شناسه خبر: 19493 منتشر شده در مورخ: 1398/9/14 ساعت: 10:15 گروه: دانش و فن آوری  
پایان سال میلادی و خانه تکانی در NVAccess

پایان سال میلادی و خانه تکانی در NVAccess

سال ۲۰۱۹ رو به پایان است و در آستانه ۲۰۲۰ طراحان NVAccess مشغول خانه تکانی گسترده ای در صفحه خوان پر طرفدارشان یعنی NVDA شده اند.

به گزارش ایران سپید این خانه تکانی با موارد مشابه قبلی تفاوتی عمده دارد و آن هم اینکه این بار قرار است هسته اصلی NVDA را که تا همین نسخه حاضر بر اساس نسخه ۲Xزبان برنامه نویسی Python همگردان میشد، بر مبنای Python 3.7 همگردانی یا Compile کند. این تصمیم در پی آن صورت میگیرد که جامعه گردانندگان و مشارکت کنندگان Python که تا امروز از نسخه های قدیمیتر از ۳ پشتیبانی میکرد، بر مبنای تصمیمی که مدتها قبل اعلام شده، قرار است از ابتدای ژانویه ۲۰۲۰ پشتیبانی از نسخ قبل از ۳ را متوقف کند. از همین رو است که NVAccess هم مثل سایر متولیانی که برنامه ای بر اساس Python عرضه میکنند، لازم است تن به این خانه تکانی بدهد.

بر اساس اعلام NVAccess, این تغییر به طور بالقوه ممکن است مشکلاتی را برای کاربران به دنبال داشته باشد. از جمله اینکه اعلام کرده اند برخی افزونه ها که هنوز اقدام به کوچ از نسخه ۲ به ۳ نکرده اند، احتمالاً در نسخه های بعد از NVDA 2019.3 با مشکلاتی مواجه خواهند شد. البته NVAccess در حال رایزنی با توسعه دهند های افزونه های مختلف است تا آنها را به انجام این تغییر تشویق کند. برخی افزونه ها البته این اقدام را به سر انجام رسانده اند و فهرستی از افزونه های بی مشکل هم بر روی صفحه رسمی افزونه های NVDA قرار گرفته است.

گذشته از تغییرات مربوط به نسخه زبان برنامه نویسی، در نسخه ای که به زودی منتشر خواهد شد، تغییرات قابل توجهی را هم در زمینه قابلیتها و امکانات برنامه شاهد خواهیم بود. از تعداد بیشتری از نمایشگرهای بریل پشتیبانی خواهد شد. NVDA قرار است از این به بعد Hidden Text ها یا متون مخفی را در Microsoft Word بخواند. علاوه بر اینها، امکانی در نظر گرفته شده که کاربران بتوانند در هنگام استفاده از میانبر Insert + F9 که به منظور علامتگذاری در نقطه ای از متن استفاده میشود، با کمک Insert + Shift + F9 به محلی که علامتگذاری شده بازگردند.

از دیگر تغییراتی که در نسخه بعدی در اختیار کاربران قرار میگیرد، امکاناتی است که پیش از این به صورت افزونه به NVDA اضافه میشد و حالا قرار است در خودِ نرم افزار این قابلیتها تعبیه شود. از آن جمله، امکان Screen Curtain است که در مواقع لزوم برای رعایت جوانب امنیتی، صفحه نمایشگر را خاموش میکند. افزونه Screen Highlight هم که به منظور مشخص کردن نقطه تمرکز یا فوکوس نشانگرها طراحی شده بود، حالا در خودِ NVDA گنجانده خواهد شد. NVDA 2019.3 به زودی و پیش از پایان سال جاری میلادی بر روی پایگاه NVAccess.org قرار خواهد گرفت. در حال حاضر کاربران کنجکاوتر میتوانند نسخه آلفا را از همان پایگاه بارگیری و نصب کنند.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *