شناسه خبر: 20463 منتشر شده در مورخ: 1399/1/17 ساعت: 23:59 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه دوشنبه 18 فروردین 1399

روزنامه دوشنبه 18 فروردین 1399

اهم اقدامات بهزیستی برای پیشگیری از شیوع کرونا- مدارس تا پایان فروردین تعطیل است -لکنت زبان در پایتخت - فعالیت هایی که برای تقویت مهارت فیزیکی فرزندتان میتوانید انجام دهید- اتحاد قلبها، درخشش آرزوها شعار بازی های پاراآسیایی ۲۰۲2 - من خودم قربانی اسیدپاشی شدم

روزنامه «ایران سپید»

دوشنبه 18 فروردین 1399

12 شعبان 1441

6 آپریل 2020

سال بیست و چهارم شماره 6383

صاحب امتیاز:

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

........عناوین این شماره......

اهم اقدامات بهزیستی برای پیشگیری از شیوع کرونا

مدارس تا پایان فروردین تعطیل است

لکنت زبان در پایتخت

فعالیت هایی که برای تقویت مهارت فیزیکی فرزندتان میتوانید انجام دهید

اتحاد قلبها، درخشش آرزوها شعار بازی های پاراآسیایی ۲۰۲2

من خودم قربانی اسیدپاشی شدم

 

.............ویژه

پس از شیوع کرونا سازمان بهزیستی مجموع حمایت و اقداماتی را برای افراد تحت پوشش خود در نظر گرفت که در ادامه اهم اقدامات این سازمان برای حمایت از معلولان برای پیشگیری از کرونا می خوانید.

* پرداخت سرانه ۷۰۰ هزار تومانی تهیه مواد بهداشتی به مراکز شبانه روزی: به گفته قبادی‌دانا، رئیس سازمان بهزیستی کشور برای مراکز شبانه‌روزی نگهداری از سالمندان و افراد دارای معلولیت و معلولان ذهنی و جسمی و حرکتی و بیماران روانی مزمن که بیش از هزار مرکز در سراسر کشور هستند، دستورالعملهایی از جمله اختصاص اتاق قرنطینه در مراکز نگهداری سالمندان و افراد دارای معلولیت، و ... صادر شد. همچنین بعد از اعلام موارد مبتلا به کروناویروس در کشور ملاقات‌ با این افراد در این مراکز لغو شدند.  پرداخت مبلغ ٧٠٠ هزار تومان به ازای سرانه مراکز شبانه روزی حوزه امور آسیب دیدگان جهت تهیه وسایل بهداشتی اعم از مواد ضدعفونی کننده، دستکش و ماسک برای کارکنان و مقیمان مراکز فوق از دیگر اقدامات بهزیستی در این راستا بوده است.

* ارایه کمک هزینه ۲۵۰ هزار تومانی برای تهیه مواد ضدعفونی کننده به معلولان شدید و خیلی شدید: یکی دیگر از اقدامات این سازمان واریز کمک هزینه ۲۵۰ هزار تومانی به معلولان شدید و خیلی شدید بود که با کمک ۱۰ میلیاردی بنیاد مستضعفان محقق شد. این هزینه به حساب معلولان دارای ضایعه نخاعی که در منزل نگهداری میشوند و معلولان خیلی شدیدی که در بستر بوده و در منزل هستند واریز شده است.

تمدید مهلت مجوز مراکز و موسسات تحت پوشش تا تیرماه ۹۹: ۱۵ اسفندماه نیز سازمان بهزیستی کشور با صدور اطلاعیه‌ای از تمدید مهلت مجوز مراکز و موسسات تحت پوشش تا تیرماه ۹۹ خبر داد.به این ترتیب سازمان بهزیستی کشور طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «به منظور پیشگیری از شیوع بیماری کرونا و جلوگیری از مراجعه حضوری صاحبان امتیاز به ادارات بهزیستی در سراسر کشور، مهلت تمدید مجوز مراکز و موسساتی که از اسفند ماه سال جاری تا خرداد سال آینده بود با یک ماه تاخیر و از تیر ماه انجام خواهد شد، لذا این مراکز و موسسات در این مدت مشکلی از جهت تمدید نخواهند داشت.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: لازم به ذکر است، مراکز و موسساتی که فرآیند نظارتی مفتوح دارند شامل این بخشنامه نمی‌شوند.»

حضور مترجم زبان اشاره برای ارتباط با بیماران در بیمارستان‌های کشور

به گزارش ایسنا، همچنین بعد از شیوع کروناویروس کمیته پیشگیری از بیماری های واگیردار سازمان بهزیستی کشور در ابلاغیه‌ای از ادارات کل بهزیستی سراسر کشور خواست تا تمهیدات ویژه‌ای را برای حضور مترجم زبان اشاره جهت ارتباط با بیماران دارای اختلالات شنوایی مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان‌ها اتخاذ کنند.

به این ترتیب دکتر محمد نفریه، رئیس کمیته پیشگیری از شیوع بیماری‌های واگیردار بهزیستی کشور در این ابلاغیه از اعلام آمادگی انجمن ملی زبان اشاره برای حضور مترجم زبان اشاره در بیمارستان‌ها خبر داد و از ادارات کل بهزیستی همه استان‌های سراسر کشور خواست، با هماهنگی انجمن ملی زبان اشاره و انجمنهای ناشنوایان، اقدامات لازم برای حضور یک مترجم زبان اشاره به هنگام مراجعه و بستری شدن بیمار دارای اختلالات شنوایی مبتلا به کرونا در بیمارستان صورت گیرد تا آموزش‌های لازم به فرد بیمار به صورت زبان اشاره داده شود.

 

.............سیاسی

* رییس جمهوری از آغاز فعالیت مشاغل و کسب و کارهای کم ریسک از ۲۳ فروردین در استان‌ها و ۳۰ فروردین در تهران خبر داد و گفت: تمام ارکان نظام در مبارزه با کرونا یکپارچه و هماهنگ هستند و هیچ اختلاف نظری در این زمینه وجود ندارد. وی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با تبریک روز جوان و روز سلامت اظهارداشت: فعالیت مدارس تا  ۳۰ فروردین تعطیل است. البته برخی استانهای سفید مثل بوشهر و هرمزگان اختیار دارند که خودشان تصمیم بگیرند. وی همچنین افزود: خودرو‌های شخصی در داخل استان‌ها آزاد بوده و در حال حاضر هم هستند، اما میان استان به استان که تردد خودرو‌ها ممنوع بوده تا ۳۰ فروردین ممنوع است. از ۲۳ فروردین فعالیت ادارات به این شکل است که دو سوم سر کار خواهند بود و یک‌سوم مجازند که حاضر نباشند.

* هزینه تست «کرونا» در آزمایشگاه‌های خصوصی: 700 هزار تومان!! عضو هیأت مدیره انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی گفت: تعرفه ابلاغی وزارت بهداشت برای تست‌های مشابه کرونا حدود 700 هزار تومان تعیین شده است.

18 کشور جهان که از کرونا در امان مانده‌اند: بر اساس آمارهای رسمی دانشگاه جان هاپکینز 18 کشور از میان 193 کشور عضو سازمان ملل متحد مدعی شده‌اند که تاکنون هیچ موردی از ابتلا به کووید-19 را ثبت نکرده‌اند. این کشورها شامل مجمع‌الجزایر قمر، کریباتی، لسوتو، جزایر مارشال، میکرونزی، نائورو، کره شمالی، پالائو، ساموآ، سائوتومه و پرنسیپ، جزایر سلیمان، سودان جنوبی، تاجیکستان، تونگا، ترکمنستان، تووالو، وانواتو و یمن هستند.

* جلسه رای اعتماد وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی چهارشنبه برگزار می‌شود: «امیرآبادی فراهانی» عضو هیأت رئیسه مجلس گفت: بر اساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته قرار است روز چهارشنبه هفته جاری رأی‌گیری درباره «کاظم خاوازی» وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی انجام شود.

* حرم مطهر رضوی تا پایان فروردین تعطیل خواهد بود: بر اساس مصوبه ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا اماکن مقدسه تا پایان فرودین تعطیل خواهد ماند. همچنین سرپرست مرکز ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوی هم در خصوص زمان بازگشایی حرم مطهر رضوی  گفته که «برای ادامه اجرای  مصوبه توقف موقت حضور زائران در حرم مطهر رضوی تابع تصمیم‌گیری ستاد ملی کرونا هستیم و هرگونه برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری جدید در این زمینه نیز  اطلاع‌رسانی خواهد شد».

.............یادداشت

* لکنت زبان در پایتخت:

ابوذر سمیعی، دانشجوی دکتری سیاستگذاری فرهنگی: سالهاست فعالان حوزه معلولیت تلاش دارند از رسانه ملی به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و تاثیرگذارترین رسانه‌ها در راستای اهداف جامعه افراد دارای معلولیت بهره ببرند و تغییر رویکرد فرهنگی-نگرشی نسبت به این افراد را از این طریق محقق سازند اما گویی آب در هاون کوفته‌اند. صدا و سیما بجز معدود برنامه های مناسبتی، در بیشتر سریال‌ها و برنامه‌ها رویکردی نادیده‌انگارانه نسبت به موضوع معلولیت پیشه کرده است. آنجا هم که رسانه ملی وارد عرصه معلولیت می شود، جز اقدام به بازتولید کلیشه‌ها و برساخت‌های اجتماعی و آسیب به حوزه افراد دارای معلولیت، کار دیگری از پیش نمی‌برد. این فرایند، طیف وسیعی از برنامه‌ها را شامل می شود؛ از نگاه های ترحمی به موضوع معلولیت در برنامه‌هایی همچون ماه عسل گرفته تا عقوبت گناه دانستن معلولیت در سریال‌های تلویزیونی. این بار اما در سریال پرمخاطب پایتخت، تولید‌کنندگان آن در اقدامی سخیف و بی‌مایه، از میان هزاران موضوع جذابی که می‌توانستند انتخاب کنند،  به سراغ لکنت زبان رفته اند و برای جذب مخاطب حداکثری، این موضوع را دست مایه طنز قرار داده اند. گویی دیواری کوتاه‌تر از حوزه معلولیت نیست و رسانه ملی خود را متعهد می‌داند در این میدان، همواره بار خاطر باشد. لکنت زبان، اختلالی زیستی روانی-اجتماعی است و کسانی که مبتلا به این اختلال هستند در موقعیت‌های پرفشار، بیشتر دچار آن می‌شوند. رابطه لکنت زبان و اعتماد به نفس، رابطه ای معکوس و چرخه‌ای است؛ به این معنا که هرقدر اعتماد به نفس کاهش یابد، لکنت زبان افزایش می یابد و برعکس. حال دست اندر کاران سریال پایتخت، بدون ذره‌ای تامل در خصوص پیامد‌های روانی-اجتماعی لکنت زبان، این موضوع را دست مایه استهزا قرار داده‌اند و میلیون‌ها مخاطب را  نسبت به آن حساس کرده‌اند. فرودست نشان دادن افراد دارای لکنت زبان، موجب ایجاد حس شرم و حقارت در آنان خواهد شد و سلامت روان آن‌ها را دچاره مخاطره خواهد کرد. در نظر بگیرید افراد، به ویژه کودکانی که دارای لکنت زبان هستند و سال‌هاست که برای رفع یا کاهش آن به دوره‌های گفتار‌درمانی و افزایش اعتماد‌به‌نفس می‌روند، در مواجه شدن با چنین استهزای ناخواسته ای از سوی جامعه، چه آسیب‌هایی خواهند دید و استرس‌های حاصله از این موقعیت‌های اجتماعی چه پیامدهای مخربی برای آنان به دنبال خواهد داشت. برای من جای سوال است که عوامل سازنده این سریال، هیچ‌یک به این موضوع توجه ندارند که مورد ریش‌خند قرار دادن لکنت زبان، چه آسیبی می تواند به افراد مبتلا به  این اختلال برساند؟ این بزرگواران با آن همه خدم و حشم و بودجه و دم و دستگاه، یک مشاور روانی-اجتماعی ندارند که چنین مسائلی را گوش‌زد کند؟ از میان آن همه بازیگر و نویسنده و کارگردان و عوامل پیش و پس صحنه، یک نفر پیدا نشد که چنین موضوعی را متذکر شود! مسئولان محترم رسانه ملی که با حساسیت تمام واژه به واژه دیالوگ‌ها را واکاوی می کنند، برایشان جای سوال نبود که این کار می تواند آسیب‌زا باشد یا نه؟ مسلما ورود موضوعات حوزه معلولیت به برنامه های تلویزیونی پرمخاطب، بویژه برنامه‌های طنز، یکی از خواست‌های جامعه معلولان است و این کار باید در راستای عادی‌سازی حضور افراد‌دارای‌معلولیت در اجتماع اتفاق بیفتد؛ اما باید دقت داشت که خلق صحنه‌های طنز و کُمیک، مقوله ای متفاوت از استهزا است. جا دارد عوامل سازنده سریال پایتخت، هرچه سریع‌تر این اقدام به دور از خرد را متوقف کرده و با تهیه برنامه های جانبی، اقدام به کاهش آسیب های آن نمایند.

..........آموزشی

* فعالیت هایی که برای تقویت مهارت فیزیکی فرزندتان میتوانید انجام دهید (قسمت اول) حال در این شماره به فعالیت هایی که می توانید با فرزند دلبندتان  انجام دهید می پردازیم. فراموش نکنید که فرزند شما منحصر به فرد است و فقط شما به خوبی ، فرزندتان را می شناسید بنابراین فعالیت های گفته شده را با توانمندیهای فرزندتان هماهنگ کنید .پس قرار نیست  آنچه گفته شده مو به مو انجام دهید ،حتی می توانید از این فعالیت ها ایده گرفته فعالیت های جدیدی طراحی کنید.

در شماره قبل گفتیم که  کودک در 4 حوزه باید رشد کند :

1- مهارت فیزیکی   2-مهارت ذهنی  3- مهارت ارتباط گیری   4- مهارت اجتماعی

در این شماره در حوزه  مهارت فیزیکی  پیشنهاداتی برای تقویت مهارت های بدنی کودکتان ، به شما داده می شود و سایر بازی ها را می سپاریم به ذهن خلاق شما مادران عزیز .. فراموش نشود که همه این فعالیت ها باید در قالب بازی به کودک آموزش داده شود.

یک کودک نابینا و کم بینا در موارد زیر باید تقویت شود :

شما باید مثل سایر کودکان به کودکتان در سینه خیز رفتن ، نشستن، ایستادن ، راه رفتن ، بالا و پایین رفتن از پله ها  و در نهایت استفاده از عصا  کمک کنید .  همچنین در دیگر مهارت های حرکتی مثل کشیدن، هل دادن، سر خوردن، حفظ تعادل، بالا رفتن از دیوار یا درخت ، تاب خوردن  و رقصیدن نیز میتوانید کنارشان باشید  .

آنچه که بسیار مهم است این است که برای اینکه کودکتان بعد ها بهتر بتواند با خط بریل بنویسد بهتر است به او در استفاده از انگشتان دست کمک کنید . مثلا  به او کمک کنید قدرت و انعطاف پذیری انگشتان خود را درک کند و توانایی جزییات کوچک را دقیق احساس کند و اشکال هندسی را درک کند . با فعالیت های زیر :

مقداری از حبوبات مختلف با اندازه های مختلف و اشکال مختلف را در یک ظرف بریزید ( ابتدا با 2 تا 3 نوع و اندازه های کاملا متفاوت شروع کنید مثلا گندم و عدس) و از او بخواهید که آنها را از هم جدا کند و در ظرفهای مختلف بریزد و خوب که یاد گرفت تعداد حبوبات  را بیشتر کنید و به مرور اندازه آنها را هم به هم نزدیک کنید مثلا ماش و گندم ، یا عدس و ماش و...

یا از او بخواهید سنگ و آشغال داخل برنج را پیدا کند و در پاک کردن برنج به شما کمک کند و به او بگویید پسرم تو امروز به من کمک بزرگی کردی .

  برای کمک به افزایش قدرت و انعطلف پذیری دست ها و انگشتان می توانید از این فعالیت ها استفاده کنید .

 استفاده از خمیر بازی و یا گل رس و غلت دادن وردنه روی خمیر یا گل رس . ، گلوله کردن خمیر ، کندن پوست بادام ، کندن پوست پرتقال و...

یا از کودکتان بخواهید که در کارهای زیر کمکتان کند: جمع کردن برگ درختان ، چیدن چمن های بلند ، کندن پوست ذرت ، شکاندن هسته میوه زردآلو  و در آوردن مغز آن

کودک را به فعالیت هایی که نیاز به چرخاندن مچ دست دارد تشویق کنید مثل چلاندن لباس خیس،باز کردن در شیشه و...

در روی خاک رس یا خمیر از او بخواهید که خطوطی را بکشد و بعد آن را لمس کند. از کودک بخواهید دانه های تسبیح را نخ کند یا با مهره ها دستبند درست کند یا بند کفش را از سوراخ های آن رد کند . (برای کمک کردن به کودک بهتر است پشت سرش بنشینید و از پشت دو دست خود را روی دو دست او بگذارید و کمکش کنید)

حرفه هایی مثل کش بافی ، قلاب بافی، بافتنی کردن و.. را که نیاز به استفاده ماهرانه از دستان و انگشتان است بیاموزید.

همچنین بازی هایی مثل عبور دادن اسباب بازی از سوراخ ، غذا خوردن و دگمه کردن لباس هم در قدرت و انعطاف پذیری انگشتان دست کمک می کند .

شما چه فعالیت های دیگری را پیشنهاد می دهید؟ برای کمک به کسب توانایی در احساس جزییات دقیق توسط انگشتان : می توانید اشکال مختلف هندسی را با نخ کاموا یا ریسمان روی کاغذ بچسبانید و از او بخواهید رد آن را دنبال کند و در آخر اسم شکل هندسی را به او بگویید تا یاد بگیرد. بگذارید فرزندتان کلیه سطوح را لمس کند مثل قالی ، گلیم  ،انواع پارچه و حصیر و بافت های مختلف ،پارکت، چمن خیس  و خشک و گل و ماسه سردی و گرمی، زبری و صافی ، خیسی و تری   و جنس  آن را به کودک بگویید و در مراحل بعدی ،. ابتدا خودتان لمس کنید مثلا بگویید کف زمین صاف و سرده اما گلیم زبر و گرمه .مگه نه؟با بازی با هم مسابقه بگذارید و گاهی اشتباه بگویید تا او اصلاح کند . مثل بازی غلطه آی غلطه، کجای حرفم غلطه. یا بگویید علی می تونی لباس زمستونیت رو پیدا کنی؟ اون نسبت به سایر لباسهات ضخیم تره.

بهتر است با کلمات تشویقی این حس را در او ایجاد کنید که:

 من برای مادرم با ارزش هستم ( عزت نفس)  و من  می توانم ( اعتماد  به نفس).

دکتر سیما میرلو فوق لیسانس روانشناسی بالینی

............ورزشی

اتحاد قلبها، درخشش آرزوها شعار بازی های پاراآسیایی ۲۰۲2

کمیته پارالمپیک آسیا از شعار و لوگوی بازی های پاراآسیایی هانگژو ۲۰۲۲ رونمایی کرد.

شعار این دوره از بازی های پاراآسیایی، "اتحاد قلب ها، درخشش آرزوها" عنوان شده و این شعار آیینه ای از پیام اصلی بازی های آسیایی، یعنی "تعامل قلب ها برای آینده" است.

درلوگوی این بازی های نیز از نماد یک ورزشکار ویلچری که حرکتی روبه جلو دارد استفاده شده و این حرکت روبه جلو با استفاده از ۱۰ خط نیمه منحنی با رنگهایی از طیف قرمز تا بنفش که در انتها به رنگ زرد ختم می شود، نمایش داده شده و رو به دوردست در امتداد است.

این شکل، نمادی از جزر و مد رودخانه " کیانتانگ" ، که از میان شهر هانگژو می گذرد، است و حرکت روبه جلو ورزشکار ترسیم شده در لوگو، نشان از تحرک، انرژی و آرزوهای اوست.

سایر اجزای لوگو نیز نمادی از جنب و جوش ورزشکاران پارالمپیکی است که با پشتکار، خود را به چالش می کشند و در قسمت پایین نیز محل و تاریخ برگزاری این بازی ها درج شده و در مجموع، شمایل این نماد در راستای بازی های آسیایی هانگژو ۲۰۲۲ طراحی شده است.

معاون دبیر کل کمیته برگزاری و نایب رئیس شهرداری هانگژو نیز در خصوص این نماد گفته است: نماد بازی های پاراآسیایی هانگژو نشانی از طلوع خورشید، هماهنگی ، پیشرفت و تعامل است که همگی آنها از ارزش های این بازی ها به شمار می روند.

مجید راشد، رئیس کمیته پارالمپیک آسیا نیز اظهار داشت: در حالی که هنوز دوسال به برگزاری این بازی ها باقی مانده، به کمیته برگزاری به خاطر انتخاب و انتشار نماد و شعار بازی ها تبریک می گویم، استفاده این نماد و شعار همراه با هم،حس تحرک و روحیه مثبت این بازی ها را به تصویر کشیده و به آنها افتخار می کنیم.

چهارمین دوره بازی های پاراآسیایی به میزبانی هانگژو از ۹ تا ۱۵ اکتبر سال ۲۰۲۲ ( ۱۷ الی ۳۰ مهر ماه سال ۱۴۰۱) با شرکت نزدیک به سه هزار ورزشکار و در ۲۲ رشته ورزشی برگزار خواهد شد.

.............حوادث

* من خودم قربانی اسیدپاشی شدم: روزنامه ایران نوشت:  درگیری اشرار سابقه دار محله خزانه که به اسیدپاشی، چاقوکشی و نابینا شدن چشم یکی از آنها منجر شده بود با انکار متهم  در جلسه دادگاه قرار شد کارشناسان سازمان پزشکی قانونی اسیدپاش واقعی را معرفی کنند. رسیدگی به این پرونده از پنجم شهریور سال ۹۵ با اعلام یک  اسیدپاشی در پارک بازیافت محله خزانه در دستور کار پلیس قرار گرفت. پس از این گزارش مأموران بلافاصله به محل اعزام شدند و در همان بررسی های اولیه مشخص شد که در جریان نزاع دسته جمعی فردی به نام حسن با پاشیدن اسید روی دو جوان به نام های سیامک و سعید باعث سوختگی آنها شده است که هر دو قربانی به بیمارستان منتقل شدند. سعید به خاطر سوختگی کمتر و سطحی پس از پانسمان از بیمارستان ترخیص شد ولی سیامک که پیش از اسیدپاشی با ضربه های چاقو هم مجروح شده بود، به بخش مراقبت‌های ویژه منتقل شد و پس از چندین عمل جراحی زنده ماند اما یکی از چشمانش را از دست داد و در نهایت پس از دو ماه و نیم بستری شدن در بیمارستان مرخص شد.

سیامک که در جریان آن درگیری از ناحیه سر و صورت آسیب جدی دیده بود در توضیح روز حادثه به مأموران گفت: آن روز من و سعید در پارک نشسته بودیم که متوجه درگیری چند نفر شدیم .من  برای وساطت و میانجیگری مداخله کردم اما یکی از طرفین نزاع ظرف حاوی اسید را به روی من و سعید پاشید.پس از اظهارات سیامک که با تأیید سعید همراه بود، حسن ۴۲ ساله از اشرار سابقه دار محله خزانه تهران  بازداشت شد و ساعاتی پس از دستگیری هم به جرمش اعتراف کرد و پرونده وی پس از تکمیل به شعبه هفتم دادگاه کیفری یک استان تهران ارجاع شد.

اظهارات متفاوت شاکی و متهم در دادگاه

در ابتدای جلسه دادگاه سیامک به عنوان شاکی پرونده به قاضی گفت: من و حسن از قبل همدیگر را می شناختیم و چندباری باهم درگیر شده بودیم و او به خاطر کینه ای که از من داشت اسیدپاشی کرد که در جریان این اتفاق آسیب زیادی دیده ام و بدنم دچار سوختگی شدید  شده است. حتی یکی از چشمانم را هم از دست  داده ام و نزدیک به 2 ماه هم در بخش مراقبت های ویژه بستری بوده ام. از این رو از دادگاه می خواهم تا حسن علاوه بر قصاص چشمش دیه من را هم پرداخت کند. پس از سیامک وکیل سعید در جایگاه قرار گرفت و ضمن بیان مشکلات موکلش عنوان کرد: سعید از ناحیه گردن و دست دچار سوختگی شده و امروز هم در دادگاه حاضر نیست اما او تقاضای دریافت دیه دارد.

در ادامه رسیدگی به این پرونده حسن در دفاع از خودش گفت: اسیدپاشی کار من نبوده و با بررسی سوابق سیامک متوجه خواهید شد که خود او یکی از اشرار سابقه دار است. سه سال و نیم قبل او به محل کارم که یک گاراژ بود آمد و اقدام به شکستن شیشه‌های آنجا کرد و من هم از او شکایت کردم که دادگاه او را به یک سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرد. پس از آن سیامک مدام با حرف ها و قدرت نمایی در محل و حتی شبکه های مجازی من را تهدید می‌کرد تا شکایتم را پس بگیرم ولی من شکایتم را پس نگرفتم و او به زندان رفت و پس از آزادی دوباره تهدیدهایش شروع شد که در اولین فرصت روزگارم را سیاه خواهد کرد و انتقامش را از من خواهد گرفت.

وی اضافه کرد: آن شب حدود ساعت ۱۱ من در گاراژ  مشغول کار بودم  که ناگهان چند نفر با ورود به گاراژ به من حمله کردند و من را مورد ضرب و شتم قرار دادند، حتی ماشینم را هم آتش زدند و یکی از مهاجمان هم روی بدنم اسید پاشید که از ناحیه گردن و کمر دچار سوختگی شدم. نمی‌دانم  آن موقع چه کسی روی سیامک و سعید اسید پاشید اما من هیچ نقشی در اسیدپاشی روی این دو شاکی نداشته ام.

پس از دفاعیات متهم وکیل وی به قاضی گفت: شاکی و متهم سابقه درگیری داشته اند. متهم در آن درگیری خودش نیز دچار اسیدپاشی و سوختگی شده است. سوختگی روی سمت راست بدن موکلم نشان می دهد اونمی توانسته روی خودش اسید بپاشد. شاکی پسر شروری بوده و به همین خاطر دشمنان زیادی داشته است. ممکن است یکی از آنها چنین کاری را انجام داده باشد. همان طوری که موکلم گفت در جریان این درگیری خودروی موکلم هم دچار حریق شده و آتش‌نشانی هم عمدی بودن آن را تأیید کرده است.

در ادامه قضات وارد شور شدند و متهم را به پزشکی قانونی معرفی کردند تا کارشناسان این سازمان نظرشان را در مورد اینکه آیا متهم خودش روی بدنش اسید پاشیده یا او نیز قربانی اسیدپاشی شده است، اعلام کنند و بعد از آن احکام این پرونده صادر شود.

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *