شناسه خبر: 20625 منتشر شده در مورخ: 1399/2/6 ساعت: 23:53 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه یکشنبه 7 اردیبهشت 1399

روزنامه یکشنبه 7 اردیبهشت 1399

دانش‌آموزان استثنایی از روند آموزش دور نمانده‌اند/ اعزام داوطلبانه معلمان برای آموزش - روحانی: مردم کماکان هشدارها را جدی بگیرند - احتمال تمدید شش ماهه اجاره نامه مستأجران - دورهمی قرانی نابینایان در فضای مجازی - نگرانیها و سوالات رایج عموم مردم در خصوص بیماری کرونا با موضوع بهداشت محیط (بخش اول) - دُریافت - می توانستیم رتبه اول استان ها را بدست آوریم - مرد مبل ساز را چرا کشتند؟

روزنامه «ایران سپید»

یکشنبه 7 اردیبهشت 1399

2 رمضان 1441

26 آپریل 2020

سال بیست و چهارم شماره 6399

صاحب امتیاز:

خبرگزاری جمهوری اسلامی      

مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

........عناوین این شماره...

دانش‌آموزان استثنایی از روند آموزش دور نمانده‌اند/ اعزام داوطلبانه معلمان برای آموزش

روحانی: مردم کماکان هشدارها را جدی بگیرند

احتمال تمدید شش ماهه اجاره نامه مستأجران

دورهمی قرانی نابینایان در فضای مجازی

نگرانیها و سوالات رایج عموم مردم در خصوص بیماری کرونا با موضوع بهداشت محیط (بخش اول)

دُریافت

می توانستیم رتبه اول استان ها را بدست آوریم

مرد مبل ساز را چرا کشتند؟

.......ویژه

* دانش‌آموزان استثنایی از روند آموزش دور نمانده‌اند/ اعزام داوطلبانه معلمان برای آموزش: مجید هداوند درباره روند آموزش برای دانش‌آموزان استثنایی که به نوعی به شبکه شاد دسترسی ندارند، توضیحاتی ارائه کرد. مجید هداوند، معاون سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور، درباره اقدامات انجام شده برای دانش‌آموزان استثنایی در روزهای کرونایی گفت: با توجه به شیوع بیماری کرونا و تعطیلی مدارس، وزارت آموزش‌ و‌ پرورش برای جلوگیری از وقفه آموزش در بین دانش‌آموزان اقدام به راه‌اندازی شبکه شاد کرده است.

او ادامه داد: این اقدام بستر مناسب را برای آموزش مجازی دانش‌آموزان فراهم کرده است.

معاون سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی کشور تاکید کرد: در سازمان آموزش‌ و‌ پرورش استثنایی هم ستاد راهبری نظرات و کیفیت بخشی شبکه شاد با مسئولیت معاونت آموزشی و توانبخشی تشکیل شده و به رصد مشکلات پرداخته است. همچنین برای پیگیری اقدامات، کارگروه فنی مستقر در وزارت آموزش‌ و‌ پرورش تشکیل شده است.

هداوند تصریح کرد: در ابتداد مشکلاتی برای معلمان پیش‌دبستانی، معلمان رابط و دانش‌آموزان تلفیقی فراگیر ایجاد شد. در این زمینه اقداماتی همچون تهیه نرم‌افزار برای دانش‌آموزان آسیب‌دیده بینایی (نرم‌افزار گویاساز)، ورود همکاران مشاوره و توانبخشی، بحث کارگاه‌های متوسطه حرفه‌ای و پیش حرفه‌ای و...  به حوزه فنی وزارت آموزش‌ و پرورش اعلام شد و در اسرع وقت مشکلات در این زمینه برطرف خواهد شد.

معاون سازمان آموزش‌ و‌ پرورش استثنایی کشور افزود: برای دانش‌آموزانی که به نوعی به شبکه شاد دسترسی ندارند، اقداماتی همچون استفاده از ظرفیت‌های فضای مجازی، در قالب فایل‌های صوتی و تصویری، پیام‌های نوشتاری با توجه به نیازهای مختلف معلولان، استفاده از ظرفیت دستگاه‌های پخش خانگی با تهیه لوح‌های فشرده، استفاده از بسته‌های آموزشی مکتوب همچون پوشه کار، راهنمای تدریس و اعزام داوطلبانه همکاران معلم در صورت نیاز به در منازل دانش آموز در نظر گرفته شده است.او تاکید کرد: برای مثال اگر دانش‌آموزان به وسایل ارتباطی دسترسی نداشته باشند، بسته‌های آموزشی مکتوب با رویکرد فعالیت محور ارائه می‌شود و آموزش‌های لازم به والدین دانش‌آموز نیز ارائه خواهد شد. درضمن روند آموزش به شکل هفتگی پیش‌بینی  و بررسی‌های لازم صورت می‌گیرد.

 

.....سیاسی

* روحانی: مردم کماکان هشدارها را جدی بگیرند

رییس‌جمهور در جلسه روسای کمیته‌های تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا:

از آنجا که مسئولین کادر درمانی و مراجع عظام و روحانیت معظم کشور دغدغه متقابل حفظ جان و سلامت مردم و در عین حال برقراری یک وضعیت تأمل برای بازفعالیت مراکز مذهبی را دارند می‌توان امیدوار بود که در شرایط بهبود شاخص‌های کنترل بیماری، مراکز مذهبی کشور با تعیین شرایط و دستورالعمل‌هایی باز شوند. اگر همکاری مردم در کنار تمهیداتی اتخاذ شده، همچنان تداوم پیدا کند، تا اندازه‌ای می‌توانیم نسبت به قطع زنجیره شیوع این بیماری امیدوار باشیم.برغم آنکه در مسیر کنترل بیماری قرار داریم، اما اگر چنانچه سطح هشدارها و هوشیاری مردم کاهش یابد، خدای ناکرده ممکن است بیماری اوج بگیرد. در این شرایط ناگزیر به احیاء مجدد محدودیت‌ها هستیم که البته امیدواریم مردم عزیز کماکان هشدارها را جدی بگیرند و جز برای امور زندگی از منزل خارج نشوند.

* شهردار لندن: باید به ایرانی‌ها تبریک گفت/ آنها در مقابله با کرونا از ما جلوتر هستند : شهردار تهران در ادامه دیدار و گفتگوهای مجازی با شهرداران جهان، با صادق خان، شهردار لندن تماس ویدئویی برقرار کرد.

* حناچی:ایران همزمان با دو ویروس کرونا و تحریم می‌جنگد: مسئولان ایرانی تمام تلاش خود را کرده‌اند که بحران کرونا را پشت سر بگذارد.

* صادق خان:تهران از نظر مقابله با کرونا از ما جلوتر است و از این بابت به مسئولان ایرانی تبریک می‌گویم. بسیاری از تدابیری که در لندن برای مقابله با کرونا اندیشیده شد شبیه اقدامات ایران است و حتی ایران در این زمینه جلوتر است.

* کاهش ۷۰ درصدی مرگ و میر ناشی از کرونا و ۵۰ درصدی موارد بستری در کشور: معاون کل وزارت بهداشت:

در اکثر استان های کشور سیر ابتلا به کرونا نزولی است. بیش از ۵۰ درصد موارد بستری و حدود ۷۰ درصد مرگ و میر ناشی از کرونا کاهش یافته است. مردم حتی المقدور به شعار در خانه بمانیم و کاهش ترددهای غیرضرور پایبند باشند.

* شمخانی دبیر شورای امنیت ملی در توییتر نوشت: مخالفت آمریکا با درخواست وام ایران از صندوق بین‌المللی پول، نقض «قاعده آمره حق بر سلامتی» است

.........گزارش روز

* احتمال تمدید شش ماهه اجاره نامه مستأجران

ایسنا نوشت: به دنبال نگرانی‌ها از شیوع ویروس کرونا، وزارت راه و شهرسازی به دولت پیشنهاد داده قرارداد مستاجران به طور خودکار شش ماه تمدید شود که این طرح در دست بررسی است.بازار فروش و اجاره مسکن در هفته‌های اخیر تحت تاثیر نگرانی از اپیدمی ویروس کرونا قرار گرفته و عمده اجاره نشین‌ها حاضر به پذیرش متقاضیان خرید یا اجاره ملکی که در آن سکونت دارند نیستند.از سوی دیگر تمایل به تمدید اجاره از طرف مستأجران  و حتی موجران افزایش پیدا کرده است. با توجه به اینکه فصل جابجایی هنوز فرا نرسیده نرخ ها نیز رشد چندانی نشان نمی‌دهد. با این حال معاون وزیر راه و شهرسازی از ارائه پیشنهادی به دولت برای تمدید خودکار شش ماهه قرارداد مستاجران خبر داده است؛ پیشنهادی که البته امکان تحقق آن با اما و اگر مواجه خواهد بود. محمود محمودزاده - معاون مسکن و ساختمان - در خصوص تمهیدات وزارت راه و شهرسازی برای مستاجران اعلام کرد: با توجه به بحران کرونا و شیوع این بیماری همه‌گیر و نگرانی مردم از نقل و انتقال به واحدهای جدید و همچنین مشکلاتی که در خصوص اجاره‌بها ایجاد شده است، وزارت راه و شهرسازی مصوبه پیشنهادی را برای دولت به منظور تمدید خودکار شش ماهه اجاره‌نامه مستاجران، ارایه کرده است. وی با اشاره به اینکه مستاجران در حال حاضر امکان جابه جایی ندارند، افزود: هم اکنون امکان دید و بازدید از واحدهای مسکونی فراهم نیست و درعین حال منابع درآمدی اکثریت مردم کاهش چشمگیری داشته است که این مساله به ویژه در کلانشهرها مشکلات عدیده ای را برای شهروندان ایجاد کرده است. به همین منظور این پیشنهاد از سوی وزارت راه و شهرسازی برای تصویب در دولت و الزام آور شدن آن در دست بررسی قرار گرفته است. معاون وزیر راه و شهرسازی از دیگر اقداماتی که در معاونت مسکن و ساختمان در دست پیگیری قرار دارد را طرح جامع مدیریت صنعت ساختمان عنوان کرد و توضیح داد: طرح جامع مدیریت صنعت ساختمان کشور مراحل نهایی خود را طی می کند. در این طرح به این شیوه برنامه ریزی شده است تا تمامی بازیگران صنعت ساختمان از تولیدکنندگان مصالح ساختمانی تا سایر بخش‌ها، جایگاهشان در این صنعت مشخص شود. محمودزاده اجرایی و عملیاتی شدن این قبیل از طرح‌ها، را ارتقای وضعیت اقتصادی کشور دانست و گفت: با توجه به اقتصاد بعد از نفت و شرایطی که هم‌اکنون با آن مواجه هستیم و ضرورت این مهم، به نظر می‌رسد که باید توجه ویژه‌تری نسبت به مسکن و سرمایه گذاری در این بخش و سهیم کردن افراد بیشتر در آن مدنظر قرار گیرد و در برنامه‌ریزی‌ها لحاظ شده و اجرایی و عملیاتی شود.

 

......گفتگو

* دورهمی قرانی نابینایان در فضای مجازی: امسال برای چندمین سال متوالی نابینایان سراسر کشور با بهره گیری از فضای مجازی دور هم جمع می شوند و با قرائت قرآن برای فهم مفاهیم و مضامین قرآنی تلاش می کنند برای آشنایی با این برنامه ختم قرآنی با آقای مهدی محمد قاسمی یکی از قاریان و گردانندگان این طرح قرآنی گفتگویی داریم.

س: برنامه ختم قرآن در ماه رمضان به چه شکل اجرا می شود؟

ج: این طرح از سال 93 کار خود را آغاز کرده  و پایه گذار آن دوستان سایت شب روشن بوده اند و من از سال 94 به عنوان قاری داوطلب به این جمع پیوستم. برنامه کار خود را در سالهای بعد هم ادامه داد تا حال که سه سال است به برنامه تیم تاک مشترک شب روشن و محله نابینایان منتقل شده است و تعداد زیادی از نابینایان از طریق این دو سایت متوجه برگزاری این ختم قرآنی شدند. به این صورت برنامه با استقبال بیشتری مواجه شد. ما در ماه رمضان بعد از اذان صبح برنامه را برگزار می کنیم. یک جزء قران معمولا با همکاری چهار نفر از قاریان منتخب خوانده می شود و بعد از آن بخشی به نام در محضر قرآن داریم که در آن چند تن از دوستان در باره مطالبی که در آن جزء گفته شده توضیحاتی می دهند و به اطلاعات معارفی شنوندگان می افزایند. دو سال است که از طریق رادیو اینترنتی محله نابینایان "رادیو گوش کن" هم برنامه به صورت زنده و مستقیم پخش می شود. و کسانی که در نرم افزار تیم تاک حساب کاربری ندارند می توانند از طریق لینک رادیو در سایت شنونده  این برنامه باشند.

س:زمان برنامه چقدر است؟؟

ج: در مجموع حدود دو ساعت طول می کشد.

س: آماری از تعداد شرکت کنندگان در این برنامه دارید؟

ج: سال گذشته ما رکورد 30 نفر در فضای تیم تاک و بیش از 10-15 نفر از طریق لینک را داشتیم.

س: کار موضوعی بر روی مفاهیم قرآن در چه سطحی است؟

ج: مطالب یک جزء خیلی زیاد است و نمی توان آن را در این زمان بیان کرد معمولا دوستانی که در زمینه علوم قرانی و توضیح و ترجمه آیات مطالعاتی دارند تعدادی از آیات را انتخاب می کنند آیاتی که نکته خاصی دارند و کاربردی هستند و آنها را مطرح می کنند 

س: در مورد برنامه امسال چه اطلاعاتی در اختیار ما می گذارید؟

ج: امسال قرار است شروع برنامه ساعت 5:20 صبح باشد و دوستانی که عضو سایت گوش کن یا شب روشن هستند می توانند از تیم تاک نام کاربری بگیرند و از این طریق شنونده ما باشند و سایرین از طریق لینک رادیو گوش کن در سایت محله نابینایان می توانند در این ساعت شنونده ما باشند. اولین برنامه صبح اول رمضان برگزار خواهد شد.

س: آیا برنامه برای کسانی که بخواهند در ساعت دیگری آن را گوش کنند ضبط هم می شود ؟

ج: برنامه ضبط هم می شود و ضمنا بعد از ظهرها هم تکرار می شود و ساعت تکرار آن در بعد از ظهر در اولین برنامه صبح اعلام خواهد شد. که از طریق لینک رادیو گوش کن قابل شنیدن خواهد بود.

س: تبعات و اثرات این همراهی قرآنی دوستان نابینا چیست؟

ج: هدف ما این بود که ارتباط دوستان در فضای مجازی با معارف قرآنی هم ایجاد شود به همین دلیل  از سال 96 حتی این برنامه هفتگی هم شد و بعد از ماه رمضان هر چهارشنبه ساعت 10-11 شب یک نیم جزء را تلاوت و در موردش توضیح می دهیم. همچنین برای آشنایی با معارف قرآنی در برنامه مسابقه روزانه هم داریم که سوالی طرح می شود و جوایزی تقدیم می شود با این هدف که بیشتر با قرآن انس بگیریم به ویژه امسال که شرایط خیلی ویژه است و امکان دارد کسانی که در فضای حقیقی در مجالس شرکت می کردند امسال نتوانند و مجبور به استفاده از فضای مجازی شوند.

س: ویژگیهای دوستیهای قرآنی چیست؟

ج:محور  و وجه مشترک این دوستیها کتاب خداست و نتایج بهتری هم در پی دارد. ورود من به فضای مجازی در اثر آشنایی با بچه های برگزار کننده ختم قرآن بود و الان خوشحالم که حضورم گسترده تر شده و از دوستی با این بچه ها لذت می برم.

.......بهداشت و سلامت

* نگرانیها و سوالات رایج عموم مردم در خصوص بیماری کرونا با موضوع بهداشت محیط: 1. یا حضور و استفاده از مکان های زیر در شرایط کنونی بلامانع است؟ باشگاه های ورزشی- آرایشگاه ها- رستوران ها و اغذیه فروشی ها-

آسانسورها- مجالس جشن و عروسی یا ترحیم و عزاداری- زیارتگاه ها و اماکن متبرکه- دندانپزشکی- مسافرت به کشورهای غیر درگیر با ویروس کرونا

پاسخ: راههای اصلی انتقال بیماری کرونا قطرات تنفسی و بزاق افراد آلوده و تماس با افراد، اشیاء و سطوح آلوده با این ترشحات است و در اماکن عمومی به؛ دلیل تجمع مردم احتمال انتقال این بیماری افزایش یابد، لذا در حال حاضر توصیه شده است که فقط افراد فاقد علائم بیماری و تنها برای حاضر شدن در؛

محل کار و انجام کارهای ضروری از منزل خارج شوند و سایر افراد تا کنترل بیماری کرونا بیشتر وقت خود را در منزل سپری کنند. در رابطه با مسافرت

به سایر کشورها نیز باید گفت تعداد کشورهای درگیر تا کنون روز به روز در حال افزایش بوده و روز دوشنبه 11 فروردین 1911 به عدد 111 رسیده است،

لذا مسافرت به کشورهای دیگر ممکن است خطر ابتلا به بیماری کرونا را افزایش بدهد، بنابراین باید محدود به موارد ضروری گردد.

در مورد استفاده از آسانسور تا حد ممکن از آسانسور استفاده نکنید و از مسیر پله ها و راهروها استفاده کنید. در صورتی که به ناچار مجبور به استفاده از آسانسور ها هستید باید به نکات زیر توجه داشته باشید: 1 )در صورت امکان فاصله حداقل 1 متر را رعایت کنید، 2 )سعی کنید بیشتر از 2 تا 3 نفر سوار آسانسور نباشید، 3 )در صورت سرفه یا عطسه در آسانسور از دستمال کاغذی استفاده کنید یا دهان و بینی را با آرنج خم شده بپوشانید و 4 )بعد از استفاده از آسانسور سریعاً دستهای خود را با آب و صابون بشوئید یا از محلول ضدعفونی دست استفاده کنید. در مورد دندانپزشکی ها حتیالمقدور از مراجعات غیر ضروری به دندانپزشکی خودداری کنید. برخی مراجعات غیرضروری شامل موارد زیر میشود: 1 ) معاینات اولیه دهان و دندان )جرمگیری و پولیش(، )2 )اورتودنسی، )3 )موارد غیر حاد و بدون درد، )4 )ایمپلنت و )5 )زیبایی. در صورتی که درد دندان شدید دارید، با دندانپزشک تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند و حتیالامکان نیاز به مراجعه حضوری برطرف گردد.

سوال: کسانی که وسیله نقلیه های عمومی براشون امن نیست از کجا تردد کنند؟

پاسخ: در حال حاضر توصیه شده است که فقط افراد فاقد علائم بیماری و تنها برای حاضر شدن در محل کار و انجام کارهای ضروری از منزل خارج شوند، لذا با رعایت این موارد احتیاطی میزان تردد به میزان قابل توجهی کاهش مییابد. در موارد ضروری به ترتیب اولویت از خودروی شخصی، آژانس یا تاکسی اینترنتی و وسایل حمل و نقل عمومی )تاکسی، اتوبوس، مینی بوس و مترو( استفاده کنید. با توجه به فاصله نزدیک افراد در وسایل حمل و نقل عمومی،توصیه میشود در رعایت نکات بهداشتی و فاصله ایمن )حداقل 1 متر( دقت داشته باشید و حتی المقدور از ماسک پزشکی معمولی و دستکش استفاده نمایید.

سوال: آیا برای شستشوی لباس، پرده، پتو و... می توان از خشکشویی ها استفاده نمود؟

پاسخ: بله، در موارد ضروری اشکالی ندارد. البته برای شستشوی لباس و پتوی بیماران مبتلا به کرونا نباید از خشکشوییهای عمومی استفاده نمود. لباس و پتوی این بیماران را باید داخل تشت قرار داد، بر روی آنها آب جوش ریخت و پس از خنک شدن آب با اضافه کردن مواد شوینده به شستشوی آنها پرداخت. همچنین در روش دیگر برای انجام این کار میتوان لباسها، روبالشی، روتختی، .... به مدت 30 دقیقه با محلول کلر پنج صدم درصد گندزدایی نموده و

سپس بصورت جداگانه بشویید. محلول کلر پنج صدم درصد در مدت 30 دقیقه خاصیت رنگبری ندارد. برای جلوگیری از رنگبری زمان تماس از 30 دقیقه تجاوز نکند.

سوال:

آیا زمانی که به خانه بازگشتیم باید لباسهایمان را بشوریم؟

پاسخ: خیر، اگر در تماس با افراد دارای علائم تنفسی نبودهاید، شستشوی لباس ضرورتی ندارد، اما بعنوان یک توصیه عمومی بهداشتی در زمان ورود به منزل لباس بیرون را با لباس منزل تعویض نموده و لباس بیرون را در قفسه جداگانه قرار دهید.

........دریافت

* جمعه ای که گذشت, یکی از نویسنده های ادبیات کودک و نوجوان را از دست دادیم.

سوسن طاقدیس, نویسنده ی داستان های کودک و نوجوان در 61 سالگی چشم از جهان فرو بست.

این نویسنده را خیلی از دهه ی شصتی ها با نوشته هایش در کیهان بچه ها به یاد دارند.

مصطفی رحماندوست، شاعر و نویسنده ادبیات کودک و نوجوان با تایید این خبر به ایسنا،  گفت: جمعه، ۵ اردیبهشت ماه) باخبر شدیم او بر اثر عارضه قلبی از دنیا رفت.

سوسن طاقدیس نویسنده کتاب های کودک و نوجوان در 17 بهمن ۱۳۳۸ در شیراز به دنیا آمد. فعالیت داستان نویسی حرفه‌ای خود را با نوشتن داستان «بابای من دزد بود» در کیهان بچه‌ها آغاز کرد.

او آثار متعددی در حوزه ادبیات کودک و نوجوان به بازار نشر ارائه داده است که «قدم یازدهم ،تصویرگر معصومه کشایی»، «زرافه من آبی است» تصویرگر: علیرضا گلدوزیان، «پشت آن دیوار آبی» ، «هزار سال نگاه»، «تو هم آن سرخی را می‌بینی»، «دخترک و فرشته‌اش»،«بزغاله‌های سبز» ، «یکی بود» و «جوراب سوراخ» تصویرگر: علیرضا گلدوزیان  تعدادی از آثار اوست.

سوسن طاقدیس سال ۱۳۸۶ موفق شد برای کتاب قدم یازدهم جایزه کتاب سال را دریافت کند. لوح تقدیر دانشگاه الزهرا برای مجموعه فعالیت هنری، لوح سپاس از مرکز امور مشارکت زنان ریاست جمهوری سال ۱۳۷۹، جایزه پروین اعتصامی برای کتاب «شما یک دماغ زرد ندیدید؟» تصویرگر: غلامعلی مکتبی سال ۱۳۸۴ تعدادی دیگر از جوایز طاقدیس است.

احسان رضایی, نویسنده و ادیب نسل امروز یادداشت کوتاهی درباره ی این نویسنده ی خاطره ساز بعد از انتشار خبر درگذشتش نوشته که در اینجا می خوانیم:

من نام خانم طاقدیس را از «کیهان بچه‌ها» دهه شصت به خاطر دارم، یکی از مجلاتی که شوق و علاقۀ ما به ادبیات را شکل داد. بعدها خیلی از نویسندگان آن مجله را دیدم و حضوری هم از آنها آموختم. اما خانم طاقدیس را فقط یک بار دیدم، تابستان پیارسال که برای داوری بخش کودک جایزۀ پروین اعتصامی به دفتر استاد جواد محقق آمده بودند. پیش خودم دل دل کردم که بروم و بگویم که من هم از خوانندگان داستان‌های شما بوده‌ام و مثلاً ماجرای گم شدن چارقد گلی‌ناز خانم یکی از اولین داستان‌های عمرم بوده که با کمک مادرم خواندم و ... اما نمی‌دانم چرا نرفتم و نگفتم. گفتم الان کار دارند، گفتم لابد خیلی‌های دیگر هم همین‌ها را گفته‌اند، گفتم اصلاً بگذار یک وقت دیگر. وقت دیگری که نیامد تا امروز که خبر درگذشت این نویسندۀ شیرازی در ۶۱سالگی را دیدم. زندگی، کوتاه است.

.......ورزشی

* می توانستیم رتبه اول استان ها را بدست آوریم

دکتر سید کاظم شمس، رئیس هیأت ورزش نابینایان استان تهران در گفتگوی اختصاصی با ایران سپید گفت: در میان امتیازبندی که فدراسیون نابینایان هر ساله برای هیأتهای استانی در نظر می گیرد، برای سال گذشته توانستیم رتبه دوم را در میان استانهای کشور از آن خود کنیم. شمس گفت: این اتفاق، با تلاش خانواده ورزش و مربیان زحمتکش استان تهران در رشته های مختلف میسر شد و رتبه سوم در سال 97، به جایگاه دومی در سال 98 ارتقا یافت.

وی بیان کرد: برای مثال رشته پاورلیفتینگ سالهای سال در هیأت تهران تعطیل بود. اما ما این رشته را احیا کردیم و سال گذشته در مسابقات قهرمانی کشور، عنوان نایب قهرمانی را بدست آوردیم. یا در رشته شنا از عنوان چهارمی در شنای بانوان و آقایان به رتبه دومی رسیدیم. همه این تلاشها مدیون زحمات ورزشکاران نابینای استان تهران است.

شمس با اشاره به فعالیتهای این هیأت در حوزه کوهنوردی گفت: سال گذشته صعودهای مختلفی را در حوزه کوهنوردی انجام دادیم و موفق شدیم به قله دماوند صعود کنیم. اما متأسفانه این مبحث جز فعالیتهای رسمی فدراسیون نابینایان محسوب نمی شود و چنانچه فعالیتهای کوهنوردی ما در رتبه بندی هیأتها حائز امتیاز دهی می شد، می توانستیم عنوان نخست هیأتهای استانی را بدست آوریم.

رئیس هیأت ورزش نابینایان استان تهران در ادامه ضمن تعطیلی اکثر رشته های ورزشی به علت شیوع ویروس کرونا گفت: متأسفانه فعالیتهای کوهنوردی نیز از این قاعده مستثنا نیست و مهمترین بحث در این بین، حفظ آمادگی جسمانی کوهنوردان است. کوهنوردان باید در خانه فعالیتهای هوازی و تقویت عضله ها را در دستور کار خود داشته باشند و انشا الله پس از اینکه از این بحران عبور کردیم، سعی داریم با شروع صعودهای سبکتر، آمادگی جسمانی کوهنوردان را بازیابی کنیم.

شمس در پایان در خصوص تعطیلی مجموعه ورزشی شهید هرندی نیز گفت: بر اساس دستور العمل ستاد مبارزه با کرونا، کلیه باشگاه های ورزشی تا 15 اردیبهشت تعطیل هستند و باید دید پس از این تاریخ چه تصمیمی اتخاذ می شود و ما تابع تصمیمات این ستاد هستیم.

امیر سرمدی

.......حوادث

* مرد مبل ساز را چرا کشتند؟

ایران نوشت:15 اردیبهشت سال گذشته مردی با اورژانس تماس گرفت و مدعی شد دوستش خونین در کنار جدول خیابان افتاده و با مرگ دست و پنجه نرم می‌کند.

این تماس مأموران اورژانس را راهی محل کرد و آنها با جسد مردی مواجه شدند که مورد ضرب و شتم قرار گرفته و آثار چاقو روی بدنش دیده می‌شد. به‌دنبال تأیید مرگ مرد جوان از سوی اورژانس و باتوجه به مشکوک بودن ماجرا، موضوع به بازپرس کشیک قتل پایتخت اعلام شد.

بدین ترتیب تیم جنایی وارد عمل شد و در بررسی‌های اولیه و تحقیق از شاهدان دریافتند که سرنشینان یک خودرو سمند بژ که دو مرد و یک زن بودند، مرد جوان را در آنجا رها کرده‌اند. یکی از شاهدان موفق شده بود شماره پلاک سمند را یادداشت کند و همین موضوع سرنخ اصلی را به دست تیم تحقیق داد.

ادعای عجیب

با شماره پلاکی که کارآگاهان اداره دهم پلیس آگاهی پایتخت در دست داشتند، هویت صاحب خودرو شناسایی و مرد جوان دستگیر شد. وی گفت: مدتی قبل به‌خاطر اعتیاد در یک کمپ بستری شدم و در آنجا با سیروس آشنا شدم. سیروس مدعی بود که اعتیاد ندارد و یکی از دوستانش به‌نام سجاد برایش پاپوش درست کرده است. آن‌طور که سیروس تعریف کرد آنها در یک رویه کوبی مبل کار می‌کردند و بعد از مدتی باهم به اختلاف مالی برخورده بودند. درنهایت شریکش با ترفند اینکه او معتاد است، سیروس را به کمپ ترک اعتیاد می‌اندازد.

نقشه انتقامگیری

سیروس چند روز بعد ترخیص شد و من هم بعد از بیرون آمدن از کمپ با سیروس تماس گرفتم. او به من گفت می‌خواهد از سجاد انتقام بگیرد و به کمک من نیاز دارد. روز حادثه، طبق نقشه قبلی به‌همراه سیروس و همسرش به سراغ مقتول رفتم. محل کار او حوالی ماهدشت کرج بود و قرارمان این بود که سجاد را به کمپ منتقل کنیم. اما سجاد همراه ما نیامد و به همین دلیل با زور او را سوار ماشین کردیم. در راه سجاد و سیروس باهم دعوایشان شد و بعد هم سیروس از من خواست خودرو را نگه دارم. حال سجاد بد شده بود و او را در کنار خیابان رها کردیم. من نمی‌دانم چه اتفاقی افتاد که سجاد حالش بد شد.

با ادعای عجیب راننده سمند، دستور بازداشت سیروس و همسرش صادر شد. تحقیقات ادامه داشت تا اینکه زن و مرد جوان در ارومیه شناسایی شده و پس از هماهنگی‌های قضایی زوج جوان دستگیر شدند.

ادعای بی‌گناهی

زوج جوان که به اداره آگاهی پایتخت منتقل شدند، در تحقیقات راننده را عامل قتل معرفی کردند. همسر سیروس گفت: سجاد شریک کاری شوهرم بود اما سر او را کلاه گذاشته و شوهرم می‌گفت با سندسازی اموال و سرمایه‌اش و حتی کارگاه مبل‌سازی را به‌نام خودش تصاحب کرده و او را به کمپی برده تا سر فرصت نقشه‌هایش را اجرا کند.

سیروس وقتی از کمپ خارج شد گفت با مردی به‌نام مجتبی که همان صاحب سمند بژ بود درکمپ آشنا شده است. آنها باهم تصمیم گرفتند که سجاد را بربایند و بعد از کتک زدن او را به کمپ تحویل دهند. آن روز شوهرم و مجتبی به زور سجاد را ربودند و داخل ماشین سمند مجتبی انداختند. در بین راه او می‌خواست فرار کند که نشد و آنها چند بار او را کتک زدند. اما شوهرم قاتل نیست. مجتبی دوست شوهرم دست به جنایت زد.

سیروس نیز گفته‌های همسرش را تأیید کرد و گفت: مجتبی که همدستمان بود سجاد را با چاقو زد. شریکم را درحالی که زخمی بود به کمپ بردیم اما مسئولان کمپ حاضر نشدند او را پذیرش و بستری کنند. آنها گفتند سجاد زخمی است و الان نمی‌توانند او را با چنین وضعیتی پذیرش کنند. ما هم قصد داشتیم برگردیم که یکدفعه حال سجاد بد شد، همه ما ترسیده بودیم. به پیشنهاد همسرم با اورژانس تماس گرفتیم و او را نیمه هوش در کنار خیابان رها کردیم. بعد هم به خانه مجتبی رفتیم. زمانی که مجتبی در آشپزخانه سرگرم پختن غذا بود، دست به سرقت طلا و دلارهایی که در کمد خانه‌اش بود زدیم و بعد متواری شدیم. چون می‌دانستیم که پلیس در تعقیب ماست و بزودی گیر می‌افتیم، به ارومیه رفته طلاها و دلارها را فروختیم و خانه‌ای اجاره کردیم. بعد از چند روز هم از مرگ سجاد و دستگیری سیروس باخبر شدیم.با اعتراف زوج جوان، تحقیقات برای برملایی هویت عامل اصلی این جنایت به دستور بازپرس جنایی ادامه دارد.

 

 

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *