شناسه خبر: 21081 منتشر شده در مورخ: 1399/3/29 ساعت: 00:01 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه پنجشنبه 29 خرداد 1399

روزنامه پنجشنبه 29 خرداد 1399

عناوین امروز: سازمان بهزیستی جای اظهار نظرهای سیاسی نیست - روانبخش: پرونده احمدی‌نژاد سنگین است - دلایل افزایش موارد ابتلا به کرونا - پای درد دل همسایگان شرقی - برگزاری اولین وبینار تخصصی شطرنج نابینایان - مادر دختر ۱۶ ساله: کشته شدن دخترم، قتل ناموسی نیست - چاردیواری

روزنامه «ایران سپید»

پنجشنبه 29 خرداد 1399

26 شوال 1441

18 جون 2020

سال بیست و چهارم شماره 6440

صاحب امتیاز:

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

........عناوین این شماره...

سازمان بهزیستی جای اظهار نظرهای سیاسی نیست

روانبخش: پرونده احمدی‌نژاد سنگین است

دلایل افزایش موارد ابتلا به کرونا

پای درد دل همسایگان شرقی

برگزاری اولین وبینار تخصصی شطرنج نابینایان

مادر دختر ۱۶ ساله: کشته شدن دخترم، قتل ناموسی نیست

چاردیواری

 

..........ویژه

* سازمان بهزیستی جای اظهار نظرهای سیاسی نیست

وحید قبادی دانا، رئیس سازمان بهزیستی در گفت‌وگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا، با اشاره به موضوع شفافیت در این سازمان، گفت: امروز پس از گذشت ۱۷ ماه، ۸۰ درصد از بودجه سازمان بهزیستی به صورت شفاف هزینه شده و یارانه، مستمری و امداد افراد تحت پوشش به کارت بانکی و با کدملی مشخص واریز می‌شود و ماهانه بیش از ۱۶۰ میلیارد تومان واریزی صورت میگیرد. وی در ارتباط با مقابله با فساد، بر استقرار دولت الکترونیک در سازمان بهزیستی تأکید کرد و گفت: در این روش نقش افراد و اشخاص به سیستم‌ها داده می شود و مبنای این هدف نیز تجارب چند دهه مدیران این سازمان است. رئیس سازمان بهزیستی بر بهره مندی این سازمان از توان بومی نیروها تأکید کرد و ادامه داد: بیش از ۹۰ درصد شورای مدیران این سازمان از درون سیستم بهزیستی هستند و ملاک ما سلامت افراد، تخصص و انقلابی بودن و دارای روحیه جهادی در حوزه فعالیت مدیران است و به طور قطع مدیرانی که توان فعالیت جهادی را ندارند به حاشیه رانده شده اند.

وی یادآور شد: مبنای فعالیت این سازمان جهش در خدمات رسانی به جامعه هدف است که این جامعه هدف این سازمان، افراد دارای معلولیت، سالمندان، فرزندان بی سرپرست و ... هستند. قبادی دانا تأکید کرد: پرچم فعالیت بهزیستی مانند همان ۱۷ ماه گذشته سفید بوده و در موضوعات سیاسی کشور ورود پیدا نکرده و نقش نداشته است بلکه تلاش کرده با رویکرد علمی در عرصه‌های اجتماعی در جهت خدمت رسانی به جامعه هدف ایفای نقش کند. رئیس سازمان بهزیستی ادامه داد: مدیران بهزیستی هیچگاه سلایق سیاسی خود را در خدمت به مردم دخالت نداده و افراد با سلایق گوناگون درچاچوب نظام و انقلاب اسلامی به جامعه هدف خدمات رسانی می کنند.

وی به استقرار یک کمیته انتصابات در سازمان بهزیستی اشاره و خاطرنشان کرد: در این کمیته سوابق علمی و خدماتی افراد پیشنهاد شده مورد بررسی قرار میگیرد و در صورت کسب نمره از این کمیته افراد در یک پست مدیریتی به کار گرفته میشوند. باید تأکید کنم که افراد به سفارش فرد یا گروهی در این کمیته مورد پذیرش قرار نمیگیرند و تنها ملاک مدارج علمی و خدماتی افراد است.

قبادی دانا بر اجرایی شدن بخشنامه" تعارض منافع" در سازمان بهزیستی تاکید و ابراز کرد: از مدیران خواستیم افرادی که دارای موسسات و یا مراکزی هستند که در کنار بهزیستی فعالیت می کنند، بین پست مدیریتی و انتخاب مراکز خصوصی یکی را انتخاب کنند که در این راستا ۱۰۰ مدیر با روش خود اظهاری در مرحله نخست از پست خود کناره گیری کردند و ۱۷۲ نفر مراکز و مؤسسات خیریه خود را واگذار کردند. وی ادامه داد: افرادی که از شفافیت در سازمان بهزیستی هراس داشتند و یا با چارچوب های برنامه ریزی شده این سازمان در تضاد بودند به طور قطع با مشکلاتی مواجه میشوند. قبادی دانا به رویکرد این سازمان در سال جاری اشاره کرد و یکی از بخشهای مغفول مانده را در این سازمان را مراکز خدمات بهزیستی دانست و ابراز کرد: مراکز خدمات بهزیستی تاکنون مغفول مانده و در سال جاری در ۲۳۰۰ نقطه در محلات کشور مراکز خدمات بهزیستی  ایجاد میشود، این مراکز بهزیستی کوچکی در محلات هستند و هر ۴۵۰ خانوار یک مرکز بهزیستی متولی خدمات رسانی به آنها خواهد بود و ۲۲ خدمت در این مراکز ارائه میشود و از سوی بخش غیردولتی اداره میشود. طی فراخوانی الکترونیکی ۱۱ هزار نفر برای اداره این مراکز ثبت نام کرده‌اند که بخش عظیمی از آنها را جوانان تشکیل میدهند که پس از طی مراحل قانونی می توانند اداره این مراکز را بر عهده بگیرند. وی ادامه داد: این مراکز موجب اشتغالزایی برای ۱۵ هزار نفر از جوانان در رشته‌های مددکاری اجتماعی، آی تی، علوم اجتماعی، روانشناسی و ... می شود.

 

 

 

...........اخبار روز

* روانبخش: پرونده احمدی‌نژاد سنگین است/چرا هر کسی نامزد ریاست‌جمهوری می‌شود؟ /امکان ندارد شورای نگهبان احمدی نژاد را تأیید صلاحیت کند.

قاسم روانبخش، عضو شورای مرکزی جبهه پایداری: در انتخابات ۱۴۰۰ کاندیداها صرفا با تابلوی اصولگرایی و اصلاح طلبی نمی توانند به توفیقی رسند. جریان سوم همان جریان انقلابی امروز است که تفکر اصولگرایی دارد و روش اصلاح‌طلبی. کشور و جریان انقلابی دچار «قحط الرجال» نشده است. رجل سیاسی نباید معطوف به این مفهوم بشود که یک فرد از نظر شهرت سیاسی جایگاه دارد. چرا هر فردی به خود اجازه می‌دهد برای حضور در مسند ریاست جمهوری ثبت نام کند؟ امکان ندارد احمدی نژاد از سد شورای نگهبان عبور کند. پرونده هایش حتی از سال ۹۶ سنگین‌تر  شده است. شاید احمدی نژاد از کاندیدای جایگزین حمایت کند اما با این کار هم توفیقی حاصل نمی‌کند.

«رفتارها»،« شعارها» و «تفکرات» چند سال اخیر احمدی نژاد به هیچ عنوان سنخیتی با تفکر اصولگرایی ناب ندارد. حمایتم از احمدی نژاد در گذشته را انکار نمیکنم اما داستان امروز او متفاوت از گذشته است./خبرآنلاین

* هر مشمول ایرانی چقدر سهام عدالت دارد؟ آمارها حاکی از آن است که بیش از ۴۹ میلیون نفر مشمول سهام عدالت هستند، اما میزان سهمی که این مشمولان دارند با یکدیگر برابر نیست؛ به طوری که دارایی برخی از سهامداران بیش از یک میلیون تومان و دارایی برخی دیگر کمتر از ۴۹۲ هزار تومان است.

* تولید بیش از ۱۲۶‌ هزار دستگاه خودرو در دو ماه نخست امسال: بررسی آمارهای رسمی منتشره وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از تولید ۱۲۶‌ هزار و ۵۳۵ دستگاه خودرو از سوی خودروسازان از ابتدای امسال تا پایان اردیبهشت‌ماه است. برپایه این گزارش، در مدت یاد شده ۱۱۷ هزار و ۱۷۶ دستگاه خودروی سواری از سوی خودروسازان داخلی تولید شد که در هم‌سنجی با پارسال افت ۴.۱‌درصدی نشان می‌دهد.

* فعالیت تالارهای پذیرایی به شرط پذیرش 50درصدی مجاز شد: معاون نظارت بر اماکن عمومی پلیس امنیت تهران بزرگ اعلام کرد که فعالیت تالارهای پذیرایی به شرط پذیرش معادل 50 درصد ظرفیت و رعایت پروتکل‌های بهداشتی مانعی ندارد./ ایسنا

* خبر کشته شدن دختر کرمانی با تبر صحت ندارد: معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان کرمان: ۲۶ خرداد ماه اختلاف خانوادگی پدر و دختر و عصبانیت پدر موجب قتل دختر جوان شد. در این حادثه، میله آهنی که توسط پدر و در عصبانیت پرتاب می شود با سر دختر برخورد کرده و موجب مرگ وی می شود.

* برایان هوک: درهای دیپلماسی به روی ایران باز است: نماینده ویژه آمریکا در امور ایران با اشاره به تمایل واشنگتن نسبت به تبادل بیشتر زندانیان مدعی شد:

ما مایل به دیدار رو در رو هستیم تا گفت‌وگوهایی کنسولی داشته باشیم و بتوانیم سریعتر پیشروی کنیم. درهای دیپلماسی از سوی ما نه تنها در این مسائل بلکه در خصوص تمام مشکلاتی که در ۴۱ سال اخیر روابط دوجانبه ایران و آمریکا را خدشه‌دار کرده، کاملاً باز است./ایسنا

 

 

........بهداشت و سلامت

* دلایل افزایش موارد ابتلا به کرونا: معاون کل وزارت بهداشت، در خصوص دلایل افزایش موارد ابتلا به کرونا در کشور توضیحاتی ارائه داد.

ایرج حریرچی، در گفتگو با شبکه خبر، گفت: افزایش مبتلا به کرونا در روزهای اخیر ناشی از توان بیماریابی کادر درمانی و بهداشتی است. وی افزود: همانطور که رئیس جمهور در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت ما در پیک دوم نیستیم. تا ۲۲ فروردین ۹۹ بیشترین تست‌های کرونایی برای موارد بستری بود، اما بعد از این تاریخ، با افزایش تست‌های غربالگری، تمامی افراد مشکوک به بیماری کووید ۱۹ تست شده اند. آنچه که مهم است تعداد بستری شدگان است. معاون کل وزارت بهداشت درباره شایعه استعفای وزیر بهداشت، گفت: استعفای دکتر نمکی شوخی تلخی بود، استعفا و کناره گیری در شأن وزیر بهداشت و تیم همراه نیست. حریرچی در مقایسه تعداد شهدای دوران دفاع مقدس با جانباختگان کرونا، اظهار داشت: تعداد شهدای ما در جنگ تحمیلی میانگین روزانه ۶۶ نفر بود، اما تعداد روزانه جان باختگان کرونایی در این مدت گذشته روزانه ۱۰۰ نفر است. معاون کل وزارت بهداشت به اجبار بیشتر کشورها در بازگشایی مراکز اقتصادی اشاره کرد و گفت: بهترین روش پیشگیری از شیوع کرونا استفاده از ماسک است. کسی که بیمار یا ناقل است از ماسک استفاده کند. حریرچی افزود: رئیس جمهور به وزارت صمت و شهرداری تهران دستور داده تا ماسک ارزان در اختیار مردم قرار دهند. معاون کل وزارت بهداشت گفت: رعایت نکردن صحیح فاصله گذاری اجتماعی در مراکز خرید و خدماتی، اثرات منفی در جامعه دارد.افراد مبتلا با رعایت نکردنِ موارد بهداشتی در مرگ دیگران سهیم هستند.

 

............از شش نقطه جهان

* پای درد دل همسایگان شرقی: کرونا و تأثیراتش بر زندگی نابینایان در هرات افغانستان: شیوع کرونا سبب شده تا مشکلات افراد نابینا صد چندان شود و آنان برای عبور از پیاده روها و خیابان های ناهموار، با دلهره و هراس از ابزارهای مسیریابی  کمک بگیرند.

عبدالرحمن شریفی، رئیس انجمن نابینایان در هرات میگوید که شیوع کرونا، زندگی او را تحت تاثیر قرار داده است.

او می گوید کرونا، عصایش را از او گرفته و از لمس عصا و دیوار، کفش و هر جسم دیگری که در زندگی روزمره به آن محتاج است هراس دارد.

او گفت:” وقتی یک نابینا فعالیت انجام می دهد و حرکت دارد، نمیتواند که محیط اطراف خود را ببیند و مجبور است که اشیای اطراف خود را لمس کند و این لمس هم بیشتر همراه دست و یا گاهی هم پا صورت میگیرد و یا وقتی میخواهد چیزی را بردارد مجبور می شود که به چند چیز دیگر دست بزند و ممکن است یکی از آنها آلوده به ویروس کرونا باشد.”

آمار های غیر رسمی نشان می دهد در هرات دستکم ۲ هزار نابینا زندگی می کند که از این میان ۵۰۰ نفرشان در انجمن نابینایان این شهر پرونده دارند.

عبدالرحمن شریفی می گوید که بیش از ۶ نابینا در هرات تاکنون به کرونا مبتلا شده اند.

شریفی معتقد است اینکه نابینایان مجبور می شوند در هنگام مواجهه با خطرات و موانعی نظیر جوی و گودال و درخت و خیابان، از کمک عابران استفاده کنند، به شکل بالقوه می‌تواند موجب افزایش نرخ کرونا در میان نابینایان این شهر شده باشد و بر اساس اخباری که به انجمن نابینایان هرات رسیده این ویروس حتی در میان خانواده های برخی نابینایان هم شایع شده است.

پیش از شیوع کرونا، نابینایان و افراد معلول بارها در باره مشکلات موجود در جامعه، از جمله وجود موانع در خیابان ها و پیاده روها اعتراض کرده بودند.

حالا با شیوع کرونا و منع لمس اشیا، مشکلات افراد نابینا صد چندان شده است.

شریفی می گوید مشکل بزرگ نابینایان رعایت فاصله‌ فیزیکی است؛ چرا که آنان به دو دلیل وابستگی به دیگران و نابینا بودن، نمی توانند آن را به آسانی رعایت کنند.

او در این باره می گوید: نابینایانی که به هر دلیل از خانه خارج می شوند، نمی توانند سایر افراد را ببینند و معمولاً هم به همین دلیل نمی توانند فاصله دو متری را با آنها حفظ کنند.

در افغانستان براساس آمارهای غیررسمی بیش از ۴۰۰ هزار نفر معلولیت بینایی دارند که بخش عمده این افراد با مشکلات فقر، بیکاری و محرومیت از آموزش دست و پنجه نرم می‌کنند.

عبدالروف زمانی، یکی دیگر از نابینایان در هرات می گوید که کرونا آنقدر بر آنان غلبه کرده است که مشکلات سد راه خود را فراموش کرده اند.

او گفت:” از یک طرف کرونا فشار آورده و از یک طرف دیگر جامعه بیشتر بر ما حساس شده و فعلاً خانه نشین شدیم و در یک حالت روانی بسیار عجیبی قرار داریم و تحت فشار بسیار سنگینی هستیم”.

ترس از ابتلا به کرونا، زندگی همه ی مردم را تحت تاثیر قرار داده اما تبعات این ویروس بیش از هر کس دیگر دامنگیر افراد نابیناست. در شرایط کنونی شاید بهترین راه برای کمک به افراد نابینا در هنگام راه رفتن رعایت فاصله خود، راهنمایی کلامی و صحبت از راه دور باشد.

 

...........ورزشی

* برگزاری اولین وبینار تخصصی شطرنج نابینایان

هیئت ورزشهای نابینایان و کم بینایان استان تهران در نظر دارد با همکاری کانال En Passant

( آنپاسان ) اولین وبینار تخصصی شطرنج نابینایان را برگزار کند. رستم دوستی، رئیس انجمن شطرنج نابینایان تهران در گفتگو با ایران سپید در خصوص برگزاری این وبینار گفت: در ایام شیوع کرونا و با توجه به عدم برگزاری مسابقات در سالنهای ورزشی، تصمیم گرفتیم اولین وبینار تخصصی نابینایان را در رشته شطرنج در فضای مجازی برگزار کنیم.

این وبینار روز شنبه هفتم تیرماه از ساعت 14 الی 17 در بستر اپلیکیشن زوم برگزار خواهد شد. دوستی بیان کرد: این وبینار هم بعد آموزشی دارد و هم بعد فرهنگی. در یک ساعت نخست، میهمانانی را دعوت خواهیم کرد تا برای حاضرین سخنرانی کنند. در دو ساعت بعدی نیز استاد مرتضی محجوب استاد بزرگ شطرنج در خصوص تقویت تکنیک تجسم و قدرت محاسبه در شطرنج، دروسی را تقدیم حاضرین خواهد کرد.

رئیس انجمن شطرنج تهران در ادامه افزود: کلیه شطرنج بازان نابینا و کم بینا در سراسر کشور که عضو انجمن شطرنج نابینایان کشور باشند میتوانند در این وبینار شرکت کنند. مهلت ثبت نام تا پایان ساعت روز پنجشنبه پنجم تیرماه خواهد بود و شرکت کنندگان برای ثبت نام می توانند با شماره  09301689899 تماس بگیرند تا آنها را با بخش آیتی برای نصب اپلیکیشن زوم مرتبط کنیم.

دوستی گفت: قصد داریم از میان شرکت کنندگان در این وبینار، به قید قرعه به سه نفر جوایز نفیسی اهدا کنیم. نابینایان و کم بینایان شطرنج باز کشور میتوانند به صورت رایگان و پس از تأیید مراحل ثبت نام کد قرعه کشی خود را دریافت کنند. وی در پایان اظهار کرد: از آنجا که این اولین تجربه ما در برگزاری این وبینار است، ممکن است شاهد مشکلاتی باشیم که از همه عزیزان تقاضا دارم با صبر و گذشت خود، با ما همکاری داشته باشند. ضمن اینکه زودتر ثبت نام را انجام دهند چرا که اولویت ما، ثبت نام است و از نظر میهمانان و بخش پشتیبانی فنی محدودیتهایی داریم. امیر سرمدی

 

.........حوادث

* مادر دختر ۱۶ ساله: کشته شدن دخترم، قتل ناموسی نیست/ برادر شوهرم او را از طبقه 11 پایین انداخت و الان با وثیقه آزاد شده

باشگاه خبرنگاران نوشت: در حالی که قتل رومینا جگرمان را سوزاند و کم کم داشتیم فراموش می‌کردیم که چه بلایی بر سر این دختر طالشی آمده بود، دوباره خبر جدیدی همه ما را شوک زده کرد، قتل ناموسی دیگر، این بار دختر ۱۶ ساله‌ای توسط عمویش به قتل رسید. برخی رسانه با انتشار این خبر ادعا کردند که قتل این دختر ۱۶ ساله به دلیل مسائل ناموسی بوده و عموی این دختر ۱۶ ساله که فاطمه نام دارد با انگیزه ناموسی او را از طبقه یازدهم به پایین انداخته است. اما واقعیت ماجرا چه بود؟ پیگیر شدیم تا بتوانیم از راهی با خانواده فاطمه ارتباط بگیریم، سرانجام توانستیم شماره‌ای از مادر این دختر ۱۶ ساله پیدا کنیم و فوری تماس گرفتیم. مادر این دختر ۱۶ ساله در صحبت‌هایش اشاره کرد که از دادسرا خارج شده و از برخی از مطبوعات که اخبار کذب درباره قتل فرزندش منتشر کرده‌اند، شکایت کرده است. از مادر فاطمه پرسیدم چه اتفاقی برای فرزندتان افتاد و او شروع کرد به شرح ماجرا. او  گفت  چند سال قبل از همسر سابقم که پدر فاطمه است جدا شدم و با فرد دیگری ازدواج کردم. دخترم نیز با من زندگی میکرد و روز حادثه برادر شوهرم که از اشرار شهریار است همراه با خانمی به خانه ما آمد و طی درگیری لفظی که با دخترم پیدا کرد، شروع به کتک و لگد زدن فاطمه کرد، حتی سر فاطمه را به دیوار کوباند، به صورتی که جای سر فاطمه بر روی دیوار افتاده است و نیم ساعت به این کار خود ادامه داد. وی در ادامه افزود: او عموی دخترم نیست و هیچ نسبتی با دخترم نداشته است و سوء سابقه زیادی دارد، در پرونده اش سابقه آدم ربایی، خفت گیری، شرارت و ... دارد، حتی سال گذشته پیرمردی را به قتل رساند که از خانواده مقتول رضایت گرفت و آزاد شد و حالا دختر من را از طبقه یازدهم به پایین انداخت و میگوید دیه‌اش را میدهم، اما در این چند روز توانسته وثیقه یک میلیاردی گرو بگذارد و آزاد شود، اما نه من و نه پدر فاطمه رضایت نمیدهیم و پدر و پدرخوانده فاطمه (همسر فعلی ام) پیگیر این پرونده هستند. مادر فاطمه گفت: اینکه برخی از رسانه‌ها ادعا کردند قتل ناموسی بوده کذب است، بلکه دختر من به دلیل درگیری لفظی‌ای که با برادر شوهرم داشت این اتفاق برایش افتاد و اصلا این موضوع به مسائل ناموسی مربوط نیست، همچنین برخی رسانه‌ها ادعا کردند عموی فاطمه بوده که این را هم تکذیب میکنم، او برادر همسرِ دوم من بود و هیچ نسبتی با فاطمه نداشت. وی در آخر افزود: از رسانه‌هایی که در این چند روز اخبار کذب از نحوه قتل فرزند من منتشر کرده‌اند شکایت کردم و وکیل من پیگیر این ماجراست.

 

..........چاردیواری

* با سلام و درود به خوانندگان ایران سپید در این روزها و با اوج گیری مجدد شیوع کرونا  برای همه شما آرزوی سلامتی دارم. خواهش میکنم مراقب سلامتی خود باشید بحث شیوع کرونا شوخی نیست به عبارت دیگراینکه ما باید یاد بگیریم با کرونا زندگی کنیم به معنی فراموشی آن نیست متأسفانه اتفاقی که در جامعه ما رخ داده ومردم فکر می کنند زیست با کرونا به معنی آن است که آن را فراموش کنند. کرونا فراموشی ندارد و در هر کجا که انسان ها غفلت کنند آثار سنگینی برای آن ها  بوجود می آورد. هم اکنون 10 استان کشوردر وضعیت قرمزند. از این جهت از کلیه خوانندگان ایران سپید که احیاناً می توانند با بیماری های زمینه ای نیز تؤام باشند خواهش می کنم به شدت ضوابط ایمنی و سلامتی را جدی بگیرند. اما پاسخ سؤالات و طرح برخی از نظرات شما. خانم زکیه طی دو تماس و کامنت برای ایران سپید نخست از وضعیت مسکن خود و برادر معلولشان شکایت کرده اند  با این پرسش که مگر نه اینکه دولت قرار بود برای خانواده های دو معلولیتی مسکن تأمین کند؟ پاسخ ایشان مثبت است و نمی دانم به چه دلیل این خانواده از جمله ایشان نتوانسته اند مسکن مورد نظر خود را تهیه کنند. بهتر است توضیخات بیشتری در این خصوص ارائه دهند. ایشان همچنین پیشنهاد داده اند که متن اخبار منعکس شده در پادکست در قالب متن برای دوستان بارگذاری شود تا از طریق نرم افزارهای صفخه خوان مانند ای اسپیک به سرعت قابل قرائت باشد واقعیت آن است که متن روزنامه آنلاین هر روز روی سایت قرار می گیرد لذا دوستان می توانند از طریق نرم افزار ای اسپیک و گوشی های خود متن آنلاین روزنامه را مطالعه کنند. آقای منصور ایران نژاد پیشنهاد کرده اند که با توجه به مشکلات نابینایان در فروش سهام عدالت خود بهزیستی یک کارگذاری مشخص را برای تسریع و تسهیل درعملیات فروش سهام اختصاص دهد. این امر میسر نیست زیرا افراد معلول در شهر های مختلف ساکن هستند که از جمله شامل نابیناها ها نیز می شود و لذا نمی توان از طریق کارگذاری واحد این اقدام را انجام داد. مسئله دیگر آن است که افراد می توانند راجع به سهام عدالت خود تصمیمات جداگانه ای بگیرند و نمی توان برای کل آن ها  یک تصمیم واحد گرفت لذا بهتر است دوستان با اخذ اطلاعات از جمله از طریق ایران سپید چه متن آنلاین و چه به صورت پادکست که در گذشته چندین بار در مورد سهام عدالت اطلاع رسانی کرده است و همین طور از طریق سایر منابع در مورد سهام عدالت خود تصمیم بگیرند. مشکل درباره سهام عدالت چگونگی فروش آن نیست بلکه تصمیم آن است که چگونه با این سهام رفتار شود آیا آن آن را بفروشیم یا آن را نگه داریم این امر بستگی به اطلاعات افراد و البته نیاز افراد می تواند متفاوت باشد. آقای دانیال امیری در درجه اول خواهان گزارشی در مورد دونده نابینای ایتالیایی کارلو دورانت شدند که اخیراً فوت کرده و همین طور دو گزارش درمورد نابینایان و کم بینایان اتریش و وضعیت زندگی آن ها و همچنین گزارشی در مورد نابینایان و کم بینایان مطرح در رکورد گینس که پیشنهاد خوبی است و حتماً از آقای امید هاشمی مسئول شش نقطه خواهم خواست که این بحث را دنبال کند. خانم شهناز مرادی در مورد شایعه حذف بلیط های رایگان مترو پرسیده اند که با توجه به گزارشی که در پادکست ایران سپید نیز منتشر شده این امر کاملاً شایعه است واقعیت آن است که رایگان بودن بلیط متروهای شهری بخش انفکاک ناپذیر قانون حمایت از حقوق معلولان است و به عنوان حکم قطعی قانونی تلقی می شود و قابل خدشه نیست. دوست دیگری بدون ذکر نام از اینکه خود معلول هستند و دو فرزند کم توان ذهنی نیز دارند شکوه کرده و اعلام کرده اند که چگونه نمی توانند از تسهیلات مسکن استفاده کنند. دوست عزیزی که نام خود را ذکر نکرده اید واقعیت آن است که شما مشمول اولویت مسکن افراد معلول هستید نمیدانم چگونه تاکنون اقدام نکره اید در صورت تمایل با تماس و ذکر نام اعلام کنید که شاید بتوانیم شما را به شکل درستی حمایت و هدایت کنیم. آقای هانی عباسی خواننده قدیمی ما از اهواز ضمن پیشنهاد آنکه در مورد مسائل اقتصادی مانند ارز و طلا مجدداً اطلاع رسانی به روز شود در مورد کاهش ساعت کاری  برای افراد معلول سؤال کرده اند به گفته ایشان مسئولان اداره ای که در آنجا کار می کنند ابراز کرده اند این بخش نامه فقط شامل خانم هاست این کاملاً نادرست است و ماده 28 قانون حمایت از حقوق معلولان هیچ ربطی به جنسیت افراد ندارد. کاهش ساعت کاری فقط شامل معلولان شدید و خیلی شدید می شود و حتی نوع معلولیت آن ها تأثیری در این امر ندارد. لذا استناد به اینکه این بخش فقط شامل خانم هاست کاملاً غلط است. آقای هانی عباسی همچنین پیشنهاد کرده اند که ایران سپید از طریق واتساپ نیز اطلاع رسانی شود و گروه واتساپی ایران سپید تشکیل شود. آقای علی صابریان از شهریار که علاوه بر نابینایی با مشکل شنوایی نیز روبروست پیشنهاد کرده است که مطالب روزنامه از طریق تلفن گویا پخش و قابل دسترس باشد که پیشنهاد البته جدیدی نیست و ایشان در گذشته هم این پیشنهاد را مطرح کرده اند. در حال بررسی آن هستیم ولی فکر می کنم با توجه به مجموعه شرایط تحقق این امر به لحاط فنی و هزینه ای در اولویت نباشد با توجه به شرایط ویژه ایشان قول بررسی جدی میدهم.  برخی از دوستان در مورد چگونگی دسترسی به بریل پرسش کرده اند که مجدد تأکید می کنم به علت اوج گیری کرونا این امر به تأخیر افتاد ولی امیدوارم از اواخر تیر مجدداً روزنامه بریل در دسترس افراد قرار گیرد. آقای ستوده با تأکید همیشگی بر استفاده از بریل گله  کرده اند که گویا سازمان آموزش و پرورش استثنایی به تغییرات جدید علائم بریل در سطح بین المللی بی توجه است و پیشنهاد کرده اند که این سازمان هم گام با جامعه جهانی این تغییرات را بپذیرد. در این خصوص قطعاً گزارشی تهیه و منعکس خواهیم کرد. ضمناً ایشان به خوانندگان توصیه مطالعه کتاب آن سوی تاریکی نوشته سرکار خانم پری زنگنه را داده اند که سال هاست به صورت گویا تهیه شده و در دسترس افراد است و بازگویی زندگی نامه ایشان از زبان خود این هنرمند دیرینه کشور ماست. در پایان چاردیواری این هفته باردیگر بر ضرورت ضوابط ایمنی و بهداشت شما تأکید می کنیم. پیشنهادات خود را در خصوص محتوای پادکست و ر وزنامه آنلاین حتماً در اختیار دوستان تحریریه قرار دهید. با امید شادکامی و سلامت شما در روزهای پیش رو ایام به کام و به امید گفتگوی مجدد.

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *