شناسه خبر: 19328 منتشر شده در مورخ: 1398/9/2 ساعت: 10:35 گروه: دانش و فن آوری  
همکاری دنباله دار میان FS و مایکروسافت

همکاری دنباله دار میان FS و مایکروسافت

یکی از اتفاقات خوش یمن این سالها در حوزه فناوریهای ویژه نابینایان، همکاریها و تعاملاتی است که میان شرکتهای طراح صفحه خوانها و سایر کمپانیهای مطرح در عرصه فناوری است.

به گزارش ایران سپید پیشتر در ایران سپید مطالبی در باره همکاریهای مداوم و مؤثر NVAccess و mozilla منتشر شده و کاربران نابینا در سطح جهان از ثمراتش بهره برده اند. همکاری Freedom Scientific و Amazon هم از همین جنس است. همکاری مفیدی که پارسال شکل گرفت و در پی آن، اپلیکیشن تحت ویندوز Kindle برای استفاده کاربران JAWS دسترسی پذیر شد. حالا هم مدتی است شرکت Freedom Scientific، تعامل نزدیکی را با Microsoft شروع کرده است. تعاملی که به دنبال فراگیر شدن ویندوز ۱۰ در میان کاربران، و در پی آن شروع شد که کاربران نابینا با انبوه اپلیکیشنهایی مواجه شدند که برای کاربران نابینا قابل استفاده نبود. FS، این تعامل را به منظور کمک به Microsoft برای مناسبسازی این اپلیکیشنها و فراهم کردن زیرساخت استفاده کاربران JAWS از آنها آغاز کرده است.

«OneNote»، یکی از همین قبیل اپلیکیشنها است که FS از پارسال روند مناسبسازی آن را آغاز کرده است. به عنوان نمونه، تا پیش از این، کاربران نابینا وقتی با استفاده از جهتنمای پایین در انتهای یک یادداشت قرار میگرفتند، نمیتوانستند با استفاده از جهتنمای بالا، به ابتدای یادداشت بازگردند. آنها مجبور میشدند یک بار با فشردن ALT + Tab از صفحه خارج شده و دوباره به صفحه قبل برگردند. این مشکل در به روزرسانی جدید Onenote حل شده است.

«Windows Mail»، دیگر اپلیکیشنی است که با کمک کارشناسان FS و همراهی متخصصان Microsoft اصلاح شده است. نکته جالب توجه در باره این مناسبسازی آن است که اشکالی در برنامه وجود داشته که کاربران نابینا در هنگام حرکت به وسیله جهتنماهای بالا و پایین در صندوق پیامها، با Crash مواجه میشدند. کارشناسان FS مدتها تلاش میکدرند تغییری در JAWS ایجاد کنند که کاربران با این مشکل مواجه نشوند، در حالی که به محض برقراری ارتباط مستقیم با متخصصان در Microsoft, این مشکل به سرعت برطرف شد.

پشتیبانی JAWS از Microsoft Word همیشه زبانزد کاربران نابینا بوده است اما این دلیل بر بی اشکال بودن این پشتیبانی نبوده است. قابلیت «Track Changes» که تاریخچه ای از تغییرات انجام شده بر روی اسناد را نمایش میدهد، از جمله بخشهایی بود که ورود به آن، JAWS را دچار Crash میکرد. جالب آنکه وکلا، اولین گروه از کاربران نابینا بودند که این مشکل را با FS در میان گذاشتند و با توجه به اهمیتی که وجود چنین قابلیتی برای وکلای نابینا داشت، FS به سرعت مسأله را با Microsoft در میان گذاشت و خوشبختانه به سادگی حل شد. همکاریهای FS با سایر کمپانیها، همچنان ادامه دارد. نتایج این تعاملات در همین ستون منعکس خواهد شد.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *