شناسه خبر: 19813 منتشر شده در مورخ: 1398/10/12 ساعت: 09:25 گروه: دانش و فن آوری  
بندی بر روی مچ که نابینایان را به دنیا وصل میکند

بندی بر روی مچ که نابینایان را به دنیا وصل میکند

لویی عزیزمان که امروز تولدش را به جشن نشسته ایم، شاید خودش هم تصور نمیکرد روزی اختراعش به آن درجه از پختگی برسد که از قفسِ کاغذ و لوح و قلم فراتر برود و پا به دنیای فناوریهای هوشمند بگذارد.

به گزارش ایران سپید حالا اما چندین سال است که درست پا به پای سایر تکنولوژیها، شاهد رقم خوردن اتفاقات جذاب و جالبی در زمینه فناوریهای مرتبط با بریل هستیم. نمونه اش محصولی تازه در حوزه ساعتهای هوشمند است که به تازگی به بازارهای جهانی راه یافته است. «DotWatch»، نام ساعتی هوشمند است که درست همان امکاناتی را که سایر ساعتهای هوشمند در اختیار کاربرانشان قرار میدهند، برای کاربران نابینا و کم بینا فراهم میکند. از یک ساعت هوشمند قاعدتاً انتظار میرود ضمن عمل به وظیفه سنتی خود یعنی نمایش ساعتِ دقیق، امکان دسترسی به اعلانها را مهیا کند و کاربر به کمک آن بتواند پیامهایش را بخواند و تقویمش را ساماندهی کند و مواردی از این دست. اینها همه امکاناتی است که در «DotWatch»، در اختیار کاربران کم بینا و نابینا قرار گرفته است. همه این امکانات، به پشتوانه خط بریل فراهم شده است. صفحه این ساعت هوشمند، شامل چهار سلول و قاعدتاً ۲۴ نقطه بریل است که تمام اطلاعات، بر روی همین چهار سلول نمایش داده میشود.
ساعت هوشمند بریل، مثل هر ساعت دیگری به کمک یک اپلیکیشنِ واسطه، به سیستم عامل اندروید یا IOS متصل میشود. اتصال که برقرار نباشد، این ساعت به مثابه یک ساعت معمولی عمل میکند و ساعت و تقویم را به صورت بریل نمایش میدهد. با برقراری اتصال، امکانات دیگری هم در اختیار کاربران قرار میگیرد. یک تقویم جهت تنظیم هشدار برای فرا رسیدن زمان قرارهای کاری و سایر زمانبندیها، هشدار دهنده وضعیت آب و هوا، قابلیت خواندن اعلانها در حین مکالمه، نمایشِ نام فرد تماس گیرنده به بریل و امکان رد یا قبولِ تماس و خواندن اعلانهای شبکه های اجتماعی، همگی از جمله امکاناتی است که این ساعت هوشمند، به مدد همان چهار سلول بریل در اختیار کاربران میگذارد.

«DotWatch»، فقط برای بریلخوانهای حرفه ای طراحی نشده و حتی آنها که تازه شروع به یادگیری بریل کرده اند هم میتوانند به کمک برنامه آموزش بریل که در این ساعت تعبیه شده، به یادگیری و تمرین بریل مبادرت کنند. حتی برای آنها که بریل بلد نباشند، این ساعت میتواند برخی اطلاعات را در حالتی خود آنرا «حالت لمسی» نامگذاری کرده نمایش دهد تا آنها هم بتوانند از برخی قابلیتهای این ساعت، برخوردار شوند. این ساعت تنها ۶۰ گرم وزن دارد و از جنس آلومینیوم ساخته شده است. باطری فوق العاده قوی آن هم هر ده روز یکبار احتیاج به شارژ پیدا میکند. طبق انتظار، فارسی جزو زبانهای پشتیبانی شده نیست اما این ساعت، از عربی و هشت زبان دیگر پشتیبانی میکند. «DotWatch»، با قیمت ۳۵۹ دلار در بازارهای جهانی، عرضه میشود.


 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *