شناسه خبر: 21269 منتشر شده در مورخ: 1399/4/20 ساعت: 23:50 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه شنبه 21 تیر 1399

روزنامه شنبه 21 تیر 1399

عناوین امروز: انتخاب مشاور از میان معلولان گره گشا یا مشکل زا - کتاب‌های پرفروش نیویورک تایمز در سال‌های اخیر - مدیر کل دفتر پیشگیری سازمان بهزیستی خبر داد: اجرای طرح غربالگری تنبلی چشم تا پایان سال - تازه‌های کنفرانس سالانه اپل از منظر دسترسی‌پذیری: «بخش دوم» - از کرونا تا سکه - کشکول

روزنامه «ایران سپید»

شنبه 21 تیر 1399

19 ذی القعده  1441

11 جولای  2020

سال بیست و چهارم شماره 6459

صاحب امتیاز:

خبرگزاری جمهوری اسلامی      

مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

........عناوین.........

انتخاب مشاور از میان معلولان گره گشا یا مشکل زا

کتاب‌های پرفروش نیویورک تایمز در سال‌های اخیر

مدیر کل دفتر پیشگیری سازمان بهزیستی خبر داد: اجرای طرح غربالگری تنبلی چشم تا پایان سال

 تازه‌های کنفرانس سالانه اپل از منظر دسترسی‌پذیری: «بخش دوم»

از کرونا تا سکه

کشکول

........سخن هفته

* انتخاب مشاور از میان معلولان گره گشا یا مشکل زا

یکی از درخواست های همیشگی افراد دارای معلولیت از جمله نابینایان و کمبینایان از دستگاه های اجرایی مختلف و مسئولان انتخاب یک مشاور از میان معلولان یا در مورد بحث خاص ما افراد نابینا و کم بینا جهت ارائه راهکارهای تخصصی به مسئولان و دستگاه های اجرایی و ارائه مشاوره های تخصصی در زمینه رفع نیاز افراد معلول از جمله نابینا و کم بینا بوده و هست. اما پرسش اساسی در این میان آن است که انتخاب این مشاوران الزاماً منجر به گره گشایی از مدیریت مسائل افراد نابینا و کم بینا می شود یا برعکس خود می تواند مشکل زا باشد. انتخاب مشاور چنان که از عنوان آن بر می آید مستلزم انتخاب فردی ست که دارای آگاهی های تخصصی لازم مورد نیاز مدیریت رفع نیازهای افراد نابینا و کم بینا یا سایر معلولان است. قطعاً فردی که باید به عنوان مشاور در کنار یک مسئول یا دستگاه اجرایی و یک مدیریت قرار گیرد باید خود دارای آگاهی های تخصصی باشد چه به حکم تحصیلات خود چه به حکم تجارب علمی و دانش آموخته خود در نتیجه صرف نابینا و کم بینا بودن و حتی فعالیت به عنوان مسئول یک  NGO الزاماً به معنای واجد شرایط بودن  فرد برای ارائه مشاوره های تخصصی به یک مسئول یا دستگاه اجرایی نیست به همین دلیل است که در موارد انتخاب مشاورین نه تنها کمکی به حل مشکلات افراد نکرده است بلکه خود  به معضلی فرا روی دستگاه اجرایی مربوطه و همینطور گروه هدف تبدیل شده است. زیرا بسیاری از مدیرانی که افرادی را از میان معلولان به عنوان مشاور انتخاب می کنند در صورت اتخاذ تصمیمات اشتباه می توانند تقصیر را به گردن ارائه مشاورهای غلط از سوی مشاورین بیاندازند از طرف دیگر انتخاب این مشاورین می تواند راه ارائه مشاوره های تخصصی لازم را از سوی سایر افراد متخصص دارای معلولیت سد کند. در زمینه مدیریت امور معلولان از جمله نابینایان و کم بینایان باید به نکات زیر توجه کرد:

در درجه اول آنچه مسئولان ضروری ست  از آن آگاه باشند نیازهای دقیق افراد معلول است از این جهت باید این مسئولان با نمایندگانی از افراد دارای معلولیت که دارای تخصص و هویت مشخص حقوقی و دارای سابقه  فعالیت مشخص اجتماعی در زمینه های تخصصی یا فعالیت در درون انجمن های تخصصی ویژه نابینایان و کم بینایان باشند مشورت کنند تا به دور دقیق از نیازهای افراد معلول آگاه شوند. اما ارائه مشاوره های تخصصی امر دیگری است فراتر از آگاهی مسئولان از نیازها اگر قرار باشد یک دستگاه اجرایی در تدوین و اجرای راهکارها از مشاوره های تخصصی استفاده کند باید مشاورینی واجد شرایط را انتخاب کند. هر فرد دارای معلولیت متخصص امور معلولان نیست  و این نکته ای است که متأسفانه بسیاری از افراد معلول از جمله نابینایان به آن توجه ندارند. این سخنان به بهانه انتخاب مشاورین در چهار معاونت تخصصی حوزه مناسب سازی شهرداری تهران ایراد می شود زیرا انتخاب این مشاورین خود نشان داده است که علی رقم  این نیت صحیح پشت آن روند غلط انتخاب مشاورین و عدم شفافیت در تعریف وظایف آن ها و نسبت آن ها با دستگاه های اجرایی می تواند نه تنها مشکلی از افراد معلول را حل نکند بلکه به این مشکلات نیز اضافه کند.

...........چوب الف

* کتاب‌های پرفروش نیویورک تایمز در سال‌های اخیر: به نقل از وب‌سایت گجت‌نیوز - معصوم‌پور: نیویورک تایمز یک روزنامه معتبر و مشهور آمریکایی است که اعتبار و نفوذ آن در این کشور در حدی بوده که از آن به عنوان منبع ملی یاد می‌شود. همچنین از این روزنامه به عنوان مدرک و مستند در خیلی از موضوعات می‌توان استفاده کرد. این روزنامه از سال ۱۸۵۱ شروع به فعالیت کرد و تاکنون موفق به دریافت ده‌ها جایزه پولیتزر شده که در میان روزنامه‌های دیگر به نوعی رکورددار محسوب می‌شود.

لیست هفتگی نیویورک تایمز از معتبرترین لیست‌های پیشنهادی کتاب است که در واقع معیاری برای خریداران عام به شمار می‌آید. کتاب‌هایی که چند هفته در صدر پرفروش‌ترین‌ها قرار می‌گیرند، در نهایت به پرفروش‌ترین کتاب‌های آن سال در آمازون تبدیل می‌شوند. در این مقاله قصد داریم کتاب‌های پرفروش نیویورک تایمز را به شما معرفی کنیم که ارزش وقت گذاشتن برای مطالعه را دارند. شما می‌توانید با خرید کتاب از فروشگاه کتاب گاج مارکت این کتاب‌های بی نظیر را مطالعه کنید.

۱. کتاب مردی به نام اوه

اوه یک مرد ۵۹ ساله با یک اتومبیل ساب است و به راحتی به سمت کسانی که خوشش نمی‌آید، اشاره می‌کند و کاملا رک به آن‌ها می‌گوید. این رمان به ۳۰ زبان ترجمه شده و رتبه اول پرفروش‌های نیویورک تایمز و سوئد را از آن خود کرده است. فردریک بکمن در این اثر خود احساساتی نظیر عشق و نفرت را به تصویر می‌کشد. داستان این رمان تراژیک – کمیک است و کسی نمی‌داند که او چه رنجی را در زندگی متحمل شده و چگونه روال زندگی‌اش دستخوش تغییر شده است.

۲. کتاب جایی که خرچنگ‌ها آواز می‌خوانند

دلیا اونز در اولین اثر خود داستان مشقت‌های یک دختر را توصیف می‌کند که اعضای خانواده‌اش او را در سنین پایین رها کرده‌اند و رنج‌هایی که او متحمل شده فراتر از روح و جسم او بودند. یک اثر درام، جنایی و عاشقانه که از اثرات انزوا و طبیعت بر شکل‌گیری شخصیت این دختر صحبت می‌کند و خواننده را با تجربیات تلخ و شیرین او همراه می‌سازد.

۳. کتاب بر امواج

مارگارت اتوود نویسنده این کتاب است که در سال ۱۹۷۲ منتشر شده، که در قسمتی از آن می‌خوانیم: «هر انسانی گذشته‌ای دارد که هرگز رهایش نمی‌کند و می‌خواهد بی توجه به گذشته آینده‌اش را بسازد …»

قهرمان این اثر زنی است که سال‌ها گذشته‌اش را انکار می‌کند تا با عشق و امید آینده‌اش را بسازد. اتوود تاکنون بیش از ۳۰ کتاب شامل رمان، شعر، داستان کوتاه و … منتشر کرده که در اکثر آثار او زن به عنوان شخصیت اصلی شناخته می‌شود.

۴. کتاب زن همسایه

شاری لاپنا نخستین رمان خود یعنی «زن همسایه» را در سال ۲۰۱۶ منتشر کرد که با استقبال خوانندگان روبرو شد. فضای رمان سرشار از معما، هیجان و محیط‌های رمزآلود است و داستان از یک مهمانی شام آغاز می‌شود. دروغ، خیانت و راز‌های زندگی زناشویی موضوع اصلی این کتاب را تشکیل می‌دهند. این اثر از کتاب‌های پرفروش نیویورک تایمز بوده که ارزش خریداری دارد.

۵. کتاب زنی پشت پنجره

شروع به خواندن این کتاب به معنای قدم گذاشتن در فضایی مبهم و راز آلود است. آنا شخصیت اصلی داستان گا‌ها در مرز میان واقعیت و خیال گم می‌شود. یک رمان جنایی که در سال ۲۰۱۷ در لیست پرفروش‌ترین‌های نیویورک تایمز قرار گرفته و توسط‌ای جی فین نوشته شده است. از نظر منتقدین روح آثار هیچکاک در این اثر دمیده شده که همین امر سبب شده تا کمپانی‌های فیلم‌سازی حق ساخت فیلم را از صاحب اثر دریافت کنند.

۶. کتاب خشکسالی

بهترین رمان جنایی در سال ۲۰۱۷ که توسط جین هارپر نوشته شده و نظر بسیاری را به خود جلب کرده است. جریان کتاب در رابطه با بدترین خشکسالی قرن در استرالیا است که در این میان سه نفر از اعضای یک خانواده به قتل می‌رسند و جریانات این قتل سبب می‌شود که اسرار داستانی کهنه نمایان شوند.

۷. کتاب فرار به غرب

محسن حمید نویسنده پاکستانی، که داستان‌های تخیلی او در سطح بین‌الملل پرفروش بوده و جوایز ادبی متنوعی را دریافت کرده، نویسنده این کتاب است. شخصیت‌های اصلی داستان زن و مردی هستند که در میانه جنگ با هم آشنا می‌شوند و تصمیم به فرار از این بحران داخلی می‌گیرند. او در این کتاب جریان پناهندگی و مواجهه با سختی‌های آن را به زیبایی بیان می‌کند. همچنین او به این موضوع می‌پردازد که چگونه مهاجرت می‌تواند ترسناک، اما در عین حال امیدوارکننده باشد.

۸. کتاب تابستان مرگ و معجزه

رمان‌های جنایی و پلیسی ویلیام کنت کروگر بسیار مشهور هستند، این اثر او در سال ۲۰۱۴ برنده جایزه ادگار آلن پو شده است، که داستان پسرکی‌ست که با قطار تصادف می‌کند و می‌میرد را توصیف کرده و همین مرگ سرآغاز شروع جریانات این کتاب خواهد بود. در قسمتی از این کتاب آمده است: «مردگان هیچ وقت از ما دور نیستند، در قلب و ذهن ما هستند و در نهایت، تمام چیزی که ما را از آن‌ها جدا می‌کند، تنها یک نفس است، دمی نهایی از هوا. »

۹. کتاب شدن

میشل اوباما در این کتاب زندگی شخصی خود را به عنوان همسر اولین رئیس جمهور سیاه پوست آمریکا، قبل و بعد از ورود به کاخ سفید توصیف می‌کند. او زندگی خود را از دوران کودکی، آشنایی با باراک اوباما و دوران ریاست جمهوری او شرح می‌دهد، به کسانی که به خواندن خاطرات علاقمند هستند توصیه می‌شود این کتاب را بخوانند. از این اثر در مدت ۱۵ روز دو میلیون نسخه در آمریکا و کانادا فروخته شد و همین امر آن را به پرفروش‌ترین کتاب خاطرات تبدیل کرده است.

۱۰. کتاب خودت باش دختر

ریچل هالیس در این کتاب، روی سخن خود را کسانی قرار داده که باور‌های منفی دارند و به خودشان دروغ می‌گویند. او در این کتاب مجموعه‌ای از داستان‌های خنده‌دار، مضحک، دردناک و … را توصیف می‌کند و خواننده را مخاطب قرار می‌دهد که او مسئول شادی روح و روانش است که باید کنترل زندگی‌اش را به دست بگیرد.

هالیس در این کتاب به دروغ‌هایی می‌پردازد که توسط جامعه، رسانه‌ها و خانواده به شما القا می‌شود و بزرگترین اشتباه شما گوش سپردن به این دروغ‌هاست.

کتاب «مردی به نام اوه» و «خودت باش دختر» از پرفروش‌ترین کتاب‌های داستان و رمان فروشگاه کتاب گاج مارکت هستند و امکان خرید اینترنتی این کتاب برای علاقمندان وجود دارد.

 

.......گفتگوی ویژه

* مدیر کل دفتر پیشگیری سازمان بهزیستی به ایران سپید گفت

اجرای طرح غربالگری تنبلی چشم تا پایان سال

چند سال است که سازمان بهزیستی طرح غربالگری تنبلی چشم را برای کودکان سه تا شش سال برگزار می کند.

امسال با توجه به شرایطی که به واسطه ی هجوم ویروس کوید 19 به وجود آمده و تمام برنامه های فردی و اجتماعی مردم را به هم ریخته؛ سازمان بهزیستی طرح همه ساله ی خود را با در نظر گرفتن مدت زمان طولانیتر از سال های قبل اجرا می کند.

مینو رفیعی, مدیر کل دفتر پیشگیری سازمان بهزیستی در گفت و گو با ایران سپید, جزئیات طرح غربالگری بینایی یا تنبلی چشم را چنین تشریح می کند: «طرح غربالگری تنبلی چشم برای کودکان سه تا شش سال, چند سال است که از سوی سازمان بهزیستی همه ساله برگزار می شود. دلیل اجرای این طرح, شناسایی وضعیت بینایی کودکان است که در صورت نیاز, قبل از هشت سال, به منظور درمان مداخله کنیم؛ چون بعد از آن, عملاً درمان نشدنیست. ضمن اینکه به دلیل اوج شونده بودن این بیماری؛ یعنی امکان بازگشت آن, باید بین سه تا شش سال, هر سال, یعنی سه سال تمام, چهار سال تمام و پنج سال تمام غربالگری انجام شود.»

مدیر کل دفتر پیشگیری سازمان بهزیستی در خصوص شرایط خاص امسال به واسطه ی هجوم ویروس کرونا و اجرای طرح غربالگری اظهار داشت: «امسال به دنبال هشداری که وزارت بهداشت داد و اعلام کرد که ممکن است در نیم سال دوم سال شرایط اوج ویروس کرونا تداوم داشته باشد, تصمیم گرفتیم طرح غربالگری را از تیر اجرا کرده و فرایند اجرای طرح را گسترش دهیم. نکته ی مهمی که در نظر گرفتیم, حفظ سلامت کودکان به واسطه ی عدم تماس با غربالگر است. به همین منظور از دستگاه هایی استفاده می کنیم که در سریعترین زمان, بدون تماس کودک با غربالگر دید چشم را اندازه بگیرد. رعایت پروتکل بهداشتی مثل همراهی یکی از والدین با کودک در اتاق غربالگری هم از موارد ضروریست که در نظر گرفته ایم.»

رفیعی در خصوص نحوه ی مراجعه ی خانواده ها برای انجام غربالگری بینایی اظهار داشت: «هر استان به واسطه ی شرایطی که دارد, پایگاه های غربالگری را اعلام می کند که معمولاً ادارات بهزیستی یا یا مجتمع های بهزیستی است. ولی در مورد روستا های دوردست و عشایر که فاقد پایگاه های بهزیستی هستند, گروه های سیار اعزام می کنیم.»

مدیر کل دفتر پیشگیری بهزیستی همچنین در خصوص مدت زمان اجرای طرح غربالگری تنبلی چشم اظهار داشت: «هر سال بین دو تا سه ماه این طرح را اجرا می کردیم؛ اما به علت شرایط خاص امسال و مشخص نبودن وضعیت استان ها به واسطه ی نوسانی که وجود دارد, طرح غربالگری تنبلی چشم را تا پایان سال اجرا می کنیم.»

.............فناوریهای امیدبخش

* تازه‌های کنفرانس سالانه اپل از منظر دسترسی‌پذیری: «بخش دوم»: در شماره پیش در همین ستون در میان تسهیلات اضافه شده به IOS, سیستم عامل گوشی‌های اپل، سرک کشیدیم. بیشتر وقت‌ها این بخش شاهد قسمت اعظم تغییرات و امکانات جدید است. در این شماره، ابتدا به سراغ WatchOS می‌رویم.

صاحبان WatchOS باید منتظر به‌روز‌رسانی ساعت مچی اپلشان به نسخه ۷ باشند. آنهایی که از اپلیکیشن Activity در ساعت اپل برای ورزش و حفظ تناسب اندام استفاده می‌کردند، در نظر داشته باشند که نام اپلیکیشن به fitness تغییر یافته است و چند فعالیت جدید هم به فهرست فعالیت‌های مرتبط با حفظ تناسب اندام اضافه شده است. از آن جمله است انجام حرکات موزون. اپلیکیشن هم به کمک Voice over و هم به یاری علائم و هشدار‌های لرزشی برای کاربران نابینا قابل استفاده است. دیگر قابلیتی که تحت تأثیر شرایط کرونایی به WatchOS 7 اضافه شده، هشدار زمان شستشوی دست است. ساعت که به مچ دست کاربر بسته شده باشد، به محض اینکه زمان شست و شو به سقف بیست ثانیهٔ معروف برسد، یک لرزش در مچ دست، کاربر را از این امر آگاه می‌کند.

در باره تغییرات MacOS 11 در راستای دسترسی‌پذیر‌تر شدن، هنوز اطلاعات خاصی منتشر نشده است. قطعاً به محض انتشار، این اطلاعات را در اختیار کاربران قرار خواهیم داد. فقط یک نکته کوچک وجود دارد که خوب است کاربران کم بینا در نظر بگیرند و آن هم اینکه در نسخه جدید، بر خلاف نسخه‌های قبلی که تضاد رنگ قابل قبولی بین منو‌های بالای صفحه و پس زمینه وجود داشت، در کمال تعجب ظاهراً این تضاد مشاهده نمی‌شود و حتی گزینه‌های منو‌ها هم با آیکن‌ها و تصاویر گرد و رنگی شبیه آنچه که در Ipad دیده می‌شود جایگزین شده که کار را برای کاربران کم‌بینا کمی سخت می‌کند. همچنین قبلاً در صفحه Accessibility فقط امکان فعال کردن Voice over وجود داشت و امکانات مرتبط با سایر معلولیت‌ها دی این صفحه تعبیه نشده بود اما ظاهراً این نکته به گوش توسعه دهندگان رسیده و در سدد اصلاحش بر آمده‌اند.

رویداد امسال اپل مثل هر سال مرتب و شسته رفته و شیک برگزار شده بود. با این تفاوت که امسال، حجم اتفاقات خیره کننده و حیرت‌آور در آن به مراتب کمتر از سال‌های پیش بود. اینطور می‌توان ماجرا را توجیه کرد که اپل به جای رونمایی از انقلاب‌های مرسوم، بیشتر به تغییرات تدریجی و کوچک اما مؤثر و مهم رو آورده است. البته در کمال تعجب، امسال خبری از توضیحات صوتی برای ویدئو‌ها هم نبود و همین مسأله، استفاده مخاطبان نابینا از این مراسم را قدری دشوار کرده بود. نکته دیگری که ممکن است از سوی کاربران دارای معلولیت مورد توجه قرار گیرد، عرضه لپتاپ‌ها و رایانه‌های رو‌میزی اپلِ تجهیز شده به پردازنده‌های مبتنی بر معماری ARM بود که این ابهام را در ذهن این گروه از کاربران به وجود می‌آورد که آیا این دستگاه‌ها هم به خوبی پردازنده‌های قبلی می‌توانند از پس امور مربوط به دسترسی‌پذیری بر‌آیند یا نه.

 

.......هشتگ

* از کرونا تا سکه

در هفته گذشته بالا رفتن آمار کرونا همچنان یکی از خبرهای داغ فضای مجازی بود در چند روز اخیر بالاترین امار مرگ و میر به خاطر کرونا در گشکر ثبت شد که بالاترین از روزهای اسفند ماه سال گذشته و فروردین ماه جاری بود همین بهانه ای بود تا در فضای مجازی بحث و صحبت پیرامون کرونا همچنان داغ باشد البته اجباری شدن زدن ماسک از 15 تیرماه در اماکن عمومی هم مزید بر علت شد هشتگ من هم ماسک میزنم از سوی مردم و حتی سلبریتیها به راه افتاد و همه یکدیگر را به زدن ماسک تشویق میکردند .

یکی از کاربران نوشته بود از ماسک زدن کسی نمرده ولی از ماسک نزدن تا به حال نیم میلیون نفر مردن. اما خبر درگذشت سیروس گرجستانی هنرمند سینما و تلویزیون کشورمان در هفته گذشته هم یکی از موضوعات داغ شبکه های مجازی بود کاربران با به اشتراک گذاشتن فیلمها و عکسهای این هنرمند یاد و خاطره او را گرامی داشتند یکی از کاربران نوشت: سیروس گرجستانی به همه ثابت کرد که محبوبیت به داشتن فالور میلیونی و یا عکسهای رنگارنگ نیست. یکی دیگر از کاربران هم نوشت: گرجستانی برای من نماد سالهایی بود که حال همه مان خوب بود.

حضور ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در جلسه علنی هم بحث و حاشیه های زیادی به همراه داشت و تا روزهای متعددی کاربران فیلمها و صحبتهای نمایندگان و واکنش و رفتار اقای وزیر را به اشتراک میگذاشتند البته دیدگاه ها پیرامون این مساله هم متفاوت بود گروهی از تلاشهای ظریف در این سالها میگفتند و معتقد بودند شان وزارت خارجه باید حفظ شود و گروهی مثل مرتضی اقا تهرانی نماینده مجلس که در توییتر نوشت: ظریف به جای این که پاسخگوی عملکرد چند ساله اش باشد خود را پشت رهبر انقلاب و شهید قاسم سلیمانی پنهان کرد و این راه پاسخگویی نیست اقای ظریف به انتقاد از وزیر امور خارجه پرداختند. اما این روزها بالا رفتن قیمت دلار و سکه از مهمترین موضوعات شبکه های مجازی است بالا رفتن قیمت سکه موجب شد تا کاربران به شوخی با مهریه بپردازند. "دیگه حتی اگه پنج تا سکه به نیت پنج تن هم مهریه بزاری میشه 50 میلیون"

"قبلا اگه خانومت مهریه رو اجرا میذاشت و میتونستی ماهی یه سکه بدی الان باید سالی یک سکه بدی"

"اوضاع طوری شده که تا عروس خانوم رفت گل بچینه شما فرار کن" و.....نمونه هایی از نظرات کاربران در شبکه های مجازی بود.

در هفته گذشته مثبت شدن تست کرونای بازیکنان تیم فوتبال استقلال هم انتقادهای زیادی به همراه داشت و کاربران از دلیل برگزاری بازیهای لیگ در چنین شرایطی انتقاد کردند. در همین رابطه عکسی از وریا غفوری کاپیتان تیم استقلال در قرنطینه خانگی هم منتشر شد که از پشت شیشه دختر خردسالش را در آغوش گرفته بود و این عکس تاثیرگذار هم دست به دست میشد و همه بر لزوم مراقبت و اقدامات پیشگیرانه در مقابل این ویروس منحوس تأکید می کردند.

 

............کشکول

* جدول کلاسیک: برای پیدا کردن رمز 31 حرفی ما باید به  31سؤال پاسخ دهید و حروف اول پاسخها را پشت هم بچینید تا رمز جدول که جمله ای از ژوزه ساراماگو است بدست آید. تعداد حروف هر پاسخ را بعد از هر سوال برای کمک به شما ذکر کرده ایم. سؤالات: 1.قبیله سرخپوست امریکا (5) 2. صحن کشتی(4) 3. سیستم عامل ماکروسافت (6) 4. ردیاب هواپیما (5) 5. ورزش جسم و ذهن (4) 6.طنزپرداز معاصر حافظ (10) 7. کار ناتمام (8) 8. قلب قران (2)  9. مقوای محاقظ کاغذ(4) 10. واحد پول چین(4) 11. زهر و گیاهی تلخ(4) 12. قطعه موسیقی(4)  13. پایین ترین جسم ساختمان (7) 14. جانور تک سلولی(4) 15. گلی آبزی و خاکی (6) 16.استاد نقاش محمد غفاری(8) 17. نظیر و مانند(4) 18. خرس کوچک آسمان (6) 19. بیماری انباشتگی غذا(4) 20. سلاح معروف روسی(8) 21. بزرگترین پرنده (6) 22. کندن علف های هرز(4) 23. وحدت(6) 24. ضمیر اول (2) 25. ستاره گیسو بلند  (9) 26. شهر زیتون (6) 27. آتشدان ذوب مواد (4) 28. مدفن شاه عباس (5) 29. داستان گویی سنتی (4) 30. اثر صادق چوبک (11) 31. نگهبان(5). شما تا چهارشنبه هفته جاری فرصت دارید رمز جدول را با شماره پیامک 3000465040 به ما اعلام کنید. رمز جدول: بهترین تعقل خودشناسی است.

* پاسخ  سؤالات جدول هفته گذشته: 1. بن ماری 2. هالی 3. تردید 4. رادیکال 5. یونان 6.نشانه 7. تمشک 8. عادت  9. قلابی 10. لسان الغیب 11.خوارزمی 12. ویار  13. دیفرانسیل 14. شون کانری 15. نگارنده 16.التیام 17. سرزمین 18.یل 19. اندیکاتور 20. ساغر 21. تهمت.

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *