقدمات صعود تیمش را فراهم کند.

بر کسی پوشیده نیست که لیونل مسی به شدت از وضعیت فعلی مدیریت و کادر فنی بارسلونا ناراضی بوده و در یک سال اخیر بارها و به وضوح این گله را ابراز کرده است. ادامه این روند ممکن است در نهایت شایعات در مورد جدایی لیونل مسی از بارسلونا را تبدیل به واقعیت کند و این ستاره آرژانتینی بعد از سالها تصمیم به ترک نوکمپ بگیرد.

 

...........حوادث

* نجات جان نوزاد ۹ ماهه از خودروی سرقتی

فرمانده انتظامی شهرستان رشت از دستگیری سارق اتومبیل و نجات جان نوزاد ۹ ماهه درون آن کمتر از نیم ساعت خبر داد.

سرهنگ "علی رمضانی" از شناسایی و دستگیری سارق اتومبیل و نجات دختربچه ۹ ماهه درون آن خبر داد.

وی گفت: عصر جمعه راننده یک دستگاه اتومبیل بدون توجه به توصیه‌های ایمنی، خودروی خود را به صورت روشن همراه فرزند نوزادش در مقابل فروشگاه به قصد خرید ترک کرده بود که یک سارق با استفاده از این فرصت، نسبت به سرقت خودرو و فرار از محل اقدام می‌کند.

سرهنگ رمضانی افزود: پس از اطلاع مأموران انتظامی از این سرقت، بلافاصله نیروهای انتظامی با اجرای طرح مهار و کنترل تمامی محورهای مواصلاتی اصلی و فرعی و با اجرای گشت‌های محسوس و نامحسوس، سرانجام موفق شدند اتومبیل پراید سرقتی را کمتر از نیم ساعت در بخش سنگر شناسایی و متهم را دستگیر کنند.

این مقام انتظامی،تصریح کرد: نوزاد در صحت و سلامت کامل به والدینش تحویل شد و رسیدگی به پرونده سارق ۵۰ ساله به جرم سرقت اتومبیل و روشن شدن سایر ابعاد احتمالی در دستور کار پلیس قرار گرفته است.

فرمانده انتظامی شهرستان رشت با تأکید بر لزوم رعایت هشدارهای پلیس و توجه به توصیه‌های ایمنی توسط شهروندان خاطرنشان کرد: برخلاف توصیه‌های مکرر پلیس مبنی بر عدم ترک اتومبیل به صورت روشن حتی برای لحظاتی کوتاه، متاسفانه شاهد کم‌توجهی برخی شهروندان به این هشدارها هستیم و چه بسا ممکن است این بی‌توجهی‌ها منجر به حوادث جبران‌ناپذیری برای شهروندان شود.

 

 

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *