شناسه خبر: 21443 منتشر شده در مورخ: 1399/5/8 ساعت: 23:31 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه پنجشنبه 9 مرداد 1399

روزنامه پنجشنبه 9 مرداد 1399

عناوین روز: سلام بر عرفه دریای رحمت الهی - جزییات اقدامات رفاهی دولت برای حمایت از خانواده‌ها/ تخصیص ۳۹۸ میلیارد ریالی بهزیستی به مددجویان - کنکور برگزار میشود - گفت و گوی ایران سپید با معاون توانبخشی خراسان رضوی درباره ی جشنواره ی تئاتر زاگرس و آفتاب - مراجعه بهبود یافتگان کرونا برای اهدای پلاسما - موزه ای که توانمندی نابینایان را به تصویر می کشد - گزارش مالی فدراسیون ابهام داشت/جزئیات گزارش خزانه دار در اختیار استان ها قرار گیرد - خرید بازی اینترنتی از کارت مادر - چاردیواری

روزنامه «ایران سپید»

پنجشنبه 9 مرداد 1399

9 ذی الحجه 1441

30 جولای  2020

سال بیست و چهارم شماره 6476

صاحب امتیاز:

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

پیشاپیش فرارسیدن عید قربان عید عزت و بندگی را به همه خوانندگان گرامی شادباش میگوییم.

........عناوین............

سلام بر عرفه دریای رحمت الهی

جزییات اقدامات رفاهی دولت برای حمایت از خانواده‌ها/ تخصیص ۳۹۸ میلیارد ریالی بهزیستی به مددجویان

کنکور برگزار میشود

گفت و گوی ایران سپید با معاون توانبخشی خراسان رضوی درباره ی جشنواره ی تئاتر زاگرس و آفتاب

مراجعه بهبود یافتگان کرونا برای اهدای پلاسما

موزه ای که توانمندی نابینایان را به تصویر می کشد

گزارش مالی فدراسیون ابهام داشت/جزئیات گزارش خزانه دار در اختیار استان ها قرار گیرد

خرید بازی اینترنتی از کارت مادر

چاردیواری

 

.............شعر  

* سلام بر عرفه دریای رحمت الهی.

عـرفـه آمــده و بـاز صـدایم کردی' میهمـان حـرمِ  جود و سخـایم کردی; فرصت دیگری آمـد که مـرا عفو کنی, تا ببخشی گنهـم را تو صدایم کردی; دل ما را بسوی خویش کشیدی یا رب,بـاز از پنجـۀ این نفس  رهایم کردی;کرمت هیچ مرا فـرصت گفتـار نـداد,هرچه می خواستم ای دوست  عطایم کردی. حـالم ازحال دعـای عـرفه بخشیدی,بـا چنین حـال تو راهی منـایم کردی;همره زمـزم اشکی که مرا بخشیـدی,حاجی کعبــه ایمــان و  وفایم کردی.

.........ویژه

* جزییات اقدامات رفاهی دولت برای حمایت از خانواده‌ها/ تخصیص ۳۹۸ میلیارد ریالی بهزیستی به مددجویان

سازمان بهزیستی کشور ضمن تشکیل جلسات متعدد کمیته پیشگیری از بیماریهای واگیردار و اقدامات پیشگیرانه، اقداماتی را برای حمایت از اقشار آسیب پذیر در شرایط شیوع کرونا در نظر گرفت که براین اساس مبلغ ۱۰۰ میلیارد ریال به حساب ۴۰ هزار نفر معلولان ضایعه نخاعی شدید و خیلی شدید مستقر در منزل برای تهیه اقلام بهداشتی و ضدعفونی جهت پیشگیری از کرونا واریز شد.

همچنین ۵۸ میلیارد ریال از سوی سازمان بهزیستی کشور به مراکز اقامتی درمان و بازتوانی معتادین، برای اجرای دستورالعمل‌های پیشگیری و کنترل کووید ۱۹ با سرانه هر مرکز ۵ میلیون تومان اختصاص یافت.

سازمان بهزیستی کشور ۲۴۰ میلیارد ریال به مراکز شبانه‌روزی نگهداری سالمندان و معلولان با ظرفیت ۴۸ هزار نفر برای هر نفر پنج میلیون ریال تخصیص داد./ایرنا

*  نحوه جمع آوری نذورات مردمی در عید قربان اعلام شد

دکتر ذوالفقار یزدان مهر با اشاره به روشهای جمع آوری نذورات شهروندان و خیرین در عید قربان، گفت:به منظور دریافت نذورات نقدی خیرین که ازروز ۱ تا ۱۷ ذی الحجه امسال عملیاتی می شود، روش های مختلفی همچون مراجعه به وب سایت سازمان بهزیستی به نشانی اینترنتی www.behzisti.ir، اپلیکیشن های:(سکه، آپ، ۷۲۴، تاپ، جیرینگ، همراه کارت، ستاره اول) و کدهای دستوری #۹* ۷* * ۷۳۳*  و #۵* ۵* ۷۴۱*  در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است تا بتوانند کمک های نقدی خود را مستقیم و متناسب با نیت خود، به دست نیازمندان و مددجویان سازمان بهزیستی برسانند.

*  شیوه‌نامه حمایت از معلولان شیراز تدوین می‌شود

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز گفت: در راستای وظایف شهرداری در تبیین حقوق شهروندی و با همکاری مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر شیراز شیوه‌نامه حمایت از افراد دارای معلولیت تدوین می‌شود.

 

........اخبار روز

* کنکور برگزار میشود

 واعظی: با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی کنکور امسال در چهار روز برگزار می‌شود .

* برگزاری مراسم محرم با اعمال شرایط خاص / پیشنهاد لغو طرح ترافیک به ستاد کرونا

معاون کل وزارت بهداشت:

 اکنون تنها 5 استان در وضعیت قرمز نیستند که در مجموع 10 میلیون و 400 هزار نفر جمعیت دارند و این یعنی 72.5 میلیون نفر در استان‌های قرمز زندگی می‌کنند.

 پیشنهاد لغو طرح ترافیک به ستاد مقابله با کرونا ارائه شده است. 

 موارد بستری کرونا همچنان افزایشی است.

 فوتی‌های ناشی از کرونا، بیش از یک پنجم کل فوتی‌های کشور است. امسال در برگزاری مراسم محرم، شرایط خاصی اعمال خواهد شد. اصل تجمع مغایر پروتکل و دستورالعمل است.

*  گرمای هوا باعث فشار به تجهیزات شبکه توزیع برق می‌شود/مصرف بیش از حد برق علت خاموشی‌ها

کامبیز ناظریان، قائم مقام شرکت توزیع برق تهران :

در حال حاضر در کشور چیزی بالغ بر 15 هزار کیلومتر شبکه برق داریم که ممکن است با گرم شدن هوا این کابل‌ها ذوب و یا با مصرف بیش از حد فیدر برق از شبکه خارج شود.

گرمای هوا باعث تبادل حرارتی عبور جریان برق می‌شود، با توجه به اینکه استفاده از برق در هوای گرم بیشتر می‌شود فشار مضاعفی بر تجهیزات وارد می‌شود و ممکن است از دسترس خارج شوند.

برنامه ریزی ما به گونه‌ای است که خاموشی در تهران نداشته باشیم و اینگونه از مسائل مربوط به فشار بیش از حد به شبکه انتقال توزیع است.

برنامه‌ریزی برای خاموشی از جهت تولید نداریم اما مصرف بیش از حد برق باعث اُفت ولتاژ می‌شود و ناچار برای اعمال مدیریت بار و خاموشی می‌شویم.

*  متوسط قیمت مسکن در تهران ۲۱ میلیون تومان

بانک مرکزی:

 تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در تیرماه سال ۱۳۹۹، به ۱۴ هزار واحد مسکونی بالغ شد که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۹۳.۳ درصد افزایش نشان می‌دهد.

متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده در تهران ۲۰۹.۱ میلیون ریال بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۵۶.۶ درصد افزایش نشان می‌دهد.

 

........گفتگوی ویژه

* گفت و گوی ایران سپید با معاون توانبخشی خراسان رضوی درباره ی جشنواره ی تئاتر زاگرس و آفتاب

معاون توانبخشی بهزیستی خراسان رضوی به ایران سپید گفت

برگزاری جشنواره ای صد درصد مجازی تئاتر معلولان, منطقه ی زاگرس و آفتاب از 13 تا 16 مرداد جاری در استان خراسان رضوی برگزار می شود.

مسعود فیروزی, معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی استان خراسان رضوی در گفت و گو با ایران سپید, پیرامون جزئیات برگزاری این جشنواره اظهار داشت: «جشنواره ی تئاتر افراد دارای معلولیت در 4 منطقه ی خلیج فارس, کویر, زاگرس و آفتاب برگزار می شود. سال گذشته جشنواره ی مناطق کویر و خلیج فارس برگزار شد. قرار بود جشنواره ی مناطق زاگرس و آفتاب شامل استان های اصفهان, البرز, ایلام, تهران, چهارمحال و بختیاری, قم, کردستان, کرمانشاه, لرستان, مرکزی و همدان هم سال گذشته برگزار شود؛ کار های اولیه اش هم انجام شده بود؛ اما روز اختتامیه با اختلاف دو سه روز, با بحران ویروس منحوس کرونا تلاقی کرد و موقتاً متوقف شد. قرار شد امسال این جشنواره به صورت صد درصد مجازی برگزار شود؛ حتی آیین اختتامیه ی جشنواره هم به صورت مجازی و بدون حضور گروه های برگزیده برگزار می شود.»

فیروزی در ادامه به تعداد گروه های شرکت کننده اشاره کرد و اظهار داشت: «کلاً 163 متن از 11 استان مربوط به مناطق زاگرس و آفتاب به دبیرخانه ی جشنواره ارسال شد که در بازبینی اولیه, هیئت داوران این مرحله 57 متن را شایسته ی تولید دانستند. در مرحله ی بعد, اساتیدی چون کاکا سلطانی, روحی و جشنی به عنوان اعضای هیئت داوران این مرحله, به یازده استان سفر کردند و نمایش های تولید شده را بازبینی کردند. در نهایت 30 اثر شایسته ی راه یابی به جشنواره شد. آثار راه یافته به مرحله ی نهایی, به وسیله ی اساتیدی چون دکتر قطب الدین صادقی, نادر برهانی مرند, کاکا سلطانی, خانم صبری, خانم هما جدی کار و آقای علی روحی در سه بخش صحنه ای, خیابانی و کودک و نوجوان بررسی می شوند و به برگزیده ها در رشته های بازیگری, کارگردانی, نویسندگی, طراحی صحنه, طراحی نور, صدا و موسیقی و پوستر و بروشور لوح, تندیس و جوایز جشنواره اهدا می شود. اوایل هفته ی پیش رو نشانی سایت جشنواره را اعلام می کنیم تا دوستانی که علاقه مند به تعقیب رویداد های جشنواره هستند, به صورت برخط برنامه ها را دنبال کنند. بویژه گروه های شرکت کننده می توانند بر اساس جدولی که مشخص می شود, اجرای خود را برخط تماشا کرده و از نظرات هیئت داوران مطلع شوند. ضمناً هر شب با حضور اساتیدی مثل دکتر صادقی, آقای برهانی مرند, آقای کاکا سلطانی و دیگر اساتید, میز گرد های علمی در زمینه ی نقد و نقادی درباره ی هنر تئاتر را خواهیم داشت.»

فیروزی با تأکید دوباره بر اینکه تمام مراحل برگزاری جشنواره به صورت برخط خواهد بود, به گروه های معلولیتی شرکت کننده در جشنواره اشاره کرد و اظهار داشت: «تمام برنامه های ما از داوری در طول روز های برگزاری جشنواره و حتی اختتامیه, مجازی و برخط خواهد بود. همانطور که گفتم, حتی اختتامیه هم بدون حضور گروه های برگزیده برگزار می شود و جوایز برگزیده ها ارسال خواهد شد. تمام گروه های معلولیتی مثل نابینایان, ناشنوایان, معلولان جسمی-حرکتی و کم توانان ذهنی در این جشنواره شرکت کرده اند. برخی گروه ها هم فضای ترکیبی دارند. به این معنی که صرفاً گروه جسمی-حرکتی یا نابینا نیستند؛ بلکه ترکیبی از این دو گروه هستند. آثار نمایشی هم قبلاً به وسیله ی گروه های انتخاب شده با در نظر گرفتن استاندارد هایی که اعلام کرده ایم, ضبط شده و هیئت داوران ویدیو های این آثار را بررسی می کنند.»

..........سلامت و بهداشت

* مراجعه بهبود یافتگان کرونا برای اهدای پلاسما: سخنگوی سازمان انتقال خون اعلام کرد: در ۴ ماهه اول سال ۱۳۹۹، از اول فروردین تا پایان تیرماه، بیشترین اهدای خون در کشور در استان های تهران، فارس، اصفهان و مازندران بوده است و نزدیک به ۱۶ درصد کل خون های اهدایی در کشور در تهران اهدا شده است.

به نقل از ایسنا، دکتر بشیر حاجی بیگی  افزود: ۴۵۶۶ نفر از بهبودیافتگان از کووید ۱۹ جهت اهدای پلاسما به مراکز انتقال خون ۲۴ استان کشور مراجعه و از این تعداد ۳۵۹۵ واحد پلاسما اهدا شده است.

سخنگوی سازمان انتقال خون کشور یاد آور شد: عزیزانی که از بیماری کرونا بهبود یافته اند و ۲۸ روز از زمان بهبودی آنها گذشته است می توانند جهت اهدای پلاسما به مراکز انتقال خون مراجعه کنند.

۸۵ درصد مردم ماسک بزنند آمار کرونا پایین می آید: معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه الان رعایت پروتکل‌های بهداشتی به حدود ۷5 درصد رسیده است، گفت: اگر ۸۵ درصد مردم ماسک بزنند آمار کرونا پایین می‌آید.

به نقل از مهر، علی رضا رئیسی، با اشاره به اهمیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی در پیشگیری از انتقال ویروس کرونا، گفت: در ارزیابی‌هایی که در اردیبهشت ۹۹ داشتیم، نشان داد که قریب به ۸۰ درصد کل کشور پروتکل‌ها را رعایت می‌کردند که این عدد در خرداد به ۲۰ درصد رسید.

رئیسی در ارتباط با استفاده از ماسک، گفت: با اجباری شدن استفاده از ماسک از ۱۵ تیر ۹۹ تا کنون، به حدود ۶۸ درصد رسیده‌ایم و در ادارات دولتی به ۸۴ درصد رسیده است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، ادامه داد: ما انتظار داریم استفاده از ماسک افزایش یابد. معمولاً بالای ۸۵ درصد، اثر مستقیم خودش را می‌گذارد.

وی تاکید کرد: البته فقط زدن ماسک مهم نیست، بلکه رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی هم خیلی مهم است.

هیچ‌ کس نمی‌تواند آینده ویروس کرونا را پیش‌ بینی کند: استاد ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه هیچکس نمی‌تواند آینده ویروس کرونا را پیش‌بینی کند، گفت: به نظر می‌رسد به تدریج با افزایش تعداد افرادی که به کووید 19 مبتلا می‌شوند، سطح ایمنی جامعه بالا رفته و انتقال ویروس کمتر خواهد شد.

طلعت مختاری ادامه داد: اخیراً با تغییراتی که در «گلیکو پروتئین» سطحی ویروس به وجود آمده پادتن ایجاد شده، ویروس را بهتر خنثی می کند و این تغییر به نفع میزبان بوده است.

مختاری با اشاره به افزایش حجم کار آزمایشگاه دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفت: همکاران آزمایشگاه نیز همانند کادر درمانی و پرستار خسته شده‌اند. به طوری که از اول اسفند تاکنون، به دلیل حجم نمونه هایی که به آزمایشگاه ارسال می‌شود تا نیمه‌های شب مشغول کار هستند و گاهی تعداد نمونه ها به روزی ۹۰۰ مورد نیز می‌رسد.

وی مدت زمان پاسخ دهی به نمونه‌های آزمایشگاهی را به شرط وجود کیت مورد نیاز، ۲۴ ساعت اعلام کرد و افزود: ، تمامی کسانی که در سیستم بهداشت و درمان کشور کار می‌کنند، شرایط سختی دارند.

 

............از شش نقطه جهان

*  موزه ای که توانمندی نابینایان را به تصویر می کشد

گردشگران با بازدید از یکی از عجیب‌ترین موزه‌های جهان برای لحظاتی کوتاه دنیای نابینایان را تجربه می‌کنند.

موزه‌ها که بهترین مکان برای نگهداری از میراث فرهنگی، تاریخی و هنری بشر به حساب می‌آیند، کلاس‌های درسی هستند که با توجه به ماهیت فعالیتشان به صورت تخصصی پیام‌های مختلفی را به بشر امروز می‌رسانند. امروز به یکی از عجیب‌ترین موزه‌های آلمان سر می‌زنیم تا ضمن آشنایی با ماهیت شگفت‌انگیزش، پیام این موزه را مرور کنیم.

«موزه تاریکی یا گفت و گو در تاریکی» مکانی است که علاوه بر ایجاد اشتغال برای نابینایان، معلولان و محرومان، به بازدیدکنندگان می‌آموزد که چگونه با اتکا بر حواسی به جز بینایی، جهان را درک کنند. بازدیدکنندگان «موزه تاریکی» در این موزه چیزی بجز بو، دما، باد و صدا را حس نمی‌کنند.

بازدیدکنندگان «موزه تاریکی» در زمان دیدن این موزه، با راهنمایان نابینا همراه می‌شوند و از طریق تنظیمات مختلف در تاریکی مطلق حرکت می‌کنند. آن‌ها در طول این سفر کوتاه زندگی نابینایان را تجربه کرده و ذهنیت خودشان را درباره ناتوانی تغییر می‌دهند.

 

 

............ورزشی

* گزارش مالی فدراسیون ابهام داشت/جزئیات گزارش خزانه دار در اختیار استان ها قرار گیرد

رئیس هیأت ورزش نابینایان استان یزد گفت: گزارش مالی خزانه دار فدراسیون در مجمع عمومی مبهم بوده است.

حسین دشتی، رئیس هیأت ورزش نابینایان و کم بینایان استان یزد در گفتگو با ایران سپید در خصوص مجمع سالیانه فدراسیون نابینایان گفت: طبق سالهای گذشته این مجمع برگزار شد، اما مشکلی که من همواره با این مجمع داشته ام و امسال هم بسیار به چشم آمد، گزارش مالی فدراسیون بود که از طرف آقای کاوه عزیزی خزانه دار فدراسیون اعلام شد. ایشان برخی ارقام را با تومان میخواندند، برخی ها را با ریال و برخی دیگر هم اصلاً اعلام نمیشد ریال است یا تومان. از همین رو، از آقای علی نژاد رئیس مجمع و معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش خواستم مصوب کنند که جزئیات گزارش مالی فدراسیون به صورت کتبی در اختیار استان ها قرار گیرد که متأسفانه ایشان چنین موضوعی را اصلاً در مجمع مطرح نکردند. هر سه نفر از رؤسای هیأت های استانی و همکارانم در هیأت قزوین، تهران و بنده این موضوع را در مجمع مطرح کردیم اما آقای علی نژاد مجمع را یکطرفه اداره می کردند. وی بیان کرد: گزارش حسابرسی نیز کامل نبود و در آخر مشخص نشد انحرافاتی داشت یا نه. دشتی در خصوص گزارش فنی آقای هادیزاده نیز گفت: گزارش ایشان کامل و خوب بود ولی آقای حسینزاده دبیر فدراسیون خیلی قوی وارد نشدند و از ایشان انتظار داشتم به عنوان دبیر، بهتر مجمع را اداره کنند. بار اصلی مجمع به دوش آقای هادیزاده و مظلومی بود.

رئیس هیأت ورزش نابینایان استان یزد در ادامه اظهار کرد: متأسفانه فرصت کمی به استان ها داده شد و تنها سه استان فرصت صحبت کردن را پیدا کردند. بازرس نیز گزارشی را به صورت سرسری بیان کرد. در سال های اخیر و در زمان مدیریت آقای داورزنی، نگاه ایشان به مجمع منتقدانه بود و خواهان جزئیات بیشتر بودند. اما در این دوره احساس کردم آقای علی نژاد نگاه یکطرفه به مجمع دارند.

دشتی در پایان گفت: در کنار همه ی این نقدها، نقطه قوت مجمع ما این بود که آقای مظلومی سومین فدراسیونی در کشور است که توانست با وجود شیوع بیماری کرونا، مجمع سالیانه خود را برگزار کند تا آراء و نظرات مختلف را نیز بشنود که این جزء نقاط قوت ایشان است.

امیر سرمدی

 

..........حوادث

* خرید بازی اینترنتی از کارت مادر.

پسر نوجوانی که برای خرید بازی اینترنتی از کارت مادرش استفاده کرده بود لو رفت. هفدهم خردادماه خانمی ۴۰ ساله ساکن  جنوب تهران با ارائه شکایتی از دادسرای مبارزه باجرایم رایانه‌ای (ناحیه ۳۱ تهران) به پلیس فتا مراجعه کرد و اظهار داشت، مبلغ ۶۰ میلیون ریال از حساب وی برداشت شده است.  شاکی ادامه داد، این مبالغ از حساب پس اندازم به دفعات مختلف برداشت  شده است در حالی که کارت من دست کسی نبوده است . بدین ترتیب  بررسی موضوع در اختیار تیمی از مهندسان پلیس فتا قرار گرفت و کارآگاهان دریافتند که سامانه پیامکی حساب بانکی شاکی فعال نبوده و او پس از گذشت چند روز متوجه سرقت از حساب کارتی‌اش می‌شده است و تکرار این کسری موجودی موجب شده به پلیس فتا برای شناسایی متهم یا متهمان مراجعه کند. سرهنگ «داود معظمی گودرزی»، رئیس پلیس فتا تهران در این باره گفت:  در گام بعدی از تحقیقات پلیسی مشخص شد که تراکنش‌های پولی از گوشی هوشمند خود شاکی انجام شده است و احتمال کپی‌برداری از کارت‌های شاکی و یا سرقت‌های اینترنتی ضعیف شد.
در ادامه مشخص شد که این زن  دارای فرزند نوجوانی است  و در این مرحله از شاکی خواسته شد که به همراه فرزند خود به پلیس فتا مراجعه کند. این مقام پلیسی تصریح کرد: با حضور فرزند شاکی به پلیس فتا وی معترف شد، بدون اجازه پدر و مادرش رمز دوم و رمز پویای کارت مادرش را فعال کرده است و برای خرید بازی‌های آنلاین از حساب بانکی اش مبالغی را برداشت کرده است. اما زن جوان وقتی علت کسری موجودی خود و برداشت بدون اجازه فرزندش را دریافت از ادامه شکایت خود منصرف و خواهان مختومه شدن پرونده شد.

...........چاردیواری

با سلام و درود به خوانندگان چاردیواری ایران سپید و آرزوی سلامتی برای شما. در آغاز این شماره در پاسخ به آقای هادی ندیمی و اشارات سایر دوستان به ضرورت پادکست روزانه ایران سپید باید عرض کنم که دلیل تبدیل بسته صوتی روزانه ایران سپید به یک بسته صوتی هفتگی با زمان قابل توجه برای یک بسته صوتی وهمچنین تنوع چشم گیر در آیتم های این بسته شرایط سخت دوستان تحریریه ایران سپید برای تولید پادکست همزمان با  انتشار روزنامه آنلاین است. در واقع تصمیم به تبدیل بسته اطلاع رسانی روزانه ایران سپید به بسته هفتگی زمانی اتخاذ شد که قرار بود از آغازمرداد ماه نسخه بریل روزنامه نیز منتشر شود با توجه به تدابیری که چاپ نسخه بریل روزنامه احتیاج داشت که باید قبل از یک بعدازظهر آماده و به چاپخانه ارسال میشود عملاً امکان تدارک سه خروجی از تحریریه ایران سپید در قالب بریل، روزنامه آنلاین و بسته صوتی روزانه وجود نداشت. درنتیجه تصمیم گرفتیم ضمن حفظ دو خروجی سنتی و ثابت ایران سپید در این سال ها یعنی روزنامه آنلاین از طریق سایت و کانال و نسخه بریل محصول جدیدی به اسم مجله صوتی هفتگی ایران سپید به این مجموعه اضافه شود تا بتوانیم در قالب یک بسته صوتی موارد متنوعی از اطلاع رسانی  را در اختیار افراد نابینا و کم بینا و کلاً شنوندگان این بسته قرار دهیم. لذا با توجه به واقعیات موجود از جمله دورکاری تمام تحریریه چشم انداز تداوم این دورکاری در ماه های آینده با توجه به شیوع کرونا و حتی  ضرورت تولید و انتشار بسته صوتی همزمان با نسخه بریل که انشاا... از ماه های آینده منتشر خواهد شد به نظر میرسید بهترین راه تولید یک بسته صوتی هفتگی و متنوع به جای بسته صوتی روزانه باشد. اما بقیه تماس ها و اظهارنظرهای شما. جناب ندیمی علاوه بر این در خصوص امکان شرکت نابینایان در آزمون استخدامی بخش خصوصی و میزان امکان جذب آن ها در شرکت های تابعی بخش خصوصی سؤال کردند که این امر کاملاً امکان پذیر است افراد نابینا می توانند در این آزمون شرکت کنند و امکان جذب آن ها نیز وجود دارد اما این امر به معنای آن که همه  افراد نابینا در همه پست های مورد درخواست آنها جذب خواهند شد نیست و دقیقاً بستگی به شرایط جذب و کیفیت ارائه شده از سوی نابینایان دارد آنچه که قابل ذکر است این است که نابینایان باید از این آزمون استفاده کنند و اگر با تبعیض قانونی در جذب خود روبرو شدند آن را جهت پیگیری گزارش دهند ولی نمی توان از ظرفیت جذب افراد توانمند  دارای معلولیت از جمله نابینایان در بخش خصوصی صرفه نظر کرد. آقای ملکوتی در خصوص عدم دسترس پذیری نرم افزارهای اتوماسیون اداری و همینطور سایت های خدماتی مانند دولت الکترونیک خبر داده و شکوه کرده اند که البته کاملاً صحیح است و به عنوان یکی از حقوق پایه ای افراد نابینا قطعاً باید پیگیری شود که قدم اول پیگیری آن منجر به  تدوین استانداردهای دسترس پذیری سایت ها از وزارت ارتباطات شد ولی در مراحل بعدی دسترس پذیری نرم افزارهای خدماتی که موجب تضمین استقلال کارمندان نابینا در دوایر اداری است باید در دستور کار قرار گیرد. آقای دانیال امیری از امکان دسترسی به رادیو شجاع در افغانستان پرسیدند که قاعدتاً این رادیو باید از طریق اینترنت قابل دسترس باشد و اگر نیست باید آن را از کارشناسان فنی پیگیر باشیم که قطعاً این کار را خواهیم کرد. آقایی به نام الیاسی در واقع ذکر کرده اند که با وجود نابینایی و فلج عضلانی نیاز به پرستار دارند اما حق پرستاری دریافت نمی کنند. ایشان بهتر است با ذکر نام و مشخصات کامل خود مورد را به طور کامل به ما اطلاع رسانی کنند تا آن را جهت پیگیری با مسئولان ذیربط درمیان بگذاریم. آقای دولتی نیز از جنوب کرمان طی کامنتی اعلام کرده اند که ناشنوا و نابینا هستند و تاکنون نتوانسته اند تحت پوشش خدمات  سازمان بهزیستی قرار گیرند که البته جای پیگیری دارد توصیه می کنیم ایشان با انجمن های حمایتی ناشنوایان در استان کرمان تماس بگیرند و مسئله را دنبال کنند. آقای فشندی از انتشار پادکست روزانه ایران سپید تشکر کرده اند و دوست دیگری به نام رضا با قید اینکه خود و برادرشان دچار معلولیت هستند از عدم تغییر در مستمری خود ظرف ده سال اخیر شکایت کرده اند که البته باید در زمینه جزئیات این ادعا اطلاع رسانی کاملتری  به ما انجام دهند تا ما آن را پیگیری کنیم. چند تن از دوستان که بدون نام در سایت کامنت های گوناگونی گذاشته اند عمدتاً اطلاعات ناقصی در مورد ادعاهای خود مطرح کرده اند یا از واژگان کامل در بیان فهم و منظور خود استفاده نکرده اند مثلاً دوستی که اعلام کرده اند که به دلایلی که در نوشتار آن ها موجود نیست نتوانسته اند از بسته های حمایت بازنشستگی پیش از موعد استفاده کنند که شاید به عدم وجود شرایط لازم برای این کار برگردد و با طرح یک ادعای کلی نمی توان کمکی به ایشان کرد.در پایان ضمن تشکر از سایر دوستان نگارنده پیامک توجه شما را به بسته هفتگی اطلاع رسانی ایران سپید جلب میکنم و خواهان بررسی کارشناسی این بسته صوتی و ذکر درخواست ها و نیازهای مشخص خود در این زمینه هستم با تأکید بر حفظ ضوابط بهداشتی در ممانعت از ابتلای شما عزیزان به ویروس کرونا و حفظ سلامتی خود شما را تا گفت و گوی بعدی به خدا می سپارم.

 

 

 

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *