شناسه خبر: 21494 منتشر شده در مورخ: 1399/5/16 ساعت: 00:11 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه پنجشنبه 16 مرداد 1399

روزنامه پنجشنبه 16 مرداد 1399

عناوین امروز: لبخند بزن امام - بهره مندی اقشار آسیب پذیر از سود صندوق های بیمه ای - اولویت اول دولت رسیدگی به مشکلات معیشتی مردم است - راه اندازی اتاق چند حسی در مشهد - آمار بالای درگیری نیروهای سلامت با کرونا - فعالیت 600 ورزشکار زیر نظر هیأت نابینایان آذربایجان شرقی - قتل هولناک مادر و نوزاد - چاردیواری

روزنامه «ایران سپید»

پنجشنبه 16 مرداد 1399

16 ذی الحجه 1441

6 اگوست 2020

سال بیست و چهارم شماره 6482

صاحب امتیاز:

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

پیشاپیش فرا رسیدن عید غدیر عید بزرگ ولایت را به خوانندگان گرامی شادباش میگوییم

........عناوین............

لبخند بزن امام

بهره مندی اقشار آسیب پذیر از سود صندوق های بیمه ای

اولویت اول دولت رسیدگی به مشکلات معیشتی مردم است

راه اندازی اتاق چند حسی در مشهد

آمار بالای درگیری نیروهای سلامت با کرونا

فعالیت 600 ورزشکار زیر نظر هیأت نابینایان آذربایجان شرقی

قتل هولناک مادر و نوزاد

چاردیواری

.......یادداشت

* لبخند بزن امام

برخاست و رسالتش را تکمیل کرد؛ می‏‌دانست باغ فردا را چه گل‌‏هایی روشن می‏‌کند. غمگین علف‏‌های هرزه بود؛ و سرمست از عطر گل‏هایی که در راه بودند.
آهای، مردم! این، آخرین ودیعتی است که عشق بر شانه‏‌های خسته ولی صبور من گذاشته؛ مژده می‌‏دهم شما را به پیوند خدا و ملکوت با زمین، به پیوند بی‏‌وقفه نور و رنگین کمان، به بارانی که ریشه در خاک دارد و آسمان به شستن سر و روی خودش با آن، مباهات می‏‌کند.
خورشید نورش را از چشم‏‌های صبور این مرد می‏‌گیرد. ستاره‌‏ها تلالؤ آسمانی خنده‌‏های او هستند. هر چند این مرد غمگین کم می‏‌خندد؛ امّا باور کنید وقتی بخندد، دنیا را بهاری می‌‏کند!
بخند علی! تو می‌‏دانی تمام پیامبران قبل از منی! تو ادامه همه دلتنگی‌‏های من و حرا هستی! تو معنی دهنده تمام گریه‌‏های شبانه نوحی! تو هیبت موسا داری! تو نفس عیسا داری! تو از خون ابراهیمی، از تبار اسماعیل، از سلاله عشق، تو محمدی! تو من هستی و من توام؛ در آیینه وحدت ازلی!
بخند علی و دستی را که بالا می‏‌برم، ایستاده نگه دار! تا تاریخ زیر سایه آن بخندد، تا فردا از سر انگشت‌‏های تو اجازه ورود بگیرد، تا عشق حق داشته باشد از این همه باران بی‏‌وقفه‏‌ای که بر این دل‏‌های خسته باریدیم، بگوید! حالا رنگین کمان چشم‌‏های تو معنای همه باران‏‌هاست. حالا منم و دست‏‌های تو و تویی دست نیاز این خاکِ مشتاق!
آن سوتر از برکه، در صحرا غلغله برپاست. شاد باش گویان از راه می‏‌رسند؛ امّا کائنات به تهنیت مردی می‌‏آید که صبوری سالهای سخت فردا از چشم‌‏هایش هویداست و به همه دشنه‏‌هایی که در راهند با لبخندی به وسعت این کویر مینگرد... بگذار سکوت علی پایانی باشد بر همه زخم‌‏های تاریخ؛ امّا فریاد آسمان از همین دقایق جاری برمی‌‏خیزد. لبخند بزن علی! عید لبخند است، هر چند دلت اندوه کوه‏‌ها را بکشد... لبخند بزن مولا! لبخند بزن امام! لبخند.

 

...........ویژه

* بهره مندی اقشار آسیب پذیر از سود صندوق های بیمه ای

دهک های پایین جامعه, از سود حاصل از سپرده گذاری مردم در صندوق بیمه ها در قالب کارت های اعتباری بهره مند می شوند.

این خبر را محمد شریعت مداری, وزیر تعاون, کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد و در تشریح آن اظهار داشت: به دنبال ایجاد شرایط مطلوبی هستیم که از اعتبارات مردم  در صندوق ها، قدرت خرید اقشار آسیب پذیر را از طریق صدور کارت اعتباری و کارت خرید از طریق شبکه بانکی افزایش دهیم. تیمی برای بررسی ابعاد این موضوع تشکیل شده و در حال حاضر از طریق بانک مرکزی در حال پیگیری هستیم، امیدواریم در اولین فرصت ممکن این کار را عملیاتی و قدرت خرید دهک‌های پایین جامعه را افزایش دهیم.

شریعتمداری معتقد است: اجرای این طرح گام بزرگی در تأمین نیاز های معیشتی دهک های پایین جامعه است: اجرای طرح مذکور قدرت خرید طبقه قابل ملاحظه‌ای از جامعه را که به نحوی با صندوق های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارتباط دارند, افزایش می‌دهد. این طرح از موضوعاتی است که به دنبال اجرایی سازی آن در ماه‌های آینده هستیم که در صورت تحقق، گام بسیار بزرگ و خبر خوشی برای طبقه‌های پایین جامعه خواهد بود.

* امروز آیین اختتامیه ی جشنواره ی تئاتر معلولان منطقه ی «زاگرس-آفتاب» به صورت مجازی برگزار می شود. این خبر را چند روز قبل از شروع جشنواره, مسعود فیروزی, معاون توانبخشی بهزیستی خراسان رضوی به ایران سپید گفته بود.

در تازه ترین خبر, فریبا بریمانی, مدیر کل دفتر توانبخشی روزانه و توان پزشکی بهزیستی کشور گفته که  جشنواره های منطقه ای تئاتر افراد دارای معلولیت به دنبال برنامه های یکپارچه سازی و تلفیق اجتماعی معلولین و با تأکید بر ترویج و گسترش فرهنگ دسترسی به امکانات فرهنگی هنری برای همگان، ایجاد زمینه های تعامل، تبادل تجربه ها و اطلاعات و دستیابی به تازه ترین دستاوردهای نمایشی افراد دارای معلولیت، بصورت سالیانه طراحی و اجرا می شود.

وی در خصوص تغییر ساختار برگزاری جشنواره از شش منطقه به سه منطقه, صرفه جویی در منابع را عنوان کرد و افزود: درسال ۹۸ به دلیل صرفه جویی در منابع، شش جشنواره منطقه ای تجمیع و در قالب سه منطقه طراحی و برنامه ریزی شد که یک منطقه آن  در آذرماه ۹۸ و به صورت حضوری اجرا  و دو منطقه دیگر نیز به دلیل شیوع کرونا به سال ۹۹ موکول شد.

مدیر کل دفتر توانبخشی روزانه و توانپزشکی با اشاره  به موج جدید شیوع بیماری کرونا در سال جاری گفت: به منظور حفظ سلامت شرکت کنندگان ، جشنواره تئاتر مناطق «آفتاب و زاگرس» به صورت غیرحضوری برنامه ریزی شد که در حال حاضر در استان خراسان رضوی در حال برگزاری است.

بریمانی در خصوص استان های شرکت کننده در این جشنواره نیز گفت: افراد دارای معلولیت با اختلالات بینایی،شنوایی،ذهنی،اعصاب و روان و سالمندان از استان های ایلام، اصفهان، البرز، تهران، چهار محال و بختیاری، قم، کردستان، کرمانشاه، لرستان، مرکزی و  همدان در این جشنواره شرکت کرده اند. 

وی در خصوص ترکیب هیئت داوران این جشنواره نیز اظهار داشت: ارزیابان جشنواره در قالب دو گروه داوری شامل ۶ متخصص در حوزه هنرهای نمایشی به همراه ۲ کارشناس حوزه توانبخشی، فیلم ۱۵۹ نمایشنامه ارسال شده به دبیرخانه  این جشنواره را در سه بخش صحنه ای بزرگسال،کودک و نوجوان و  خیابانی ارزیابی می کنند و از این تعداد نمایشنامه، ۳۰ گروه نمایشی برتر به تفکیک گرایش شامل ( نمایشنامه نویسی، کارگردانی، بازیگری، طراحی صحنه ، لباس، گریم، نور، موسیقی، پوستر و بروشور) در مرحله نهایی پذیرفته و معرفی می شوند.

بریمانی همچنین بر برگزاری اختتامیه ی جشنواره به صورت مجازی تأکید کرد و از کسانی که علاقه مند تعقیب این برنامه هستند خواست از طریق نشانی جشنواره, برنامه ی اختتامیه را تماشا کنند: علاقه مندان می توانند برای تماشای پخش مستقیم و مجازی مراسم اختتامیه در روز ۱۶ مرداد ماه به لینک ۴۵.۱۵۹.۱۹۸.۱۱ مراجعه کنند.

جشنواره تئاتر معلولان مناطق «زاگرس و آفتاب» کار خود را از 13 مرداد آغاز کرد و امروز با معرفی برگزیدگان خود, به کارش پایان می دهد. گفتنی است جوایز نقدی، تندیس، دیپلم افتخار و لوح تقدیر برگزیدگان به استان ها ارسال خواهد شد.

 

.........اخبار روز

* اولویت دولت رسیدگی به مشکلات معیشتی مردم است

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری شرایط و مسائل اقتصادی کشور را ویژه و جدی دانست و گفت: اولویت نخست دولت رسیدگی به مسائل و مشکلات معیشتی مردم و مسائل اقتصادی کشور است و تلاش می‌کنیم تاحدی که مقدور باشد برنامه توسعه کشور هم انجام شود.

* قالیباف رئیس مجلس گفت: به دنبال آن هستیم که مسکن احتکار نشود

کسی که 10 خانه دارد، باید خانه‌هایش را عرضه کند، نباید این خانه‌ها خالی بماند، اما اینکه چرا فردی10 خانه دارد باید در جای دیگر بررسی شود.

ما با بررسی طرح اخذ مالیات از خانه‌های خالی به دنبال آن هستیم که مسکن احتکار نشود.

قصد ما از بررسی این طرح این است که خانه‌ای که با سرمایه کشور ساخته شده، در سفته‌بازی قرار نگیرد و عرضه شود.

* دو نماینده جامانده از مجلس پست دولتی گرفتند!!

امروز دو نماینده جامانده از انتخابات مجلس یازدهم پست دولتی گرفتند

سید فرید موسوی نماینده مجلس دهم که به دلیل رای نیاوردن نتوانست در مجلس جدید باشد عضو هیئت مدیره بانک ملی شد و ایمن آبادی نماینده رد صلاحیت شده توسط شورای نگهبان رئیس سازمان نقشه برداری شد.

* انفجار بیروت دارای پیامدهای سیاسی است

زارعی کارشناس تحولات غرب آسیا:

بیروت کلا به سه بخش تقسیم می‌شود، یک بخش جنوب بیروت است که شیعه نشین است، بخش دیگر، بیروت غربی است که سنی نشین است و از سایر مناطق بیروت پیشرفته تر محسوب می‌شود، بخش سوم هم  بیروت شرقی است که مسیحیان در آن سکونت دارند.

انفجار بیروت در منطقه ای رخ داد که موقعیت اقصادی لبنان به شمار می‌رود، معتقد است این منطقه اصلا مکانی برای فعالیت‌های نظامی یا شبه نظامی نبوده است.

اکنون نمی‌توان درباره توطئه آمیز بودن یا عادی بودن انفجار بیروت نظر داد ولی این ماجرا تأتیر زیادی به جای خواهد گذاشت چراکه طی 70 الی 80 سال گذشته در لبنان ما شاهد فاجعه به این بزرگی نبوده‌ایم.

* کرونا احتمالاً تا ۱۰ سال دیگر همراه ما است

نشیبی، متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری:

 طبق گزارش اخیر سازمان بهداشت جهانی، احتمالاً تا ۱۰ سال آینده کرونا با ما خواهد بود بنابراین به نظر می‌رسد روند موارد بستری در برخی مواقع سیر افزایشی و در برخی مواقع سیر نزولی داشته باشد و حذف موارد را نخواهیم داشت.

 

 

.....گفتگوی ویژه

* راه اندازی اتاق چند حسی در مشهد: کلنگ اولین مرکز تخصصی پیش دبستانی ویژه دانش آموزان آسیب دیده بینایی کشور در مشهد زده شد. این مرکز در آموزشگاه عمرانی واقع در ناحیه 4 مشهد قرار دارد. دکتر مهدی قاسمی پور، رئیس آموزش و پرورش خراسان رضوی در باره این مرکز می گوید: یکی از دوره های بسیار مهم در آموزش دانش آموزان آسیب دیده بینایی، دوره پیش از دبستان است در این دوره هدف ما رشد همه جانبه کودکان است. به همین دلیل این دوره باید از فعالیتهایی تشکیل شود که در کنار پر کردن اوقات فراغت کودک باعث رشد جسمی و ذهنی کودک شود. خیلی از کودکان دارای ضایعه بینایی حالت انفعالی یا غیر فعال دارند. این حالت نتیجه کم بینایی این کودکان نیست بلکه محصول این است که کودک انگیزش سازمان یافته خوبی برای تحرک ندارد. برای یک کودک بینا محیط پر از انگیزه های بینایی است که کودک می تواند به سوی آنها حرکت کند ولی برای کودک نابینا این انگیزه ها وجود ندارد و این نبود انگیزش دیداری باعث می شود کودک برای به دست آوردن آنها  تلاشی نداشته باشد که این خود به خود به کاهش سطح تعامل محیط فیزیکی و کودک منجر می شود که نتیجه آن ضعف فعالیتهای مطلوب ذهنی دانش آموز آسیب دیده بینایی خواهد بود. به همین دلیل آموزشهای پیش از دبستان از ضرورت بسیار بالایی در تعلیم و تربیت دانش آموزان آسیب دیده بینایی برخوردار است.

قاسمی پور ادامه می دهد: اتاق چند حسی  ویژه دانش آموزان  آسیب دیده بینایی افتتاح شده است و شامل دو قسمت است یک قسمت اتاق تاریک که برای آموزش به کودکان اوتیسم نابینا و کم بینا و همچنین دانش آموزان نابینای چند معلولیتی به کار می رود. در این اتاق از نورپردازی و درست کردن اشکال و حروف با نور برای آموزش و تخلیه هیجانی و آرامش کودک استفاده می شود قسمت دوم اتاق تاریک شامل پنلها و وسایل حسی است که برای پرورش و تقویت همه جانبه حواس و ادراکات شنیداری، دیداری، لامسه و به ویژه حس عمقی در کودکان آسیب دیده بینایی کاربرد دارد و باعث افزایش توجه و تمرکز کودک می شود در ضمن درگیر کردن همزمان حواس اینگونه دانش آموزان باعث افزایش عملکرد آنها خواهد شد.  رئیس آموزش و پرورش خراسان رضوی در باره ضرورت احداث اتاق چند حسی در مدارس نابینایان نیز می گوید: اتاق چند حسی باعث تقویت حواس مختلف، افزایش توجه و تمرکز، رشد مهارتهای شناختی و افزایش ارتباط گفتاری و غیر گفتاری می شود و فرصتی را فراهم می کند تا دانش آموز آسیب دیده بینایی تعامل، تجربه خود تنظیمی و خود کنترلی را در خود به وجود آورد. در این اتاق با استفاده از بازی و یادگیری به کودک آرامش آموزش داده می شود و کودک آرام می شود و عواطف او بهبود می یابد و همچنین باعث بهبود مهارتهای درشت و ظریف دست و انگشتان می شود حس عمقی یک روش علمی برای تکامل و پیشرفت فعالیتهای حسی و حرکتی است و تمرین آن باعث می شود کارکردهای سیستم عصبی مرکزی هماهنگ شده و در نهایت منجر به رشد مهارتهای حرکتی کودکان نابینا و مخصوصا کودکان نابینایی که اوتیسم هم هستند می شود. بعلاوه باعث می شود سیستم عصبی مرکزی بتواند اطلاعات حسهای مختلف را یکپارچه کند و شخص را قادر می کند تا به محیط پیرامون خود عکس العمل مناسب نشان دهد و با دریافت تجربه های حسی مختلف از محیط به آرامش درونی برسد.   

 

...........بهداشت و سلامت

* آمار بالای درگیری نیروهای سلامت با کرونا: معاون آموزشی و پژوهشی سازمان نظام پزشکی ایران، آمار ابتلای کادر درمان به کرونا در کشورمان را بسیار بالا عنوان کرد.

علی رضا سلیمی گفت: متأسفانه ابتلای کادر درمان به کرونا چند برابر آحاد جامعه است. این وضعیت در تهران بسیار بیشتر است.

رئیس انجمن بیهوشی ایران، با عنوان این مطلب که فقط بیش از ۶ هزار نفر از نیروهای سلامت در تهران به کرونا مبتلا شده اند، گفت: بیش از ۱۵۰ نفر در تهران در راه خدمت به بیماران جان خود را از دست داده اند.

سلیمی به درگیری متخصصین بیهوشی با بیماری کرونا اشاره کرد و افزود: روز گذشته یک متخصص بیهوشی با ۲۰ سال تجربه را از دست دادیم که جایگزین چنین افرادی سخت است.بستری ۴ متخصص بیهوشی در یک اتاق بر اثر ابتلاء به کرونا، بسیار دردآور است.

معاون آموزشی و پژوهشی سازمان نظام پزشکی ایران، از مردم خواست علاوه بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی که شامل ماسک زدن، رعایت فاصله گذاری فیزیکی و شستن دست‌ها است، از حضور در تجمعات بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی خودداری کنند.

سلیمی درباره وضعیت تخت‌های آی‌سی‌یو، گفت: تا حدودی در رفتار ویروس کرونا و مشکلاتی که در بیمارستان‌ها بوده نسبت به اسفند ۹۸ تغییراتی داشتیم. در اسفند بیماران زیادی به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کردند، اما تعدادی از آنها حال عمومی خوبی داشتند و به منازل برگشت داده می‌شدند، اما در حال حاضر بیمارانی که به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند، بیماران بدحالی هستند که عمدتاً نیاز به بستری در آی‌سی‌یو و مراقبت‌های ویژه دارند که این موضوع کار را در بیمارستان‌ها بیشتر کرده و باعث شده نیاز ما از تخت‌های معمولی به سمت تخت‌های ویژه برود و فشار زیادی روی برخی تخصص‌ها به ‌ویژه روی متخصصین بیهوشی و مراقبت‌های ویژه افزایش یابد

 

........ورزشی

* فعالیت 600 ورزشکار زیر نظر هیأت نابینایان آذربایجان شرقی

رئیس هیأت ورزش نابینایان استان آذربایجان شرقی گفت: 300 ورزشکار در ورزش حرفه ای و 300 نفر در ورزش همگانی، زیر نظر هیأت نابینایان آذربایجان شرقی فعالیت می کنند.

خسرو سلیمینیا در گفتگو با ایران سپید در خصوص وضعیت ورزش نابینایان در استان آذربایجان شرقی گفت: 5 هیأت فعال در استان ما وجود دارد که شهر های تبریز، میانه، مراغه، مرند و هشترود را شامل می شود.

وی افزود: 9 رشته ورزشی را در بخش آقایان و 4 رشته در بانوان را تحت پوشش داریم که در مجموع 300 نفر در حوزه ورزش حرفه ای و 300 نفر در بخش ورزش همگانی فعالیت می کنند. سلیمینیا از کوهنوردی به عنوان یکی از فعالترین رشته های ورزش همگانی این هیأت اشاره کرد و اظهار داشت: تیم کوهنوردی ما شامل 15 نفر از نابینایان استان است که تا کنون توانستیم دو بار به قله دماوند صعود کنیم. همچنین 7 صعود به قله سبلان، 14 صعود به قله سهند، یک صعود به قله تفتان در سیستان و بلوچستان و فتح قله کلیمانجارو در کشور تانزانیا در سال 84، یکی دیگر از افتخارات تیم کوهنوردی نابینایان استان آذربایجان شرقی بوده است.

وی در خصوص زیرساخت های ورزش نابینایان در آذربایجان شرقی گفت: تا پیش از سال 1390 مجبور بودیم از سالن های بهزیستی، اداره ورزش و جوانان یا بنیاد جانبازان استفاده کنیم. اما به مدد دولت نهم و دستور آقای احمدینژاد، یک سالن چند منظوره ساخته شد و در سال 90 در اختیار هیأت قرار گرفت. خوشبختانه در این سالن بیشتر رشته ها را تحت پوشش داریم. یک اتاق برای شطرنج، سالن جودو، سالن فوتبال پنج نفره و گلبال و همچنین تمرینات دو و میدانی و بدنسازی در مجموعه ورزشی ما وجود دارد. سلیمینیا بیان کرد: در سایر شهرستان ها سالن اختصاصی نداریم و ورزشکاران سالن های اداره ورزش و جوانان را در هفته اجاره می کنند. البته گاهی اوقات روز های جمعه به تبریز می آیند و از مجموعه چند منظوره تبریز استفاده می کنند و گاهی مسابقاتی را نیز میان نابینایان استان برگزار می کنیم.

رئیس هیأت ورزش نابینایان استان آذربایجان شرقی در خصوص استعدادیابی این هیأت گفت: حدود 5 سال است که مربی استعدادیاب داریم و آنها به مدارس ویژه نابینایان مراجعه می کنند و بسته به استعداد هر فرد، آنها را به مربیان رشته های مختلف معرفی می کنند. در رشته دو و میدانی فعالیت های گسترده داریم و حتی در حال حاضر با وجود کرونا تمرینات تیم دو و میدانی ما در فضای باز هر روز پیگیری می شود. امیدواریم امسال سه نفر را در این رشته در تیم ملی داشته باشیم.

سلیمینیا در پایان به دوچرخه سواری به عنوان یکی دیگر از رشته های فعال هیأت آذربایجان شرقی اشاره کرد و افزود: 6 سال است که در سالگرد رحلت امام مسیر 720 کیلومتری تبریز تا حرم امام را به مدت 5 روز با دوچرخه های دو نفره رکاب میزنیم.

امیر سرمدی

.........حوادث

* قتل هولناک مادر و نوزاد

همزمان با کشف اجساد مادر و پسر یک سالهاش در خانه شان واقع در منطقه بهارستان رسیدگی به این جنایت هولناک با دستور دادستان بهصورت ویژه در دستور کار کارآگاهان پلیس قرار گرفت.

حدود ساعت 12 ظهر روز یکشنبه دوازده مرداد ماجرای قتل هولناک زن 23 ساله و کودک یکساله اش به نام ارسلان اعلام شد. در بررسیها مشخص شد این زن جوان به همراه کودک یکساله اش به طرز فجیعی با چاقو سرشان بریده شده است. صادقی دادستان شهرستان بهارستان درباره قتل زن جوان و کودک یکساله اش گفت: شوهر این زن جوان به همسرش زنگ زده و وقتی زن جوابگوی تلفن نبوده است به خانه سر میزند و با اجساد غرق به خون زن جوان و کودک یکساله اش روبه رو میشود که بلافاصله با پلیس تماس گرفته و موضوع جنایت هولناک را اطلاع میدهد.

صادقی بیان کرد: شوهر این زن به خاطر نگرانی به خانه سرکشی میکند که صحنه کشته شدن زن و کودکش را میبیند و در بررسیها از صحنه قتل چاقویی که قاتل از آن برای کشتن زن و کودک اش استفاده کرده بود، کشف شد. در بازجویی از شوهر این زن نکته مشکوکی به نظر نمیرسید که وی مظنون به قتل باشد و درصدد هستیم با بازبینی دوربینها و اقدامات کارآگاهان بتوانیم قاتل را پیدا کنیم. دادستان بهارستان خاطرنشان کرد: شوهر این زن در بازجوییها عنوان داشته که هیچ اختلافی بین او و همسرش وجود نداشته است. از اینرو باید تا تکمیل شدن اطلاعات و نتیجه آزمایشات DNA صبر کرد. وی با اشاره به اینکه هنوز سرنخی از جزئیات این ماجرای هولناک به دست نیامده است، عنوان داشت: تا دستگیری عامان این قتل قطعاً هولناک تحقیقات بجد ادامه خواهد داشت.

........چاردیواری

* با سلام و درود به خوانندگان ایران سپید و همراهان همیشگی ما در عرصه توزیع دانش و اطلاع رسانی. عید گذشته قربان و عید پیش روی غدیر را تبریک می گویم و برای شما در این روزها مانند هفته ها و ماه های اخیر همچنان آرزوی سلامتی به عنوان اولویت درجه اول این روزها را دارم. تماس ها و پیامک هایی از شما در رابطه با تغییر وضعیت تولید و پخش بسته صوتی ایران سپید داشتیم از جمله با استفاده از یادآوری خانم کبری شمس از قم و آقای هادی ندیمی که تأکید کرده اند بر شکل روزانه پخش پادکست و یا تبدیل پادکست هفتگی به چند فایل و ارسال آن ها در قالب یک فلدر و با اشاره به نظر سایر دوستان به اطلاع می رسانم که واقعاً امکان تداوم پخش پادکست صوتی روزانه ایران سپید در شرایط فعلی اگر نگویم غیر ممکن بسیار سخت بود. دوستان در نظر بگیرید که تحریریه ایران سپید به صورت دورکاری و در منازل خودشان کار می کنند و برای تدارک یک بسته صوتی بیست الی سی دقیقه روزانه عملاً چندین ساعت کار مداوم احتیاج است به شکل گروهی برای تولید این پادکست تماس هایی که خبرنگاران باید بگیرند با افرادی که در پی مصاحبه و گفتگو با آن ها هستد پیگیری آن از مسئولان برای تنظیم دقیق خبرها برای گردآوری اطلاعات لازم پاسخگویی به نیازهای شما و مسائل دیگر همگی واقعاً انجامشان در منازل و در شرایط فعلی سنگین بود در نتیجه واقعاً امکان تداوم پادکست روزانه وجود نداشت بویژه اینکه ما این تصمیم را همزمان با تصمیم به  انتشار روزنامه بریل از  4 مرداد گرفتیم که در آخرین لحظات این بحث تغیر کرد واما قرار بود نسخه بریل هم بیرون بیاد و تدارک یک پاکست روزانه در کنارتولید روزنامه بریل روزانه بسیار سخت بود و عملاً امکان پذیر نبود. در نتیجه هفته نامه صوتی ما را قبول کنید به عنوان یک هدیه ویژه در سال 99 برای شما و این قول را به شما دادیم و می دهیم که همزمان با انتشار نسخه بریل هم این بسته صوتی هفتگی همچنان در اختیار شما باشد و سعی کنیم در آن به بخشی از نیازهای شما پاسخ دهیم. در هفته نامه صوتی ما امکان پاسخگویی بیشتری به آیتم های نیازهای شما داریم به نسبت روزنامه بریل و آنلاین و از این ظرفیت می توانیم برای ارضای بیشتر نیازهای اطلاعاتی شما استفاده کنیم. دوستان دیگری در مورد محتوای پادکست اظهار نظر کرده اند که از آنها سپاسگزاریم و از بقیه دوستان می خواهیم که در مورد هفته نامه صوتی ایران سپید حتماً اظهار نظر کنید پیشنهاد بدید برای اینکه دست ما برای پاسخگویی به نیازهای شما در این هفته نامه صوتی به نسبت روزنامه مکتوب بسیار بازتر است و می توانیم از این ظرفیت اضافی استفاده کنیم. آقای مداحیان از دزفول در مورد نیاز به کتاب گفتند و اینکه در این روزها متأسفانه کتابخانه ها عمدتاً تعطیل هستند و از ارسال کتاب برای افراد نابینا معذورند که البته مشکل جدیست و قاعدتاً کتابخانه ها از نظر ارسال مرسولات نباید با مشکلی روبر باشند آنچه مشکل ساز است عدم حضور کتابداران عزیز ما در محل کار است که بتوانند تدارک کتاب ببینند به نظر می رسد که این بحث با شیفتی کردن کتابدارها و نه الزاماً تعطیلی کل کتابخانه ها می تواند در عین حفظ سلامتی این عزیزان به توسعه دسترسی افراد نابینا به کتاب بویژه در ایام کرونا و خانه نشینی کمک کند. حتماً این مسئله را با نهاد عمومی کتابخانه ها و کتابخانه های دیگر مثل حسینه ارشاد در میان خواهیم گذاشت و پیگیر خواهیم بود. آقای ستوده در مورد کتاب عصای سفید جویا شدند این کتاب متأسفانه نه به صورت بریل نه به صورت گویا در اختیار نیست و فقط می توان با استفاده از نسخه اصلی آن در کتابخانه مرکزی اقدام به تولید فایل صوتی این کتاب نمود که حتماً با مسئولان ذیربط  برای تولید این فایل صحبت خواهیم کرد. در پایان با تأکید بر انتظار دریافت پیشنهادات شما در مورد هفته نامه صوتی ایران سپید حجم آن، کیفیت آن، محتوای آن و همچنین روزنامه آنلاین امیدوارم که بتوانیم در ماه های پیش رو نسخه بریل را مجدد منتشر کنیم و به هیچ عنوان از اهمیت دسترسی شما عزیزان به نسخه بریل به عنوان یکی ازضروری ترین زیرساخت های افزایش سواد در میان افراد نابینا و کم بینا غافل نیستیم به امید نزدیکی آن روز شما را تا گفتگوی بعدی به خدای متعال می سپارم. ایام به کام مراقب سلامتی خود و اطرافیانتان باشید و از هر فرصتی برای آموختن استفاده کنید.

 

 

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *