شناسه خبر: 21508 منتشر شده در مورخ: 1399/5/19 ساعت: 23:47 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه دوشنبه 20 مرداد 1399

روزنامه دوشنبه 20 مرداد 1399

عناین امروز: حمایت بهزیستی از مددجویان مستأجر با ارائه ی وام ودیعه ی اجاره مسکن - روحانی: سلامت مردم و سوگواری را در کنار هم قرار دهیم - نگهداری سهام عدالت به سود سهامداران است یا فروش؟ - ویژگیهای اسباب بازی برای کودکان نابینا - مشکلات شناگران نابینا برای تمرینات آبی - مکالمه رمزی دختر ربوده شده با پلیس جواب داد

روزنامه «ایران سپید»

دوشنبه 20 مرداد 1399

20 ذی الحجه 1441

10 اگوست  2020

سال بیست و چهارم شماره 6484

صاحب امتیاز:

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

........عناوین امروز............

حمایت بهزیستی از مددجویان مستأجر با ارائه ی وام ودیعه ی اجاره مسکن

روحانی: سلامت مردم و سوگواری را در کنار هم قرار دهیم

نگهداری سهام عدالت به سود سهامداران است یا فروش؟

ویژگیهای اسباب بازی برای کودکان نابینا

مشکلات شناگران نابینا برای تمرینات آبی

مکالمه رمزی دختر ربوده شده با پلیس جواب داد

 

...........ویژه

* حمایت بهزیستی از مددجویان مستأجر با ارائه ی وام ودیعه ی اجاره مسکن: مشکلات رهن و اجاره ی مسکن برای تمام اقشار جامعه امروز تبدیل به یک معضل شده؛ معضلی که با سیر صعودی دیوانه وار, بحران بزرگی به وجود آورده که شاید خروج از آن, به زودی اتفاق نیفتد.

در مواجهه با این بحران, سازمان بهزیستی تلاش کرده تا مددجویان تحت پوشش خود را با اعطای تسهیلات ودیعه ی اجاره مسکن, حمایت کند تا کمترین آسیب را ببینند.

این اقدام سازمان پرسش های زیادی به دنبال خود داشت؛ چه, یکی از مهمترین اقدامات اخیر سازمان برای جامعه ی هدفش است. بر همین اساس, پیگیر شدیم تا با ذو الفقار یزدان مهر, معاون مشارکت ها, توانمندسازی و امور مجلس سازمان بهزیستی در این خصوص گفت و گو کنیم. پاسخ دریافتی ما صحبت های این مسئول در فایل صوتی بود که متن تنظیم شده اش را در ادامه می خوانید: «با توجه به مشکلاتی که برای مستأجران تحت پوشش سازمان در بازار رهن و اجاره پیش آمده, سازمان اقداماتی را برای عزیزان تحت پوشش خود در نظر گرفت. در اولین گام, گزارشی به بنیاد مستضعفان داده و وضع موجود را تشریح کردیم. خوشبختانه با موافقت مهندس فتاح, 30 میلیارد تومان کمک بلاعوض و 75 میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه برای مستأجران تحت پوشش سازمان در نظر گرفته شد. این کمک بلاعوض و تسهیلات قرض الحسنه شامل خانواده هایی می شود که قبلاً از کمک های بلاعوض دولتی استفاده نکرده باشند. این کمک ها شامل مسکن, زمین و تسهیلات یارانه دار ساخت مسکن می شود.»

یزدان مهر ادامه داد: «از دیگر شرایطی که مشمولان دریافت این تسهیلات باید داشته باشند این است که در طرح های تأمین مسکن سازمان بهزیستی جانمایی نشده باشند و شرط مهم اینکه مستأجر باشند.»

یزدان مهر همچنین در خصوص اولویت بندی گروه های دریافت کننده ی این تسهیلات اظهار داشت: «بر اساس اولویت بندی که در اعطای کمک بلاعوض و تسهیلات قرض الحسنه صورت گرفته, زنان سرپرست خانوار دارای معلولیت, زنان سرپرست خانوار با بعد خانوار حد اقل سه نفر, معلولان سرپرست خانوار با میزان معلولیت خیلی شدید و شدید با بعد خانوار حد اقل سه نفر, فرزندان ترخیص شده از مراکز شبانه روزی ما که حد اکثر 10 سال از تاریخ ترخیصشان گذشته باشد و خانواده های دارای حد اقل دو عضو معلول که سرپرست خانوار دارای معلولیت باشد را شامل می شود.»

وی در خصوص میزان کمک های بلاعوض در شهر ها و روستا ها اظهار داشت: «کمک بلاعوض در مراکز استان ها 6 میلیون تومان, سایر شهر ها 4 میلیون و 800 تومان و روستا ها 2 میلیون و 400 تومان در نظر گرفته شده است. سقف تسهیلات بانکی در نظر گرفته شده 30 میلیون تومان است که بر اساس گروه بندی استان ها, استان ها در سه گروه قرار گرفتند.»

معاون مشارکت ها, توانمندسازی و امور مجلس بهزیستی در ادامه به دیگر اقدام سازمان در زمینه ی کمک به تأمین مسکن مددجویان تحت پوشش خود گفت: «اقدام دومی که سازمان انجام داد, ارائه ی گزارش از وضعیت مددجویان مستأجر به وزارت راه و شهر سازی بود که خوشبختانه در ستاد مبارزه با کرونا که جلسه اش هفته ی گذشته برگزار شد, مصوب شد که 300 میلیارد تومان تسهیلات بانکی ودیعه ی اجاره مسکن به مستأجران تحت پوشش سازمان پرداخت شود مبلغ این تسهیلات در شهر تهران 50 میلیون تومان؛ کلان شهر ها 30 میلیون تومان و در سایر شهر ها 15 میلیون تومان در نظر گرفته شده است که با نرخ سود 13 درصد و در قالب قرارداد یک ساله به مستأجران پرداخت می شود. فرد مستأجر فقط سود تسهیلات را باز پرداخت می کند. مبلغ اقساط هم برای شهر تهران که وام 50 میلیون تومانی در نظر گرفته شده 540 هزار تومان, کلان شهر ها 320 هزار تومان و سایر شهر ها 160 هزار تومان است. بعد از اتمام قرارداد یک ساله, مبلغ تسهیلات به بانک عامل عودت داده می شود.»

یزدان مهر در خصوص شرایط خانوار ها نیز گفت: «فرم جیم خانوار ها باید سبز باشد؛ سابقه ی مالکیت از سال 84 به بعد نباید داشته باشند؛ متأهل یا سرپرست خانوار باشند و حد اقل 5 سال سابقه ی سکونت در شهر مورد تقاضا داشته باشند. همچنین باید دارای اجاره نامه ی رسمی دارای کد رهگیری باشند.

........اخبار روز

* روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا:

عزاداری ماه محرم را با تعداد نفرات کم برگزار می کنیم.

سلامت مردم و سوگواری را در کنار هم قرار دهیم.

* نرخ مرغ به 19 هزار تومان رسید: نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی:

هم‌اکنون قیمت هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری 13 هزار تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی ها 19 هزار تومان است.

روند توزیع و قیمت نهاده‌های دامی و احتیاط مرغداران در جوجه‌ریزی عامل افزایش قیمت مرغ است. افزایش تقاضا برای مرغ نیز در رشد قیمت موثر بوده است.

با توجه به افزایش قیمت گوشت قرمز و اقتصادی بودن نرخ مرغ، تقاضا برای مصرف این ماده پروتئینی بالا رفته است.

* محرز فوق تخصص بیماری های عفونی:

قدرت سرایت و ابتلای این ویروس، بسیار افزایش یافته است. این پیک جدید تعداد بیشتری را مبتلا می کند.

بنابراین در شرایط کنونی بدترین چیز که می تواند منجر به افزایش بیشتر بیماری کووید_۱۹ شود، تجمع است.

حتی خرج و نذری دادن هم به دلیل ایجاد صف های طولانی به نوعی تجمع بوده و خطرناک است.

توصیه می کنم که افرادی که تمایل به نذری دادن دارند، به صورت مواد غذایی خام و خشک بوده و خودشان این مواد را در خانه مستمندان برسانند.

به هر حال در شرایطی که وضعیت اقتصادی مناسب نیست، سعی کنند نذورات شان را به دست کسانی برسانند که نیاز دارند./ایسنا

* دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی :

هیچ بانکی اجازه ندارد، کمتر از ارزش بازار بورس سهام عدالت را خریداری کند.

دژپسند در واکنش به انتقادات مردمی نسبت به عدم واریز پول فروش سهام عدالت توسط برخی بانک‌ها به حساب سهامداران گفت: هیچ بانکی اجازه ندارد، کمتر از ارزش بازار بورس سهام عدالت را خریداری کند بلکه سهامداران می‌توانند متناسب با شرایط بازار و به موجب فرمول تعیین شده سهام عدالت خود را به بانک‌ها بفروشند.

 احتمالا اشتباهی در محاسبات ارزش بازار بورس صورت می‌گیرد و این موضوع موجب تأخیر در واریز پول خرید سهام عدالت می‌شود.

 وزارت اقتصاد و دارایی شرایطی را فراهم کرده تا مردم بتوانند با استفاده از سهام عدالت خود به عنوان وثیقه وام دریافت کنند و دیگر سهامشان را نفروشند.

* سناریوهای بازگشایی مدارس

محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش: کلاً سیاست آموزش و پرورش این است که کلاس‌ها را به صورت حضوری برگزار کند. در مدارس غیردولتی شاید به دلیل تعداد دانش‌آموزان ما بتوانیم فاصله اجتماعی را در این مدارس رعایت کنیم. بنابراین هر جایی که امکان رعایت فاصله وجود داشته باشد ما به صورت حضوری برگزار می‌کنیم.

 من موافق برگزاری کنکور در زمان خودش بودم. علت این موافقت این است که تعداد زیادی از دانش‌آموزان برای مدت طولانی خودشان را برای کنکور آماده کرده‌اند و هر چقدر این زمان با تأخیر مواجه شود ممکن است فشار بیشتری به داوطلبان به لحاظ روحی و روانی وارد شود.

 

........گزارش روز

* نگهداری سهام عدالت به سود سهامداران است یا فروش؟

دومین مرحله از آزادسازی سهام عدالت در حالی کلید خورد که دولت شرایط ویژه‌ای را برای دارندگان سهام عدالت پیش‌بینی کرده است. در حالی که دولت حالا ۶۰ درصد سهام عدالت را قابل معامله اعلام کرده است، بانک ها مکلف شده‌اند بدون وثیقه به دارندگان سهام عدالت کارت اعتباری بدهند. این کارت که در حکم تسهیلات است، کارکرد بالایی را برای دارندگان سهام عدالت در بر خواهد داشت.

پیش از این سی درصد از سهام عدالت قابل معامله اعلام شده بود اما با تصمیم اخیر دولت که از آن تحت عنوان عیدی به دارندگان سهام عدالت یاد می‌شود،۶۰ درصد از سهام قابل معامله می‌شود.

قیمت ۶۰ درصد سهام عدالت چقدر می‌شود؟

رشد قابل توجه بورس اوراق بهادار در دو سال اخیر و افزایش ارزش سهام در پنج ماه گذشته، سود بالایی را متوجه دارندگان سهام عدالت کرده است. رویکرد مثبت دولت به بورس نیز روزهای بهتری را برای سهامداران و دارندگان سهام عدالت نوید می‌دهد.

طبق آخرین بررسی‌های صورت گرفته با توجه به آخرین عملکرد بازار سهام در این هفته، ارزش سبد سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی به ۱۹٫۵ میلیون تومان رسیده که ۶۰ درصد آن معادل ۱۱٫۷ میلیون تومان می‌شود. کسانی هم که ارزش سبد سهام عدالت آنها بیش از یک میلیون تومان بود احتمالا پس از آزادسازی مرحله دوم سهام عدالت با فروش ۶۰ درصد سهام آنها می‌توانند منتظر واریز حداقل ۲۴ میلیون تومان باشند.

نکته اما اینجاست که کسانی که در مرحله اول نسبت به فروش سی درصد از سهام عدالت خود اقدام کرده‌اند ، همچنان برای دریافت پول خود از بانک‌ها و کارگزاری‌ها با مشکل روبرو هستند.

دلیل تأخیر در پرداخت پول چه بود؟

طبق اعلام سید محمد جواد فرهانیان، مدیر برنامه ریزی و توسعه شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار کشور

در دور گذشته به دلیل آماده نبودن زیرساخت ها مردم به بانک ها و کارگزاری ها مراجعه می کردند و در این مرحله، مراجعه به بانک ها وجود دارد اما بانک‌ها از درگاه کارگزاری خود اقدام به فروش می‌کنند.

وی گفته است: کسانی که روش مستقیم را برای دسترسی به سبد سهام خود انتخاب کرده و به کارگزاری‌های بازار سرمایه معرفی شده‌اند ممکن است به حساب برخی از آنها پول سهام واریز نشده باشد زیرا همه سفارش‌ها تکمیل نشد و ناهماهنگی بین بازار پول و سرمایه اتفاق افتاد.

حالا اما مسئولان می‌گویند این ناهماهنگی رفع شده است و کسانی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده و سهامشان را نفروخته‌اند اما اکنون به فروش آن نیاز دارند می‌توانند در سامانه تغییر وضعیت دهند و سهام خود را بفروشند.

جمعیتی بالغ بر ۴۹ میلیون نفر در ایران صاحب سهام عدالت هستند.حالا سهام عدالت به ثروتی قابل توجه برای دارندگان آن تبدیل شده است و توصیه مقامات مسئول به صاحبان سهام عدالت عدم تعجیل در فروش آن بلکه بهره گیری از پیش بینی‌های صورت گرفته در قانون است.

حالا صاحبان سهام عدالت می توانند از این امکان بهره‌مند شوند که سهام عدالت وثیقه دریافت تسهیلات برای آنها شود.

در عین حال سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت با اشاره به ورود شرکت‌های سرمایه گذاری استانی به بورس گفت: در این راستا سهام شرکت سرمایه‌گذاری استان سهام عدالت خراسان جنوبی به عنوان نخستین شرکت استانی سهام عدالت در بازار سرمایه قابل معامله خواهد بود.

سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت با بیان این که این شرکت ابتدا با سرمایه ۶ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان ثبت شد و دارای ۴۰۰ هزار سهامدار است، افزود: سرمایه فعلی شرکت سرمایه‌گذاری استان سهام عدالت خراسان جنوبی در مجموع با ارزشگذاری روز بالغ بر ۱۰ هزار میلیارد تومان است.

وی اضافه کرد: به طور معمول از این شرکت سرمایه گذاری به تمام دارندگان سهام عدالت که سهام ۵۰۰ هزار تومانی داشتند، ۱۲۴ هزار سهم ۱۰۰ تومانی تعلق یافته است.

وی تأکید کرد: با توجه به ارزش بالای این سهام‌ها در بورس، به دارندگان سهام عدالت با روش غیر مستقیم توصیه می‌کنیم در نگهداری سهام خود تلاش کنند.

 

.........آموزشی

* ویژگیهای اسباب بازی برای کودکان نابینا: تفریح یکی از پنج نیاز اصلی انسان است که باعث ایجاد حس لذت در او می شود. کودک و بزرگسال با تفریح حال بهتری پیدا می کند. یکی از تفریحات بازی کردن است. در بازی این حس یادگیری است که ایجاد لذت می کند پس هر چه بازی آموزنده تر باشد حس بهتری پیدا می کنیم. کودک در بستر بازی شرایط مختلف زندگی را درک می کند. و اتفاقات زندگی را در بازی تجربه می کند. کودک در بازی فکر می کند و افکار، تصورات و تخیلاتش را در محیطی امن پیاده می سازد این در حالیست که مادر او هنگام بازی چیزی را جدی نمی گیرد و تنها با او  بازی می کند. بچه در خاله بازی، خرید  و دکتربازی مسائلی که در زندگی روزمره می بیند و اتفاقاتی که بین پدر و مادرش می افتد را بازسازی می کند. پس بازی راهی برای پرورش فکر، احساس، جسم و روابط اجتماعی او ایجاد می کند. بهتر است وقتی می خواهیم بازی را با بچه شروع کنیم در ذهن خود هدفمان از بازی را بدانیم مثلا به این خاطر با فرزندم بازی می کنم که دستورزی او را قوی کنم. چون در این حال از اسباب بازیهایی استفاده می کنم که دستش را قوی کند یا می خواهم روابط اجتماعی را به او آموزش دهم. که برای این منظور می توانم در بازی با او قهر کنم تا یاد بگیرد چگونه با کسی که قهر کرده ارتباط بگیرد. یا می خواهم احساسات را بروز بدهم مثلا در بازی سعی می کنم کمی عصبانی شوم  تا ببینم واکنش او نسبت به احساسات طرف مقابلش چیست و چگونه آن را بروز می دهد؟ پس بچه در بازی خود را می شناسد و می تواند احساسات خودش را درک کند. حتی می تواند احساسات طرف مقابل را هم درک کند  و با او همدلی کند. پس بازی خیلی فراتر از لذت بردن و تفریح است. البته برخی از مادران بازی را خیلی جدی می گیرند و آنقدر جنبه آموزشی آن را قوی می کنند که یادشان می رود اولین هدف در بازی، تفریح کردن است و هدف دوم آموزش است. پس اگر بچه از بازی لذت نبرد مطمئن باشید آموزش را هم فرا نمی گیرد. ما در پرورش بچه دو هدف داریم حفاظت و رشد کودک. اما گاه بین بچه و والدین تعارض به وجود می آید مادر می خواهد بچه رشد کند ولی بچه می خواهد محیط امنی داشته باشد. وقتی این تعارض به وجود می آید بچه و مادر نمی توانند با هم به خوبی بازی کنند.حالاکه بازی را به مثابه بستری برای رشد بچه دانستیم اگر این بستر را با وسایل مختلف که همان اسباب بازیها هستند غنی کنیم، خیلی بهتر می توانیم به هدف خودمان برسیم. در انتخاب اسباب بازیها باید به نکاتی توجه کنیم. اول اینکه بهتر است اسباب بازی بر اساس شخصیت کودک انتخاب شود. مثلا کودکان شخصیتی خجالتی، زودرنج، کنجکاو، خونسرد، پر هیجان و پر شوردارند. همچنین در انتخاب اسباب بازی بهتر است تواناییهای کودک را در نظر بگیریم. مثلا برای بچه نابینا نباید اسباب بازیهایی انتخاب شود که نیاز به دیدن دارند مثل تفنگ که باید با آن هدفی زده شود. یا برای بچه ای که کم جان  است نباید اسباب بازی یک ماشین بزرگ و سنگین را بگیرید که نتواند بلندش کند و راحت با آن بازی کند یا برای بچه نابینا نباید اسباب بازی نوک تیز گرفته شود که ممکن است به او آسیب بزند. اسباب بازی بهتر است بر اساس میزان هوش کودک انتخاب شود گاه مادران این اشتباه را مرتکب می شوند و فرزندشان را بیش از حد باهوش می بینند و نوعی از بازی فکری را برای او می گیرند که در توان و مناسب سن بچه نیست و آن وقت که کلمه من نمی توانم در ذهن بچه برده می شود این بر اعتماد به نفس بچه تاثیر می گذارد.نکته دیگر این است که بچه باید با اسباب بازی ارتباط برقرار کند وقتی می بینید بچه ای از یک اسباب بازی خوشش نمی آید اصرار نکنید و مرتب نگویید ما پول زیادی برای این اسباب بازی داده ایم و باید حتما با این بازی بکنی. چون اگر بچه از چیزی لذت نبرد آن را کنار می گذارد و نمی تواند مانند بزرگسالان عاقلانه فکر کند. حالا برای انتخاب اسباب بازی برای کودکی نابینا ، بهتر است اسباب بازی صدا داشته باشد. مثلا زنگوله داشته باشد که بچه بتواند با اسباب بازی ارتباط بگیرد برای اینکه بچه با اسباب بازی آشنا شود اسباب بازی را به دستش بدهید تا لمس کند و آن را به او معرفی کنید مثلا این ماشین است این چرخهایش است این لامپ و این درش است یا این کاپوتش است. باید وارد دنیای فرزندتان شوید حتی می توانید خودتان چشمهایتان را ببندید و اسباب بازی را لمس کنید و بعد به دست بچه بدهید. تا متوجه شوید فرزندتان چه حسی را دریافت می کند. به خصوص برای بچه های کم بینا بهتر است اسباب بازی روشن باشد و در آن از رنگهای شاد استفاده شده باشد حتی نورانی باشد مثل اسباب بازیهایی که باطری دارند و نورانی هستند یا اسباب بازیهایی که شبرنگ هستند .. دیگر اینکه بهتر است اسباب بازی سطوحی برجسته داشته باشد مانند تلفن که دکمه دکمه است. یا توپهایی که رویشان زبر است. مثل توپ بسکتبال . که بچه آن را لمس کند و کاملا جزئیات را حس کند. توجه داشته باشید که فرزند شما قرار است در آینده خط بریل را بخواند. پس تا می توانید نوک انگشتان او را تقویت کنید. نکته دیگر اینکه بهتر است اسباب بازی متحرک باشد. شاید بگویید اگر اسباب بازی مثل توپ متحرک باشد بچه باید دنبالش این طرف و آن طرف بدود و به در و دیوار برخورد می کند. این درست است اما می توانید در مواقعی که خودتان مواظبش هستید در اتاقی که وسایل زیادی ندارد که به آنها برخورد کند به او اجازه بازی با توپ را بدهید یا به او بگویید بنشینیم  و پاهایتان را از روبرو به هم بچسبانید و بگویید توپ را به سمت هم بیندازیم. بچه باید تحرک را بفهمد. بعضی از مادران چون نگران هستند فرزندشان آسیب ببیند جلوی رشد فرزندشان را می گیرند. یعنی نه اجازه می دهند از پله ها بالا و پایین برود و نه می گذارند با توپ بازی کند و نه اینکه بدود. این رفتارها باعث می شود بچه کم کم گوشه گیر شود. در حالیکه هدف ما این است که فرزندمان را وارد جامعه کنیم. پس باید از کودکی او را حمایت کنیم تا کم کم با محیط بیرون آشنا شود. بهتر است اسباب بازی به شکل وسایل خانه باشد مثل کارد، کاسه و بشقاب اسباب بازی و با آنها خاله بازی کنید. یا وسایل دیگر خانه که مدل اسباب بازی آن وجود دارد. چون می خواهیم با کمک اسباب بازی بچه وارد اجتماع شود و باید با آنها دنیا را در ابعادی کوچکتر به او نشان دهیم. پس بهتر است اول اسباب بازی را به او نشان دهیم تا آشنا شود بعد ببینید آن اسباب بازی را می پذیرد و در مرحله بعد خودتان با آن اسباب بازی با او بازی کنید و به او آموزش دهید تا کم کم احساس امنیت کند. آن وقت خواهید دید این بچه ها چه کارهای خلاقانه ای با اسباب بازیهای خود انجام می دهند. بچه ها استفاده هایی از اسباب بازی می کنند که اصلا به ذهن شما نمی آید. مثلا ما فکر می کنیم توپ فقط برای قل خوردن است ولی بچه شما توپ را از دور توی سبد می اندازد. یا مثلا می توانید توپ را به دستش بدهید و شما به او آدرس دهید برو چپ، راست حالا سبد آنجاست و توپ را توی سبد بینداز و کودک ذوق می کند. شما با اسباب بازی می توانید کاری کنید که کودکتان به کلمه من می توانم، برسد و اعتماد به نفسش بالا برود. شما با کمک اسباب بازی می توانید یک بار زندگی کردن را به او نشان بدهید و برای این کار اصلا نیاز ندارید اسباب بازی گران تهیه کنید. هر چند اسباب بازیهایی داریم که برای کودکان نابینا تهیه شده اند ولی اگر مادر بداند هدفش از بازی با کودک چیست؟ می تواند به خوبی خلاقیت نشان بدهد. پس اسباب بازی کودک نابینا باید مناسب سازی شده، بر اساس توانایی فکری، شخصیت او مثل درون گرا یا برون گرا بودن و همچنین بر اساس توانایی، هوش و علاقه کودک انتخاب شود.

...........ورزشی

* مشکلات شناگران نابینا برای تمرینات آبی

سرمربی تیم ملی شنای نابینایان گفت: مدت ۵ ماه است که به دلیل شیوع ویروس کرونا و تعطیلی استخرها و نداشتن تمرینات آبی، شناگران دچار افت رکورد شده اند.

حمید شریفیان اظهار کرد: از زمان شیوع ویروس کرونا تا کنون به دلیل تعطیلی استخرهای سرپوشیده، شناگران تمرینات آبی نداشتند و تمرینات آنها فقط در حد بدنسازی در منزل خلاصه شده که این مسأله، سبب افت رکورد شناگران شده است.

وی درباره وضعیت محمدحسین کریمی شناگر کم بینا که رکورد ورودی بازیهای پارالمپیک توکیو را کسب کرده است، گفت: کریمی در طی مدتی که استخرها تعطیل شده تمرینات بدنسازی خود را زیر نظر من در منزل پیگیری می کند و مرتب در جریان تمرینات او از طریق فضای مجازی هستم، البته چون تمرینات آبی وضعیت ورزشکار را از لحاظ رکوردی مشخص می کند، در حال حاضر به طور دقیق نمی دانم از نظر رکوردی در چه وضعیتی قرار دارد و چقدر دچار افت رکورد شده است.

شریفیان اضافه کرد: چون هنوز مشخص نیست شناگران به توکیو اعزام می شوند یا خیر و در صورت اعزام از بین سه شناگری که رکورد ورودی را کسب کرده اند چند نفر اعزام خواهند شد، این بلاتکلیفی سبب شده تا شناگر انگیزه زیادی برای انجام تمرینات حرفه ای نداشته باشد. در حقیقت، چون مسیر افق مشخص نیست شناگر نمی داند آیا در چنین شرایطی تمرینات حرفه ای خود را جدی بگیرد یا خیر؟

سرمربی تیم ملی شنای نابینایان در پاسخ به این پرسش که در صورت اعزام کریمی به توکیو چقدر شانس کسب مدال دارد، تصریح کرد: در شنا احتمال کسب مدال در توکیو وجود ندارد و در بهترین شرایط تنها بتواند فینالیست شود و در جمع ۸ شناگر برتر قرار بگیرد. وی در پایان گفت: با توجه به این که بازیهای پارا آسیایی جوانان را در بحرین سال آینده پیشرو داریم، هدف گذاری بر این است که جوانان مستعد را در استانها شناسایی کنیم و در صورتی که ستاد مقابله با کرونا  مجوز برگزاری اردوها را بدهد، برنامه های خود را برای انتخاب تیم ملی جوانان و آماده سازی آنها برای پارا آسیایی جوانان را آغاز کنیم.

 

.........حوادث

* مکالمه رمزی دختر ربوده شده با پلیس جواب داد

ساعت ۲۳ سه‌شنبه چهاردهم مردادماه دختر جوانی در تماس با مرکز فوریت‌های پلیسی به‌صورت رمزی با مأموران صحبت و درخواست نیروی کمکی کرد که خیلی زود تیمی از مأموران کلانتری به پارک کوهستان در خیابان سعیدی اعزام شدند.

مأموران پس از ۱۵ دقیقه گشت‌زنی در پارک با دختر جوانی روبه‌رو شدند که سراسیمه به‌سمت آن‌ها در حال دویدن بود. دختر جوان اعلام کرد: در میدان قدس سوار خودروی پژو ۴۰۵ که مسافرکش بود، شدم که دو جوان مسافر دیگر نیز داخل خودرو نشسته بودند.

در اظهارات دختر جوان مشخص شد که دو پسر جوان و راننده همدست بودند و دو جوان با تهدید قمه اقدام به زورگیری کردند. دختر جوان نیز با تیزهوشی ضمن تماس با پلیس به سارقان عنوان کرد گوشی موبایل و پول به آن‌ها می‌دهد و دیگر کاری با او نداشته باشند که مأموران با شنیدن صدای دختر جوان در محل حاضر شدند. مأموران در تحقیقات میدانی موفق به شناسایی شماره پلاک خودروی پژو ۴۰۵ شدند و همین سرنخ کافی بود تا صاحب خودرو در غرب تهران دستگیر شود و دختر جوان نیز با دیدن پسر جوان عنوان کرد او یکی از زورگیران مسافرکش‌نما است.

در ادامه گوشی سرقتی از متهم کشف شد و پسر جوان که هیچ سابقه‌ای در پرونده‌اش ندارد، در اعترافاتش عنوان کرد با دو نفر از همدستانش برای سرگرمی دست به این سرقت زده است. سرهنگ میررضا بهرامی، رئیس کلانتری ۱۲۲ دربند درباره این پرونده گفت: متهم برای سیر مراحل قانونی به مرجع قضائی معرفی شد و تحقیقات برای دستگیری دو متهم دیگر ادامه دارد.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *