شناسه خبر: 20983 منتشر شده در مورخ: 1399/3/19 ساعت: 00:01 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه دوشنبه 19 خرداد 1399

روزنامه دوشنبه 19 خرداد 1399

عناوین امروز: دژپسند: کرونا ۱۵ درصد به تولید ناخالص داخلی کشور آسیب زد - چه کنیم تا کشور خاموش نشود؟ - مادر سرنوشت ساز دنیای کودک نابینا - تازه‌ترین اطلاعات از ویروس کرونا - بانوان نابینا ظرفیت های زیادی دارند - قتل یک سابقه دار توسط یک سارق سابقه دار - اطلاعرسانی

روزنامه «ایران سپید»

دوشنبه 19 خرداد 1399

16 شوال 1441

8 جون 2020

سال بیست و چهارم شماره 6432

صاحب امتیاز:

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

........عناوین این شماره...

دژپسند: کرونا ۱۵ درصد به تولید ناخالص داخلی کشور آسیب زد

چه کنیم تا کشور خاموش نشود؟

مادر سرنوشت ساز دنیای کودک نابینا

تازه‌ترین اطلاعات از ویروس کرونا

بانوان نابینا ظرفیت های زیادی دارند

قتل یک سابقه دار توسط یک سارق سابقه دار

اطلاعرسانی

 

..........اخبار روز

* دژپسند: کرونا ۱۵ درصد به تولید ناخالص داخلی کشور آسیب زد

وزیر امور اقتصادی و دارایی: بیماری کرونا ۱۵درصد به جی. دی. پی کشور (تولید ناخالص داخلی) آسیب زد. برای بهبود شرایط اقتصادی باید به سیاست‌های تحریک تقاضا روی آورد. امسال باید بودجه غیرنفتی را تجربه کنیم که ویژگی آن تکیه بر درآمدهای مالیاتی است. رشد اقتصادی کشور در سال گذشته با احتساب نفت، منفی بوده که برای بهبود شرایط اقتصادی باید به سیاست‌های تحریک تقاضا روی آورد./ ایرنا

* وزرای اطلاعات و کشور برای بررسی آتش‌سوزی‌های اخیر به مجلس می‌روند

یک عضو هیأت رئیسه مجلس گفت:‌ وزرای کشور و اطلاعات برای ارائه گزارش درباره آتش‌سوزی‌های چند روز گذشته کشور به مجلس دعوت میشوند.

* دکتر روحانی رییس جمهور در جلسه اقتصادی دولت گفت:

دولت به عهد خود در مبارزه با فقر مطلق پایبند بوده و خواهد بود. تلاش دولت این است که اقشار کم برخوردار در تکانه های اقتصادی آسیب جدی نبینند. آزاد سازی سهام عدالت از جمله اقدامات موثر دولت در اجرای عدالت بود.

* با حکم رئیس جمهور؛ سعید اوحدی به عنوان معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران منصوب شد: رئیس جمهور به استناد اصل یکصد و بیست و چهارم قانونی اساسی با صدور حکمی «سعید اوحدی» را به عنوان «معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران» منصوب کرد.

...........گزارش روز

* چه کنیم تا کشور خاموش نشود؟

ایسنا نوشت: با شروع فصل گرما و افزایش مصرف برق احتمال خاموشی کشور افزایش می‌یابد، برای رهایی از این مساله همواره اعلام شده مشترکان به مدیریت مصرف توجه داشته باشند تا بتوانیم تابستان را بدون خاموشی پشت سر بگذاریم.

 در بسیاری از ساعات روز با وجود اینکه می توان از نور طبیعی خورشید برای تامین روشنایی مورد نیاز منازل و یا ادارت استفاده کرد، اما عملا شاهد انجام این اقدام نیستیم و این در حالی است که نقش مهمی در کاهش مصرف برق خواهد داشت.

در زمینه استفاده از سیستم های سرمایشی نیز که بخش اعظمی از پیک مصرف برق را به خود اختصاص داده اند، می توانیم با تنظیم دمای کولرهای گازی روی عدد ۲۴ و یا استفاده از دور کند کولرهای آبی شاهد کاهش محسوس مصرف برق مشترکان باشیم. اوج مصرف برق کشور هر ساله بین اول تیر تا پانزدهم مرداد رخ می دهد؛ بر همین اساس لازم است مشترکان در ساعات اوج بار (۱۳ تا ۱۷) این مقطع از سال مصرف بهینه را در دستور کار قرار داده و استفاده از وسایل پرمصرف مانند لباس شویی، اتو و... را به ساعات کم مصرفی منتقل کنند. از میان ۶۰ هزار مگاوات پیک مصرف برق کشور حدود چهار تا ۵۰۰۰ مگاوات از این رقم صرفا برای ۱۰ تا ۲۰ روز از سال و آن هم بین ساعت ۱۳ تا ۱۷ مورد نیاز است که برای تامین انرژی مورد نیاز این بخش باید هر ساله سرمایه گذاری قابل توجهی صورت بگیرد. برای هر ۱۰۰۰ مگاوات تولید برق حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز است که این رقم صرفا برای بخش نیروگاهی در نظر گرفته شده و هزینه های مربوط به انتقال و شبکه های توزیع در آن لحاظ نشده است.

رخشانی مهر - معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر -  در این باره گفت: سرمایه گذاری ۵۰ هزار میلیارد تومانی در این بخش صرفا برای تامین برق ۱۰۰ ساعت از پیک مصرف سال است؛ از این رو در تمامی دنیا مصرف بهینه در زمان اوج بار در دستور کار قرار گرفته است تا نیازی به این حجم از سرمایه گذاری در بخش نیروگاه‌ها و شبکه‌های انتقال برق نباشد. وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با وجود وقوع بارندگی‌های مناسب چرا همچنان بر لزوم مصرف بهینه برق در کشور تاکید می شود، گفت: در بهترین شرایط میانگین تولید نیروگاه های برقابی بیش از ۹۰۰۰ مگاوات نخواهد بود که با توجه به سقف ۶۰ هزار مگاواتی اوج بار نمی توان انتظار داشت که با وقوع بارندگی‌های مناسب دیگر مشکلی برای تامین برق کشور وجود نداشته باشد. معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر به مسئله افزایش تعرفه برق مشترکان اشاره کرد و گفت: تعرفه تمامی مشترکان حدود هفت درصد افزایش پیدا کرده است که مشترکان در صورت رعایت الگو و کاهش مصرف برق نسبت به سال گذشته مشمول تخفیف خواهند شد؛ به طوری که در سال ۹۸ حدود ۱۰۶ میلیارد تومان برای مشترکان خانگی و بیش از ۳۵۰ میلیارد تومان برای مشترکان صنعتی، کشاورزی و... پاداش خوش مصرفی تعلق گرفته بود. رخشانی مهر با تاکید بر اینکه مشترکان پرمصرف مشمول افزایش ۱۶ درصدی تعرفه برق خواهند شد، گفت: در سال گذشته حدود ۸۶ درصد مردم الگوی مصرف را رعایت کرده بودند که این رقم در مقایسه با آمار ۷۹ درصدی سال ۹۷ رشد قابل توجهی داشته است.

...........گفتگوی ویژه

* مادر سرنوشت ساز دنیای کودک نابینا: نقش مادر در مهارت آموزی کودک نابینا بسیار تعیین کننده است. نقشی که شاید هیچ ارتباطی با سطح سواد او نداشته باشد. امروز شما را با لیلا مختاری آشنا می کنم مادری که پنجمین فرزندش رضا، نابیناست. رضا سال دیگر به کلاس اول می رود. مختاری می گوید: زمانی که خدا ، رضا را به من داد خیلی ناراحت بودم. به ویژه وقتی که او را به پارک می بردم نگاه مردم آزارم می داد. و هم سوالاتی که از من می پرسیدند ناراحتم می کرد. این بود که بچه را در خانه محبوس کرده بودم. مهمانی نمی رفتم یا من و همسرم به نوبت به جشن، مهمانی و سفر می رفتیم ولی دیدم اینطور نمی شود ادامه داد تا اینکه یک مرکز هوشمند باغچه حواس پیدا کردم. . در آنجا مادران همدرد خودم را دیدم ما در انجا با هم صحبت می کردیم و غمهایمان کمتر می شد در آنجا جاهایی را که می شناختیم به همدیگر معرفی می کردیم آنجا به این نتیجه رسیدم که نباید رضا را قایم کنم و این است که الان با افتخار دست پسرم را می گیرم و با افتخار به همه می گویم:" این پسر من است." البته او نابیناست اما خیلی چیزها دارد که فرزندان سالمم ندارند. مادر رضا ادامه می دهد: در گروه ،مادران دیگر به من می گویند چه حوصله ای داری ولی ما مادران این بچه ها را به دنیا آورده ایم و باید برای آنها وقت بگذاریم از مخفی کردن آنها و اینکه دیگران دلشان برای اینها می سوزد چیزی عاید ما نمی شود. من خودم پنج نوه دارم اما پسرم را طوری بزرگ کرده ام که دیگران می گویند مامان لیلا به رضا چیزهایی یاد داده که بچه های دیگر بلد نیستند. من ساعتها با رضا صحبت می کنم رضا چیزهایی را که نمی داند از من می پرسد. در خیابان دست رضا را می گیرم و روی چیزهایی که می بینم می گذارم تا لمس کند اما می بینم مادران دیگر حتی برای بچه های بینای خود وقت نمی گذارند و آنها را با یک تلفن همراه سرگرم می کنند. من قیچی به دست رضا می دهم و با هم دایره و مثلث می بریم و او با این اشکال آشنا می شود.  رضا به تنهایی راه می رود از پله ها بالا و پایین می رود. سیب زمینی پوست می کند و..  .. چون بعدها باید در این جامعه زندگی کند. مادر رضا می گوید: من از تجربیات خود که از مادرم و دیگران به دست آورده ام استفاده می کنم خودم را جای پسرم می گذارم تا بفهمم چه چیزهایی را باید به او یاد بدهم. در خانه با هم با چشمان بسته بازی می کنیم،با هم غذا می خوریم راه می رویم بازی می کنیم و مسابقه می دهیم    من به رضا اجازه می دهم از چارچوب در بالا برود تا درک مناسبی از ارتفاع پیدا کند. مادرها باید بدانند این بچه ها تواناییهای زیادی دارند که با صرف وقت باید شکوفا شوند. من فرزند دیگری هم در خانه دارم و برای او هم وقت می گذارم. برنامه زندگی را طوری هماهنگ کرده ام که از چیزی کم نگذارم. در خانه اگر هم کسی به رضا بگوید که بنشین می گویم این هم مثل بقیه هست و با شما هیچ فرقی ندارد مختاری می گوید:البته من تا کلاس پنجم بیشتر درس نخوانده ام ولی معتقدم نباید خود را دست کم بگیریم البته تحصیلات خیلی در توانایی یک مادر موثر است اما ما می توانیم از تجربه هایمان استفاده کنیم و نتیجه آن را هم ببینیم. الان فرزند من از بچه های همسن و سال خود و حتی بزرگتر از آنها بیشتر می داند و تواناتر است.

.........آموزشی

* تازه‌ترین اطلاعات از ویروس کرونا: علی اکبر حق دوست، رئیس کمیته اپیدمیولوژی در ستاد مقابله با کرونا، درباره آخرین وضعیت شیوع کرونا در کشور گفت: در حال حاضر در تمامی استان‌ها شاهد گردش ویروس کرونا هستیم، در بعضی استان‌ها گردش ویروس سریع است و سرعت انتقال خیلی بالا است.البته ذات این بیماری انتقال خیلی بالای آن است و این خصوصیت کماکان حفظ شده است. تا این لحظه خوشبختانه، بیماری پاتوژنسیتی و ویرولانس پایینی دارد. این مشخصات در اینکه چقدر از بیماران درگیر فرم شدیدتر می‌شوند مهم است و با این ویژگی‌ها است که مشخص می‌شود چند درصد از کسانی که علائم بیماری را دارند به فرم شدید مبتلا می‌شوند، به رغم اینکه بیماریزایی کویید 19 بالا نیست ممکن است تا چند روز آینده بالا برود.

در کل روند بستری در آی سی یو و بیمارستان در ۲۰ روز گذشته جز سه یا چهار دانشگاه که آن هم کوچک هستند روند منفی بوده است. حتی در استان‌هایی که به نظر آلودگی در آن بالا رفته است مثل خوزستان اولاً تعداد مرگ‌ها از ابتدا تا الآن هنوز به ۵۰۰ نفر نرسیده در حالی که در خراسان رضوی این عدد بالای ۷۰۰ است. بنابراین در خوزستان یک پیک ابتلاء وجود دارد. در استانهای جنوبی افراد برای در امان ماندن از گرما در محیط در بسته قرار می‌گیرند و احتمال انتقال بالا می‌رود.

میانگین سنی افرادی که در اثر ابتلا به کووید 19 فوت می‌کنند بالا است چون بیماری از گروه‌هایی که در سطح جامعه هستند به گروه‌هایی که در خانه مانده اند، سرایت می‌کند. افراد مسن و افرادی که خیلی خودشان را حفظ کردند و تماس نداشتند الآن اگر تماسی باشد مبتلا می‌شوند. همچنین درصدی از افرادی که فوت می‌کنند افرادی هستند که چند هفته در آی سی یو بستری بوده‌اند و به نوعی بیماری در آنها مزمن شده است. متأسفانه از این تعداد افراد هم کم نداریم و نزدیک ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ نفر در آی سی یو هستند.

هنوز واکسن و دارویی برای این بیماری پیدا نشده و به این زودی‌ها هم وارد بازار نخواهد شد پس باید با این بیماری بسازیم. با ایمنی جمعی واقعی هم خیلی فاصله داریم به نظر می‌رسد درصدی از افراد جامعه به دلایل مختلف مثل ژنتیکی نسبت به ابتلا به بیماری، مصونیت ذاتی دارند.

رئیس کمیته اپیدمیولوژی در ستاد مقابله با کرونا، گفت: یک مقدار اطلاعات اولیه که از چین تولید شده گمراه کننده بود. اولین سیگنال از همان کشتی کروز دایموند آمد که کمتر از ۳ هزار نفر در آن بودند و هیچ کشوری اجازه پهلو گرفتن به آنها را نداد تا بعد از ۳ هفته ژاپن اجازه پهلو گرفتن به کشتی داد.

در نهایت اعلام کردند ۱۱۰۰ نفر با علائم رادیولوژی و علائم دیگر آلوده شده‌اند. مشاهدات عینی ما هم همین را نشان می‌دهد. مثلاً در آسایشگاه کهریزک فضا بسته است و افرادی که در آنجا بستری هستند یا تحت مراقبت هستند هم های ریسک هستند و برخی کاملاً در بستر مطلق هستند. در آنجا اتاق‌هایی را داریم که چند نفر آلوده هستند و یا پرسنل آلوده بوده‌اند اما چندین نفر هم آلوده نشده‌اند.

امیدواریم ایمنی ذاتی ما بالا باشد و چرخش ویروس به همین شکل کم علامت و بی علامت و کم خطر ادامه پیدا کند و در نهایت اینکه با حدود ۶۵ درصد به ایمنی گروهی برسد. البته ابتلا تا  حدود ۳۰ درصد سرعت بالا است و از ۳۰ درصد سرعت کاهش محسوسی پیدا می‌کند و چرخش ویروس هم کاهش خواهد یافت. البته وقتی به ۶۵ درصد برسد هم بیماری یک باره خاموش نمی‌شود. بیماری هست و ذره ذره منتقل می‌شود اما دیگر شعله‌ور که سوزانندگی داشته باشد، نخواهد بود.

حق دوست گفت: حواس مردم باید جمع باشد. سیاست فاصله گذاری و در صورت نیاز قرنطینه با دقت و فشار زیاد باید ادامه پیدا کند هرچند به نظر من این سیاست، کنترل کننده انتقال بیماری نیست چون اشکال بی علامت و کم علامت زیاد شده‌اند و هر چقدر افرادی که شناسایی می‌کنیم را ایزوله کنیم نمی‌تواند به حدی چرخش ویروس را در جامعه کاهش بدهد که اپیدمی را متوقف کند. تنها ابزار برای ریشه کنی کامل، قرنطینه مطلق و کامل بستن است که شرایط اجتماعی ما اجازه این کار را نمی‌دهد.

 

...........ورزشی

* بانوان نابینا ظرفیت های زیادی دارند

فائزه توسلی نائب رئیس فدراسیون نابینایان گفت: در سه ماهه نخست سال ۹۹ باتوجه به اتفاقاتی که به خاطر شیوع ویروس کرونا در جهان رخ داد، باعث شد تمامی رویداد‌های ورزشی در سطح استانی، ملی و بین المللی لغو شوند.

ما نمی‌دانستیم شیوع این بیماری تا چه زمانی ادامه دارد و به همین خاطر تمامی مسابقات نیمه حرفه ای، حرفه ای، همگانی و تفریحی تحت تاثیر قرار گرفتند. سعی کردیم اتفاق تازه‌ای را در بخش بانوان با پویش در خانه بمانیم با هدف ایجاد انگیزه‌های روانی و روحی در همین فضای مجازی رقم بزنیم.

او تصریح کرد: در همین ایام مسابقات شطرنج آنلاین نابینایان، داوری آنلاین گلبال و مسابقات احکام را برای ورزشکاران و مربیان برگزار کردیم و در آخر به نفرات برتر جوایزی اهدا شد و آنها از طرف معاونان بانوان استان‌های محل سکونتشان مورد تقدیر قرار گرفتند.

وی بیان کرد: بانوان نابینا ظرفیت های زیادی دارند. الهه قلی فلاح تجسم واقعی همین افراد است.

قلی فلاح با حضور در مسابقات اسکی نابینایان سال ۹۶ در کشور آلمان توانست عنوان شجاع‌ترین بانوی ورزشکار دنیا را به خود اختصاص دهد و در اسکیت ۷۲ متر هم رکورددار است.

نائب رئیس بانوان فدراسیون نابینایان در ادامه گفت: قلی فلاح همچنین در مسابقات بن آلمان نشان شجاعت کمیته بین المللی پارالمپیک را دریافت کرد و با حضور نمایندگان کشور‌های دنیا از تلاش هایش در ورزش و زندگی اجتماعی به زبانی غیر از زبان مادری سخن به میان آورد. او توانست همگان را تحت تاثیر قرار دارد و از زندگی اجتماعی خود سخن به میان آورد و با حجاب اسلامی در این مراسم حاضر شد. این جایزه هر ۲ سال یکبار به ورزشکاران اهدا می‌شود و قلی فلاح نشان داد آن چیزی که در زندگی مردم عموم دست نیافتنی است را محقق کرده است.

توسلی گفت: در این ایام شیوع ویروس کرونا جلسه‌ای هم برای نواب رئیس‌های فدراسیون‌های مختلف ورزشی با حضور معاون بانوان ادارات ورزشی استان‌ها برگزار شده است که ۴۹ نائب رئیس و پنج معاون ورزشی بانوان با حضور فرهادی زاده معاون بانوان وزارت ورزش و جوانان برگزار شد.

در این جلسه باوجود شرایط شیوع ویروس کرونا، مشکلات و موانعی که بر سر راه ورزش بانوان قرار دارد بررسی شد.

در پایان از ورزشکاران این تقاضا را دارم که رعایت فاصله اجتماعی را رعایت کنند تا به روز‌های شاد زندگی بازگردیم و همه در کنار همدیگر قرار بگیریم.

............حوادث

*  قتل یک سابقه دار توسط یک سارق سابقه دار/ اموالی را که دزدیده بودم دادم بفروشد،اما او500هزار تومانم را نداد

ایران نوشت: بامداد سه‌شنبه گذشته مأموران کلانتری خبر قتل پسر ۲۱ ساله‌ای را به بازپرس کشیک قتل پایتخت اعلام کردند. پسر جوان بر اثر اصابت ضربات شیشه شکسته زخمی شده و در راه انتقال به بیمارستان فوت کرده بود. درگیری خونین در نزدیکی ایستگاه تاکسی نعمت آباد رخ داده بود و تیم جنایی برای بررسی موضوع راهی محل حادثه شد. یکی از شاهدان در تحقیقات گفتقاتل مرد جوانی بود که از صحبت‌هایشان متوجه شدم درگیری آن‌ها بر سر معامله سنگی قیمتی است.

تیم جنایی در صحنه درگیری، تعدادی سنگ قیمتی نیز کشف کردند. با مشخص شدن هویت عامل قتل، معلوم شد که متهم فراری و مقتول هر دو سابقه دار بوده و چندین بار بازداشت شده‌اند. بدین ترتیب به دستور بازپرس شعبه پنجم دادسرای امور جنایی تهران، تصویر متهم فراری به تمامی واحدهای گشت اعلام شد.

در حالی که بررسی‌ها برای یافتن متهم به‌نام اردشیر ادامه داشت، کارآگاهان پلیس موفق شدند، جمعه گذشته متهم فراری را در جنوب تهران و محله‌ای که پاتوق معتادان بود دستگیر کنند.

متهم در تحقیقات اولیه به قتل دوست قدیمی‌اش اعتراف کرد، اما او مدعی بود که با چاقو جنایت را مرتکب شده نه شیشه شکسته نوشابه. این در حالی است که پزشکی قانونی نیز تأیید کرد که پسر جوان با ضربات شیشه شکسته نوشابه به قتل رسیده است.. به خاطر چی دوستت را کشتی؟

برای ۵۰۰ هزار تومان پول که هیچ ارزشی هم ندارد. من گاهی اوقات لوازمی را که سرقت می‌کردم به بابک می‌دادم تا بفروشد. چند روز قبل هم مقداری وسایل سرقتی خودرو به او دادم تا بفروشد و قرار شد در ازای این وسایل ۵۰۰ هزار تومان به من بدهد. اما بابک پول را نمی‌داد، مدام بهانه می‌آورد.

بعد چه اتفاقی افتاد؟

روز حادثه با او قرار گذاشتم، چاقویی را که در خانه داشتم با خودم آورده بودم. درگیری که بالا گرفت بابک به طرف سوپرمارکتی که در آنجا بود رفت و یک شیشه نوشابه برداشت و شیشه را شکست. به طرف من حمله کرد و من هم برای دفاع از خودم چاقو را از جیبم بیرون آوردم و به او ضربه زدم.

اما شاهدان و پزشکی قانونی می‌گویند که بابک با ضربات شیشه شکسته کشته شده است؟

نه. من با چاقو به او حمله کردم.

سابقه داری؟

۵ بار تا به حال زندان رفته‌ام. اولین بار ۱۸ سالم بود که به اتهام دعوا راهی زندان شدم. بعد هم به خاطر دعوا، شرب خمر، سرقت موتورسیکلت و ماشین و لوازم داخل آن‌ها محکوم شدم.

بعد از جنایت چه کردی؟
ترسیده بودم. فرار کردم. بعد به خواهر و برادرم زنگ زدم و ماجرا را برایشان تعریف کردم. آن‌ها گفتند که خودت را معرفی کن، اما من می‌ترسیدم. ۷ سالی می‌شود که من اعتیاد دارم و زندگی‌ام را همین اعتیاد نابود کرد.

 

.........اطلاعرسانی

* مؤسسه نابینایان توانگران کارآفرین شیراز، سرور آموزشی، خدمات مجازی خود را در نرم افزار team talk  راه اندازی کرده است. خدمات ارائه شده در این سرور عبارتند از: مشاوره ، انواع دوره های آموزشی کامپیوتر، کلاس های تقویتی دروس در رشته های ریاضی، زبان انگلیسی و عربی، ادبیات و ...

 علاقمندان می توانند برای اطلاعات بیشتر و ثبت نام در سرورها و دوره ها از ساعت 8 تا 13 روزهای کاری با واحد آموزش مؤسسه با شماره 07138318815 الی 17 تماس حاصل فرمایند.

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
حمید 1399/3/24 - 21:34
rateup0
ratedown0
پاسخ
comment چرا به معلولین شدید رسیدگی نمیشه 120ماهی چکار میشه کردقران وکیلی خودتون و بذاریدجاما چند روزدوام میارید
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *