شناسه خبر: 19577 منتشر شده در مورخ: 1398/9/21 ساعت: 09:51 گروه: دانش و فن آوری  
نابینایان ایرانی همچنان در آرزوی نویسه خوان نوری

نابینایان ایرانی همچنان در آرزوی نویسه خوان نوری

اصطلاح «نویسه خوان نوری» شاید برای بسیاری از کاربران حتی پیگیر و جدی رایانه و فناوری هم نامأنوس به حساب بیاید.

به گزارش ایران سپید این، اصطلاحی است که فرهنگستان زبان و ادب فارسی مدتها است برای OCR در نظر گرفته است. فناوری حیاتی محبوب نابینایان. تکنولوژی مفیدی که به کاربران امکان میدهد یک صفحه متن چاپ شده بر روی کاغذ را اسکن و بعد آن را به متن قابل ویرایش در رایانه یا تلفن همراه تبدیل کنند و به کمک صفحه خوانها بخوانند. این کار البته به کمک لنز دوربینهای دیجیتال یا حتی دوربین مبایل هم امکانپذیر است. انگلیسی و بسیاری دیگر از زبانهای حتی کم گویشور در دنیا، از OCR های بسیار با کیفیتی برخوردار شده اند اما در حال حاضر و بعد از گذشت چند دهه از عمر این فناوری در دنیا، فارسی، هنوز هم فاقد نویسه خوانی مطمئن و قابل اعتماد است. در طول دو دهه گذشته، چندین شرکت تلاشهایی را در این زمینه شروع کردند و به نتایجی هم رسیدند اما این نتایج، در مقایسه با اپلیکیشنهای مشابه خارجی، به معنای واقعی حرفی برای گفتن نداشت. آنها که اخبار این حوزه را دنبال کرده باشند حتماً میدانند که همین محصولات نه چندان رضایتبخش، با قیمتهایی نجومی در بازار داخلی، فروخته میشد و همچنان هم میشود.

چند سالی است نابینایان ایرانی برای OCR کردن متونشان دست به دامان Google شده اند و از قضا کارشان هم به رایگان و با کیفیتی قابل قبول را می افتد. البته برخط بودن این خدمات و ناپایداری اینترنت در ایران، همزمان باعث عدم اطمینان مخاطبان از دسترسی همیشگی به آن و همچنین کندی ارائه سرویس در این سامانه شده است. این میان، از مدتی قبل، یکی از شرکتهای شناخته شده ایرانی طی تماسهایی با برخی شهروندان که اتفاقاً بعضیشان نابینا هم بوده اند، اقدام به معرفی یک نویسه خوان تازه برای زبان فارسی میکند. نویسه خوانی موسوم به «بینا» که با قیمت یک میلیون و نهصد هزار تومان به فروش میرسد. آنطور که در بررسیهای انجام شده مشخص شد، این نرم افزار در حال حاضر هیچ یک از نیازهای نابینایان را برطرف نمیکند و در مقایسه با خدمات google, به جز ارائه خدمات به صورت برونخط، از امتیاز دیگری برخوردار نیست. بینا، پنجره ای خلوت و ساده دارد و کاربر صرفاً میتواند یک پرونده عکس یا PDF را در آن بارگذاری و نتیجه را هم فقط با پسوند TXT, دریافت کند. برای PDF ها همان محدودیت ۱۰ صفحه برقرار است و به همین علت هم این اپلیکیشن برای اسکن متون حجیمی نظیر کتاب، مناسب نخواهد بود. از نظر کیفیت متن تبدیل شده هم برتری خاصی نسبت به نویسه خوان Google مشاهده نشد. البته طراحان این نرم افزار وعده رفع این مشکلات در نسخه های بعدی را داده اند اما در حال حاضر، نمیتوان بر روی این اپلیکیشن به عنوان ابزاری کار راه انداز برای نابینایان حسابی باز کرد.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *